Back To Top
Yargı: Olsun da varsın AB endeksli olsun

Yargı: Olsun da varsın AB endeksli olsun

 - Son Güncelleme: 31.05.2019 Cuma 10:17
- A +

 

Avrupa Birliği İlerleme Raporunda en vurgulu eleştirinin Hukuka yapıldığı, ekonomideki sancıların ana çıkış mecrasında Hukuk’un altının çizildiği ve Devlet – Toplum ilişkisinde en sancılı alanın Hukuk olduğu bir zamanda, yola “Adalet” iddiası ile çıkan Ak Parti, iktidarının 17’inci yılında “Yargı Reformu”na dair bir strateji hamlesini devreye soktu.

Dün ben, Cumhuriyet’in başından beri yaşanan “Yargı sancısı”nı “Yargı cinayeti” başlığı ile değerlendirmiştim.

Aslında Lozan’da karşımızda oturanlar yeni devletin önüne en çok “Adalet sorunu”nu koymuşlar, ısrarla “Yargı kapitülasyonu” diye nitelenebilecek bir talebi seslendirmişlerdi. Bizim heyet de Yargıda sorun olduğunu kabul ediyor, ancak “Biz bunu kendi kendimize iyileştireceğiz” diyerek çok kötü bagajlar bırakan kapitülasyon uygulamasına karşı çıkıyordu.

Aradan 100 yıla yakın bir zaman geçti, Lozan’da karşımızda oturanlar dediğimiz dünyanın bugünkü uzantısı kabul edilebilecek olan AB, hala “Yargı” demekte ısrar ediyor.

Reform Strateji belgesini dün Cumhurbaşkanı Erdoğan sundu. Sunumda, “Biz bu reformları AB dayattığı için değil milletimizin ihtiyacı olduğu için hayata geçiriyoruz.” İfadesini kullandı. Ama AB ile ilişkinin “Reform çalışmaları” için hızlandırıcı bir mahiyet arzettiğini de şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’nin AB üyeliği sürecindeki en büyük kazanımlarından biri reform çalışmalarını özellikle sistematik bir şekilde hazırlama ve tartışma kabiliyetini geliştirmiş olmasıdır.” Ve sözü bağladı: “AB tam üyelik sistemine bağlılığımızı da bununla göstermiş oluyoruz.”

Ne diyelim, olsun.

Cumhurbaşkanı yine de “Adalet”in kendi kültür – medeniyet dünyamızdaki müstesna yerine vurgu yapmayı ihmal etmedi.

Adalet mülkün temelidir diyerek devleti adalet temeli üzerinde inşa eden bir medeniyetin temsilcileri olarak bu mesele bizim önceliklerimiz arasında hep ilk sıralarda yer almıştır.

Tarih bize gösteriyor ki adaletin güçlü, güçlülerin de adaletli olduğu toplumlar hızla büyür, kalkınır ve gelişir. Adalet tabanı güçsüz olan devletin uzun süre ayakta kalma imkânı yoktur.

Elbette eksikliklerimiz var, sıkıntılarımız var ama her şeye rağmen kültürümüze, tarihimize karşı olan bağlarımızı koruyoruz. Kaybettiğimiz değerleri kendi coğrafyamızda bulacağız.

Önümüzde bir reform stratejisi var. Belli ki yargı alanıyla bağlantılı pek çok çevre ile iletişim sağlanarak bir sorun araştırması yapılmış ve AB standartları da dikkate alınarak bu stratejik metin ortaya çıkarılmış. “Güven veren ve erişilebilir bir adalet” hedeflenmiş. “Amacımız, diyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm kurumlarımızın ifade özgürlüğüne, özgürlüğü kısıtlayan diğer tüm uygulamalara karşı duyarlı olmalarını sağlamaktır.” Sonra da “Mevzuattan kaynaklanan sıkıntıları süratle çözmekte kararlıyız. Yargı reformu belgesi içerdiği pek çok hedefle vatandaşların sisteme duyduğu güveni artıracak hem de daha öngörülebilir bir yatırım ortamı oluşmasına katkı sunacaktır.” diyerek yatırım alanına yönelik duyarlılığı seslendiriyor.

Reform Stratejisi, genelde “yapılacaklar”ı derliyor. Hukuk eğitiminden başlayarak pek çok alanda restorasyon söz konusu olacak. Yargının insan unsuru her zaman hayati önem arz etmiştir. Adalet insanla, vicdanla, hakkaniyet duygusu ile gerçekleşen bir hadise. Yargı insanının olmazsa olmazı olan tarafsızlık da bağımsızlık da insan karakterinin özelliği. İşleyişe ilişkin sorunları aşmak daha kolaydır. Zor olan insanların yüreğini durultacak “Adalet”i gerçekleştirmektir.

Reform Stratejisi bir siyasi kadronun hazırladığı belgedir. Danışılmış, görüşülmüştür ama altında Cumhurbaşkanı’nın, Adalet Bakanı’nın imzası vardır. Oysa, Türkiye’de yaşanan “Yargı sancıları” (Bugün de dahil) siyaset – yargı ilişkisinden kaynaklanmaktadır.

Yargı Reformu yapmak, onun için, öncelikle Siyasetin kendi kendine bakması gereğini ortaya koyar. Adalet’i şaşmaz bir kılavuz olarak görmek gerekir. Kur’an’ın o ayetini unutmadan:

Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Maide Suresi, 8)

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 23:40
Yolunuz açık olsun. Allah doğrunun yardımcısıdır.
Halil Koç 01 Haziran 2019 15:26
Adalet; düzenli ve dengeli davranma ve herkesin hakkını vermedir.Adalet; ifrat ve tefritten uzak olarak istikamet üzere bulunmaktır. Adalet; insaf ve hakkaniyettir; alemin nizamı ve ahengidir. Bütün insanların hukuk karşısında eşit olmalarıdır. Adalet, her şeyi layık olduğu yere koymak, doğru hüküm vermek haksızlıktan sakınmaktır. Adaletin zıddı zulüm, haksızlık, adam kayırmak gibi kötü davranışlardır.
Murat Doğrusöz 01 Haziran 2019 12:02
Hep kolaycılığı seçiyoruz.AB normlarında Yasalar ve Adalet sağlandı! zannediyoruz.Halbuki Adaletin sağlanması için,ADİL YASA,Yasaların uygulanmasında keyfiliği önleyen OTURMUŞ DEVLET YAPISI ve Yasaları hakkıyla uygulayacak DENEYİMLİ ve ADİL adalet uygulayıcıları sac ayağının tamamlanması gerekir.Türkiye'nin meselesi de esasında sonraki iki konudur.Aynı nitelikli davalarda,180 derece zıt kararların bolca örnekleri bunun en güzel örnekleridir.Türkiyenin ana meselesi de Devletin Adalet sağlayacak nitelikten çok uzakta olmasıdır.Önceliğimizinde,OTURMUŞ
Muhtefi. . 01 Haziran 2019 00:26
)))...biraz aşağıda sütunda Ramazan -Şerif Güzellemeleri yapacaksınız. Son Olarak baslikta Dunyada Allaha Yakın ol 'ki diyeceksiniz. Sonra da AB normlu yargı reformu olsun yeterki olsun diyeceksiniz. Allah'a Yakın olan yine O'nda dilenir İrfanı ,Hikmeti,İlmi. .o ilham, feyz ile yol alır. !..hayret ediyorum bu Cahilligimle bu nasıl çelişki. .!.olmaz böyle, olmadı, olmayacaktır. Her toplumun örf, adet, kültür gelenekleri ayrı, ayrı. .o yazıyi fakirde yazabilir ..kopyala yapıştır :)) al sana yargı reformu. :))).
Maurice Duverger 31 Mayıs 2019 21:25
Yeni yargı paketi uygulanırsa şu olur, bu olur diyenler, öncelikle şunu sorayım: Tutuklamayı düzenleyen CMK 100 vd. maddelerine göz attınız mı hiç ? Halihazırda kanun tutuklama , tutuklamanın devamına dair kararlarda somut gerekçelerin ortaya konmasını mutlak bir zaruret olarak aradığı gibi, ölçülülük ilkesini de tutuklamanın en önemli şartlarından biri olarak açıkça zikrediyor. Kanunun apaçık emredici hükümlerine rağmen, ölçülülük ilkesini, delil gereksinimlerini, gerekçe zaruretini fiilen kimler rafa kaldırdı ? Kimler emir eri haline getird
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 21:24
Turkiye, Japonya'da verilen Kurtce derslerin kaldirilmasini istedi. Bu Islam'a uygun bir davranis mi Sayin Tasgetiren?
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:15
0
Siz internette gördüğünüz ve duyduğunuz her şey inanıyormusunz?
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 18:51
KHK lar iptal edilmediği ihraclar düzeltilmedigi müddetçe ne ADALET sağlanacak ne de iş çevrelerine ekonomiye GÜVEN verilebilecek. Çünkü en büyük hukuksuzluk ve adaletsizlik kanunsuzluk IHRACLARDA. Yasal işlemlerden dolayı insanlar ihraç edilemez mahkum edilemez. Bu durum güven ortamını sarsıyor. Inşallah Reis farkındadır.
Ben sayin cumhur baskanimiza insALLAH sesimi duyururum ben ak parti uyesiyim ben Türk oğluyum ben den bayramlik isteyen yavrularima kizarak yanlarindan kaçıyorum ben hic biryerden yardım almadım asla istememde bana iş lazım calisacagim iş lazım vallahi imanim engelliyor artik beni duy sesimi cumhurbaskanim su kadir gecesinde
Bu "Yargı Reformu"teorikte kalır gibime geliyor.Zaten sıkışmasalar bunu da gündeme almazlardı. Uymadıktan ve uygulandıktan sonra istediğin kadar paket yayınla.Yatırımlar durmuş,ekonomi bitmiş,kutuplaşma tavan yapmış,hukuk meyyit olmuş,İş işten geçmiş,yara gangren olmuş.Şimdi alelacele paket çıkarılıyor.Bu sorunlar başgöstereli aylar değil, yıllar oldu.O zaman, bu güne kadar niye beklediniz.Bu gidişin düzeleceğine imkan ve ihtimal vermiyorum.Allah beterinden muhafaza etsin.Biz kendimizi düzeltmezsek,kim düzeltecek?Allah mı???Allah'ın düzeltmesi başka
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 15:56
Trump tehdit etti, Reis ben yarginin seyini yaparim dedi, 3 yildir rehin aldigimiz ABDli Turk bilim adami mahkeme karari bile olmadan serbest birakildi. Bu arada yargi reformundan bahsediliyor. KHKlarla yonetilen bir ulkede yargi reformu olsa ne olur, olmasa ne olur.
Saray’a inanmıyoruz 31 Mayıs 2019 19:58
1
Doların ateşini düşürmek kolaymı mecbur kaldı
İbrahim Erdoğan 31 Mayıs 2019 14:27
"... bir topluluğa olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesn..." Mesele zaten bu... Ya halen dahi ülkemizde sergilenen durum!.. Acaba adalet terazisinin ayarının en çok bozulduğu dönem hangi dönem?.. Cek ve caklara artık tokuz...
Nedim 31 Mayıs 2019 13:35
Bir arkadaşım hakimken ihraç edildi, yargılandı, beraat etti lakin ne göreve iade ediliyor ne de avukatlık yapmasına Adalet Bakanlığınca müsaade ediliyor..şimdi bu Yargıda reform paketi ne işe yarıyor, orada alkışlayanlara da konuşanlara da soruyorum, ne işe yarar? Kendileri bile inanmıyordur...maksat muhabbet olsun...
Süheyl CALISKANOGLU 01 Haziran 2019 17:53
0
Karar okuru Nedim bey,en cok alkis "Avukatlar icin yesil pasaport'aldi,Barolar Baskani M.Feyzioglu alkislayanlarin en önde gideniydi,iki sene öncesi RTE'yle aralari limoniydi,bu defa sanki can ciger kuzu sarmasi havalari vardi,ayaga firladi,bir alkis bir alkis salon yikildi(!).Cok komik oluyor,ayaga kalkanlarin önce ceketlerinin dügmesi,ilikli olup olmadigi kontrolu,sonrasinda alkis ama ne alkis hic sormayin dostlar!...
E.K 31 Mayıs 2019 13:01
“Biz bu reformları AB dayattığı için değil milletimizin ihtiyacı olduğu için hayata geçiriyoruz.” diyen Sn Erdogan'i nedense hic inandirici bulmuyoruz...Baskalarinin bastirmasiyla kendi ic islerimize ve adaletimize yon vermemiz aslinda huzunlu hatta utanc verici. Ancak, siyasilerin bunu cok umursadiklarini sanmiyoruz...Yinede nedeni ne olursa olsun, hukuktaki her turlu iyilesmeyi destekliyoruz...Demokrasiyi tam ozumseyememis Akp'nin kaliteli guvenilir bir adalet ve hukuk sistemi insa edebilecegine inancimiz yok..Miadi dolmus, orta yasi gecmis mevcut lider kadrosu ile Akp'nin onu
Eğer müslümanlar maide süresi 8. Ayette sizin de yazınızda mealini verdiğiniz bu ilkeleri içselleştirip hayatlarına yansıtmış olsalardı daha huzurlu bir dünyada yaşıyor olacaktık. Ellerine yüreğine sağlık üstat
Okuyucu 31 Mayıs 2019 19:57
1
Müslümanlar ve adalet, hak ve hukuk güldürmeyin insanları
bilal... 31 Mayıs 2019 11:11
Yargı Reformu mu ? güldürmesinler insanı lütfen, yargı istiyorlarsa kur'an ve sünnet yeter... gelin görün ki bu ümmet, kur'anı da sünneti de bu gözle okumuyor. okuyanların çok büyük bir çoğunluğu da sadece sevap olsun diye okuyor. biz sevap olsun diye okudukça bir adım ileri GİDEMEYECEĞİZ.... NE zaman ki kur'ana ve sünnete eskilerin masalları ( demekten vazgeçer ve uygulanabilir olduğunu anlarız işte o zaman ADAM OLURUZ...
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 10:20
0
Olaya sadece,bugünün hatalı ve bağnaz Müslümanları yönünden bakarsanız,doğrulara varamassınız.Bugün Müslümanlar Adalet temelli İnançlarının tezahürlerini oluşturamamış ve oluşturması da engellenmiştir.Sonuç yönünden haklı olsanız da,bu Teorik gerçekleri değiştirmez Adalet anca adil insanlarla sağlanır,adil olmak için de saf bir VİCDAN gerekir.Saf bir Vicdan'da genel olarak,samimi olarak Allah Sevgisi ve Korkusu olanlarda gelişir.Batı hayranlığı ve onların normları ile düşünenler bunu görmez,göremez,Batı'nın Adalet getireceğine inanırlar.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 09:48
2009 öncesi hazırlanan ve ilan edilen, hemen sonrasında güncelleme çalışmalarına başlanan, 2012 de güncelenerek tekrar açıklanan, sonrasında tekrar güncelleme çalışmalarına başlanan ve 2015 yılında Davutoğlu tarafından açıklanan, şimdi de yeniymiş gibi tekrar açıklananlar aynı. Araştırıp bakabilirsiniz. Her şeyine kadar aynı.. Bir iki yerdeğiştirme var o kadar.. Velhasıl inancım kalmadı inançlıyım diyenlere... Konuş... Konuş.... . . SONUÇ YALANN....
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:14
0
Batı söylemleri ve görüntüsünün aksine pragmatik felsefesi ile uygulamada hep ZALİM olmuştur.Bunun örnekleri için rahatça,bir ansiklobedi oluşturulur ama güncel 2 örnek vereyim.Türkiye'nin Anti Demokratik uygulamaları(maalesef gerçekler vardır)destan raporlar yazıp,en ağır baskıyı yaparken İsrail Zulümlerini destekler veya en azından pas geçer.Mısır'da seçilmiş Mursi Hükümetinin darbeyle devrilmesini destekler ve darbeci Sisi'nin yanında olur.Bu konular açıklayıcı uzun yazıları gerektirir,ama kısaca -İslam Dünyada Adaleti gerçekleştirebilecek en b
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:36
0
Batı söylemleri ve görüntüsünün aksine pragmatik felsefesi ile,kendi dışında,uygulamada hep ZALİM olmuştur.Örneğin;AB,Türkiye'nin Anti Demokratik uygulamaları(maalesef gerçekler vardır)destan raporlar yazıp,en ağır baskıyı yaparken İsrail Zulümlerini destekler veya en azından pas geçer.Mısır'da seçilmiş Mursi Hükümetine karşı,darbeci Sisi'nin yanında olur.Konu açıklaması uzun yazıları gerektirir,ama kısaca -İslam Dünyada Adaleti gerçekleştirebilecek en büyük Potansiyeldir -Batı sahte görüntüsü dışında,Dünyada Adalet sağlayacak bir gü
karar okuyucusu 31 Mayıs 2019 09:27
Bu kadar insan ihraç edildi öncelikle bunların ivedilikle düzeltilmesi lazım..bununla ilgili bir ışık göremedim dün...adalet herkes için olmalı
6HG4KJ12 31 Mayıs 2019 09:17
Avrupa Birliği'nin her türlü nimetlerinden faydalanmak çok güzel. Gıdadan hukuka, otomobil güvenlik sistemlerinden giysilerimizin kalitesine, tüketici haklarından sağlık standartlarımıza kadar yaşam kalitemizi artıran her şey AB uyum yasaları ve regülasyonları sayesinde gelişti. Hem karşı olup hem de kopyalayarak hayat standardımızı artırmak, bize özgü bir davranış biçimi. Çok kurnazca.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:19
0
Tamam,AB kendi refahı ve adaletini sağlamada çok duyarlı ve gelişmiş.Ama ya Tüm İnsanlık için sağladığı katkı ve idealistlik.Bu konuda da gelişmişliği! konusunda aynı fikirde misin?AB kendi Ülkelerine verdiği Demokrasi katkısını,kendi üye Ülkeleri dışındaki diğer Dünya devletlerine de sağlıyor mu?Örneğin Mısır'da Mursi'ye karşı Darbeci Sisi'yi desteklemesi Evrensel Demokrasi!!!Adalet'in!!! bir tezahürü mü?Tereddüt belirten ve karşı olanları birde bu yönden değerlendirebilsen.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 19:48
0
@13:19. Arkadaşım, nasıl kendi refahı? Kullandığımız otomobilde ya benzinli ya dizel motor var, ikisi de Almanlar'ın insanlığa katkısı. Keşke bizim de insanlığa katkılarımız olsa. Dış politikada dostluk değil, çıkarlar olur. AB, ordu mu göndermiş Mısır'a? Seçilmiş Suriye hükumetine karşı teröristleri destekleyen kim?
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 09:08
İktidar için istanbul seçiminin önemini burada görmek mümkün.Ben eski bir seçmen olarak Tayyip beyin ülkeme bir şey verebileceğini inanmıyorum.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:40
0
Akp'nin hataları tabii ki pas geçilemez.Ama İstanbul seçimi ne için önemli?Akp'nin bu hataları öne sürülerek,geçmişin faşist ,bugün de geçmişteki gücünü almak için riyakar ve takiyye ile,pusudaki faşist Chp'ye İstanbul'u teslim etmek için mi önemli?Kimsenin samimiyeti sorgulanamaz.Ama hedefe ulaşmak için Fetö'yü sollayan şekilde RİYAKARLIK ve TAKİYYE içindeki Chp'yi görmeme ahmaklığında olmayı da kimse bu Millet'ten beklemesin.
Takipci 31 Mayıs 2019 08:36
KHKnin olduğu yerde Hukuk zor...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 07:55
Siz gece bir kararname çıkarıp uygulama imkanı olduğu müddetçe hangi hukuk ve adalet metninde düzenleme yaparsanız yapın hiç bir şey değişmez
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 05:43
Siyasetin YSK ‘da müessir olduğu her durum da hakkaniyetli bir hukukdan bahsetmek mümkün mü?
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 04:08
Bu reformlarla kendi çıkardığı khk lar hiç uyuşmuyor. Önce mağdur ettiği insanların durumunu düzeltsin
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:27
Yargıya bağımsız ve bilimsel kriterlere göre liyakatli elemanlar almak yerine yandaş seçme sistemi devam ettiği sürece vatandaşa kırt tane üst mahkeme hakkı tanınsa da beyhude.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:09
Bu kaçıncı paket, ülkeye adalet geleceğine inanıyor musunuz? Umut fakirin ekmeği. Boşuna beklemeyin
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 02:48
Siz insndınızmı buna bence bu daha önceki daha açıkçası 17 yıldır yapılan göznoyama ve kandırmacanın bir başka türü
musto 31 Mayıs 2019 01:30
Yahu bırakında Türk milleti adına karar veren hakim ve savcılar yetiştirin.Bu millet sizlere ömür boyu dua etsin belki geçmiş günahlarınızdan arınırsınız. Millet sizi 17 senedir baş tacı etti cebinizden bir şey istemiyor hakkı olan adaleti istiyor.
Taşgetiren Okuru 31 Mayıs 2019 03:49
0
Çok güzel bir yorum:)
KARARLI KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:10
Reform Strateji belgesini dün Cumhurbaşkanı Erdoğan sundu. Sunumda, “Biz bu reformları AB dayattığı için değil milletimizin ihtiyacı olduğu için hayata geçiriyoruz.” ifadesini kullandı. Bunun için 17 yıl neyi beklediler acaba?
AHMET ŞEN 31 Mayıs 2019 00:28
YARGIDA TEMEL PARADİGMA DEĞİŞMEDEN, SAVCI VE YARGIÇLARIN "ALİ DEVLET MENFAATLERİNİ" KORUMA REFLEKSİ YERİNE BİREYSEL HAKLARIN ÖNE ÇIKARILMASI FİKRİ YERLEŞTİRİLMEDEN YARGIDA YAPILAN HİÇBİR REFORM İŞE YARAMAZ.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:02
Ya hocam anlamadım şu an o kadar insan yalan yere uydurma iftiralarla bir sürü sıkıntıya düşüyor en kendi insanı için adalet istemeyeceğim de Allah'a peygambere saygısı olmayan avrupalının hatırı için mi o da uydurma ne olduğu belirsiz bir adalet ne karizması isteyeceğim çok inandırıcı gelmiyor islam adaleti gelmediği sürece hiçbir zaman başı öne eğik insanlar mağdur olan insanlar bitmez Allah'ım şu gece hürmetine bütün İslam alemine huzur ve mutluluk nasip etsin inşallah
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:21
0
Parmağını aşağı çeviren şahsiyet İnşallah bir gün senin başına da bir sıkıntı gelir de adaletsizlikten başına bir çorap örülür sıkıntı çekmeden bizim halimize anlayamazsın zavallı herif
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 23:58
Cumhurbaskani'nin Trumpla yaptigi telefon gorusmesinden birkac gun sonra 3 yildir hapiste olan ABD vatandasi Turk bilim adami serbest birakildi. NASAda calisan ve tatil icin biri 7 aylik, oteki 19 aylik iki cocuguyla Turkiyeye gelen bilim adami Fetocu olmakla suclanmis ve 7 yila mahkum olmustu. Delil olarak babasinin evinde yapilan aramada ele gecirilen bir dolarlik banknot gosterilmis. 2 cocugunun da yurt disina gitmesi yasaklanmis. New York Times'da cikan haberde Turkiye'nin, ABD vatandaslarini pazarlik etmek icin rehin aldigindan bahsediliyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN