Back To Top
Siyasi bedel açısından bakıldığında…

Siyasi bedel açısından bakıldığında…

 - Son Güncelleme: 21.05.2019 Salı 07:59
- A +

Bir meselenin toplumsal bedelini dile getirmek kimsenin umrunda değil, bunu görüyorum, o zaman şu sıralarda en geçer akçe olandan yola çıkalım, siyasi bedelden… 

Ak Parti İstanbul’da sıkışıklık yaşıyor, 31 Mart’ta tehlikeyi gördü, yaşadı, kaybeder gibi oldu, YSK’nın verdiği tartışmalı kararla şimdi yeniden İstanbul’u almayı hesaplıyor.  

Bunun için ne yapıyor? 

Hani şu “metal yorgunluğu” işi var ya, o aslında “Bizde yanlış giden bir şeyler var” demenin örtülü ve kimi belediye başkanlarına bedel ödeterek başlayan özeleştiri sürecinin ifadesiydi. 

Seçime girerken Erdoğan dahil herkes kaygılıydı. “Ders verileceği” kaygısı meydanlara taşındı, “Yapmayın, bu sefer yapmayın” dendi.  

*** 

Ak Parti her ne kadar “Çalındı” teması işliyorsa da seçim sonuçlarından bir “Ders”in çıkacağını herkes bekliyordu.  

- Kürtler sıkıntılı alandı. 

- Muhafazakâr tabanda sorgulamalar vardı. Bu, Ak Parti medyası denilen zeminde bile açık biçimde gündeme geliyordu. (Eleştirenler tasfiye edilse bile…) 

- Saadet, Süleyman Efendi camiası açıktan muhalifti.  

- “FETÖ” davaları, KHK uygulamaları, tepkisel bir toplumsal alan oluşturmuştu. Bu toplum tabanı da, diyelim 2010 referandumunda “ölüleri bile oy vermeye çağırarak”, Ak Parti için çalışmıştı. Yargı alanının genel manzarası ise zaten problemliydi.    

- Muhafazakâr tabanın ana motivasyonu bile “İktidardan düşersek, ya da CHP kazanırsa bütün kazanımlar elden gider” yaklaşımı içindeydi. Bu bile “kaybetme” psikolojisinin yaygınlığını gösteriyordu. 

Tabii ki işin, bir çıtanın yüzde 50 artı 1’e yükselmesi boyutu vardı, ama Ak Parti’nin savunma psikolojisi içine girdiği gerçekliği de vardı. Ak Parti’nin Erdoğan tarafından ilan edilen manifestosu, tevazu, samimiyet, hizmet diyerek aslında, “Problemin farkındayız, işte yeniden kendimize geliyoruz” ilanıydı.  

Bu durumda ne yapacaksınız?  

Problemi dile getirdiğimizde, birileri çığlığı basıyor. “Muhalif dil” oluyoruz. Kendi kendinizi sorgulamadan nasıl çıkacaksınız bu sıkıntılı durumdan? 

Şimdi bakın, 19 Mayıs için Samsun’da yapılan programa, herkesi çağırıp, HDP’yi çağırmıyorsunuz. Bu, diyelim İstanbul’daki Kürt oyları çok olumlu mu etkileyecek? DSP’yi çağırmışsınız, 4-6 milyon oy alan bir Partiyi çağırmamışsınız. Bekliyorsunuz ki bundan sadece HDP yöneticileri etkilensin, ona oy verenler gelsin yine Ak Parti’ye oy versin… Nasıl olacak o? Ak Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Esenyurt Belediye Başkan adayı Azmi Ekinci “Beka söylemi bu kadar keskin olmasaydı, Kürdistan’a gidin sözü olmasaydı Kürtler Binali Bey’e oy vereceklerdi” demiş. (Star, Fadime Özkan röportajı, 20 Mayıs 2019) İşte bu. Bunu biz seçimden önce, o ifadeler kullanıldığında yazdık. Ama dinleyen olmadı. Ekinci’nin konuşmasında çok daha çarpıcı ifadeler var, başını belaya sokmamak için ben burada almıyorum. 

***

FETÖ konusu bir başka sıkıntılı alan. Orada bir, açık suçlar var. Darbeye teşebbüs cinayeti, soru çalma, Emniyet-Yargı kumpasları, hedefe gitmek için her şeyi meşru görme vs… Bunları defalarca yazdım. (Görmek istemeyenler içindeki fitne fücuru sorgulasın) Ama, diyorum ki, bu alan muhafazakâr taban alanı ve orada yanlış yapılırsa, bu, sizin kendi alanınızda çatlamalara yol açar. Eşini içeri alırsanız, dışarda kalan eşi, çocukları sizin yanınızda olmaz. Babası, anası, kardeşi, teyzesi vs… Gönül huzuru ile sizi desteklemez. Hele içeri aldığınız ya da KHK ile ihraç ettiğiniz kişilerin yukarda bir kısmını saydığım suçlardan herhangi birini işlediğine inanılmıyorsa…  

Yok mu böyle bir toplumsal alan? Olağanüstü Hal Komisyonu bunun için kurulmadı mı? Ve Olağanüstü Hal Komisyonu bu konuda yeterli mi? 

Şunu biliyorum: Benim bir ara milli meselelerde yaptığım eleştirilere ilgi gösteren, beni kendi ekranlarına davet eden ve benim “İslamsız ulusalcılıkla yan yana görünmem” dediğim “Ulusalcı kesim” büyük bir heyecanla yargıdaki çarpıklıkları destekliyor. Niye? Çünkü hem Ak Parti’nin tabanı çatlıyor hem de “FETÖ” kapsamı içinde değdi-değmedi yöntemiyle tüm muhafazakâr isimler tasfiyeye uğruyor. Ondan sonra kendini aklamak için çırpın dur. “FETÖ’cü” diye tasfiye edilen muhafazakâr isimlerin yerine de, tıpkı FETÖ’nün yaptığı gibi kendi adamları yerleşiyor. Ak Parti “Pardon” dediğinde de pek çok can yanmış oluyor ve bedel sandığa yansıyor.  

Son bir şey: Eleştirel dil kullanan muhafazakâr isimlere karşı tavır. Onları trol zihniyetinin hedefine koymak… 

Ben bunlar Ak Parti’ye kazandırmaz diyorum, kazandırır diyenler yola devam etsinler, neticeyi hep birlikte görürüz.   

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 20:55
Ben ihraç bir öğretmenim. Keşke Müslümanlar birbirini sevebilse
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 17:37
Değerli hocam Teşekkürler, İslam ve müslüman imajının zarar görmesinden hepimiz sorumluyuz. Bıkmadan usanmadan, emr'i bilmarufa devam etmeliyiz.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 15:33
Ülke en son Kıbrıs meselesin de sıcak savaş yaşamıştı ve o tarihler de Kürt illerinin askerlik şubelerinin önünde oluşan gönüllü savaşa gitme kuyrugu, hiç bir batı ilinde olmamıştı. Şimdinin en “milli ve yerli” olanları, bugün olduğu gibi “bedelli” askerlik yapamasalar da, bulmuşlardı kendilerine saklanacak bir kuytu. Ben inanıyorum ki, yine öyle bir durum olsa yine aynısı olur. Vatan sevgisi lâfla değil, onurlu ve omurgalı duruşla oluyor.
Resul 22 Mayıs 2019 11:40
"Adaletsizliklerden dolayı AKP oy kaybediyor" Oy kaybetmese problem yok(!)
SAMSUNLU 22 Mayıs 2019 09:33
Komisyonun red kararı dün elime ulaştı.Gerekçe istifa edilmiş sendika, yönetimce kapatılmış dernek ve gazete. Sendika bakanlık, dernek vali izniyle açılır.Gazate devletten izinsiz zaten çıkarılamaz.Bu kurumlar faal halde çalışırken neden bir savcı soruşturma ya da kapatma davası açmadı?Bunlar bir terör örgütüne aitti de bunları denetlemekle görevli olanlar niçin darbe girişiminden önce suç duyurusunda bulunmadı. Bu sendika ve dernek üyeleri hangi suçu işlemiş.Suçun şahsiliği ilkesi nerede? Suç işlemeden ihraç olmak zoruma gidiyor.
Adalet 22 Mayıs 2019 04:24
Şayet Hdp terör destekçisi bir partiyse neden hala faal durumda ki bugün bankalara para yatıranların terörden içerde olmasına rağmen. Devlet neden hala teröre destek vereni maaş vererek destekliyor. Burada kafası karışan bi ben miyim. Gördüğüm şu: devlet kürtleri yok saymaya devam ediyor. Yanlış yapıyorlar; kürtler hep vardı. Kimseye ihtiyaçları yok, ister çağırsınlar ister çağırmasınlar bu saatten sonra onlar da birilerini yok sayacaklar. Hoş onların da umurlarında değil ya neyse. Ama yazık vala bu güzel ülkeye yaptıklarınız.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 03:42
Hocam kusura bakmayın ama yorumcular sizden daha kıymetli ve cesur yazmış eğip bükmeden söylemişler. korkmayın rızkı veren Allah. Doğruya doğru.
Muhtefi. . 21 Mayıs 2019 22:56
Siyasi bedel sadece sandık için düşünülemez. Ne olacak yani oy alacakmış 5-10 sene Siyasi başarı ee sonrası? ?..partiler rüzgar gibidir gelir ,geçer asl olan Devlet ı Muazzamanin ilelebet Türkiye Cumhuriyetinin Var olmasıdır. !..varsın olmasın yeter ki istikametimiz doğru olsun bütün yollar Eninde, sonunda yine Türk Miletinin yoluna çıkar kalanı çıkmaz sokaklar. !..gazteci, tv'ci vd buna dikkat etmeli, Fast food gündemler geçicidir. !..
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 20:27
Sayın yazar işi gücü bırakmış siyasi bedel örtüsü adı altında ak parti nasıl oy kazanır onun derdinde. Bunlar yanlış diyeceği yerde bak oy alamazsınız ha diyor. Sanki ak partinin illaki iktidar olması şartmış gibi. Yaav bırakın da biraz da başkaları iktidar olsun. Bu memlekette şimdiye kadar suç işlenmedi mi. 60 ve 80 darbesini yapan askerler bu iktidar döneminde genaral oldu ordu ve kuvvet komutanı oldu. Gk başkanı oldu savunma bakanı oldu. Sayın başbuğ sayın koşaner sayın büyükanıt sayıl özkök sayın kıvrıkoğlu 60 darbesine 80 darbesine katı
Recep Çetiner 21 Mayıs 2019 19:12
İyi güzel söylüyorsun da YSK kararına tartışmalı diyorsun. Ondan sonra da eleştirel yaklaşan muhafazakarlara tavır var diyorsun. CHP nin hala oy hırsızlığı yapmadığını söyleyebiliyorsan başka ne bekliyorsun?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 23:20
1
4 pusulayı almış bir tanesini seçmiş x ışınlarıyla görmüş yada sandik görevlileri oy vermeye gelenleri x isinlariylakime vereceğini görüp pusulayı vermemişler hadi be oradan o gece filim geçiremediler
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 16:58
Sayın TAŞGETİREN ohal komisyonundan aklanmama rağmen ret aldım.Allah rızası için bir düşünün.Devlet aklıyor devletin içindeki bir kurum olan ohal komisyonu bunu kabul etmiyor.Aklanan 35 bin insan ret alıyor.Ak partiye oynanan oyunu niye kimse görmüyor
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 20:32
2
Bu kafayla daha da kötü olacağın apaçık.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 23:08
1
Akp'ye oynanan oyun mu? Oyunu akp oynuyor zaten, akp'ye oynanan bir oyun yok.
Recep Çetiner 22 Mayıs 2019 18:43
0
Daha gerçek kimliğinizle bile ortaya çıkamıyorsunuz. Yalanlarınızla bir yere varamayacaksınız.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 15:58
Üstad; keşke Süleymancıları katmasaydınız. Allah korusun; onların başına da, şimdi bir çorap örebilirler.?maazallah.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 15:43
Beraat alalı iki yıl oldu.Hala dönemedimmesleğime.Ohal komisyonu red verdi,beraat kararına rağmen.kimse yokmuya 2014 yılında attığım mesaj ve yasal sendika üyeliği sebeb gosterildi. Allah a havale ediyorum.Elbette bize bu zulmü yapanlar ahirette hesabını veremeyecekler.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 16:36
2
İsmini yaz. Kendi mahkemenin içinde kendin yap.
Mustafa Rıfat Öniz 21 Mayıs 2019 14:54
Çok güzel eleştiriler yapıyorsunuz, o kadar güzel ki CHP sizin eleştirilerinizi kullanarak Ak Parti'ye vuruyor, ağzınızdan bal damlıyor, hepinizi eskiden çok okuyup çok da beğeniyordum. Bu kadar değişim dışlanmakla ilgisi yok, nereden dışlandınız, Ak Parti görüşündeki gazetelerde CHP yazıları yazacaksınız, (hem de tam seçim günlerinde) CHP bunları alıntı yapacak o gazete sizi orada barındıracak, bu o gazete okuruna işkence etmek demektir. Hepiniz burada buluşmuşsunuz, en azından Ak Partisine akıl vermeyi bıraksanız çok iyi olacak.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 18:19
3
Yanlisa karsi durmak gerek, bu yaklasiminiz dogru degil, ulke icin, gelecek icin, insan akli icin dogru degil
salih 21 Mayıs 2019 21:31
1
bence büyük laflar etme..vallahi ben de senin gibi düşünüyor ve yazıyordum..şimdi mi? 2 yıldır derdime derman bulamadım.. sen sen ol, başkalarının uygulamaları ve vereceği kararlar için yaz, konuş ama suçlayıcı olma...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 23:31
2
istanbul büyükşehir belediyesinde haram ve talan devam mi etsin sende mi haram yiyen bankamatikcilerdensin veya haram yiyen vakifcilardansin
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:44
Hiç bir gerekçe gösterilmeden açığa alındım. Aynı şekilde hiç bir gerekçe gösterilmeden, adli veya idari ifadem dahi alınmadan ihraç edildim. Aynı şekilde Komisyondan red geldi. Buna hukuk ve demokrasi ülkesinde ne deniyor bilemiyorum. Ikinci konu irtibat ve iltisak konuları Herkese uygulansin bakalım kim kalıyor ülkede.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 23:26
0
irtibat ve iltisak konuları Herkese uygulansın bakalım kim kalıyor ülkede. ilginç bir teklif. Bu yapılsa başrol oyuncusu kim olur sizce?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:15
Hocam biri çıksın benim devlete ne yaptığımi millete ne yaptığımi Ak Partiye Hükümete ne yaptığımi Muhalefete ne yaptığımi söylesin. Bunları devlette söylesin yargı da söylesin etraftaki yalakalik yapmaya çalışanlarda söylesin. Koca bir HIC başka yok HIC... Ama 3 yıldır ihraç sürün. Komisyon ağır ceza idari mahkemeler. Neymiş yasal sendika banka dernek vay beeeeee diyesim geliyor. Çok pişmanım dindar olduğuma dindarlara oy verdiğime iyi dürüst bir insan olarak yasadigima. Isyan edesim geliyor. Ben ne yaptım da bunlar reva....
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 13:47
Neden sürekli AKP ile dertlenip "hadi aslanım topla kendini" türünden akıllar veriyorsunuz? Siz de mi beka sorunu olduğunu düşünüyorsunuz?
E.K 21 Mayıs 2019 13:43
Sn yazar Akp'nin metal yorgunlugunu kendine mesele etmis gibi duruyor. Olabilir...Insanlar Akp'de aradigini bulamadi. Baska mecralara kayiyorlar...Demokrasinin dogasi boyle..Sn yazar 31 Mart'ta Akp, "kaybeder gibi oldu" diyor... Herhalde kalem surcmesidir.. Akp 31 Mart'ta kaybetti. .. .
Murat 21 Mayıs 2019 13:20
Dinin emrettiği doğru gösterdiği hiçbir emrin yaşanmadığı aksine yalan-yolsuzluk-hırsızlık-kin-intikam-rüşvet-israf-adam kayırma-haksızlık-adaletsizlik kavramlarının revaçta olduğu bir dönemde yeni nesil nasıl dindar olabilir?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 16:47
6
Ben başka bir yerde yaşıyorum herhalde... El in saf CHP liler bile bu kadar insafsız değil...
ceren 21 Mayıs 2019 13:08
içimizdeki akp.lilere rağmen ak partikazanacak sayın yazar.
karar okuru 21 Mayıs 2019 12:55
Kıymetli üstadım düne ait ne varsa dünde kaldı bu gün yeni şeyler söylemek lazım.Ak parti miadını doldurdu bundan sonra iniş sürecinde.2002 -2009 da yaşayan ruh bedenden ayrıldı.geri dönüşü muhal. yaptığı bütün işler günü kurtarmak.Allahaşkına bir bakın ısraf gösteriş cemaatlerden tarikatlara kadar Ak partinin sunduğu çanaktan nemalanmak için her türlü islam dışı hareket yangından mal kaçırma seviyesinde.Adalet hak hukuk ve Samimiyet bitti.Bu işler gayetullah dokunuyor.Adaletin olmadığı yerde rabbimin rahmeti olmaz diye düşünüyorum.Batı gi
küskün vatandaş 21 Mayıs 2019 12:34
Hocam kaleminize sağlık
ahmet 21 Mayıs 2019 12:32
Benim annem babam dayılarım ve teyzem Recep Tayyip Erdoğanı abdestsiz dinlemezler desem abartmış olmam. Yani kalp nakline ihtiyacı olsa babamı tutamazdınız donör olmaması için o derece aşıklardı. Ben sadece dini sohbetlere gittiğim için ceza aldım. Şimdi ailemde ve yakın arkadaş çevremde Ak partiye karşı en ufak bir sempati dahi kalmadı. Bazen ben bile inanamıyorum ama gerçek bu.. Bir daha içinde din adı geçen hiç bir cemaat tarikat siyasi parti vs ile işimiz olmaz. Ak parti değil 2002 ye dönmesi nereye dönerse dönsün bizim için bitmiştir.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:03
1
Aynen benim çevreyi tarif etmişsiniz. Bende hastaydim Reise ne oldu kabak başıma patladı.
1960 21 Mayıs 2019 12:12
Artık mütedeyyin insan lafını duymak istemiyorum.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 14:30
0
Ben de
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 11:25
Allah'a olan inancımı kaybettirenleri şeytana havale ediyorum. Suçum olmadığı halde sadece doğrucu ve devletçi olduğum için 33 aydır hakkımda hiç bir adli ve idari dava açılmadan beni ihraç edenler müslüman olamazlar. Ihractan sonra namusuma göz diken mahalle baskısı yapanları şeytana havale ediyorum. Müslüman kılıklı insanlar tarafından suça sürükleniyoruz. Bana yapılan haksızlıklar zulüm baskı sindirme ile hayattan koparmaya çalışanlar birgün adalet önüde hesap verirken ben bilmiyordum diyemeyecekler. Adalet hepinize lazım olacak.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 21:13
0
Papaza kızıp oruç bozma dostum. Sabret ki, Mahkeme-i Kübra'da kürsünün sağında ol (mahkemelerimizde müşteki/davacılar hakimin sağında durur); yoksa ne anlamı kalır çektiklerinin.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 11:16
Darbeci generallerden mahkemede "Fetocuyum" diyen yok. Sekulerim, Ateistim, Kemalistim, vatanseverim, tarafsizim diye savunma yapiyorlar. Muebbet hapse mahkum olacaklarini bildikleri halde neden bir tanesi de cikip Fetocu oldugunu soylemiyor? Darbenin siyasi ayaginin kimler oldugunu da bilmiyoruz henuz. Hukumet bu konuyu sorusturmak icin verilen onerileri red ediyor. Kafalar karisiyor. Buna karsilik daha birkac yil once Fetocu olduklarini bagira cagira ilan edenler, Fetoculari ove ove yere goge sigdiramayanlar elini kolunu sallayarak dolasiyor aramizda.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 11:05
Hayatim boyunca yasal olmayan hiçbir iş yapmadim okurken kopya dahi çekmedim 20 yil ögretmenlik idarecilik yaptim onlarca ödul aldim ve maalesef 672 ile meslekten atildim ohal komisyonu halen inceliyor beni yasal olmayan ne iş yapmis bu kisi diye ama bulamiyor dogal olarak cocuk bir yil ozel okula gitmisti ve okulun parasini bu hesaba yatiracaksin dedikleri icin bankasya ya her ay okul taksiti yatirdim Vakit namazlarini kilan ben simdi ezan din vatan millet kavramlarindan rahatsiz olan ben ...galiba bu sinavi kaybett im
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:02
Gönlümüzü, ömrümüz verdiğimiz davamız, hak, hukuk adalet, liyakat , müslümanca yaşama, müslüman hakkı üstün tutar dedik, hep ümitle bekledik ama sonuç hüsran oldu. Vatan Sevgisi Ak Partinin tekelinde sanıldı, Sadece Ak Parti içerisine çöreklenenlere alan açıldı, güç devşirenler rantı aldı götürdü, gücü korumak için kolay olan seçildi hain damgası vurmak!! Eleştirel bakışa tahammül kalmadı.. Ümitlerimizin hazin sonu oldu...
CEVDETT 21 Mayıs 2019 09:58
SAMSUN GİBİ BİR YERE HDP'Yİ ÇAĞIRMAK BÜYÜK SIKINTI ÇIKARABİLİRDİ.
murat 21 Mayıs 2019 21:38
0
keşke tüm derdimiz bu olsa
Dindar Kürd 21 Mayıs 2019 09:48
Kürt'ler sadece seçimde aklınıza gelir. Geri kalan dönemlerde ne acılar çektikleri umrunuzda değil. 2019un Türkiyesinde hala maruz kaldıkları fiziki ve sözlü tacizleri umursadığınız yok. Sonra kardeşiz masalları ardı ardına sıralanır. Tasfiye edilen fetöcülerin yerine kemalistlerin geldiği algısı yalanın daniskasıdır. Kasıtlı değilse, hadiseye olan körlüktür bu. Şuan devletin bütün birimlerine, islamcı-milletçi-muhafazakar kitle yerleşiyor. Sol cenaha fazlasıyla haksızlık yapıyorsunuz. Şuan yerleşenlerin liyakatsizliğini siz de görüyorsunuz.
karar okuru 21 Mayıs 2019 09:50
Bir muhafazakar olarak bu duruşunuzu anlıyorum. Ama muhafazakarların Ak partiye mahkum olmadığını bu iktidar görmek zorunda. yoksa daha çok vahlanır, şunları yapmazsanız daha iyi olur abi demeye devam ederiz. İktidar artık şikayetlere bakmıyor. Oy geliyor mu gelmiyor mu ona bakıyor. Oy verdikten sonra 100.000 tane eleştiri sıralasan umurunda değil iktidarım. bu seferde oyunu aldım, varsın sızlansın diye bakıyor. Aslında içerden yapılan bu cılız eleştirileri ve onların sahiplerini bu tavrıyla zavallı durumuna düşürüyor.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:42
Ya ramazanda bari çarpıtmayın mezardan ölüler niçin çağrılmıştı bizi başık hafızalımı sanı yorsunuz anladım artık siyasi bir cenahtan bakıyorsunuz artık kalvimiİ rahat bırak
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:46
Yazının odağında neden hep ak partinin kazanıp ya da kaybetmesi meselesi var? Ne söylenirse kazanır, ne söylenmeli, nasıl söylenmeli vesaire. Toplumdaki adalet talebi, refah talebi, barış talebi, neden bir sadece bir grubunmuş gibi bahsediliyor. Tartıştığınız tek şey muhafazakarların iktidarı ve muhafazakarların hakları mı? Ciddi bir eşitlik sorunu var zihinlerde.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 15:59
1
İktidar; AKP'dir akıllım. Muhalefeti eleştirecek hâlimiz yok ya... Adı üstünde muhalif... Yoksa biz de teyze gibi; hayat pahalılığı ve diğer bütün olumsuzlukları muhalefete mi bağlayalım?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:39
Sandıktan başka ahirete bakan yönlerini ne yapacaklar acaba, sonra AK Parti'ye oy verilecek diye ayetmi var hadismi var.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 03:24
0
Yeni güncelleme mi gelmiş dinimize
Ulaş 21 Mayıs 2019 09:24
Bunları zamanında yazamadınız maalesef. öyle iddia ediyorsunuz ya.. yazık. bunları şu anda söylemek o kadar geç ki.. çok şey kaybettiğimizi görmüyor musunuz.
bu da geçer Ya Hu 21 Mayıs 2019 09:11
Susmuyorsunuz çünkü gönlünüz razı değil ve 3 kuruş menfaat için ahiretinizi dünyanıza satmıyorsunuz...selam olsun size ve sizin gibi olanlara....
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:10
" Sizden olmayana düşman olmaya devam edin siz. Size zarar vereceğini düşündüğünüz uygulamalara da hukuk ne diyor diye bakmadan itiraz edin. Bu kafayla daha çok 'ne oldu bize' dersiniz.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 08:46
Ak parti gönüllerde kaybeti artık ne yapsa nafile eğer samsundaki liderler karesine hdp yi koymazsanız türkiye kaybeder o resim eksik kalır ve bu ülkeye huzur gelmez çünkü o resimde kürtler yok yani bir parçası eksik
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 08:47
Ahmet abi. Bu trollük değil. İsterseniz çok dahagüzel anlaşılır yazabiliyorsunuz. Bugün olduğu gibi. Tabiki eleştireceksiniz. Ama bunu içimizden biri olarak yaptığınızda daha yapıcı oluyor. Gözümüz sizde kulagimizda. Sakın kendinizi muhalif kanatta görmeyin.hepimiz aynı gemideyiz. Tüm Türkiye
Tek vekilimiz ALLAH 21 Mayıs 2019 08:32
Evet Ahmet bey ben 2016 seçimlerine kadar Allah şahit akpartiye oy verdin. Sonrasında hiçbir suçlama isnad edilmeden ( başkalarının işlediği suçlar üzerinden , sende bu örgüttensin gibi komik bir ithamla) eşimi khk ile ihraç sonrası hapis. Ki eşim bu yapıdan 2014 de kendi isteğiyle ayrılmış olmasına rağmen. Beni,ailemi ve eşimin ailesini partilerinden ( ki hepsi koyu koparanlara selam ediyorum. Buyurun iktidarınız sizin olsun.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 07:56
Yazilar hep muhafazakar tabana, onlarin kaygilarina hitap ediyor, kurtlerden bahsederken bile onlari mutlak ozne olarak almayip AK parti, muhafazakarlar buradan nasil oy alir diye goruyorsunuz, daha butuncul, tum toplumu kavrasaniz, tum toplum icin kaygilansaniz daha iyi olmaz mi?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 12:46
2
Cok dogru bir tespit. Hakkaten enteresan bir duruma geldik. Artik bir sorunu cözmek önemli degil önemli olan ordan oy gelirmi. Gelmezse cözülmesinede gerek yok.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 07:51
Sayın Ahmet bey Saadet Partisi ile bir cemaati yanyana kullanmanız şık olmamış birde dikkat ediyorum yazılarınızda Saadet Partisi neden diyemiyorsunuz 'Saadet ' ne demek sanki içinize sindiremiyorsunuz.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 03:30
0
Dik durduğu için olmasın
mehmet nacar 21 Mayıs 2019 07:48
keske duyan olsa
Şüheda 21 Mayıs 2019 07:06
Yapmayın Allah aşkına.. ulusalcılar bilmem kimler boşalan yere geliyormuş. Hata yapıyormuş sonra akparti pardon diyormuş. Devlette atamalar nasıl oluyor onu da mı bilmiyorsunuz. Binde bir ihtimalle dediğiniz doğru olsa bile sorumluluk kimde olur. Hala akpartiden beklentinizin olmasını anlıyorum ama bunu komplovari bir kılıfa niye sokuyorsunuz. Mülakat komisyonları yüzde yüz milliyetçi muhafazakar dindar insanlardan oluşuyor. Adalet talep gören bir meta değil sizin çarşıda bunu niye anlamıyorsunuz. Lütfen bırakın insanlar gerçek tenkitlerde bulunsunlar. Komploy
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 07:01
Allah müslümanları gayri müslimlerin ve işbirlikçilerin şerrinden korusun.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 11:16
0
Allah müslümanları münafıkların ve cahillerin şerrinden korusun!
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 12:11
1
Allah müslümanlari müslümanlardan korusun
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 05:28
Sayın Ahmet abim peki oy uğruna pkk nin siyasi uzantısı hdp ile resim vermek yolundan çıkmış saadet e ve suleymancılarla yan yana durmak feto yu söylemeye hacet bile yok sizce değer mi değerli abim biz dava insanlarıyız memleket vatan iman gibi 10 kişi kalsak ta dogrularda ısrarcı olsak daha iyi değil mi acaba...saygılarımla
KARAR OKURUfransa 21 Mayıs 2019 05:21
Slmhocam aman aman hocam size dili paka bengisu hanim efendiy daha kimlere bu tesbitleri dile getirenlere bi kiziyorlarki sirasimi bunlari yazmanin filan muhalefete calisiyormu dahasi haine kadar varan hakaretleri bu ne uslub yaa tehditde cabasi halbuki bu tesbitlerin dogrulugunu onlarin bilmemeleri mumkun degil pekala biliyorlar ve farkindalar duymaz gormez akl etmez olunca ya tutarsa misali ne derler dikin dikin gidiyorlar allah selamet versin hurmetler
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 04:42
Hocam kaleminize sağlık.Milliyetçi muhafazakar bir dünya görüşüm vardı bu olaylardan sonra görüşüm 180 derece evrildi. Böylemi olmalıydı.Yazık ettik.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:51
1
5 vakit namaz kilan ben şimdi okunan ezandan rahatsiz olacak hale geldim cok sey kaybettim coookk din haram helal vatan millet bunlar artik benim için birsey ifade etmiyorlar ben ne oldum boyle kendimi kaybettim oysa ben 20 yillik ogretmenlik hayatimda defalarca odul almistim kimsenin hakkini yemeden okumustum kopya bile cekmemistim yüzlerce sinavdan ama galiba bu sinavi kaybettim ..suçum sadece yasal olan bir okulda cocuk okutmak ve yine yasal olan bir bankadan okulun taksitlerini odemek.sebeb olanlar ..benim çocuklarimin geceleri gizli gizli agladiklari gibi sizin cocuklarinizda aglasi
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 04:39
Yerden göğe kadar haklısınız hocam.Bir gün şu anda birlikte yol aldıkları ulusalcıların gerçek amaçlarını anlarlar ama iş işten geçmiş olur.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:25
0
devlet bahçeli çukura götürüp atacak
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 04:21
Süzün vicdanınız kurumuş. Sadece kendi günahlarınız için değil, akp nin işlediği suçlara göz yumduğunuz için de karşılık göreceksiniz. Hala Akp ye çalışmak ahlaki çöküntüdür. Kendi çamurunda boğul muhafazakar mahalle.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:48
2
Bu dil toplumu bölen anlayışa nasıl da benziyor. Yazdıklarınızı tekrar okuyun lütfen.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 04:19
Bu mu yani? Amaç "oylar dağılmasın" mı? Hadiselere bakışımızda ilkesel duruşun kaybolduğu her yandan pörtlüyor. Ne kadar yazık...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 04:15
Bu dünyada kazandıkları kesin..
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:38
2
Ahmet abimiz deneyimli tecrubeli bilgi birikimi olan gazetecidir. Dogruları anlatmaya çalışıyor. Edebli olalım. Herkesin fikirlerine saygılı olalım.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:37
“Ekinci’nin konuşmasında çok daha çarpıcı ifadeler var, başını belaya sokmamak için ben burada almıyorum.” Dilin kemiğimi var, adam söylemiş! Siz neyin belasından bahsediyorsunuz? Açığa düşülmüş...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:04
Harika tespitler.Dogu Perinçek cezaevinden çıktığında bir konuşma yapıyor.Suan yaşadığımız herşeyi özetleyen bir konusma,kimin kime hizmet ettiğini gösteren.Ak parti kazanır mı bilmiyorum ama kesin bildiğim birşey var.Aldiklari bu ahlar Onlara ahirette kaybettirecek.Ne demişler ;Mazlumun ahi inletir Şahı.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:00
İstanbul'u kaybeder gibi oldu.Demişsiniz sayın yazar kaybeder gibi olmadı.Açikça kaybetti ve yine kaybedecek.Toplumdaki değişim isteğini, siyasetteki tikanmayı Akparti göremiyor veya unutturmak istiyor.İşte bu yüzden kaybediyor.Her geçen gün daha da eriyecek.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:28
0
Bence yazar hala bir umut besliyor. Yanlıştan dönüleceğini umuyor. Yüzlerce gazeteci hapiste. Binlerce kişi KHK ile ne yaşar ne yaşamaz edilmiş. Yüksek mahkemeler gerekçesiz seçim iptal ediyor. Alçak mahkemeler Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyor. Basın ihaleye açılmış. Nasıl dönülecek buradan Ahmet Bey nasıl? Artık buradan özür dileyerek dönülebilir mi sizce??
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 02:15
Yalakalar etrafı sarmışsa sarayın çevresini, o vakit kral duymaz mazlumun sesini. Gerçi kralımızın hala vicdanı var mıdır bilinmez. Olsaydı eğer, dinlerdi yerin göğün sesini ve kovardı dalkavuklari etrafından. Çağırirdi eski dostlarini, ve derdiki: eski dosttan düşman olmaz.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 05:20
0
Hamlet'ten mi?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 02:01
Tespitleriniz çok önemli; yalnız HDP'nin davet edilmemesinde bu Parti'nin payı az değil bence. İnisiyatif sahibi olduklarında PKK'ya legal imkanları sunup güç katmak dışında bir misyonları olmadığını herkese gösterdiler (Davet edilmemelerine de içten içe veya hem içten hem dıştan memnun olmuşlardır sanırım.).
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:46
Hocam bu saatten sonra kazansa ne kazanmasa ne. Toplumun her kesiminde o kadar büyük yaralar açtı ki ak parti; durmadan kanıyor. Ak parti gitmeden o yaralar kabuk bağlamaz artık. Kendisinin gidişiyle demokrasiyle, insan haklarıyla, adaletle, özgürlüklerle İslami bir hayat tarzınnın mümkün olabileceğini umut etmiştik malesef tüm bu güzel duygularımızın altına dinamit döşeyerek başımıza yıkmış oldu. Hani bir şarkı var "En güzel duygularımın katilisin" diye benim nazarımda ak partiyi yeterince anlatıyor
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:25
Kaleminize Sağlık Hakkı Doğruyu Söyleyin Allah yolunuzu açık etsin
musto 21 Mayıs 2019 01:24
25 yıl sevdamız diyerek bir şehri yönettiniz şehirin dağını tepesini boş gördüğünüz kaldırımlara kadar bina donattınız yaşamı bitirdiniz.Anlaşılan güneyi kuzeyi doğuyu iç anadoluyu gözden çıkardınız iş sahalarını kapattınız insanları batıya doldurdunuz.Yakında Asya ülkeleri gibi üst üste teknelerde yaşarız.
TEZAT 21 Mayıs 2019 01:14
“FETÖ’cü” diye tasfiye edilen muhafazakâr isimlerin yerine de, tıpkı FETÖ’nün yaptığı gibi kendi adamları yerleşiyor. Akp çalarsa “kudüm-ü şerif”, başkası çalarsa “darbuka, dümbelek” oluyor müzik aletinin adı. Yanlış, yanlış olduğu için kötüdür. Kimin yaptığı ile yanlışlığı değişmez.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:13
Bırakın yapsınlar Ahmet Bey. Çünkü AKP artık tekrar düzelecek, kurucu babaların yazdığı ideallere, ilkelere dönecek noktayı geçti. Son yıllarda vatandaş bunların alternatifi yok diye oy veriyordu. İnşallah artık hem alternatif var hem de yenileri geliyor.
Ayıptır yahu... 21 Mayıs 2019 01:06
Utanmdan PKK'ya düşman olmanın siyasi bedelinden bahsediyorsunuz. Ayıptır ya hu?
KARARLI KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:09
Muhafazakâr tabanın ana motivasyonu bile “İktidardan düşersek, ya da CHP kazanırsa bütün kazanımlar elden gider” yaklaşımı içindeydi. Baş örtüsü dışında ne kazanımı var kaybedilmesinden korkulacak? Chp de bu saatten sonra başörtüsü konusunda eski yanlışlarına istese de dönemez. Çünkü onlarda gördü ki yasağın kalkmasıyla rejim çökmedi, irtica gelmedi, İran'a ve Malezya'ya dönmedik, toplumsal hiç bir gerginlik yaşamadık.
Ilk cümleden son cümleye kadar haklısınız. Ak Parti için Cumhurbaşkanı icin arkadaslarini akrabalarini kıran tartışan adamlar tanıyorum sendika banka dernek tanık vb sebeplerden 33 aydır cezaevinde. Meslek hayatı boyunca uyarı bile almamış olanların ihracına halk çekinerek vardır birşeyler dese de hain ve terörist olduğuna inanmıyor. Haksızlık ve adaletsizlik yapıldığına 3 yıldır yeter bu kadar da fazla diyor öyle inanıyor. Hala Ak Partili olsalarda bir uyarı verilmeli duyup öyle hareket ediyorlar. Haklısınız hocam. Kendi tabanını dağıtıyor malesef
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 05:16
1
'vardır birşeyler'... Bir gün sıra kendilerine geldiğinde de bakalım böyle diyebilecekler mi? Bir şey yoksa sıra onlara niye gelsin ki diye düşünebilirsiniz. Hiç bir şey yoksa bile imtihan diye bir şey vardır, büyük konuşmamak lazım, onları imtihan eden Allah sizi de imtihan etmeye kadirdir. Bunun gerçekleştiğine bizzat şahit oldum.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:47
Müritlere güven olmayacağını en iyi Reis bilir. Cemaatin lideri devletin kılcal damarlarına sızacak şekilde kendinizi saklayın. İçki içilecekse için dediyse, bu müritlere nasıl güveneceksin? Adamın cemaatle ilgisi var, yakayı ele verince ateistim diyor. Görevinde tutsan gizli gizli kuyumuzu kazmayacağından nasıl emin olalım. Ya uyuyan hücrelerse? Pensilvanya’dan ikinci bir emre kadar uykuya yatmışlarsa?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:19
0
O zaman bu belayı ülkenin başına sarmış biri olarak onurlu bir biçimde istifa edersin. Senin yerine devleti, devlet ciddiyetiyle yönetebilecek birilerine bırakırsın.
Mahmut Esat 21 Mayıs 2019 10:44
1
1997 yılından beri feto ya o.c. diyen ve dinlerarası diyalog karşıtı nasıl ihraç edilir..3 yıl oldu geçen yıl bir mv vasıtasıyla öğrendik wi fi den bylock a girilmiş Allah aşkına benim günahım ne giren pici neden tespit etmiyorsun
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:59
0
Devlet; yaptırım uygularken hukuki ve somut delil gösterme sorumluluğundan vazgeçerse, hukuk devletinden vazgeçmiş olur. "ya öyleyse..", "nasıl güveneceksin..." asıl gerekçe olur ise, iktidara karşı kimse yarınından emin olamaz. korkudan kurtulma özgürlüğü gerçekleştirilemez.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:42
Meseleyi hala kazandirir mi kaybettirir mi diye yorumlamak... Yapilan haksizliklar, zulumler ve vicdansizliklarla degil sade bu dunya oteki dunya tehlikeye girmis, ama konuyu hala iktidardan dusmek istemiyorsaniza baglamak. Insanliktan muslumanliktan dusulen yerde, iktidar olsa ne yazar...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:43
O troll ordusu yüzünden Ak Parti daha başına geleceklerin farkında değil maalesef. Bilgi kirliliği ile gerçekleri bükeriz, sosyal medyayı kontrol ederiz sanıyorlar ama tamamen kontrolsüz, kimin tarafında olduğu asla belli olmayan bir güç. Bugün karşı tarafı trollerler, yarın çıkarları değişir seni troller, böler, altını oyarlar. Ne olduğunu bile anlayamazsın. Sonra yine “kandırıldık” diye gezersin. Sonra demedi deme.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:42
YSK, iptalin gerekcesini bir turlu yazamadi. Hukuka uygun bir gerekce dusunuyorlar 2 haftadir ama delil lazim, ispat lazim. Halbuki Sayin Cumhurbaskanimiz bir ipucu verdi: "Hirsizlik var". Sayin Yildirim da demedi mi? "Cok basit, caldilar"...Delil, ispat gibi seylere ne gerek var ki artik.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:37
Derdimiz her zamanki gibi Kürtlerin sorunları/hakları ya da KHKlıların durumu değil, bu konuların sandığı nasıl etkileyeceği:-((( Bir gün sadece insan olmaktan yola çıkarak baksak meselelere, siyasete yansımaları açısından değil de. KHKlıların yakınları AKP'ye oy vermeye devam etmiş olsa/etse, bu durumda KHK sorun olmaktan çıkacak mı???
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:32
NE DİYELİM HOCAM, SON DERECE DOĞRU TESPİTLER. İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA YAPTIKLARI HATALARIN FARKINA VARIRLAR. PARTİ İÇİNDEN BİLE BU YAPILANLARIN ZULÜM OLDUĞUNU GÖRÜYORLAR. AMA TASFİYE OLAMAMAK İÇİN ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:28
OHAL komisyonunun neden kurulduğu gayet açık değil mi. Olur da hiçliğe mahkum etmek istediklerimiz yargıdan beraat alırsa onu mecliste durduralım diye. Beraat alan insanların işlerine dönmek için ille de komisyona gitmek zorunda olmalarının başka açıklaması olamaz. Vicdanı olan bu gerçeği görüyor zaten.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 07:29
0
OHAL Komisyonu'nun birinci işlevi AİHM'ne gidişleri engellemek; ki bunda çok başarılı oldu; hak aramanın önünü kesti. Sırası gelene baktıklarını söylediler. Aynı sırada olup da Ret için gerekçe bulduklarına Ret cevabını yazıyorlar. Ama gerekçe bulamayıp da Kabul etmek istemediklerinin dosyalarını bekletiyorlar. Herhalde bir şey bulunacak zaman içinde. Ne diyelim... Ülkemizin olağan bir komisyonu.
Ali baba 21 Mayıs 2019 00:31
100 yildir,Kûrdleri hep distaladik, hani ayrimcilik yoktu, kûrdler yarin biz federasyon istiyoruz derlerse desteklememiz lazim,
1918 21 Mayıs 2019 12:05
2
Kürt’lere bu önerildi. Reddettiler. 1918’de. Şimdi müslümanlığını vazgeçilmez gören Kürt’lere biz Türk diyoruz. Bana Türk demeyin derse kendisi bilir. Bu gün Kürdüm diye ısrarcı olan herkesin ardında Avrupa Birliği vardır.
1937 21 Mayıs 2019 12:05
1
Hatay 1937’de Türkiye’ye katılması; şehirdeki nüfusun çoğunluğu Türk olduğundan değil, gavur tasallutunu reddeden müslümanlar çoğunluk olduğu için gerçekleşti.
1960 21 Mayıs 2019 12:10
5
Türkiye’de Kürt milli bilinci 1960 yılına kadar hiç yoktu. 60 darbesi sonrası her Kürt aşiretine Kurmanci konuşan bir Amerikan yerleştirildiği için bu işler başladı. Kürt milli bilinci bu Amerikalıların Kürt’lere öğrettiği kadardır. Fazlası değil.
1000 21 Mayıs 2019 12:10
2
Anadolu’da müslüman Kürt varlığı, Türk varlığından öncedir. Ama onlar burayı dar-ül islam haline getiremediler. 1071 be devamında gaza beylikleri eliyle 13. yüzyılın sonunda Anadolu dar-ül islam oldu. Buna Kürt’ler de dahil edildi.
2023 21 Mayıs 2019 12:19
2
Sevr yeniden ihya olacak diye ümitlenen kendini bilmezlerin alacağı ders, aldıklarından daha alt bir derecede olmayacaktır.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:25
AK Parti için asıl sorun özel yaratılan devlet ihale kanunu ile beslenen BURJUVAZİSİ İLE TAMAMI ALT GELİR GRUBUNDAN OLAN MUHAFAZAKAR TABANDAN HANGİSİNİN SÖZ SAHİBİ OLDUĞU. Söylemlerin tabana, ama eylemlerin üst sınıfa ait olduğu artık Ak partili seçmen tarafından sorgulamaya başladı.yeni burjuvazi sınıfının isteği ile halk temsilcileri Anadolu cocuklari tasfiye oldu.bu çok güvendikleri seçkinler yakında taraf değiştirecekler.evet sonuçlarına katlanacaklar.
VATANDAŞ 21 Mayıs 2019 00:26
Hocam Allah sahit sirf siz ve sizin gibi degerli yazarlara karsi takinilan tavirdan da olsa sandiga gitmedim gitmicem.. be Akp K A Y B E D E C E K
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:15
Hocam yerinde bir yazı ama sorgulayan buna çare üretmeyen ,Siyasiler mutlaka kul hakkı ile huzuru mahşere varacaklardır.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 08:45
1
Kul hakki ile mahsere varmanin umurlarinda oldugunu mu saniyorsunuz? Adamlar Turkiye Cumhuriyeti'ni Darul harb, kendilerinden olmayani da kuffar sayiyorlar, dolayisiyla her turlu yalan, dolan, usulsuzluk, kara propaganda, kisacasi "takiyye" mubah.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN