Back To Top
Şişede durduğu gibi durur mu?

Şişede durduğu gibi durur mu?

 - Son Güncelleme: 14.06.2019 Cuma 13:08
- A +

Tabii ki pazar gecesi yapılacak programdan bahsediyorum. Hemen “Program” çok düşük profilli olmadı mı, diyeceksiniz. “Kapışma” var “Münazara” var, “Düello” var.

“Şişede durma” sözünü, programda adayların İstanbul için projelerinden bahsetmesi, karşılıklı centilmenlik içinde hareket etmeleri ve kavga – gürültü olmadan geceyi tamamlamaları çerçevesinde ifade ettim.

Öyle olur mu?

İşte o, bu formatın sıkıntısız işlemesi ile mümkün, ama tecrübe ile sabittir ki siyaset karşılaşmalarında bir cümle, bir ima, bir geçmiş sorgulaması, bir sataşma…. Bizim Cafer Marangoz’un tanımlamasıyla “Tutuşma teorisi”ni devreye sokar.   

Hem bir de “Bakalım herkesin beklentisi sakin, uslu, barışçıl bir program olmasından yana mı?” diye sormak lazım.

Reytingler, kavgalı ortamlarda yükselmiyor mu? Programlara sırf reytingler yükselsin diye, bir – iki tane kavgacı eleman çağrılmıyor mu? Ve bu ortamda söz gelmesi için “Uslu” duranların karnı ağrımıyor mu?

Demek ki “Kavga”nın alıcısı daha çok. Taraftarlar da “Düşük profil”i sevmezler. Cevap verilmesini isterler. Kavgacılık negatif algı oluşturabileceği gibi “Düşük profil” de negatif algı oluşturur. Aradaki dengeyi bulmak sorundur ve o sorun kolay aşılmaz.

Hani denir ya, demir gibi sinir gerektirir. “Öfke kontrolü” onun için her insan için sorundur. Öfke, insanlar kendilerine hakim olamadıkları için kontrolü zor bir duygu patlamasıdır.

Neyse şimdi ekipler, kendi aktörlerini ve karşı aktörü okuma yarışındadırlar.

Tayyip Erdoğan’ın ilk zamanlarında rakip dünyalar, “Damarına basıldığında öfkesini kontrol edemeyeceği” tespitine oynarlardı.

Güncel konuya gelince…

Binali Yıldırım bilinen bir isim. Sakin tabiatlı. Sakin konuşuyor. Yer yer sesini yükselttiği de oluyor meydanlarda. Ama kendine hakimiyeti çok daha belirgin.

Ekrem İmamoğlu sürpriz bir isim. Daha önce onun için “Çalışılmış, kendi üzerinde çalışmış” ifadesini kullanmıştım. O yönü, “sinirleri alınmış, zorlamalar karşısında kendisini tutan vs..” gibi bir İmamoğlu portresi koydu ortaya.

Ama, bu iş de şişede durduğu gibi durmaz. Siyaset arenası, arenadır tam anlamıyla. Formatlanmış halinizle kalmanız kolay değil, belki mümkün değildir. Ananız, babanız, çoluk-çocuğunuz, sülaleniz, gelmişiniz geçmişiniz hedefe konur ve patlarsınız.

Bir süredir İmamoğlu her yönden silkeleniyor. Bir pot kırsın, bütün pozitifleri negatife dönsün, isteniyor. Normal. Bu beklenir. İktidar medyası dün üç – beş koldan “İmamoğlu yalancı” temasını işlemiş. Bu işlerde her kesim için bel altı vuruşlar da olağandır. Ahlak naiftir, “Ahlak duyarlılığı” “ahlakçılık” haline getirilip en kural adamları tarafından bile yadırganır.

Çetin bir gece olacaktır Pazar gecesi.

“Projeler”in konuşulması söz konusu olduğunda herkes “Şu fasıl bir geçilse” diye bakacaktır.

“Salvo”lar beklenecektir.

İmamoğlu mutfağının 17 yılı Ak Parti’ye ait olan 25 yıllık İstanbul sürecini sorgulayacağı, bunun içine “İstanbul’a ihanet ettik” sözünün gireceği açıktır. “İsraf” zaten konuşuluyor, 18 günlük başkanlıkta dosyalananların geceyi hareketlendireceği de beklenmelidir. Binali Yıldırım İstanbul’ adaydır ama, 17 yıldır Ankaralıdır da… Yani merkezi yönetimin içindedir. Dolayısıyla hesaplaşma boyutu Ankara’ya kadar uzanacaktır.

Cumhurbaşkanı tartışılacak mıdır? Bu seçimde meydanlarda az görünüyor olmasına rağmen tartışma zeminine gireceğini sanıyorum. Tabii ki İçişleri Bakanı ile birlikte “Tüm devlet”le yarışan bir İmamoğlu silüeti çizilmek istenecektir.

31 Mart’ın iptali bir tartışma alanıdır. Böyle onlarca kritik alan söz konusu Pazar gecesi buluşması için.

Sizce pazar akşamı gözler daha çok kimi izleyecektir?

Bence İmamoğlu’nu.

Neden?

Çünkü İktidar cenahı için onun düşmesi gözlenecek, İmamoğlu cenahı için ise, göstereceği başarı.

Binali Bey, bir – iki künde atarsa İktidar cenahının “Oley!” sesleri etrafı çınlatacak, İmamoğlu röveşata yapar, fileleri dalgalandırırsa muhalif dünya ayağa kalkacaktır.

Herkes biliyor ki seçim hiç kimse için çantada keklik değildir. İktidar, 7 haziran – 1 kasım sürecinde olduğu gibi “Giden”i almaya çalışıyor, işin zorluğunu biliyor. Muhalefet kesimi ise, sürpriz bir şekilde elde edilmiş olanın “Elden gitmemesi” sancısını yaşıyor.

Pontus-  montus tartışılır mı o gece, Kürdistan – Lazistan tartışılır mı, “Ökümenik Patrik” gündeme gelir mi? Bunların hepsi olur. Ve bunların hepsi, bıçak sırtı işlerdir. Sonunda kime ne getirir, bilinmez. En küçük oy kümesinin sonuç belirlediği bir zeminde küçük kaymalara yol açacak gaflar, dil sürçmeleri, mimikler – jestler…. Anlam kazanacak.

İki aday sırat köprüsüne doğru ilerliyor. Kim düşecek kim geçecek, adaylarla aynileşenlerin kalbine dikkat etmesinde yarar var.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 05:30
İktidar gideni mi almaya çalışıyor? Çalınanı deseniz daha dogru olacak. İktidar hakkını arıyor.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:01
Binali Yıldırım'ın saklayacağı hiç bir şey yok. Her soruyu cevaplayabilir. Ne valiye hakaret etmiş, ne de Yunan'ın, Kandil'in desteğine ihtiyaç duymuş. Başarılı projelerini anlatmaya gerek yok. Sayın Yıldırım Kendi makamınından feraget ederek ülkemizi başkanlık sistemine taşıyarak da tarihe geçti. "Düşük profil" diyenlerde Binali beydeki zekanın ve çalışkanlığın ve dava bilincinin zekatı yok.
okur11 15 Haziran 2019 08:47
Sayın Taşgetiren Okuru, çalınan/gasbedilen oylar ile kazanılmaya çalışılan başkanlık seçiminden sonra laik/kemalist çevrelerin açıklamalarını takip edereseniz bu seçimin sadece B.şehir bld. başkanlığı olmadığını anlarsınız. Hizmet konusunda söylediğiniz doğrudur...
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 00:10
Ahmet bey size yakışmadı.Tarafsızlık görüntüsü altında İmamoğlu güzellemesi yapmışsınız.Vali devlet görevlisi degilde sıradan bir insan olsaydı itlik yapmış tabiri hoş bir tabir mi .Bu zatınVİP ten geçmesi şart mı .Ayrıca bu konu sorulduğunda söyledigi sözleri hiç duymadınız mı.Belliki AKP ye kırgınsınız olabilir.Bu partinin onlarca yanlışını söyleyebilirsiniz Bende dahil herkes söylüyor.....Bütün bunlara karşılık Ekrem İmamoğlu güzellemesi yapmanız ne kadar doğru.Sahi siz bu yazdıklarınıza inanıyormusunuz Sizin çapınızdaki bir üstada hakikaten yakışmadı
KARAR OKURU nedim 14 Haziran 2019 23:52
boyunun ölçüsünü almişsimdir.bazilari halki aptal,avanak zannediyor herkes herşeyin farkinda....bu dunya ya ahiretteki itibar....abd herşeyi not ediyor ya bizde ediyoruz, en önemlisi rabbul aleminde...
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 21:39
Ahmet taşgetiren fehmi koru vari yazılar yazmaya başladı tarafsız görünmeye çalışırken imamoğıyna çalışıyor gibi.
cumhur 14 Haziran 2019 21:25
Kimin ne amaca hizmet etiği önemlidir.Yoksa hitabeti güzel,yalanı bol,inandırıcığı kuvvetli olan tabii ki puan toplar1AİNESİ İŞTİR KİŞİNİN...SÖZÜNE BAKMALIYIZ.
Bekir 14 Haziran 2019 20:58
Hocam sen müslüman birisin sana chp adayının saksakciligini yapmak yakışıyormu?Herşeyi bir kenara bırak bu dinsiz partinin adayını destekleme hareketinden dolayı huzuru mahserde hicmi korkmazsın hicmi ürkmezsin.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 22:53
1
Ekmek kesilince İslam davası da yalan oldu iyi mi. Günümüzdeki küskün muhafazakarlar tam da budur. Allah'ım içimizdeki bazıları yüzünden bizi helak etme!
En az 30 yıldır takip ettiğim istikrarlı, ihlâslı ve samimi duruşuyla gönlümüzde ayrı bir yeri olan Ahmet TAŞGETİREN'e bir haller oldu.Ancak İslam kardeşliği hukuku burada yazmama izin vermiyor.Rabbim son nefesimize kadar istikametimizi bozmasın.Gerçekten ibret verici bir durum.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 23:06
3
Sen etrafında müslümanım diyenlere iyi bak hele.. öyle uluorta bağıra bağıra inşallahlı maşallahlı konuşanlara değil üstad. Neler gördü bu gözler..
Bekir 14 Haziran 2019 19:26
Ah hocam ah senin gibi mütedeyyin bir şahsiyetin ekrem insanoğlunun değirmenine şu taşıyacağı hiç aklıma gelmezdi yazık ettin kendine hemde cok...
KARAR O 14 Haziran 2019 18:52
Sayın Ahmet Taşgetiren, Ruşen Çakır ile olan soyleyisinizi dinledim. CHP ile ilgili bazı yanlışlariniz var. CHP'li dostunuz varmı bilmem ama benim tanıdığım hatırı sayılır sayıda CHP'li sizin sandığıniz gibi dinsiz değil. Bu bizim en sinirlendigimiz nokta. Müslüman olmak için ille AKP li olmak gerekmiyor. Biz dindarlığı akp den ogrenmedik. Din göstere göstere yaşanmaz. Allah ile kul arasındadır. Hatta biz parayı da , ibadeti de insanların gözlerine sokmayiz. Kimin ne kadar müslüman olduğunu kimse sorgulayamaz. Onu Allah bilir. Laiklik ise onu hala tam anlamışsınız. Laik demek dinsiz demek deği
Denge 14 Haziran 2019 23:26
1
Ben de aynı programı izledim. Ahmet Bey'in teorik olarak laiklik ile bir problemi olup olmadığını bilmiyorum. Fakat ülkemizde 2010 yılına kadar uygulanan başörtüsü yasaklayan, parti kapatan, dindarlığın en küçük belirtisine aşırı tepki veren Kemalist jakoben laik(çi)lik ile meselesi olan çok insanımız olduğunu unutmayın. Eski günlere geri dönmeyi kimse istemez. CHP öyle davranmıyor ve dersini aldığını ima ediyor ve bence iyi ediyor.
halit ok 14 Haziran 2019 17:37
son günlerde yazdığınız köşe yazılarınızda gerçekleri ifade ediyor gibi görünüyorsanızda çevreye bakmanızı tavsiye ederim.üzgünüm
KARAR 'da Kararlı 14 Haziran 2019 16:16
Kaderle ilgili bir kaç güzel söz:"Kendi planlarımızı yapıyorduk.Kaderin de planları olduğunu unutmuştuk".DOSTOYEVSKİ."Genelde insanlığın kaderi,hakettiği olacakdır".Albert Einstein."Bazen sen hiç bir şey yapmazsın.Kader senin intikamını sessizce alır"Lâ edri.Bazen hiç hesapta ve plânda olmayan şeyler olur.Bizim isteğimizin rağmına farklı şeyler tezahür eder.Hangisinin hayırlı olduğunu biz bilemeyiz.Her şerde bir hayır vardır denmiş.Ist.seçiminin yenilenmesine bu pencereden de bakabiliriz.Seçimin sonucu inşêallah hayrolur.İnşêallah her şey daha güzel olur.(Amiiinnn).
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 00:07
2
kader intikamını alsa ne olur almasa ne olur? önemli olan iyi yaşamak, insan gibi yaşamak. intikam değil
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:39
0
Karar okuru olurmu öyle şey söylediğin şeyde eğer sen hakli isen herkesin yaptığı yanına kear kalır
Vatandaş 14 Haziran 2019 15:49
Şehsen binali yıldırım ın yerinde olsaydım, böyle bir tartışmaya katılmaktan haya ederdim. Hakkını gasp ettiğiniz biriyle neyi tartışacaksınız.İmamoğluna gelince kazandığı bir seçimle ilgili Hakkına gasp eden biriyle tartışmaya katılması ya çok erdemli olmasındandır yada saflığındandır. Ben binali yıldırımın saf,naif biri olduğuna hiç bir zaman inanmadım.Sadece bir köylü kurnazı ve çıkarı için ilke tanımaz bir yapıya sahip olduğunu düşünüşorum. Öyle olmasaydı seçilmiş bir başbakanın yerine geçmeyi kabül edermiydi?
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 00:24
5
Binali Yıldırım'ın Hakikaten hayâ etmesi lazım.Oyları çalan bir zihniyetle kesinlikle televizyona çıkmaması gerekirdi.Yalancı bir adamla kesinlikle tartışmaması gerekirdi.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:43
0
Vatandaş oyların çalınma meselesine neden hiç uğramıyorsun
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 15:40
Sayın taşgtiren imamoğlunu formatlamaya devam ediyorsunuz bu sizinde düellonuz oldu ve tabii seçiminiz hayırlı olsun
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 14:56
Tayyip Bey bu işi Binali Bey'e bırakmamalıydı. Bizzat kendisi mitingler yapsa, semt pazarlarını gezseydi, CHP adayının şansı kalmazdı. Televizyon programı da kötü oldu, CHP adayını daha çok seçmen tanıyacak şimdi. Tayyip Bey'in danışmanlarını değiştirmesinde fayda görüyorum.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 23:13
1
Yekün kabineyi değiştirmeli..trenden attıklarını da almalı..
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:45
0
Ben öyle düşünüyorumki Erdoğan’ın trenden attıkları erbakan hocanın Erdoğan’ı trenden atması gibi kavilli bir kavga kendinden sonrasına onları hazırlıyor gibi
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 14:53
Maşallah çok tarafsız yazmışsınız! İmamoğlunun hiçbir yalanını ima bile etmezken, Ak partinin ve dolayısıyla da Binali Beyin zayıf görülen yerlerini iyi işaret etmişsiniz.
OKUR11 14 Haziran 2019 13:57
Bu yön değişikliğinin matematiksel bir ifadeyi değil 'cihet, taraf, vb' anlamları içerdiğini düşüneceğinizi ümit ederdim. Hayırlısı...
Kur'an'da aldatışlar ve aldanışlar arasında dikkat çekilenler, küçükten büyüğe doğru şöyle sıralanabilir… Yaldızlı süslü laflarla aldatma, aldanma. (En'am, 112) Beldelerde egemenlik kurmak, gezip dolaşmakla aldatma, aldanma. (Ali İmran, 196; Gafir, 4) Dine sokulan uydurma ve iftiralarla aldatma, aldanma. (Ali İmran, 24; Enfal, 49) Hurafeler, uydurmalar, anlamını bilmeden okuyuşlarla aldatma, aldanma. (Hadid, 14) Sefil, rezil yaşayışla aldatma, aldanma. (Ali İmran, 185; En'am, 70, 130; A'raf, 51; Lukman, 33; Fatır, 5; Hadid, 20) Allah ile aldatma, aldanma. (Lukman, 33; Fatır, 5; Hadid, 14
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:46
0
Ve hepside şeytanın işi
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 12:26
Bu tür karşılaşmalar risklidir . Düşünün ideal bir aday ancak heyecandan ya da bir anlık gafletten yanlış bir şey söylüyor ya da yanlış anlaşılıyor. Bütün şansını kaybedecek mi? En iyisi bu karşılaşmalar fazla anlam yüklemek, adayların genel performansına, düşüncelerine bakmalıdır. Ya da hiç yapılmamalıdır.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 16:11
0
tersine bu tartışmalar ABDde olduğu gibi 5-6 tur yapılmalı. Böylece hatanın etkisi nötrleştirilir.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 18:19
1
Bu tartışmalar Münazara gibidir, Münazarada tezini iyi savunan kazanır, tezinizin yanlış veya doğru olduğu önemli değildir.
Tahir 14 Haziran 2019 11:51
İbb. İşpark, zarar etmedik diyor ama ciro ve kar oranlarını vermekten çekiniyor. 2018'de Ciro: 351 milyon lira. Kar: 1 milyon lira. Yılda 351 milyon topla, bir daire parası kadar kâr et. Kimler aldı kalanını? Bu durumda Ahmet Bey'in batılı değil, Hakkı ve haklıyı savunarak tarafsız kalmasını çok anlamlı buluyorum. 16 milyon İstanbullu'nun emanetine hıyanet edenlere, kul hakkı yiyenlere, iftira atanlara destek olmanın vebali çok büyük. Allah herkesi helal lokma ile rızıklandırsın.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:49
0
Hayır chp zamanında devlet yılda 30 km yol yaparak ilerliyordu. Bu konuda ne söylersin .
osman ceylan 14 Haziran 2019 11:55
ımamoglunun soyledıklerının hepsımı dogru sankı yalan konusmamıs gıbı yazuyorsunuz:((
Dünya beşten büyüktür doğru. Yarım diğer yarımdan büyük değildir.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:48
0
Ama bir yarım çürük diğer yarım sağlamdır belkide ? Ve genel olrak halk ne tarafın çürük olma ihtimalınin yüksek olduğunu tahmin edebiliyor
OKUR11 14 Haziran 2019 09:26
İmamoğlu sizi de, kendisinin silkelendiği ve mağdur olduğu algısına ve yalanına inandırmış anlaşılan. Tabi bunda sizin 360 derecelik yön değişikliğinizin de etkisi var. Erdoğan ve AKP karşıtlığı sizi adaletli davranmaktan, hakkı batıldan ayırmaktan alıkoymamalı. Size, İmamoğlu güzellemelerin de başarılar. Bu seçimin sadece İst. B.Şehir Bld. Başkanlık seçimi olmadığını hatırlatır, olası sonuçlarını tekrar gözden geçirmenizi rica ederim.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 12:53
1
Matematik bilginize hayranım. 360 derece döndünüz mü yönünüz değişmez de.
OKUR 14 Haziran 2019 13:05
8
Komünist rejim parti uyarı mektubu gibi yazmışsınız.
Taşgetiren Okuru 14 Haziran 2019 14:58
1
Belediye başkanı seçimlerine hakk-batıl penceresinden bakmanıza hayret ediyorum doğrusu. Hangisi namuslu çalışıp güzel hizmetler verecekse o gelsin.
ADEM OKUR 14 Haziran 2019 09:28
ADELET
HERMES 14 Haziran 2019 08:54
Binali Yıldırımın parmağındaki yüzük, Kabe'den koparılmış, oğlu mu hediye etmiş ne, kutsalmış, dün Karardaki haberde öyle diyordu!!!. İzinsiz alınmadıysa hırsızlık değil mi bu?. Dinen doğru mu?. Her hacca gelen müslüman bir çentik also, kabeden geriye 1 yıl içerisinde birşey kalır mı?. Deli sorular :))
KARAR OKURa 14 Haziran 2019 08:53
Son cumleniz muhteşem ,kim kiminle ne için aynilesiyor çok önemli.biri göründüğü gibi olan (organik).diğeri içi başka dışı bambaşka (çağdaş yaşamı destekleme aşığı . İslam'a karşı mücadele)yani hormonlu küllün zararlı.basiret sahibi olduğunuzu biliyorum.herkese sevdiği hayırlı olsun.
Faik 14 Haziran 2019 13:17
0
Binali Bey bir şey yapamaz ibb de dönen israfa, 16 milyonun parasının beş on kişiye yedirilmesine. 2018'de 351 milyon lira ciro yapan işpark neden 1 milyon lira kar etmiş? Ranta açılacak olan kupon araziler? Tezgah büyük. Binali Bey'i aşar. 2 yıl sonra görevden alınıp alınmayacağı belli olmayan birine neden oy vereyim ki?
Kahraman 14 Haziran 2019 07:53
"İktidar medyası dün üç – beş koldan “İmamoğlu yalancı” temasını işlemiş." diyorsunuz ya Ahmet bey! Basitlik yalanı, Binali Yıldırım soruları istemiş yalanı gibi yalanları iktidar medyası uydurmuş öyle mi?
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 07:28
ahmet bey içki ve alkolü çağrıştıran bir başlık dışında daha münasip bir şey yazsaydınız
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 10:45
0
Ahmet Abi bugün muzip gününde)))
Osman Baharçiçek 14 Haziran 2019 06:49
Ahmet hocam yapılacak bu televizyon tartışmasına çok fazla anlam yüklediniz. Benim şahsi düşüncem bu tartışmanın insanların kararını değiştirme yönünde fazla bir etkisi olmayacağı yönündedir.
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 01:33
Şişe? Kendini şişeye vurarak hakikâti örtbas etmek isteyen kim? Kaybeden başta belli...
KARAR OKURU 14 Haziran 2019 00:36
Çok şaşkınım sizin gibi sözün üstadı gönül insanı, kuyumcu terazisinde biri nasıl benzetmeler yapıyor. Yada yeni yazı stilinize alışmaya çalışıyorum.
Taşgetiren Okuru 14 Haziran 2019 01:57
0
Şaşılacak bişey yok. Ülkemizdeki siyasi konular gönül insanlarını bile afallatıyor. Biz normal halk olarak serseme döndük zaten:(
Karar okuru 14 Haziran 2019 09:06
0
Pespayelik ve magandaligin halka ustun degerler gibi sunuldugu bu degerler ve etik kargasasinda sayin Tasgetiren in bu yazi Sinan fazla sasirmayin derim… Yazar yine Söz ustadligina devam ediyor…
KARAR OKURU nedim 14 Haziran 2019 10:36
0
su yolunu bulur,der atalar...kin,hased, hırs ve kibir benim gibi adama yapılırmı be! duygulari insanları şekilden şekile sokar. sahih bir iman; temiz ,salih amellerle desteklendikce(Kur'an'a sahih sunnete ve icmaya,yani meşru olunca) temiz fitrat daha da büyür,meleklerin itaatine benzer bur yükseliş gosterir fakat yukarda saydigimiz duygular oluşunca zaten ilkonce inanci,itikadi bozar (dostluk kurduğu velayet icinde bir olduklari degisir ki Allah icin vela ve bera imanin en yuksegidir.) Kur'an'a sunnete ve icmaya göre hem ideolojiler hem bunlarin muntesipleri(cahilyye de ebu cehil,ebu lehep g
KARARLI KARAR OKURU 14 Haziran 2019 00:21
O gece Yıldırım bir önceki yerel seçimde İzmir BBB adayı olarak gösterilmesi ve yenilmesi konu edilir mi?
Hunat Hatun 14 Haziran 2019 00:11
Ahmet abi kader den öte bir kader vardır. Bunu en iyi bilen sizsiniz.lakin insan kaderine de kendi yürürmuş der büyüklerimiz. Çoğu zaman son bir başlangıçtır. Umarım istanbul kazansın. Hayırlısı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN