Back To Top
Sistem-Faiz-SETA gündemi içinde...

Sistem-Faiz-SETA gündemi içinde...

 - Son Güncelleme: 09.07.2019 Salı 08:34
- A +

SİSTEM TARTIŞMALARI:

Seçimlerde 9 puanlık negatif oy farkı Cumhur İttifakı’nın hanesine yazılmasına rağmen sanki asıl kaybı Ak Parti yaşamış gibi bir algının ortaya çıktığı açık. MHP için kayıp tartışılmıyor, hatta 31 Mart düşünüldüğünde kazançlı gibi gözüktüğü de vakıa.

“Ak Parti neden kaybetti?” sorusu sorulduğunda da “Sistem sorgulaması” ilk sırayı alıyor. Çünkü bundan aşağı yukarı bir yıl önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilirken alınan oy oranı yüzde 52 ... Bir kere oradan geriye gidiş var. O zaman neden bu düşüş gerçekleşti?

Muhalefet “sistem eleştirisi” yapageliyor. Son durumda olan “Sistemin seçimlere negatif yansıması oldu mu?” sorusunun Ak Parti’nin gündemine girmesi. İlk sıcak şokta kimi Ak Partili isimler “sistemi de gözden geçireceğiz” gibi çıkışlar yaptı. Ancak kısa süre sonra “Sistem tartışmasının aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tartışmak” anlamına geldiği gibi bir yargı ortaya çıktı ve herkes bir miktar durakladı. Ardından önce Bahçeli’nin sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sisteme sahiplendiği” gözlendi. Cumhurbaşkanı partilileri “özgüven kaybı”na karşı uyardı. Bundan sonraki safhada sisteme yönelik eleştiri, Cumhurbaşkanı’na yönelik eleştiri haline geldi. Bir bakıma da sistem zaten Erdoğan’la bütünleşmişti. Böyle bir durumda Ak Parti bünyesinde “Sistemin aksayan yönleri” gibi bir başlık açılması imkânı neredeyse ortadan kalktı.

Bu durumda Ak Parti, “Kayıplar”ı konuşurken, gerçekten inansa bile “Sistemden kaynaklanan problemler” başlığını yeterince irdeleyemeyecek, başka alanlardaki sorunları işaretlemekle yetinecektir.

 

MERKEZ BANKASI-FAİZLER:

Faizler konusunda öteden beri Cumhurbaşkanı ile Ekonomi yönetimleri arasında bir farklılık yaşanıyor. Öyle ki zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan “Faiz lobisi”nden bahsettiğinde parmağının Merkez Bankası yöneticilerini ya da ekonominin başında bulunanları gösterdiği algısı oluştu. Cumhurbaşkanı faizlerin yüksekliğine karşı çıkıyor, enflasyonun bundan kaynaklandığını ifade ediyor, buna karşılık Banka yönetimi ve ekonomi yöneticilerinin onu anlamadığı, “Başına buyruk” hareket ettiği, enflasyonun da bu yüzden yüksek seyrettiği algısı oluşuyordu. Cumhurbaşkanı cenahından bakıldığında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı bu noktada operasyon yapmayı engelliyordu.

İşte oldu. Merkez bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı, yerine yardımcısı Murat Soysal getirildi. Dışarıda bu operasyon Banka bağımsızlığına yönelik müdahale gibi algılandı. Ancak içerde de Cumhurbaşkanı ile Merkez bankası arasındaki “Açı farkı”nın giderildiği gibi bir görüntü hasıl oldu. Muhtemelen ekonomi yönetimi de bu işte Cumhurbaşkanı ile aynı noktadadır.

Şimdi ekonomi çevrelerinde yadırgansa bile Cumhurbaşkanı, Ekonomi Yönetimi ve Merkez Bankası’nın elele verip Türkiye’yi “Faiz belası”ndan kurtarması önerileri geliyor. Yeni sistemde yeni merhale olarak Merkez Bankası daha az bağımsız olsa da, dünya ekonomisine bunca bağımlılık içinde “Faizi sıfırlamak” gibi bir sonuca ulaşılırsa devrim gibi bir hadiseyi gerçekleştirmiş olmak az şey sayılmaz.

 

SETA RAPORU:

SETA bir düşünce kuruluşu. Orada “Düşünce üretenler”in, medya alanında kurumları, kişileri “RAPOR”laştırmanın, “FİŞLEMEK” anlamına hatta daha militer bir dille “ANDIÇLAMAK” anlamına geleceğini, böyle bir işin bir takım isimleri “Te’dib edilmeleri” için “Güçlüler”in önüne atmak demek olduğunu düşünmemiş olamazlar.

Bunu düşünmüşlerse, böyle bir suçlamayı göze almışlar ve kendilerini savunacak malzemeleri tasarlamışlar demektir. 

Göze almak, bir, yaptığınız işin doğruluğuna yüzde yüz inanmakla, iki, taraftarlık duygusunu içselleştirmekle ilgilidir. 

SETA adına yapılan açıklamalarda, yapılan iş savunuluyor. Raporun içeriğine bakıldığında da “İktidar adına medyadaki muhalif alanları”n gözetlendiği, dolayısıyla “Taraf” olarak hareket edildiği anlaşılıyor.

Belli ki bu bir “SETA duruşu.” SETA bundan rahatsız görünmüyor. İbrahim Kalın, Burhaneddin Duran gibi akademik hüviyetleri daha belirgin insanları etik bir sorgulamaya davet etmek sonuç alır mı, bilmiyorum.

Bu zamanda bir düşünce kuruluşunun böyle bir işe soyunması, üzerinde durulması gereken bir sorun alanı. Aslında “STK’ların siyasileşmesi” diye bir sorun alanını bir süredir konuşmaktayız. Kim bilir belki de İktidar bir gün çıkıp “Kardeşim sizin işiniz bu mu? Bırakın bu jurnal işlerini de adam gibi ülkenin iç dış sorunları için rapor hazırlayın” diyecek. Ne diyelim, ümit fakirin ekmeği…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 19:16
Ortada patronu dışarda olan ve paragraf aralarına alenen bu ülkenin aleyhine olacak cümleleri sıkıştıran bir başka taraf (yandaş) varken,ortada hergün bu ülkenin zararına olan makale ve videoları pompalayan insanların algıları ile oynayan BBC Türkçe Dw Türkçe voa Türkçe ....kanalları ve bunlara yazı yazan yazarlar varken bu konuya el atılmalıydı yöntem yanlış belki ama bu ülkeye verdikleri zarar bir şekilde önlenmeliydi.
ismet 11 Temmuz 2019 12:57
seni şerefsiz seni andıcı fişlemeyi bilmiyecek kadar kimse senin kadar aptal deyildir
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:04
yasalarında hırsıza açıkça hırsız demenin suç sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz maalesef... sorsanız herkes demokrasi havarisi, herkes ultravatansever, herkes halkı-milleti-vatanı-özgürlüğü-bağımsızlığı düşünür... feci dayak yiyen boksöre molada çok iyisin aynen devam et diyen antrenöre cevabındaki gibi durumumuz "peki beni kim dövüyor?"... bu darbeleri kim yapıyor, emperyalistlerin yerli işbirlikçileri ve lobileri olarak olarak kimler hangi faaliyetleri yaptı/yapıyor?milletin egemenliğini kim çalıyor, yerli-milli düşmanı kim? vesayetçi sistemin devamını ve geri gelmesini kimler istiyor?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 17:37
islamın ve İslamcının faizle imtihanı... 1500 yıldır bitmeyen masal... günah keçisi belli. hiçbir çözüm geliştirememiş bir yalan medeniyet...
Osman 09 Temmuz 2019 16:32
"Faiz haramdır" diye iktidara gelenler neden faizi sıfırlamazlar? Bekliyoruz. 0 faiz!
Tarhan Baydar 09 Temmuz 2019 13:00
Merkel-macron-Şi cinping-putin-therasa may sabah kalkıp bu gün Türkiye ye nasıl bir oyun oynayalım diye mi düşünmeye mi başlıyorlar? Dış güç hep vardır ama anlarında bin derdi vardır. Bize sıra zor gelir... Biz adam gibi adil ve güçlü hukuk-eğitim-siyasi kurumlar kurmazsak öcüler ile çook korkutuluruz.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:34
Bir STK her gün, bu hükümetin yanlışları konusunda sayfa sayfa yazılar döşeniyorsa, o STK'nın ne kadar ciddi ve insan hakları konusunda hassas olduğunu bilmek istemek hakkımızdır. Mesela, darbeci katil Sisi hakkında ne yazmışlar, 15 Temmuz'da ne söyleyip ne yazmışlar ? Bundan gocunmak niye ? Bir takanak mı var ?
hurşit GÜNDOĞAN 09 Temmuz 2019 12:07
Önce bir durum tespiti yapalım… Gezi olayları… 17-25 Aralık yargı kumpası… MİT TIR’ları olayı… Çukur ve hendek terörü… 15 Temmuz hain darbe girişimi… Ve ekonomik saldırıda bulundular… Başaramadılar… ABD’si, İsrail’i, İngiliz’i, Yunan’ı… Suudi’si, Mısır’ı… PKK’sı, FETÖ’sü, DHKP-C’si… Yabancı istihbarat örgütleri… CHP’si, HDP’si… Oyuna sokulan, MHP’yi bölmek ve AK Parti’nin ortağının direncini kırmak ile mükellef İYİ Parti’si… İşin garibi son dönemde CHP ile kol kola girerek Necmettin Erbakan Hoca’nın kemiklerini sızlatan SP’si... Hepsinin birden hedefi Tayyip Erdoğan.. Devirm
yasin 09 Temmuz 2019 13:24
1
kendi iktidarları için Ülke menfaatlerini hiç düşünmeyen bir iktidarı savunmaya devam edin. at gözlüğüyle hayata bakmaya devam edin. şu iktidarın artık bu ülkeye verebileceği hiçbir şey yok bunu anlayın. AK parti ne kadar iktidarda kalırsa, ülke o kadar kaybetmeye devam eder. bunu bilin. maalesef tarih bunu gösterecek. asalak, yiyici, kraldan çok kralcı bir tayfa bu iktidarı ele geçirdi...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:23
2
Bunca bos laf
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 15:36
1
Boş yapma kardeş
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 16:40
0
Merak etme Erbakan daha ölmeden kimin ne olduğunu söylemiştir. Tepinip durmayın Saadet partisinin üzerinde
Karar Okuru 10 Temmuz 2019 07:06
0
Daha dün terör örgütü başının mektubuna sarılıp, aranan teröristleri TRT ekranına çıkaranlara mı güveneceğiz
TR 31 09 Temmuz 2019 12:03
Sayın Taşgetiren güzel yazılarınız arasına lütfen şu KHK-FETO mağurlarınıda sık sık dile getiriniz Rabbimiz Allah’tır! Kadere, rızga ve ecele hükmeden O’dur! Kimse kimsenin “kader”i, “rızg”ı ve “ecel”i üzerinden tasarruf sahibi değildir." diyorsun.Ama hükümet mahkemeler karar vermeden KHK lar ile rızkımıza engel oldullar.Yasal olan bir gazeteyi almak , yasal olan bir sendikaya üye olmak , yasal olan bir bankaya para yatırmak suçlamasıyla Allah (CC) tarafından verilen rızkım biri tarafından kesildi.Darbe yapanın , soru çalanın ,vs.cezasını kanunlar versin.Ama ibadet maksatıyla gitmişlere de "
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 15:33
1
Nasıl bir zehirlenmedir bu. “Allah (CC) tarafından verilen rızkım biri tarafından kesildi” yani Allah(cc) rızkını sana direk verdi ama başkası onu elinden aldı yani veren Allah tan daha güçlü biri onu senin elinden aldı. Olur mu böyle şey önce yazdıklarını bir daha oku. Allah işlemedikten sonra bir yaprak kıpırdamıyacaksa O istemedikten sonrada sana takdir edileni kimse engelleyemez.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:57
Sayın Taşgetiren tespitleriniz tam 12'den vurmuş. Hele ki "umut fakirin ekmeği" ifadesi her şeyi özetlemiş. AKP düşünce olarak baştan aşağı bu SETA mantalitesinde hareket ediyor. Bakınız bu düşünce yapısıyla benden olmayan hain, illet zillet söylemleri üretildi. Yurdum insanının birliğe sevgiye kucaklaşmaya ihtiyacı var. Sevgi diline hasret kaldık. 28 Şubat kafasının kutup değiştirmiş haline büründüler. En büyük desteği de Aydınlık'tan alıyorlar; İslami düşüncede olduğunu söyleyen grubun Aydınlıkçılarla yan yana durması ne manidar olsa gerek. Bilinçli bir çöküş hızlandırma hareketleri...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:31
Yahu SETA STK'ların bağlantılarını açıklıyor, ne var bunda ? STK dediğin kendi bağlantılarını niye gizler ? Kimi düşman odakların STK'lar üzerinden devlete ayar vermeye kalktığını sağır sultan bile duydu. Onlar panikliyorsa niye bu telaş ?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:27
Faiz sıfırlansın demekle sıfırlansaydı bunca acı çekmezlerdi, sıfırlayıverirlerdi. Sıfırlamayı bizden öğrenecek değiller ya.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:20
Sayın yazar, STK'lar gökten zembille inmiyor, onları kuran, destekleyen, finanse eden insanların bir siyasal görüşü vardır. Dahası, STK'ların kimileri tarafından, kimi devletleri baskı altına alabilmek için kullanıldıkları da bilinen şey. SETA'nın bu kuruluşların yapılarını, bağlantılarını, asimetrik ilişkilerini ortaya koyması da bir STK hizmetidir. STK olarak saklayacağınız bir şey yoksa nedir bu panik ?
HACI MURAT 09 Temmuz 2019 11:03
SETA,Türkçe yayın yapan bir kısım yabancı yayın kuruluşlarının Türkiye'ye bakış açısını incelemiş.Mesela 15 Temmuz'u nasıl gördüklerini irdelemiş. Ne var bunda?Zaten Batı medyası Mısır'daki Sisi darbesinden de hiç rahatsız olmamıştı.Batı medyasının darbecilere verdiği desteği vurgulamak jurnalcilik midir?Batı'nın dikdatörlüklerle, krallıklarla arasının pek iyi olduğunu sürekli yüzüne vurmak gerekiyor bence.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:30
1
Bence Rusya daha tehlikeli. Batı'da denge-denetim mekanizmaları, demokrasi, hukuk var. Rusya'da hiç biri yok ve gözleri 200 yıldır Türkiye'de.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:41
Ahmet bey yazılarınız o kadar objektif ve yapıcı ki okudukça keyif alıyorum. Lakin son 2-3 yıldır ekonomi iyi gitmiyordu. Hatta son 1 yıldır berbat gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız halkın içinden gelen milletin sesine kulak veren bir insandı. Son 1 yıldır hele hele 31 marttan sonra da gördük ki milletin sesini artık duymaz oldu. Şu anda anket yapalım adım gibi eminim ki Berat Albayrak ve ekonomi yönetimi başarısız mı gitmeli mi desek??? Halkın en az %90 ı evet başarısız gitmeli der. Bunu nasıl görmezden geliyorlar anlamıyorum. BERAT ALBAYRAK LÜTFEN İSTİFA!!!!!
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:10
Bu kişiler tek taraflı yazarken eleştirdiniz mi? Madem tek taraflı yazıyolar öyleyse eleştiriye açık olacaklar. Hatta sizinde çok iyi bildiğiniz gibi bu kişilerin sosyal medya hesapları biraz uğraşılsa kolay bulunacaktır. Siz acaba başka bir saikle mi bu rapora ve bunlara karşı çıktınız.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:01
Devlet Bahçeliye göre seçimleri MHP kazandı. Ama AKP yenildiği için onlar da yenik sayıldı.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:00
O zaman vesayet bitmedi,el değiştirdi mi diyelim? Askeri vesayetten sivil vesayete geçiş mi diyelim?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:57
Bütün kurumlar bağımsız olunca vesayet biter. Önce karşı tarafın elindeydi. Şimdi bizim elimizde demek artık vesayetçi biziz demektir. Bir ülkede aydınlar bunu yüksek sesle söylemeli. Ahmet Hocam söyleyemeyen aydın değildir. Sizi tebrik ederim. Bu konuda bir yazı istirham ediyorum.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:45
Yıllardır aynı laflar.yahu kardeşim yapsana.bu gün talimat versene merkez bankasına ve tüm kamu bankalarına.sifirlasinlar faizi.hemen gidip 100 bin lira alaçam.hatta 200 bin lira.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:39
Ahmet bey şaşıyorum yazarlara!Oturmuş önümüze çıkarılan sorunları, saçmalığı ve bunu yapan mecburi köleleri konuşuyoruz.Peki kim yaptırıyor bunu?Teoga, güfteye,kaç çocuk yapılacağına,eğitime,merkez bankasına,hukuka,askeri stratejiye karışıyor.Ben bundan anlar mıyım dediği yok.Her şeye karışma hak ve yetkinliğini kendinde görüyor.Neymiş yürütmenin başı imiş.Verdiği karar ve eylemleri kaderimizi etkiliyor ama bize bu konuda beni eleştiremezsin,devlet büyüklerine hakaret etmiş sayılıyorsun.Keyfe bakar mısın.Şimdi sorun tamda burada.Ne yapacağız
Musto 09 Temmuz 2019 08:37
Tartışma programlarına abone olmuşlar seta üyesi anlaşılan akp yeni versiyonu olumlu yapıcı ilerici görüşleri olmayan müstehzi ve kibir abidedsi tavırları ile tam bir sahibinin sesi marka.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 04:57
Az gittik uz gittik. Dere tepe düz gittik. Çayır çimen geçerek, Lale sümbül biçerek, Soğuk sular içerek, Altı ayla bir güzde, Bir arpa boyu yol gittik..
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:47
15
Surekli celme takarsaniz gidemezsiniz tabi..
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:51
2
Keşke sizin gibi güzel masal anlatsalardı. En azından bu kadar acı ızdırap çekmezdik. Bize kabusu yaşatıyorlar. Bıktık artık...
Ümit fakirin ekmeği ya!Ye ye bitmez...Kıyamete kadar yemeye devam...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 04:54
Bir düşünün bu seta raporu 28 Şubat dönemende hazırlansaydığı koparacağı gürültüyü, Ahmet beyin neler neler dediğini. Gelinen durumda askerlerle siviller yer deiğiştirdi o kadar. Bizim kuşağın bildiği reklam: " Yok aslında birbirimizden farkımız, ama biz osmanlı bankasıyız"
Karar Okuru 09 Temmuz 2019 03:19
Evet faizi indir enflasyonu sıfırla ne kolay. Dışarıda el açmış yüksek faiz ile borç arayan, içeride yine faizle para toplamaya çalışan biz değiliz sanki. Genç nufusu eğitip iş veremez isen belalı bir sosyal moloz çıkar ortaya.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 01:44
Baktim tavsiye ve uyarilarimi dikkate alan yok, o zaman isi girgira vurayim tadinda bir yazi olmus. Nereden nereye sayin yazar. Bazen saka ama aslinda kabus gibi birsey yasadiklarimiz. En fanatik partili de bile sevgisine nefrete tam donusturmeden de bitmeyecek bu kabus zira ders almasi gerekenlerin ders alacagi felan yok. Donulmez aksamin ufkundayiz zira...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:56
MHP hiç kaybetmez, sistem değişikliğini gündeme getirerek kendisini vazgeçilmez kılmıştır. Böyleleri bu dünyada hep kazanırlar, umarım ben deyim ilahi adalet siz deyin karma inşallah vardır.
Ben 09 Temmuz 2019 00:41
Sıfır faiz olmaz. Faiz paranın kirasıdır. Araba kiralarken bedavaya kiralayacaksın denirse ne olur? Kimse araba kiralamaz. Aynı şekilde para verirken de bedavaya vereceksin baskısı yapılırsa kimse kimseye borç vermez olur biter. Bu da ekonominin temel dişlisini durdurur. Daha doğrusu faizle borçlanmak karaborsaya düşer ve resmi faiz ve gerçek faiz farkı oluşur. Bu da devletin belirlediği faizden daha kötüdür çünkü faizin kontrolü karaborsaya bırakılmış olur. Ebussuud Efendi belli oranda faize fetva vermiş, boşuna değil yani.
ismet badem 09 Temmuz 2019 09:29
3
Allah'ın haram kıldığı, yapanları kendisine ve Rasulüne savaş açtığını belirttiği faiz için "sıfır faiz olmaz" demek çok büyük bir laf. Bilmiyorum Ebussuud efendi cevaz vermiş olabilir (mi acaba?) ama bu fetva kendisini bağlar. Faiz her çeşidiyle haramdır, tabi dinle işim olmaz diyenler için lafımız yok ama müslümanım diyene sıfır faiz olmaz demek çok tehlikeli bir laf...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:55
1
Bırak sıfır faizi eksi faiz bile var. Japonya uzun zamandır yakınlarda Fransa Merkez Bankaları eksi faiz veriyorlar. Bankalara bana para getirme piyasaya kredi ver diyorlar.
Ebu Zer 09 Temmuz 2019 10:54
1
“Faizi sıfırlamak” gibi bir sonuca ulaşılırsa devrim gibi bir hadiseyi gerçekleştirmiş olmak az şey sayılmaz. Öncelikle şunu kesinlikle ifade edeyim faizi savunmuyor. Enflasyon, döviz ve diğer ekonomik verilerin birbirini bu kadar sıkı bir şekilde etkilediği makro ve mikro ekonomide faize sıfırlamak ne kadar gerçekci ve sonuçları ne olur acaba? Yoksa kağıt üzerinden faizi sıfırladım demekle bu işin olduğuna hatta devrim olduğuna inanabiliyor musunuz sayın Taşgetiren?! Kabul etsekte etmesekte yukarıda ki ifadeniz mevcut dünya ekonomik sistemi ile çelişiyor maalesef.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 11:19
0
Almanya'da faizler %0 hatta eksi faiz var devlet tahvillerine . Atmayın..
Ben 09 Temmuz 2019 14:52
1
@9.55 teşekkürler uyarı için. Evet doğru sıfır faiz ve negatif faiz ortaya çıktı dünyada, son zamanlarda Japonya ve Avrupa'da uygulandı. Ama bunun özel sebepleri var deniyor. Özellikle enflasyonun olmadığı ya da negatif olduğu ve büyümenin zorlaştığı ekonomilerde tasarruf yerine para dolaşımını teşvik ve enflasyonu artırsın diye yapılıyormuş. Türkiye'ye uygun olmadığı açık çünkü bizde enflasyon yüksek ve tasarruf az. Ismet Badem, Ebussuud faiz fetvası hakkında Taha Akyol'un yazıları var, Google arama ile bulabilirsiniz.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 18:49
0
ismet badem, evet faiz haramdır. Ama hangi faiz ? Ya da bugün banka sisteminin verdiği oranlardaki faize, hangi dinsel gerekçe ile haram faiz diyebiliriz ? Allah'ın yasakladığı faiz ile, günümüzdeki bankacılık sistemin uyguladığı, adına ekonomik terim olarak faiz denilen şeyin sadece isim benzerliği var. Osmanlıda her dönem devlet faizi vardı. Bu, halkı tefeciden (Allah'ın yasakladığı faizden) korumak içindi. Faize haram diyen hacemmi on ev alıp kiraya veriyor. Faizin dik alasını yiyor. İktidarda Ömer olsaydı, evlerine el koyardı.
Abdullah hasan 11 Temmuz 2019 08:52
0
Ben; Taha akyolun yazı yazma konusu fıkıh değil, faiz bir fıkıh konusu olduğuna göre çok da taha akyol layıp durma.Gazete yazılarıyla fıkıh mezuuları anlaşılamaz, biraz ilmi olmak gerekir. Hem sıfır faiz değil İslamın emrettiği Faizsiz sistem. Arasındaki fark İslamaın emirlerini uymakla uymamak gibi dir. İsteyene.
VATANDAŞ 09 Temmuz 2019 00:29
Umut ahh umut.. nedense ekmegimiz hep umut oluyor. Akpartinin miyadı dolmuştur. Maalesef uzulerek ve biraz daha ustelerseniz aglayarak yazabilirim Sayin hocam, akparti tarihin tozlu raflarindaki yerini almalidir artik ve maalesef alacaktir. Yokusa direksiyon kirmakta israrin nedeni basiret tutulmasi degilde nedir Allah askina! Allah gozlerine perde cekip kalplerine kilit mi surdu? Baska bir aciklamasi yok bunun! RTE hic bu kadar topluma arkasini donmemisti
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:48
1
ah vatandaş ah... üzülmeyin artık, siz oturttunuz direksiyona ehliyetsiz şoförü. Yol bilmez yöntem bilmez. İşin kötüsü bunlar siyasal dinci, barış ile aldıklarını kavga etmeden vermezler.
? 09 Temmuz 2019 00:29
Seta, jurnallamak amacı olsaydı bu raporu gizli kılar ilgililere verirdi.Siz meraklanmayın gizli olan hiç bir alan yok.Herkes açık ve şeffaf,seta bilinmeyeni mi yazmış kimin ne olduğu bilinmiyor mu?Bir öğretmen arkadaşım görev yaptığı bir ille ilgili evlerine hangi misafirlerin geldiğine kadar polis tarafından kendisine söylendiğini anlattı.Bazen yurt dışına gitmek istersiniz size izin vermezler şu gördüğünüz arşiv size aittir derler.Bir köyde görev yapıyordum. karakol da bir işim oldu,köyle ilgili duymadığım şeyleri anlattılar.Geçin bunları.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 07:26
6
Bu setanin işi değil; hem bilinen şeyleri rapor etmek işi değil bir düşünce kuruluşu olarak hem de fişleme ve jurnal işi degil.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:19
3
Yani fişlemek, takip edilmek çok doğal ve normal diyorsunuz. Yazık...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:50
1
O polis,jandarma güvenlik için gerekeni yapar kanular ölçüsünde. SETA nedir,güvenlik birimi midir? Geçin bunları diyerek çok bilmişliği bırak. Hiçbir şey bimediğini gör. Boş demogoji yapma.
Karar okuru 09 Temmuz 2019 09:37
1
? Isimli arkadas bende ayni fikirdeyim... Seta SAYGI deger ve tarafsiz bir dusunce kurulusu… Seta yeni bir arastirma yapiyor o da Havuz,Yandas, Yalaka, Paraya para demeyen gazeteci gorunumlu kisiler ve medya kurumlari ile ilgili… Heyecanla bekliyorum…
Karar Okuru 09 Temmuz 2019 10:08
1
Seçimdeki ağır yenilgiden sonra hiç bir işe yaramadıkları anlaşılınca kendi işe yaramazlıklarını değil muhalif sesleri ön plana çıkarıp yararsızlıklarını örtmeye çalışıyorlar.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:21
Ne düşünce kuruluşu hocam, dertleri ne ülke ne millet para para para...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN