Back To Top
Yargıdaki yanlış hesap

Yargıdaki yanlış hesap

 - Son Güncelleme: 12.12.2019 Perşembe 07:19
- A +

Osman Kavala davası AİHM’den döndü. Bekleniyor muydu, evet bekleniyordu. 771 gün olmuş tutukluluğu. Anayasa Mahkemesi vs. kademeleri geçildi, muhalefet şerhleri dikkate alınmadı, hukuksuzluk görülmedi, nihayet AİHM’in önüne geldi. ‘Tutukluluğa itiraz’ ve Türkiye’yi temsil eden yargıç (iki maddedeki muhalefet dışında) dahil oy birliği ile Osman Kavala’nın uzun tutukluluğu haksız bulundu. Karar hangi safhalardan geçmiş olursa olsun nihayetinde “Türkiye haksız bulundu.”

AİHM kararı özetle diyor ki:

- Osman Kavala’nın özgürlük ve güvenlik hakkı ihlal edildi.

- Tutukluluk süresi haksız biçimde uzatıldı. İddianame geç açıklandı (Tutuklamadan 16 ay sonra), yargılama tutuklamadan 1 yıl 7 ay sonra başlayabildi.

- Hak ve özgürlükler ölçüsüz biçimde kısıtlandı.

- 637 sayfalık iddianamede Kavala’nın gezi olaylarında şiddete başvurduğu, 15 Temmuz’la alakalı olduğu hakkında somut olgular gösterilmedi.

- Kararda siyasi iradenin etkisi oldu. Mahkeme bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması ile iddianamedeki ifadeler arasındaki paralelliğe işaret ediyor. Şöyle ki:

“Başvurucu hakkındaki hukuki suçlamaların, Cumhurbaşkanı’nın Kasım ve Aralık 2018 tarihlerinde başvurucunun adını vererek yaptığı iki konuşmadan sonra yapıldığını da önemle not etmek gerekir. Mahkeme’nin görüşüne göre, kamuya açık bu iki konuşmada başvurucu aleyhine yapılan açık suçlamalarla, konuşmalardan üç ay sonra iddianamedeki suçlamaların ifade ediliş şekli arasındaki benzerlik not edilmelidir.”

***

AİHM Kararı ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin, tüm bu süreçte gerekli müdahaleyi yapamamış olmasını da not ediyor.

Osman Kavala davası tipik bir dava. AİHM’in kararı sadece “uzun tutukluluk” sorununu gündeme getirmiyor, doğrudan davanın özüne ilişkin boşaltmalarda bulunuyor.

Şimdi ne olacak?

AİHM’in kararı bağlayıcı. Anayasa açısından da üst hukuk normu olarak görülüyor. Aslında Türkiye’de hukuk problemi meydana geldiğinde insanlar, bu sorunun nihai planda AİHM’de çözüleceği gibi bir beklenti içine giriyorlar.

Geçmişte muhafazakâr camia olarak bizler de başörtüsü ve parti kapatma davalarında AİHM’in kapısını çaldık. “Yerli ve milli yargı” deyip, iç hukuk süreci ile yetinmedik. Çünkü yıllar içindeki tecrübelerimizle yerli ve milli klişesi vurularak haksızlık yapılabildiği gibi bir kanaatimiz oluşmuştu. Sonra Ak Parti döneminin problemli yargı süreçleri devreye girdi. Yargı başka dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de siyasi iklimden etkilenmekteydi. Mağdurlar oluşmaktaydı. Ergenekon davaları ile ilgili sorunlar, sonra FETÖ yargısının bizzat iktidarı vurmaya başlaması, bu arada Kürt siyasetine yönelik uygulamalar ve nihayet FETÖ davalarının 15 Temmuz ikliminde kitlesel yaptırımlara dönüşmesi…

Siyasetçilerimiz yargılıyor. Medyamız yargılıyor. Sokak yargılıyor. Yargıya güven yüzde 30’larda. Bu durumda herkes kendisini yargı yerine koyup, idamdan ağırlaştırılmış müebbete kadar cezalar kesebiliyor. TV programları kendini savunma imkânı olmayan insanların ipe çekildiği halk mahkemelerine dönüşüyor. Buna da Mao’nun sahte propaganda repliklerinden yola çıkarak “Yargının altın yılı” tanımlaması yapılabiliyor. Adalet Bakanı çırpınıyor işleri düzeltmek için, ama yargısız infaz timleri ekranlarda giyotin işletmekten usanmıyor.

Şimdi ne olacak?

İşte geldik sürecin sonuna. Osman Kavala’yı ne yapacağız? AYM’nin “tutukluluk haksız değil” diyen üyeleri ne yapacak? Bunca zamandır onu içerde tutan yargıçlar ne yapacak?

Ve tabii, başka Osman Kavala’lar için nasıl bir süreç işleyecek?

Bu işlerin sonunda ülkeye yönelik tazminat cezalarına dönüşmesi kaçınılmaz. Bu tazminatları da savcılar, yargıçlar ve onları etkileyen siyasiler ödemiyor, yargının günahının bedelini vatandaşlar olarak biz ödüyoruz.

KHK’lılar vardı hani, bir. “Facia”yı tartışmıştık. O facia orada duruyor henüz. Şunu düşünüyorum: Bence AİHM’in kapısına gitmesi gereken binlerce dava var. Bu davalar da önce muhtemelen AYM’ye gidecek. Osman Kavala davasında hukuku ıskalayan irade, diğer davalarda ne yapacak?

Bir de AİHM, huzuruna gelen davalarda Osman Kavala konusunda olduğu gibi gerekli duyarlılığı gösterebilecek mi?

Şunu da not etmeliyim: AİHM’de Türkiye’yi temsil eden yargıç Saadet Yüksel, hatırlanırsa, uzun arayışlardan sonra oraya gelebildi. AİHM ondan önce birkaç adayı veto etti. Orada hukuk söz konusu olduğunda ülkenizin siyasetinden farklı tavır alabilmeniz gerekiyor. Aslında ülke içinde de yargıçların, siyasi iklimden bağımsız karar alabilmesi öngörülür. Ama ülke içinde biz, siyaset-hukuk harmanlanması konusunu neredeyse içselleştirmiş bulunuyoruz. AİHM’de Saadet Yüksel, birçok maddede oy birliğine katkı sundu. Bakalım onun içerdeki yansıması ne olacak? 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
feyzullah 13 Aralık 2019 18:36
bir zamanlar sabahtan akşama kadar ergenekon diyordunuz. biz de dinliyorduk. hepsi hikayeymiş. şimdi ne değişti?
Dünyasız 17 Aralık 2019 15:45
0
Hiçbiri hikaye değildi. Sadece sümen altı edildi. Ama adalet birgün geri gelir elbet.
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 12 Aralık 2019 19:55
'YARGININ BEDELİNİ VATANDAŞLAR OLARAK BİZLER ÖDÜYORUZ.'' AHMET BEY O KADAR ZOR DEĞİL;BİR-İKİ VERGİ İHDAS EDİLİR,BİR-İKİ FİYAT AYARLAMASI YAPILIR (ZAM DEĞİL YENİ TÜRKİYE TANIMIYLA),TRAFİK UYGULAMARINI BİRAZ SIKLAŞTIRIRIZ (BÜTÇEYE BU TÜR BİR GELİR ZATEN KONMUŞ DURUMDA).ZATEN ENERJİ BAKANIMIZ DOĞALGAZI %59 UCUZ TÜKETTİĞİZİ DE AÇIKLAMIŞKEN KIŞ ORTASINDA BİR AYARLAMA DA ORAYA ÇEKTİK Mİ İŞLEM TAMAM.FAZLA DERT EDİNMEYE GEREK YOK.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 19:37
Umarım yeniden uyduruk bir dava açıp önce serbest bırakıp yeniden tutuklamazlar.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 19:05
sayın yazar, 2 yıl sonra adalet ve hukuk en çok akp ye lazım olacak çünkü kendi çıkardıkları anti demokratik yasalarla kendi başlarına çorap örüyorlar. Seçimi kaybettiklerinde bu seferde o hukuk dışı yasalar kendilerini yargılayacak, bu sefer rte içeri alındığında dosyası o kadar kabarıkki ne hukuksuzluk nede doğru hukuk rte yi işlediği suçlardan kurtarmayacak. O kadar insan sırf rte ye muhalefet ettiğinden dolayı içerde rte eski osmanlı paşalarının savaş taktikleri ile muhalefetlerin başını alarak tasfiye etmeye çalışıyor, susturmaya çalışıyor bu yöntem ilerde akp başınıda yok edecek.
Memlekette adalet öldü.Cenazesini kaldıran yok.Bağımsız yargıyı inek içti.İnek ,dağa kaçtı.Dağ yandı, bitti ,kül oldu.
Mehmet 12 Aralık 2019 14:31
Fetö affı aihm için mi istiyor ak parti.Zaten 6 yıl yatan 4 ay sonra çıkıyor ne gerek var.Yoksa aihm gitmesini mi engellemek istiyor hükümet.Adam darbeciler gitsin değilse zaten paraları bizden çıkacak.Peki hata yapanlar ne olacak
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 14:12
Bu yazar gerçekten yüreğini eline alır da bir yazı yazarsa herkes şahit tebrik edeceğim. Kacak göcek kıyı bucak aman ha diyerek vicdan rahatlatma yazılarını geç sayın yazar. Çık! kimi ve neyi eleştirdiğini mertçe yaz.
Taşgetiren Okuru 12 Aralık 2019 16:18
4
E daha ne yazsın! Anlayana...!
cumhur 12 Aralık 2019 14:00
Şeriatın kestiği parmak acımaz!diye bir söz var.Gerçek adalet işlemiş olsa suçlu suçsuz ayrımı yapılsa suçlu cezasını çekse,suçsuz rahat etse kimsenin hiç bir yeri acımaz.Günümüzde adalet,hak,hukuk hep sözde kalıyor.Allah masumları korusun...
Psikoloji 12 Aralık 2019 13:47
Nato, AİHM, AB hepsi gereksiz çıkalım! İdam gelsin, suçlar azalsın. Rusya, iran, arap ülkeleri gibi olalım, hiç sorunları yok ve güçlüler! Demokrasi bir aldatmaca! Avrupa, Abd, iskandinav ülkeleri hepsi batmış ve çökmüş hayat yaşıyorlar! Herşeyi bir kişi gayet güzel yönetir. Sefillik,fakirlik,özgürlük,mutluluk,tokluk,zenginlik gibi şeyler psikolojiktir! Düşünmezseniz sorun olmaz! Bu kadar basit. Ne diyor Ortaylı hoca: Ne kadar cahilsiniz...
karar okuru 12 Aralık 2019 12:11
Bir fabrika ürünü kusursuz üretir.Ürettiği ürünlere de ,garenti vereri.yenilenmesi çok kayıp vermez .Ama insan unsuru böyle değildir.Pardon veya tazminat binlerce kalbi,umudu kırılan insanlarımızı geri getirir mi?Garentisi var mı?A kaliteyi biz yapamaz mıyız.Uzatmakla,yatırmakla neyi kazanıyoruz.Halbu ki çözümcüler kolaylatırıcı olmalı.Kararlar hep olumsuz.Bu fabrika mı?Fabrika doğru çalışıyorsa neden hep insanımızın aleyhine çıkıyor.AHİM,e muhtaç oluyoruz.İlk çözümcü bunu bilmiyor mu? Biliyor.Hem de adı gibi biliyor.Öyleyse çözümcüler biraz adalet musluğunu açın....
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:13
Reis her şeyi herkesten iyi bildiğini zannedip üzerine çok görev aldı. Cumhurbaşkanı, dışişleri bakanı, ekonomi bakanı, savcı, hakim, avukat... saymakla bitmez. Bu yüzden her şeyimimiz yamuklaştı.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:07
AİHM be aynı Nobel ödülü nu verenler gibi anlayana
KARAR''LI ADAM 12 Aralık 2019 10:55
"Yanlış hesap Bağdat'tan döner"diye bir deyim var.Burdaki yanlışlar da AİHM'den dönüyor.Peki oraya gitmeden,burada adam gibi kararlar verilse de,ele-güne rezil olmasak,tanzimata mahkum olmasak olmaz mı.Olmaz.Çünkü yargının adamakıllı siyasallaştığı,tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdiğı bu süreçte,hukuki bir karar beklemek,abesle iştigal olur.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 10:35
geziciler hendekçiler fetöcü mankurtlar alayı suçsuz, peki suçlu kim abd güdümlü bu taşeronlara canları pahasına karşı duranlar... bakalım bunun hesabını nasıl vereceksiniz. gerçi ahirete sorgu gününe inancınız olsa üçgünlük dünya saltanatı için aldığınız yeni pozisyona göre herşeyi çarpıtmazdınız.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 10:13
üzülerek söyliyelim ki bu topraklarda adalet ötekinin hakkı değildir.ama islamda adalet deyince mangalda kül bırakmayız.üstüneüstlük konu mankeni ömerler ararız . her cuma imam hutbede Allah adaleti emreder ayatini okurken utanmıyoruz.
Nerede Allah'tan korkan hukukcu!Hepsi çıkar,iş,rahat,maaş derdinde!Ama Kuran da var,ahiret de var!Furkan19; (İlah edindikleriniz)söyledikleriniz konusunda sizi yalancı çıkardılar.Kendinizden azabı savmaya gücünüz yetmeyecek ve kendinize yardım da edemeyeceksiniz.Kim HAKSIZLIK ederse ona BÜYÜK BİR AZAP tattırırız.Azap nerede?Hicr44;CEHENNEMİN YEDİ KAPISI vardır ve her kapıya onlardan bir grup ayrılmıştır.Azabı görünce?(ARAF38)....."Ey Rabbimiz! Şunlar bizi saptırdılar. Onlara bir kat daha ateş azabı ver" derler. Allah der ki: "Her biriniz için bir kat daha fazla azap vardır.Fakat bilmiyorsunuz"
Takipci 12 Aralık 2019 10:09
Eski Turkiyede denirdi ki: Hukuk Guguk oldu, Yeni Turkiyede Guguk bile yok...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 09:53
Demek "Adalet bakanı çırpınıyor işleri düzeltmek için". İlerde bugünlerin tarihi illa ki yazılacak. "Anayasa md:38 gayet açık ve net olduğu halde mahkemeler yasal bir bankada hesabı var diye ceza verip aylarca hapis yatırıyordu" denecek. O zaman Adalet bakanı kim di diye sorulduğunda bunların isimleri yazılacak. Malum "Siyaset ütme sanatıdır" demişlerdi. Kimsenin işleri düzeltmek için çırpındığı falan yok. "Dostlar alışverişte görsün Vatandaşı nasıl üteriz" dir tek dertleri.
Herhicbirşey.. 12 Aralık 2019 09:35
Endişe etmeyin Ahmet bey, reis AİHM’e "eyyy" diye bir kükrer, sonra bütün davalar Türkiye'nin lehine çıkar.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 09:12
Suçlu olsa da olmasa da bunu mahkeme belirleyecek Ancak kim olursa olsun 700 tutuklu kalması vicdanen kabul görülmüyor bu durum adalete güveni bitiriyor biz demokratik ve bir hukuk devletiyiz neticede
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 09:02
Türkiye cumhuriyeti bir hukuk devleti ise ki anayada açıkça belirtilmiş AİHM kararlarını uymak ve uygulamakla mükelleftir. Bu kararları uygulamayıp aksine kılıf uydurmak hukuk devleti anlayışı ile bağdaşmaz.. Adalet herkes için olmalı insanlar umudunu kesti mi adaletten zaten mülk de kalmamıştır o zaman
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 15:43
1
Kim diyor Türkiye bir hukuk devleti diye. Biliyorsunuz ülkenin tek hakimi anayasanın bekleme odasına yani askıya alındığını söylemişti. O zamandan anayasa yok.
Ülkede hukuk yok! Ne hukuku? Bankaya para yatırmadığı para artışı yoktur belgesiyle ispatlandığı halde para yatırdığı gerekçesiyle ilk derece mahkemede terör örgütüne yardım cezası kesiliyor bu ülkenin mahkemelerinde!Bunun sebebi de AYM değil mi? Verdiği kararın hukuki olup olmadığına bakıyor mu? Nasıl yorumlanacağına? Bir bankaya, ortaklarının belirsizliği diyerek el koyuyorsun, sonra bir dönem hesabı olanları işten atıp terörist diye yargılıyorsun!Bir tane hukukçu çıkıp o dönem niye terörün finansmanından dolayı bankaya el koymadın diye sorgulamıyor!Bu AİHM den dönmeyecek mi!Yazık değil mi??
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:50
Ergenekon davaları ile ilgili sorunlar yazmışsınız,sanki bu dava konusu gerçekti de sorunlar vardı gibi. FETÖ'nün uydurduğu Balyoz ve Ergenekon davaları desek doğru olur. Sabah gazetesi, FETÖ tertibine övgüler düzen manşetler atıyordu o zaman.
Hermes 12 Aralık 2019 10:04
3
FETÖ'den beraat eden veya yargıya bile başvurulmayan ama işinden atılan insanları "aklanmamış" sayan hain bir "Devlet Zihniyeti" var. O zaman, Balyoz ve Ergenekon yargıda aklandı ama Milletin gözünde aklanmadı dense yanlış mı?. 28 Şubat ve öncesini-sonrasını yok sayarsanız her şey ok. Ama adı balyoz olur veya ergenekon olur, bu yapılar hep vardı hala da var!. Bunu, o yapıları beraat ettirenlerde biliyor ama işlerine şimdilik öyle geliyor.
Mehmet 12 Aralık 2019 14:33
3
Ergenekoncular yoktu da 28 i kim yaptı.Basortusu ve ihl mezunlarını kim süründürdü.Koltuk için 28 subatcilar orduya yerleştirildi
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 20:20
0
iktidar fetöyü önceleyip diğerlerini yanına çekmeye karar verince, balyoz ve ergenekonda her delil sahte, her iddia komplo oldu. yaşın yanında kurular da rahata erdi. fetönün üst düzeyi ise yurt dışında hayatını yaşıyor. altta olanın canı çıksın.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 08:32
ALLAHU TEALA DUNYA AHİRET SIHHAT AFİYETİNİZİ ARTIRSIN
Sütün kaymağı 12 Aralık 2019 08:28
Türk yargı sistemi iktidarın sopasıdır. Muktedirler kime kızarsa onu ısırır. Esasen toplum olarak karekterimizi yansıtıyor bu durum. Biz kişiler olarak, toplum olarak, kurumlar olarak böyleyiz... tarafımız, güç ve arpalık tatafı bazen hukuk ta tarafımıza kazara düşerse bütün günah, zulüm ve pisliklerimizi ebediyyen inkar etmek için o anı vicdanımıza ve aklımıza geviş malzemesi yapıp ilanihaye geveleriz böylece gözlerimiz ve kalplerimiz hertürlü zulmü, ahlaksızlığı, hırsızlığı, ilkesizliği görmezden gelir de kendini erdem abidesi zanneder...
Raşit 12 Aralık 2019 10:42
0
Her zaman öyle olmuyor. Sn. Rahmetli Süleyman Demirel Başbakan olduğu ve en güçlü zamanlarında kendi yaptırmış olduğu Boğaz köprüsünün önünde sırf resim çektirdi diye o resimler yargı tarafından toplatıldı ve yasaklandı.
mühendis 12 Aralık 2019 08:26
AİHM. Öyle mi? Hani hüküm verme Allah ve Rasülüne aitti. Bizler ne zaman beşeri mahkemeleri över olduk Ahmet abi.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 10:40
0
Allah akil versin muhendis kardes sana
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 10:40
0
Kardeş beşeri mahkemeleri kapatalım mı diyorsun?
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 12:01
1
Bu yazıdan anladıgın bumu vahki vahvah
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 12:16
0
Yargı sistemimizin başarısı! Emin Çölaşan ve Nazlı Ilıcak’ı aynı terör örgütüne bağlamak ve nihayet bir araya getirmeyi başarabilmek olmuş. Mümbit topraklarımızdan her yetişen yazar, gazeteci bir şekilde terörle ilintilendiriliyor. Bir gün mutlaka karşılaşacağız o hükümle ama sağken boş boş oturup Allah’ın hükmünü mü bekleyelim?
Beşeri mahkemelerin nasıl karar çıkaracağına da Allah hükmediyor zaten! Yoksa bundan şüpheniz mi var!Tek fark karar verenle hakkında karar verilen arasında kimin imtihanı kazanacağıdır?Masum ceza alırsa ve sabrederse Allah sevabını bir şekilde verir ya da günahına keffaret sayabilir.Ama yanlış karar verenin neden Allah tarafından böyle bir haksızlığın vasıtası olarak kendisinin seçildiğini öğrenmesi bu dünyada zor olur!Yani kararı verdiği anda imtihanı kaybetmiştir!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 14:07
2
Komik bir yorum. Allah ve resûlü hüküm verecek. Gezi olayına ilişkin. Kavala nın davasina ilişkin. Fetö ye ilişkin. Rüşvete ilişkin. Vs vs vs.
evin 12 Aralık 2019 06:48
osman kavala tıpkı selahaddin demirtaş, figen yüksekdağ ve binlerce hdpli siyasetçi gibi mapusta rehindir... erdoğan/perinçek/ bahçeli rejimi tarafından rehin alınmış masum bir kurbandır...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 06:37
Muhafazakarlar iki yüzlülüğe devam edecekler. Daha önce AİHM ile yatıp kalkarken şimdi çıkalım bu AİHMden diyecekler. Çünkü hiç bir zaman tutarlı ve ilkeli olmadılar. Hep keser gibi kendilerine yonttular. Çıkarcı ve faydacılar. Demokrasi de insan hakları da semtlerine uğramamıştır. İşlerine gelirse kullanırlar. O kadar.
istanbuloglu 12 Aralık 2019 03:56
Bence;Bir kararı kim verirse;O kararın nimetinide külfetinide;karar sahibi üstlenmeli. Milletin cebinden harcama yapma ağalığına son verilmeli.Hakîmler ve siyasiler;verilen yanlış kararın tazminatını şahsi cebinden ödemeli.Devletin tepesinde otur; indi ve keyfi uygulamalar yap.Oh ne rahat.AİHM den geri dönerse vatandaş kuzu kuzu tazminatları ödesin.Vatandaş olarak bende diyorumki;Madem çapın kurtarmıyor , kaldıramıyacağın taşın altına giripte;fakir fukaranın çoluk çocuğunun süt ve mama parasını niye çar çur ediyorsun.Madem tokmak sizin elinizde,öyle ise,davulunuzu da alıp kendi boynunuza asın
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 03:35
Ağır ceza mahkemelerinde başkanın yanında oturan iki kişi yeni işe alınmış ak partili avukatlardan oluştuğunu anlıyorsunuz çünkü manzara o kadar açılı bir komedi ve tiyatro oynanıyor mahkemelerde fakat bakan dahil kimse rahatsızlık duymuyordu ve adına hukuk ve adalet dağıtan mahkeme HSC parasını bir bankaya yatırdığı için mahkemelerde ifade veren yığınla yaşlı teyzelerle dolu ve İslam referansı olan iktidar ve bakanı adalet dağıttığını zannediyor toplumda yutuyor ama mahkeme i kübrayı duymayanlara orada iktidar yanlısı ve hukuksuzluk olmayacak tabi ahiret duygusu olanlara
Evet yargıya güvenin Oğuzlarda değil onbeşlerde olduğu gerçeğini kimse düzeltmeye değil yüzde birlete düşürme peşinde sizden fetö davalarından birine katılmanızı istirham ediyorum osman kavala meşhur biri olduğu için belki hakimler biraz dikkatli davranıyor olabilir fakat meşhur olmayan bir anadolu kasabasında köyünde öğretmen olan birisine yargıtay kararlarına rağmen bir banka yada yasal dernek üyeliğinden nasıl cezalar kesildiğini yahut yalancı ve alkolik bir yakının şikayetlerini mahkeme nasıl delil olarak tutabiliyordu yaşayarak öğreniyoruz ve yüz yıllık demokrasi adına üzülüyoruz vahülkem
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 03:23
Yargının günahının bedelini vatandaş ödüyor, maddi manevi. Taksim'de İTÜ'lü genci katleden 19 dosyalı zanlıyı, Ordu'da Ceren'i katleden firariyi yeterince tartıştık mı? Bebekler hapisteyken, bunun gibiler neden dışarıda? 15 temmuzda şehit olan 250 insan bebekler hapise girsin diye mi sokağa çıkmışlardı, yapılanlar en çok da onlara haksızlık. Vaktinde zulme zulüm diyemediğimzden bunlar...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 03:15
''Yargı başka dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de siyasi iklimden etkilenmekteydi''. Bu cümleniz tam olarak hakikati ifade etmiyor, belki şöyle olsa gerçeğe daha yakın olurdu: Yargı hiç bir dönemde olmadığı kadar siyasi iklimden etkilenmekteydi.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 02:06
Ahmet hocam. Bi arada mahkeme-i kübrayı yaz. Belki anlayan olur..
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 18:44
0
Bu dünyaya bir faydası varmı?
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 01:34
AiHM, Turkiye hakkindaki davalarin bugune kadar %96sinda devleti suclu bulmus. Bu konuda birinciligi kimseye kaptirmiyoruz.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 01:21
Yaziyi okuyunca basortüsunden bahsedilmesi beni eski yillara goturdü,80 li yıllarda bende o konuda mücadelenin icinde bulundum,tek sebebim benim anne ve nineminde basortülü olmasi ve digerlerinin dedigi gibi istismar edilecegine inanmamam,üzülerek söyliyebilirimki son on onbeş yil icinde bunun boyle olmadiginı,sadece istismar simgesi oldugunu anladim,bunuda elbette bu iktidar ve cevresi gosterdi,yani bu konuda bayagı yanilmistim,ki yanildigimi simdiki başortüluleri gordükçe çok daha iyi anlıyorum,zaten dürüstluk,ahlak,adalet ve liyakat konularinda günumuz müslümanlarina inancımda hiç kalmadı.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 09:21
3
bir hak için mücadele etmiş isen niçin üzülüyorsun? "sadece istismar simgesi olduğunu anladım," demen de abes. bu kadar başörtü takanı tanıyıp da kafasının içine mi girdin? iktidarın yaptıklarını senin gibi dengesiz biçimde eleştirenler de bizim talihsizliğimiz.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 11:37
1
Siz yine de şanslısınız. O başörtülüleri meclise aldı diye çok eleştirlen bir kadın gazeteci de başörtüsü savunucuları tarafından terörist muamelesi gördü, hapse atıldı. Onun gibi düşünmeyenler sevindi, ‘iktidarın yollarına taş döşemişti’ diyerek. Nazlı Ilıcak’ın derdi kendi başörtüsü müydü? Bizde adet, besle kargayı oysun gözünü!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:52
Hükümetlerin yargı sistemimizle sürekli oynaması; hakim ve savcıların da ‘gelen ağam giden paşam’ mantalitesiyle etliye sütlüye karışmaz ve koltuklarını koruma hatta terfi taktir beklentisiyle kendi ülkelerinin sorunlarını çözmemesi ülkelerini zan altında bırakması bir dert. Vatandaşlarının buna duyarsız kalması hukuka ihtiyacı olduğunda hakkını gidip batı’dan istemesi ve Allah’ın günü batıyı suçlaması bu arada Avrupa Birliği projelerinden para koparmaya çalışması başka bir dert. Yüzümüzün derisi iyice kalınlaştı!
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 18:02
2
Eksiği var, fazlası yok. Bu kısıtlı alana bu kadar sığdı. Olumsuzu işaretleyenden ricam neden? Ne sorun var bu mesajda sizin için bilelim.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:32
Osman Kavala davasında hukuku ıskalayan iradenin, diğer davalarda ıskalamayacağına dair bir belirti yok ne yazık ki. Üstekil herkes AİHM'nde, Osman Kavala kadar da şanslı olmayabilir. Ama olsun; mutlak adaletten kimse kaçamayacaktır. Eğer hakimlerde bir hakkım kalmış (ve bundan sonra da kalacak ise) helâl olmasın kesinlikle.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN