Back To Top
Tarihi süreçte Cumhurbaşkanı’nın rolü

Tarihi süreçte Cumhurbaşkanı’nın rolü

 - Son Güncelleme: 06.09.2019 Cuma 08:33
- A +

Taha Akyol’un Karar’da yayınlanan haftalık mülakatlarında çok önemli düşünce insanları ile çok önemli konular değerlendiriliyor.

Şükrü Hanioğlu ile yapılan mülakatın 3 Eylül 2019 tarihli ikinci bölümünün sonunda şu soru sorulmuş:

-Tarihi dinamiklere, dip dalgalarına bakarsak, Türkiye nereye gidiyor?

Hanioğlu’nun cevabının son kısmı şöyle:

“-Yaklaşık bir asır sonrasında küresel, bölgesel ve yerel güçlerin katılımı ile Ortadoğu’da yeni bir status quo şekilleniyor. Oldukça uzun sürecek bu sürecin nasıl netice vereceğini tahmin etmek şüphesiz kolay değil. Ancak bunun Türkiye’yi derinden etkileyeceğini söylemek mümkündür.”

Bu tespite katılmayacak insan yoktur. Çünkü coğrafya kaynıyor ve dünyanın bütün etkin güçleri bu coğrafyaya odaklanmış durumda.

Türkiye bu coğrafyanın merkez ülkelerinden biri. Ve 100 yıl önceki yeniden şekillenme de Türkiye zemininde gerçekleşmişti. Türkiye’nin büyük kayıplarıyla.

Türkiye bugün nasıl “derinden etkilenecek?”   

Bunu okumak ve mukabil hamleleri yapmak, bugünün tarihi sorumluluğu.

Coğrafyada çok önemli gelişmeler olduğunu herkes görüyor. Ve bunların Türkiye’yi ilgilendirdiği de sıcak gelişmeler halinde önümüze çıkıyor.

Zaman zaman Türkiye’yi yönetenler de Türkiye’nin Türkiye’den ibaret olmadığını, Türkiye’nin savunmasının sınırların çok ötesinden başladığını ifade ediyorlar.

Bir ara Büyük Ortadoğu Projesi’nde üstlenilen “eş – başkanlık” rolü de, coğrafyanın yapılanmasında Amerika ya da Batı ile paralel iş tutulabileceği yaklaşımı ile alakalı olmalıdır. Bugün o rolün çok da sağlıklı bir yaklaşım olmadığı görülüyordur.

Yukarıdan beri Şükrü Hanioğlu’nun değerlendirmesinden yola çıkarak yazılanlar, Türkiye olarak çok hayati bir noktada bulunduğumuzu ortaya koyuyor.

Böyle bir süreci yönetme sorumluluğu şu andaki iktidarın üzerindedir. Hiç şüphesiz tarihi bir sorumluluktur.

İktidar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de getirdiği statü ile merkezi bir irade yoğunlaşması sağlamıştır.

Bu yapı, “tek adam” yönetimi biçimine dönüşme ihtimaliyle haklı olarak kaygı uyandırıyor, hatta tepki doğuruyor, ama ülke için hayat - memat meselesi haline gelen durumlarda toplumun tek yürek olmasını sağlama imkanını da içinde barındırdığını düşünmek mümkün.

Şu ana kadar iktidar grubu buna “Beka meselesi” dedi. Ve o çizgide bir ortak zemin bulmaya çalıştı.

Sorun bu ortak zemini bulmak için gerekli politikanın, dilin oluşturulmasında.

Normalde Cumhurbaşkanı anayasal tanımlamada “milletin birliğini temsil ediyor.”

Peki olan ne?

Olan, Cumhurbaşkanı’nın bir partinin liderliğini yapması, parti adına yüzde 50 artı 1’in peşine düşmesi, bunun için kitlelerin duygularını bir mecrada toplamak üzere karşıtlıklara vurgu yapması, yani açıkça taraf olması.

Amerika’ya, Rusya’ya, yani bir dış güce karşı taraf olmakla, içerde bir toplumsal oluşumu ifade eden partilere karşı taraf olmak arasında tabii ki fark var. Bu durum, “Cumhur-başkanı” da olsanız, kaçınılmaz olarak sizi bir kesimin lideri, diğer kesimin karşıtı haline getirir.

Şu andaki durum budur.

Bundan ayrı şu anda bir başka durum daha ortaya çıkmıştır. O da Cumhurbaşkanı’nın lideri olduğu partinin bünyesindeki ayrışmalardır. Bu olgu da Cumhurbaşkanı’nı parti içinde taraf haline getiriyor. Diyelim Cumhurbaşkanı’nın, Ahmet Davutoğlu’nun tasfiyesinde rol üstlenen Pelikan grubunun karargahını ziyaret etmesi, kuşkusuz bir tercihi yansıtıyor.

Parti mücadelelerinde bunlar çok normal karşılanabilir. Ama bunun ülke için hayat – memat meselesi olduğu durumlarda gerekli olan “cumhurun liderliği”ni gölgeleyeceği açıktır.

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlara çıkıp Davutoğlu ya da Gül – Babacan hareketine karşı kampanya yürüteceği konuşuluyor. Bunun ilk işaretleri “Davaya ihanet” ile “Ümmete yönelik bölücülük” ile geldi bile. Öte yandan CHP, HDP, İyi Parti ve Saadet’e karşı zaten kampanya yürütüyor.

Bu durumda, Cumhurbaşkanının kendi etki alanını daralttığı, milli meselelerin bile parti yaklaşımına indirgendiği bir sonuç ortaya çıkmaz mı?

Benim kanaatim şu: Cumhurbaşkanının “milletin birliği”ni temsil hüviyeti üzerinde çalışmak lazım. Bunun için parti ile ilişkisi, parti adına kampanyalara katılıp, diğer partilerle polemiğe girmesi ya da parti içindeki farklılaşmalarda taraf olması hallerinin masaya yatırılıp sağlıklı hale getirilmesi lazım.

“Ortak akıl” diye bir kavramı vardı Ak Parti’nin. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bunu “Türkiye’nin ortak aklı” haline getirmek gerekiyor. Nasıl olacak o?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Faik Güleçyüz 09 Eylül 2019 05:49
Kemalist değilim."Yurtta sûlh,cihanda sûlh" sözü;bugün yakıcı bir şekilde geçerli.Doğruyu kimin söylediği önemli değil. Selâm ve sevgilerimle.
Murat Doğrusöz 08 Eylül 2019 13:21
Sayın Faik Güleçyüz;Zannım,buraya yazmak istediğiniz cevap,genel yorumlar bölümünde çıkmış.'Kemalist olduğumu kimden duydunuz? demişsiniz.Yurtta Sulh,Cihanda Sulh sloganı bildiğim kadarıyla Kemalistlere ait ,o zanla yazmışımdır.Söylediklerim açık ve net ''Kemalizm bu Ülke'ye kaos,despotik alışkanlıklar ve geri kalmayı getirmiştir.Siz kendinizi nasıl görüyorsanız,öyledir ve beyanınız esastır.Yazdıklarım muhataplarınadır.Kemalist değilseniz sizinle ilgili değildir.Türkiye'nin BİRLİĞİNE,BERABERLİĞİNE,KARDEŞLİĞİNE ve GELİŞMESİNE katkısı ve saygısı olan herkesi minnetle karşılar,Saygılarımı sunarım
Faik Güleçyüz 08 Eylül 2019 06:41
Kemalist olduğumu kimden duydunuz?
cumhur 07 Eylül 2019 13:38
Her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz! Bazan Tosya'ya pirince giderken evdeki bulgurdan da olunabiliyor!Birinci dünya savaşında Osmanlının savaşa giriş sebebi gibi!Güya osmanlının kaybettiği toprakları geri alacaktık!Ne oldu? İngilizler,fransızlar,italyanlar,yunanlar ermeniler yurdumuzu paylaştı. Ülkemizi dibi görünmeyen kuyuya indirmek ihanettir! Dost kazan düşmanı anan da doğurur demişler...
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 01:57
Bir an Cumhurbaşkanını alın eski sistemin Başbakanı yerine koyun. Başbakan parti lideri olarak bu söylediklerinizi yapmayacak mı? Yapacak. Başbakan milletin birliğini temsil etmiyor mu? Peki Ahmet Necdet Sezer hangi milletin birliğini temsil etti? Fahri Korutürk, Cemal Gürsel hatta Süleyman Demirel hangi milletin birliğini temsil etti. O Demirel 1997'de senfoni salonunda salon "Türkiye laiktir, laik kalacak" diye inlerken ve kendisi muhafazakar kesimin gözünün içine baka "İşte çağdaş Türkiye burada" derken hangi milletin birliğini temsil ediyordu? Bunlar milleti siz biz diye ayırmadılar mı?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 23:09
Ortak akıl değil de belki ortak karar demek daha doğru olabilir. Akıllar bambaşka şeylerle meşgulken karar vermek te o kadar güç. Bir insanın mayasinda hak hukuk yoksa partili olmaması avantajı bile sayilabilir. Cumhurbaşkanı na ve şahsında hükümetine akıl dolu eleştiri ve çözüm getirilse zaten iktidar olunur. Buna O nun da ve memleketin de ihtiyacı var. Kimse durduk yere tek başına kalmıyor. Tek başına kalınca da
Mustafa Türkmen 06 Eylül 2019 21:44
Ahmet Taşgetiren geçmişte bazı aydınları kestederek batıyla elele verip islama savaş açanlar diye bir yazı kaleme almış . Şimdi Allah için elinizi vicdanınıza koyup bir düşünün kim batıyla elele veriyor Fetullah Gülen in ne işi var Amerika da demek ki batıyla elele verenlerin kim oldukları açığa çıktı..
İbrahim Erdoğan 06 Eylül 2019 21:27
Sayın Taşgetiren, Öneriniz güzel ama gerçekçi mi? Tabii ki hayır. Çünkü o kavşaklar çoktan geçildi!.. Artık ortak akıl diye bir şey yok. Şimdi en iyisini ben bilirim dönemi. Ya bendensin, ya da hainsin dönemi. Siyasi getiri için toplum kesimleri arasındaki köprülerin atıldığı bir dönem. En tehlikeli olan sa bu...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 19:56
Çok ciddi bir konuyla yazıya başlamışsınız ama çok sıradan gündelik bir mevzu ile bitirebilmeyi nasıl başardınız, şaşırdım sayın yazar.
1. ve 2. İstanbul seçimlerinin muzaffer komutanı CHP il başkanı Kaftancıoğlu , ertelemesiz, 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gazeteci Murat Yetkin olayı şöyle özetledi : "Şiir okuyan adam, bugün şiir okuyan kadını suç duyuruları ve becerikli avukatıyla mahkûm ettirdi". Kaftancıoğlu şu şiiri okumuştu : "Sen bu kavgada/bir nokta bile değil/bir küçük, eğri virgül, bir zavallı vesilesin./Ben, kızabilir miyim sana?/Sen de bilirsin ki, benim âdetim değildir bir posta tatarına, bir emir kuluna sövmek, efendisine kızıp uşağını dövmek"
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 17:47
Bugun 6 Eylul. Ozel Harp Dairesinin planlayip sahneye koydugu 6-7 Eylul 1955de istanbul ve izmir'de gayrimuslum vatandaslara yapilan buyuk pogromun 64. yildonumu. Bu vicdansizca yapilan kepazelik hakkinda bugune kadar tek bir makale yazmadiniz Ahmet Bey. Neden?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 16:42
Ya şimdi Murat?
Denizci Alperen 06 Eylül 2019 15:46
Bir evlad-ı Fatihan torunu olarak niyazım şudur ,Rabbim vatanımızı milletimizi böldürmesin , parçalatmasın , düşman çizmesi altında çiğnetmesin, hayinlere fırsat vermesin. Suni gündemlere takılarak işin özünü kaçırmayalım. Bu hayati konuda iktidarı muhalefeti şeksiz şüphesiz ortak bir noktada buluşmalı yoksa sonumuz Osmanlı'dan beter olur hafazanallah !
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 15:41
Hangi kazanımlar Erzincanlı.Türkiye ağaç kovuğundan çıkmadı,yıkılma noktasına gelmiş olsa da büyük bir İmparatorluğun ve Medeniyetin mirasçısı olarak doğdu.Ama Türkiye tek parti döneminde İnsan hakları olarak,Refah olarak kayda değer bir gelişme sağlayamadı(İnşaallah Karar geçmişin ve Doğruların tartışıldığı bir forum oluştururda bunları tartışırız)Bugün Akp hatalar içinde,ama geçmişe nazaran kaybettirdiği bir şey yok.Geçmişin neyine özeneceğiz ki?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 18:53
0
Gelecek nesiller de AK Parti iktidarini hic ozlemeyecek. Hatta okullarda ders kitaplarina bu donemi yazip ibret olsun diye bu donemde yapilanlari genclere ogretecekler.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 08:23
0
18:53'e,Umarız;Bugün ve gelecekte Ders kitaplarında Cumhuriyet Tarihi tüm Doğrularıyla yazılır da,bu Millet özellikle gençler Gerçekleri tüm çıplaklığıyla görür.Tek parti zamanı rezaletleri,Ders kitaplarında okutulan Cumhuriyet Tarihinin en büyük yalanları,Gençler kıyma makinasında kıyma yapılıyor kışkırtmaları,bugün demokrat!adalet aşığı!insan hakları savunucusu! Chp'nin Kürtlere,Müslümanlara ve Millet'e yaptığı faşistlikler,Ülke'nin kalkınmasındaki takozlukları,28 Şubatlar,367 rezaletleri,v.s.hepsi gençlere okutulmalı
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 15:14
Son cümlenizdeki sorunun cevabini, aslinda siz dahil herkes biliyor; "Tek adam gidecek, ortak akil gelecek"..
Murat Doğrusöz 06 Eylül 2019 14:37
Hocam;yorumlara göz atıyormusunuz?Eleştiriyorsunuz,ama yazdıklarınız için değil,Akp'ye ve R.T.E.na yeteri kadar bindirmediğiniz için.Sizden istenen dozeri alıp Akp ve R.T.E.nı dümdüz etmeniz.Bunun dışında hangi doğruyu yazarsanız yazın,hangi yapıcı tavrı alırsanız alın,bunları tatmin edemezsiniz(tereddüt varsa,diğer yazarların yazıları da dahil olmak üzere yazılan yorumları bir inceleyin)Siz onlar gibi düşünüp,inanmadıkça onlar sizi sevmezler.Akp ve R.T.E.nı eleştirin,uyarın(zıvanadan çıkmış bu hatalara muhakkak dur demek gerekli)Ama geçmiş faşistliklerine yol arayanlara,yol açmak için değil
karar okuru 06 Eylül 2019 14:34
olacak olan olur,ip inceldiği yerden kopar.sonrası Allah kerim.
Murat Doğrusöz 06 Eylül 2019 13:58
C.Bşk.nın partili olması,Başkanlık sisteminin bir eksiği olduğu ve sistemde bazı revizyonların gerektiği bir gerçek.Ama parlamenter sisteme dönüşü,tekrar tartışmaya açmak büyük hata.Başkanlık sistemi, özellikle geçmişteki koalisyon olumsuzlukları ve emperyalist güçlerin bu vesileyle Türkiye siyasetine müdahale kolaylığı,Etnik hassasiyeti kaşımalara bir panzehir olarak getirildi.Sistemin en büyük karşıtı şüphesiz Chp ve avanesi.Eski sistemde,Milletin desteğine ihtiyaçları yoktu.Bürokratik iktidar onlara yetiyordu.Milleti takmıyorlar,İslam,Kürt,Ülkücü düşmanlıklarını alenen yapıyorlardı,YA ŞİMDİ
Muhtefi. . 06 Eylül 2019 16:08
7
Doğru söylüyorsun. Seçim biter eskiden Koalisyon başlar. Adamlar almış %10-15 bana bu koltuğu ver. Öbürü yok o pahalı sana bunu verelim. Katiyyen olmaz biz o büyük koltugu beğendik, ama önceden rezerve ettik. Abime daha şık bir koltuk var onu verelim. Falan,Filanlar her akşam Onlarin koalisyon muhabbetlerini dinlerdik. :)))..Çözüm bulun Seçim bitti mi. Gelen/ler işine baksın.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 17:00
1
Şimdi bu ittifak meselesi koalisyon olmuyor mu? Biri Farsça diğeri İngilizce. Ha Ali Veli. Ha Veli Ali. Ne farkeder?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 17:12
2
Koalisyon uzlaşmadır. Bu dayatılan sistem ise zorbalıktır. Zorbalıkla kim nereye varmış. Amerika'yı yenden keşfetmeye gerek yok. Yürümez.
Murat Doğrusöz 07 Eylül 2019 10:40
0
17:00'ye;Farkı pratik anlatayım,Chp düne kadar Millet ile arası hiç olmadı.Onları Bölücü,Gerici,Faşist ve göbeğini kaşıyan adamlar olarak gördü.Millet iktidar vermese de,koalisyonla iktidarın bir ucundan tutardı.Ama Millet'e eyvallahı! yoktu.Şimdi öylemi ya,Kürtler,Müslümanlar,Ülkücüler.Hdp,SP,İP hepsi ile kanka.Dün seçtirmemek için 367 rezaletini uydurduğu A:Gül'ü C.Bşk. adayları yaptırmak için kapısında nöbet tutuyorlar.Chp geçmişinden özür dilememesine rağmen Hidayete mi erdi!!!İktidar için Türkiye partisi olmak,Millet'i tanımak zorunda olduğunu gördü.Bu bir Başkanlık Sistemi mucizesi!
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 13:22
Açık açık kandırdılar seçmeni, kendi iktidarlari için,. bir sistem gelecek Türkiye ucacak dediler. Aya yol yapacagımıza bile inanırlar denilen kitle de Reis i sevdiginden ona inandigindan he dedi ama neye he dendi sorsan , hiçbiri bilmiyordu. Sorumluluk kimdeyse bedeli de o öder normalde ama bir bedel ödeyeceklerinide düşünmüyolar o yüzden son güne kadar yağmaya devam, son güne kadar kişisel çıkarlar devletin milletin çıkarlarının önünde olacak.Siz de yazarsiniz yine, reis iyi de çevresi kötü diye.
Erzincanli 06 Eylül 2019 12:10
100 yil once cok zor sartlarda,imkansizi basararak elde edilen kazanimlar artik tehlikede. Bunun boyle olmasini isteyenlerden biride sizdiniz.Timsah goz yaslarinin alemi yok.Bu lafi cok seviyorum « hepiniz oradaydiniz « 
AHMET TAŞGETİREN "VİCDAN"DIR 06 Eylül 2019 13:05
4
Erzincanlı, Ahmet Abi "orada" değildi. Ha bire kapının önüne konulan, sansürlenen, susturulmaya çalışılan birine, bunun böyle olmasını isteyenlerden biri de sizdiniz, demek haksızlıktır.
Murat Doğrusöz 06 Eylül 2019 16:37
2
Hangi kazanımlar Erzincanlı.Türkiye ağaç kovuğundan çıkmadı,yıkılma noktasına gelmiş olsa da büyük bir İmparatorluğun ve Medeniyetin mirasçısı olarak doğdu.Ama Türkiye tek parti döneminde İnsan hakları olarak,Refah olarak kayda değer bir gelişme sağlayamadı(İnşaallah Karar geçmişin ve Doğruların tartışıldığı bir forum oluştururda bunları tartışırız)Bugün Akp hatalar içinde,ama geçmişe nazaran kaybettirdiği bir şey yok.Geçmişin neyine özeneceğiz ki?
kaan 06 Eylül 2019 12:09
Böyle büyük sorunlar karşısında başarı elde etmek için insanımızın birlik ve beraberliği çok önemlidir.Hasseten insan önemlidir Bir şey değerliyse önemlidir.Kurallar önemlidir.Ortak noktalar onemlidir.Sevmek önemlidir.Birlik önemlidir.
SARAY SARMASI TATLISI ,Bazen acı olur
Allah Kulu 06 Eylül 2019 11:09
“Ortak akıl” diye bir kavramı vardı Ak Parti’nin. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bunu “Türkiye’nin ortak aklı” haline getirmek gerekiyor. Nasıl olacak o? diye soruyor. El cevap: Asla olmadı, ve asla Olmayacak.
karar okuru 06 Eylül 2019 11:10
Tebrikler sayın hocam . Zülfiyare , suya sabuna dokunmadan ne güzel yazmışsınız.
Murat Doğrusöz 06 Eylül 2019 15:03
3
Hocam Karar okurunu memnun edememişsin.Yorumu yazdığım sırada 13-0'lık bir hezimetin! vardı.Senden istenen kayıtsız,şartsız Akp ve R.T.E.nı eleştirmek.Dozeri alıp Akp ve R.T.E.nı dümdüz edeceksin,bak o zaman sonuç 50-0 lehine olmuyor mu?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:25
Eski sistemde roller belliydi. O sistemi kuranlar salak mıydı. Saltanat kurmak için sistemi lince kurban ettiler. Yalan yanlış propaganda ile halkın zihnini bulandırdılar. Ben hala referandumdan "evet" çıktığına inanmıyorum ama çıktıysa bile bu bilinçli bir tercih değil. Sonuçların böyle olacağı belliydi, aklı eren herkes söyledi.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 09:47
Yani sizinki gül yaprağıyla vurarak yapılmış bir eleştiri. Hâlâ umut besliyorsunuz. Başkanlık sistemi bir yılda çöktü. Bir kişinin keyfi için kaç yıldır oradan oraya savruluyoruz. Lazım gelen basit: En eski sisteme dönülecek, parlamenter sistemde eskiden yaşanan aksaklıklar düzeltilecek, seçim barajı indirilecek, cumhurbaşkanını yine meclis seçecek. Yok asker karışırmış. Karışmaya gücü yeten her sistemde karışır.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 09:47
Ortak akıl kalsaydı Gül, Davutoğlu, Babacan, Ergün vs gibi çok donanımlı siyasetçiler, şahsi çıkar uğruna, tasfiye edilmezdi.
musto 06 Eylül 2019 09:45
Helik taşları (küçük taşlar) ile yapılan duvar sağlam olmaz ilk taşkında yıkılır.Sağlam duvar baba köşe taşları kullanacaksın birbirine kaynaştıracak sonrada helik taşları ile doldurup toprak veya çimentodan yaptığın harç ile sağlamlaştıracaksın.
Ali baba 06 Eylül 2019 11:42
1
Musto bu inšaat išinden anliyorsun, bütün saraylarin sahibi REIS, topkapi sarayini,da kendisine bir kararnameyle bagladi, nedendir acep ?
musto 06 Eylül 2019 15:18
4
Bir zamanlar Milli saraylar Meclise bağlıydı.Topkapı sarayı deyip geçmeyelim değerine paha biçilemez Şah İsmailin tahtı orada oturursun tüm Acem mülküne hükmedersin. Ya.Kaşıkçı elması En önemlileri Kutsal emanetler ona sahip olan isterse Halifeliği'de ilan edebilir.Sn.Erdoğan bunların kötü emelleri olanların ellerine geçmesin diye kendisine bağlamış fitne çıkarmayalım.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 09:38
Ülkenin toparlayıcı lideri olmasını istediğiniz kişiyi herkes kandırıyor. Son olarakta İdlib’de kandırıldı. Bu sefer sadece kandırılmadı birde S-400’lerle kazıklandı.
Süheyl CALISKANOGLU 06 Eylül 2019 11:34
4
Disarida kazik yemek onlarin umurunda degil,iceride millete kazik atmak onlarin derdi,baska da yetenekleri de yok zaten..
Aristo 06 Eylül 2019 09:35
Cumhurbaşkanı taraf olmakla kalmıyor karşı tarafı sürekli tehdit ediyor. Hakli olarak kendisinden ayrılanları da hem kötüluyor hemde tehdit ediyor. Devletin tüm güçlerini iktidarını sağlamlaştırmak için kullanıyor. Muhalefetin başında demoklesin kılıcı gibi sallıyor tehdit ediyor. Demokrasi bu değil cumhur da bu değil
Ülkemiz nasıl etkileneceğini bilmediğimiz bir sürecin içinde olduğu bu coğrafyadan dağılmadan, parçalanmadan var olmak istiyorsak her daim güçlü, tecrübeli, arkasında millet desteği olan liderin etrafında toplanmamız lazım. Hoşumuza gitmeyen yanlarıda olabilir, kişisel zararda görmüş olabiliriz.Ekonomik olarak geride gitmiş olabiliriz. Ancak bahsettiğiniz bu coğrafyada ülkenin ve milletin bekası için birlikte hareket etmemiz gerekir.Bunlar benim söylediğimi dikkate almıyor bunlara ders vereyim diye çapsız çupsuz adamları iş başına getirmemek lazım.Aksi halde İç Anadoluya sığmak zorunda kalırız
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:48
1
O dediğiniz şeyi yapmak için gerçek bir devlet adamına ihtiyaç var. Ama bizde parti başkanı var...
Mustafa Soylutürk 06 Eylül 2019 09:06
Nasıl olacak ? Diyorsunuz ya çok kolay Erdoğan parti genel başkanlığını Davutoğluna bırakacak .2023 de seçimlere katılmayacak Gül yeniden CHP İP HDP SP ve AKP nin tek adayı olarak seçime girecek .. Böylece ortalık güllük gülistanlık ve her şey çok güzel olacak!...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 08:57
Ahmet Abi,Brütüslere söyliyecek hiç bir sözünüz yokmu?????????????? Ayrıca bizim değerlerimizde vefa nereye gitti vefanın ümmeti olduğumuzu düşünürsek,Gerçekten büyük haksızlık oluyor reise.Gece uykusu dahi uyumayan bir sevdalıya yapılırmı yazdıklarınız,habire eleştiri eleştiri.İnsafa davet ediyorum sizi ve sizleri CUMA hürmetine, Muhabbetle TİREBOLU
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 13:27
4
Fosur fosur , hatta horul horul uyuyor , hiç de vicdani sizlamiyor. Komsusu acmiş umrunda değil reisin, biraz insafa siz gelsenizde bir adam icin koca ulkenin bedel odemesine izin vermeseniz ama nerdee.
Karar okuru 06 Eylül 2019 22:40
1
Vefa nereyemi gitti? Hic bir yere yerinde duruyorda, adalet, hukuk, mutevazilik, akil, bilim, dogruluk, liyakat nereye gitti sen onlari sorgula Tirebolu lu kardesim... Vefa Rahmetli Erbakan Hoca dan ayrilirken bir semt adiydi Reis icin…
Adalet 06 Eylül 2019 08:54
Sayın Cumhurbaşkanımız bir an önce KHK'larla mağdur edilen on binlerce insanı göreve iade etsin...hadi inşallah
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:53
1
İnşallah
Türk Milleti'ni ümmet ve hain terörist diye ayrıştıranlardan ümit kesildi. Anayasada cumhurbaşkanı yazmasına rağmen bu kavrama bile tahammül edilemedi. Cumhurbaşkanı kavramı bile yozlaştırıldı. Bu kavram yerine başkan kavramı geçti. Bilerek, isteyerek (çoğunluk halk ise bilmeyerek) cumhurbaşkanı kavramını zayıflatıp cumhur ve başkan diye ikiye ayırdılar. Bitti artık. Yeni bir dünya kurulmakta. Yaratılanı yaratandan ötürü sevenlerin Allah'ın izniyle bu dünyada güzel varoluşları devam edecek. Ben, ben, ben diye ortalığı ayağa kaldıranlar ise benliklerinin kısır döngüsünde kıvranıp duracaklar.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 08:04
Yarin-Allah korusun-bir savaş çıksa terörist, hain, daha onlarca kötü sıfata uygun görülen muhalefetin vatan savunmasın da rolü ne olacak! Onlar vatan savunmasında yer almayacak mı? Aklın başa toplanma zamanı gelmiş geçiyor. Kişisel EGO’ların hiç zamanı değil.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 20:26
3
15 Temmuzda Fetönün tanklarını alkışlayanlarla, bakalım kim kazanacak diye sotaya yatanlar vatan savunmazlar. Geçiniz...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 07:55
Ülkeyi bu duruma getirmiş olan islamcı hareketin bir mensubu olarak sizden o hareket hakkında objektif davranmanızı zaten beklemiyoruz ama bu kadar da olmaz Ahmet bey, olan biteni görmeme konusunda ne kadar ısrarcısınız ...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 22:52
1
Ülkeyi bu hale getiren islamci hareketin mensubu imiş.! Sureti haktan görünerek kalemșörlük yapma buralarda. Yorum sayfalarında algı oparesyonu yapıp kalabalık gözükmeye çalışanlar var. Yazın sonra da oynayın
Süheyl CALISKANOGLU 06 Eylül 2019 06:57
Bu düzen tüm cürümüslügüyle ortada artik.Onarmaya kalkmak safliktir,vakit kaybidir.Tek care kesip atmak,kangren olmasina izin vermemektir.Nokta
Ali Desidero 06 Eylül 2019 06:44
Çevir kazı yanmasın! Ortada kuyu var,yandan geç.!Ortaya karışık ver! Yapmayın, şimdi değilse ne zaman, bu Davutoğlu, Babacan, RTE, Kılıçdaroğlu, Perinçek ile olacak şey değil.. Toplumun bir kısmı diğerine hastalık derecesinde tapıyor veya kin, nefret duyuyor. Güvenmiyor. Yahu binlerce adam ile mahkemelik olmuş bir C. Başkanı hangi ülkede var. Millet güvenilmeyen yargıya rağmen C Başkanı ile mücadele edip bedel ödüyor. Şimdi bu adaların arkasından giderim. Zam yaparak sofradaki ekmeğini çalıyor.Kendi korumalar ile sarayda korku içinde yaşıyor. Bunların kendine hayrı var mı!
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 20:33
2
Ali Desidero, 15 Temmuz gecesi, darbecilerin uçak ve helikopterleri gökten ölüm yağdırırken ve ortalık Yusuf sesinden geçilmezken kılı kıpırdamadan Atatürk havaalanına inip basın toplantısı yapan adama, “ korku içinde “ diyebilmek için ne içtiniz bir söyleyiverin bize...
Karar okuru 06 Eylül 2019 22:51
0
Karar okuru 20:33 Kardesim Ben zem zem suyu iciyorum... Sen su A tv, Sabah uyusturucularini bir biraksan, ayik kafayla yorum yazsan daha iyi olacak... Tedavisi bu kadar basit, aklini emanete vermeyeceksin, emanete ihanet etmek girla gidiyor toplumda bugunlerde…
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 13:42
1
22:51, sen içsen içsen Suudların İsrail yapımı tesislerde arıtılmış deniz suyundan içmişsindir Zezem diye!
Deli Emin 06 Eylül 2019 06:32
FARKLI BAKMAK 3 İmparatorluktan cumhuriyet çıkarırken unutmayın, iki emperyal sömürge ülke İngiltere ve Fransa'yı da kendi yanında dibe çekti.Bu düzene Rusya ve Türkiye birlikte başkaldırdı. Boşluğu ABD doldurdu. Ki Clinton 1999 20 yy Türkiye şekillendirdi, 21 yy lı da yine Türkiye nin tavrı belirleyecek. Şimdi bir Atatürk tavrına birde BOP görevlisi RTE nin tavrına bakın. Sizce RTE nin bzi nereye götürdüğü belli değil mi! Halk her yokluğa rağmen Atatürk ile birlikte iken şu an RTE ile halk için aynı şeyi söylenebilir mi! Hanedan, Şatafat, israf haktan kopuk RTE ile nereye!
Deli Emin 06 Eylül 2019 06:27
FARKLI BAKMAK-2 İslamcı ideoloğlar ve onlardan beslenen taife bir çok yerde iktidar oldu. Neden yarattıkları sonuç ülke ve toplumları için felaket, sefalet, acı, yıkım getirdi!Bir tane iyi olanı göstermezsin. Sebep? Fikri ve fiili öneriler sorunlu, yaşanılan şartlar, mekan,sosyal, siyasal, ekonomik gerçekler, ilişklere cevap veremiyor. Sonuçta hayatın gerçeklerin otoritesine karşı kişisel otoriyenin çatışması meydana geliyor. Denge ve makuliyet ideolojik ezbere kurban ediliyor. Gelsin kurtarıcı mehdi, dünya lideri, başkan, reis.Hak ve halktan kopuk yönetimler ve yöneticiler..
Murat Doğrusöz 06 Eylül 2019 16:33
0
Şüphesiz Müslümanlar büyük hatalar içinde,görmemezlikten gelinemez.Ama Dünya Siyasetinde Emperyalistler kendilerine ters olan hangi yönetime?Solcu,Müslüman,Anti emperyalist ne kadar müsaade ediyorlar.Yanlışı doğrusu ile İhvan Mısır'da iktidar oldu Abd hemen devirmedi mi?Akp hükümetine Demokrasi dersi veren AB Sisi'nin yanında yer almadı mı?Totaliter,hatalı bir yönetime rağmen Libya'da refah söz konusuydu,bir anda yerle bir edilmedi mi?Müslümanlara yaptığın bu destansı! muhalefet ve karşıtlığı,İnşaallah Abd,AB ve diğer emperyalistler için de yapıyorsundur.
Deli Emin 06 Eylül 2019 06:15
FARKLI BAKMAK - 1 "Türkiye bu coğrafyanın merkez ülkelerinden biri.100 yıl önceki yeniden şekillenme de Türkiye zemininde gerçekleşmişti. Türkiye’nin büyük kayıplarıyla." Türkiye bugün nasıl “derinden etkilenecek?” Üstad Sevr' den veya 1 Dünya Savaşı öncesinden durumdan bakarsak kayıp mı kazanç mı farklıdır. Atatürk kurduğu devlet ve mantığı ile büyük, etkili oalak potansiyeli barındıran anlayışa sahipti. Biz islamcılar ise atalarımızın anlayış ve bazı problemli yaşam biçimimizi,islami sanıp, her yapılmış olanı kayıp gibi gördük. İşte Allah İslam {CI} lara güç ve iktidar verdi.Sonuç!!.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 06:14
Sayın Taşgetiren getirdiğin taşı bağrına basıp konuşmasan evlada nasihat eder gibi yazmak nedir Allah(cc)aşkına? Helâk olmuş toplumların nasihleri gibi bana dokunmayan yaşasın tarzı...
Faik Güleçyüz 06 Eylül 2019 03:01
Ülkemizin Ortadoğuda bekası;Kürtlerle barışmaktan ve de Suriye'de savaşmaktan değil;barış ihraç eden,bir ülke olmaktan geçer."Yurtta sûlh,Cihanda sûlh." Selâm ve sevgilerimle.
Murat Doğrusöz 06 Eylül 2019 14:55
1
Kemalizmin uyguladığı;Yurtta hakkını isteyene sopa,Cihan'da ise Türkiye'nin altını oyan Abd ve Batı'ya bırakınız yapsınlar,bırakınız geçsinler politikası Türkiye!ye kaos ve gelişememekten başka bir şey sağlamamıştır.Türkiye'nin bekasını ve BİRLİĞİNİ istiyorsak Kürt realitesini görmezden gelemeyiz,realite olarak,Hak olarak.Aklı başında hiç kimse savaş istemez,ama Ülke'ni savunmak için savaş gerekebilir,Dünya tarihi de Ülkesini savunmak için yapılmış birçok savaşla doludur.
Faik Güleçyüz 07 Eylül 2019 04:14
0
Doğru.Ülkemiz işgâl edilmişse ya da birileri,işgâl etmeye yeltenmişse;savaşmak boynumuzun borcudur. Çanakkalede,Kurtuluş Savaşında olduğu gibi.Emekli hava piyade subayı Selâm ve sevgilerimle
Murat Doğrusöz 07 Eylül 2019 07:51
1
Siz görev sırasında mücadelenizi ve savaşınızı keşke;TSK'nın gelişmesi,savunma sanayinin kurulması,Abd'ye bağımlılıktan kurtulmak için verseydiniz.Ama ne yaptınız savaşınızı Millet'e ve Millet'in değerlerine karşı verdiniz.Şimdi de hataları olsa da,Milletin iktidar yaptığı,emanetini de Milletin alacağı iktidara isyan ima ediyorsunuz.Zaten Kemalistlerin amacı da Akp ve R.T.E.nin hatalarıyla değil,onlara kaybettirdiği vesayet gücünü tekrar ele geçirmek.Akp gider ama,geçmiş faşistliklerinize temel oluşturacak eski despotik vesayet gücünüz artık olmayacak,Millet buna müsaade etmeyecek İnşaallah
Sayın Ahmet Bey hala net yazıp konuşmaktan imtina ediyorsunuz.Ne demek ''Bu yapı 'tek adam' yönetimi biçimine dönüşme ihtimaliyle haklı olarak kaygı uyandırıyor'' Hala 'ihtimal ' diyorsunuz.Ortada ihtimal falan yok ,çok net bir şekilde tek adamlık var.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 16:42
0
Ne yapsın?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 20:44
1
EMEKŞ BİR VATANDAŞ; Seçimle gelen seçimle gider, bunu içinize sindirin! Sindiremiyorsanız, demokrat değilsiniz. Demokrat değilseniz sizin ne istediğinizin hiçbir önemi yok.
Hırsını, kibrini ve koltuğunu beka olarak sunanların, devletin tüm musluklarına çökenlerin, sarayları, filoları, lüks ve debdebeyi itibar sayanların aykırı en ufak bir sesi ihanet ve terörizm sayanlarınTürkiyeyi birleştirebileceğine hala inaniyorsaniz ve bunlardan hala medet umuyorsaniz başımıza ne gelirse müstehakız. Arkadaş bunlardan artık hayır ve iyilik namına hiçbirşeyin sadır olmayacağını görmek için daha başımıza ne gelmeli. Bu kadar kirlilikten, kokuşmuşluktan, kibirden hala hayır ve güzellik çıkabileceğine inanmak basiretsizliktir hatta düpedüz saftirikliktir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:30
Şahsî bekâ ülke beķâsının önüne geçmiş durumda... Son tahlil de böyle... Ülke bekası birleşme ve kucaklaşmayla sağlanır ayrıştırmakla değil. Özetle;bu millete baş olamazsan bu millet başına birini bulur. Kaybeden kim olur?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:26
Kendisini desteklemiyor, yada muhalefet ediyor diye, ülkenin yarısını hain ilan eden bir karekterden, bahsettiginiz rolü beklemek biraz tuhaf olmuyormu...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:31
1
Aldığı oyu yabana atma derim; üstüne beslemelikleri, yalakaları, menfaat 'çeteleri' ni de say ve koy...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 20:52
3
00:26, Seçilene, sevmiyorsanız bile seçildiği süre boyunca katlanmak zorundasınız. Bunun adı demokrasi! Aksi bir düşünceniz varsa, mesela 15 Temmuzdaki kalkışmayı yapanlar gibi, onlar gibi muamele görürsünüz!
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:07
Erdoğan'a, cumhurbaşkanlığına ilaveten, parti başkanlığını, artı, ana muhalefet başkanlığını, meclis başkanlığını, TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB başkanlığını, HSK, YSK, TBB başkanlığını, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay başkanlıklarını, bilumum rektörlükleri ve YÖK başkanlığını, Merkez Bankası başkanlığını, RTÜK, EPDK, BDDK başkanlıklarını, Diyanet işleri başkanlığını verseniz, hepsi bu kadar mı, der.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN