Back To Top
Trump’ın verdiği umudun kıymet-i harbiyesi

Trump’ın verdiği umudun kıymet-i harbiyesi

 - Son Güncelleme: 30.06.2019 Pazar 08:18
- A +

Şimdi ortada iki Amerika var.

Bir, “S-400 alırsanız yaptırım uygularız” diyen Amerika, iki, Osaka’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştükten sonra Trump’ın “Türkiye’ye adil davranılmadı” sözüne yansıyan Amerika. Trump’ın bu sözünün tam önü arkası şöyle:

“S-400 konusuna bakıyoruz. Farklı çözümler arıyoruz. Patriotları almasına izin vermediler, Obama yönetimi izin vermedi, insanlarla böyle iş yapamazsınız, insanlara Obama yönetiminin yaptığı gibi davranamazsınız. Bu sebeple başka füze almak zorunda kaldılar. Başka biriyle anlaşınca da ‘Tamam size satarız’ dediler. Bence Türkiye’ye adil davranılmadı.”

Bunlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürece yönelik anlatımlarından sonra Trump’ın sözlerine yansımış gözüküyor. Çünkü uzun süredir Türkiye, Amerika’ya “Siz Patriot satmadınız, bizim savunma ihtiyacımız vardı, biz de çaresine baktık, bizi Rusya’ya siz muhtaç ettiniz” şeklinde sitemlerde bulunuyordu.

***

Trump günahı Obama’ya atarak ortaya Türkiye için çıkış yolu beklentisi verecek bir söylem sunuyor.

Bu söylem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Trump’la Osaka buluşması”na yönelik beklentisine uygun. Erdoğan, Trump ile ABD’nin diğer odaklarını ayırmayı tercih etti bugüne kadar ve Trump üzerinden farklı bir sonuç alınabileceğine yönelik umudu saklı tuttu.

Osaka sonucu en azından “söylem planında” bu beklentinin boşa çıkmadığını gösteriyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump’ın sözlerini “Yaptırımlar konusunda Trump bugün de açıklama getirdi, böyle bir şeyin olmayacağını kendisinden dinlemiş olduk” diyerek çerçeveledi. 

Ancak birçok konu yanında özellikle Türkiye ile ilişkilerde Trump ile “Öteki Amerika” arasında ciddi farklar bulunduğu ve sürecin Trump tarafından değil “Öteki Amerika” tarafından belirlendiği gibi bir gerçeklik de var.

Coğrafyamızdaki gelişmelere bakıldığında Erdoğan-Trump görüşmesinin ürettiği “söylem”in dışındaki Amerikan politikalarında Trump’la “Öteki Amerika”nın pek fazla ayrışmadığı, hatta Trump’ın bazı konularda (İsrail ile ilişkiler, Kudüs’ün, Golan’ın statüsü, Kaşıkçı cinayeti) çok daha agresif tutum takındığı bir gerçektir.

Kaldı ki Erdoğan-Trump görüşmesinden sonra Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklama da “Trump’tan daha farklı” bir üslup taşıyor. Şöyle ki: “Başkan, Rusya’dan S-400 alımına ilişkin endişesini dile getirdi ve Türkiye’yi savunma iş birliği konusunda NATO İttifakı’nı geliştirecek biçimde ABD ile çalışmaya teşvik etti.”

Bu ifadeler Washington’un öteki odaklarındaki duruşu yansıtıyor. Kaldı ki ABD ile sorunlu alan sadece S-400 konusu değil. Bizim içinde bulunduğumuz coğrafyaya bakışta çok çok ayrıştık ABD ile. Şu andaki tek “pozitif” nokta, NATO’daki yerimiz. “Türkiye’yi feda edemezler” değerlendirmesi. “Amerika ve Avrupa, Türkiye’siz bir Ortadoğu politikası oluşturamaz” diye bakıyoruz. Rusya ile ilişkileri “Biz Batı’ya mahkum değiliz” mesajını besleyecek bir çizgi olarak gördüğümüz algısı oluşuyor.

Ama Rusya’dan da emin değiliz. Mesela Rus Ria Haber Ajansı’na göre Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile İsrail’de güvenlik konularının ele alındığı 1.5 saatlik bir görüşme yapıyor. İsrail’de… Amerika-Rusya güvenlik toplantısı…

Mesela Putin, Financial Times’a yaptığı değerlendirmede Suriye’deki varlıklarının gerekçesini anlatırken “Suriye’de çok sayıda militan etkisiz hale getirildi. Rusya veya vize serbestisi olan komşu ülkelere geri dönmeyi planlıyorlardı. İkisi de bizim için eşit derecede tehlikeliydi. Böylece Rusya’nın iç güvenliğini doğrudan güçlendirdik” diyor.

***

Suriye’de ABD ile neredeyiz Rusya ile neredeyiz sorusu, S-400 gerilimi kadar hayati. Uzun süre ABD’de Türkiye Büyükelçiliği yapmış bulunan Şükrü Elekdağ, Sözcü’de, Uğur Dündar’a verdiği mülakatta “Ankara ile PKK ve PYD arasında ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey aracılığıyla tampon bölge müzakeresi yapıldığı”nı, daha kötüsü “Tampon bölgenin ABD’nin Fırat’ın doğusunda Suriye’nin kuzey bölgesinde kurmak istediği Kürt devletini Türkiye’den korumak amacını güttüğü”nü iddia ediyor. Daha da kötüsü “Jeffrey 8 Haziran’da Washington’da yaptığı açıklamada ‘Türkiye ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında prensipte genel bir anlaşma sağlandığını söyledi” diyor. (Sözcü, 27 haziran 2019)

Bunların tamamı te’yide muhtaç ifadeler. Ama coğrafya her bakımdan sıkıntılı. Libya’dan “düşmanca sesler” yükseliyor, nasıl bir şey?

Bu sıkıntılı yazıyı bitirirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “S-400 olayı bir taraftan yürürken, ABD’den şu an 100 tane Boeing uçağı alıyoruz”  cümlesini de “parasal bir çözüm ihtimali” olarak not etmek lazım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 00:10
Trump'ın konuşmasının tamamını izleyen var mı aranızda? Konuşma sırasındaki ses tonuna, mimiklerine bakan var mı? Sanırım yok!
Burak Han 01 Temmuz 2019 00:09
Bu bile zoruna giitti dimi Tasgetiren. Adamlar Turkiye'nin pek cok konuda hakli olduklarini itiraf etti diye komplekslere girip yazi dosuyorsun.Yazik cok yazik.
Garip yolcu 30 Haziran 2019 21:40
Allah aşkına siz ne peşindesiniz bu yorumlara bakıp şaşırıp kalıyorum bu memlekette hiç iyi bir şey yok eksikler vardır ammena ama eleştirirsin ama olanıda söylersin size göre iktadarı öven herkes yalaka peki siz nesiniz siz kimin yalakasınız bu gazetede yazanları yıllardır tanıyorum bir zamanlar erdoğanın uçağında gezenler danışman olanlar koltuktan inince iflah olmaz muhalif oldular hep karşıyı eleştiriyorsunuz birde aynada kendinize bakın elinizi vicdanınıza koyup varsa.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 17:16
S400 lerin de, F35 lerin de geldiğini düşünün. F35 kime karşı, Rusya veya Suriye'ye karşı, peki S 400 kime karşı konuşlandıracağız? Tuhaf bir durum değil mi?
Tarkan Bey 30 Haziran 2019 22:34
4
Kara cahil, bunlari bize saldirmak isteyen herkese karsi kullanabiliriz. Bosuna mi teknolojilerinide almak istiyoruz.
KARAR OKURU 01 Temmuz 2019 00:05
0
Saddam'ın da elinde uçak ve hava savunma sistemlerinin her çeşiti ve bunları kullanacak uzmanları vardı. Sonuç ne oldu. Baskıyı yiyince hiçbiri işe yaramadı. Acaba neden?
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 15:13
Bütün dünyanın yaptığı gibi biz de, çıkarımız neyi gerektiriyorsa onu yapmalıyız. Uçağımızı kendimiz yapamadığımız göre, Boeing yada Airbus hangisi bizim stratejik önceliğimize uygun ise onu alırız. Avrupa birliği ( Almanya ve Fransa) Türkiye'ye biraz daha terbiyelice yaklaştığında Airbus alırız. Bu kadar basit.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 14:53
Kardesim,Trump her görüsmesinde bize bir seyler kakaliyor,nicin acaba?
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 13:07
Burada, olan biteni Erdoğan'a çamur atmak için yeni bir fırsat olarak gören arkadaşlar, reel politik diye bir şey var. Hem Türkiye kendi uçağını
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 12:56
İslamcı hareketin yayın organı gazete ve tvler yani havuz medyası bir gün ABD'ye ve Trump'a atıp tutuyor, ağzına geleni söylüyor, ertesi günü liderinin Trump ile çektirdiği resmi gazetelerine basıp işlerin düzeleceğinin kanıtı olarak sunuyor. Bunlara boşuna demiyorlar bütün güvenilirliklerini yitirdiler diye ...
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 12:19
Allah aklımıza mukayyed olsun. Afrin karşılığı olarak bütün suriyeyi ruslara bıraktık. Cerablus karşılığı olarakta amerikaya. Kardeşlerimizi zalimce bombalarla öldüren ruslarla işbirliği yapıyoruz. Ve dostumuz muş. Yavv suriyede biz kimle savastik ve savasiyoruz. Rusya ve iran degil miydi. Ozamanki suriyedeki Dostlarmizin yüzde doksanina ise şimdi terörist deniyor. Abd ile papaz olmanın mukabili olarak kıbrısı ve dogu akdenizi kaybediyoruz. Önlem alınmazsa ege ve akdenizdeki bütün haklarımız yunana ruma geçecek. Yanlış politikalar yüzünden dünyada kıskaç altındayız.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:27
1
Rusyada abd de bizim düsmanımiz birgün osmnlının hücüne ulasirsak 2 sine birden kafa tutarız
karar okuru 30 Haziran 2019 12:03
Taktiğimi kurdum içerde yandaşlarıma karşı dış politakada kükrerim amma dışarıda kankayız politikasının gerçeği yansıtmadığı kabak gibi ortada artık.İster dış ister iç politakada ilkeli ve tutarlı olamadığımız aşikardır artık.Adama sorarlar sen s400 ü kimden kendini savunmak için alıyorsun.Zaten Nato ülkesisin.Birde ülke içi ve çevresi tamamen Nato ve ABD üsleriyle çevrilmiş durumda.Akıl tutulması gibi birşey.Sakın sen anlamazsın bu işlerden reis işini bilir demeyin.Nedenmi.Reisi çok kandırıyorlar oda çok kanıyor çünkü.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 11:28
Rusya'ya rüşvet veriyoruz, ABD'ye rüşvet veriyoruz... Kendimizi böyle koruyoruz... Keşke teknoloji üreten bir ülke olsak da kimseye büyük meblağlarda rüşvet vermek zorunda kalmasak... Ama sadece inşaata odaklandığımızdan teknoloji üretimine sıra gelmiyor... Son 400 yıldır aynıyız... Galiba kıyamete kadar da böyle gidecek... Birgün Mehdi as zuhur ederse, Türkiye'yi ciddiye alacağını zannetmiyorum...
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 15:05
3
11:28, tam da o nedenlerle, Türkiye'nin son dönemlerinde atağa kalktığı teknolojide kendine yetmeye odaklanan çalışmaları takdir edilmeli ve desteklenmelidir.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:31
3
Reis kadar bu konuda caba gosteren biri daha varmı yerli savas gemieri ihalar yerli fuzeler yerli tank yerli otomobil yerli ucak vs.17 senede ulkenin butun okullari hastneleri yenileniyor nuri demiragi kim engelledi önünü kimler kesti tabiki chp
Süheyl CALISKANOGLU 30 Haziran 2019 11:04
Yandas medyada RTE'nin elini Macron'nun omuzuna "kondurmasi'olay olmus,bak gördünmü Reis'i falan filan palavralari,eziklik kokuyor buram buram(!)D.Trump'un ne yapacagi belli olmaz,simdiden dereyi görmeden pacalari sivadik."Oldu bitti ,masallah,yaptirim olmaz insallah'seslerini TV'deki zoraki gülümsemeye calisan yüzler bana hic güven vermiyor. Putin istedigini gibi satiyor,istemezse geri gönderiyor.Halen vize konusunda zorluk var,sözde Türkiye'nin "dostu'(!)D.Trump'a daha cok güvenirim,fakat Putin'e asla güvenmem ben sahsen..
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 09:19
Boeingler hatali . Dusuyorlar surekli ama bizim fitratimizda olmek pldugundan 100 tane almis reis bizi biliyor tabi. Sonra ucak duser isi bilen birileri hukumeti suclarken hic biseyden haberi olmayan birileri de cikar dusen ucak icin bile hukumeti sucluyorsunuz der.
Neyzen 30 Haziran 2019 12:25
2
Yook canım,Trump elindeki defolu malları tehdit ve şantaj ile bize kakalıyor..Birileri de % lik alarak faturayı milletin sırtına vuruyor.Birileri de koltuğunu koruyorlar..
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:32
3
Ucak almadan olmuyor malesef uretecegiz yakında calismaya devam
Okur 01 Temmuz 2019 14:38
0
Uçaklarda sorun olduğu doğru. Yalnız henüz uçuş izinleri yok. Uluslararası düzeyde uçuş izni çıkıncaya kadar da uçmayacaklar. Dileyelim sorun neyse çözülür de, uçaklar da güvenli uçar.
Takipci 30 Haziran 2019 09:02
1) Kapali kapilar ardinda yapilan konusmalar ile biz vatandaşlara anlatilanlar arasinda cok fark var. 2) Trump akilli adam, mal satmadan kimseyle konusmuyor, kasla goz arasinda bize 100 milyon dolarlık satis yapmis. 3) Putininde Trumptan asagi kalir tarafi yok, domates bile almıyor ama, milyar dolarlık satislari kolayca yapıyor...
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 08:44
Zik zak politikalarına devam. Trump da dengesiz bir adam. Çok güvenmemek lazım.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:29
2
Dış politika zigzaglidir osmanli degiliz malesef herkese posta koyalim
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 08:24
Her sıkıştığımızda ABD'den uçak vs alarak mı krizi ötelemeyi düşünüyoruz? Trump ne derse desin, S-400 yaptırımı gelecektir.ABD kongresi rahat durmaz.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 08:02
Dış politika boing boing çakıldı desene. Trumpa yalakalık yakışmadı. Ona inanmak kendi varlığını reddetmektir. Putin de İdlipte mehmetçiğimizi şehit ederek gözdağı veriyor.(bence kendi büyük elçisini bile...). Sonrada saldırıları durdurdum diyerek tehdit ediyor yoksa durdurmam diyerek klasik rus taktiği kaba ve göstere göstere . ABD sığırı ile Rus ayısı arasında kaldık.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 08:00
Istikrarlı bir dış politika ortada yok iç siyasete yönelik günlük dış politika ile bir gun isaya birgun musaya dayanarak güçlü devlet olunmaz.aldigimiz s 400 leri kime karşı kullanacağız? veya f 35 leri kime karsi kullanacagiz.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 07:54
S-400 konusunda ABD'ye sus payı için boing uçakları alıyoruz. ABD'nin bu alışveriş hatırına sessiz kalacağını sanmıyorum. Bekleyip göreceğiz.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:33
1
Bekleyin daha cok beklersiniz
Engin SFCA 30 Haziran 2019 07:39
Ahmet abi lutfen yapma verdiginiz gazete isimleri sadece bir duyumdan bahsediyor ve siz bunu gercek gibi lanse etmeye calisiyorsunuz guzel agabeyim nolursunuz zihin felci icin ugrasmayiniz.o verdiginiz isimler ne kadar durust ve ne kadar guvenilir bunlardan hic bahsetmiyorsunuz.Selam ve Dua ile
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 07:23
Bu tür hamleler BOP sinin temellerinin atılmaya başladığının göstergesidir.PYD ile ABD arasındaki sıcak ilişkiler de görmezden gelinmemeli.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:30
0
Kim gormezden geliyo
Ali Desidero 30 Haziran 2019 05:28
Ahmet bey millet bütünlüğün,ekonomik,askeri gücün yoksa şantaj ve tehdide maruz kalırsın.Trump çevir kazı yanmasın ayaklarında. Erdoğan ise “S-400 olayı bir taraftan yürürken, ABD’den şu an 100 tane BOEİNG UÇAĞI alıyoruz” Şantaj ve tehdit böyle sonuç alır işte. Gerçek lider ülkesi ve toplumu için kendi ve menfaatlerini feda edendir. FEDA EDİLEN,TAVİZ VERİLENLERE BAKIN! NELERDEN,KİMDEN VERİLMİŞ VE BEDELİNİ KİM ÖDEMEKTE? Bu sorunun cevabı her şeyi anlatır!Masala gerek yok.
Karar Okuru 30 Haziran 2019 04:20
Teröristleri ABD mi destekliyor, terörist liderin mektubuna bel bağlayan, terör suçundan arananları devlet televizyonuna çıkartan yönetim ve iktidar mı pek anlamadım. Bu desteği verecek kadar düştüysek ülke güvenliğini ABD nin tehdit ettiği yalan oldu. Acı gerçek imkan ve donanımı olanlar bu ülkede gelecek görmüyor artık. Haksızlar mı?
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 03:59
Yalniz Trumpin onune gelecek CAATSA yaptirim listesinden bir kismini Turkiyeye uygulanmak uzere secme zorunlulugu olsa da, "gecici olarak askiya alma" yetkisi de var ve bu yetkiyi 6sar aylik peryodlarla sonsuz defa uygulayabiliyor, yani pratikte Turkiyeye yaptirim uygulanmamasini saglayabiliyor.. erdogandaki bu sonsuz kendine guvenin altinda trumpi zora sokabilecek bir bilgi olabilecegini dusunuyorum.. belki kendisi de benzer sebeple rusyaya yuzunu donmek zorunda kalmistir bilemiyorum ama bir gavurdan obur gavura savrulmanin ve hala zayif pozisyonda olmanin bir arka plani olmali bence.
Karar Okuru 30 Haziran 2019 14:27
1
Erdoğan da Trump ile ilgili bir vergi var ise Trump Erdoğan ile ilgili 1000 bilgi olur. ABD orta doğu zevatını iyi yönetir işler bu.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 03:33
Sadece patriot fuzelerini degil teknolojisini de satin almak istedik. Onun icin Obama "olmaz" dedi. S-400lerin de KISMi teknolojisiyle birlikte satin alindigi soyleniyor ama uzmanlar bu "kismi" kelimesinin anlamsiz oldugunu ve aslinda Ruslarin da bu teknolojiyi vermeyi kabul etmedigini soyluyor. Yani her zaman oldugu gibi seytan ayrintilarda gizli.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:38
2
3 sene sonra gorursun vermelerine gerek yok pakistan dan aliriz adamlar balistik fuze yapiyolar teknoloji sadece rusyada yok ayrica bizm mutfaktada birseyler pisiyor hersey soylenmez
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 22:55
0
21:38...Hayal aleminde yasamayi birakin. Pakistan'dan'dan balistik fuze alirsak hedefe varmadan patlar. Bizim balistik fuzeye, patriota, S-400e zaten ihtiyacimiz yok. Kimseyle topyekun savasa girmeyiz. Suriye'nin sahibi Rusya, Irak'in sahibi ABD, Yunanistan Nato ulkesi. Israil zaten ABD demek. Kimseye fuze muze atmayiz biz. Kimse de bize fuze atmaz...Bizim mutfakta da yumurtadan, makarnadan baska birsey pismez.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 02:40
Trump’ın aklı bir karış havada. Memleketine dönünce ona o işler öyle değil efendim derler. Bakın, Patriotlar Türkiye’ye verilmedi diye bir şey yok. Türkiye ortak üretim, kaynak kodları istiyor. Kimse vermez. Kaldıki rusya’da vermiyor. S-400 anahtar teslim temmuzda teslim edilecek. Nerde ortak üretim? Trump siz s-400 depoya kaldırın bizden Patriot alın bu iş çözelim diyecek
Neyi kimden savunuyoruz anlamadım. dağlarda askerimize pusu kuran ,Kırmızı bültenle aranan PKK lı TRT ekranlarında konuşuyor. acaba konuşur musun diye teklifi kim götürdü ve hiç görevden alınan olmadı ...yazık. .çok yazık
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 01:39
Kıymet-i harbiyesi yok. Yslan dolan. Hani Suriyeden çekiliyordu. Hani ypg'ye silah yoktu. Senato ve temsilciler meclisi ne derse o. Trump topal ördek bile değil ABD dünyaya rezil olmamak için idare ediyor. Biz de işimize gelince kendimizi kandırıyoruz. Zor günlere hazır olun. Bir rahip için başımıza geleni ne çabuk unuttuk. Balıklar bile unutmamış.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:42
0
Mesele rahipdegil arkadas o sadece bahane saldiri yapacaklari zaman bahane buluyolar zaten birakilacakti
Şahin 30 Haziran 2019 01:28
“Trumpu yatıştırmak icin Airbus yerine 100 tane Boing ucağı aldık” demek pahalıya ucak aldık demektir. Faturası zaten halk ödeyecek
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 02:44
1
O uçaklarda hatalı çıktı haberiniz ola.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 04:03
0
Hangi parayla?
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:43
2
Halk bindigine gore halk odeyecek eskiden odeyip binemiyolardı simdi hic degilse biniyoruz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN