Back To Top
Yeni durum

Yeni durum

 - Son Güncelleme: 02.07.2019 Salı 08:00
- A +

Bir seçim oldu, siyasette her şeyin mahiyeti değişti.

Yerel bir seçimdi, üstelik tek bir şehri kapsayan seçimdi ama sonuçları sistemi, partilerin içini, partilerin ideolojik perspektifini, partiler arası ilişkileri yeniden formatlayan bir sonuç doğurdu.

İstanbul’un tekrarlanan seçiminden bahsediyoruz.

Tekrarlanmayıp 13 binlik bir farkla “Ak Parti’nin kaybı” ile kalsaydı dahi yeni bir durum olacaktı siyasette,  çünkü Ak Parti İstanbul Ankara gibi sembol şehirler başta olmak üzere “Büyük şehirler”de kaybetmişti, İstanbul’da tekrarlanan seçimde ortaya çıkan 800 binlik fark ise travmatik bir durumdu siyaset alanı için.

İstanbul 25 yıldan sonra bir kayıptı, 17 yıl içinde girdiği 11 seçimde kazandıktan sonra bir kayıptı.

CHP’ye kaybetmekti.

CHP’nin büyük şehirleri ve özellikle İstanbul’u ve Ankara’yı alması da siyasette yeni bir durumu gündeme getirdi.

“Yeni durum”da siyasetin konuşacağı maddeleri şöyle sıralayabiliriz:

AK PARTİ’DE İÇ MUHASEBE

-Ak Parti neden kaybetti? Nasıl bir büyü bozulması söz konusu ki 2.5 aylık bir süre içinde yüzde 9’luk bir oy kaybı yaşandı?

-Bu genel başlık altında Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin yeniden masaya yatırılması. Cumhur İttifakı’nın artıları eksileri? Cumhurbaşkanı’nın Genel Başkanlığı, Ak Parti için meydanlara çıkması, geniş toplum kesimlerinde nasıl karşılanıyor? Ak Parti ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan için başka bir formül düşünülebilir mi, yoksa bu yapı sistemin olmazsa olmazı mıdır ve öyleyse toplum tepkileri nasıl önlenecek?

-İttifak ortağı MHP’ye oy kayması var mı, ne kadar, neden? Ak Parti Cumhur İttifakı’na mecbur mu, mecburiyet nereden doğuyor ve bir mecburiyet söz konusu ise MHP’ye oy kaymasına tahammülden başka yol yok mu?

-Bu arada “Muhazakar camia”nın da CHP’deki “Profil değişimi”ne ilişkin bir sözünün olması beklenebilir. Şöyle ki: CHP’nin muhafazakar camiaya ters gelmeyecek bir tavrın içine girmesi takıyye olarak mı okunmalı, “Tabandan oy çalacaklar” yaklaşımı ile samimiyet sorgulaması yapıp, her halü karda tepki mi gösterilmeli, yoksa “Başladınız, yola çıktınız, doğru oyldasınız, hadi daha olumluya” gibi teşvik mi edilmeli?

YENİ OLUŞUMLAR VE AK PARTİ

-Şu anda Ak Parti bünyesinden doğması muhtemel Davudoğlu ve Gül – Babacan merkezli iki siyasi oluşum söz konusu. Bu iki oluşumun birbiriyle ilişkisinin değerlendirmesi ayrı, başarı şansları ayrı, ama her iki oluşuma vücut verecek “Gerekçe” Ak Parti’nin geldiği noktaya yönelik eleştirilerden oluşuyor. Her iki oluşumun mimarları hem misyon olarak hem fiili ilişki olarak Ak Partiye başından beri emek vermiş, tepe sorumluluklar üstlenmiş simalar. İçeriyi biliyorlar, baş aktörlerin kimyasını biliyorlar, tabanı biliyorlar, kendilerinin ne yapacağından bağımsız “sancı” adına söyledikleri şeyler önem arz ediyor. (Davutoğlu’nun açıklamaları bir yerden baktığınızda Ak Parti’ye “restorasyon” yolu gösteriyor, bir başka yerden bakıldığında da yeni bir partinin oturacağı düşünce zeminini işaretliyor.)

DAVUTOĞLU – BABACAN İLİŞKİLERİ

-Bu iki oluşumun birbiriyle ilişkileri de siyasetin seyri açısından üzerinde durulacak mesele. Her iki hareketin mimarları, hem Ak Parti ile hem birbiriyle ilişki üzerinde düşünmüyor olamazlar, çünkü mesajların ilk paylaşılacağı, ilk analiz edileceği alan birbirlerinin alanı. “Oynamaktan maksat ütmek” ise, muhafazakar taban açısından “külli bir kayıp” da ciddi endişe kaynağı ise bu psikolojinin nasıl yönetileceği hayati mesele. Medyada giyotin çoktandır işlemekte ise de “Tepelerde” iletişim kanalları halen var gibi gözüküyor. O iletişimden bir şey çıkar mı, bir noktadan sonra onun da zorlaşacağı muhakkak. Bu oluşumların Ak Parti’ye nasıl yansıyacağı, Türkiye politikasına nasıl yansıyacağı, CHP’nin “İmamoğlu profili” ile açılmaya çalıştığı toplumsal alana nasıl yansıyacağı siyasetin geleceği açısından ilgi odağı olacak konudur.

CHP

-Yeni durumda, büyük bir siyasi gerilim içinden 800 bin oy farkıyla İstanbul’u alan “İmamoğlu profili” siyasetin CHP ayağında farklı bir sürecin ipuçlarını veriyor. Hoş, CHP sadece İstanbul’da “İmamoğlu” Ankara’da “Yavaş” gibi klasik CHP görünümünden farklı adaylarla kazanmadı, 10 büyük şehirde kazandı ve belki tek tek adaylardan öte, CHP’yi “Anti muhazakar” hüviyetten çıkararak ortalama insanın “Elinin gideceği” bir imajla bunu başardı. Şu anda CHP’ye bakan herkes, bu başarı ile CHP’nin klasik ideolojik kimliğinin nasıl bağdaşacağı sorusunun cevabını bulmaya çalışıyor. “Başarı var ancak kimlik kaybı pahasına” gibi, hatta “Ortada CHP kalıyor mu, AKP’lileşiyoruz” gibi “İtirazlar”ın da konuşulacağı bir sürece tanıklık edilebilir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Temmuz 2019 16:51
CHP'nin mihafazakarlaştığı filan yok.Kaybettik ama Chp 'yi yola getirdik gibi kazanım tesellisi sizinkisi.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 00:32
Akp nin kaybetme sebebi 1)Ekonomiyi iyi yönetemeyen Berat Albayrak 2)Tabandan uzaklaşma
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 17:04
halka hizmet hakka hizmettir düsturuyla cennete ulaşmak için yola çıkan bir grubun cehhenneme çevirdiği garip yurdum benim
Bir Başka Karar Okuru 04 Temmuz 2019 13:23
1
CeHePe'nin, dahası Kemalizmin cenneti sadece şapka yüzünden bir kaç bin insan asmıştı. O zaman yurtta muhalif kuş uçtulmamıştı. Yutta sulh sağlanmış ve dünyaya kör kalmakta sakınca görülmemişti. O zaman yurdunuz ne garip ne de mutsuzdu mu demek istedin ey okur?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 16:19
Ne yaptığı havalimanları, köprüler, ne verdiği teşvikler, ne açtığı hastaneler, ne milli silah sanayi... Tayyip Erdoğan'ın en büyük icraatı, Tanzimattan beri başımızın tatlı dertleri olan ulusalcı, solcu güruhları, Ekrem İmamoğlu gibi Eyüp Sultan'a şükür namazına giden, camide arapça Yasin okuyan bir adamı aday göstermek zorunda bırakmasıdır. Bundan sonra CHP sürekli böyle dindar insanları aday göstermek ZORUNDADIR. Paşa paşa, istese de istemese de.. Çok büyüksün Erdoğan çok... CHP'yi bile adam ettin.
Mokumuto 02 Temmuz 2019 18:37
2
Çok güzel bir cevap
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 20:53
3
Kendi basarizligini örtmek icin rakibin basarisini kullanmak... pes dogrusu. Bu trol kafasiyla ak parti kurtulur mu?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 22:47
0
AK Parti CHP' yi bile donusturdu ( bu Erdoganin degil KK' nun ilmek ilmek ordugu bir strateji ya neyse) amenna. CHP halka tepeden bakan bir parti olmaktan cikti. Garibandan bahseden, haktan, hukuktan bahseden bir parti oldu. Halka tepeden bakmayan halkla kucaklasan bir parti oldu. Velevki AKP CHP' yi adam etti de AKP ne oldu simdi. Eski CHP'ye AKP benzemedi mi. Simdi halka tepeden bakan kim? Demekki CHP de AKP'yi bozdu biri adam oldu birinin ne olacagi mechul artik.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 20:02
0
CHP adam oldu da, AKP ye ne oldu? APO'yu devlet kanalına çıkardı. Bir oy için. Ve sonrasında anladık. Amaç analar ağlamasın değilmiş. Açılım süreci de bir oy içinmiş. Batsın sizin oyunuz. Bir oy için anaları ağlattınız, çocukları ağlattınız, hak yediniz. Türkiyede İslami hareketler AKP sayesinde çöp hükmüne düşürülmüştür.
Zembilfıroşt. 02 Temmuz 2019 15:38
"Ak Parti neden kaybetti? Nasıl bir büyü bozulması söz konusu ki 2.5 aylık bir süre içinde yüzde 9’luk bir oy kaybı yaşandı?" 800 000 oyun 2,5 ayda artığını düşünmek biraz saflık olur. Acaba 31 martta birileri çalışmıştı da iyi çalamamışmıydı? gerçekten bu durum ayrıca araştırılmaya değir. Belki de oradan yola çıkarak türkiye genelini etkileyecek sonuçlarla karışılaşılır. Ben komplo teorilerini pek sevmem ama bazan olayların başlangıç,neden sonuç ilişkileri olayların aslını ele veriyor.Ak Parti 2010 yılından 2019 yılına kadar hak etmediği oylar aldı.Vatandaş bu kadar saf olamaz....
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:57
Halbuki hakikaten ve kaideten, bir cemaatin hareketiyle vücuda gelen müsbet mehasin ve şeref ve ganîmet o cemaate taksim edilir ve efradına verilir. Ve seyyiat ve tahribat ve zayiat ise, reisinin tedbirsizliğine ve kusurlarına verilir. Meselâ: Bir tabur bir kal'ayı fethetse, ganîmet ve şeref süngülerine aittir. Ve menfî tedbirler ile zayiatlar olsa, kumandanlarına aittir. RN-Şualar/594
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:56
İnsanların en büyük zulümlerinden biri de şudur ki: Büyük bir cemaatin mesaîsine terettüb eden hasenatı intac eden semeratı, bir şahsa isnad ve ona malederler. Bu zulümde bir şirk-i hafî vardır. Çünki bir cemaatin cüz'-i ihtiyarîsiyle kesbettikleri mahsulâtı bir şahsa atfetmek, o şahsın icad derecesinde hârikulâde bir kudrete mâlik olduğuna delalet eder. Hattâ eski Yunanîlerin ve Vesenîlerin ilaheleri, böyle zalimane tasavvurat-ı şeytaniyenin mahsulüdür. RN-Mesnevi-i Nuriye/87
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:38
Osmanlı medrese sisteminde yıllarca fen ve din ilimlerini tahsil edenler,diplamalarıni alıp,irşat için yollara düşermiş..Ağzımdan yanlış bir kelime veya cümle çıkar da,halkın imanına zarar veririm diye kalpleri titrermiş..İşte aradığımız liyakat bu..Ülkem aydınları ve siz de dahil,maddi ve manevi rant peşindesiniz ki,yazdıklariniz subjektif ve ihlassız..Devre göre şerbet vermeyin okuyucuya..Gerçeği görmek için ahireti mi bekliyorsunuz..Çok yazık...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:11
chp merkez partisi olmaya başlıyor. akparti ise merkezden kayarak bir çıkar ortaklığı partisine dönüşüyor.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 12:27
Hocam siyâset yazmayı bırakın da birileri rahatlasın. Siz yazmayınca sorunlar çözülecek. Bu kafalar dua edelim değişsin. Bir de meseleyi parti ekseninden çıkarsak iyi olur diyorum nacizâne. Memleket üzerinden yazsak alan payına düşeni alsa. Partileri kurtarma yaşatma gibi bir misyonumuz yok. Hak eden hak ettiği akıbeti yaşar.
cumhur 02 Temmuz 2019 13:46
0
Suç samur kürk olsa kimse üstüne alamaz! Nereden nereye geldik?Bunu iyi analiz etmeyen nereye doğru gittiğimizi de bilemez!Bence hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.Geleceğimiz son derece sıkıntılı olacak.Gelecekten umutsuzum.Tabii ki bu benim görüşüm.
karar okuru 02 Temmuz 2019 12:04
önce adalet adaletsiz hiç bir şey olmaz
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 23:20
1
Fetöcülerin diline sakız olan adalet de adalet olmaktan çıkar,başka bir şey haline gelir.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:38
13.000 oydan farkın 800.000 e çıkacağı basiretini gösteremeyen siyasi iradenin ülkenin geleceği ile tasarrufta bulunması önemli kararlar alacak olması beni endişelendiriyor. Haksız mıyım?
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:06
2
işin kötüsü, olanlardan ders de almamışlar, hala millet iradesiyle inatlaşıyorlar, belediye şirketlerinin yönetimlerini bırakmamak için kanun değişikliğine gitmeyi planlıyorlarmış. bunu yaptıkları anda millete doğrudan şu mesajı verecekler "evet burası bizim arpalığımız, biz burayı öyle bir yiyoruz ki, yemeye öyle bir alıştık ki vazgeçemiyoruz" ve bu andan sonra akparti seçmenin de partisini savunacak yeri kalmayacak hatta daha ciddi kopuşlar meydana gelecek.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:29
Ahmet hocam bu durumda pelikan denen oluşumun payı var mı? Kimdir nedir ne yapar bu pelikan grubu? Bunları da yazsanız da istifade etsek.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:27
Bence cumhurbaşkanı yaşlandı. Herkesin gördüğü yanlışları göremiyor. Ak parti nin üs yönetimindeki şatavatı savurğanlı israfı göremiyor. Ak partiye yeni bir lider şart yoksa yok oluşu durdurulamaz. Halkın talebine;türemiş, çift dikişi gibi alaycı konuşmalar siyasetciye yakışmayan üsluplar. O makamlar halkın kendilerinin değil.
Deli Emin 02 Temmuz 2019 10:07
KÖR ADAM! Adamın biri evlenmiş. Her akşam, eli kolu dolu olarak evine gidermiş. Bir gün, her nasılsa, eli boş gitmiş. O güne kadar, hep kocasının eline bakan karısı, elini boş görünce, yüzüne bakmış ve bir çığlık atmış: -Aaa! Senin bir gözün körmüş." Fıkrada ki karı halk,koca hükümettir.Yurdumun aziz insanı gerçekleri içinde bulunduğu iyi veya kötü durma göre anlamlandırır.İktidar iktidar kalma adına, ekonomiyi bozma pahasına problemleri seçim kazanmak için saklıyordu.Halk iş ve aşın yokluğunu hayatında hissedince seçim ile fikrini söyledi.Olay budur.Gerisi lafügüzaf!
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:37
3
O kadın o adamı hergün aldatıyormus. Adam bunu öğrenmiş. Zamanı gelince de kadını kapının önüne koymuş. Kadin-hukumet, adam-halk, kapı önü koyma-secim. Nasıl ama...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 09:42
Akp 'nin seçim kaybı için pek çok sebep gösterilebilir ancak bunların içinde en etkili sebep, akp'nin doğal tabanı olan yüzde 5-6 nın dışındaki halkın akp'nin gerçekte ne olduğunu anlamaya başlamasıdır.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 09:39
Bilinç altınızı yazıya döküyormuş gibi hissediyorum sayın Taşgetiren. Gönül bağınız AKP’nin kaybına rıza göstermiyor ancak realite bu, CHP’deki değişim, yıllar sonra fark edilen bir gerçek yani halka rağmen elitist politikanın tutarlı olmadığı. Yönetim kadrosu ve değişen kurgu bunun sonucudur diye düşünüyorum.
Tercih! 02 Temmuz 2019 09:13
Ak parti iç muhasebe yapar mı yapmaz mı?Onların kurmayları var başkanları var bunun talimatını vermek size düşmez.Bu seçimde ne oldu, gerçekle algı çatıştırıldı.Algı galip geldi.Erdoğan nefret söylemleriyle-Erdoğan çatıştırıldı nefret bütün gerçekleri yok etti.Nefret kazandı.Bence ya Erdoğan seçimlerden 3 ay önce sosyal medyayı seçim süresince yasaklamalı yada trol ordusunu dengelemek için Ekip kurmalıdır.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 11:32
0
Ne diyorsun trol kardeş... Şeytana ayak uydurma, git tövbe et.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 09:12
Nasıl ki tarihte hiçbir siyasinin yeri ebedî olmamıştır.Erdoğan in da yeri ebedî değildir.Darbeyi bahane ederek birçok masumun ahını aldı ve bir gün eyvah!Keşke....diyecek ama iş işten geçmiş olacak .Burada samimiyetle ifade ediyorum ki eğer çok acil bir şekilde AF YASASI ni ,EYT ve 3600 ek gösterge gibi konular ele alınmazsa 2023 Hedefleri asla ve asla gerçekleşmez.Türkiye de TERÖR tanımı yeniden ele alınmalı.Ben sırf FEM de çalışmış olduğumdan örgütle iliskilendiriliyotsam ERDOĞAN da yardım ve yataklık tan ilişkilendirilmelidir.Biz "aldatıldık "masumlar çeksin cezayı.Yok öyle bir ADALET!
KARAR OKURUfransa 02 Temmuz 2019 08:54
Slm hocam malum sebebler belli eskide ekip ruhu istisare tatli dil guleryuz vardi simdilerde ise bunlardan eser yok secilmisler secimle giderdi metal baganesiyle secmenin iradesini hice aldilr ben dedim oldu itiraz tepki elestirenler hain likle ihanetle tohmette kaldilar secmenin taktirini uyarisini hafife aldilar tektiri gordu chp pekala akp nin tabanindan oy aldi muhazafakarlar chp nin magduriyetine sesziz kalmadi millete saygili olan otekilestirmiyen bi yol ragbet goruyor toplumda bi karsiligi var chp de bunu degerlendirecektir basarirlar insaallah onlarda bu ulkenin evlatlari hrmetler
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 08:35
Iktidarlarının ilk iki donemin hatırına millet bunların bunca yıl şımarıklarına katlandı artık bıçak kebmiğe dayandı ya düzelecekler yada son seçimde başlarına gelenleri bırakın artik sokaklarda gezemeyecek hale gelecekler zaten bir koruma ordusuyla geziyorlar. Bu günlerini mumla arayacaklar.
Musto 02 Temmuz 2019 20:59
1
Yorumum karar okuru olarak çıkmış bu millet millet olali çok sikintilar ambargolar gördük kıbrıs harekatı yaptık birlik olduk dayandik direndik ama hic bir zaman yüzde elli diye ayrıştrılmadık devleti tek taraflı doldurmadık ya bizden olursunuz ya bertaraf olursunuz denmedi her düsüncede insan adaletin önünde hesabını verirdi simdi kimin eli kimin cebinde belli değil.
KARAR OKURU fransa 02 Temmuz 2019 14:59
5
Slm sen oyle arzu ediyon anlasilan dun dundur bugun bugundir bu millet neleri gordu ha sokaga cikamayacak kadar ihanet edenler dogru cikamiyorlar yurt disinda da tebdili kiyafetle cikiyorlar onlarla karistirdin galiba
Seçmen 02 Temmuz 2019 08:01
Ya damadı görevden alır. Ya da reise de oy yok. Kim inat görecek
Süheyl CALISKANOGLU 02 Temmuz 2019 14:54
0
Reis "istemezük'Damat "hic istemezük'Degisim isterük,yetti gari (!)
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 07:59
Eski akp yeni akp Şuan ki akp bıktık yeter artık yeniz temiz bir kan lazım
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 07:12
NASIL BIR YORUM DUR NEYMIŞ CHP İÇİNDE AKPLİLEŞİYORMUYUZ ÇIKACAKMIŞ BUNLAR SIZIN GÖNLUNUZDEN GECENLERDIR şu anda chp de ve ya ıyı partıde hıç dedüşündüğünüz gıbı bır oluşum konuşma kavga yoktur olmayacaktır da eğer olsaydı sızın düşündüğünüz gıbı ımamoğlu porrtresınde çok kavgalar çıkardu sıze göre ımamoğlu chp ye benzemıyotr ama çıkıp da ATATÜRK CUMHURİYET EVLADIYIM DIYOR ADAM HANGI AKP MLI ÇIKIP BUNU DIYEBILIYOR ARADAKI FARK BUDUR BIRTI KULA KULLUK YAPANLARDIR BIRINDE KUL SADECE ALLAHA KULLUK YAPAR KUL KUL OLMAKTAN ÇIKIP INSAN BIREY OLMUŞTUR FARK BU KADAR AÇÖIK VE NET TIR Y
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 06:56
Bir proje çöküyor başka proje yükseliyor. Sistem aynı sistem.
Şuayb oğuz 02 Temmuz 2019 06:15
Gözünüz aydın sevinin
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 03:06
'AK parti 2.5 ayda 9 puan kaybetmiş ; Siyasetini, vicdanını körelttiğin gibi, matematiğini de köreltmişsin Taşgetiren
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 12:17
0
Bu dil bi-ti-rir anla diye böyle yazdım. Edep yahu!
okur 02 Temmuz 2019 12:21
0
senin matematiğin bozuk 54 - 44=10
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:22
1
bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz anketlerinde akparti ile chp arasında fark iki puana inmiş. varın buradan oy kaybını siz hesaplayın.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 01:56
Hoca bunlari herkes görüyor söylüyor. Siz bize ülkemizin geleceği ıle ilgili öngörü ve fikirlerinizi düşüncelerinizi yazın. Olmadı zamları yazın dahada olmadı çok iyiyiz uçuyoruz diyin gazlayın afyonlayin bizi
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:26
1
2 seçim arasında kaybedilen oy farkına 10 diyor.ilk okul seviyesinde matematik bilgin varsa48.61-45.99:2.62 olduğunu anlardın....
Dr. 02 Temmuz 2019 01:44
Hocam şunu anlayalım artık, CHP' yi statükocu olarak kodlayip din düşmanı ilan eden muhafazakar siyasal dincilerdir. Statükocu ve ulusalcılık refleksi yüksektir ama CHP din düşmanı değildir. Biat kültürü yoktur burada, ama gelişmiş demokrasi kültürü de oturmamistir daha. CHP yi salt ulusalciliga indirgemek de haksızlık olur. CHP' de, yeni gelen yüzler ile daha geniş bir katılımcı örgütlenmeye yol vermek gerekir. Bu eleştirilmesi değil teşvik edilmesi gereken hayırlı bir durumdur. Yeter ki siyasal dinciler engel olmasın.
.......... 02 Temmuz 2019 07:23
8
Yani bu kodlamada tek suç siyasal islamcıların öyle mi? Başörtüsü meselesini ve chp nin o günlerdeki tavrını unutmadık.chp değişebilir mi acısından baksak daha vicdanı bir yaklaşım olur.evet kılıçdaroğlu chp yi bazı olumsuzluklarindan uzaklaştırdı ve bu ıyi de oldu..
karar 02 Temmuz 2019 11:41
1
gerekli şartları taşıyan hangi görüşte olursa olsun müslüman bir kişiye Allah a ortak koşmamak,her konuda adil olmak,hakkı üstün tutmak,işleri kim olursa olsunlar ehline vermek,çalmamak çaldırmamak,varlık ve yoklukta üretileni adil paylaşmak vb şartlarla birini seçmek ve buna uymadığında da onu terketmek kaydıyla biat etmekten gocunmam.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:07
3
CHP 367'yi konusunda bir özeleştiri yapsın önce. İnandırıcılığı yok.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:26
3
@karar. biat etmek ne demek. kula biat etmek. ben anneme babama bile biat etmemişim, allahın bir kuluna mı biat edicem. aklım var fikrim var. aklımın kestiğini oyumla desteklerim, kesmediğini desteklemem ama hiçbir allahın kuluna biat etmem.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 01:06
İyide hocam çok sıkıldık babacan muhabbetinden varsa güçleri gelirler. Görürüz. Neler görmedik ki?
Çerkez Ethem 02 Temmuz 2019 01:00
Hiçbirşey değişmedi ve değişemez ! Çürük/kolpa sistem hala aynı ! Arasıra makyaj yapılıp bizlere sunuluyor bazılarıda bunun bir "yeni durum" olduğunu sanıyor okadar !
İbrahim DİRİ 02 Temmuz 2019 00:44
Durum;lafı dolandırmış,kişiler etrafında dönüp durmuşsun,olan şudur halk islamcılık idolojisinden umudunu kesmiştir,99 da fırsat tanıdığı milliyetçiliğe bu aşamada dönüp bakmaz.Kemalistler uzun bir nadastan sonra seçmenden bir daha denenme bileti almıştır, kılıçdaroğlu gibi birinci sınıf bir ikinci adama sahipler,sosyalistlerin sınıf atlamak isteyen halka vereceği bir şey yok,liberaller önce fetönün sonrada akp nin tecevüzünden kaçıp sığındığı kemalistler "Buyur anam" diyorlar
hacı 46 02 Temmuz 2019 11:28
3
Diğer yazarlarda da yorumunuz var. Ama hep yazanı eleştirip yazılan içeriğe tek yorumunuz yok. Hani fikriniz yok anladık da böyle karalamalar çok haysiyetsizce oluyor. Varsa öneriniz, fikriniz buyurun yazın İbrahim efendi. Eğer yoksa da burada gölge etmeyin. Lutfen...
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:46
Yüksek istişare kurulu üyelerinden biri maaşını merak edenlere:”be edepsizler niye merak ediyorsunuz.”dedi. Duyarlı bir vatandaş olarak YİK üyelerinin maaşlarını merak etmek gayet doğaldır ve her yurttaşın hakkıdır neden rahatsız olunuyor anlamış değilim..Anladığımız o ki bu bakış açısı bu zihniyet değişeceğe pek benzemiyor değişmeyen kaybetmeye mahkumdur..
Cidden mühim şahsiyet 02 Temmuz 2019 07:53
0
Kendilerine kutsiyet atfederek hikmetinden sual olunmaz makama geldiklerini sananlara aldığınız o paralar ortaçağ derebeylerinin adamlarının yağması değil bizim alın terimiz kimin edepsiz olduğunu en iyi sizler biliyorsunuz
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 14:31
0
bu adamlar utanmadan ülkenin vergi yaratan kesime "ülkenin kaymağını yiyorlar" demedi mi. bu ülkenin kaymağı; yaratılan vergilerdir. kaymağı yiyenler de bu vergileri yiyenlerdir. suç üstü olan kişiler iki türlü davranır ya utançla kafasını önüne eğer, ya da edepsizlikle üste çıkmaya çalışır.
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:34
Evet
KARAR OKURU 02 Temmuz 2019 00:25
Çağa ayak uydurmayan çağdaş olamaz. Bu çağın reddettiği statüko kabulü hürriyet ve adâlet... Yeni seçmen profili değişim istiyor. Oyunu çağın kurallarına göre oynayan kazanır. Muktedirler iktdarlarını korumak için maalesef statükoya kayıyor. Bunun adına da bekâ veya eskiden laiklik gibi yalanlar uyduruyor. O eski korunma taktiklerini yeni seçmen profili yemez. Değişim değişim... Muhalefetin kadroları bu havada iktidar hâlâ inatla direnmekte...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN