Back To Top
Siyaset siyasetten öte…

Siyaset siyasetten öte…

 - Son Güncelleme: 04.06.2019 Salı 08:47
- A +

Yıl 1970. Mücadele Birliği ve MTTB’li yıllar. 29 Mayıs. Muhafazakâr camianın iki kuruluşu tarafından iki Fetih Mitingi düzenleniyor. Mücadele Birliği’ninki Topkapı’dan başlayacak, Fatih Camiine gidilecek, oradan da Ayasofya’nın önüne gelinecek. MTTB’nin mitingi ise Şehremini’nde yapılacak. İki kuruluşun merkezi Cağaloğlu’nda karşı karşıya. Derinden bir rekabet var. Hangi miting daha muhteşem olacak, alttan alta konuşuluyor. Mücadele Birliği “Ayasofya Açılsın” sloganını kullanıyor. Miting en son Ayasofya önünde sonlanacağı ve yürüyüş güzergahı Fatih camii ve Şehremini’ni de içine aldığı için MTTB’nin kitlesini de sürükleyip götürmesi mümkün…

Mitingler yapıldı, Allah’a şükür derindeki rekabete rağmen büyük bir sıkıntı yaşanmadı.

***

Bir başka Fetih yıldönümü…

Bu defa başka bir rekabete sahne oluyor. Refah tabanı ikiye ayrılmış. Necmeddin Erbakan liderliğinde Saadet, ve Tayyip Erdoğan liderliğinde Ak Parti. Saadet Çağlayan’da yapacak Fetih mitingini, Ak Parti Kazlıçeşme’de. Ak Parti iktidarda, taban akışı o istikamette, Saadet de bu akışı kendi bünyesinde korumaya çalışıyor. İşte o günlerde merhum Hoca “Çağlayan’da toplananların Fatih’in, Kazlıçeşme’de toplananların Bizans’ın çocukları olduğu”nu söylüyor.

Bunu inanarak söylemediğinden emin olabilirsiniz. Sonuçta düne kadar Ak Parti’yi kuranlar da “Erbakan’ın çocukları” idi. Hoca “Çocuklar” demiyor muydu onlar için, siyasette hemen yanı başında doğmuş, büyümüş değiller miydi?

Peki neden o sarsıcı sözü söylemişti? Siyaset.

Peki o sarsıcı söz, kitleler üzerinde etkili olmuş muydu? Tabii ki hayır.

Şöyle bir psikoloji okuyorum bu tür davranışlarda. Rakibimiz kötü yerde dursun, kötülüğü sembolize etsin, biz de ona kolay vuralım, kitlelerin gözünde onu bitirelim.

Hadi soralım: Ekrem İmamoğlu’nun iyi bir insan olmasını mı tercih ediyoruz, olmamasını mı?

Camiye gelmesini mi istiyoruz, gelmemesini mi?

Annesinin başörtülü olması mı iyiydi olmaması mı?

Pontuslu-Yunanlı olmasını mı istiyoruz olmamasını mı?

Belli ki 23 Haziran seçimleri İstanbul ile Konstantinopolis arasında geçerse İstanbul mutlaka galip gelir.

İstanbul galip gelir de ya Konstantinopolis için de bilmem kaç milyon oy çıkarsa İstanbul’dan?

Hatta daha ilginci, daha vahimi vatandaş bizim İstanbul-Konstantinopolis kamplaşmasına itibar etmez, bunda kötü bir “İstanbul istismarı” olduğuna inanır, ağırlığı öteki tarafa verirse, İstanbul Konstantinopolis mi olur?

O Yunan paçavrası öyle yazdı diye, onu bizim de kendi siyasi söylemimize taşımamız mı gerekir?

Ahmet Davutoğlu’nun “Alman ajanı” olduğunu tedavül ettirdik bir süre.

Abdullah Gül’ün “İngiliz ajanı” olduğunu.

Temel Karamollaoğlu’nun eşinin “İngiliz kökenli” olmasından yola çıkarak, tertemiz Müslümanlığının üstünü çizip, komplo teorileri ürettik. 

Bir yandan Cuma namazına gelen rakip siyasetçiye “Ne işin var burada?” diye bağırıyoruz, bir yandan da 300 bin kişi ile kıldığımız teravihin hazzı ve Feth’in ruhaniyeti ile yetinmeyip “İstanbul’u Konstantinopol olarak görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var” diyerek işi siyasete bağlıyoruz.

“Fatih’in-Bizans’ın çocukları” söylemi söylendiği gün ne kadar etkili oldu bilmem, bizim Mücadele Birliği-MTTB rekabetimiz ne işe yaradı bilmem, rakip konumda olanlara, yıllarca birlikte koşmuş olmamızı göz ardı ederek akla ziyan tanımlamalarda bulunmanın getirisi ne oluyor bilmem… Ve bugün siyasi rakiplerimizi din-milliyet üzerinden şeytanlaştırmalarımız bize siyaseten ne kazandırıyor bilmem… Ama bütün bunların bizim “muhafazakâr değerler” dediğimiz ölçülerle ilişkimizdeki samimiyet boyutumuzu hayati nitelikte tahrip ettiğinden eminim. Neredeyse “Kendi çocuğumuz” gibi tanıdığımız insanlar için bile iftiralar üretebiliyorsak, öteki tarafa ne yaparız varın hesap edin.

Şu ayet bu psikolojiyi ne kadar güzel anlatır:

“Kendilerine kitap indirdiğimiz kimseler, Peygamberi, oğullarını tanır gibi tanırlar. Tanırlar ama gene de içlerinden bir kısmı bilebile gerçeği gizler.” (Bakara suresi, 146)

Asıl tehlike bizim, yani muhafazakâr camianın “ilke ıskalaması” ve bunun, insanlarda “Bunlar siyasi, ekonomik çıkar için her şeyi yapar” algısının oluşmasıdır.

Hadi şu söz kalıbını ben de kullanayım:

Siyaset, siyasetten öte bir şey haline geliyor, hâlâ anlamadık mı?

Bayramınızı en kalbi duygularla tebrik ediyor, tüm İslam dünyası olarak kederlerden kurtulmanın, sevinçle buluşmanın vesilesi olmasını diliyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 20:04
Muhterem hocam;Doğruları dile getirmenize eyvallah diyorum.Lâkin ifade tarzınız kitleleri iktidara karşı muhalefete yönlendiriyorsa,siz istemeseniz ve kastınız olmazsa bile tarafgirlik yapmış olursunuz.Kaleminizin yönü ne iktidar ve nede muhalefete dönük olmamaldır.Harakiri yapmayalım.Bu masum ve mazlum Müslüman Türk Milletinin yeteri kadar düşmanı var zaten.Solu veya sağı bu ülkenin öz evlatlarıdır.Sol veya sağ ecdadının kemiklerini sızlatıyorsa bizden uzak olsun.Kendi öz değerlerine düşman ve yabancı olan öz kardeşimizde olsa bizden uzak olsun.Selâm ve dua ile!
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 21:00
2,5 milyon istihdam ne oldu?
eski islamcı 04 Haziran 2019 19:08
akp ve demokrasi birbirine yabancı 2 kavram
Okur 04 Haziran 2019 17:58
Seçimde İmamoğlu %52 oy alırsa müslümanlar azınlık mı olacak o zaman. Yalan siyasetle ülkeyi getirdikleri hale bakarmısınız. Biz eskiden camiye hep beraber giderdik. Adamlar camiye gelmek istiyor biz ıslıklıyoruz. Aklıma mukayyet Allah'ım.
ahmet ... 05 Haziran 2019 08:01
3
adamlar takiye yapiyorlar ...a benim saf muslumanim pkk feto diger teror orgutlerine arka cikiyor chp ....sende yuttun zokayi ....
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 14:25
1
Yorum yazan Ahmet efendi kim takiyyeci kim rum kim dinsiz kim zillet kim terörist kontrol etmek bizim işim değil.Devlet denetlesin gereğini yapsın.Beni ilgilendiren benim yıllarca desteklediğim dava dediğimiz kesim ne durumda?Açık açık torpil yapıyorsa,Devlet malını haram demeden talan ediyorsa,sürekli yalan konuşup manevi duyguları istismar ediyorsa,Allahın emri adalet rafa kalkmışsa, kibir ve şımarıklık aşırı güç bürokrasiyi sarmışsa,zayıf ve garibanlar torpil bulamıyorsa hakları yeniyorsa karşı tarafın kötü olma ihtimali neyi değiştirir ki.Soru çalanların sonu ne oldu ise 90 alan çocukla
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 17:48
Sizinde Bayramınız Mübarek olsun hocam elinize sağlık, çok güzel anlatmışsınız anlayana.
Has Parti 04 Haziran 2019 14:30
'İslam dünyası olarak kederlerden kurtulmanın, sevinçle buluşmanın' tek yolu dikdatörlerden kurtulmak.
istanbuloglu 04 Haziran 2019 15:41
0
islan tarihinde ne zamanki dikdatoryal davrandi; muslumanlar tereddi etti; Ne zamanki yonetimler adildavrandilar; o zamanda muslumanlar; serpilip gelistiler.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 13:39
camii diyorlar hala. alni secdeye değsin yeter bize. yeter ki alni secdeye değsin camiye gitsin yeter bize. dava deriz geçeriZ. ama alin secdede olmali burasi cok önemli
istanbuloglu 04 Haziran 2019 12:31
Ahmet Bey; cok guzel; Damardan girmissin. İse daha yeni basliyorsunuz.Muhafazakarlar hep halinin altina supurmesininseveriz. Ardindan da insanlarin bunu yuttugunu zanbediyoruz. Halbuki insanlar bunu yutmuyor. ve de siyasal islamcilar ve onlara destek verenler muthis bir itibar erazyonuna ugruyorlar; Sizinde ifade ettiginiz gibi;"Asıl tehlike bizim, yani muhafazakâr camianın “ilke ıskalaması” ve bunun, insanlarda“Bunlar siyasi, ekonomik çıkar için her şeyi yapar” algısının oluşmasıdır."Gencligini ve hayatini MTTB,Akincilar ve RP cizgisine vakfetmis birisi olarak; artik itimadim kalmadi
Karar Okuru 04 Haziran 2019 11:11
Şu din konusunu manevi anlamından çıkarınca din ve inanç dahil her şey çürüyor. Sorun şu ki din eksenli siyaset insanların inancından çok hayatla mücadele başarısızlığını ve bunadan kaynaklanan ezikliğini kullanır. Bu tip kullanılan insanlar aslında yapmak istediklerini yapamayıp yapana kin duyan bir kültürün içinde yoğrulur ve uğraşmaya da değmez. İyisi bu kitlelerden uzak durmaya çalışıp, uzaklaşmak zira laf anlatılamaz.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 10:00
Siz camiye gelen bir insana tepki gösteremezsiniz bu ruhsatı kimse size vermez ayrıyeten kimse camide ıslık çalamaz
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 09:40
Akıllarınca dine hizmet adına, dinin en temel değerlerini çiğniyorlar. Camiye namaza gelmiş birini, hangi hakla camiden kovmaya kalkarlar?! Delilsiz, insanlara nasıl ajan diyebilirler?! Özellikle gençlerde yoğun bir şekilde dinden uzaklaşma var, bunun en büyük müsebbibi, dini çıkarlarına alet eden sahtekarlardır.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 08:22
Ekonomi çökmüş eğitim çürüdü toplum kutuplaştırıldı kurum kuruluşlar yok edildi sindirildi demokrasi hukuk yargı bastırıldı geriye ne kaldı sarılacakları şey:din istismarı vatan bayrak ezan
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 08:10
bu bayram sabahı ALLAH'tan tek duam yalanı, hırsızlığı vede adaletsizliği islamın amentüsü haline getiren insanlardan kısa zamanda kurtarmasıdır
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 02:07
0
Amin kardeşim Amin. Allah bu ulkeyi din tucarlarindan korusun
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 07:03
Imamoglu'nun acikladigi Istanbul Belediyesindeki israf bildirgesi "Cumhurbaskani'na hakaret" sayildi. Bu millet son bir ayda tarihinin en utanc verici Ramazani'ni yasadi.
Ahmet 04 Haziran 2019 06:32
Dinin üzerinde tepinip durmalarından sıkıldık.En büyük zararı dine ve samimi inançlı insanlara veriyorlar.
Deli Emin 04 Haziran 2019 05:34
Salih Cenap BAYDAR.KARAR gazetesi yazarı. Neden o nu da okumuyorsunuz.Oysa biz ve yönetenleri, bunların söz ve davranışları ardındaki hastalıkları, yöneten ve bizlerin kaderini belirleyen şey kendi irade ve ellerimiz ile yaptıklarımız olduğun bilin.(İsra/14,Ali İmran/165) Ey okur kardeşim, ey ünlü olanı seçme, yazısını okuma ve yorum yapma eğilimi olan kardeşler başımıza gelen belaların gerçek nedenini anlamak istersen Salih Cenap BAYDAR'ın son 4 yazısını oku lütfen. Hayırlı Şifalar! Bayramınız Huzur ve bereketli olsun.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 04:29
Cok etkisiz bir elestiri olmus. Sert bir elestiri yapamadiniz gitti Sayin yazar. Istanbul seciminin iptali hakkinda sessiz kaldiniz. Meslektaslarinizin hapse atilmasi konusunda da 3 maymunlari oynadiniz. Nedenini anliyorum; yandas oldugunuz camianin liderleri sizi de hedefe koyar. Yargiya bir talimat gelir basiniz belaya girer. Korku insani bir duygudur. Ayip degildir korkmak. Ben sizin yerinizde olsam bu isi birakir, baska bir isle ugrasirim.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 23:14
0
Çok doğru hep başıma birsey gelir korkusuyla yazıyor. Biraz cesur olmalıydı. Ama bu siyasal islamcilik her kılığa girer
musto 04 Haziran 2019 04:22
Generallara edilen hakaret gerçekmi diye araştırırken Akit gazetesini inceledim inanamadım inanın bitirimhanelerde böyle hakaretler küfürler olmaz nerde RTÜK nerde Cumhuriyet savcıları Temel Kara mollaoğlunun soyadı Gav...oğlu bu gazetede her muhalife en ağır hakaret ve küfürlerin bini bin para geçen bir yerde okumuştum bir iş adamına ağır hakaret yazıyorlar avukatı mahkemeye gidiyor tekzip kararı alacak Hakimin dediği siz davaya ihanet ettiniz bizden yardım beklemeyin. Halk bunları görmüyormu bu despotluk ne kadar daha devam edecek.
KARAR OKURU Ahmedâ 04 Haziran 2019 03:45
Ha gayret hoca! "Aydın " olmana az kaldı. Karar efendi! yayınla artık yorumlarımı.
Kul abdi 04 Haziran 2019 03:12
Atalarımız demiş ki lokmayı büyük ye ama büyük söz söyleme maalesef siyasetçilerimiz bu atasözlerine hiç değer vermiyor. Sonunda bir de mahcup olmak var o zaman ne olacak bence kişilik ve özgüven buhranı yaşanacak. Bu seçimde kim kaybedecek el cevap : kötü söz sahipleri çünkü zahiren seçimi bile kazansalar ahiretlerini kaybedecekler... Allah ziyada uğrayanlardan eylemesin cümlemizin Ramazan Bayramı'nı Bayram eylesin dünyanın çeşitli yerlerinde doğu Türkistan'da Filistin'de Libya'da Suriye'de Arakan,da ülkemizde bütün mazlum ve mağdur Müslüman kardeşlerimize Allah yardım eylesin.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 01:51
Benim merak ettigim " Bunlar siyasi ve ekonomik cikar icin herseyi yapar" demeyen birileri hala varmidir acaba?
musto 04 Haziran 2019 01:37
Dilin kemiği yok salla Atatürkün resmi olarak dünyaya kabul ettirdiği İstanbul ismini Chp mi yoksa akp mi daha iyi korur onlara kalsa daha fazla oy alacaklarını bilseler Peygamberimizin hadisinde kostantineye geçiyor diye hemen değiştirirler .Belki yarın anket yapmaya başlarlar.
KARARLI KARAR OKURU 04 Haziran 2019 01:24
Siyaset, siyasetten öte bir şey haline geliyor, hâlâ anlamadık mı? Anlamaz olurmuyuz hocam anladık. Siyasi kazanç ve zaferler için bütün dini, milli ve moral değerleri bir kenara atıyoruz. Hedefe ulaşmak için önümüze çıkan herşeyi ezip geçecek kadar gözü dönmüş durumdayız. Çünkü siyaseti araç olmaktan çıkardık, hayatın tam merkezine oturttuk. Siyeset bu değeri hak etmiyor.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 01:04
Sn.Taha Akyol 1919 daki işgal zamanında bile istanbul konstantinopol yapılamadı diye yazıp belgesini sunuyor. Yıllar sonra torunlarımız 2019 istanbul belediye başkanlığı seçimleri ile ilgili yazıları nutukları okuyunca ne düşünecektin acaba. 31 marta kadar ülkenin bekası sonrasında istanbul konstantinopolis olacak. Tam bir kara komedi.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 00:59
Bayram için memlekete geldim. İlkokuldan terk annem "Davutoğlu fetöcüymüş. Onun için başbakanlıktan almışlar" diyor. Kaynağı, malum haber kanalı. Bekaları için iftira atmaktan zerrece endişe duymayan sözde muhafazakar tipler dolu basınımızda. Galiba sorunumuz ahlakla alakalı. Herkes kendini ahlak abidesi olarak pazarlıyor ama eylemlerimiz tam tersi.
musto 04 Haziran 2019 00:57
Esas kimlerin rumlar ile bu kadar içli dışlı olduğunu gayet iyi biliyoruz elimizle rumları AB soktuk 18 adayı verdik lozandan gelen haklarımızı kullanamıyoruz rumlara Ekümeniklik verdik çoğu yerlerde müftü atamalarını yapmıyorlar sesimiz çıkmıyor ak deniz ve egeye hapsettiler bir şey yapamıyoruz.Çok şükür her gün protein alıyoruz beynimiz çalışıyor.
Asmalı Mescid 04 Haziran 2019 00:57
Ahmet bey teşekkürler. Akif merhumun "Hüsam Efendi Hoca " başlığıyla safahat'ta bahsettiği (Hoca Hüsameddin Efendi) olayı, sayın Prof. İsmal KARA hocanın "Biraz Yakın Tarih, Biraz Uzak Hurafe-Dergah yay." kitabında anlatılıyor. O'na da saygılar.İnsaf ehli bir ehl-i vukuf tarihçi de şu "HÜNKAR MAHFELİ" ne menem şeydir çıkıp anlatsa ya ! İETT garajında cuma selamlığı icra edilir mi dostlar ?
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 00:51
Siyaset bu , yeni kapıda 300 bin kişi ile namaz kılmak ,acaba bu fikir nereden çıktı ... Makam sahibinden dava adamı olmaz
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 00:21
Çok geriden geliyorsunuz be Hocam!
düşünce 04 Haziran 2019 00:10
Muhteşem bir yazı. Ellerinize sağlık. Anlayana sivri sinek saz. "İnsanlarda “Bunlar siyasi, ekonomik çıkar için her şeyi yapar” algısının oluşmasıdır." En can alıcı nokta. Müslümanlar için yüz karası olabilecek bir sonuç. Allah razı olsun hocam.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 03:09
1
Kesinlikle katılıyorum...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN