Back To Top
AK Parti malul ve emeklileri

AK Parti malul ve emeklileri

 - Son Güncelleme: 04.09.2019 Çarşamba 08:30
- A +

Emekliyi ‘müstafi’ anlamında kullanıyorum, kendi kararlarıyla istifa ederek ayrılanlar. Yoksa köşesine çekilenler, ununu eleyip eleğini asanlar, siyasetten el etek çekenler manasına değil.

Malul gazilerden kastım ise ihraç  edilmek suretiyle yolunu ayıranlar, yani muhreç olanlar, vuruşarak çekilenler.

AK Parti’den kopmaya yüz tutan iki kol çıkıyor bu durumda ortaya; müstafiler ve muhreçler.

Müstafiler; Ali Babacan’ın başı çektiği, Sadullah Ergin ve Beşir Atalay gibi partiyle ilişkilerini yakın zamanda sonlandıran, hepsi kritik bakanlıklarda görev yapmış eski kurmay kadrolarından oluşuyor.

Muhreçler ise Ahmet Davutoğlu’nun başı çektiği, Selçuk Özdağ’la Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı gibi isimlerden müteşekkil bir kol. Yalnız, partiyle üyelik bağları henüz resmen kesilmedi, ilişikleri devam ediyor.

Fakat AK Parti yönetimi dün ilk adımı attı, ihraç sürecini başlatma kararı aldı. Dolayısıyla, eski başbakan ve genel başkan Davutoğlu ile arkadaşlarından şimdilik ‘muhreç adayı’olarak söz edebiliriz.

Süreç tamamlandığında, her biri iktidarın yükseliş döneminin A takımında rol almış yıldız isimlerden bu iki kol doğmuş olacak. Ama süreç tamamlanırsa...

Çünkü AK Parti’de kesin ihraç istemiyle disipline her sevk, kesin ihraçla sonuçlanmayabiliyor. Son örnek, meşhur ‘Osman Amca’...

Hatırlarsanız, Çubuk’ta CHP lideri Kılıçdaroğlu’na fiili saldırıda bulunmuştu.

AK Parti üyesi olduğu anlaşılınca, yine sözcü Ömer Çelik, parti yönetiminin kararını kamuoyuna bildirmişti. Saldırgan Osman Sarıgün, kesin ihraç istemiyle Ankara il disiplin kuruluna sevk edilecekti.

Apar topar açıklandı ama sonra ne olduğunu bilmiyoruz, sevk işleminden bir daha haber alınamadı.

Bildiğimiz tek şey; dosyaya bakacak disiplin kurulu dahil Ankara teşkilatının bağlı olduğu il başkanı Özcan’ın, saldırgana sahip çıktığı. Partiden atmak şöyle dursun, “Yiğidimizi yedirmeyiz” sloganları atarak arkasında durdu, Osman Amca payesi verilerek kahramanlaştırılmasına giden yolu açtı. ‘Heykelini de dikerek taçlandırıp bu hırtlığı şımartmazlarsa ayıp ederler’ yazıları bile yazdırdı bana.

Davutoğlu ve arkadaşlarını ihraç konusunda da benzer bir ciddi kararlılık gözleniyor. Sözcü Çelik, oy birliği ile partiden kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildiklerini duyurdu. Fakat bakalım, akıbetleri de benzeyecek mi, yoksa bu sefer aynı hızla ihraç gerçekleşecek mi?

Süreç şöyle işleyecek. MYK’dan çıkan ihraç talebi, Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilecek. Ardından Disiplin Kurulu  toplanarak ihracı istenen kişilerden sözlü ve yazılı savunma isteyecek. Disiplin Kurulu’nun sözlü ve yazılı talebine belli bir süre içeresinde cevap gelmezse otomatik olarak üyelikleri düşecek.

Yani eğer savunma yapmazlarsa sonu hızlandırmış ve ihraçlarını kolaylaştırmış olacaklar. Ama savunma yazarak ayrışma gerekçelerini kayda geçirme ve tarihe not düşme fırsatını kaçırırlar mı, sanmıyorum.

Müstafiler, inisiyatif kullanarak ana gövdeden koptu.

Muhreçler kolu da Rubicon’u yani geri dönüşü olan noktayı geçti. Bu saatten sonra, takdirlerini hangi yönde kullanırlarsa kullansınlar muhreçliği artık bir kol muskası gibi taşıyacaklar, kaçınılmaz son tahakkuk edecek.

Ve pazubendinde ne yazarsa yazsın, her iki kol da karşılıksız değil tabanda. Sokakta da bir AK Parti malul ve emeklileri topluluğu birikti, sağda solda karşıma çıkıyor, cemiyet kuracak kadar kalabalık varlar. İki parti olacak kadar da çoklar mı ya da çoğunluğu ne yana düşer derseniz, zaman gösterecek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 21:56
Sn Davutoğlu Bakan, başbakan olmuş. Bundan sonra parti kursa zaten barajı aşamayacaktır. Hadi ittifak kurdu bakanlık bile alamacak. Bunu herkes biliyor. Peki bu neyin hırsı. Yeni olan ne vadediyor. Seni başkanlığı dan ettiler tek kelime etmedin. Peki başa gelirden vesayet odaklarıyla nasıl mücadele edeceksin. Malesef ki kendi hırsı hem kendisini tamamen bitirecek hem de kendiyle yol alanları
Muhtefi. . 04 Eylül 2019 15:13
Parti işlerinden anlamam.(anlayamadim) :))..Acayip bir Çekim kuvveti var. Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi çözülür. ! Ama Particiligin Çekim Kuvveti çözülemez. :)))..adamlar son nefesine kadar bırakamıyorlar ...sigara, alkol bırakıyorlar ama Particiligi bırakamıyorlar ...sonuçta bişey yok. .ama ne Hikmetse Büyülüyor. !...Hayret. ..
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 15:02
Akif bey Ekrem bey geldiğinden beri Diyarbakır bodrum arası gezdi durdu ayrıca zam üstüne zam yaptı ama tek bir yazınız yok sebebi nedir acaba
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 19:22
1
Tek umutları ekrem olmasın
CEVDETT 04 Eylül 2019 14:30
YUKARIDA BAHSİ GEÇEN ARKADAŞLAR KENDİ DÖNEMLERİNDE GÖRDÜKLERİ YANLIŞLARA İTİRAZ ETTİLER Mİ ACABA? ŞAHSEN BEN ÖYLE BİR İTİRAZ HATIRLAMIYORUM.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 19:22
0
Koltuk tatlı gelmiştir
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:50
Ekonomik istikrarı önemseyen, farklı kesimlerin haklarına da saygı gösteren, dünya ile barışık bir dış politika isteyen makul liberal ve muhafazakarlar Babacan/Gül ekibinin peşinden gidecektir.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:48
AKP'li değilim ama ihraç talebinin haklı olduğunu düşünüyorum. Partinde kalıp köyün delisi rolünde aksaklıkları içerden eleştirirsen tamam. O zaman seni atarlarsa haklısın. Ama yeni bir parti kuracaksın, bir türlü gitmiyor sürekli konuşup ihraç edilmeyi bekliyorsun. Babacan gibi ver istifanı ayrıl. İhraç edince oyların mı artacak?
e.k 04 Eylül 2019 12:39
Dost acı soylermıs. Davutoglu'nun elıstırılerıne tahamulu olmayanların aynaya bakması gerek. Sn Erdogan'ın nobran tavırları partıyı yıyıp bıtırıyor. Bunu goremıyorlarsa zaten bımısler demektır. Akp zaten bır cok alanda ınandırıcılıgını yıtırdı. Sn. Erdogan'ı sevenler dernegıne donustu. Orta sagda partıye ıhtıyac var.
hermes 04 Eylül 2019 09:31
Görünür işaret fişeğini MHP, görünmeyeni ise Ulusalcılar veriyor, bir süre susuluyor.CB sisteminde bence onların derdi "neden herşeyi daha fazla tek elden kontrol edemiyoruz?" gibi. Hep 1930'lara gidiyorlar, seçimleri de mi kaldıracaklar acaba(valiler belediye başkanı olsun, kaymakamlar içle belediye başkanı olsun aynı anda, sonuçta vatandaşa hizmet gidecek)?. Ulusalcılar ise, "dindar" görünümlü insanları kullanarak dini tımar etme, yöneticileri "komunist" yapma peşinde, halk ikilemde kalıyor: gerçekten dindar görünenler "dindar" mı, onlar mı kandırılıyor yoksa bizi mi kandırıyorlar?
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 09:17
Kim ki Ak Parti'nin içinde hizip çıkartıp ikilik meydana getiriyor birliği ve beraberliği bozuyorsa bilsin ki hizmet ettiği şey dış mihraklardır. Bu söz bu günlerde demokratik haklarını kullanarak Ak Parti'den ayrılıp parti kurmak isteyenler için çok söyleniyor. Üzücü
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 08:26
Ülkede işlenen zulüm ve haksızlıkların adaletsizliklerin adam kayırmaların ve ispiyonculuğun hulasa bütün ahlâksızlıklar un ve rüşvet düzeninin sonu yakın çünkü zulüm ile abad olanın sonu berbaad olur alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste Ey Allahın kulları adil olun vesselam
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 07:01
İnsanlar ciddi anlamda ekonomik olarak çok zor durumda.Yine insanlarımızın adalete ve yargıya olan inançları bitmiş tükenmiş durumda
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:56
Ülke ne hale getirdiler güzelim ülke bunu hak etmiyor.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:54
Artık akpartiden bir şey çıkmaz söyleyecekleri yeni bişi yoktur
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:13
İlginç. Halbuki ben Sayın Davutoğlu'nu partide tutup herkese "bakın biz ne kadar demokratız bizim de parti içi muhalefetimiz var, farklı sesler zenginliğimiz" derler diye düşünüyordum. anlaşıldı ki Erdoğan, sonra damat, sonra Allah Kerim şeklinde hanedan düzenini tercih ettiler.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:03
Davutoğlu pelikan çetesi diyor da bu çete kimden emir alır kime bağlı bahsetmez ama kime bağlı olduğu da alenen belli pekala vatan hainliği ile suçlanan bu insanlar niçin bu yapıya karşı daha cesaretli davranmaz ki çünkü 28 Şubat ürünü modeller ile saldırıyorlar bu iyi ortaya konacak olursa millet daha aydınlanmış olur
Okur 04 Eylül 2019 03:39
AKP lideri merhum Erbakana bile darbe yaparak bu günlere geldi ve unutmasın ki Allah ona da yaptıklarının mislini verecektir Artık AKP bin sağ kolunda Bahçeli ve sol kolunda islam düşmanı Perinçek var ve ayrıca önüne de Mesut ve Çiller ikilisi var. Verdiğim oylar haram olsun ve Allah müslümanların yardımcısı olsun.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:40
29
Ak partiyi nasıl müslümanlardan saymazsınız? Hamdolsun bütün camilerimizde 5 vakit ezan okunuyor. Yıllarca zulüm gören tesettürlü kardeşlerimizin zulmü sona erdi. İmam Hatiplilere yapılan üvey evlat muamelesi bitirildi. Sakal sorun olmaktan çıkarıldı, bunlar az şey mi? Artık imanlı ve ahlaklı yeni bir nesil yetişiyor. Selâm ve dua ile..
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 08:25
5
Amiiiiin
emekli bir vatandaş 04 Eylül 2019 13:26
0
Mehmet Ağar'ı da unutmayın.
Hermes 04 Eylül 2019 13:27
0
06:40: AKP'den önce camilerimizde 5 vakit ezan okunmuyor muydu?. Sakal ne zaman yasaklanmıştı, sakal islamın 5 şartından birimiydi? Başörtüsü konusu da CHP'nin konsensusu ile çözüldü. Gerçekte CB'yi Baykal CB yaptı!. İHL üvey evlat muamalesi gördü lafı siyasi yalan. Siz Fetö'nün el koyulan okullarını İHL yapınca, haram mal üzerinden hayır yaptığınızı mı zannediyorsunuz? İmanlı ve ahlaklı bir nesil yetişiyor ha? Son tarikat yurdundaki çocuklara tecavüzleri okuyunca "yazıklar olsun" sizin gibilere dedim!!!. Çocuklar tecavüze uğrasın önemli değil ama imanlı ve ahlaklı yetişsinler ha???? İslam böy
musto 04 Eylül 2019 00:43
Kavga etmediğimiz sataşmadığımız içişlerine karışmadığımız kimse kalmadı. Ne yapacağız o cephelerde yenildiysek içeriye dönüp akrep gibi bir, birimizi sokacağız.Oysa ne güzel hayallerle bizlere umut vermişlerdi hepsi bir hayalmiş.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:57
1
Musto, genelde katıldığım, doğru, isabetli yorumlar yazıyorsun. Buna da yeşil oy verdim. Ama ciddi imla sorunun var. Bu yazıdakilerin bazısını düzelteyim : içişlerine YANLIŞ - iç işlerine DOĞRU; bir, birimizi YANLIŞ - birbirimizi DOĞRU. Ayrıca, son cümledeki, iki hayal, hoş durmuyor. Birinci hayal, mesela "vaat" olmalıydı : Oysa ne güzel vaatlerle bizlere umut vermişlerdi hepsi bir hayalmiş. Eksik ve hatalı kullandığın noktalama işaretlerini de yazacaktım, yerim kalmadı. :)
musto 04 Eylül 2019 15:41
0
Tespitleriniz doğru iş hayatımda aklıma geldiği gibi düz yazı olarak yazar sekreterler saatlerce düzeltmeye uğraşırlar.Okulda Türkçe ve edebiyat zayıf tarih ve fen fena değil.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 23:50
Haram diyerek domuz eti yemiyenlerin kul hakkini domuz gibi yemede pek de yetenekli oldugunu gorduk.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN