Back To Top
Sonunda Suriye ne olacak?

Sonunda Suriye ne olacak?

 - Son Güncelleme: 17.10.2019 Perşembe 07:44
- A +

Suriye şu anda anormali yaşıyor. 2011’den beri. Arap Baharı ile girdiği süreçten buralara gelindi.

Gelinen noktada merkezi hükümet var, BM’de tanınıyor ancak ülkenin tümüne hâkim değil. Aslında merkezdeki hakimiyeti de Rusya’nın vesayeti ile kaim. Buna rağmen Rusya bile Suriye’deki varlığını merkezi yönetimin çağırması ile meşrulaştırıyor.

Bir de Suriye’de DAEŞ’le mücadele gerekçesine bağlı bir koalisyon varlığı söz konusu.

Son olarak da “terörle mücadele” gerekçesinin meşrulaştırması ile Türkiye’nin askeri varlığı orada.

Suriye’de, merkezi hükümetin silahlı gücü yanında içerde oluşmuş silahlı güçler de var. YPG’nin etkin olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) diye bilinen silahlı güç, önce Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) diye başlayıp şu anda kendisini Suriye Milli Ordusu (SMO) diye tanımlayan ve Türkiye ile birlikte hareket eden bir güç var. Suriye’deki anormalliğin bir parçası da bu.

Suriye anormalliğinin bir diğer ve önemli parçası ise 3.5 milyona yakını Türkiye’de olmak üzere pek çok ülkeye yayılmış olan mültecilerle ilgili.

Suriye ne zaman normale dönecek? Bunu öngörebilen birisinin olduğunu sanmıyorum. Suriye’nin normali nedir?

Normal aslında şu: Bir ülkenin dünyaca tanınan merkezi yönetimi olur, her şey onun kararına bağlı olur. Suriye’deki merkezi yönetim şu anda “iktidarını ika eyleyecek güc”e sahip olmadığı için bütün bu anormallikler gerçekleşiyor.

Merkezi yönetim 2011’den beri direniyor. Düşürülemedi. Ve “Meşru yönetim benim” ısrarında. Arkasında da Rusya var, Amerika başlangıçta onu devirmeyi istedi sonra vazgeçti, Türkiye devrilmesini istedi birlikte hareket ettiği yapıların gücü yetmedi. Velhasıl adı merkezi yönetimle bütünleşen Esed hâlâ ayakta.

Hatta bir süredir “Hâlâ ayakta”nın ötesinde bir nitelik kazanıyor. Güçleniyor. Hâlâ Rusya’nın derin etkisi var. Ama Rusya, oraya Moskova’dan bir vali tayin edemeyeceğine göre Suriyeli bir aktörle iş tutmak durumunda ve halen işi Esed’le götürmekte bir beis görmüyor.

***

Acaba Türkiye’nin projeksiyonunda Suriye’de nasıl bir yönetim olacak? Bu noktada Türkiye’nin hassasiyeti;

- Sınırda bir terör oluşumunun olmaması

- Mültecilerin geri dönmesi

- (Türkiye’nin himayesinde oluşan) Suriye Milli Ordusu’nun ne olacağı, noktalarında dolaşıyor.

Türkiye, nihai planda en yüksek kademelerce ifade edilen “Esed yönetiminin 1 milyon insanın ölümünden sorumlu” olmasının hesabı ile ilgilenecek mi? Bunu istese bile nasıl yapacak? Bu konu gölgeli. Çünkü Türkiye birçok şeyi Rusya üzerinden yürütüyor, Rusya da en azından şu anda Esed üzerindeki şemsiyesini çekmiyor.

Bir Anayasa Komitesi oluşturuldu. Orada Türkiye’nin hassasiyetleri dikkate alındı. Ancak, Barış Pınarı harekâtı ile başlayan süreçte farklı denklemler oluşuyor. Denklemin ilginç sonuçlarından biri YPG’nin merkezi yönetimle iletişime geçmesi, Rusya’nın bunu kolaylaştırması, bunun yanında yine Rusya’nın merkezi yönetimle Türkiye arasındaki ilişkileri, mesela Adana mutabakatı çerçevesinde geliştirme yönünde hamleler yapması, bu arada Türkiye’nin harekâtına yönelik rezervler seslendirmesi, uluslararası planda yalnızlık görüntüleri derinleşen Türkiye’nin Rusya’nın yönlendirmesine ihtiyaç duyması vs… Bunlar, Esed’in kontrolündeki merkezi yönetimin inisiyatifinin artması anlamına geliyor.

Sorulardan birisi şu: Türkiye şu andaki Barış Pınarı, ya da daha önceki Fırat Kalkanı ve Zeytindalı harekatları ile denetimi altına aldığı topraklarda kalıcı mıdır? Bunu, Türkiye adına kimse söylemiyor. Aksine Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı defalarca ilan edilmiş durumda.

O zaman, mültecilerin ülkelerine dönmesi, YPG’nin etkisiz hale getirilmesi ve Suriye Milli Ordusu’nun akıbeti gibi sorunlar ne zaman, nasıl çözülecek?

Bunlar Anayasa’nın yapılması, ona göre seçimlerin yeni bir yönetim belirlemesi ile bağlantılı mı?

Bütün bunlar, Türk birlikleri orada iken mi olacak yoksa Esed yönetimi ile bir şekilde kurulacak ilişki çerçevesinde mutabakat sağlanıp, çözüme mi gidilecek?

Bunların cevabı kimde var, bilmiyorum. Bir de süreç ilerledikçe denklemler değişiyor, bu her şeyin kıymet-i harbiyesinin değişmesi anlamına geliyor. Bir gün bakıyorsunuz çok güçlüsünüz, ertesi gün farklı küresel odakların güç ilişkileri ile sizin gücünüz sınırlanıvermiş.

Esed yönetimi konusunda bizim zirvelerimizde seslendirilen 2011’deki duyguları hatırlayın, bir de bugüne bakın… Kim Esed’in bu kadar ayakta kalabileceğini tahmin edebilirdi ki… Ama dünya bu. Ortadoğu bu. Hep sürekli alt üst oluşlara işaret ettim ben Ortadoğu tahlillerimde. İşte onun bir laboratuvarı Suriye’de yaşanıyor.

İş sanıldığı kadar kolay değil vesselâm.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Ekim 2019 18:40
SAYIN YAZAR BUNUDAMI GÖRECEKTİK SAYIN DAVUTOĞLU MANİSADA BÜYÜK KALABALIKLAR VE SEVGİ SELİ İLE KARŞILANDI. İNTERNET KANALLARI VE ANADOLU AJANSI VERDİ. ANCAK MUHTEŞEM KALABALIK VE SEV Gİ SELİ KARŞISINDA ÖN BEŞ DAKİKA SONRA BÜTÜN RESİM VE VİDEOLAR SİLİNDİ ANADOLU AJANSIDA RESİM VE VİDEOLARI SILDI MAALESEF KARAR GAZETESİ DE VERMEDİ BUNUDAMI GÖRECEKTİK
Mehmet 17 Ekim 2019 23:31
Demokrasi ifade özgürlüğü olsa da gerçekleri yazabilsek . Gerçekleri hükümetin adamı olduğu halde Ahmet Taşgetiren bile yazamıyor..
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 22:35
Türkiye, ordusu ile masayı hizaya getirdi. Teşekkürler Erdoğan, yüksek diplomasi ve strateji için...
musto 17 Ekim 2019 17:01
Ne olacağı belli oldu muhatabımız atık general Mazlum oldu Trump özel postayla mektubu gönderdi haydi mazlum generali bekletmeyin.Esadın sınırlara yerleşmesine razı olduk.Hesapsız kitapsız kendi başınıza milletimiz oy verdi diyerek maceraya atılmanın bedeli olmayacakmı.
sayın taşgetiren hedefte kim varmış şimdi belli oldu esad trump putin nasıl bir noktada birleştilermenbiç ten çıktı putine sen gir dedi esadda hazır pkk ypg liler aynı soyun itleri hedef türk ler başkası değil türke geçmesin kim olursa olsun putin hepsinden tehlkeli bunuda bilin samanın altından su yürütenden ne olur ah bizimkiler bir anlasa türkcüymüş işte gördün yanımızda kim kaldı anla bunları ve anlat.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 15:36
Haçlı seferleri bile müslüman coğrafyaya bu kadar zarar vermedi. Kavgacı değil uzlaşmacı bir politika takip edilseydi ne kaybederdik? İyi mi oldu böyle?! Elin manyağı gelmiş "aptal olma" diyen mektup yazıyor, şu halimize bak!
Timur 17 Ekim 2019 15:03
Dogru olan, devletin Suriye ile anlasmasi ve Suriyeye arka cikip önce ABDnin, sonra Iranin ve sonundada Rusyanin bölgeyi terkini saglamasi. Devlet nazlanmaz, ülkenin cikarlarini gözetir. Güvenli bölge kuran ne olacak? Maliyeti, yönetimi ne olacak? Yine tehdit olacak….Sorun ancak Suriye hükemetiyle anlasarak cözülür. Türkiye mali yönden bu güvenli bölgeyi kaldiramaz...Devlet bazan radikal kararlar almaya mecburdur...
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 14:36
Sayın Taşgetiren, Türkiye Suriyenin toprak bütünlüğüne saygılıyız açıklamamız var! Suriye Milli Ordusu esed katiline karşı kurulmuştur ve Suriye'de kurulan koridora yerleşecektir. Türkiye sınırın Türkiye tarafına çekilecektir. Belki koruma ihtiyacı olursa SMO tarafımızdan korunur. Esed gidecektir buda benim umudum. Anayasa komisyonunda Esed olmamalıdır.
E.K 17 Ekim 2019 14:14
Sn yazar yazilarinizda, ummet cografyasi, Muslumanlar, kardeslerimiz, osmanli hinterlandi, ayni kible gibi terimler hic eksik olmazdi..Bunlari kullanmaktan vaz mi gectiniz? Noldu?
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 13:53
ABD, Türkiye'ye karşı 40 yıllık terör örgütü PKK'yı aleni destekliyor ve PKK'ya zarar vermesi halinde Türkiye ekonomisini mahvedeceğini söylüyor... Rusya da, yıllarca PKK'ya lojistik destek ver, halkının üzerine varil bombaları yağdıran Esed rejimine hamilik yapıyor.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 13:24
Suriye işi ne olacak diyorsunuz sayın Taşgetiren. Olay bitmiş ve Türkiye artık yalnız kalmıştır. Şu dünyaya bir daha meydan okuyalım bakalım da görelim. Boş meydan okumanın sonucu işte böyle el adamı böyle yapar.
Bir Türk 17 Ekim 2019 10:44
Ahmet hocam olayları güzel analiz etmişsin de Türkiye'deki 4 milyon mülteci ne olacak? Güneye çekilen silahlı örgüt ne olacak? Bu konularda bir şey demiyorsun.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 10:27
Suriyenini sahibi şam yönetimidir.Sdg liler Suriye askeri kıyafeti giydirip türk askerlerine girdiģi topraklardan çıkmasını istese acaba türk askerinin ve hükumetını tutumu ne olur ? Çıkmıyormuyum diyecek Bizim ülkemizde yabancı bir ülke iktidarı değiştirmeye çalışsa iktidarın ve halkın tepkisi ne olurdu acaba birazcık empati empati şuan suriyedeki karışıklığa devlet olarak bizim payımız yokmu acaba şamda cuma namazı kilmak rejimi devirmek için oso desteklemek v.b kim kaybedecek kim kazanacak zaman gösterecek. Ekonomik bağımsızlığını kazanmadan dünyada bende varım demek çok zor. Vesselam
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 12:15
3
Rejim askeri olarak 2014'te yenildi, bunu asla unutma. Esad ailesinin şahsi kontrolünde olan hava kuvvetler hariç ordusu dağıldı. Ülke topraklarının üçte ikisinde ve doğal kaynakların neredeyse tamamında kontrolü kaybetti. Baas rejimini çukurdan çıkaran İran'ın kara, Rusya'nın hava gücü oldu. Rusya'nın uyguladığı akıl almaz vahşet sayesinde Suriye kentleri yerle bir oldu, muhaliflerin elinde hava savunma sistemleri olsaydı şimdi farklı bir film izliyor olurduk. Ülkesini Rusya ve İran'ın kucağına oturtan Baas rejimi için bu olsa olsa Pyrrhus zaferidir ve asla kalıcı olmaz.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 10:19
Yazar yazmış: "Bir gün bakıyorsunuz çok güçlüsünüz, ertesi gün farklı küresel odakların güç ilişkileri ile sizin gücünüz sınırlanıvermiş." Birgün bakıyorsunuz ABD'yi yenerek askerlerini geri püskürtmüşüz. Ertesi gün bakıyorsunuz Suriye ve Rusya ABD'nin geri çekildiği yerlere çöreklenivermiş. Küresel odakların güç ilişkilerinin arasına çomak sokamamaktayız vesselam.
evladi fatihan 17 Ekim 2019 09:33
Hocam duymadiniz galiba Suriyede TOKI tarafindan 300 metrekare bahceli mustakil huzur yuvalari yapilacak. Eskiden muhacir simdi multeci dediginiz "insanlar" orada guven icinde yasayacak. Belki sizin gibi degerli alimleri de Akil adam tayin edip oralara gonderirler. Basiniza birsey gelirse de giderken benden izin mi aldin derler. Bu arada siz bir merminin fiyati ne kadar bilir misiniz? Ne cok sey ogrendik sayesinde. Mesela Islami 14 asir onceki hukumleriyle bugun uygulayamayacagimizi!
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:09
Sizin terör koridoru olmasın maddesinin tercümesi Kürt’ler siyasi haklar elde etmesin mi oluyor.
B 17 Ekim 2019 07:39
Yahu neden anlamiyorsunuz. ABD irak'i boldu.Libya yi parcaladi. Suriye de duvara tosladi. Suriye bolunseydi sira Turkiye deydi. Yatin kalkin esad ve putin e dua edin. Birmilyon kisinin katili Esad degil. isid.ABD. Esad sadece ulkesindeki ayaklanmayi bastiriyor.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 10:10
10
7.39, Esed savaş uçakları ile halkının ğzerine bombalar yağdırdı. Türkiyeye gelen sığınmacılar vu bombalardan kaçan insanlar. Esed'in zulmünü neden gizlemek istiyorsun. Bunda ne menfaatin olabilir.
B 17 Ekim 2019 16:58
2
Bu kadar mi biliyorsun Suriye hakkinda. Esad 1999'da iktidara geldi. Zalimlik yapmak icin neden 12 yil bekledi acep.
Ehl-i İrfan 17 Ekim 2019 07:01
Bu zamana kadar siz, Türkiye’ye saldırdınız, biz kendimizi savunuyoruz! İkinci İsrail planı çöktü. Türkiye korkacak sandılar! Selçuklu, Osmanlı aklını unuttular. Türkiye bugün de atalarından tevarüs eden bir ruhla, PKK’yı vururken arkasındaki kirli koalisyonu da vurduk. 21. yüzyılın büyük hesabını bozduk. Bu gürültü ondan!
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 04:30
Ahmet Bey, multecileri nasil geri gonderecegiz, anlatsaniz da anlayalim. Oraya 2 milyon multeci gonderecegiz deniyor. Anketlere gore ulkemizdeki Suriyeli multecilerin %95i oraya gitmek istemiyor. Zorla mi gonderecegiz bu insanlari? Teker teker yakalayip, ellerini ayaklarini baglayip trene bindirip gonderecegiz. Akliniz aliyor mu boyle birseyi?
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 01:37
Hala Esed'e akıl izafe etmek galiba akılsızlığın dik alasıdır. Beşar Esed babası Hafız Esed'den nasıl bir Suriye devraldı, Suriye şimdi ne durumda?...
Deli Emşn 17 Ekim 2019 01:12
YouTobe de var. Putin Rus oligatkalatını toplamış.Yeter imazalyın şu kağıdı. Rusya ve millet için çalışacaksın diye. Bir bakıyor birinin imzası yok. Senin neden imzan yok diyor.Kalemi verip şmzla sende diyor. Adam imzalıyor. abandone ve şaşırmış halde, Putin in kalemini vermeyi unutmuş. Ver al o kalemimi diyor. Şimdi Suriye denkleminde zamana yaydığı oyunda hamlelerini o kadar keyifle yapıyor ki. En son bizim ve Esad bakanlarını görüştürdü paşa paşa. Haberide servis etti. 2020 görüşelim.
Ali Desidero 17 Ekim 2019 00:53
1-Atı alıp ÜSKÜDARI geçmek, Türkiye de mümkün oldu amma, sınrlar dışında olamadı.Neden? Oynatanlar ve oynayanlar farkını hala kavrayamadı gitti bizimkiler.Biz olmasak Ortadoğu yaprak kıpırdamaz.. Breh Breh modundalar.Yahu Putin, Trump aleyhinde öyle kozlara sahipki.Seçilmesinden,kirli siyasi iliklerine, rakipleri hakkındaki entrikalarına kadar Putin'in elinde.Bak Kırım, Ukrayna, Suriye meselesinde işi uhulet ve suhulet ile halletti. Trump azil sürecine neden girdi... Ahmet hocam Ruslar satrancı iyi oynar, siyasi satrancta da Putin iyi . Cübbeli ye göre harammış..Ne olacağına gelince!
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 00:34
Baslikta sordugunuz sorunun cevabini hala bilmiyor musunuz Ahmet Bey? SONUNDA SURiYE'DE RUSYA'NIN DEDIGI OLACAK.
Ali baba 17 Ekim 2019 00:32
Baba Turump,tan Allah razi olsun, deli,meli amma insanlari seviyor, bizim reisede bir mektup yazmiš,,, Pinarda ,Bariš Kûrd,lerle mektubu, yine deli,meli amma bu Adam reisi,,Nobel bariš ôdûlûne Aday gôsterecek vallahi, kendilerine dûnya lideri dedikleri akkillilar çôzemeyince, Deliler çôzûyormûš sorunlari
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 01:35
5
00.32, Hala laga, luga... Deveye diken, PKK'ya Trump lazımmış...
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 00:17
Kılıçdaroğlu haklı galiba?(bozuk saat bile günde 2 sefer doğruyu gösterir hesaabı).Amerika gitti kaldı esad ve rusya.Eğer dolaylı ve diplomatik olarak görüşüyorsak neden direk rejimle görüşmüyoruz.Bi bilen varsa bana anlatsın.Adama katil dediysek,yanlış değil (katliama hepimiz şahidiz).Rejim savaş suçu işlemedi desek,varil bombalarını nereye koyacağız.İktidarın eleştirileri son derece haklı,hatta az bile.Ama olay kişiselleşti.Hata da burda.Eğer biz pyd ye silah veren abd ile müttefiksek,Esad la dost bile olabiliriz.Az önce adama katil dedim şimdi dost oldu.Neyse bende anlamadım..Boşver...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN