Back To Top
“Vatan cephesi”nin stratejik oyunu

“Vatan cephesi”nin stratejik oyunu

 - Son Güncelleme: 17.12.2019 Salı 07:30
- A +

Son günlerde sessiz ve derinden işleyen bir siyasi gelişmeye dikkat çekmek istiyorum bugün.

Hayır Davutoğlu’nun kurduğu ya da Babacan’ın kuracağı partilerle ilgili değil yazacaklarım.

Önce şu söylemi not edelim:

“Türkiye Amerika ile savaş halinde. Memlekette iki cephe var. Birisi vatan cephesi, diğeri Amerikan cephesi.

Vatan cephesi başından beri çekirdeğini bizim oluşturduğumuz bir yapı. İktidar son zamanlarda bizim yanımıza geldi.

15 Temmuz bir Amerikan darbe girişimi idi, öyle olduğunu görür görmez ordu içinde ve dışında etkilediğimiz kadroları harekete geçirdik ve darbeyi önledik.

Rusya ile ilişkilerdeki gelişme, Amerika ile verdiğimiz savaşta çok büyük önem taşıyor.

“Doğu Türkistan’da zulüm var” söylemleri Türkiye’nin Amerika ile yürüttüğü savaşta tabii müttefikleri olan Çin ile ilişkilerini bozma amacı taşıyan provokatif bir kampanyadır.”

Tanıdınız mı bu ifadeleri?

Bir süredir görsel medya bu söylemlerin sahiplerine itinalı bir yer ayırıyor. Bakıyorsunuz aynı gece iki farklı kanalda birden aynı yapının unsurları temsil ediliyor. Konuk dizaynı genelde onları iktidara yakın konukların yanı başına yerleştiriyor. Onlar konuşmaya başlayınca genellikle iktidara yakın konuklar baş işaretleriyle destek görüntüleri veriyor.

Son yerel seçimlerdeki oy oranları binde 23. Yani oy oranı olarak toplumsal karşılıkları çok sınırlı.

Anlaşılıyor ki, oy oranlarına göre seçim yapılmıyor ekran davetlerinde. Demek bir kıymet-i harbiyeleri var. Nereden geliyor o kıymet-i harbiye acaba? Ya da şöyle soralım: Farklı medya gruplarında bu yapının kıymet-i harbiyesini tespit eden odak ne tür bir karar sürecini işletiyor?

Acaba farkı medya gruplarına bu yapının görüşlerini sunması yönünde telkinler olabiliyor mu? Medya dünyasında farklı medya yapılarını belli bir istikamette konuşabilecekleri davet etmek üzere etkileyecek bir odak bulunuyor mu?

Bu yapı, Amerika ile savaşı öncelediği için karşıt bir kuvvet birikimi zarureti dolayısıyla Türkiye’nin Rusya ve Çin ile yakınlaşmasını önemsiyor, teşvik ediyor. Ancak Rusya’nın Suriye’de YPG ile teması sürdürmesi ya da Libya’da, Türkiye’nin desteklediği grubun karşı cenahında yer alması karşısında dilini yutuyor. Aynı şekilde Doğu Türkistan’daki Çin zulmü karşısında dilini yutmaktan öte, Çin güzellemesi çerçevesinde özel yayınlar yapıyor. İktidarla iyi ilişkiler hatırına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’la iyi ilişkilerini de “Amerika ile savaş”ın dışında tutuyor.

Bu grubun “Maocu” bir geçmişi var.

Ancak “Maocu”luk yapıldığı zamanlarda bile derin ilişkileri hep gündemde olmuş bir yapı söz konusu.

“Vatan cephesi’ cepheleşmesi” yapmalarına rağmen halkta bir karşılıkları olmadığı genel – yerel her seçimde çok açık. Ama bir misyonları olduğunu görmezden gelmek mümkün değil.

Şu anda iktidarı destekliyor gözükmeleri, iktidara kendi hesapları çerçevesinde bazı şeyleri yaptırabiliyor oldukları kanaatlerinden kaynaklanıyor. Onlara göre “Yargı altın devrini yaşıyor.” Bu maocu kliğe göre yargıda olan bitene neden böyle bakılabilir? Acaba “değdi – değmedi” mantığı ile “FETÖ ile iltisaklı” damgası vurularak devlet bünyesindeki muhafazakar kitlenin bütünüyle tasfiyesi hesabı yüzünden mi?

Stratejik bir hesapla hareket ettikleri açık. Halktan dün oy alamadıkları gibi yarın da alamayacaklarını çok iyi biliyorlar. Ancak “muhafazakar iktidar”la dirsek teması kurulabileceği gibi bir ümidin içindeler ve “İktidarı ne kadar yönlendirebilirsek” hesabını yapıyorlar.

İktidar da “”Bu sistemde MHP ile dayanışma ne kadar önemli ise binde 23’ün desteği de o kadar önemli” değerlendirmesi yaparsa, hele yeni oluşumların getirdiği risk böyle bir telaşı güncel hale getirirse, bin türlü klik hesabının içinden akıp gelmiş bu tür yapılara gün doğabilir.

Bu yazıyı Mesut Özil’in Doğu Türkistan’la ilgili çığlığını paylaşarak bitirmek isterim. “İdeolojik Çinci” odakla Avrupa’daki bir Türk çocuğunun yürek farkını ortaya koymak üzere. Şöyle diyor Mesut:

“Ey Doğu Türkistan...

Ümmetin kanayan yarası... Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen. Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’

Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur... Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle... Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır.”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hulusi keskin 01 Ocak 2020 01:56
Sayın Taşgetiren BUu Vatan Cephesiyiz d,yen Maoculara haddini kim bildirecek.Doğu TÜRKİSTAN da ki zulüm akıllara durgunluk verecek safhada. Adamı çırılçıplak elleri arkadan bağlı, tenasül organlarırnı köpeğe bağıttırarak yadiriyorlar. başında üç cani Çin polisi var. Biri adamın ağzına bez tepiyor. Bu Maocu köpeklere bunları göterin. Hatta Topal adamı tavsiye edinde Reis Bey Çin e büyük elçi atasın belki vahamete vakıf olurlar.
halil 18 Aralık 2019 00:32
Allah hakkı hak bilip savunan yanlıştan kaçınan kullarından eylesin.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 20:42
Bahçeli tc nin 4 cü partisi perinçekte yuzde 1 i bile almayan bir parti rte yi kukla yapmışlar, sırtına binmişler ülkedeki seçim zamannını laf sokmalarını, derin devlet işini çamur atmak işinide bahçeli yürütüyor ,onu bunu görevden al kayumlar suriyedeki işleri bahçeli yürürtüyor, Nasıl olsa bir gün onlarda muhalefete düşer, bu kayumlar o zamanda akp ve mhp ye atılır, gülme komşuna gelir başına yarın adaleti en çok akp ve bahçeli arıyacak çünkü çıkardıkları yasalarla yarın kendileri yargılanacak, idam yasası onaylansaydı erdoğan ipe giderdi idam sehpasınada ilk tekmeyi bahçeli koyardı
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 19:36
Rusyadan şeker ithal ettik, hapishaneler inşaa ettik işit ve el kaidelere biz bakacağız, yeterki suriyede kürt kardeşlerimize zarar versinler diye ,sakın kimseye dokunmasın tamda ülkenin durumu bu. Kanal istanbul açarız, sonra üzerinden geçmek için köprü lazım onada para harcarız gerçekten bu ülkeyi yönetenler çıldırmış. Peki kürt kardeşlerimizin hak taleplerini yerine getirseydik ,suriyeye hiç girmeseydik komşumuzla barışık yaşasaydık, şu istanbul rantlarından yarma deşmelerinden vaz geçseydik, şekerimizi unumuzu da kendimiz üretsek iyi olmazmıydı?
@19:36 -- Az ve oz bir paragrafla benim --ve belkide benim gibi yuzbinlerce, sayissiz-- okurun dusuncelerini dile getirdiginiz icin sizi ictenlikle tebrik ediyorum sayin yorumcu.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 18:11
Körler sağırlar, birbirini ağırlar. Yorumlar bile tek ağızdan çıkmış gibi birbirinin aynısı. Erdoğan muhalifi eski akp akepe artıkları. Parti kurdunuz iyi ettiniz. Bize sizi seçimde tokatlama imkanı verdinz.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 16:38
Ergenekon diye bir yapı var demek istiyorsunuz galiba. Kumpas degilmiydi o davalar !!!
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 17 Aralık 2019 16:17
BU BAHSEDİLEN ''ZULME ENGEL OLAMIYORSANIZ,ONU HERKESE DUYURUN.'' HZ.ALİ DÜSTURU GEREĞİ BURSA'DA BİR TSK (YUSUF YÜZLÜLER) BİR PANEL DÜZENLEDİ.VE BU PANELE AKP MİLLETVEKİLİ AV. O.M DE KONUŞMACI OLARAK DEVET EDİLDİ.AMA MAALESEF BU TÜR BIRAKIN DUYURMAYI BÖYLE ZULÜMÜN VARLIĞINDAN BİLE BAHSEMEDİ.GALİBA ZÜLFİ YARE DOKUNMAKTAN KORKTU,BEN DE İSRAİL'E GÖSTERİLEN 'ONE MİNÜTE' ÇAĞRISININ ÇİN'E DE GÖSTERİLMESİNİ BEKLEMİŞTİM HALBUKİ HALA DA ÖMERLER ARAYAN YÖNETİMDEN BEKLİYORUM.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 17:39
3
Yani Çin'e savaş mı açalım?
Dünyasız 17 Aralık 2019 15:41
Perinçek tayfası, Nedim şener gibi sahtekarlarla medyada hergün söz sahipliği yapıyor. Benim bazı salak Ak partili kardeşlerim de bunların milliyetçi vatansever oldularını düşünüyorlar. Ama yılandan dost olmayacağını görüyorlar yavaş yavaş. GÜNAYDIN demek lazım.
KARAR OKURU Mürsel 17 Aralık 2019 14:44
Türkiye İngiltere Çin ortaklığında; Perinçek,bu üçlünün uyum aparatı.
süleyman 17 Aralık 2019 14:32
Aşağıdaki yazıyı Mesut ÖZİL mi yazmış.Emin misiniz?Hangi üniversite mezunu , yada değilse ne ara futboldan vakit bulup o yazıyı yazacak kadar kendini geliştirmiş.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 14:26
Muminin basini tutup bunlara canini malini namusunu cinettiniz Hey hat sabah oluyor uyan musluman uyan...... Donde bak arkan. Ne kaldi arkada senden geriye kalan..........
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 14:19
Ölu taklidini birakin ummetin dayanacak hali kalmadi
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 14:11
Cesaretine yuregine kalemine kurban olurum...
Erdoğan ağzındaki baklayı çıkardı.Suriye petrolüne ortak olmak teklifi verdi.Tabi mültecileri öne sürerek.Baktı ki,tek başına gasp edemeyecek,gelin ortak olalım diyor.Erdoğan,Suriyeli mülteci kılıfı ile Suriye petrolüne konmak istiyor.Kimin malına ortak oluyorsun?
Karar okuru 17 Aralık 2019 13:46
Erdogan ABD ile Vatan cephesi arasinda kalmis gibi sanki. Sanki iki tarafa da minnet borcu var. Ne asagi tukurebiliyor, ne yukari. Sade vatandaslar da bu cekistirmeyi kenardan endise ile seyrediyor. Kimin ne zaman ne kazanacagini kimse kestiremiyor. Dar alanda kisa paslasmalar giderek daha da kisalmakta. Erdogan'in top cevirebilecegi alan kalmadi.
Mehmet 17 Aralık 2019 13:13
Yola çıktıklarını yolda hukuklarıyla değiştiren ak parti ne kadar darbeci yapı varsa ortak oldu.28 şubatta,pkk ile mücadelede,dini değerlere saldırıda ne kadar yapı varsa ak partici destekliyor.Ergenekoncular vatansever oldu.Hepsi yargıda ve askeriyede üst kademede.Yoldan geçen fetocu diye içeri atıldı meydan masonlara kaldi
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 13:02
Bunca sıkıntı, acı ve gözyaşlarından sonra götür herşeyi bu ne idüğü belirsiz guruha teslim et yazık vah ki vah.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 13:00
Özellikle solcu geçinen taifenin her yazısında inanaları Deaş'cı, Irk'cı, Faşist, vs vs gösterme gayreti vardır. Bu vurgulamadan asla duramazlar, sizde bu rüzgara gayet uygun yazılar yazıyorsunuz sayın yazar
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 12:54
‘Ümmetin lideri’ydi, topu bir Türkiye kadar olamayınca partisinin lideri kaldı geriye. Milletin yarısını görmezden geliyor zaten. Doğu Türkistan’da eziyet görenler de şimdilik başlarının çaresine baksın. Herkesin lideri olmak, balkon konuşmalarında kaldı. Sonuç?
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 12:45
Bu yazınızda sadece ve sadece "Günaydın! " demek lazım. Sağır sultan bile duydu, biliyor ama siz ve benzerleriniz duymamakta, görmemekte, inanmamakta ısrar ettiniz. Demek şimdi farkına vardınız öyle mi?! Davutoğlu partiyi ilan edene dek beklediniz galiba. Kaç yıldır Anadolu'nun muhafazakar evlatları sözüm ona muhafazakar olduğunu iddia eden birilerinin eliyle ve başkalarının desteğiyle insafsızca tıpkı Yunus'u dediği gibi "göğ ekin gibi" biçiliyorlar. Ama siz ve sizin gibiler elsiz, dilsiz ve gönülsüz kesildiniz. Allah herşeyi görüyor ve biliyor, soracak bunun hesabını size birgün inşallah.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 15:03
2
Gölbaşın'da üzerlerine bomba atılan polisleri kastediyorsunuz sanırım gök ekin gibi biçiliyorlar ifadenizle.
Karar okuru 17 Aralık 2019 12:33
Sayın yazar o malum siyasi hizbin aldığı oy için sürekli binde 23 diyor. Oysa binde 23 demek yüzde 2,3 demektir. Ve o hizip yüzde 2,3 değil, binde 2,3 oy alabilmektedir. Yani 1000 kişiden sadece ve sadece 2,3 seçmeni kandırabilmektedir. Kandırabilmektedir diyorum, çünkü bu 2,3 kişinin de çoğu o hizbi sahici ve solcu zanneden iyi niyetli kimselerdir. Ama burada asıl nokta şu: AKP öylesine sıkışmış halde ki, can havliyle bu bir cimcik oy cebellez edebilen hizipten yardım dilenme noktasına gelmiş.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 11:48
Ya sen nasıl bir vicdan taşıyorsun?! Bu "Vatan Cephesi" nde sen de yer alıyorsun. Yaptıkların ve söylediklerinle. Öyle bir yazı yazarak kendini aklayamazsın.
Odak ve Kübera 17 Aralık 2019 11:38
Sayın yazar o "odak" reisle "Allah'ın lütfu"nu bir güzel pişirdi biz de afiyetle pek matah bir iştahla yedik. Kök kazımaya başkalarıyla başladılar, onlarla sınırlı kalır hüsnüsaflığıyla ses etmedik şimdi sıra bizde yarın elbette öbür kafasını kuma gömenlere de gelecek... zulme sessiz kaldık ateşi bize de dokunacak bu fıtrat kanunudur... "şerik kabul etmeyen" küberamızın daha nice sürprizleri olacak bize o zaman "odak"a dahi rahmet okuyabiliriz...
e.k 17 Aralık 2019 11:23
Bellıkı sn yazarın ıcı burkulmus. Dogu Perıncek ın akp ye destek cıkmasını kendıne yedıremıyor. Adaletın altın deverını yasadıgını dusunen bır zıhnıyet zaten cok sorunludur. Soyledıklerının kıymet ı harbıyesıde yoktur. Akp nın kımınle dırsek temasında bulundugu ıse bızı hıc ılgılendırmıyor. Tam bır sark kurnazlıgıyla ulkeyı yonettıklerını zanneden akp denızın bıttıgını goruyor ve bu panıkle yılana sarılıyor. Olan bu. Akp lılerın sn yazarda dahıl medyanın yanlıs kullanıldıgına daır hıc bır sıkayet hakları yoktur. TRT yı bıle kendı borozanınız halıne donusturdunuz.
ufuk 17 Aralık 2019 10:18
keşke kudüs, filistin, çin oyunlarını her yönüyle gerçek tarafsız aktarmayı başarabilsek. israille, rusyayala, çinle, suriyeyle düşman ol, kendi vatandaşını vatanını seviyor diye tu kaka et. çinin iç işlerini siyasi küslüğe çevir, abd ile düşman ol. yani: ADAM OLMA!
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 09:58
Bu millet tarihini de unutuyor! Osmanlıya hayran olduğunu ve o günleri hayal eden camia nedense bugün Osmanlının en büyük düşmanları ile sözde dost olduğunu sanıyor.Rusya ve İran tarihte neler yapmış kimsenin umrunda değil. Bu ülkeler bir kez bile dostluk göstermemiş. Çin ile ne olmuş diyenler sadece Abdulaziz han dönemine baksınlar.müslüman türklere zulümleri ozaman da varmış ve Ruslar yardım etmiş.Ertuğrul gemisi neden japonya ya gönderilmiş?Bugün iranı dost zannedenler osmanlı-iran savaşlarına baksın. İran Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tarikat şeyhleri ile Yavuz ve sonrasında neler yapmış?
Fırat 17 Aralık 2019 09:57
Vatan cephesi değil, iktidar Perinçek'e yaklaşıyor; Rusya ile uçak ve Suriye krizini unutmamak lazım nasıl düzeldi kim ara bulucu oldu oluyor.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 09:56
... karşı çıkması beklenir. Kılığına bakmadan Hasan Dağı’na gidenlere odun toplatılıyor, memleketin diğer yarısına da illet-zillet zillet deniliyor. Sonra da saygı bekleniyor. Saygı görmek isteyen saygı gösterir.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 09:55
Bu her şeyi ‘ümmete bağlama’ anlayışı çok ilginç. Birilerinin acısını hissetmek için mutlaka o din, dil veya ırktan olmak şart mı? Amerika Doğu Türkistan’ı kışkırtmış da olabilir, Çin de kışkırtılmaya müsait şekilde davranmıştır Uygurlara v.s. Nedeni her ne olursa olsun orada bir insanlık dramı yaşanıyor. Yine dili, dini, menşei ne olursa olsun insan olan insanın ve özellikle devletin buna +
İlhami Antalya 17 Aralık 2019 09:47
İlk anlarda ben de D. Türkistan meselesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Sonra fetöcü grup içerisinden bu mesele ile ilgili bir kaç twitt gördüm. Sonra Suriyelileri Türrkiyeden hemen gitsin diye planlar yapan iyi partinin meseleye sahip çıktığını gördüm. Dün de sözcü GAZETESİNDE yer alan Çin'in Mesut Özil'e yaptığı daveti okudum. Bugün de sizin yazınızı. ŞU anda bende vatan partililer gibi düşünmeyen başladım. ÇİN ABD İLE KAVGALI OLDUĞU, YENİ İTTİFAKLAR PEŞİNDE KOŞTUĞU BİR ORTAMDA ÜMMETİN DERDİYLE DERTLENMEYE BAŞLAYAN TÜRKİYE İLE ARASINI NİYE AÇSIN. BUNUN DERİN ABD OPERASYONU OLDUĞUNU DÜŞÜNMEYE Başl
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 20:27
0
Yahu ne bos bir yorum. Sen sadece ve sadece Cinlilerin göstermek istedikleri yerleri görebilirsin.
Adalet 17 Aralık 2019 09:41
Elinize sağlık..Hocam yazdıklarınızın ne kadarını AKP tabanı biliyor? Bir üniversitede ta 2016'da soruşturma komisyonuna bunların adamlarının seçilmesi tesadüf değil!!! Dün Erdoğanların iktidarını bitireceğiz diyenlerle kol kola olmak neden acaba?
rizeli 17 Aralık 2019 09:36
Buradan evlerine çin erkekleri yerleştirilen doğu türkistanlı annelere sesleniyorum: gece saat 10:00 da evinizdeki çinli erkeği öldürün. bu şekilde aynı anda 1 milyon çinli erkeği cehenneme göndermiş olacaksınız.
Halil 17 Aralık 2019 09:31
İktidar bu sözde vatan cephesinin gölgesinden ve markajından derhal çıkmalıdır.Yoksa çıkamıyor mu?
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 09:10
Gerek inanç gerekse devlet yönetim tarzıyla Çin dünyanın en tehlikelisi. Uygurlar sadece saklayamadıkları 1örnek.Gelecekte büyük bir savaş olursa Çin sebep ve taraf olarak ilk sırada olacaklardan.Ne kadar sinsi çalıştıkları bilim ve teknoloji casusluklarıyla biliniyor.Taklit diyerek hafife alınıyor ancak geldiği nokta dünya ekonomisini tehdit boyutlarında.Dev markalar Çin e giderken demokrasi götürmek umuduyla gitmişti ama Çin hiç değişmedi.Çocuklar köle gibi çalıştırılıyor. Üstüne insanları zehirleyen tehlikeli ürünlerle dünyayı sardı.insanlar bilinçli olup bu ürünlerden uzak durmalı.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 12:15
0
Dev markalar Çin’e ucuz işçilik ve düşük maliyetler için gittiler. Her ülke kendi demokrasisini kendi ülkesinin insanıyla kendisinin ve başkalarının geçmişinden ders ala ala gerçekleştiriyor. Kimse kimseye bedava bir damla su vermiyor.
Bir Türk 17 Aralık 2019 09:00
Bir düşünür "En büyük trajedi, kötülerin zulmü değil, iyilerin bu zulme karşı sessiz kalmasıdır." der. Her şeye laf yetiştiren siyasilerimizin Doğu Türkistandaki zulme karşı bu sessizliği nedendir. Tüm İslam dünyası bir Mesut Özil kadar olamadı. Yazıklar olsun...
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 08:59
Trenden zorla hileyle iftirayla indirilenlerin yerine bindirilenler.100 yıllık emeklerimizin sonu bu olmamalıydı.bekleyenlerle bekliyoruz .sabah yakın degilmi.
ERKAN DOĞAN 17 Aralık 2019 08:42
Sayın Yazar Bu Mesut denen müptezel bu açıklamayı yapınca sorun çözülmüş mü oluyor. Bu ülke kendi Alevi'sine,Kürt'üne, diğer kimliklere ne kadar alan açıyor. Sadece komşuluk hukuku kadar. Ondan sonra git Çinli'den Müslümana adalet bekle.Bu kadar alçak bir tutum ile mi sorun çözeceksiniz. Bu toprakların Sünni topluluklarının yatacak yeri yok.Onun içinde iki yakaları hiç bir zaman bir araya gelmez.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 12:26
3
Şu yukarıdaki 09:55 yorumu ve devamı benim. Bunun gibi onlarca yorum yazdım. Kim bilir başka daha kaç kişi vardır benim gibi işi gücü bırakıp böyle yorumlar yazan, düşünen. Topluca saydırmışsınız. Herkes kendisini bir sorgulamalı. Neden böyle?
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 17:57
0
Okumamadan (09:55-56 yorumlarını) olumsuzu işaretlemişsiniz. Sınıfta kalmanın sorumlusunu öğretmeni gösteren öğrenciler gibi. Taktir sizin!
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 08:41
Ya bunların hepsi aynı gücün ortak elemanları ise. Biri BOP esbaskani, diğerleri derin devletlerin milliyetçi kılıklı gizli elemanları. Bizi yönetenler bizden değil sanki.
okur 17 Aralık 2019 08:36
Gücünüz ölçüsünde etki üretebilirsiniz. Onun için elinle, dilinle olmadı kalbinle denmiyor mu? İlk önce içeride birlik, yakın çevrede birlik, belirli bir güce erişildiğinde ise; Allah rızasını gözeterek dünya çapında bir birlik. Yoksa "kuru kuru gadanı alayım." İşte Afganistan, Çeçenistan, Arakan... Doğu Türkistan vs.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 08:09
Maşallah ne güzel söylemiş ozil bey, lakin altı yıldır ülkesinde işlenen soykırım derecesinde ki zulmün yanında duruyor samimiyetine nasıl güvenilir ki?Yoksa korku böyle bir şey mi acaba!
İlhami Antalya 17 Aralık 2019 10:01
1
Bu şekil de yorum da bulunarak zaten kendinizi ortaya koymuşsunuz. Ben Türkiye de yaşıyorum. Uzay da değil. Ve düşüncelerim de haksız olmadığımı bir kez daha anladım. Bir de anlayamadığım bir şey var fetö den içeri girip de çıkanlar neden top sakal koyuveriyorlar. İslamla ilgisi ne.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 10:07
3
Bu da özil in imtihanı! Önce eliyle müdahale edebileceği yanındaki zulümden dolayı hesaba çekileceğini bilseydi uzaktaki zulme söz ile karşı çıkışının bir anlamı olurdu! Lakin Müslüman deyip Filistin i Keşmir i ve nicelerini de bugüne kadar duymadığımız dillerin samimiyetini de ancak Allah bilir!Allah bize her koşulda kişi hakkında iyi düşünmeyi emretmiş.biz niyetini iyi bilelim belki sonra herkes için de düşünür.hiç yapmayanlardan iyidir
HACI MURAT 17 Aralık 2019 07:47
Çin zulmü dün vardı,bugün de var.Çin zulmünün olmadığı bir zaman dilimi hatırlamıyorum ben.İsa Yusuf Alptekin'in ömrü bu zulmü anlatmakla geçti.Gerek hükümet,gerek halkımız, gerekse İslam alemi Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yardımcı olmak için elinden geleni yapmalıdır.Türkiye'nin Çin ile iyi ilişkiler geliştirerek Doğu Türkistanlılara yardımcı olması,arayı açarak yardımcı olmasından daha kolaydır.Öte yandan Çin zulmünü iç politika hesaplarına alet etmek,Çin zulmünü aratmayan bir başka zulüm olacaktır.
Bir Türk 17 Aralık 2019 11:26
5
Hacı kardeş; senin orada bir akraban veya kardeşin olsaydı bu şekilde boş laflar yazabilir miydin? Bazıları umarsızlığını ve vurdumduymazlığını iç politikaya malzeme veya Amerika emperyalizmi ile açıklamaya çalışıyor. Haksızlık karsısında susan dilsiz şeytandır...
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 07:45
“Durum değerlendirmesi sonucunda işgale karşı çıkmayı ve ‘İşgâle Nihayet, Kıbrıs’a Hürriyet’ sloganı altında bir mücadele vermeyi kararlaştırdık.” (agy, s. 102). Şimdi bunlar vatanseviyor öylemi.. bu iktidarın kandırılmalarının sonu gelmeyecekmi...
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 07:37
Biz milletçe aptalmıyız bu kadar...maalesef...1974...kıbrısa askerimiz çıktığında... Türk askeri kıbrısta işgalcidir diyen kim...unuttuk... bari o zamanki gazetelere bir baksak ...yeniyetme siyasetçiler bunu bilmez...eskiler de bilmezden gelir...
HACI MURAT 17 Aralık 2019 07:15
"Vatan cephesi"nin iktidarı destekliyor görünmesi görülüyor da, mütedeyyin camianın bütün renkleri ile birlikte iktidara verdiği destek niçin görülmüyor? Bu bir savrulma değil midir?
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 06:51
Doğu Türkistanda olanlara sesssiz kalan tüm siyasal çevreleri kınıyorum. Çin Faşist Partisinin zulmünü görmeyen her kimse siyaseten diptir. Doğu Türkistan a Çin Faşist Partisinin söylemini kullarak Sincan diyen ulusal çıkar deyu görmezden gelen zalimlerdendir.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 05:53
Tebrikler. Vicdanlı bakışınızla farkınızı gösteriyorsunuz. Maalesef güce yalakalık yaparak menfaat umanlar insana saygı hassasiyeti olanları anlamazlar.
Bu14 erdemli insan bu ülkedeki hak hukuk ve adalet adına hiçbirşey önermemişmi yaşananları yeneroğlu göruyorda niçin başkaları göremiyor
KaRAR OKURu 17 Aralık 2019 04:26
Yorumları niçin göremiyoruz?
evin 17 Aralık 2019 04:04
esas acıklı olan kendine türk milliyetçisi diyen mhpnin uygurlarla ilgili her konuyu görmezden gelmesi...hdp bile onlardan daha çok ilgili uygur türkleriyle...
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 04:03
İktidarın yüzbinlerce masuma yaptıkları zulümler vatan cephesinin marifetiyle ve kışkırtmasıyla yapılıyor burada ulusalcılarla bahçeli ekibi nası yanyana geliyo hiç düşünmezmisiniz. dünyanın hangi yerinde ve döneminde görülmüş İslamcı bir topluluk ve iktida kendi gibi düşünmeyen yüzbinleri terör torbasına atıp başıörtülü ve alnı secdeli kalbi kırık ve gönlü Allaha açık insanlara zulüm ettiği ancak bu fitne döneminde yaşanıyor Evet hükümete ve millete bir darbe yapıldı yapanlar belli ve yakalandı onların canına okunsun ve fakat masumlara kadınlara çocuklara dokunmak savaş hukukunda bile yasak
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 10:03
0
Özgürlük herkese lazım. Sadece başı örtülere değil. Bunu öğrendiğimizde sorun da kalmayacak.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 03:16
Hepsi çok güzel lakin binde 23 değil on binde 23 tür o. Hafazanallah hocam.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 02:52
Kaleminize sağlık uzun zamandır beklediğimiz bir tesbit ve değerlendirme işte ulusal medyamız yüzde yirmidört halk desteği olan KARAR medyasından kimse yok lakin binde dört ulusalcılar gözde sahi siz hiç hükümet cenahından çine bir söz duydunuzmu altı saat boyunca bir yasal banka hesabınıdan ifede alan polis arkadaşa diyorki, merak etme hoca bugün sen burdasın yarın diğer cemaatler öbürgün ak partililer gelip burada ifade verecek ve iktidar mazlumlardan hesap sorduğunu zannededursun !!
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 02:10
Sayın taşgetiren ve mesut özill,halâ rte ağzıyla konuşuyorsunuz,çinde zulüm gören ümmet değil,adı üstünde DOĞUTÜRKİSTAN,,yani TÜRK MİLLETİDİR, ELBETTE MÜSLÜMANDIRLAR VE SADECE PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED'İN ÜMMETİDİRLER,,,,Doğrusu budur ve bu böyle biline,sizler kimin ümmeti olursaniz olun,hangi tebada olursaniz olun,ister arap yalakası olun,biz ve DOĞUTÜRKİSTAN TÜRK'TÜR VE TÜRK KALACAKTIR
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 01:58
2019 un kapak yazısı. Ahmed abi ümmetin vicdanı olmaya devam edin lütfen.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 21:43
5
Ümmet yok,burası arabistan degil,soyun yokmu senin,kim lan bu ümmet dediğinin peygamberi,soysuzlaştinız iyice
Timur 17 Aralık 2019 01:14
Sayin Tasgetiren, ben sahsen Rusya ve Cin yerine Anerikayla arkadasligi yeglerim. En azindan adamlarla konusabiliniyor. Ama Cin öylemi, hemen tehdit. Rusyayi ben devlet olarak bile görmüyorum. Cinliler ayni cekirgelerin istilasi gibi ülkeleri istila ediyorlar ve dünya buna sadece para yüzünden ahmakca bakiyor. Cinliler ve Ruslar dünyanin en ahlaksiz ve gaddar milletleridir. Bunlarda hak hukuk diye bir sey yok. Ama malesef AKP bunlarin Türkiyeyi istila etmelerine izin veriyor, destekliyor.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 01:00
Vatan cephesinin Mao'cu bir gecmisi yok. Mao'cu kisvesi altinda Irkcilik yaparlardi bunlar. Amac solcularin, sosyalistlerin, komunistlerin destegini almakti.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 00:54
Kral çıplak, çıplak olmayada. Körler ve sağırlar aleminde de öylemidir.? Kör için değilde çıplak için onu bilemedim.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 00:52
ABD li FETÖ cülerden kurtulduk derken Çin li FETÖ cülere mi esir olacağız demek istiyorsunuz?
" Eskiye rağbet olsaydı, BİT pazarına nur yağardı " sözü galiba yanlış söylenmiş, çünkü bu ara pazardaki BİT rağbet görür olmuş. utanma duygusu olmayınca herşey normal gelirmiş...
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 00:40
MEDYADAN OKUDUKLARIMIZ BUNLAR. BU SENE İÇİNDE TÜRKİYEDEN İLTİCA TALEBİNDE BULUNAN 30 UYGUR TÜRKÜ ÇİNE İADE EDİLDİ. Bunlarin akıbeti hakkında hiç bir bilgi yok. Yine gazete haberi 'TAYYİP BEY Çin zulmü hakkında doğru olup olmadığını araştırıyoruz.. Sözü Sadece bu.. kınama yok. Üç senedir her gün idlip rusya tarafından bombalanırken RUSYAYA sus puslar. Sert bir kınama yok. Yine yazıyorum... HALEP HENÜZ DÜŞMEMİŞTİ. EL CEZİRE TELEVİZYONUNU SEYREDIYORDUM. YIKIK DÖKÜK BINALAR ARASINDA BİR BINAYA ASILI BEYAZ BİR BEZE KIRMIZI BOYA ILE YAZILMIŞ TÜRKÇE AFİŞTE ŞUNLAR YAZILI İDİ.... ERDOGAN HEP KONUŞUR.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 00:38
"telkinler olabiliyor mu?"; "bir odak bulunuyor mu?" Yok Hocam yok! Bir telkin de yok. Bir odak da yok. Var ise bile Reis'in inisiyatifi dışındadır mutlaka. Bu yazınızdan sonra duruma vakıf olur ve düzeltir siz hiç merak etmeyin.
Yavaş yavaş ya görmeye ya da konuşmaya başladınız sanırım! Ama ne diyor alıntınız; zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur! O muhafazakar masum kitleyi kaybettiniz! Herkes layığını bulacak!!! Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır!!!
Kasım Özdemir 17 Aralık 2019 00:21
Sayın Taşgetiren iktidara birşeyler yaptırılması kanatleri değil hepimizin gerçekleridir. Baktığınız yer doğru.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN