Back To Top
Yargı sancısı -bumerangı unutmamak

Yargı sancısı -bumerangı unutmamak

 - Son Güncelleme: 10.09.2019 Salı 09:05
- A +

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin yasalaşma süreciyle bazı davalar iç içe seyrediyor. İktidar, “AB ile uyum hassasiyeti”nin de altını çizerek yargıdaki problemli alanları düzeltme girişiminde bulunuyor.

Ama tam da bu süreçte İçişleri Bakanlığı’nın yetkisi içinde diye, yargısız infaz niteliğinde bir uygulamaya imza atarak, seçilmiş makamlara kayyım atıyorsunuz.

Düşünce özgürlüğünde nerede durduğunuz konusunda kuşku uyandıracak yargılamalar yapıyor, on yılları bulan mahkumiyet kararları veriyorsunuz.

Bu mahkumiyetler konusunda iktidara yakın medyanın dili, yargının bumerang niteliğini, yani benzeri gerekçelerin bir yargı zemininde kendilerini de vurabileceğini tümden göz ardı ederek, çok daha ağır bir “gerekçe üslubu” ortaya koyuyor.

“Terörle mücadele yasası”nın her yoruma imkan veren ucu açık düzenlemelerine, yargının, ülke iklimine ya da yargı mensubunun ideolojik yaklaşımına göre yaptığı yorumlarla, tüm toplum alanını kapsayan mağduriyetler oluşuyor.

Şu anda “İltisak, irtibat, örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etme...” gibi bana göre son derece yoruma açık maddelerle cezaevlerine konulan insan sayısı Türkiye’de hukukun dramatik yapısını gözler önüne serecek niteliktedir.

Mahkemeler, sistemin hiyerarşik yapı içinde kabul ettiği tashih kararlarını tanımıyor.

Diyelim “Tutuklama infaza dönüşmesin” yaklaşımı yeni stratejinin ana unsurlarından biri olduğu halde, tutuklulukları çoktan infaza dönüşmüş kişilerle ilgili herhangi bir müdahale söz konusu olmuyor. Böyle bir durumda herkesin sığınma alanı yargının bağımsızlığı oluyor.

Herkes iktidara kendisine uygulanan yargı çarpıklıklarını hatırlatarak ikazda bulunmaya çalışıyor. “Yargı bumerang gibidir” sözü yabana atılmamalı. İşleri hep iktidarda kalacakmış mantığıyla değil, sadece adalet duyarlılığıyla yürütmeli. Değilse kendi yaptığınız kanunlarla, ya da kendi uygulamalarınızla mukabele göreceğiniz zamanlar olur. Türkiye siyaseti böylesine bir kısır döngüyü de yaşayarak geliyor.

Ak Parti her alanda sorun yaşasa “Adalet”te yaşamamalıydı. Yanlış mı söylüyorum? Adalet ıskalandığında geride “Devlet dili” olarak ne kalır ki? “Devletin dini adalettir” sözünün altında Hazreti Ali’nin imzası varken… Ve Ak Parti kendisini bu kültürel zeminle irtibatlandırırken…


SOYLU’NUN ÇİZDİĞİ PROFİL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir siyasi profil inşa ediyor.

Terörle mücadele onun görev alanı. Orada mücadelenin bir “psikolojik savaş” boyutu olması, bakanın da ona uygun bir dil geliştirmesi normal.

Ancak bunun “Her şey serbest” boyutunda yürümesinin bakanın siyasi profiline “istem dışı” olmasını dilediğim bazı renkler eklemesi de kaçınılmaz. 

Bakanın tam da öylesini arzu etmesi de, üstelik böyle bir profilin yer yer alıcı bulması da mümkün.

Ama, en azından kendi payıma söylemek isterim ki bu profil, git gide taşınmaz hale geliyor bir, MHP’nin yüklediği imajla birlikte Ak Parti’nin zaten bir hayli aşınan “sivil dili”ne ağır bir yük bindiriyor, iki.

“Pejmürde ederiz!” sözü mesela. İmamoğlu’nun Diyarbakır’da yerlerine kayyım atanan başkanlarını ziyaretini eleştirmek, tamam. İmamoğlu’nun HDP önünde oturma eylemi yapan anneleri ziyaret etmemesini eleştirmek, tamam.

Sonra “Pejmürde ederiz” gibi bir tehdit. Hangi dilde? Ne demek pejmürde etmek? Bir İçişleri Bakanı seçilmiş bir belediye başkanını pejmürde ederse ne yapar? Hukuki bir terim mi pejmürde etmek? Kabadayı dünyasının jargonu mu? Perişan mı edecek sayın Bakan, canına mı okuyacak, yere mi gömecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı için söyleniyor bu söz. Tabii ki dokunulmaz değil bu kişi, tabii ki her davranışının hesabını verecek. Ama hukuk içinde. Bir İçişleri Bakanı’nın tehdit ifadeleriyle değil.

Ak Parti’nin üzerine tam da böyle hukuku zorlayan söylemler yüzünden  “Hukuku ıskalamak” gibi bir bagaj yükleniyor.

Kayyım tayini güncel bir uygulama ya…

Bunun karar mercii İçişleri Bakanlığı ya. İçişleri Bakanı Soylu, “Pejmürde ederiz” dedi ya, acaba kayyım yaptırımı İstanbul için de mi uygulanacak?

İçişleri Bakanı bu konudaki soruya, “Evet, hayır” gibi bir cevap vermek yerine “Pazarı bekleyin” diye cevap veriyor. Acaba ne diyecek?  Pazarı bekliyorsunuz. Ne bu? Bir reyting yöntemi mi? Hedefteki kişiye birkaç gün daha azap çektirmek mi?

Soru: Bu bir devlet yöntemi mi?

Bence değil. Sayın Soylu’nun çizdiği profili problemli buluyorum. Önemsenir ya da önemsenmez, ama ben, “Pejmürde ederiz” yollu bir ifadenin devlet adamı üslubu olmadığını ifade etme gereği duyuyorum. Tercih sayın Bakan’ın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:25
S.Soylu normal şartlarda Ak Partide olabilirmi , Ne kattı, yük olmaktan başka ,Laf,Laf,Laf boş laf palavra 2019 Dünyasına yakışan bir devlet adamı değil ama maalesef Liyakatin önemsiz olduğuyerde bunlar oluyor
Ehl-i İrfan 10 Eylül 2019 17:44
Yıllardır PKK'nın küçük çocukları dağa kaçırdığı, HDP'nin de buna aracılık hatta teşvik ettiği biliniyor ama sırf bu AK Parti'ye yarayacak kaygısıyla bu çevreler bir insanlık suçuna göz yumuyor. Bu dehşet verici bir şey... Bu yüzden Diyarbakır'daki Kürt anaların direnişine karşı CHP ve sol kesim ve müzmin muhalif, muhasım kesim ilgisiz yüzden o çok "duyarlı" sanatçılarımız suskun. Sesini çıkartan bir iki sanatçının da nasıl linç edildiğini gördük.
KARAR OKURU veli 10 Eylül 2019 17:30
Sn taşgetiren, bugün sn babacan ile yaptığınız röportajı okudum..Sn babacan'ın sorunların baş sorumlusu olarak gösterdiği HUKUK alanındaki tespitlerine katılıyorum... Lakin sizin sorduğunuz KHK mağduriyetilerine ilişkin soruya verdiği cevap çok kısa ve tamamen geçiştirmeye yönelik idi..Ben bu konuda sn babacan'ın ne yapıp bu durumu düzeleceğine dair bir beyanını göremedim... Bu husustan ötürü adalet konusunda ki söylemleri üzülerek söylüyorum ki havada kaldı...
kaan 10 Eylül 2019 16:35
Çaresizlik,ümitsizlik öyle bir ateş ki insanı için için yakıyor.Hele çözücülerin çözöyormuş gibi yapıpta çözülmemesi,üzerinde sadece gel git yapmaları insanda fiziksel değişmeyle beraber yıllandıkça şirke gibi kimyasal değişime uğramaktadır.Doğruyu,iyiyi,güzeli hızlı,verimli süreleri içinde çözmek zor mu?İnsanımıza sahip çıkmak mutlu etmek zor mu?Çözüm üretmek sizde ise, bizde ise,onda ise ,hepimizde ise çok mu zor?Lütfen kapasitemizi hep birlikte zorlayalım.Birlik olalım.Mutlu olalım.Bunu birinci sınıf çocuğuna sorsak zor mu der?
Soylunun Erdoğana ve iktidara ettiği hakeret ve suçlamaları, biz yapsak içerideydik. SOYLU MU!
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 13:09
soylu ' nun pervasızlığı ,hukuka saygısızlığı üzerine bir kitap yazılır..Polise, " kırın bacaklaını suçu bana atın" talimatı, "HDP li kürtleri ya türkleştireceğiz ya ezeceğiz" sözü ilk akla gelenler.. bu suçları işleyenin İçişleri bakanı olduğu ülkede nasıl yargı reformundan söz edilebilir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 19:26
3
13.09, Soylu; nerde, ne zaman "Kürtleri Türkleştireceğiz" dedi?
Ne.nasil bir yorum çok itici ve akil dışı :))13;09.(uyuşturucu satanlar için soyledigi sozlere katılıyorum) bu.başka.!!! .ama kimse bir etnik kökeni değiştiremez. MUMKUN DEGİL. .Lakin.Birisine kizabilirsin ama boyle alakasız yorum yapmaya gerek yok :)) kimse kimseyi değiştiremez unutma. Gücü yetmez! .tamamen Absürt ötesi ütopik hezeyanlar.seninki .:))..
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:59
Süleyman Soylu DP genel başkanıyken bıyıksız, gözlüklü, Sayın Erdoğan sen kim, Menderes kim diye konuşmalar yapan sevimli bir adamdı. Aradaki değişim gerçekten inanılmaz.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:31
Kapasite ve çap buymuş! Kendisini ebedi kalacak sanıyor.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:31
Tansu Ciller in Mehmet Agari. Erdogan in Süleyman Soylu su. Mehmet Agari ve Tansu Ciller bugun milletin icine cikamiyorlar. Peki Soylu yaptigi kabadayivari konusmalari yuzunden ilerde kendiside T. Ciller ve Agar gibi halkin icine cikmadiklari gibi kendisi cikabilecekmi acaba? Ulke heppimizin. Ulkenin kabadayilara degil tersine adalete ihtiyaci var.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 19:21
3
Kim demiş milletin içine çıkamıyorlar. Sen hangi ülkede yaşıyorsun
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 11:20
Ahmet Bey; Adana Seçilmiş BBB Aytaç Bey, Önceleri ANAP tan aday oldu, Sonra AKP den aday oldu, En Sonunda AKP den aday yapılmayınca MHP den aday oldu seçimi kazandı. Adanalı Milli İrade olarak Adana BBB olarak Beni Aytaç Bey Yönetsin diye KARAR VERDİ. Aytaç Bey seçimden kısa bir süre sonra; Önce GÖREVDEN ALINDI, Sonra TUTUKLADI, Uzun Zaman sonra yeni seçime 15 - 20 gün kala SUÇSUZSUN KARARI verildi. Şimdi yasalar görevden almaya izin verebilir, Bu Davalar öncelikle görülür, SUÇLU ise GEREGİNİ YAPARSIN, Suçsuz ise SUSARSIN. Saygılarımla
Tr 31 10 Eylül 2019 21:19
0
Görevde alabilirsin ama yerine kayyum değilde meclis üyelerinden biri seçilmeli değjl mi.Ohal kanunu uygularsa o başka. Ohal kanunları üç sene devam edecek.
M. Zeki Yüksel 10 Eylül 2019 11:08
iktidar ve yargı 3y ile samimi ve dürüst uğraşsınlar yeter. Yasalar da uygulanmıyor. Örnek 21 özel finans kurumu tmsf ye devir edildi. İhlas Finans devir edilmedi. Faizli paralar ödendi faizli paralar ödenmedi. İcranın başı faizden şikayetçi . Bir acayiplik yok mu?
Hermes 10 Eylül 2019 10:05
Ülkede adaletsizlik dizboyunu geçmiş boğaza dayanmış, masum-mazlum olduğu, sadece düşüncesini açıkladığı, suçu olmadığı halde, o kadar çok insan yargının yağlı kırbacını yedi ve hala yiyor. Bir CB var, Ömerler arıyor, ama galiba sadece ismi Ömer olanlar bunlar, zira bütün bu adaletsizliklerle arasına duvar örmüş gibi, hiçbirini görmüyor, sanki herşey normalmiş, ülkede müthiş bir adalet uygulaması varmış gibi neredeyse her gün ama her gün, bazen bir günde birkaç yerde habire konuşuyor. Allah aşkına, bilinçaltında ne var, nasıl bir ülkeyi amaçlıyor?
SADECE KARAR OKURU 10 Eylül 2019 09:59
Şu anda ülke "çok iyi siyasetçi" fakat "çok kötü devlet adamları" tarafından yönetiliyor.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 19:19
0
Çok kötü devlet adamı çok iyi siyasetçi olamaz. Yanlış tespit.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 09:09
Sayın yazar. Hazrete fazla ilişme. Sizi de pejmürde eder sonra :-)
Muktedirlerin 17 yilda insa ettikleri sistem, eserinizle gurur duyun deseniz sizi hemen Hain, terorist, ummet tefrikacisi, dis guclerin masasai diye etiketlemeye dunden yeminli 24 ayar saf yobaz milyon kisiyi kapinizda bulursunuz... Bu manzara bestepeden cooook guzel, gurur duyulacak, hayran olunacak sekilde gorunuyor olmali... Kefenini giymis, bir isaretle harekete gecmeye hazir bir toplum insa etmek cok az faniye nasip olmus bir basaridir. Eee elbette adaletin basindakiler dear kefen olmasa da birseyler giyip hazir kita bekleyecek, baska nasil olacakti ki...
Okur ve sorar 10 Eylül 2019 08:42
"Ak Parti her alanda sorun yaşasa “Adalet”te yaşamamalıydı. Yanlış mı söylüyorum? Adalet ıskalandığında geride “Devlet dili” olarak ne kalır ki? “Devletin dini adalettir” sözünün altında Hazreti Ali’nin imzası varken… Ve Ak Parti kendisini bu kültürel zeminle irtibatlandırırken…" adaletsizler kimdir ve dinleri nedir acaba ?
KARARADALET OKURU 10 Eylül 2019 08:25
Adalet mülkün temelidir# bu dönemde malı olan mülkü olan için adalet borsada işler yani rüşveti veren için mahkeme yolu kapalıdır fakat benim gibi yüzbinler için önce işten atılıp sonra uç yıl geçer bir uyuşturucu mübtelası yakının şikayetiyle fetö davası açılır idari soruşturma hiç açılmaz adın önce terörist olur sonra kendini Savun deniyor Allah terörün ve teröristin her türlüsüne lanet etsin millete kumpas kurup darbeye kalkışanlara lanet etsin ve elli yıllık hayatında terörün t sine bulaşmamış vatan millet demiş Allahın rızasından başka gayesi olmayan garibanlara terör damgası vuranlarada
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 06:32
0
Aynen katılıyorum .o garibanlardan birisi de benim
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:00
Süleyman soyluya soruyorlar kayyumu niçin atadiniz pkklilarin isimlerini caddelere vermişler yargı ne karar verir zaman uzun süre devam ediyor olduğu için ben devreye girdim diyor yahu Cumhurbaşkanina hakaret edeni akşam dava açıp sabah mahkemeye çıkaran savcılar var bu memlekette vatana ihanet mi daha büyük suç yoksa sayın Cumhurbaşkanina hakaret mi diye ama kimse bu soruyu sormuyor
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:59
Ben yıllar önce,bir savcının şikayet edileni suçlu gibi azarladığını..Bir hakimin de,şahidi suça dahil ettiğini gördüm..Masumiyet karinesi mi.!Pöff..Bakanın ve adalet elemanlarının icraatları haliyle şikayete açık ve sorunlu..Vatandaşı ezemez devlet..Hele seçilmişlere tehdit asla olmaz..Adalet,herkese lazım..Enflasyonu düşük çıkaran devlet ile kul hakkını yiyen patronlar arasında ne fark var..Ezilen hep halk.!
Diriliş Ertuğrul dizisinin ilk zamanlarında suçlu için mahkeme kurulur ve kadı suçluyu cezalandırır veya beraat ettirirdi. Sonraki safhalarda suçlu için mahkeme kurulmadan dizinin baş aktörü olan bey ve beyin yanındakiler bir kılıç darbesiyle suçlunun başını yere indirmeye başlamıştı. Şimdiki yöneticiler de sanırım bu diziden etkilenmiş olmalılar ki pejmürde ederiz sözünü söyleyebiliyorlar !
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:12
Sorun SOYLU değil, onu devlet adamı diye atayan kafalarda.Her işe her kese karışan cahil cüreti zihniyette. Marşın güftesine,heykele,giyime,kaç çocuk yapılacağına, sınav sistemine VS. Ne demek yargı hesap vermiyor, seçilmiş olarak ben hesap veriyorum. Bu nedenle seçilmiş ne derse o olur devlet aşiret devletle döner.Bürokrasi yönetim, idare,devlet siyasetinin ehliyet, liyakat ve tecrübe birikimin demektir. Bunu bilmyor ve yok sayıyor. Ben sizin babanızın diyordu Kaddafi linç edilirken.Halk ve ülke için birçok hizmet eden adam neden linç edilir. Diye çok düşündüm.Galiba ip ucunu buldum.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:04
Soylu konuştukça AKP oy kaybediyor MHP'nin oyları artıyor. Zaten partiye katıldığı günden beri AKP oyları düşüyor.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:31
0
7.04, AKP'nin oy kaybetmesi sana göre kötü bir şey mi? Değilse Soylu'ya teşekkür etmen lazım.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 06:23
Kaleminize sağlık
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 06:15
Ciddi devlet adamı sıkıntısı her alanda var.
Dün -biri sarhoş veliler ve polis sınıftan zorla çıkarmaya çalıştılar öğrencilerin yanında. Açığa alınmış haftaya başka okula başlar. -diğeri beraat etmiş takipsizlik almış khk lı .ihraç. inşaattan düşüp hayatını kaybetti. Kimseye zararı olmadi bilakis... Çocukları yetim kaldı. Ne altın çağını yaşıyor bilinmez ama sayın hocam kömürde maden
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 05:45
Yargılanan konudan rahatsız olan, yargılama biçimine çamur atıyor.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 06:38
0
Birgün belki sende haksız yere yargılana bilirsin.belki biri sana iftira atar ve haksız yere işten atılırsan bu yazdığın yorumu sana hatırlatmak isterim.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 05:24
Devlette denge mekânizması olması için devleti temsil edenlerin dengeli olması gerekir. Sözün bağlayıcılığı ciddiye alınmazsa millet sizin eski konuşmalarınıza bakarak ciddiye almaz. Sosyal medya bu konuda sizi ele verir. Gençler ve kadınlar bu dili sevmiyor. Gençlerin ve kadınların desteğini alamayan hareket biter. Bir şiddet sarmalına girmiş ülkemde bu üslüp ateşe körükle gitmek olur. Kisacası bu dil kaybettirir. Haydi İstanbul Ankara..! Yolcusu kalmasın.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 04:35
Bazıları kendi kendini pejmürde eder. Soylu'ya bile gerek kalmaz. Siyaset uğruna vatan hainleri ile birlik olur.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 02:20
AKP'nin hiç bir hatası olmasa, hata olarak soylu tercihi yeter de artar bile. Damat ekonomiyi düzlüğe çıkaramasa da en azından dili soylu gibi değil, çokomelli çokomelli idare ediyoruz.
HEMSINLI 10 Eylül 2019 01:50
Hocam yandas medyanin dedigi gibi ayni mahaleden olmasakta yazilarinizi zevkle okuyorum dogru bildiginiz konularda dik durusunuzu gonulden taktir ediyorum herseyden once durustsunuz sizi seviyorum saygilarimla HEMSINLI
musto 10 Eylül 2019 01:46
Soylu bakanımızın keyfi yerinde terörü yerle bir ediyor rakibi Berat bakanımızın ekonomi dolar 2,5 milyon işsize iş bulma sözleri fiyasko çıktı.Berat bakan ekonomiyi düze çıkarana kadar neşesine ortak olun hatalarınıda kabullenin. Neticede aynı yerde iki kabadayı yaşayamaz.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 01:42
Yargı yargı yargı...İktidar ve yargı mensuplarının yatacak yeri yok! İstiklal'de İTÜ'lü genci öldüren şüpheli 2007'den beri 19 defa karakolluk/mahkemelik olmuş. Mahkeme bu şahsa iyi hal nedeniyle dışarı çıkma izni vermiş. Diğer yandan insanlar yazıları, tweetleri, banka hesapları vb nedenlerle içerideler. Bir kez adaletin çivisi çıkınca kime nasıl zararı dokunacağını artık Allah bilir. Ülke olarak asıl meseleyi ne zaman anlayacağız, çürüyoruz:-(
Ali baba 10 Eylül 2019 00:34
Toplumu Hasta ettiler, herkes ,Hasta, Hasta,,Aššagidan yukariya yansimasi
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 00:26
MedyaNotu takip edelim lutfen. En azindan muhalif dusuncelerde gormus oluruz.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 00:21
Akp illerin her yaptığı yanlış. Diğerleri hep mağdur ve doğru. Şu memlekette hangi iktidar gelirse gelsin biz mağdur . Yeter artık bu millet yazar cizeride okumayacak bir gün.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN