Back To Top
Olay Filistin olayı değil

Olay Filistin olayı değil

 - Son Güncelleme: 30.01.2020 Perşembe 07:22
- A +

Washington’da bir orta oyunu. Amerika’nın başında azil soruşturmalarını aşmaya çalışan bir megaloman. Bunun için bugüne kadar hiçbir Amerikan başkanının yapmaya cesaret edemediği biçimde Amerika’yı İsrail’in kuyruğuna takmış bir vodvilde rol kesiyor. Yanı başında, Trump’ın sözlerinden dolayı ağzı kulaklarına varmış bir İsrail Başbakan’ı; Netanyahu. O da en az Trump kadar soruşturmalarla boğuşuyor. İşte böyle bir vodvilde, Filistin üzerinden, daha doğrusu İslam dünyası üzerinden yaptıkları jestlerle birbirini kurtarmaya çalışıyorlar.

Filistin’i iç etme operasyonu bu: Yüzyılın Anlaşması adı altında yaldızlanmış ve içine kimi Arap ülkelerinin yandaşlığını katmış bir operasyon. Bahreyn’e, Umman’a, Birleşik Arap Emirliklerine “candan!” teşekkürler. Bu vodvilde Trump’la birlikte elleri aynı yaldızlı küre üzerinde birleşen Sisi’nin de katkısı var, Suud Kralının da, Veliahd Prens Muhammed bin Selman’ın da.

Bu canlı yayında tamamen Amerikan-İsrail operasyonu sahneleniyor. ABD Başkanlığı adına Trump ve İsrail adına Netanyahu elele tutuştu mu, İslam coğrafyasının canına okunabileceği gibi bir meydan okumaya tanıklık edilebiliyor.   

Sadece Filistin iç edilmiyor bu vodvilde. Diyor ki Netanyahu: “Bu ikinci bir 1948’dir. O zaman Truman vardı, şimdi Trump” İsrail adeta yeniden kuruluyor Netanyahu’ya göre. Trump da “Ben yaparsam böyle yaparım” diyor. Yaptı nitekim. Önce Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı, ABD Büyükelçiliğini oraya taşıdı, Golan Tepeleri’ni İsrail sınırlarına kattı emri vakilerle. Şimdi de anlaşma ile “Kudüs’ün İsrail’in bölünmez başkent oluşu”nu İslam dünyasına tanıtmak istiyor.  Doğu Kudüs’te Filistin’e ne verilecekse, o da meçhul.

“İslam dünyası artık tanımalı İsrail’i” diyor. “Hamas’ın kellesini verin” diyor.

Bunun “Yeni bir Amerika tavrı” olduğunda kuşku yok. Eskiden de “İsrail’in güvenliği ABD dış politikasının bir numaralı meselesi” idi. Ama bunun böylesine kör gözüm parmağına tarzında Trump-Netanyahu radikalizmi niteliğinde dünyaya sunulması, bir meydan okumadır. Bu İslam dünyasının Filistin konusundaki tepkilerinin hiçe sayıldığının ilanından başka bir şey değildir.

Bu, ya Filistin konusunda İslam dünyasında herhangi bir duyarlılık kalmadığı varsayımının göstergesidir ya da “Bir kaç cılız ses çıksa dahi bu umurumuzda değil” tarzındaki meydan okumanın…

Amerika Ortadoğu’dan çekilmişti hani…

Ya bu ne?

İsrail burada ise Amerika da buradadır. Hem de en fütursuz bir meydan okuma diliyle. Hem de, “İslam dünyası” dediğimiz alandaki çürük yapıları devşirme rolünde…

100 Yılın Anlaşması! Filistin’in temsil edilmediği, daha doğrusu “İsrail’in Amerikası” ya da “Amerika’nın İsrail’i” ile birlikte var olduğu ve tek Filistinli’nin bulunmadığı bir ortamda Filistin’in statüsünü belirleme işi. Bu kadar hoyrat ve saldırgan bir hamle bu.

Filistin’in işi çok daha zor bundan böyle.

Haydi tahmin edelim: Bu plan konusunda bugüne kadar Filistin diye bir meselesi olan İslam ülkelerinden nasıl bir tepki gelir?

Biliyorum, Trump’la Netanyahu’nun Filistin etrafında sergiledikleri yamyam dansını izlerken, koca İslam coğrafyasında yürekler yanmıştır.

Ama belli ki bu yetmiyor. “100 yıllık parantezi kapatmak” çok sabır, çok bilinç, çok feraset, çok emek gerektiriyordu. Bu sözün söylendiği zamandan bugüne ne yapıp ne yapamadığımıza bakmalıyız.

Filistin adına Mahmud Abbas, “Kudüs satılık değildir. Halkımız bu planı tarihin çöplüğüne atacaktır” diyerek Filistin’in yüreğini yansıttı.

Filistin ile nerdeyse aynı anda Türkiye’nin sesi yükseldi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması çok netti:

“Kudüs kırmızı çizgimizdir. ABD’nin sözde barış planı ölü doğmuştur. Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir anlaşmayı kabul etmeyiz. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz. İşgale son vermeden Ortadoğu’ya barış gelmez.”

Mesele, bu yürek sesini tüm İslam dünyasının ortak sesi haline getirmektir.

Ve Erdoğan’dan Putin’e İdlib uyarısı

Bu arada Suriye’de İdlib sancısı artıyor. İdlib, Türkiye-Rusya ilişkisinin sınandığı bir sıcak alan haline geldi. Rejim İdlib’i Rusya’nın desteğinde vuruyor. Türkiye Rusya’yı uyarıyor, ama sonuç değişmiyor. İdlib’e bomba yağıyor. Tabii ki gözler Erdoğan’a çevriliyor: Putin ile ilişkinin sonucu bu mu olmalı? Ve Erdoğan patlıyor:   

“Bu konuda Rusya birbirimize sadık ortaklar isek, tavrını belli edecek. Ya Suriye ile olan süreci farklı yürütecek ya da Türkiye ile olan süreci farklı yürütecek, bunun başka yolu yok. Şu an itibarıyla maalesef Rusya Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil. İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sabrettik ama ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz.”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 20:34
Ama! Mısır da, Suriye de, Ürdün de Filistin topraklarını iç ettiler?Sadece İsrail'in e tepki veriyorsunuz. Kürtlerin ne eksiği var. On' larında toprakları iç edilmiş. Standartınız nedir? Sami misiniz?
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 14:09
Lafla bir devlet bir millet nasıl yönetilir. Bu konuda uzmanlık belgesi isteyen varsa dünyada bizim reise gelsinler. Ama oranın halkı bizim gibi değilse işe yaramaz.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 14:03
Ne alaka. Bu lain anlaşma önerisini de soruşturmalara bağladınız ya. Zerre kadar bu işlerden anlamadığıniz ortada. Siz daha devam edin hayal aleminde hayal kurmaya. Tramp ve putin gibi iki dostumuz sayesinde........ yazık ya bu ülkeye. Şaka gibi. Celladina aşık durumdayız.
Karar Okuru 30 Ocak 2020 13:04
Boş verin Kudüs’ü o iş bitti. Ezik ruhlarımızı oyalayacak, kendi yetersizliğimizi kendi gözümüzden saklayacak, bizi uyuşturacak yeni mağduriyetlere ihtiyaç var.
Halil 30 Ocak 2020 12:57
Keselim kendi göbek bağımızı artık, ne olacaksa olsun...
Veysel POLAT 30 Ocak 2020 12:22
Türkiye ve İslâm Coğrafyası ilim ve teknoloji de , ekonomi ve siyasette dünyanın en iyisi olamadıkları sürece ne söylerlerse söylesinler hiçbir sonuç alma ihtimali yok . Yapılan hamasetler sadece düşmanlarımızı sevindirir
engineer 30 Ocak 2020 12:11
Mekke Medine sami kavimlerden arapların yönetiminde, Kudüs ise diğer bir sami kavim olan yahudilerin elinde olsa ne olur arapların elinde olsa ne olur? ne farkeder? araplarla yahudiler aynı sami kavimler değiller mi? araplar, İbrahim as'ın Hacer validemizden olan oğlu İsmail as'ın nesli, yahudiler ise, İsmail as'ın Sare validemizden olan olan oğlu İshak'ın nesli, yani dedeleri bir amca çocukları, birinin dini tahrif edilmiş Musevilik diğerinin dini tahrif edilmiş Muhammedilik, hangisinin dini doğru ki?
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 16:49
3
Siz İslam dini tahrif edilmiş demekle cahillik yapıyorsunuz Kuranı kerimi inkar ediyorsunuz.
karar 30 Ocak 2020 18:27
0
evet tahrif edilmiş Muhammedilik ibaresi maksadını aşmış.daha uygun kelimeler bulabileceğiniz ve meramınınzın farklı olduğu kanaatindeyim.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 06:18
0
Islam tahrif edilmemis ama senin beynin tahrif olmus gibi.
Resul YANIK 30 Ocak 2020 11:55
Yorumlara bakıyorum hepinizi bir Tayyip nefreti sarmış yazık hepinize yazık bu kadar gözünüz kör olmuş Allah sizi islah etsin
Karar Okuru 30 Ocak 2020 12:32
10
Ensara bağış yap iyi gelir yardım. Boş lafla destek olmaz
karar 30 Ocak 2020 15:54
4
başkasını bilmem ama bendenizin böyle bir nefreti yok.fakat sizin aşkınızdan gözünüz kör olmuş
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 11:46
Ne çok çocuk, kadın, erkek öldü. Kalanı perişan vaziyette yaşar. Sanılır ki halklarının kutsalı uğruna çatışır politikacılar. Kutsal koltuklar ve kutsal paralar için gerçek kutsal olan canlar ölüyor. Evsiz yersiz yurtsuz kalıyor. Kimin umurunda?
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 20:17
1
Filistinlilerden ne alıp veremediğiniz var ‘trol milleti’? Gelmiş doluşmuş yine olumsuzu işaretlemişsiniz. Okuduğunuzu anlamaktan da mı acizsiniz? İyice suyunu çıkardınız. Alooo!
Takipci 30 Ocak 2020 11:42
Bu arada Ensar Vakfi yedi(7) kusur milyon dolar bagis almis, Islam alemine hayirli ugurlu olsun.
karar 30 Ocak 2020 15:52
8
birisi birine bir para vermek istiyor,diğeri benim üzerinden bu iş yapıldığında şöyle bir kazancın olur gerçi sen bunu benden iyi biliyorsundur gel bu işi böyle yapalım ama bana biraz rüşvet ,pardon komisyon vermen gerekir diyor ve herşey yasal olarak hallediliyor.Sizin yapacağınız işinde,hayırında.Allah uyumuyor,o kör değil.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 11:38
Tayyip beyimiz kesin söylüyorum BOP esbaskanidir. Ortadoğu'da dizaynı en zor ülke Turkiyedir. O dizayn süreci kendisine havale edilmiştir. O da üzerine düşeni hakkı ile yapiyor. İçeriden ülkemizi ayrıştırılarak zayıflatıyor. Hiçbir girişiminden sonuç alamıyor. Zaten amaç da bu. Böylece ülkemizin etrafı kuşatıldi. İleride çaresiz, muhtaç bir ülke haline gelince İsrail emrine gireriz. BOP un süreci budur.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 10:54
Yine reis yine bir kandirilma hikayesi. Sözlerini tutmamislar diye ağlıyor yine. Idlip in güvenliğini sağlamak için operasyon yaptık, boşuna bir sürü şehit verdik. Ne oldu simdi? Anlasilan Reis yine çıkmaz sokaga sokmuş ülkeyi. Rusya ayip etti diyor. Göbeğini kendi kesecekmis. Gördük geçen seferki operasyonu, Trump aptal olma seni mahvederim dedi operasyon durdu. Putin le ne de güzel fotolar cektirmisti halbuki. Simdi ayrildik geriye fotolar kaldi. Milletimiz bizi affetsin
karar 30 Ocak 2020 15:45
5
abd rusya masanında tenis topu olmaktansa bu işe hiç girmemeyi yada esetle şimdi görüşüp çözüm bulmaya çalışmayı tercih ederdim.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 10:17
Putin Reis'in içeriye başka dışarıya başka konuştuğunu biliyor. Yaşananlar Reis'in dışarıda ciddiye alınmadığını gösteriyor. Belki de ellerinde çok önemli kozlar var ona güveniyorlar.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 10:03
"Kudus kirmizi cizgimizdir"...Bu soz kimseyi etkilemez de, neden kirmizi cizgimiz Kudus? Ne demek kirmizi cizgi? Bizim ic ve dis politikada dag gibi sorunlarimiz var halledemedigimiz.
karar 30 Ocak 2020 15:42
11
o kırmızı çizgi zaman içinde yavaş yavaş solar turuncuya beyaza ulaşır nihayet şeffaflaşı ve hemen herkes kral çıplak demektense orada çizgi var ve kırmızı diyerek kendini avutur.
MNC 30 Ocak 2020 10:02
Yıllardır neredeyse kutsadığınız Arap yönetimleri ya sus pus, ya da destek açıkladılar. Arap halkı dersen ya büyük baskı altında ya da uydurma hadis dini afyonuyla uykuda. Manzara bu olunca insanın içi kararıyor. Bunlar henüz iyi günlerimiz olabilir.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:57
Netanyahu neyse de Trump ‘dostumuz’du. Hükümetimizin her zaman yaptığı gibi ben de kınım kınım kınıyorum onları...
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:47
Önce Arap baharıyla kendilerine sadık yöneticilerin iş başında gelmesini sağladılar. Sonrasında ince bir ayarla Trump belası seçtirildi. Bu işi herkes Rusya'dan biliyor ama geri planda güneydeki sivilce vardır. Sonra olaylar akışına bırakıldı, işte sonuçlar!
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:49
19
Hala aynı kafa 100 yıldır. Aynı komplocu bakış. Tabi tabi aynen dediğin gibi oldu. Aslında Araplar harikaydı onları oyuna getirdiler.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 10:23
7
Bıreh bıreh bıreh...
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 09:05
Türkiye gerçekten dünyaya meydan mı okuyor bütün dünya bizi mi kıskanıyor ? Hadi o zaman bunu İsrail’e Trumpa gösterin bunu.
okur 30 Ocak 2020 08:54
Sanırım İsrailiyattır; Allah azgınlaşmış Firavuna o kadar olanak sağlamış ki, yokuş yukarı atının arka ayaklarını, yokuş aşağı ön ayaklarını uzatırmış. Firavunun sonu hepimizce malum...
evin 30 Ocak 2020 06:23
one minute ne oldu? akp döneminde israil hiç olmadığı kadar rahat etti. golan tepeleri ve kudüsü resmen ilhak etti...en büyük düşmanları suriye, ırak ve libya parçalandı...dolayısıyla israilin akpden çok memnun olduğuna eminim...
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 01:42
Islâm birligini dava olarak edinmeyen tüm siyasetçiler ve müslümanlar, papağan modundadir. Ruhsuz tekrarlamalar. Aynı yemi yemekten usanmamış tipler. Bu şekilde yazmayan kalem sahipleri de dahil. Aklın yolunun bu olduğunu anlamak için daha ne kadar kazık yemeniz gerekiyor? Azıcık feraset lütfen!
musto 30 Ocak 2020 01:14
BOP başkanına sormak lazım başkanlığı kabul ettiğinde Yahudi lobileri ödül verdiğinde,düğün değil bayram değil bana bu ödülü niçin veriyorlar keşke birilerine bir koyup 20 alacağını hesap edenlere bir sorsaydın nasıl aldatıldığımızı.Irak,Libya,Suriye parçalandı İsrail alacağını aldı.Bu parçalanmış ortadoğudan artık bir halt olmaz.Rusya ile papaz olursan ki olma şansın yok. Kuzu,kuzu kızgın çocukları da misafir edeceksin.Dik dur eğilme bir şekilde yanlış yola girildi halkın dayanacak gücü kalmadı.İnatlaşmayı bırakarak Suriye rejimiyle anlaşma yolu bulunmalı.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 00:33
islam ülkelerinin herbirinin kemdi içinde irili ufaklı kaç tane kudüsleri var.ve hepsi ekonomik siyasi v.s göbekten başta abd olmak üzere bağımlı..eee bi de bu kararı uygalanamaz kılan ırak suriye libya parçalanırken de çoğu islam ülkesinin bilfiil desteği var.demek ki KUDÜS KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL.kendi iç kudüslerini çözemeyenler...neyse...tek çare türkiye...tek çare..tek çare...tek çare..
karar 30 Ocak 2020 15:38
0
umre veya hac öncesi kudüs ziyaretler var,bunun hiç önemi yokmu yani!!!
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 00:25
Merhum Erbakan'ın, komplo teorisi diye kabul etmediğimiz görüşleri teker, teker hakikat olarak karşımıza çıkıyor...
karar 30 Ocak 2020 15:35
9
hemde sınıftan kaçanlar diye tanımladıklarının ve abd eşbaşkanının zamanında
Reis Filistin sorununu da halleder
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 00:17
Hay Allah galiba Reis gene aldatıldı. Bize bilgili, görgülü, okumuş, tecrübeli, entellektüel bir Reis lazım. Yoksa elalemin oyuncağı okuyoruz.
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 00:13
Göbeği keselim derken karnımızı kesmeyelim de...
KARAR OKURU 30 Ocak 2020 00:08
Üç müslüman devlet Trump'ın planını desteklediklerini açıkladı nokta
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN