Back To Top
Suriye: Zor, çok zor denklem

Suriye: Zor, çok zor denklem

 - Son Güncelleme: 29.08.2019 Perşembe 08:43
- A +

Evet, Suriye’de oyuncuyuz.

“Beşşar Esed demokratik reformlar yapsın”dan yola çıktık, “Rejimin zulmü ortadan kalksın”a, oradan muhalefetin desteklenmesine, oradan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) isimli bir silahlı mücadele grubunun oluşumuna ve desteklenmesine, bu arada “Türkiye teröristleri destekliyor” kampanyasını göğüslemeye, oradan 3 milyon 600 bin Suriyeliye kapıları açmaya, oradan Suriye’de kamplarda on binlerce insanın barındırılmasına, oradan Suriye içinde güvenli bölgeler oluşturmak için Fırat’ın batısında Fırat kalkanı ve Zeytindalı gibi askeri harekat yapmaya, oradan rejimin arkasında duran Rusya ile yaşanan gerilime, oradan Rusya’yı görmezden gelerek olmuyor yaklaşımı ile yeniden iletişim kurmaya, Suriye’de başından beri rolü bulunan İran’ın da dahil olduğu Astana – Soçi mutabakatına…. sonra Fırat’ın doğusu duyarlılığına, Amerika’nın orada bir terör devletçiği kurdurma hesaplarına – hamlelerine, Amerika ile yaşanan gerilimin güvenli bölge mutabakatı ile sonuçlanmasına…

Süreç devam ediyor ve Türkiye’nin diken üstünde konumu da devam ediyor.

Suriye işi nasıl çözümlenecek, tahmin edebilene aşk olsun, demek gerekiyor.

Türkiye neyi istiyor, diye sorulduğunda şunların altı çizilebilir:

1-Suriye’de demokratik bir yapı kurulması. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle “Ellerinde yüzbinlerce insanın kanı bulunan rejimle (Esed yönetimi ile demek) olmaz bu. Demek ki Esed’siz bir yönetim istiyoruz. Bunun yanında Türkiye’nin destekleriyle oluşmuş bulunan ÖSO’nun yeni sistem içinde rolünün belirlenmesi.

2-Suriye’nin özellikle Türkiye sınırlarında Türkiye’yi tehdit edecek herhangi bir terör yapılanmasına izin verilmemesi. Türkiye’nin tehdit algısı, Irak sınırından Türkiye sınırına kadar uzanan bölgede PKK – PYD inisiyatifinde devlet benzeri bir yapının oluşması noktasında toplanıyor.

3-Türkiye’ye sığınmış olan 3 milyon 600 bin mültecinin yurtlarına dönmesi, bunun için onların dönebileceği güvenli zeminin hazırlanması.

Üçüncü madde, belli ki Suriye’nin yeni yapılanması imkan verdiği ölçüde gerçekleşecek. Öyleyse ilk iki maddenin Türkiye’yi tatmin edecek nitelikte gerçekleşmesi gerekiyor.

Tabii ki Türkiye Suriye’de tek başına değil.

-Bir kere Esed yerinde duruyor. Rusya’ya ve İran’a sırtını dayayarak direndi ve uluslararası platformlarda Suriye’nin meşru yönetimi rolünü oynuyor. Esed’e göre kendisinin çağırdığı Rusya ve mezhep-daşlık yaşadığı İran dışında herkes yabancı güç ve Suriye’de gayrı meşru biçimde bulunuyor. Ayrıca Esed, ÖSO’yu kendi devletine karşı silahlı mücadele veren bir terör örgütü olarak görüyor ve nihai planda yok etmek istiyor. Esed bu arada etnik bir varlık olarak Kürtlere proje çok net olmamakla birlikte göz kırpıyor.

Esed’in yanında, arkasında Rusya var. Rusya’nın kendi çıkarları önemli ve bunu Esed’le kalıcı hale getireceğini düşünüyor. Esed Suriye’nin tümüne hakim olsun istiyor. Onlar da PYD-YPG’yi saklı tutuyor. “Teröre karşı mücadele” ortak paydasında Amerika ile yanyana. Rusya için “terör örgütü” dendiğinde DEAŞ, El Kaide ile ÖSO arasında fark yok. Esed ile birlikte “Terörle mücadele”yi, Suriye’nin bütün alanlarını yeniden ele geçirmek için paravan olarak kullanıyorlar. İdlib’de yürütülen Esed – Rus bombardımanları, Türkiye’nin gözünün içine baka baka, bu maskeli politikanın ürünü. Gerek Putin gerekse diğer Rus sözcüler,  propagandada eski komünist sahteciliğinin yeni versiyonlarını sürdürüyorlar.

Not edelim: Bizim Rusya’ya karşı dilimiz, görece ilişkileri yaralamama hassasiyeti içinde “korumacı” bir mahiyet taşıyor. Siyasette de medyada da bunu görmek mümkün.

Amerika ile Fırat’ın doğusunda bir uzlaşma noktasına gelinmiş gözüküyor. Ancak Amerika’dan emin değiliz. Bir bilgi: Fırat’ın doğusundaki Kürt varlığının yüzde 80’i sınırdan 35 kilometre derinliğe kadar olan bölgede. Bu nüfus yapısı bizim için ne anlam ifade ediyor, Amerika bu konuda ne diyor? PYD-YPG kaç kilometre içeriye çekilecek ve orada kurulacak devlet türü bir yapı sınırdan uzak olduğu gerekçesiyle tolere mi edilecek?

Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Bu noktada Esed’le, Rusya ve İran’la beraberiz. Amerika PYD-YPG koruması sebebiyle farklı opsiyonlarla oynuyor.

Esed’le, Rusya ve İran’la da ayrıştığımız yerler var. Esed’i kategorik istemiyoruz, Rusya ve İran’la da Esed’in arkasında oldukları için çelişiyoruz.

3 milyon 600 bin mülteci henüz topraklarımızda. Onun sancıları düşüyor yer yer gündemimize. Esed yönetimi mültecilerin geri dönüşü ve iskanı için ne düşünüyor, bilmiyoruz.

Suriye yanıyor. Suriye’den sonra en büyük bedeli biz ödüyoruz. Ve hemen yarın bir çözüm gözükmüyor. Yazık oluyor Suriye’ye, Türkiye’ye…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
B 29 Ağustos 2019 19:37
Keşke şu noktayı anlayabilsek. Demokrasi ile yönetilen ülkeler, artık küresel sermayenin oyuncağı haline gelmiş ve hadım edilmiş ülkeler demektir. ABD'nin ve israil'in, arap baharı projesi budur. Davutoğlu'nun üniversitede okuttuğu dersinde işlediği mevzu budur. Çünkü liberal ekonomi okutulur ve demokrasi vurgulanır. Halbuki ekonominin demokrasiyle ilgisi yoktur. Birisi insanın ihtiyaçları yemesi içmesi barınmasıdır. Diğeri ise yönetim şeklidir. Ama nedense bu ikisi birbirine zincirle bağlanır. Çünkü yahudilerin dünya hakimiyetine hizmet eder.
KARAR OKURU Hakkı Sever 30 Ağustos 2019 09:32
0
Tam tersi asıl tek adam rejimleri manipülasyona acıktır.2002 de meclis Erdoğana rağmen A.B.D müdahalesini kabul etmedi. Erdoğan ne dedi, burada demokrasi var dedi.Bu gün o meclis kaldımı
Suriye topraklarinda sehit olan, Türk vatandaslarinin aileleri Avrupa Insan Haklari Mahkemesine müracaat etmeliler buna sebeb olan siyasiler hakkin da dava acmalilar.Siyasilerin verdikleri yanlis kararlar sonun da vatandaslarimiz sehit oluyorlar.Bunun bir bedeli olmali.diye düsünüyorum.Cogunlukla fakir ailelerin cocuklari,tazminat davasi acmalilar..
Faik Güleçyüz 29 Ağustos 2019 16:27
"Suriye işi nasıl çözümlenecek;tahmin edene aşk olsun" Suriye işi bitti. Lazkiye'de Rusya,Rojova'da ABD.Gerçekten;"yazık" oluyor Türkiye'ye. "Emekli hava piyade subayı"
KARAR OKURUMürsel 29 Ağustos 2019 14:32
Evanjelik yaratıcı kaosuna devam.Suriye Filistin merkezli İslami kaosa devam.Bu kördüğümde sona gelince bir İskender çıkar.Ya da insanlık ölür kıyamet kopar.Az kaldı diren insanlık!.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 14:29
3 milyon 600 bin muhaciri sinesine basan, 13 milyonu da basar sıkıntı yok. Kutlu davamıza hainlik edenler bunu anlayamaz. Şeytan usa bizimle kafa buluyor. Reis çok kararlı, gerekirse su 58 de alınır. Nasıl da telaşa kapıldılar, görüyoruz. Selahaddin Eyyubiler, Fatihler, Yavuzlar, Ömerler kolay yetişmiyor. Bu nimetlerin kadrini kıymetini bilip, nankör olmamalıyız. Selâm ve dua ile..
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 18:41
2
Selahaddin-i eyyubi ye duyduğunuz saygı onun torunları olan kürtlere yapılan muameleden belli, hz ömerin adeleti ile günümüz adaletsizligini kıyas etmeye gerek bile yok....
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 14:09
Kendini yitirmiş yöneticileri, ülkeyi bunca bataklığa soktuktan sonra Ahmet Türk gibi bir bilye insanı görevden alıp, sicillerini temizleme derdine düşüyorlar. Aklı başında insanlarımız artık bu tiyatroya bir dur desin, yokedilmiş çoçuklarımızın geleceği, ortak bir vatanda, barış içinde kardeşçe yaşamı dinamitlemeyen bu vasıfsız yöneticilere dur diyelim hep beraberce
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 13:59
Bütün bu dehşet manzarasının oluşmasına, emperyalist katil devletlere ayakçılık yapan, herşeyi isteyen ama hiç bir şey verilmeyen hangi devletin katkısı var? Afrin, Bab dan çık deyince çıkmayıp ne yapacak. Rus ayısı Moskova'dan yolcu ettikten sonra Başkan daha uçaktayken gözlem noktasını bombardıman ediyor, aklı başında idlib komutanı geri çekilme kabul görmeyince istifayı seçenek görüyor. Bütün bunlar ne uğruna yaşanıyor, yaşatılıyor bu halka????
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 13:37
Yurtta sulh cihanda sulh bizi İslam dünyasından ayırmak için tezgahlanmış dedik. Diplomatları monşer diye beğenmeyip değiştirdik. Arap kardeşlerimizle kucaklaşıp 90 yıllık hasreti giderdik. Sonra Mısır Suriye demeden içişlerine karıştık. Göçlerle al sana Türkiye oldu Arabistan. Satranç tahtasında vezir olacağım derken kenarda piyon gibi kaldık. Sabrımızı test etmesinler marşları söyleyerek gidiyoruz bakalım. Nereye bilmem. İnşallah büyüklerimizin bir bildiği vardır.
Murat Doğrusöz 29 Ağustos 2019 14:31
14
Akp'nin Suriye hataları;Kemalist Faşistlerin geçmişteki ihanet mertebesindeki yanlışlarını,zulümlerini,Türkiye'yi geri bıraktırdıkları gerçeğini mi örtüyor???Akp öncesi yürütülen dış politikalarla Türkiye'ye hangi katkılar sağlandı?Ayrılıkçı Pkk'yı Akp mi kurdu?Gelişmesini destekleyen,Pkk'yı bu hale getiren Abd,Ab yurtta sulh,cihanda sulh politikalarına rağmen Pkk desteğini niye devam ettirdi?Akp bütün hatalarına rağmen,Türkiye savunması ve genel dış politika konusunda,geçmiştekilerden mislince başarılıdır(geçmiş politikalar ile mukayese çerçevesinde)
KARAR OKURU Hakkı Sever 29 Ağustos 2019 13:03
Okuyanlar,unutmasın.Kendi elimizle YOĞ ye fedarasyon kuduruyoruz.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 14:07
0
Türkiye Amerika'nın işbirlikçisidir. Geçmişte ve bugün. Gürültü çıkarsada en sonunda onun çizgisine gelir.
önder beytekin 29 Ağustos 2019 13:03
Olaylar başladığında ABD direk Esed'in arkasına geçemediği için(ne de olsa demokrasi kalesi) Rusya'ya Esed'in arkasına geçmeyi teklif etti kendi de diğer aktörlerle (İşid;YPG,Pyd) zaman zaman ya da daimi iş tuttu.Geldik bugünlere. benim görüşüm bu.Yani abd her tarafı destekliyor.
Zorlaştıran,SARAY iktidarı.Esadla anlaş işi bitir.41 günde iş çözülür. 100 Günde 1 Suriyeli kalmaz.Sınırlar Eski haline gelir.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 18:45
5
13:03, Esed sevici arkadaş, aileden diktatör ve fıçı bombacısı katile bu güzellemeyi yaparken yüreğin de mi titremiyor? Yoksa yok mu yerinde ?
Karar Okuru 29 Ağustos 2019 12:50
Suriye'de Esad'siz cozum yok. Cozum isteyen herkes mecburen Esad’a yaklaşacak.
Türkiye için tek çıkış yolu ABD ile anlaşıp Kürtleri ve Türkmenleri içimize almaktir. Sinirlar oralara kadar birlestirilmelidir. Isteyen Araplar da (ÖSO) buna dahil olabilir. Suriye, Rusya ve Iran hasım pozisyonuna alinip eski sisteme geri dönülmeli Nato ve Bati cephesine geri dönülmeli ve Israil ile de ilişkiler normallestirilmelidir. Akabinde Irak kürtleri de bize katılmalıdir. Onlar dünden razi. Bu zamaninda yapilsaydi Suriye ve Kürt problemi çoktan çözülürdü. Alın size çözüm. Akp nin Yeni Osmanlicilik politikasi da buna uygundur. Ama ne yaptiklarini bilmiyorlar.
Muhtefi. . 29 Ağustos 2019 13:37
2
Prensipte Aynı fikirdeyim.Misak ı Milli taraftarıyim.ama Osmanlıcılık vb bu mantıkla değil.Dünya Gerçeklerini gözeterek.Hayal dünyasında yasayarak olmaz.Esad ta bilecek bu isler İran ve Rusun (aç, perişan) gölgesinde olmaz.Bizde Kimseye güvenmeden ama içte Birlik ile Evelallah çıkarız bu çemberden. Kuran kurslu merdiven altı sakal, şalvar mantigi ile değil ŞAH I RESULÜN Strateji,Diploması ve Cesaret SUNNETİ Isiginda Tarihlerde yaptigimiz gibi. Mecburuz buna. !.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:13
Güvenli bölge mutabakatı bu haliyle ülkemizin aleyhine. Mevcut durumdan bile 10 kat daha kötü. Bu durumu sayın yazar dahil sanki iyi birşeymiş gibi sunanlar yarın amerika sözünde durmuyor diye yine salaga yatacak. Diğer yandan suriyede ne olacağı belirsiz degil. Bazı salaklar için belirsiz. Kör müsünüz. Olacak olan sey ise Orda abd himayesinde bir kürt bölgesi, rejim devam, sünni nüfus sürgün, nusayriler çoğunluk, rusya kalıcı, zayıf bir suriye ile israile güvenlik, en acısı ise BM ye göre türkiye işgalci, türkiye ve ürdün göçmenlerle felç avrupaya ise kalifiye göçmen, iran icin arka bahçe.
Muhtefi. . 29 Ağustos 2019 11:59
Zor işler,Suriyeye niye bulastik.Suriye'de Hala Muhalifler Paramparca.Psikopat Sizofrenler Çoğunluk ellerinde,sanki Olmekten,Vahşetten zevk aliyorlar Islami Maske yaparak.Bize İstikamet lazım.Muhafazakarlık,Siyasal İslam vb Düşüncelerin pratik hayatta karsiligi yoktur.İslam Dinine ek takılar takmak çevreci, antikapitalist, Muhafazakar, falanci, filanci.boştur.İSLAM Ahlakına, Adaletine,Edebine ne.kadar yakinsak iddiamiz o kadar. Somut Manada Ahlak ve Adalette Tek Örnek olmamiz lazım ki İtibarımız olsun. !.
Süheyl CALISKANOGLU 29 Ağustos 2019 11:55
AKP hükümeti,Türkiye'yi AB'ye sokacaklari sözünü vermislerdi,AB olmadi,bir baktik paldir küldür Suriye batakligina dalmissiz,sayelerinde..
Tarihin en beceriksiz kibirli,yeteneksiz,ileriyi görmekten aciz kadrolari, Türkiye'yi Suriye cehennemine soktular.Bunun sorumlulari basta RTE ve Ahmet Davutoglu'dur.RTE bu basarisiyla Cumhurbaskanligi'na terfi etti,digeri de daha düne kadar sipere yatmisti,cikti simdi ortaliga laf salatasi yapiyor.Adam gibi evet bunun sorumlusu ben ve RTE'dir demeye gücü ve cesareti yok, bunlarin Türkiye'den ,Türk halkindan özür dilemeleri gerekir,yaziklar olsun bunlara..
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:28
Putin’nin bütün planı Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak. ABD ile sınır anlaşması yapınca hemen İdlib’i bombaladı ve Suriye’de kendi başımıza hareket edemeyeceğimizi gösterdi.
ismet badem 29 Ağustos 2019 09:03
Said Nursi'nin "Dahilde kılıç çekilmez" sözü bir kez daha acı bir şekilde tahakkuk etti maalesef... Bir memleket harabeye döndü ve etrafını da mahvediyor ve bunda idarecilerimizin büyük kabahati var.
musto 29 Ağustos 2019 08:43
Çanlar kimin için çalıyor.?
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 08:19
Erdoğan'ın, Putin'e, Esed'in kulağını çekmesini ve Rusya, Suriye'de Türkiye'yi satmaya devam ederse, S-400 ve nükleer projelerini gözden geçireceğimizi söyleyeceğini, kısaca, söze, eyyyyyyy Putin, diye başlayacağını sanıyordum. Rusya'ya bunun için gittiğini düşünüyordum. Ortak basın açıklamasında gördük ki, Putin ayrı telden, Erdoğan ayrı telden çalıyor. Rusya “gezi”sinin başka amaca matuf olduğunu, Türkiye’ye dönünce öğrendik. Gazetecilerin, Rusya’dan uçak alacak mısınız sorusuna, Erdoğan : Neden olmasın ? Oraya boşuna gitmedik, demiş.
Pori 29 Ağustos 2019 14:16
0
Ama beraber dondurma yemelerini unuttun kardeş. Onu da putin ısmarlamış.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 15:18
1
Rusya'ya fuar gezmeye giden Erdoğan, SU-37'leri görünce, "BU UÇUYOR MU ?" diye sormuş, dondurmaya yumulurken. Dondurmayı keçi sütünden mi yaparsınız, domuz sütünden mi, "Kıymetli dostum Putin", diye, bir soru sorup sormadığını raviler aktarmadılar. :)
Karar Okuru 29 Ağustos 2019 08:13
Kendi düşen ağlamaz
Karar Okuru 29 Ağustos 2019 08:09
Akılsız, mezhepçi anlayışın sonunda kendi kazdığı çukura düşenlere benzedik. Ama orta doğulu kafa bu kadar. Öfke ve hamaset ile kalkar. Siyasal islam diye bir zihniyet çıktığından beri tek kazanan İsrail oldu ve her talebini hayata geçirdi. Kudüs başkent oldu, işgal edilen toprakları ilhak etti.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:24
2
Baksen, demek İsrail işgalci falan drğil. Bütün kabahat Müslümanlarda...
Murat Doğrusöz 29 Ağustos 2019 14:10
0
Yani Abd,İsrail,Emperyalistler;Ülkesini,Hakkını,İnancını savunanlar Siyasal İslamcılar olduğundan gazaba geldiler,Seküler Müslüman olsalardı bu ilhakları,zulümleri,vahşetleri yapmayacaklardı!!!Eğer Filistin için mücadeleyi Hamas değilde George Habaş'ın FHKC'si yapsaydı bu haksızlıklar yapılmayacak!Kudüs başkentli bir Filistin devleti olacaktı???Ah bu İslam alerjili Kafa!nesli sadece Türkiye'de devam eden,endemik kafa
Murat Doğrusöz 29 Ağustos 2019 07:53
Evet Suriye çok zor denklem.Bu denklemi çözmede A.Davutoğlu,R.T.Erdoğan,Akp,Müslüman yazarlar-aydınlar sınıfta kaldı.Abd ve yandaşlarının Ortadoğu ve Müslümanlar için yazdığı sinsi senaryoyu okumadılar,okusalar da anlamadılar,anlayanlar da Bölge ve Türkiye için felaket olacak bu senaryoya karşı tedbir üretemediler.Abd sinsi emellerini gerçekleştirmek için Arap baharı! diye değerlendirdiği senaryosunda;Türkiye özellikle Libya,Suriye bölümünde figuranlık rolüne direnmeli,en azından rol almamalı,akıllı bir taktikle Türkiye'yi de hedefe alan bu hain senaryoyu akıllıca baltalamaya çalışmalıydı.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 06:50
Bizim açımızdan Suriye meselesi ağa ile kahyasını anlatan fıkra misali : "Ağam biz bu tezeği niye yedik?!"
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 06:15
Çok zor bir denklemmiş gibi anlattiginiz şey aslında ilkokul çocuğunun bile çözebileceği basit bir problem ! - Sen başkasının toprak bütünlüğüne saygı göster, başkası da senin toprak bütünlüğüne saygı göstersin. - Sen başkasının teroristine arka çıkma, başkası da senin teroristine arka çıkmasın.
Murat Doğrusöz 29 Ağustos 2019 13:46
4
Bugüne kadar Türkiye'nin TAKOZ'u olmuş,İslam alerjili,kendilerini Türkiye'nin Beyaz Adamı sanan Kemalistler,bazı solcular için denklem çok basit!!!Açık bir şekilde Türkiye'yi de parçalamaya yönelik Abd'nin Pyd hamlesine'yurtta sulh!cihanda sulh!Suriye'nin kendi meselesi,bizi ilgilendirmez!deyip kayıtsız kalınırsa denklem 2+2=4 kadar basit!Esad'ın mezhebik zalim rejimine karşı direnen,Hama'da ki gibi katledilmiş,büyük baskı görmüş Müslümanlar için'Bunlar zaten gerici Cihatçılar,biz de zaten bu kafayla mücadele ediyoruz,Seküler olmayanın zaten hakkı da olmaz'diyorsan zaten denklem de yok!
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 06:01
Yazık oluyor. Kim bu yazık eden dış polika özürlüler Sayın Hocam. Kitabın ortasından konuşsak ne dersiniz? Önsözde dönüp durmaktan yorulmadınız mı? Siz de haklısınız özgür basın yok. Bir "KARAR"verseniz artık "KARAR" zamanı... "KARAR"lı net yazın lütfen...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:05
3
doğru soyluyor gibi görünüyorsun ama unuttuğun bir şey var:pkk terör örgütü yıllarca Esadın babası tarafından suriyede barındırıldı tabi sen bunları bilmiyorsun
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 04:43
Sayın yazar suriyeyi yazarken suriyeyi bu hale getiren unsurları yazmamak bu saatten sonra ne kazandırır , Duymuşsunuzdur suriye daha karışmadan Rahmetli said ramazan elbuuti türk yetkililere mektup yazar ve uyarır yapmayın etmeyin der biz Esed ailesini tanırız suriye muhalefetine yardım etmeyin çünkü buadamı babasından biliriz suriyeyi yakar yıkar teslim etmez diye yalvarırken iki aya kalmaz şamda cuma hayalleri gören hariciyemiz ve yetkililer sekiz yıldır aynı hayal ve politikalarla yola devam niçin realite ve yanlışlıkları yazmazsınız zaten sizi havuzdan atmışlar ötesi varmı havuz medyas
karar okuru ... 29 Ağustos 2019 10:50
0
Rahmetli Ramazan el buti ogul Esad icin bu adami taniyoruz, suriyeyi yakar yikar demedi. Bu konuda bilgi aldiginiz kaynak dogru degil.. Buti Türkiye'nin suriye ic savasina engel olmasini, ogul Esad'in baba esad'a nispeten daha olumlu oldugunu, Suriye Türkiye arasinda gelisen ve sinirlari bile ortadan kaldiran iliskilerinin suriyeyi dönüstürecegini sabirli olunmasi ve ogul Esad'a firsat verilmesini istedi. Hakli oldugu anlasildi..
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 04:06
Bu denklemi kim kurdu? Kaç bilinmeyenli? Şamda abdest × midir? Emevi caminde namaz y midir? Esad Rusya ile katliam yaparken biz yağlı ballıyız bu z midir?Trumpın yalanlarıyla avunmak a.b=2a:b midir? Bu bataklığı öngörememek kaç evlâdın şehâdetidir? Lütfen el-insaf bu yazı bu tonda mı olmalı. Yanlışı yapan bizdense böyle... Sayın Hocam bu merhamet maraz doğurur. Döner bizi vurur. Şekil "a"da görüldüğu gibi. Saygılar...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 02:58
Bütün bu sorunları çözmenin tek yolu barıştır barıştır barıştır .....
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:32
Yazık oluyor ortaya bir söz... Kim yazık ediyor Sayın Hocam! Edilgen öznesiz cümleler yeter artık! Bedel ödemeye hazır olmayanlar ne gazetecilik ne de siyâset yapmamalı diye düşünüyorum. Biz gençlerde bir ümit yeşertmek istiyorsanız bunu yapmalısınız.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:20
Bu işi kolaylaştırmak için tek yapmamız gereken Esad'la barışmaktır. Ona gidip biz hata yaptık, boş hayallere kapıldık diyeceğiz.Bütün Suriye'ye hakim olması için destek vereceğiz. Gerekirse ÖSO'yu da Suriye ordusuna katmalıyız. Rusya ve İran'ı da işe katıp ABD'yi bölgeden çıkartmalıyız. Sonra göçmenleri geri ülkesine yerleştirmeliyiz.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 22:16
0
Önce Suriyeliler seçimle kendi yöneticilerini seçecekler. Babadan diktatör kendi vatandaşlarına yaptığı insanlık dışı katliamlardan ve sürgünlerden sonra artık orada barınamaz.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:10
Suriye işi nasıl çözümlenecek:Benim tahminim Federasyon olacak.Özerk SKBY kurulacak.Esed kalacak ABD ve Rusya anlaşırsa iş biter.Rusya'nın federasyon fikrine karşı olduğunu düşünmüyorum.Rusya da, bölgesel,etnik problemlerini çözmüş,güçlü bir Türkiye istemiyor, çok açık.Her daim kendine bağımlı bir Türkiye istiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN