Back To Top
Türkiye -Amerika -Rusya arasında ip inceliyor

Türkiye -Amerika -Rusya arasında ip inceliyor

 - Son Güncelleme: 09.06.2019 Pazar 09:06
- A +

F-35 ve S-400 geriliminde yeni bir safhadayız.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektup en son gerilim unsuru. Mektubun dili, 5 Haziran 1964 tarihli meşhur “Johnson Mektubu”na benziyor.

Neler var mektupta?

Tam metninin tercümesi için Murat Yetkin’in “Yetkin Report” sitesinde verilen mektuptan şu cümlelerin altı çizilebilir:

- ABD, ABD-Türkiye diyaloğuna ve stratejik ortaklığına büyük değer vermektedir. Ne var ki, Türkiye’nin S-400 sistemleri üzerine eğitim almak için Rusya’ya personel gönderdiğini öğrenmekle hayal kırıklığına uğradık.

-Eğer Türkiye S-400 tedarik ederse, ülkelerimiz Türkiye’nin F-35 programını sürdürmemesi üzerine bir plan geliştirmek zorundadır.

-Türkiye S-400 teslimatını kabul ettiği takdirde F-35 almayacaktır. S-400 tutumunuzu değiştirme seçeneğiniz halen bulunmaktadır.

-Haziran 2019 Brüksel toplantımız öncesinde, ABD’nin Türkiye’nin 31 Temmuz itibarıyla F-35 programına katılımını askıya almak üzere [planladığı] eylemlerinin bir özetini [mektuba] ekledim.

-Milli Savunma Bakanlığını Türk personele Birleşik Devletlerde yeni F-35 eğitim programı başlatmasını önermediğimizi, yakın gelecekte [mevcutların] geri çekilmesini beklediğimizi bildirdik.

-12 Haziran 2019’da yapılacak yıllık F-35 İcra Kurulu Başkanları Yuvarlak Masa toplantısına Türkiye’nin katılımını öngörmemekteyiz ve programın yönetişim belgelerinin güncellenmesi de Türkiye’nin katılımı dışında ilerleyecektir.

-F-35’ler dair bütün eylemler Türkiye’de S-400 mevcudiyetinin riskleri üzerine temellendirilmiştir ve Rusya’ya ilişkin Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlarla Karşıkoyma Yasası (CAATSA) yaptırımlarından ayrıdır.

-Kongre’de her iki parti [Cumhuriyetçi ve Demokrat] tarafından S-400 edinmesi halinde Türkiye’ye CAATSA yaptırımları uygulanması konusunda güçlü irade mevcuttur.

-F-35 gibi platformların güvenliğini tehdit etmesine ek olarak, Türkiye’nin S-400 tedariki ulusunuzun Birleşik Devletlerle ve NATO bünyesinde işbirliğini geliştirme ve koruma imkânlarını aksatacak, Türkiye’nin Rusya’ya stratejik ve ekonomik aşırı-bağımlılığına yol açacak ve Türkiye’nin savunma sanayi ve iddialı ekonomik kalkınma hedeflerini baltalayacaktır.

-Bu yolda devam[ınız] istihdamda, milli gelirde ve uluslararası ticarette kayıplara neden olacaktır. Başkan Trump’ın hâlihazırda 20 milyar dolar olan ikili ticaret hacmini 75 milyar dolara yükseltme kararlılığı da, ABD’nin CAATSA yaptırımları ilanıyla tehlikeye düşebilecektir.

Shanahan’ın mektubu “konuyu derin güvenlik işbirliğimizin diğer boyutlarını koruyacak saygılı bir şekilde ele alıyoruz” diyerek bitiriliyor.

Mektup, bizim Milli Savunma Bakanlığımız tarafından belki bu son cümleden yola çıkarak, gerilimi – tehdidi vs’yi kamufle edecek şekilde kamuoyuna yansıtıldı. Şu ifadelerle:

“İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir”

Bu açıklama Shanahan’ın mektubunun Ankara’da bu nitelikte okunduğu, dolayısıyla  F-35 geriliminin çok ciddiye alınmadığı anlamına mı geliyor yoksa Türkiye’nin kamuoyuna “tehdit” boyutundan arındırarak yansıtma ve ABD aleyhtarlığına yol açmama gereği duyduğu anlamına mı?

Amerikan tarafı bu mektubu yazdığına göre bunun kamuoyuna yansıyacağını dikkate almamış olamaz. Acaba onlar neyi hesaplamış olabilirler?

-Amerikan aleyhtarlığını daha da artırmayı. Bu absürd olurdu.

-Tehdit edip göz korkutmayı. 

-Kamuoyunda ekonomik riskler sebebiyle Hükümete baskı olma ihtimalini.

Durum bu: Amerikan tarafı deyim yerinde ise bir çok koldan bastırıyor.

Ankara rahat mı? Öyle gözükmüyor. MSB’nin açıklaması sıkıntılı. “Kim oluyorsun sen!” boyutunda değil. Ay sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’la yapacağı görüşmeye bağlı umutlar var ama, o umutların ne olduğu da net değil.

Rusya ise Türkiye’ye S-400 satışı ile çok önemli bir stratejik – politik hamle yaptığını bilerek pusuda bekliyor. Bu arada Suriye’de, İdlib’de, Türkiye’nin asla olumlamadığı operasyonlarda Esed güçleri ile birlikte hareket etmekten kaçınmıyor.

Türkiye – ABD – Rusya ekseninde yaz çok sıcak geçecek vesselam.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar Okuru 12 Haziran 2019 13:14
görelim mevla neyler neylerse güzel eyler . mulakat sınavların da kuran okumayı nerde ögrendin sorusuna cevap ne cevap verilirse mulakat sınavından geçersiniz S 400 F 35 NEKİ .
H.K. 09 Haziran 2019 22:52
Osmanlı dönemi geçti.Bizimkiler hala onların siyasi sünnetine uyarak ortalığı idare edebilirim sanıyorlar. Bir blokun içine girmişsen teknik olarak çıkmağa hazır hale gelmeden cilve yapamazsın, santaj olarak aglılanır. Rusya ile komşuluk ilişkilerini bozmadan S-400den vazgeçilebilirse iyi olur.Bu mümkün değilse, S-400 alınır. ABD’ye bunları F35lerle beraber kullanmama taahhüdü verilir. Ancak, F35 & NATO standardlarıyla uyumlu S-400 lere alternatif savunma sistemleri geliştirilir. TR’nin buna hakkı olmalı.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 22:05
15 temmuz darbe girişiminde meclisi bombalayan kendi uçağını ancak nato dışından bir sistemle indirebilirsin. S-400 almamızın sebebi bu bence. Patriot alsan kendi uçağını vuramazsın.
H.K. 10 Haziran 2019 07:52
0
Kıbrıs çıkartmasında kendi savaş gemimizi vurup batırmışız. NATO'da iken aynı sistemde nasıl oldu bu iş?! S-400leri darbe tesebbüsündeki rollerinden ötürü ABD'ye sözde kızgınlığımızdan dolayı alıyoruz. Putin bunu gördü ya, bakarsın onlar da ilerde bizde yeni darbe tesebbüslerine önayak olabilirler, bizim bazı avarel askerler de çok meraklı ya! Bu kafayla, ne kaa geri kalmış olsak az bize..
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 21:53
Rusya'dan dunya para verilerek alinacak S-400lerin ne ise yarayacagini bilen varsa beni aydinlatsin. Bugune kadar bu silah sistemine neden ihtiyac oldugunu, kime karsi kullanilacagina dair tek bir cumle okumadim.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 21:13
Amerika blöf yapıyor. Böyle kapsamlı yaptîrımları uygulamaya sokması demek, Íncirliği, oradaki atom başlıklarını, Kürecik, Sinop vs yi gözden çıkarması yani oralardaki NATO dışı herşeyi geri çekmeyi göze alması demektir ki bu bugün için mümkün değildir. Ortadoğu'da, Türkiye kadar askeri alt yapısının olduğu ve bu kapsamda yığınak yaptığı başka ülke olmadığı gibi Karadeniz, Kırım, Kafkasya, İran, ve bütün Ortadoğu ve Akdeniz'e hakim başka bir NATO ülkesi yok. Blöfün daniskası bu...
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 22:42
1
sen ABDnin nasıl işlediğini ve devlet kültürünü bilmiyorsun.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 23:47
1
Katılıyorum rahip konusunda da blöf yapmışlardı ama yermi Anadolu çocuğu. Yememistik dimi
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:50
0
Aynen, sorun ona bu blöfünün neye mal olabileceğini açık seçik gösterebilmekte.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 19:53
Halkımızın bir kısmı taraftarı olduğu kesimlerin(ister din alimi,tarikat şeyhi,cemaat lideri,parti lideri,sivil toplum kuruluşu lideri) liderlerini haşa peygamlerden daha kusursuz gördüğü sürece veya yanlış yaparlarsa bir bildiği vardır dediği sürece ve bu ülkede yaşayan bütün vatandaşları eşit olarak denetleyecek siyaset ve bürokrasinin üzerinde bir yargı sistemi kurulmadığı sürece daha çok krizler yaşayacağız.Allah yöneticilerimize basiret versin
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 17:49
icisleri bakani Suleyman Soylu, Koc'un ucak sirketini, Imamoglu'na ucak tahsis ettigi icin sucladi. Meger ucak kiralanmis, parasi da odenmis. Ustelik Binali Yildirim da 2 ay once Koc'un helikopterini kullanmis...Binali Bey'in bu konuda bir aciklama yapmasi lazim.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 17:14
İstanbul seçimine bir hafta kala yerli silahlarımız ortaya çıkar. Altay tankı, atak helikopteri, sihamız, ihamız. Motor yabancı ama kaporta yüzde yüz yerli.
KARAR'LI ADAM 09 Haziran 2019 15:44
Sayın Taşgetiren yazısına:"Türkiye-ABD-Rusya ekseninde yaz çok sıcak geçecek vesselâm"diye son vermiş.Ayrıca Ist.seçimi de iktidarın istediği gibi sonuçlanmazsa,üstelik rakibi İmamoğlu bu kez en az 100 bin farkla kazanırsa,sıcaklığın şiddeti daha da attarak devam edecek ve işte o zaman asıl dananın kuyruğu kopacak.Bekleyip görecegiz(İnşéallah),bakalım neler olacak.Milletimiz hakkında hayırlısı olan neyse o olur inşéallah.
Muhtefi. . 09 Haziran 2019 14:59
birbirimizi yemekten yok laisizim yok Dinbazlik, senin partin benim partim diye, diye Teknolojide geri kal bedeli yine Vizyonsuz idareci ve halk hepimiz çekeceğiz. .Rusya Ortodoks Maskeli IRKCI Emperyalist Hegemonya güden Aç ,Fakir imalat sanayisi SIFIR. .silah vb hariç. bir ülke amacı Batı ile aramıza Nifak, fitne sokmak. Fakat para ve sanayi batida Ağırlıklı ihracatımız ve ithal ara mallar vb batıdan geliyor ..son derece zor bir konu zor. .!..Siyasetler ,ideolojiler üstü ONCE VATAN diye dusunmelyiz. .
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 14:41
S400 bahane . Yüz yıllık bağımsızlık mücadelemizde geldiğimiz nokta onlar için rahatsızlık verici. Önemli olan yağmurdan kaçarken doluya yakalanmamak.
Süheyl CALISKANOGLU 09 Haziran 2019 14:36
S-400'leri "fitil fitil'burnumuzdan getirecek ABD,bizim siyasiler de bunu cok iyi biliyorlar,fakat cikis yolu yok,Putin'den daha cok cekiniyorlar,ucak düsürme vakasinda Putin'i tanidik, ayni hatalari tekrarlamaktan korkuyorlar acikcasi..
vatandaş 09 Haziran 2019 14:22
Bunda kırk yıl kadar önce atiplerimizn birinin konferansını dinledim ve hala söylediklerinin bu gün de geçerli olduğunu düşünüyorumŞöyle konuşmuştu;Abd. Türkiye'nin güçlenmesini istemez,çünkü güçlü bir Türkiye ortad oğunun hakimi olur.Türkiye' zayıflamasını da istemez çünkü Sovyetler birliğine karşı güçsüz bir Türkiye gerekli karakol görevini yapamaz..Bu sözler hala kulağımdadır.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 21:40
0
Hicbiri Turkiyenin kendi kontrolu disinda guclenmesini istemez.. gucu yetse buradakiler de onlar icin ayni davranisi gosterir, cunku insan nefsi hep aynidir ve konunun Allah'la alakasi yoktur.. dolayisiyla kim kime guc yetirirse.. dolayisiyla da ABD/Bati blogu ya da Rusya/Dogu blogu ozunde aynidir ve birinin kucagindan oburunun kucagina savrulmak bana gore stratejisiz ve kisisellesen bir durumdur.
musto 09 Haziran 2019 12:13
Bu iktidar ile ekonomik ve askeri olarak bu cendereden tek parça olarak çıkarsak ne mutlu bize. Eskiden başımızda bir siyaset dahisi savaşlardan burnumuz dahi kanamadan çıkaran bir İnönü sonrası Ecevit Demirel Erbakan ve Monşer dedikleri eğitimli ve donanımlı dışişlerimiz kurmayların komuta ettiği bir ordumuz vardı.Dünyada bir özgül ağırlığımız vardı kırmızı çizgilerimiz vardı kimse o çizgilerimizi aşamazdı şimdi kanı on para etmez adam çıkmış eşşek gibi saf saf olacaksınız diyor tıss bırakın milletten ses çıkmıyor.
ati 09 Haziran 2019 12:31
9
Dünyada bir özgül ağırlığımız vardı ??? ne zaman? biz niye hissetmedik?
musto 09 Haziran 2019 16:57
4
Geldikleri giderler dedik arkalarına bakmadan gittiler krallar şahlar mareşallar ayağına geldi devamlı bölgemizde sözüne gücüne ve ezilenlerin ilhamı olduk.Gideceğiz dedik gittik aldık.Çıkar onu geliyoruz dedik apoyu kucaklayanları bir bir ortaya çıkardık üslerinizi kapatıyoruz dedik kapattık haşhaş ekmeyeceksiniz dediler ektik ve fabrikasını kurduk.Anlaşılan sizler bugünkü Türkiyede doğmuşsunuz bizleri bu hale düşürenleri bu millet hiç bir zaman unutmayacak.
musto 09 Haziran 2019 17:14
4
Cumhuriyeti kuranlar sağlam temeller üzerine kurmuştu demir çelik kağıt şeker sümerbank etibanklar maden işletmeleri bankacılık kimseye taşaronluk yapmamıştır gelin size 12 adaları verelim diyenleri elinin tersiyle itmiş bugünküler biz ancak ara malı üretiriz ve Bop ne emrederse onlara taşaronluk yaparız.
Karar Okuru 09 Haziran 2019 13:49
4
Ezilmiş ve ezik orta doğu kültürü bu. Örselendikçe çöküyor çöktükçe diline vuruyor. Allah acısın
Murat Doğrusöz 09 Haziran 2019 12:12
Türkiye'nin meselesi Kemalist Yobazlar,Dağınıklık ve Tutarsızlık sergileyen Müslümanlar,Kendi değerleri ile bile çelişip,Türkiye Takozluğu yapan Sol.Türkiye'nin Kurtuluşu da Emperyalizm Karşıtlığı,Vatanseverliği ve İdealistlikleri çerçevesinde bir araya gelmiş,Mantıklı Düşünen,Emperyalist maşalığı yapmayan,Türkiye paydasında buluşmuş,Samimi Müslüman-Samimi Sol İttifakıdır.Tabii bu pratikte çok zor,neredeyse Ütopik bir düşüncedir.Tarafları bunu düşünmez,çoğunlukla karşıdırlar,Emperyalist uygulamalarının sona ermemesi için,Batı buna müsaade etmez.Ama Tatlı Bir Rüyaya da karışamazlar ya.
Muhtefi. . 09 Haziran 2019 15:06
0
100% 100 katılıyorum. Tebrikler. .Rusya tamamen aramıza nifak sokup sonra kendisi Fasist,ırkçı emperyal hayaller peşinde. Carikli nükleer SAHİBİ KÖYLÜ. .Batı ise zengin Kodoman Mali, Sanayisi, fabrikaları var. .:)))..ayikla princin tasini herturlu Yobazliktan kurtulmalıyız. BU. ÇOOOOK CİDDİ İŞ. ... inşallah. Maşallah yobazcilar ve utopik marjinal solcular uzak dursunlar .!.Hikmet, ilim sahibi Bilgeler lazım .
Vatandaş Adem 09 Haziran 2019 11:49
Demek ki Eyylerle başlayan cümleler kurmak dış ilişkilerde pekte anlamlı değilmiş.İste böyle durumlarda işi bilen "monserlere" ihtiyaç var.Ama onlari da zamanında çok kucumsedik.Simdi yapılacak tek şey rahmetli Kayahan'in "Ben nerde yanlış yaptım."şarkısını dinlemek.
ati 09 Haziran 2019 12:33
6
iş bilen monşer'ler? onlarla nereye gittik biz? ne kadar gittik?
Ben 09 Haziran 2019 10:12
Birileri zamanında şöyle demişti 'Bu fakir bu görevde olduğu sürece o teröristi alamazsın!' Sonra ne olduğunu biliyoruz değil mi.
Yunanistan s 300 aldığında ne yaptıysaniz aynı tavrı bekliyoruz
Karar Okuru 09 Haziran 2019 10:49
2
S300 leri alıp depoya kaldırdılar. Buna en çok Türkiye karşı çıktı ve Nato diye bastırdı. Şimdiki durumun tersi yani.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 06:14
İktidar, kendince Abdülhamid'çilik oynadı, İngiltere ve Almanya 'yı birbirine karşı kullanır gibi ABD ve Rusya' yı kullanmaya kalktı. Yahu, bu 2 devlet te salak mı? Diplomasi çocuk oyuncağı mı? İkisi de çok ağır bedel ödetme potansiyeline sahip. Hadi çıksın reis işin içinden de biz de helal olsun diyelim.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 12:59
2
Köylülüğün alameti farikalarından biri kendini herkezden kurnaz sanmaktır.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 04:39
Hadi bastırın dilekçeyi çıkın Nato’dan. Amerika’yı da İncirlikten kovun. Sonra istediğiniz Rus, Çin füzesini alın. Kendi ayaklarınız üstünde bir durun görelim. S-400 kime karşı alıyorsun? Rus füzelerine karşı çalışmaz. Ee kime karşı alıyorsun? Nato sistemlerine karşı çalışmasını istemiyorsan dost uçak kodlarını S-400 gireceksin. O bilgide direkt Rusya’ya gideceği için sana F35’i vermez
Murat Doğrusöz 09 Haziran 2019 02:14
Abd Türkiye'nin özellikle savunma sanayinde kendi ayakları üzerinde durmasını istemiyor,bunu sağlamak içinde herşeyi yapıyor.Abd en sıkışık zamanında dahi Türkiye'ye Patroit sistemini vermedi.Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir yönetim savunma sanayinde bu kadar kararlı ve icraatçı oldu ve geçmişle mukayese edilmeyecek merhaleler katetti.Ama Abd bunlara hep takoz olmaya çalıştı.Çin'den alınacak silkworm füzelerini engelledi.S400'ler içinde büyük baskı yapıyor,ambargo ve ekonomi ile tehdit ediyor.Hükümet zor durumda,Muhalefette bu duruma göbek atıyor.Peki siz olsanız ne yapardınız???
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 04:35
4
Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? Ya adam gibi Nato’dan çıkıp istediğiniz silah sistemini alırsınız ya da müttefikliğe yakışır bir şekilde ittifak karşıtı ülkelerden silah almazsınız. Savunma sanayinde bu kadar kararlı hükümet yokmuş muş. Hepsini parayı bastırıp anahtar teslim alıyorsunuz. S-400 sistemi seni Rus füzelerine karşı koruyacak mı? Suriye’de Rus füzesi var.
Doğrular Peşinde 09 Haziran 2019 10:13
8
Yıllardan beri hep düşünürüm,Türkiye Nükleer Santral konusunda niye yıllarca hiç bir adım atmadı?Oysa fosil yakıtı yok,yenilebilinir enerjiler sınırlı,nükleer enerji bir realite.Çevreci görüntüler bahane ;Fransa 58,Japonya 42,G.Kore 24,Kanada 19,İsveç'te 8 Nükleer Santral var.Ama Türkiye'de birileri bugüne kadar N.Santral kurdurmamak için tüm takozluğunu yaptı.İşte BU KAFA,bugünde aynı Türkiye Takozluğunu devam ettiriyor.İktidarın yanlışlarını bahane ederek Türkiye için elzem için olan konulara dahi karşı çıkıyor.Halbuki Savunma Sanayi Türkiye için elzem,buna sahip çıkmak herkesin görevi
Önce Doğruyu Bil 09 Haziran 2019 10:43
4
Kör göz bilir ki,Bağımsız,Egemen bir Ülkenin birinci şartı,Egemenliğini devam ettirebilecek güce sahip olmasıdır.Bu güç Millet Bütünlüğü,Savunma Gücü,Ekoomik Bağımsızlık,v.b. şartların yerine gelmesiyle oluşur.Yine herkesin malumudur ki,modern Ülkelerde Halkı bilir ki,iktidar kim olursa olsun,Egemenlik gücünün korunması Tüm Milletin sahiplenmesi gereken ortak hedeftir,O Ülkelerin Devletleri;Halkın ırzını,geleceğini,ekonomisini,hülasa Milletin herşeyini koruyacak,kollayacak tartışmasız ortak Değerdir.O yara aldığında Tüm Millet yaralanacak,Güçlü olduğunda herkes Rahatlayacaktır.
Karar Okuru 09 Haziran 2019 11:01
3
Fazla yakın tarihi takip etmiyoruz galiba ünlü Jhonson mektubuma İsmet İnönü’ nün cevabı “yeni dünya kurulur Türkiye yerini alır” olmuştu. Nitekim bu mektuba konu olan Kıbrıs konusunda daha sonra 1974 yılında müdahale gerçekleşti. Ambargolar o zaman uygulandı. Ambargolardan ve 70 sent’e muhtaç olmaktan rahatsız olan halk CeHaPe yi iktidardan uzaklaştırdı. Sandığınız gibi savunma sanayinde ilk defa birşey olmadığı gibi ABD ile çatışan da hiçbir zaman bu günki kafa olmamıştır. Aksine yarın da olacağı gibi din- milliyet ekseni ABD nin her zaman müttefiki ve işbirlikçisi olmuştur.
KARAR OKURU DEDE 09 Haziran 2019 06:54
1
Abd hiç bşr ülkenin savunma sanayinde kendinden ileri olmasını istemez.tüekiyede istemez...bunlar boş laflar.Patriotu veya s 400 ne yapacak bir bilgin var mı.hem sorun çıkar hem muhalefeti suçla.sonrada senin gibi destekçin olsun.ne güzel dünya
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 01:54
Sayın yazar hiç umurumda değil. Yansa memleket bir kibritte ben çakacağım. Bu devlet zengin ve türkün devleti. Ben hem fakirim hemde kürdüm. Anlayacağın potansiyel suçluyuz. O yüzden vız gelir tırıs gider.
KARAR OKURU D 09 Haziran 2019 06:52
7
Ben de fakirim ve türküm.bu devlet fakir türkün devleti de değil
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 09:16
1
Ülke zenginlerin evet gelir dağılımında büyük adaletsizlik var.Ama olayı Kürt ,Türk meselesi haline getirmek yanlış. Çok zengin Kürt te var bu memlekette çok fakir Türk te. İnsanca yaşam için hep birlikte mücadele etmek gerekir
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 13:11
1
Orta gelirli bir Türk olarak sana katiliyorum, bu memleket herzaman birilerinindi hicbirzaman TC Vatandasi olan herkesin olmadi.
demircan 09 Haziran 2019 01:25
ağa ile kahyası şehre gitmek üzere yola çıkmışlar.sadece tek at varmış. bir süre gittikten sonra ağanın canı sıkılmış ve kahya ya bir teklifte bulunmuş.Benden bu kadar gerisi siz okurların hayal gücüne kalmış.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 09 Haziran 2019 01:18
Yazıyı okuyunca İsa Yusuf Alptekin’in şu hüzün cümlelerini hatırladım. “Doğu Türkistanlılar’a müstemlekecilikten bahsetmeyiniz. Bizim derdimiz istiklaldir. Amma kaderimiz müstemleke olmakmış. O zaman Allah’a yalvarıyoruz ve soruyoruz: “Ne günahımız vardı da Amerika, İngiltere, Fransa gibi biraz medenice bir milletin değil de Çin ve Rus gibi birbirinden vahşi iki milletin birden sömürgesi olduk?”
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 11:27
10
Hiç birisi bizim kadar medeni değil. Günahımız tembellik.
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 11:54
0
Kırmızı işaretleyen arkadaş sözün neresine katılmıyorsun bir yazsan da bizde aydınlansak.
Eee ne yapalım ehveni şer i tercih etmek zorundayız diyeceğim ama ehveni şer yok ortada. Şerler birbirinden şedid (şiddetli).
Ali baba 09 Haziran 2019 00:24
Ecdadlari gibi bir oyun yapacakti tutmadi, hep blôf
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN