Back To Top
Sistemin gerçek sahibi!

Sistemin gerçek sahibi!

 - Son Güncelleme: 04.07.2019 Perşembe 11:25
- A +

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerçek sahibinden söz ediyorum. Bunun MHP lideri Bahçeli olduğunda sanırım hiç kimsenin şüphesi yoktur. 

İstanbul seçimlerinde Ak Parti’nin kaybı analiz edilirken bunda Cumhurbaşkanı’nın “Parti lideri” olarak meydanlara çıkmasının da payı olduğu gündeme geldi.

Sonuçlar bir yandan “Cumhurbaşkanı da kaybedenler arasında” yargısına yol açarken diğer yandan da “Partili Cumhurbaşkanı toplumun adalet duygusunu yaralıyor” değerlendirmesini getirdi.

Konu kaçınılmaz olarak Ak Parti’nin gündemine girdi. İstanbul’da seçim kaybının en çok Ak Parti’yi yaralamasından daha tabii ne olabilir. 25 yıl sonra kaybediyorsunuz İstanbul’u, 11 seçimdir kazandıktan sonra ilk kaybı yaşıyorsunuz ve MHP ile ittifaka rağmen 9 puan gibi bir farkla yeniliyorsunuz.

Yenilgi MHP’nin hanesine de yazılıyor ama onunkisi biraz “komşudaki cenaze”ye ilgi mesabesinde. Asıl ağıt yakacak olan belli ki Ak Parti. Nitekim Grup başkanı Naci Bostancı başı çekti, başkan vekillerinden biri olan Bülent Turan peşinden geldi ve “Sistem gözden geçirilebilir” dediler. Gerekçeleri de son derece masumdu. “Yeni sistemin üzerinden bir yıl geçmişti, bu süre içinde uygulamalarda aksaklıklar olması normaldi, öyleyse kimi düzenlemelere gidilebilirdi. Bu konuda çalışılacaktı.”

Bu kadar masum bir çıkışa bile tahammül etmedi Bahçeli. Hemen ayar verdi. Ona göre “Bunlar kamuoyu önünde konuşulacak şeyler miydi!” Ona göre “Sistem tartışmaları bitmişti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yozlaştırma çalışmaları ülkemize ihanetti.”

Bu kadar kesin ve keskin bir sahipleniş, eminim Ak Parti zeminlerinde bile yadırgatıcı bulunmuştur.

***

Bahçeli’nin hangi vazgeçilmez gerekçeye dayanarak sistemi kutsadığını anlamaya çalıştığımızda dişe dokunur bir şey bulmak mümkün olmuyor.

Ortada MHP bakımından şu sonuçlar var:

- En başta Bahçeli Ak Parti ile kurduğu ilişki sayesinde İyi Parti ayrışması sırasında MHP’deki etkisini korudu.

- Yaşanan süreç içinde MHP bir kayıp yaşamıyor.

- MHP iktidar ortağı gibi bir statüyü kullanıyor.

- Bahçeli, İyi Parti’nin tabandan kopuş sağlamasının önünü bu yolla alabiliyor.

- Bürokraside etkinliğe sahip olabiliyor.

Ak Parti bakımından durum şu:

- Evet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, doğum öncesinde de doğum sürecinde de MHP’nin AK Parti’ye verdiği desteğin ürünüdür. Ak Parti, MHP’nin verdiği destekle mutlak bir iktidar kullanıyor, denebilir.

- Sistemin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olağanüstü yetkiler verdiği de bir gerçektir. Bu bakımdan eğer amaç “mutlak iktidar” ise Cumhurbaşkanı’nın belki ancak Mustafa Kemal’in kullandığı iktidara benzer bir güç sahibi olduğu doğrudur. Bu da MHP sayesindedir.

- Ancak bir yılın sonunda İstanbul gibi bir sembol şehirde dramatik bir yenilgi gerçekleşmiştir. 31 Mart öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan nerede ise bütün varlığı ile meydandadır. 23 Haziran’da ise son düzlükte meydana inmiştir. 31 Mart’ta da yenilgi vardır, 23 Haziran’da da. Seçim yerel seçimdir ama Cumhurbaşkanı’nın meydana inmesiyle genel seçim havasına girilmiş, kayıp da Ak Parti yanında Cumhurbaşkanı’nın kaybı sayılmıştır.

- Kaybın sebepleri sıralandığında ilk sıraya ne konur, bunu Ak Partililer de araştırıyor, siyaset analizcileri de yazıp duruyor. Bunlardan en azından birisi “Cumhurbaşkanı’nın parti hüviyetle meydanlara çıkması” değil midir? Ak Partililer Cumhurbaşkanının her yaptığını güzel görseler bile, onların çocuklarının “Bu işte bir adaletsizlik var, bir yanlışlık var” dediklerini artık hem Ak Partili babalar, hem de cümle alem biliyor. 

***

“Partili Cumhurbaşkanı” ile sisteme giren sadece seçim propagandası değil hiç kuşkusuz, sistem içinde pek çok alanın siyasileşmesi olgusu da sistem problemi olarak kayıtlara geçiyor.

Yani işin özeti şu ki: Bir yıllık uygulama sonucunda Ak Parti’nin İstanbul Adayı,  deyim yerinde ise “Deve dişi” gibi bir aday, bütün medya abanışına rağmen 9 puan farkla kaybetti.

Daha önemlisi, İstanbul sonucunun seçmen tabanında çok daha ciddi bir “kaynama”nın sonucu olduğu değerlendirmesi. Yani bugün bu sonuç var, tedbir alınmazsa “tsunami”si de gelebilir.

Bence sorulması gereken soru şu:

-Bahçeli’yi AK Parti’nin yüreğini yakan bu sonuçlar hangi boyutta ilgilendiriyor?

-Ak Parti’ye bedel ödettiği açık olan “partili cumhurbaşkanı” statüsü Bahçeli tarafından hangi memleket gerçeğinin ürünü olarak görülüyor ki böylesine savunuluyor?

-Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinden “Ak Parti’ye format atma” gibi bir “Akıl” mı Bahçeli’yi bu role soyunduruyor?

Ben de anlamaya çalışıyorum bana göre Ak Parti de anlamaya çalışmalı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Serkan 05 Temmuz 2019 10:04
"Kendin Çal, Kendin Oyna" Burayı yorum adı altında trolleyenler için başka ne söylenebilir ki...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 23:39
bu binlerce yıllık kadim devlet tecrübesi, kültürü, geleneği, refleksi birikmiş topraklarda "milli güvenlik,beka meselesinin ve yönetim sistemlerinin asıl sahibi" devlettir. Ama D:Bahçeli değil, MİLLİ DEVLET'tir. Devletler, varlık-istikbal-istiklal konularını tesadüfe, şansa, bir kişinin/partinin/toplum kesiminin arzusuna ve keyfine BI-RAK-MAZ! her nekadar tarih ve siyaset yalanlarıyle bu gerçek gizlenmeye/karartılmaya çalışılsa da SİSTEMLERİN ASIL SAHİBİ DEVLETİN BİZZAT KENDİSİDİR. Devlet bu konuda YERLİ-MİLLİ KADROLARIYLA VE YERLİ-MİLLİ POLİTİKALARIYLA temsil edilir, ilelebet payidar olur
Her iki siyasi parti,devletin tüm kurumlarına kendi yandaşlarına kapıları sonuna kadar açmışlar,Özelikle,Askeriyede, Emniyette ve Devletin tüm kurumlarda inanılmaz yapılanmaya gidilmektedir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 22:39
Problem systemde degil biz kendimizde, Bizde isyoksa system ne yapsin bite. Önce insan yetistirmeye gayret edelim.
ati 04 Temmuz 2019 22:04
-Bahçeli’yi AK Parti’nin yüreğini yakan bu sonuçlar hangi boyutta ilgilendiriyor? cevabı basit: varolma ve mhp'nin başında bulunabilme imkanı sadece iktidar işbirliği içinde iken mümkün. akparti iktidardan kayarsa, mhp yok olur!
ÖTÜKENLİKURT 04 Temmuz 2019 17:45
SİSTEMİN ASIL SAHİBİ; Mc Kinsey'dir. Bu sistemi o şirket kaleme almış, AKP devreye bile girmeden külliye herşeyi kendisi halletmiştir. Revizyondan bahsetti naci Bostancı, meğer onu da Mc Kinsey'e vermişler! Bizi ABD idare ediyor dediğimizde küplere binenler gerçeği görmemek için gözlerini yumanlar, başlarını kuma gömenler, yarın ülke bölününce eyvah aldatıldık dendiğinde ne yapacaksınız!Milli Gazete bu konuyu dün yazdı, bence okunmalıdır!
ÖTÜKENLİKURT 04 Temmuz 2019 17:41
Paul Bernard Henze'nin 2006 Türkiye raporu" Türkiye'nin bu şekliyle, Amerikan politikalarının yanında olacağından emin olamayız.Ülkeyi kuranlar, denetim mekanizmasını çok sıkı tutmuşlar. Hükümeti ikna ettiğimizde Meclis; Meclis'i ikna ettiğimizde, ordu; orduyu ikna ettiğimizde yargı karşımıza geçebiliyor.Eğer Amerika'nın çıkarı Türkiye'de bir federal devlet kurulması ise mutlaka ve öncelikle yargı, ordu, Meclis ve hükümeti tek elde toplayan başkanlık rejimine geçilmelidir. Arslan BULUT
Sıtkı C. 04 Temmuz 2019 16:31
Yahu yazar, huzur İslam'da sayılmaz artık, ama sulh kemalizmde midir demek istiyor?
ali namlı 04 Temmuz 2019 15:53
Dünyada demokratik rejimlerde böyle ucube bir sistem yoktur ;başkanlık, yarı başkanlık ve demokratik parlamenter sistem vardır.Bizimki olsa olsa 'modern padişahlık ' sistemi olabilir ! Bir de şu var : mademki aksayan yönler düzeltilebiliyor bunu daha önce demokratik parlamenter sistemde neden yapılmadı ! Ben doğrusu dışardan insanların bize nasıl güldüklerini merak ediyorum !
Muhtefi. . 04 Temmuz 2019 15:42
Politik,(algi) yazılar bunlar. :))..ertesi günü unutulur. :))..Kişi, Aile, Isyerleri ,Toplumlar ve Heryerde Diyalektik Mantığını Akılla ongorup Hikmetle davranmiyorsan,davranmiyorsak Oluşan Entropiyi (düzensiz, zamansız, başı, boş lakirdilar, duygular ,zaafları ) bir başka oluşum ele geçirir. !.termodinamikte entropi geri donusturulemiyor. .ama Toplum da Diyalektikten oluşan entropiyi dönüştürebiliriz örnek Devlet ile Halk arasında Perdeler, Maskeler kalkacak. Gerisi tiyatro. Sevgili Peygamberimizi iyi Tanıyalım. !! Var orada çözüm. !.
KARAR 'da Kararlı 04 Temmuz 2019 15:12
Bahçeli iktidar değil, fakat muktedir.Risk almıyor fakat, Ak P.için her zaman risk.Başarıya ortak fakat,başarısızlıkta hiç payı yok.Oh ne rahat.Sitres yok,sorumluluk yok,kaygı yok.Bin 64 model otomobile,Ferdi'nin kasedini köy,baş kaza.Kim tutar seni Bahçeli.Ver coşkuyu....
Hüseyin Şenel 04 Temmuz 2019 14:09
Bence son soru:Yönetim nezdinde,emek vermişlerin,katkı sunmuşların ,zor günlerde taşımışların,vs.'nin ikazlarının,söylediklerinin,tepkilerin Sn. Bahçeli kadar kıymeti,yapılabilirliği,ağırlığı yok mu?
Serkan 04 Temmuz 2019 13:25
İstanbul seçimlerinde belediye başkanlığını CHP adayının kazanmasını seçmenin partili Cumhurbaşkanı modelini sevmediği kabulüne dayandırmak sadece bir varsayım. Bunu kim ve neye dayanarak tespit etmiş? Ben söyleyeyim; bu varsayımın dayanağı bunu dile getiren kişilerin kişisel rahatsızlıkları. Millet referandum ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine onay vermiş, kabul etmiş. İstanbul ve (genel olarak belediye başkanlıkları) seçim sonucunu buraya bağlayanların bu çabası referandum sonucunu kabullenmeyenlerin yeni bir referandum tartışması başlatma gayretinin ilk adımlarından başka birşey değil.
Krr okr 04 Temmuz 2019 14:18
5
CHP adayı değil Milletin adayı. Adı Ekrem İmamoğlu. Malkocoglu, Dadaloglu, Köroğlu gibi.... İmamoğlu.
ihsan Başerli 04 Temmuz 2019 15:37
2
Krr okr Çapanoğlu nu da unutma
Crypter-X 04 Temmuz 2019 13:16
Cok guzel yazi olmus kaleminize saglik :) Bahceli ''nin Parlamenter sistemtemden rahatsiz olmasını Meral Akşener 'in MHP'nin içinden yeni parti kurmasına bağlayabiliriz. Eski sistemde Bahçeli baraj altı kalıyordu. Yeni sistemle Bahçeli hem kendisinin hemde partisinin siyasi ömrünü uzattı. Ayrıca Bahçeli 'nin salı günkü grup toplantısından sonra 3 şey dikkatimi cekti. 1 fehmi Korunun siteleri kapandı. 2 Meral Akşener ve Ali Babacan 'a feto suçlamasından soruşturma başladı.
Mehmet 04 Temmuz 2019 12:54
Ak parti sadece istanbul belediyesi için bile sistemde değişiklik yapar.17 yıllık iktidarın hatalarını başka bir partinin başkanlığına vermek akıllıca mi.Ak parti gelecekteki korkuyu ortadan kaldırmak icin kendini koruma altına alıyor.Bu sistemde imamoğlu gelir ve devletin malını carcur edenleri açıklar ve ceza isterse. Kısacası baskan koruma altina aliniyor,parti icinde birileri harcanacak ve herseyi yapan baskan yine aldatildik diyerek rahatlayacak.Muhalafette akıllı adam yok olsa bu oyuna gelmez
Karar Okuru 04 Temmuz 2019 12:33
Bence AkP ve MHP birbirlerine cok yakisiyorlar. Hic ayrilmasinlar.
karar okuru 04 Temmuz 2019 11:49
Söylediklerinizde gerçeklik payı var? Ancak yine hatayı başka yerlerde arıyoruz gibi? Bahçeli eğer tuzak kurmuşsa bu tuzağın Ak Parti ve Cumhurbaşkanı üzerindeki menfi neticelerini tahlil ederseniz analiziniz tamamlanmış olur bence. Yanı hata yaptıran Bahçeli ise hata yapan kim? Onu görmezden gelen bir tahlil eksiktir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 11:19
Ak partinin başında Erdoğanın yerine Bahçeli veya Perinçek olsaydı da bu günkü politikalarında bir değişiklik olmazdı. Her ikisi de bugün ak partinin politikalarını belirleyen kişiler.
Takipci 04 Temmuz 2019 11:13
Sistemin gercek sahibi tarikatlardır...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:59
Ulkenin yarisindan fazlasindan nefret eden bir ideolojiye sahip partinin adi milliyetci hareket. Kurdu sevmez , cerkezi sevmez , pomaki sevmez , icki iceni , kupe takanı, dovmeliyi falan hep dovmmeye kalkar. hadi bari cevre duyarliligi olsun, topragini sevsin , o taraklarda bezi olsun o da degil. Ülke düşmanı olmuşlar milliyetcilik adı altında...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 20:35
0
Oruç tutmayanları da döverlerdi."Biz tutmiik ama tutturiik"derlerdi.
KaRAR OKURu 04 Temmuz 2019 14:13
3
Devam edelim, ülke için çivi çakmazlar, katma değer üretmezler, ülke mafyasının yarısı buralardan nemalanir, eğitim desen yerlerde. Bir şeyin hareketi ama kesinlikle milliyetçilik değil. Sadece slogan ve şehitler üzerinden ajitasyon ve laf gevezeligi. Boş işler yani. Üretmeyen adam milliyetçi olur mu. Akıl var fikir var...
Mustafa Soylutürk 04 Temmuz 2019 10:57
Sayın Taşgetire'n bunda anlaşılamayacak ne var? Devlet Bahçeli'ye ve MHP ye bu kadar düşmanlık üretiğini görünce ben anlıyorum ki Bahçeli ve MHP doğru olanı yapıyor.......
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:46
Reis, neyi cumhurbaşkanı neyi akp lideri olarak söylüyor, karıştı gitti. Hangi sözüne destek verelim, neye itiraz edelim bilemez olduk. Kızmayın ama sabık cumhurbaşkanları gibi partiler üstü kalsaydı, ilelebet saygınlığını korurdu.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:24
Fetö için"Ne istediler de vermedik.."diyenlerin..Birgün,aynı cümleleri palazlanan bir siyasi hareket için de söyleyeceklerinden eminim..Fotoğrafın bütününde flu ve derin bir gücün varlığı var..Ve,59 yaşında biri olarak bıktım bu darbelerden ve güç savaşlarından..Olan,hatiplere ve ahlaklı insanlara oluyor..İşte maaşlara yapılan yaşam gerçeğinden uzak zamlar..Filler gelişirken,biz boğuluyoruz..Nefes alamıyoruz..İmdat..Bizi duyan yok mu.!
Süleyman d. 04 Temmuz 2019 10:13
12 yı süren Ergenekon davasının neticelenmesi ile ilgili sizin yahut inceleyebildiğim kadar diğer yazarlarımızın bir kaç kelam etmemesine nasıl bir anlam vermeliyiz???
HERMES 04 Temmuz 2019 10:00
CB sistemine revizyondan kastedilen sizce pozitif yönde mi revizyon? Saf olmayın. Muhtemelen, sistemde tek adamlığa giden yolda hala bazı engeller var ki revizyon diyorlar, hiç öyle pozitif beklentiye girmeyin derim:)). Daha fazla güç, daha fazla kontrol gelirse şaşırmayın.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:49
Bahçeli 'nin siyasi misyonu, müttefikini yok etmek... Ecevit, Yılmaz ve şimdi Erdoğan.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:33
Olay cok basit Sayin yazar: 70 yasindaki Bahceli siyasi kariyerini birkac yil daha uzatmak icin AK Partiyle ittifak yapti. MHPde Bahceli'nin baskanligini sonlandirmak icin olaganustu kongre yapilacakti. Daha once cok sert bir sekilde elestirdigi iktidarla anlasti. Yargi, hukuka aykiri olarak olaganustu kongre yapilmasini engelledi. Bunun ustune IYI Parti kuruldu, MHP parcalandi. Bahceli Cumhur ittifakina katilarak, hem iktidara ortak oldu, hem Cumhurbaskani'nin popularitisinden faydalanarak MHPnin kalan parcasini merkeze tasidi, hem de AK Parti'nin oylarindan bir kismini almaya basladi.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:24
Ben 2002 den beri Bahçeli’yle birlikte olanın batmadığı bir durum görmedim. 2002 de kalktı istifa ediyorum dedi, Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ı istifa etmek zorunda bıraktı. Sonra çıkıp taban beni göndermiyor dedi koltuğa yerleşti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde beraber olalım dedi, Tuttu Ekmeleddin İhsanoğlunu getirdi. Sonuç ortada. 2015 seçimlerinde ben koalisyona girmem dedi seçim istedi. Bahçeli hep kazanan ama yanındakiler hep kaybeden, anlayamadığım, benim gibi basit bir vatandaşın gördüğünü ülkeyi yöneten koca koca politikacılar nasıl göremiyor?
M. Ç 04 Temmuz 2019 11:58
2
Bahçeli için yazılanlar Erdoğan için de geçerli. Sanırım, bütün rakiplerini eleyen iki pehlivan finale kaldı.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:12
Bahçeli Ak parti ile işbirliğine girdiği gün şunu düşündüm ve söyledim. Bahçeli Ak partiyi bitirecek,bu düşüncem aynen devam ediyor.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:05
Sayın Hocam tespitleriniz ve geniş açıdan olaylara yaklaşımınız konusunda sizi tebrik ediyorum. Öncelikle AK Parti Devlet Bey sayesinde AKP olmuştur. Soylu bakanın da katkıları ile bireysel hak ve özgürlükler tarumar olmuş emniyet ve siyaset baskısıyla adalet yerle bir edilmiştir. AKP tam da ulusal kanat - avrasya grubu ve eskinin derin devletinin istediği noktaya evrilmiştir. Fakat unutulmamalıdır ki AKP 2000'li yılların başında bunlara tepki olarak doğmuş ve büyümüştür. Bu nedenle artık bu kadar çürüme ile birlikte yok oluş kaçınılmazdır...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 08:12
Partili cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye uygun değildir tarafsızlık sağlanması zordur
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 08:07
Kraldan cok kralci tavir secmeni tiksindirdi.
ahmetmehmet 04 Temmuz 2019 07:44
Sayın Bahçeli, AKP'yi yedi bitirdi. Böyle devam ederse AKP iyice eriyecek. Teşbihte hata olmaz. Bahçeli, AKP sayesinde, aldığı oyun 3-4 misli yönetim hakkı edindi.
haydar keleş 04 Temmuz 2019 03:24
bu sistemin milletin seçtiğinin yetkileri artacak millet rahatlayacak diye biliyorduk meğerse seçilmeyenin yetkisini artırıyormuş ne bilelim
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 02:01
Ahmet Hocam biraz eskiye gidersek her şeyi anlarız. Fişi Bahçeli'nin eline verip zamanı gelince çek diyecekler. Sayın Cemil Çiçek bir zamanlar bir röportajda bu ülkede iktidarı tek başına kimseye vermezler demişti. Zayıfladıkça bu risk artar diye düşünüyorum. Maalesef... %50+1 büyük tuzak,bu yanlışta ısrar bitirir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 01:52
Başkanlık için Bahçeli'nin eski söylemlerine bakıp sonra da bir anda başkanlık hemen olsun demesinde bir çapanoğlu aranmalı. Bahçeli hep fişi çeken oluyor. Zamanı gelince yine fişi çekecektir. Ahmet Hocam ne dersiniz?
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 00:48
Bahçelinin umurunda mı başarıya ortak oluyor başarısızlıkta eleştirinleri hain olarak gösteriyor,yırtılan hacı bekirin yakası.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 00:34
Kısaca Sn Bahçeli "Biz MHP olarak yargıda emniyette, askeriyede, bürokraside henüz yeterince kadrolaşamadık, bize biraz daha zaman verilsin kadrolarımızı artırıp, sağlamlaştıralım, ondan sonra bir hal çaresine bakarız!" Demek istiyor olabilir mi???
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 04:18
4
Aynen öyle ağzına sağlık
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN