Back To Top
Saldırı... Bahçeli... İttifak farklılaşması

Saldırı... Bahçeli... İttifak farklılaşması

 - Son Güncelleme: 23.04.2019 Salı 08:43
- A +

Kılıçdaroğlu’na saldırı. Başlı başına vahim, mutlak manada tepki gösterilmesi gereken bir olay. Aynı zamanda Türkiye için tehlikeli bir olay.

Beklenebilir bir olay mı, evet. Provokasyon ihtimali bulunduğu için beklenebilir, son seçim sürecinde Türkiye böyle bir gerilim iklimine sürüklendiği için beklenebilir.

Provokasyon, örgütlü bir yapıyı gerektirir, Türkiye’de bunu organize edecek yapıların varlığı herkesin siyasi kültürünün bir yerinde vardır. İçerden siyasi hesapla provokasyon yapılabilir, dışardan Türkiye’yi istikrarsızlığa sürüklemek için provokasyon yapılabilir. Bir diğer ihtimal de içerdeki akılsız muhterislerin dışarının oyununa gelerek provoke olmasıdır. Hepsi mümkün.

Ama içine girilen iklimin geniş manada halkı da gerilim atmosferinde yoğurduğu bir gerçektir, onun için Çubuk’ta halktan insanların da tahrikin içinde sürüklenme ihtimalini (Daha önceki bir çok olayda olduğu gibi) yabana atmamak lazım. Zaten provokasyonu planlayanlar kendilerini ortadan çıkarıp halkı devreye soktukları oranda başarı kazanırlar.

Belli ki “demir kızdırılmıştı.” İnsanlar “Beka meselesi” etrafında ayrıştırılmaya çalışılmıştı. Vatan için hayat memat meselesi bir seçime giriyorduk. Baksanıza hâlâ mesela Bahçeli için “İstanbul seçimi beka meselesi.” Yani İmamoğlu İstanbul’u yönetirse en azından İstanbul’un, belki daha ötede tüm Türkiye’nin “Beka”sı elden gidecek. Baksanıza Bahçeli Kılıçdaroğlu’na saldırı konusunda bile netleşemiyor, “O adama yumruk attıracak ne yaptın? Bölgede ne işin var senin?” çıkışını yapıyor.

Hatta daha ileriye gidip, “Türkiye İttifakı” nereden çıktı üslubunda konuşuyor. “Kızgın demiri soğutma” çağrısına mesafe koyuyor. “Kızgın demiri soğutalım ama tertipleri ağırdan almayalım” diyor. İstanbul’u, Edirne’yi, Tunceli’yi saydıktan sonra “Böyle kişiler katıldıkları seçimde oyların tamamını alsalar bile meşruiyetleri tartışmaya açık kalacaktır” diyor, ardından da şu cümleleri kuruyor: 

“İstanbul’da bir şeyler olmuş, olmaya da devam etmektedir. Bu gelişmeler karşısında Türkiye ittifakından bahsetmek kafamızdaki soru işaretlerini çoğaltmıştır. Ülke bazlı, coğrafya tabanlı siyasi bir ittifak olmaz, olamaz. Bizim ittifakımız vatan ve millet sevgisinde erimiş AK Partili kardeşlerimledir. Cumhur İttifakı siyasi kaygı ve gayelerle kurulmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye ittifakıyla neyi kastettiğini elbette bilemeyiz. Ancak konunun istismar edildiğini de görüyor ve çok yakından takip ediyoruz.”

Ne bu?

“Türkiye ittifakı”nı ve “Kızgın demiri soğutma” söylemini gündeme getiren kişi Cumhurbaşkanıdır. Yani Türkiye’de seçim sürecinde oluşan iklimin risklerini gören ve yeni bir iklim oluşturma ihtiyacını hisseden kişi. Memleketi o yönetiyor. Barış iklimi de gerilim de onun nezdinde farklı anlamlar taşıyor. 

Bahçeli ise, “Cumhur İttifakı”nın ortağı, ya da paydaşı. Bahçeli çok net ki “Türkiye İttifakı” ile “Cumhur ittifakı” arasında bir tercihte bulunuyor. Nasıl bir tercih bu? Cumhur İttifakı’nın varoluş gayesini anlayanlar meşru, onun dışında kalanlar meşruiyeti tartışılacak olanlar… Yani?

Bahçeli’nin sözlerini dikkatle okuyanlar onun Cumhurbaşkanı’nın “Türkiye ittifakı” söylemine “kafasındaki soru işaretleri” ile baktığını göreceklerdir.

Bunlar “Erdoğan ile Bahçeli’nin Cumhur ittifakını oluştururken buluştukları ortak zemin aynı mıdır?” sorusunu akla getiriyor. Daha doğrusu Bahçeli’nin bu ittifaka “Beka” gibi bir misyon yüklediği, bunun da, toplumun aynı ittifak içinde yer almayan kesimlerini sadece “siyasi rakip” değil, “ülke için risk alanı - potansiyel düşman” olarak gördüğü anlaşılıyor. Böyle bir yaklaşım, marjinal bir grubun yönelişi olabilir. Ama ülkeyi yöneten bir kadro, hele Cumhurbaşkanlığı statüsü içinde ise, toplumun tamamını kuşatmak gibi bir duruştan vazgeçemez. Bunu, yeni sistemin getirdiği yüzde 50 artı 1 zorunluluğu için ittifak yapmak zorunda kalsanız bile yapamazsınız.

Gelinen noktada Ak Parti ile MHP arasında, Cumhurbaşkanı’nın yeni duruşu ve Bahçeli’nin koyduğu “rezerv” gibi bir hadise vardır. Bence bu, sanıldığından daha derin bir hadisedir. Adeta iki partinin temel farklılaşma alanıdır ve sanki Ak Parti kendi çıkış noktasını yeniden hatırlıyor, Bahçeli de, Ak Parti’deki bu “yeniden düşünme hali”ne mani olmak istiyor gibidir. 

Türkiye ittifakı ve medya dili

Ak Parti “Kızgın demiri soğutma” işinde partiye yaslanmış gözüken medyanın dili konusunu da gündeme almak zorunda. Oralarda “Durumdan vazife çıkarma” heyecanıyla bir şeyler yapmaya çalışanlar varsa – ki var- onların durumdan çok kötü vazifeler çıkardığını ve bunu Ak Parti iktidarının “himmet”iyle yapıyor göründüklerini görmek lazım.

Son söz: “Türkiye ittifakı” yepyeni bir yapılanma alanıdır ve oraya bu medya dili ile gidilmez, benden söylemesi.

Davutoğlu’nun manifestosu

Bu yazıyı yazdığım sırada gündeme Ahmet Davutoğlu’nun facebook sayfasında yayınlanan “GELECEĞE ÇAĞRI” başlıklı değerlendirmeleri düştü. Ak Parti’nin seçimle gelmiş son başbakanı olarak Davutoğlu’nun değerlendirmeleri ülkenin geldiği noktaya ilişkin tespitler ve partiye ilişkin kapsamlı bir özeleştiri niteliği taşıyor. Metnin hem Türkiye siyasetinde hem Ak parti bünyesinde yankılar oluşturacağı muhakkak. Sonraki yazılarımda geniş geniş değerlendireceğim.   

…ve Sri Lanka vahşeti:

3 kiliseye Paskalya ayini sırasında bombalı saldırıda 215 kişi can verdi. 500 yaralı var. Ne denir? Lanet! Lanet! Lanet! Masum insanların kanına bulanan el lanetlidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Samsunlu Yücel 24 Nisan 2019 14:39
Sayın Bahçeli 'Türkiye İttifakına'neden mesafeli olsunsizce.Çözüm sürecinde ki olaylardan olmasın.Bayrağın namusun ayaklar altına alınmasından olmasın.Sayın R.T.Erdoğan 82 milyonla el sıkışmaktan bahsediyor ama bir gün sonra sayın İmamoğlu'nun elini sıkmıyor.ne kadar rakibinizde olsa bir linç girişimi olmuş bir geçmiş olsun denebilirdi,denmiyor.Daha kötüsü sayın Bahçeli % 9 oy aldığınız yer de ne işiniz var diyor.Buna göre debiz şimdi Beşiktaş ta,Kadıköy de,Çankaya da,İzmir'in bir ilçesinde, Van da,Batman da veya Tunceli de şehit cenazesine g
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 22:49
Sayin Tasgetiren, gerilimi bizzat ikdidar yaratti, gerekçeyi dis güçlere baglamak kolayci olur kanatindeyim. Gerilimin sonucu ortada.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 20:13
Bahçeli ve Perinçek'in sözcülüğünü yaptığı oluşum, bir taraftan Türk milletini seçimlerdeki tercihi sebebiyle tehdit ederken diğer taraftan da ak partiyi teslim almış gibi görünüyor. Köy kahvelerinde bile bu konu, başta gelen muhabbet konularından ...
Sermet Ilgaz 23 Nisan 2019 19:08
Hz. Peygamber sefere gelmeyen sahabeyle tövbe edip af dileyene kadar konuşmamıştı. Diyeceksin ki "yumruk mu atmıştı?". Peygamberin o kadar farkı olsun. Üstelik suç da büyük. Nahakk'la işbirliği yapmak. Ben şimdi o sakalına kamuflaj demeyeyim de ne yapayım?
İsmail BAŞTUĞ 23 Nisan 2019 18:59
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın“Kızgın demiri soğutma” sözü devlet adamlığına yakışır ,bütünleştirici bir ifade. Ancak toplumda herkes bütünü gözeterek hareket edemiyor. Bazıları grup , cemiyet, cenaat, parti ruhuyla hareket edebiliyor. Keşke herkes ülke bütünlüğünü gözeterek hareket edebilse.
Sermet Ilgaz 23 Nisan 2019 18:32
Kılıçdaroğlu bu provokasyonu yapmak için yeterince örgütlü. Hem hapiste terörist cenazesine, hem şehit cenazenesine gitmek nedir arkadaş? Her insanda o derece sabır olaydı peygambere gerek kalmazdı.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 18:31
Akp şimdilik, yani başka bir müttefik buluncaya kadar Bahçelinin söylemlerini, doğru bulmasa bile sineye çekmek zorunda. Bahçeli de bunu bildiğinden bastırdıkça bastırıyor. Eğer seçim yinelenirse 19.38 le böbürlenmeyi bekliyor. Tüm bu olup bitenin ülkenin hayrına olmayacağını ne zaman anlayacaklar? Davutoğlu'nun manifestosuna gelince, çok doğru tespitler içermesine rağmen gereken etkiyi göstermemesinin nedeni, tüm bu yapılanlara göz yuman kişi olarak öncelikle özeleştiriyle başlamalıydı. Öncelikle tutarlı bir özeleştiri beklerdik kendisinden.
İbrahim kahraman 23 Nisan 2019 18:05
Güzel ve uyarıcı bir yazı.yöneticilerimiz Zaman içinde vazgeçilmezlere varıyor.o Zaman iyiler azalıp kötüler artarak çoğalıyor.yeniden iyilerin önünün açılması umudu ile
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 17:40
Lafla Türkiye ittifakı olmaz. Mevcut kadrolarla özde bir ittifak imkansız. Davutoğlu partiyi kurmadan bile Ak parti doğru bir yöne yönelmeye başladı. Parti kurulsun hiç bir şey yapamasa bile Ak partinin şımarmış kadrolarını hizaya çekecek.
süleyman d. 23 Nisan 2019 23:26
2
Sn Erdoğanın Türkiye ittifakı Akp+Mhp+Vatan Partisi ??? Belki +Hüdapar...
Mustafa Soylutürk 23 Nisan 2019 15:16
Bahçeli düşmanlığının maaşlı askerleri sizin cümrünüz köşeniz kadardır...Sayın Devlet Bahçeli'nin Bozkurt işareti yedi kıtada bayraklaşmıştır..Bundan emperyalistlerin korkmasının elbette bir anlamı var.. . ... ya !! . Yerli işbirlikciler !....
Mahsuni 23 Nisan 2019 19:34
4
bahceli bahcede bir fidan ekmiśmidir acaba dusunmek lazimmm...
Süleyman d. 23 Nisan 2019 14:11
Akar'a haksızlık yapıyorsunuz(!) Taa 200m (metre) uzaktan 1.5 (bir buçuk) saatte ( 0,13 km/s) hızla olay yerine yetişip üstün yetkinliği ile duruma el koyarak: Savunma bakanı olduğu Türkiye 'yi nasıl savunacağını dünya aleme göstermedi mi?
Süleyman d. 23 Nisan 2019 13:38
Bahçeli gibi rakam uzmanları için açıkladığı 18.81 lik MHP oyu oldukça ezoterik bir sayı. 19.38 ise AKP için kıritik eşik olabilir :))
E.K 23 Nisan 2019 13:30
Siyasetimiz cozum uretip, proje yaristirmak yerine, karalama, itham etme girdabinda...Demiri en basta, en cok isitan kisi Sn Erdogan'dir. Kendi muhalefetine terorist, fasist, hain diyen baska devlet baskani varmi acaba? Sn Erdogan sogusun yeterli. Sn Davutoglu'nun vurguladigi gibi vatandaslarin yarisiyla psikolojik bagini kopardi. Cahil insanlar muhalefet liderini terorist zannediyor, gidip yumruk attiyor. Insanlari bolmek boyle bir sey olsa gerek?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 18:18
15
Dogru o insanların diploması olmadıgı için "cahil" denilebilir de,senin gibi diplomalı cahiller kadar cahil degiller ama.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 13:30
2012 lere kadar AKP ye sıcak bakmış biriyim ancak hep suçu birilerine attılar Abdullah Gül kötü, Ahmet davutoğlu kötü, Ali Babacan kötü, M. Ali şimşek, Hüseyin Çelik, Bülent Arınç vs. Çoğaltabiliriz. Akparti küçülmeye mahkumdur. Neden mi: 1.Başta cumhurbaşkanı olmak üzere halka üstten bakma yani kibir bizden iyisi yok (ne yazık ki) 2. Makam sevgisi(Dünya sevgisi, mananın bitmesi maddeci muhafazakarlar) 3.Eleştirilere kapalılar (kendilerinden başkasını görmeme) 4.Milliyetçilik adı altında faşizan yapıya bürünmüş kendinden olmayan herkes bir terö
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 22:16
3
Peki efendim. Abdullah Gül mutabakat sağlansaydı CHP HDP İYİ PARTİ ve Saadet Partisinin Başkan adayı olmayacakmıydı.
Analiz3438 23 Nisan 2019 12:41
Bahçeli fikir ürettikçe AK Parti eriyor. genel kurul yapmadı, içinden İyi Parti çıktı. sağda bir parti kurulsa % 10 u bulamayacağı düşünülürken, iyi parti % 10 bandında...sağ yeni bir parti kazandı. koalisyonun adı ittifak oldu. ittifak sayesinde CHP bu kadar belediye aldı. hep bunlar AK Partinin kesesinden risk alan AK Parti, kazanan Bahçeli...bu da siyasi sanat her halde... en son CHP ile ortak aday çıkardığında CHP yi yakmıştı... belirteyim: hayatımda CHP ye oy vermedim. fakat düğün ve cenazeler kamuya açıktır. anadolu da cenazede ve düğünde küslü
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 16:18
12
Neden üzülüyorsun? AKP'li misin? AKP'li numarası mı yapıyorsun? Başkanlık sitemine geçilmesine ve Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasına Bahçelinin katkısı büyüktür? Bunu hazmedemeyenler öküzün atında buzağı arıyor...
Daha dün Yaşar OKUYAN, Bahçeli için:"12 Eylülde de görevliydi,bu gün de görevli "dedi.Bu Bahçeli,Perinçek gibi derinlerin adamı.Beka söylemi fos çıktığı,tutmadığı halde,bundan rant devşirmeye devam ediyor.Ak P.'yi de düşmüş olduğu girdaptan çıkamaması,daha da beter olması için son salvolorunu savuruyor. ....'den dost,domuz derisinden post olmaz,olamaz!!!
KaRaR oKURU 23 Nisan 2019 12:33
Günlerce yorum olarak ifade ettim. Türkiye için en büyük beka meselesi Bahçelinin ayrıştırıcı soylemleridir. Derin devletin sözcüsü toplumsal mutabakata razı O LA MAZ, o zaman derin devlet (bilenler biliyor ne oldugunu) dizginleri kaybedecek. Derin devletin emriyle hakaret ettiği Erdoğana yanaştı şimdi de hem AKP oylarını çalıyor hem de ülkeyi bir ateşin ortasına suruklemekten çekinmiyor. Bütün söylemler bu minvalde. Dikkatli olmak gerekir...
Kasım Özdemir 23 Nisan 2019 12:16
Bir serçe bir mandayı yere çaldı. Ben de duydum mankıldamayı... Fakat yunus yoktu.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 12:14
az kaldı hocanız partiyi kuracak bak gör ozaman nasıl çullanıyor bu akbabalar üzerinize.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 12:15
Sizleri dakip ediyorum taktir ediyorum sağlık diliyorum trabzondan ayse deyze
kararsız okur 23 Nisan 2019 12:12
Türkiye'nin beka meselesi olduğu söyleniyor, doğrudur. Ama bir de Türkiye'nin ''zeka meselesi'' olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Ülkeyi kamplaştırıp, milleti birbirine düşman etmeye çalışanlar önce kendi zeka seviyelerini tartışmalılar.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 11:56
RTE.S.Soylu'nun altını olduğunu hâlâ anlamadı.YAZIK! Çubuk provake/operasyonuna dikkatli bakın.Bir anamuhalefet lideri emniyete nasıl haber vermez!Vermezse de takip devletin görevi değil mi! Bir an(FARAZA)Kılıçdaroğlu linç kalabalık içinde olacağı için halk nasıl olsa engeller diye hesap etmiş ve CHP mağduriyet ile kamuoyunu lehine konsolide etme amacı güttü diye düşünelim. Yahu bunun için bile takip ve kontrol edilmesi lazım.Soylu hâlâ bize haber verilmedi.diyor!RTE ,halkın öfke ve nefretine hedef yapılıyor.Farkında mi!Saddam,Kaddafi, Ömer Beşir ve
musto 23 Nisan 2019 10:56
Alışmış kudurmuştan beterdir nerdeyse Fırat kenarında bir Kuzuyu Kurt kapsa suçlusu Kılıçdaroğlu.Akar açıklama yapıyor kandil gecesi saldırdılar bunlarda din iman yok bu güne kadar din iman olmadığını anlayamadınmı. Altındaki Fetöcüler darbe yapar sen uyursun kandil gecesi hainler saldırır sen uyursun mu millet size canını malını teslim etmiş görevinizi layıkıyla yapmayın başkalarını günah keçisi ilan edin.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 10:40
Bunların bir beka sorunu vardı ne oldu? Çünkü onlar şöyle dusunuyordu, eğer bizim kişisel bekamizi zarar verirseniz, ülkeyi beka çukuruna atmaktan cekinmeyiz
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 09:57
Sayın yazar, Sizin irfanınıza sığınıp, sabır ilk oluş anında gösterilen tavırdır. Mecburiyet hasıl olunca ona sabır denmez. Fehvasınca yanlış ilk yapıldığı zaman gereken duruşu göstermiş olsaydınız ,memleket bu hale gelmezdi. Şimdi batan gemiyi terk etmeye çalışan durumuna düşmezdiniz. Bu itham sizin şahsınıza değil siz ve sizin ayarinizdaki herkese. Bir Ali Bulaç vardı hatırlar mısınız? Şu anda ne yapıyor bilmiyorum. Bir Etyen Mahçupyan vardı karar da yazardı ne oldu ona. Çok mu kötü şeyler yazdı.Yoksa yazdıkları hep gerceklesti mi?... i
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 09:52
Mhp gibi milliyetçilerin ülkeyi ileriye taşınması için yaptıkları tek bir çalışma yok. Ülke fedasiyiz deselerde çoğu askerlikten ya çürükler, yada bedelli yapmışlar. Sözde ahlak bekçiyiz derler 6 genel başkanın videosu ortaya çıktı. Varsa yoksa tehdit kavga gürültü...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 09:48
Ne diyor? Istanbul benim aşkım!! Peki İstanbul için seçilen ve İstanbul'a birşeyler yapacak İmamoğlu için ne diyor,topal ördek; yani calistirtmam.. kısacası eyyy İstanbul ya benim olursun yada seni yasatmam
Deli Emin 23 Nisan 2019 09:08
Ahmet bey bizler işin magazin boyutunu konuşup analiz ediyoruz! Vahim ve gaflet hali bu durum! Oysa üzerinde konuştuğumuz söz ve eylemler, 1-sahiplerinin bizi yönettiğini, 2-bu hallerin bir devlet ve toplum yöneticisinde olup olmayacağını , 3-bir ülke bu durumdan nasıl çıkacağı, 4-yıkılmış devletlerin yöneteni aklı ve kalb-i selimi kaybetmesi halinde toplumların karşılaştığı kaderin ne olacağı,(Tarih ne diyor) 5-Söz ve eylemleri ile kaderini etkiledikleri insanlar "zorunlu ilişkisi ve alakası " nedeniyle kaprislerine boyun eğmek zorunda MI? İsra
A.C. 23 Nisan 2019 08:57
Her şey göz önünde aslında ; Halkın istediği ekonomik ferahlık ve bunun için güçlü adımların atılması. Ak Parti ilk geldiğinde herkes yapabileceklerine inandığı için oy verdi. Yaptıkları yapacaklarının garantisi olduğu için oy vermeye devam etti. İlk çıktığında kendinden emin ve toplumun her kesiminden oyları toplamak için sözlerine çok dikkat etti. Şu an gerekli durum eski haline toplumun tüm kesimini içine alacak konuşmalarda bulunmaktır. Ekonomik ferahlık için ciddi adımlar atılmalıdır. Kavga dövüş ile ülke bir yere gitmez.
bozeren 23 Nisan 2019 08:36
bu ülkede provokasyon yapmak suç değil, provoke olmak suç!!
hep karar DA OKUR 23 Nisan 2019 08:34
SAYIN TAŞGETİREN DEMOKRASİ ... SEÇME VE SEÇİLME HAKLARI BİZLERE VERİLMİŞ.. .İST.EDİRNE VE TUNCELİ DE SEÇİLENLER BİZDEN DEĞİL VE MEŞRU DA OLAMAZLAR MIŞ... BENCE BU BAHSETTİĞİNİZ PARTİ LİDERİ BU DEMOKRASİ DENİLEN SİSTEMİ KALDIRALIM DİYECEKDE -DİLİ VARMIYOR. BEN BÖYLE YORUMLUYORUM....NE DERSİNİZ. SAYGILAR.
Habele- Hubele 23 Nisan 2019 08:37
Yazarın yanıldığı bir konu var. Erdoğan siyaseten de olsa beka meselesini benimsedi. Kendi siyasi faydasını Türkiyenin siyasi faydasına ve ahlaka tercih etti. Sanki farklı anlamlar yüklüyordu ancak Bahçeli sertliği algıyı farklı kıldı gibi durum yok bizatihi el ele milletin yarısını düşmanlaştırdılar. Siyasi temsile soyunanlar da hedef oldu. Kılıçdaroğlu saldırısının motivasyonu budur. Öte yandan hiç mış gibi gözükmüyor bizatihi öyle AK Parti medyanın içine düştüğü durumu istemem yan cebime koy diye dahli olmadan bulmadı, bizzat inşa etti. A
Niyazi Kılıç 23 Nisan 2019 08:24
Sayın Taşgetiren, Türkiye'yi çözüm süreci denilen, Türkiye'yi bölmeye çalışanlara destek vererek çukarlar kazılmasına, onlarca asker ve polisimizin şehit olmasına sebep olanlardan biride siz değilmiydiniz. Yazdıklarınızın hiç bir kıymeti harbiyesi yok. Ülkenin hayrına varsa üç beş cümle yazınız.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:45
Kılıçdaroğlu na saldıran herhalde şöyle düşünmüştür,senin oğlan paralı askerlik yapıp askerlikten kurtulurken(!) Veya sen Zengin çocukları için paralı askerlik çıkartırken(!) bizim gariban çocuklarımız şehit oluyor kizginligimiz bunadir diye düşünüyordu; neyse ki Cumhurbaşkanı mız olayı duyunca hemen tepki göstermiş , anında (!) Olayı kinamistir 24 saat beklemiştir (!) neyse ki yaptığı açıklamada bir oh olsun demedigi kalmıştır; Kılıçdaroğlu da Oslo'da haburda teröristlerle pazarlık yapmasaydi (!)
Sayın Davutoğlu Başbakanken şeffaflık yasasını çek, denince geri çekti; git, denince sessizce gitti. Artık çok geç.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 08:14
20
Geç değil...Dünkü manifestosu son uyarıydı yoksa parti geliyor..
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 10:55
16
07:25 Davutoğlu secimle gelmiş seçimle gitmiştir aynen Melih Gökçek gibi..!!! Cumhurbaşkanımız gidecekleri tek tek seçmiştir ve seçerek göndermiştir, öyle rastgele gondermemistir ,Guluyorsunuz değil mi ülke elden gidiyor siz gülün
evin 23 Nisan 2019 07:22
devlet bahçeli biz %19 oy aldık diyor, yani akp %32 oy aldı demeye getiriyor. her şeye laf yetiştiren akplilerden biri bile buna cevap veremiyor. devlet bey akplileri baya sindirmiş demek ki...
Karar Okuru 23 Nisan 2019 09:16
19
Devlet Beye göre Cumhur ittikakı (Ak Parti+Mhp)= %52 Mhp=18,81 Ak Parti=33,9 sonuç ortada. Üç gündür Ak Parti'nin değerli yatkililerinden ses yok. Sukut ikrardan mıdır?
Mahsuni 23 Nisan 2019 11:20
12
Bu daha le le bu isin lo lo su var bekleyelim görelim..
Süleyman d. 23 Nisan 2019 14:18
1
Perinçek Bey'i de unutmamak lazım. Kendi olmasa da fikirleri iktidar. Ağzından duydum.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 22:45
2
AKP, MHP'nin kazanmasına sebep oluyor diye konuşanlar, CHP'nin HDP'yi kazandırmasına ses çıkarmıyor.Neden acep? Bir şey deyince de kızıyorsunuz...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:11
Bahçeli hiç bir siyasi parti ya da farklı görüşün ortak bir zemine gelmesini istemiyor ve bundan rahatsız oluyor; çünkü avucuna aldığı siyasi iktidara ne isterse yaptırabileceğini ve bu işten karlı çıktığını gayet iyi biliyor, sonuç olarak bahçelinin olduğu yerde farklı görüşlerin bir araya gelmesi imkansızdır
Metin Kacmaz 23 Nisan 2019 02:58
Sn.Taşgetiren geçiniz efendim.Yılbaşı sonrası Haydar Baş'a Susurlukta devletin polisinin yaptığı yanında kalmasaydı bugün bunlar olmazdı..
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 12:45
4
Bildiğim kadarıyla chp'li bir vekil soru önergesi vermişti ama lütfedip cevap verme tenezzülunde bile bulunmadılar malesef..
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 02:01
Pardon Sayin yazar, ya da van minut mi desem...Bahceli'nin butun bu ayirimci, nefret soylemine Cumhurbaskani neden sesini cikarmiyor? Cumhurbaskanindan tepki gelmedikce giderek daha cok bagiriyor. Bu ilkesiz siyasetciye bu kadar mi ihtiyaci var? 4 yil sonraki secime kadar Bahceliyi bir kambur gibi sirtinda mi tasiyacak?
Kaya 23 Nisan 2019 06:21
54
Bu yoruma katılıyorum. Bahçeli nin söylemleri AKP ye gittikçe puan kaybettiriyor. Küçük balık büyük balığı yutacak farkında değiller ...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 08:15
1
Tek başına Bahçeli’yi suçlamak bizim içim kolaycılık olur evet..
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 10:14
0
Cumhur ittifakinda uyum var, Sayin Cumhurbaskanindan Bahceli’ye tepki beklemeyin, bu konuda AK Partide rahatsizlik yok. Iktidar olmak icin verilenlere bakildiginda, Bahceli’ye tahammul en son sirada
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 11:11
16
02:01 Bahçeli'ye ne desin, eyyy Bahçeli burada " raconu beenn keserim" mi desin, geçen sefer milliyetçiliği ayaklar altına aldım şimdi seni alırım mi desin? Zaten HDP ile değil de Bahçeli'ye ortak olduğuna bin pişman,he daha önce hdp için söyledikleri mi, sanki Bahçeli'ye az demişti,onda öyle bir seçmen kitlesi varki ,hepsi okunmuş mubarekler,uyusunda buyusunler neennii..eyyyy, eyyyy eyyyy ulaaan..eee ee.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 12:49
1
Sorun Bahçeli değil bahçelileşmek. Bahçeli hep öylece genel merkezde oturuyordu. Hatta oturamayacak hale geldi. Sonra bahçelileşme pirim yapınca koltuğuna bir el attılar. Yandan çarkçı iken patent kendisinde olunca çarkın başına geçti....
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 20:17
1
Arkadaslar, bu yorumumun yayinlanacagini sanmiyorum ama yine de yazayim: Sorun baskanlik sistemimiz. Bizim baskanlik sisteminde millet meclisinin veya devletin diger kurumlarinin bir islevi kalmadi. Herseye baskan karar veriyor ve bu ulke kanunla, anayasayla degil KHKlarla yonetiliyor. Buna "sistem" de denmez aslinda cunku tek bir merci var o da Cumhurbaskani. Ve bugun siyasette olup biten hersey Cumhurbaskani'nin son nefesini verene kadar koltukta kalmasina odakli. Bugun Bahceliyle ittifak yapar, yarin baska bir siyasi partiyle. Yeter ki 50 +1 saglansin.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 01:29
Ülkedeki insanlar fikri olarak iki kutba ayrıştırılmış durumda. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Buna süratle çözüm bulunmalı. Siyasetçiler artık düşmanlaştırma politikalarına son vermeliler. Siyasetçiler halkın din, vatan, bayrak, şehitlik vb. değerlerini kendi makam ve rantları için kaşıyarak kullanmaktan vazgeçmeliler. Devleti yönetenlerin görevleri şehit cenazelerinin gelmemesi için çözümler üretmektir. Şehit cenazeleri üzerinden muhalefete saldırmakla sorumluluklarını gizleyemezler.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 00:39
Ülkenin bu hale gelmesinde sanki hiç kusurunuz yokmuş gibi davranıyorsunuz. yıllardır ayrıştırdiniz .yanlışı korkudan elestiremediniz bile .şimdide yok şöyle yok böyle. İnsanları el ele vererek iyice dinden soğuttunuz. Hep kendi mahallenizin mazlumları oldu .Allah var hesap var inananlar için
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 13:37
1
En azından yanlıştan döndü daha düne kadar fetöye toplumun her kesimi hayrandır mesele yanlıştan dönmek halen bile halk Bi alternatif yok diye akparti ye oy veriyor ne diyecen
Zülfikar 23 Nisan 2019 00:36
Selamün aleyküm! Gayesi bağcıyı dövmek değil,üzüm yemek olan biz sıradan vatandaşların duası, Allah in insanımıza ve bizi yönetenlere feraset ve basiret vermesidir... Toplumumuzda Allah'ın sağduyuyu ve güven duygusunu kökleştirmesidir... Bir hastalık ki kimse kimseye nasihat edemez oldu, bencillik ve kincilik şiarımız oldu...Affetme ve mürüvvet duygularımız dumura uğradı... Kardeş kardeşi dinlemez oldu... Yetiş ya Ali yetiş ya Muhammed (s.a.v)
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 13:00
0
Allahtan baska kimse kimseye yetisemez sevgili din kardesim.
KARAR OKURUfransa 23 Nisan 2019 00:18
Slm aynn katiliyorum yorumlariniza ahmet davutoglunun vurguladigi davet ettigi terkedilen degerlere cagrisida cok yerinde umariz tenezzul edilir goz onune alirlar tepki ve firsatcilik gibi yorumlamazlar deger verilir insaallah ne diyelim allah izan vere hurmetler
Normal zekalı bir adem 23 Nisan 2019 14:47
2
Davutoğlu'nun açıklaması müthiş...Son sekiz on yıldaki rezilliklerin ve bugün ülkenin içinde bulunduğu ağır hastalıklı durumun tam/net/açık-seçik ve dürüst bir fotoğrafı...Önerdiği tedavi reçeteleri de isabetli. Yani Davutoğlu, aklını/mantığını/sağduyusunu/vicdanını/ahlak ve adalet duygusunu kaybetmemiş olan normal her Türkiye insanının derdine/endişesine/korkusuna ve beklentilerine tercüman olmuş. Türkiyemizin bu hale gelmesinin bir numaralı sorumlusu olan kişi durdukça, Davutoğlu'nun sunduğu kurtuluş formüllerinin uygulanabilmesi ihtima
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 00:11
Asıl kızgın demir Bahçeli, dokunan yanıyor. Tam ortadoğu çukuru olmuşuz, kim kimi kullanıyor belli değil. Yanlış zamanda yanlış mekanda dünyaya gelmişim, şansıma tüküreyim.
Son silgi bükücü 23 Nisan 2019 00:51
51
Oy uğruna-sandık sevdasına, demiri kızartan kişilere önerim; hemoroid olmuş uzuvlarında ki pıhtılaşmış kanda malum demiri yavaş yavaş yedire yedire söndürmeleridir. Şifa niyetine!
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 11:25
26
00:11. Biraz bekle AKP aya otoyol yapacak seni oraya gönderelim:) kafayı dinlersin:)
Sermet Ilgaz 23 Nisan 2019 18:42
0
Bu yoruma ve altındaki yorumlara bakıyorum da bunlar okuduklarını da anlamıyorlar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN