Back To Top
Arapça fobimiz AB’yi bir yendi ki!

Arapça fobimiz AB’yi bir yendi ki!

 - Son Güncelleme: 20.09.2019 Cuma 09:44
- A +

Hani okulların açılışıyla ilgili kutlama mesajını Arapça da yayınlamıştı. Türkçe ve İngilizce'nin yanında...

Finanse ettiği projeler hakkında, Suriyelileri kendi dillerinde de bilgilendirmek için bunu 3 yıldır yaptığını söylemiş ama ayaklanan Twitter ahalisine laf anlatamamıştı ya hani...

Tepkileri dindiremeyince de çareyi, Arapça fobisine toslayan o mesajı silmekte bulmuştu ya...

İşte aynı AB Türkiye Delegasyonu, sadece bir hafta sonra, MEB'le bir eğitim finansmanı projesini daha imzaladı.

Fakat durun, içimizdeki fevri Arapça düşmanlığı hemen depreşmesin. Bu kez Twitter hesabından sadece Türkçe ve İngilizce bilgilendirme yaptı.

Hatta o gün bugündür tövbe etmiş durumda, ilgili duyurularında bir daha Arapçayı zinhar ağzına almadığı görülüyor.

Dil paranoyamızın fendi, Suriyeli çocuklara Türkçe öğretmek için yüz milyonlarca avro para harcayan AB'yi yendi. Zapta gelmeyen Arapça fobimizin zaferi kutlu olsun, gurur duyulacak bir başarı!

Ajda Pekkan'ın da kulakları çınlasın, içinde çırpındığımız 'extrem tenakuzlar'a AB'yi de çektik nitekim.

Resmi Twitter hesaplarında, 9 Eylül'den önceki Arapça iletileri hala duruyor. Gözleri bir korkmuş pir korkmuş ki o günden sonra bıçak gibi kesiliyor.

Anadolu Ajansı, önceki gece detaylı bir haber geçmese fark etmeyecektim.

MEB ile AB Türkiye Delegasyonu arasında, "Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim III Projesi" imzalanmış. İşbirliğinden duyulan karşılıklı memnuniyet ifadeleri ve övgüler eşliğinde...

Türk ve Suriyeli çocukların yararlanacağı 180 yeni okul yapımına dair bir protokol. Ek 100 milyon avroluk hibe desteği öngörüyor.

Böylece, AB'nin fonladığı eğitim projelerindeki öğrenci sayısı 160 binden 190 bine çıkarılıyormuş. Okul sayısı da 220'den 401'e. Toplam hibe meblağı ise 575 milyon avroya...

Bugüne kadar fonladıkları projelerin neyi kapsadığına örnek mi?

Mesela; 23 ilde 4 bin 500 Türkçe öğretmeni istihdam edilerek 257 bin çocuğa dil eğitimi verilmiş.

Mesela; 176 yeni okul inşa edilmiş. 60 bin öğrenciye eğitim hayatlarında geri kalmamaları için kurs ve ek ders hizmeti sağlanmış.

Mesela; 67 bin 500 çocuğun okul ulaşımı giderleri karşılanmış.

Ancak bunların hiçbiri, duyarlı kamuoyumuzu alarma geçirmedi, sinir uçlarımıza dokunmadı.

Ne "Sevr'i mi hortlatmak istiyor bu AB" diyen çıktı. Ne "Resmi dilimizin Türkçe olduğunu bilmezmiş gibi bizi sinsice Araplaştırma projesi mi yürütüyor" diyen. Ne de  "Emperyalizmin ülkemiz üzerindeki gizli planlarından habersiz mi sanıyorlar bizi" diye infiale kapılan.

Yeter ki Arap alfabesini karıştırmasınlar işe. Elifba'lı paylaşım gördüğümüzde akılcılığımız da gerçekçiliğimiz de başımızdan gidiyor.

Yok ama Suriyelilere Türkçe öğretmeyi fonluyorlarmış. Yok ama bizim çocuklarımız da bu destekten yararlanıyormuş, yok bilmem ne...

Geçsinler, o harfleri görünce galeyanımıza hakim olup sakin düşünemiyoruz.

Neyse ki lam'dan cim'den anlamadığımızı AB de öğrendi, Türkçe-Arapça eğitimin parasını verip İngilizce duyurma işine bakıyorlar.

Bir tehlikeyi daha başarıyla savuşturduğumuza sevinebiliriz, son emperyalist saldırı da püskürtülmüştür, hadi rahatlayalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 21:44
Ülkemizdeki Suriyelilerin Türkçe öğrenmesi onları kalıcı yapacak bir çabadır. AB Suriyeliler Türkiye'den gitmesin istiyorlar. Bu bile gözünüzü açmıyor ve dalga geçiyorsunuz güya... Suriyeliler Türkçe öğrenmesin, ülkemizde de kalmasınlar. Bizin derdimiz bize yetiyor. Yetti artık bu Arap sevdanız...
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 21:42
Araplar'ın altın çağında olsak. Yani İbni Haldun, Ömer Hayyam çağı. Arapça öğrenirdim. Ama şimdi hiç bir işe yaramaz.
Ey CEHALET ne güzelsin.Sermayen,satacak malın yok,ama Müşterin Çoook. :)).Sıradayız Boş dükkanlarin onlerinde, Boşu Boşuna Siranin bize gelmesini bekliyoruz ; ))..Ne alacaksak Cehaletten. !.Insanoglu HARFLERE, ALFABELERE. .niye yanlı bakar, hayret ki hayret. Ömrüm geçti,geçiyor hala anlamadım. ;))..Oysa Daha çok hemde çok nekadar çoksa o kadar azdır. ALFABE öğrensek.ogretsek, vesile olsak,yanlarında dursak,dinlesek,veya Sevsek Alfabeleri Guzel İnsanlardan oluruz.Alfabeye/lere karşı çıkıpta ZİHNEN geliseni görmedim daha! ..
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 15:15
Batı Türkiye’deki Suriyelilerin sorunundan çok Suriye’nin sorununu çözerse daha iyi yapmış olur. O zaman Suriyeliler ülkesine döner, böylece hem biz hem onlar memnun olur.
Çerkez Ethem 20 Eylül 2019 14:56
..."Neyse ki lam'dan cim'den anlamadığımızı AB de öğrendi, Türkçe-Arapça eğitimin parasını verip İngilizce duyurma işine bakıyorlar. Bir tehlikeyi daha başarıyla savuşturduğumuza sevinebiliriz, son emperyalist saldırı da püskürtülmüştür, hadi rahatlayalım"... Kolpa t.c. sistemin 90 yılda halkı getirdiği nokta! Nerdeyse bin yıl kullandığımız ve hala Doğu Türkistanda kullanılan alfabeden korkutulmuş bir devşirme zihniyet oluşturuldu! Ama 400 yıldır dünyayı soyan/katleden emperyalistlerin alfabesi/dili bu devşirme zihniyete ilerici gelir! Devşirme karakterler bitmiyo!
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:46
AB den öğreneceğimiz çok şey var. Onlar Suriyelileri almıyorlar diye bir eleştiri var, aldıklarına insan gibi muamele ettiklerini gören yok. Biz alıyoruz, salıyoruz çayıra, mevla kayıra. Faşistçe muameleler de cabası. Bir de din kardeşlerimiz mavalı, o zaman çıldırıyor insan tabii. Açın kapıyı bakalım kalan olur mu burada. Bu da Suriyelilerin gözündeki notumuz işte.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:36
Türk halkına sirayet etmiş bir fobi var ama bu arapça fobisi değil, milli kültürün ortadan kalması fobisi, demografik yapının kalıcı olarak değişmesi fobisi. al arapları geri, koy yerine 5 milyon sri lankalı, hatta alman, ingiliz, fransız, hiç bir şey değişmez. Bu millet, demografik yapıyı tehdit edecek sayıda mültecinin ülkede kalıcı olması ihtimaline tepki veriyor ve bunu istemediğini açık açık ifade ediyor, etmesin mi? Nesini anlamadınız? Hadi yapın bir referandum sıkıyorsa?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:33
Bu Avrupa, bu Amerika neden Suriyelilieri entegre edin, dilinizi öğretin diye bu kadar uğraşıyor. Amaç ne amaç? Kendi ülkelerine sokmayanlar aman Suriyelilerin kıymetini bilin diyor. Savaş bitti, Esad da genel af ilan etti. Gitsinler artık.
Mustafa 20 Eylül 2019 09:44
Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir. A. B. Veya Amerika insanlarda güveni o kadar sarmış ki itimat bitmiş. Vatandaşa ineğin altında buzağı aramış. Bence vatandaşı suçlayacağınıza, neden ve nasıl bu duruma gelindi bunun incelenmesi lazım. Ama batı hayranı yazar çizerler bunu göremez.
ATA 20 Eylül 2019 08:30
son arap ve arap hayranları bu ülkeden gidinceye kadar biz rahatlamayacağız!!! sen istediğin kadar dalga geç istediğin kadar rahatla ümmetçilik ve siyasal islamınız bizler için Türk ün var oluş savaşıan dönüşmüştür, tüm arap yarım adasını toplasan benim için Doğu Türkistan lı bir Türk ün attığı tırnak dahi olamaz
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 09:47
10
niye?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 09:46
10
Irkçılığın dibine vurmuşsun. Histeri artık bu.
musto 20 Eylül 2019 12:37
6
Senin meşrebinin ne olduğu belirsiz arada bir çıkar mikser gibi kah Atatürk'ü put, yapar,tapar gibi küçültmeye kalkarsın ne tür bir fitne olduğunu biliyoruz.Bukelamun gibi kılıktan kılığa giriyorsun ama sazan değiliz yemini,yemiyoruz.
ÖTÜKENLİKURT 20 Eylül 2019 07:57
Müfit Yüksel dedi ki, bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız! Araplaştırma Yavuz Selim döneminde 2000 Arap ailenin misyoner olarak Osmanlı ülkesine kabulüyle hız kazanmıştı zaten, Ebussuud efendi onlardan biridir! Cahil Türk halkı İslamlaşmak ile Araplaşmak arasındaki farkı göremediği için hızla Araplaşmıştır. Falih Rıfkı Zeytindağı romanında bunu çok güzel anlatır!Eğitimin çöktüğü, cehalete madalya takıldığı, aydınların parlak beyinlerin ülkeden göçe zorlandığı dönemde bu yazı sana yakışmadı!Bence bir rap ülkesine iltica etmelisin!
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 08:00
Tepkilere neden olan bilinçaltını görmeden yazılmış sığ bir yorum. Sorun elif ba falan değil hacım! Sorun her köşede karşımıza çıkan Arapça tabelaların verdiği, biz burada kalıcıyız mesajı. Sorun her sene artan okul sayısı. Sorun “misafir”lerin ülkeme kök salması. İstemiyoruz Suriyelileri! Hala anlamayacak mısınız?
evin 20 Eylül 2019 07:05
kimsenin arapça fobisi falan yok. çıkın bir istanbul şehir merkezinde dolaşın bakalım, herkes arapça konuşuyor... metrolarda, tramvaylarda, sokaklarda türkçe konuşan insan kalmamış...bu yoksul ülkenin vatandaşları akpnin hataları yüzünden 5 milyon suriyeliye bakıyor vergileriyle... yaşanan büyük bir toplumsal travma var ama siz farkında değilsiniz belli ki...
Bedr 20 Eylül 2019 10:44
0
Yanlışınız var! Siz bakmayın AKP hükümetinin zamanında "biz suriyelilere insanlık gösteriyoruz, ev ve para veriyoruz" diye ortalıkta gezinmelerine! Bütün bunlar için AB milyarlarca euro gönderdi. Son taksitce bu sene sonunda verilecek. Yoksa niye CB avrupaya " kapıları açarız, suriyelileri göndeririz" tehdidinde bulunuyor? Yine para gönder diyor!
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 05:55
Bir Albayrak klasiği. Siz Albayraklar bi gün harun reşit tarafından tasfiye edilen bermeki sülalesi gibisiniz. Az kaldı.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 05:18
Türkçeyi okuyup anlamayan sosyal medyada dilimizin canına okuyan bir kuşak varken neyin hamasetini yapıyoruz. Türkçe dil bayrağımızdır. Ancak güzel okumak,yazmak ve anlamak kaydıyla...
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 03:50
Sn. Beyefendi neyin dalgasını geçiyorsunuz??. Seninle gelen inan ki düğün bayramdır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN