Back To Top
Uzun ince bir yol

Uzun ince bir yol

 - Son Güncelleme: 10.10.2019 Perşembe 08:12
- A +

Yaşadığımız süreçte en kritik olay hiç şüphesiz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın görüşmesi olmuştur.

Çünkü bu görüşme Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik harekâtının önünü açmıştır.

Türkiye bölgeye gireceğini açıklayıp duruyor, buna mukabil orada hem ABD askerleri hem de ABD’nin eğitip donattığı bir yapı var. Türkiye tam da o yapıyı tehdit olarak değerlendiriyor ve yok etmek istiyor. İstiyor ki ABD aradan çıksın, Türkiye bu tehdidi bertaraf etsin. İşte Trump o görüşmede “Hadi biz çekiliyoruz” mesajını vermiş gözüküyor Erdoğan’a.

Tartışılan konu şu: Hepsi bundan mı ibaret Erdoğan ile Trump’ın görüşmesinin?

İki unsur daha ortaya çıktı Trump’ın görüşme ardından gelen tweetlerinden:

- Ele geçirilmiş DEAŞ militanlarının denetimi.

- Limitlere dikkat.

***

“Limitler” konusu tam net değil. Ama Trump’ın ona bağladığı tehdit çok net: “Limitlere uyulmazsa daha önce yaptığım gibi Türkiye ekonomisini mahvederim.”

Harekâtın önü açıldı, evet. Kimse, TSK’nın gücü ile terör örgütünün gücünü kıyaslamıyor. ABD ile karşı karşıya gelmek de söz konusu olmadığına göre iş tereyağından kıl çekercesine bir suhulet içinde ilerleyecek gibi görünüyor.

Ancak her askeri harekâtın bir siyasi hedefi olur. Bu harekâtta biz neyi hedefliyoruz, sorusunun cevabı, askeri harekât kadar suhulet içermiyor.

Örgütü etkisiz hale getirip dönmek mi, diye sorulsa cevabı “Evet” olmaz herhalde. Çünkü örgüt öyle çok kısa sürede etkisiz hale getirilecek bir yapı arz etmiyor. Türkiye, örgütün bizzat kendi topraklarındaki uzantılarıyla neredeyse 50 yıldır mücadele ediyor. Neden böyle? Çünkü örgütün bir siyasi hedefi var ve bu hedefte belli bir halk zeminiyle buluşuyor. Örgüt, Fırat’ın doğusunda göğüs göğüse çatışmak yerine uzun bir mücadeleyi seçerse bu, Suriye topraklarında çok uzun süre kalmak anlamına gelebilir.

Suriye topraklarında çok uzun süre kalmak… Belki “güvenli bölge” tasarımı bunu ifade ediyor. Kuzey Irak’ta bir süredir operasyonlar yapılan alan, Fırat’ın doğusu ve Zeytin Dalı-Fırat Kalkanı ile kontrol edilen bölge… Irak’tan Hatay’a kadar Türkiye denetiminde bir alan… Misak-ı Milli’nin  2019 versiyonu. Bir tür ön savunma alanı.

Çok mu hayalci oldu? Buna Suriye ne der, Rusya, İran ne der, Amerika, Avrupa ne der, mi diyorsunuz? Trump’ın “limitler” dediği şeyin içine girmez mi bu hesap?

Ama güvenli bölge olmalı ki, Türkiye’nin seslendirdiği iki milyonluk “mülteci iskânı” gerçekleşebilsin. Mülteci iskânı, Fırat’ın doğusu hedeflerinde çok önemli bir başlık. Para bulunacak, evler yapılacak, orada yaşama şartları oluşturulacak, insanlar seçilecek, yani insanlar razı olacak, bölge insanları razı olacak vs.

Suriye topraklarında, diyeceğim ama, artık orası Suriye toprağı olacak mı, sormak gerekiyor.

Suriye toprağı olmayacaksa ne olacak, buna kim onay verecek-vermeyecek?

Türkiye bu süreçte hangi platformlarda nasıl tartışılacak? Şu anda hemen bütün platformlarda en düşük dozu “kuşku” olan “Türkiye karşıtı” yaklaşımlar hangi boyutlara tırmanacak?

Dünyadaki “Türkiye tartışmaları”nın geri dönüşü ne olacak?

***

Yaydan çıkan ok.

Bir süredir Türkiye’nin bölgedeki politikaları bunu andırıyor.

Sadece Türkiye hareketlendirmiyor bölgeyi, bütün dünya güçlerinin bir hesabı var. Sanki başka odaklarda da yaydan çıkan ok türü bir hamle söz konusu.

Zaman içinde korku-endişe de yanlış olabilir, cesaret de…

Hesap, strateji, güç muhasebesi… Bunlar ülkelerin siyasi aklını anlatır.

Bir TV programında konuşmacı (Ahmet Kasım Han) “Yaptığımız her şey Şam yönetiminin işine yarıyor ama biz onunla konuşmuyoruz” dedi. Şam ile ilişkiyi Rusya-İran üzerinden kuruyoruz. Bu bizim diplomatik kıvraklığımızın sonucu mu yoksa tıkanmaların esnekliğin önüne geçmesinin mi?

Lozan ortamına benzer günler yaşıyoruz. Bölgemizde aslında bizim akrabamız olması gereken toplumlar, başkalarının hesap alanında tartılıyor. Bölge dizaynında o gün yapamadığımız “güç kullanımı”nı icraya yöneliyoruz. Başkaları da o gün yapamadıklarını yapmaya çalışıyorlar. Başarı özlemimiz Karlofça’dan beri devam ediyor. Bu özlemin kararları etkileme boyutuna dikkat etmek lazım.

Yazıyı dünkü gibi bitireyim: Hayırlısı olsun.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KaRaRSıZ 12 Ekim 2019 13:05
Güzel analiz.. fanatiklik yapmadığınız zaman daha iyi oluyor. . İyi hafta sonları diliyorum
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 22:15
Bahse konu olan topraklar misak-ı milli sınırları içerisindedir. Türkiye egemenlik hakkı bile iddia edebileceği topraklarda sadece garantörlük hakkı ve kendi ülke sınır güvenliği için harekete geçmiştir. Eğer birileri o topraklar için yeni bir oluşum peşindeyse elbette Türkiye'nin de buna itirazı olacaktır. Nokta
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 18:47
Fetih ne fetih NATO ortağı İslam toprağını fetih sayıyor yoksa NATO dinine goremi fetih dayiyor
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 18:12
Fetih denen şey avrupaya karşı olsa eyvallah. Ama bu sekilde bir cebimden ötekine oluyor. Fethettigimiz yer zaten bir islam coğrafyası. Buna fetih demeyelim de bir iç tanzim diyelim. Buna fetih gözüyle bakan sayın yazar bence hata ediyor.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:37
Bedelli askerlik yapan "vatanseverler" "milliyetciler" "ummetciler" haydi cepheye.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:20
Bu sayfalarda "muhtefi" rumuzlu bir trol dolasiyor birkac aydir. Guya vatansever ayaklarinda, gramer yanlislariyla, dogru durust Turkce yazamayan tuhaf bir canli.
musto 10 Ekim 2019 19:19
4
Aylardır yorumlarını okurum göçmen bir ailenin bireyi olduğu anlaşılıyor. Ülkesini seviyor Yugoslavya'ya dönmesini istemiyor çoğumuzdan daha ileri görüşlü ve vatansever.
Muhtefi. 10 Ekim 2019 21:49
1
Trolsam,Trolum. :)))..Vatan,Bayrak, Mukaddesat ve Senin Çoluk,Cocuğun için.Hangi partiye kış demişim.Veya Selam çakmisim banane.! Chp,Akp,Ip Mhp vd Once Vatan diyorsa Bizimdir.Solcu, Sagci,Alevi, Sunni,Musevi,Hristiyan farketmez Hepsine Eyvalalh..Ayrıca Gramerim bozuk olabilir.Ama Zihnim, Görüşüm, Amacım bozuk değil.TÜRK MİLLİYETCİSIYIM birkaç ay değil Doğduğumdan beri ve Ölene kadar inşallah, Kapımıza Dayanmış Eşkıya ya ne yapacaktım. Az bile yazıyorum. Düşüncelerimi. TÜRK ASKERİYIM,olduk,olurum TEK BAŞIMA kalsam da. !.
Muhtefi. 10 Ekim 2019 22:04
1
Musto bu Kasabalilar AN-LA-MAZ. .Yugoslavya nedir bilmez.Nasıl kuruldu,Niye parçalandı. ?.Akrabalarım Partizan olanı vardı. Karşı olanı vardi falan,filan.!.iyi bilirim Slav Emperyalizminı. Ömrüm D.Bloku ve Balkanlarda .iş ile geçti.DİLLERİNİ biliyorum. Gozlemlerim var.kendimce. !.Ya CENNETE YAŞIYORUZ CENNETTE. .Bu ne kin,nefret, ırkçılık, ayrılık, gayrıilk İYİ DEĞİL BU GİDİŞAT. .TÜRK MILLETİ deyince batıyor bazısına bizde de var bu faşistlerden. Ve isidci kafalardan. Evet TURK MILLIYETCISIYIM..herkeste bilir. :)).Akrabada bile sevmeyen çıkıyor ne yapalım :)).Böyle bu Dünya. :)
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 22:05
2
Biz savas cigirtkanligi yapan "vatansever" cok gorduk. Nasil olsa kendi cani tehlikede degil. Her zaman oldugu gibi garibanlarin cocuklari can verecek kendisi koltukta oturup demli cay icecek, cocuklarina bedelli askerlik yaptiracak. Suriye'de ilk gunden beri cok yanlis isler yapti iktidar. Bu savasin da bize cok buyuk zarari dokunacak. Vatanseverlik, iktidarin yaptigi yanlis isleri desteklemek degildir.
Karar okuru 10 Ekim 2019 15:01
Pkk sorunu silahla duzelseydi simdiye kadar coktan duzelirdi. 40 yildir sinir otesi harekat yapiyoruz jetlerimiz surekli bombaliyor. Amerikadan surekli silah ve stratejik yardim aliyorlar. Bu harekat kurt devleti kurulmasini hizlandirmaktan baska ise yaramiyacak. Simdiden butun dunyada mazlum olarak konusulmaya baslandilar. Amerikanin istedigide zaten buydu. Butun kurtleri ve cevremizi bize dusman etmek. Ustune yakalan Isidlileride bize vermek. Bozuk olan ekonomimizin dahada bozulacak olmasi cabasi. Sonra amerikada bizi kandirdi demeyelim.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:13
2
sadece amerikadan değil herkesten gerektiğinde yardım alıyorlar. suriye ve rusya zaten ana hamileri idi. iran, almanya, fransa, israil kimin işine gelirse yardım alıyorlar. demek ki pkknın oyununu oynayıp silaha davranmayacaktık.
Ali baba 10 Ekim 2019 18:59
3
Kûrdler Hakli olduklari için yardim aliyorlar,
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 14:28
Altındaki ölmüş eşşekten inmeyi beceremeyen birinin ne çok hayranı varmış.Zalim Esad'ın zayi olma ihtimali zirveye çıkarken,O'nunla tokalaşmak tarihi bir züldür.
Donald Trump,"Türk Dostlarini'iyi taniyor,iyi analiz etmis,NewYork'ta vakti sadece bir resim cektirmeye vakit ayirmisti,simdi Washington'a davet etti,derhal kayitsiz,sartsiz kabul,git diyor gidiyoruz,gel diyor derhal diyoruz.Yeterki ABD'ye seyahat olsun,saray'a yakin gazeteciler en cok sevinenler,yine beles bir seyahat cikti.D.Trump önce biraz dövüyor,sonrasinda övüyor,bizde "Relax' oluyoruz,yandas medya tabii devamli Donald'in övgülerini "katmerli'yaziyor,yedigimiz "tweet' sopalarini,fircalarini yazmaya bir gram cesaretleri yok,malum ABD'ye beles seyahat tehlikeye girmesin..
cumhur 10 Ekim 2019 13:50
Amaçlar ve niyetler çok önemlidir.Terör örgütünü çökertmek için yapılan bir harekat önce kandilden başlamalıydı.Amaç acaba üzüm yemek mi yoksa bağcıyı dövmek mi?bunun çok iyi bilinmesi gerekir...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 20:05
1
13.50, Tamam sana sorarlarsa öyle söylersin...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 13:43
Durumu çok güzel özetlemişsiniz. Acaba bu soruları muhalefet mecliste sorup ne yanıtlar aldı? AYRICA bu sorulara 60-70 bin İşidli yi ne yapacağımız sorusu da eklenmeliydi. Belki de en sonunda o bölgeyi Esat'a bırakıp çıkmamızı isteyecektir Batı... her halukarda can kaybımız olmaması tek dileğimiz. ...
Sermet Ilgaz. 10 Ekim 2019 12:51
Ya olacağız, ya öleceğiz. Sen sağ ol.
ahmet abi bana merhum mehmet akif in Abdulhamit han 'a muhalif olmasını hatırlatıyorsunuz.acaba sizde yılllar sonra onun gibi pişmanlığınızı dile getirecekmisiniz.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 12:32
1
M akif doğrusunu yapmıştı. Ahmet bey de öyle yapıyor. Gereken şey yanlışa karşı hakikati dile getirmektir. Ayrıca merhum Akif sonradan pişman da olmamıştır. Bu bilgi yanlıştır.
ERKAN DOĞAN 10 Ekim 2019 11:45
Sayın Taşgetiren Sağcı gaz vermedi mi eyleme geçmez. Erdoğan Sağcıyı iyi tanıyor ve gaz veriyor. Kardeşim İran,Suriye,Türkiye,Ermenistan üçgeninde nerede ise 40 milyon Kürt yaşıyor. 3-5 milyonluk ülkeler var. Muhafazakar Kürtler bu süreçte ister istemez milliyetçi tavır sergiliyorlar. Sözün kısası kısa dönemli kazanımlar elde edilse de bu 40 milyon Kürt halkını statüsüz oraya buraya itmenin eninde sonunda Ülkemize bir faturası olacak.Kürt halkını çözüm için başka muhataplara göndermek hiç bitmeyecek savaşlara davetiyeden başka bir şey değil. Allah insanı sağcı gazından korusun.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 13:19
2
“Pâdişah hem zâlim, hem deli” dedik, İhtilâle kıyam etmeli dedik; Şeytan ne dediyse, biz “beli” dedik; Çalıştık fitnenin intibahına. Dîvâne sen değil, meğer bizmişiz, Bir çürük ipliğe hülyâ dizmişiz. Sade deli değil, edepsizmişiz. Tükürdük atalar kıblegâhına.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 13:44
3
“Pâdişah hem zâlim, hem deli” dedik, İhtilâle kıyam etmeli dedik; Şeytan ne dediyse, biz “beli” dedik; Çalıştık fitnenin intibahına. Dîvâne sen değil, meğer bizmişiz, Bir çürük ipliğe hülyâ dizmişiz. Sade deli değil, edepsizmişiz. Tükürdük atalar kıblegâhına. m.akif ersoy
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 16:31
0
M Akif’in değil rıza tevfikin bu mısralar.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 20:04
0
11.45, Kürtler Türkiyenin asli unsurudur.Ve Türkiye Kürtlerin bağımsız yaşadığı 1000 yıllık vatanıdır.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:40
Sizin muhafakazar gorunmu altinda fitneye ates atan yonunuzun oldugunu nihayet cok net goruyoruz siz safinizi belli ettiniz saflar siklasip netlestigine gore bu savasini sonunu izleme vakti rabbim askerimizi korusun erdogana guc kuvvet saglok versin size zaten destekci cok duamiz yok size onlarda sizin duanızı edicek...
Köroğlu 10 Ekim 2019 11:28
"Başarı özlemimiz Karlofça’dan beri devam ediyor." ne demek yahu? Başka insanları öldürüp toprağını malını mülkünü gasp etmek başarı değildir. Google'ı çıkarmak, ilk 500'e üniversite sokmak, Orhan Pamuk'u çıkarmak başarıdır.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 20:10
0
11.28, Kendi milletini aşağılamaya başarı değil, soysuzluk denir.
lütfi demir 10 Ekim 2019 11:11
ahmet bey bu kafayla daha çok yalpalarsınız. başkan erdoğan liderliğindeki türkiyemiizn oraya niye girdiği belli. iki müslüman toplum diyenler yanılıyor, pkk ypg müslüman değildir olsa kafirlerden münafıkalrdan destek almaz. neymiş babacan efendi ile davutoğlu efendinin önüne geçmekmiş. yahu beyler bu operasyon 2 yıldır masa da. 31 mart seçimi öncesi yapılacaktı muhalefet operasyonu seçim yatırımı dedi hükümet istemiyerek fren bastı bugünlere gelindi. babacan ve davutoğlu efendiler 31 mart seçim sonuçlarını görünce meydana çıktı yoksa ortaya çıkmayacaklardı. neyse RT Erdoğan büyük nimetti
Muhtefi. . 10 Ekim 2019 10:22
Hafız Hayat zaten uzun ince bir yoldur. ve En güzeli Geçici olması. Değmez bu Dünyaya ait Olana Herseyimizi vermek. Daha sonra ZÜĞÜRT kalınır. ;))..Niye bu kavga, kin, nefret, zulüm. Ne Yapti bu TÜRK MİLLETİ sadece Hakkı sevdi, savundu. Başı sıkışan Kürt, Arab, Boşnak, Arnavut,Ermeni, Azeri vd Buraya sığındı. Niye ayrılık, gayrılik Hain, Irkçı PKK ve Avanesi Emperyalist kucağında Birliğimizi Tehdit ediyor. YAZIKLAR OLSUN. 1000.Defa. 80 milyon ve Dış ülkelerdeki Bu Millete Aidiyet hisseden GÜN BIRLİK GÜNÜ. Önce VATAN. İnşallah.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 21:52
0
Aynen
Mehmet 10 Ekim 2019 10:15
Bunlar geçici çözüm.Keske kürtleri abd gibi eğitebilsek.Neden biz sadece başkalarını doyuruyoruz.Irakta 1998 den beri barzaniyi destekliyoruz ama kaymağını abd,israil ve ingiltere yiyor.
musto 10 Ekim 2019 10:12
Bana göre Suriye yıllarca baba Esad döneminde Türkiyeyi bölmek parçalamak zayıf düşürmek için Apo ve yandaşları batı ile işbirliği yaptı.Aynı batı Türkiye ile Suriyeyi parçalamak İsraili rahatlatmak Erdoğanın görüşüne yakın müslüman kardeşleri iktidara getirmek için yapıldı.Evdeki hesap çarşıya uymadı bizi devre dışı bırakarak PKK ile iş,tuttular.Yapılan bu harekatla Güney doğu sınırlarımızda 2 ila 3 milyonluk şehirler ve kasabalar, kurulacak Türkiye destekli Suriye milli ordusu ile beraber yönetilecek.Aynı uygulama Kerkük ve Musulda yapılacak.Eğer başarılırsa Arap ve türkmen kuşağı kurulacak.
Muhtefi. 10 Ekim 2019 12:43
6
Uyanık olmalıyız.Askeri başarı mutlak değildir. !.Adalet, Ahlak, Bereket, Huzur,Refah ile Temellenmeli.ayrıca Dolu etraf İslam maskeli Lawrensler ve Irkçı Soslu Sosyalist PKK ve avanesi vd..Bütün iş YORGAN KAVGASI. Partiler, Mezhep,Meşrep, Fikir, Zikir, ideoloji vb ÜSTÜ DUSUNMELİYİZ. ..Sıradan Halktan biri olarak Suriyeye Bulasmamaliydik Teee Baştan. Başka Stratejik Yol izlememiz lazımdı.Hersey SIYONISTE yaradı. Kudus,Golan gitti Gürültüde. Zor gunler geliyor. Tam Birlik olursak en az Zararla çıkarız. Kimseye KOLAY OLMAYACAK. .hile, hainlik, kalleşlik Kendine Dönecektir. Insaallah.
Ali baba 10 Ekim 2019 18:07
3
Musto, Arap ve Turk Kušatmasiyla vay KÛRDLERIN haline.
musto 10 Ekim 2019 19:27
2
Ali baba sazan gibi atlayacağını bildiğim için vatan sever Kürtleri yazmadım. Şaka 600, kelime sığmadı eminim Sn Karaalioğlu'na yazmış olduğum yorumu okumuşsundur: 10,milyonlarca vatanına bağlı Kürtler ile Pkk ait oldukları yere cehennemin dibine göndereceğiz.
Mehmet 10 Ekim 2019 10:12
Limitler pkk ya dokunma değildir inşallah.Yoksa pkk yı korur ama daisi başımıza bela ederiz
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:44
Inşallah hayırlı olur Ahmet ağabey : Fetö PKK hep beraber, el ele Ölüp gitsinler ateşten sele Tayyip hep başta dursun hele Eksik olmasın hainden zelzele
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:23
Senin neyine kalmıştı Esad’ı Esed yapmak. Şimdi akılsız başın cezasını ayaklar çekecek.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 21:54
0
9.23, Katil Esed'e, Esed demek gücüne gitmiş. Vah, vah...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:17
Ülkemizden yana tavır alan yorumlarımızı niye yayımlamıyorsunuz. Karar gazetesi böyle mi muhalefet yapacaksınız
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:34
8
Işlerine gelmiyor kardeşim
Taşgetiren Okuru 10 Ekim 2019 09:54
4
Ülkemizden yana derken! Yayımlanan yorumların hepsi başka ülkelerden yana mı?
Karar okuru 10 Ekim 2019 15:51
2
Ulke ile Reyis I karistirmissiniz… Size Allah akil fikir versin...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:15
Icerde ve uluslararasi alanda stratejik atilmis onca basarisiz, maliyetli adimlari bildigimiz icin bu son adim icin biraz supheli olarak ancak “hayirlisi” denebiliyor, bu normal insan davranisi, kimse normal oldugu icin suclanamaz
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 08:18
Bu yazıyı size yakıştıramadım.
karar okuru 10 Ekim 2019 07:50
hayırlısı olsun inşaallah
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 06:06
cevap net Ahmet abi misak i milli sınırlarina donuyoruz
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 05:39
Simdi savas aleyhtari yorumlar yazanlar tutuklanabilir.
evin 10 Ekim 2019 05:37
inançlı bir müslümanın 2 müslüman toplumun savaşmasına hayırlı olsun demesini çok yadırgadım..savaşa karşı çıkmak bu kadar mı zor?
Muhtefi. . 10 Ekim 2019 10:31
9
Ne Müslümanı. .rüya mı görüyorsunuz. PKK ve avanesi Dinsiz, İmansız Eşkıya Sürüsü. Biz Terörle.Mücadele ediyoruz. Birliğimizi ve Vatanı korumak için. Komşum, iş arkadaşım, asker arkadaşım yerine göre Gelinimiz, Damatimiz, Dostumuz ,Dert Ortağımız Kürt Vatandaşı ve Diğer Etnik kökenleri ile TÜRK MİLLETİ olarak.TAM BIRLIK İÇİNDEYİZ. Tüm Medya,Solcu,Sağcı vd Siyasi partiler ve Sanatçı, Sivil Toplum Örgütleri ile Terörle mücadelemiz GEÇ BİLE KALINDI. !..Saygılar.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:08
5
pkk pyd vs mi musluman isbat eder misiniz
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:33
0
Trol muhtefi fazla mesai yapiyor bugunlerde. "Turk milleti...hepimiz birlik ve beraberlik icindeyiz...yasasin savas...yaradan askina...insallah masallah"...Kac kisiyi gaza getirebilirsin ki. Cocuguna bedelli askerlik yaptiranlardan cikar boyle cigirtkanlar.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 21:56
0
5.37, PKK'ya iftira atıyorsun. PKK Müslüman değil...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 04:12
Bu saatten sonra yapılacak iş, karından konuşmak değil, kahraman ve fedakar mehmetçiğimize başarılar dilemek, dua etmektir. Hain Fetö ve şakirtleri hariç herkesin bunu yaptığına inanıyorum ;ayağına taş değmesin mehmedim .
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 03:07
Savasi turkiye baslatti ama bu savasi turkiye sonlandirmiyacak hepimiz sahit olacagiz ic savasa dogru cehennemin kapilarini Erdogana actirdilar burasi orta dogu 24 saat cok uzun bir sure
Karar okuru 10 Ekim 2019 01:17
Tabi olarak hayirlisi olsun diyoruz... Ama pek hayirli bir is olmayacagi cok acik sekilde gozukuyor… Cunku bu is kolayi birakin, olmayacak dua ya amin demeye benziyor... Bolgenin tum demografik yapisini degistirip kalici hale getirmek mumkun degildir…
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:49
SORU SORALIM. Hep gösterilen gerekçeler için operasyon yapıldı sanıyorsunuz öylemi. Asıl AMAÇ, yeni kurdurtulan Babacan ve Davutoğlu partisni engellemek, zorda olan AKP MHP İttifakı ve RTE durumu kurtarmak için Trump sınırlı operasyon izni verdi. Açıklamaları ortada, PKK PYD unsurları alıp içlere çekilmesinden ve DAİŞ lileri bize ihalesinden, Türkiye'nin Suriye bütünlüğünden bahsetmesinden, İran, Suriye ve Rusya'nın açıklamalarından belli değil mi! On binlerce TIR'lık silah nerede! Herşeye rağmen ana kuzusu fakir çocuğu askerlerimize Allah yardım etsin. Amin.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:42
Savas hayirli olsun diye bitirmis yazar. Bu iste Kurtler icin hayirli bir durum olmadigi gibi, Turkiye icin de hayirli olma ihtimali yok.
Ali baba 10 Ekim 2019 00:22
E, šimdi sormanin tam zamani, Yarin, birgûn ,IRAN,daki, 7, milyon KÛRD Halki suriyedeki gibi, yašadiklari bôlgede biz Federasyon veya Demokratik Ôzerklik derse, ne olacak ??? ki yakinda iran kurdistan,inda,da Halk, Hak,Hukukunun, Anayasada gûvence altina alinmasi talebinde bulunacak, E sahi ne yapacagiz biz ?
Muhtefi. . 10 Ekim 2019 10:40
7
Çok Basit EVİ BÜYÜTECEĞİZ. .Odaları Artıracağız. :)))...Balkanlardan, Ortadoğu, Kafkasya, ve Evimize TÜRK BAYRAĞI çekip Herkes rahatça taşıyacak. Ayni eski yuzyillarda olduğu gibi .ama Bazılarımız anlamıyor. ?..Ne Hikmetse. İlla Kiracı kalmak istiyor. Sadece kapı ziline Adı yazılsın Onu KENDİ EVİM ZANNEDECEK ..Anladık. !...? Saygılar. .
musto 10 Ekim 2019 14:05
6
Ali baba sen önce tarihi gerçekleri öğren ezbere patavatsız yorumlar yapma.1930,yıllar Molla Mustafa Barzani Amerika,İran ve Sovyet desteği ile savaştı destekler çekildi ve yenildi : Aşiretiyle Türkiyeye sığındı: Atatürk misafir etti yıllar sonra ülkesine döndü.Muhalif olmaktan yaşadığın ülkenin vicdanını anlayamamışsın.İran bizim gibi değil daha önce Mahabat Kürt Cumhuriyetini kuran kürtleri nasıl astıysa yine öyle asar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN