Back To Top
Bakan şirketiyle Yunan adalarına bir iki!

Bakan şirketiyle Yunan adalarına bir iki!

 - Son Güncelleme: 04.07.2019 Perşembe 09:15
- A +

TV’de gözüme çarpıyor, radyoda kulağıma çalınıyor, Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un şirketi Yunan adalarına bangır bangır tur pazarlıyor. Fakat çok olağan, her yerde rastlanan alelade bir durummuş gibi lafı dahi edilmiyor.

Kendimden şüphe etmeye başlıyorum, bende mi bir terslik var, başka yadırgayan yok mu?

“Yunan adalarına vizesiz tatil ETS Tur’dan sorulur” diyor dönen reklamlar, aklımda yanlış kalmadıysa. Ne ala da, bizim sahillerde tatil kimden sorulacak peki, Yunanistan Turizm Bakanı Theoharopulos’dan mı? Şirketi bulunmuyor ama olsaydı ve Bodrum’a, Antalya sayfiyelerine tur satsaydı Yunanlılar ne derdi? Bizdeki gibi hiç göze batmaz mıydı?

Ersoy’un siyasetle ticareti ayrı tutmasını takdir ediyorum elbette, ikisini karıştırmıyor. Siyasette bizim sahilleri pazarlamaktan sorumlu, ticarette ise şirketi Yunan adalarına tur götürüyor. Son derece profesyonel bir yaklaşım.

Bakan Bey’in sektörü en iyi bilen, başarılı bir turizmci olduğuna kuşku yok. İddialı, rekabetçi ve basiretli bir girişimci olduğu, gemisini yüzdüre yüzdüre sektör lideri yapmasından belli.

Ticari hayatı ve kabiliyetleri hakkında kime sorsanız; iş tutuş tarzından, girişkenliğinden övgüyle söz edildiğini duyarsınız. Pratik sorunlara hakimiyet ve çözme kapasitesi açısından bir şans aslında o göreve getirilmesi, doğru. İsabetli bir seçim olduğunda da hemfikirim.

Ne ki aktif yöneticiliğinden ayrılmış bile olsa, sahibi olduğu firmanın ‘gel gel’ kampanyalarıyla Yunan adalarına turist toplaması hala garip geliyor kulağıma, alışamıyorum bu fikre.

Yanlış anlaşılmasın; bakanları Türkiye aleyhine ileri geri konuşuyor, tarihsel ihtilaflarımız var, ilişkilerimiz inişli çıkışlı diye değil garipsemem.

Bazı iktidar propagandistleri gibi ‘hala Yunan adalarına tatile gitmeyi düşünenler şu habere bir daha baksın’ cazgırlıklarıyla kimseyi ayıplamıyorum. Ya da planlarını değiştirip Mikonos yerine Mayorka adasına gitmeye, Rodos’tan vazgeçip İbiza paketi almaya çağırmıyorum.

‘Nasıl olur da Yunanistan’a Türkiye’den turist taşır, onlara gideni bize çekmeye uğraşması gerekmiyor muydu, rakibimize çalışıyor, başka yer mi kalmadı’ demiyorum yani. O gemiler, kıyasıya rekabet etmediğimiz başka, bizden uzak cazibe merkezlerine de kaldırılsa aynı tuhaflığı hissederdim.

Takıldığım garabet, gayet basit ve yalın. Yerli alternatiflerimizle çekişen Yunan adalarını bizim Kültür ve Turizm Bakanımızın şirketi pazarlıyorsa, bizim sahilleri kim pazarlayacak?

‘Dert ettiğin şeye bak, orasını geçtik, çoktan kanıksadık, artık normalleşti, sür gemiyi başka adaya’ diyorsanız uzatmam. Şunun şurasında laflıyoruz, tatsızlaşmasın şimdi hoşbeş. Turizm Bakanlığı’nın kültür tarafına el dahi sürmeden kapatırım.

Kurcalamam ama kıyısına dek gelmişken tek lafla dahi değinmeden geçmek de olmaz, bir de kültür yanı vardı hatırlarsanız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bütün iktidarları boyunca başarılı olamamaktan en çok yakındığı ve hayıflandığı iki alandan biri, kültür politikalarıydı malum. Umut tamamen kesildi mi acaba?

Turizm Bakanlığı’nın kültür yönetimiyle alakası kopma noktasına gelmiş olmalı ki artık adındaki ‘Kültür’ anılmıyor bile baksanıza. Ve umutsuz vakaymış gibi kimse de umursamıyor.

‘Kültürümüz komşuya kadar gitti, nasılsa dönecek’ rahatlığındansa ayrı, geri alırım sözümü. Değilse; ‘Yunan adalarına bir iki, limanda yolcu kalmasın’ çığırtkanlıklarına kaptırıp kültürün peşinden biz de mi hep beraber o tatile çıksak?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 05 Temmuz 2019 09:34
İspanya tarımına katkılarından dolayı şovalyelik nişanı alan tarım bakanımız gibi YUNAN TURİZMİNE KATKILARINDAN DOLAYI BİR ŞOVALYE LİK NİŞANI DA TURİZİM BAKANIMIZA VERİLİR. Ne abartıyorsunuz? :))
Hüseyin YILMAZ. 04 Temmuz 2019 21:40
Sayın Beki; Bu reklam haftalardır beni de çok rahatsız ediyordu. Hislerime ve düşüncelerime tercüman oldunuz. Teşekkürler.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 19:24
Bazen sizden beklemediğim kadar ucuz yazılar yazıyorsunuz Saygılar
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 17:28
Conflict of interest kavramı ülkemize henüz ulaşmadığı için turizm şirketi sahibinin turizm bakanı olması yadırganmıyor. Ahşap mobilya yada kağıt fabrikası olan birini de orman bakanı yapsak pek güzel olur.
Gazete okuru 04 Temmuz 2019 14:04
Bir çok yazısını takdir ettiğim yazarın bu yazısını garipsedim. Bakanın sahibi olduğu ETS tur her yere turist götürdüğü gibi Yunan adalarına da götürebilir. Ne var bunda. Sorgulamamız gereken ülkemizin bir önceki yıla göre turist sayısının artması ve turizm gelirlerinin yükselmesi olmalıdır diye düşünüyorum...
Umut 04 Temmuz 2019 23:45
1
Vallahi ben de sizin bu yorumunuzu çok saf ve masum buldum. Bizim imkanlarımız ve feragatlarımızla oluşan bir kurumun (bakanlık) başındaki kişi, devletin imtiyazlarını kullanarak zengin olmaya çalışacak ve bunu olağan karşılayacağız öylemi? Sayın Beki aklınca bakanı eleştiriyor! Böyle seçmene böyle bakan. Hayırlara vesile olur inşallah!
Çerkez Ethem 04 Temmuz 2019 13:29
...."Ersoy’un siyasetle ticareti ayrı tutmasını takdir ediyorum elbette, ikisini karıştırmıyor. Siyasette bizim sahilleri pazarlamaktan sorumlu, ticarette ise şirketi Yunan adalarına tur götürüyor. Son derece profesyonel bir yaklaşım"....t.c. nin elit ve siyasetçileri İşletmede 1 numara..
Küskün 04 Temmuz 2019 13:27
Mehmet Metiner'e ithaf olunur. Ak Parti kimlere teslim, bizde umut ve saflık ne kadar da çok
Gökhan 04 Temmuz 2019 13:21
yunan adaları diye reklam yapan sayın bakanın teslimiyetçi ve kapitalist olduğu gerçeği ortadadır. o adalar yUNAN değil EGE adalarıdır.
takip'ciniz 04 Temmuz 2019 16:21
2
asslansın kardeşimmmm,,, EGE ADALARI EGE!! ne yunanı?
ismet hoca 04 Temmuz 2019 12:45
onu bakan yapana sorsan yazı cuk diye oturur
Vatandas 04 Temmuz 2019 12:19
Resmen abartmis gercegi egip bukmussun. Akpli iken de ayni idin simdi de ayni. Bu tur operaturu turkiyenin kardenizinden, kapadokyasindan tut dunyanin bi ucu Kubaya kadar tur duzenliyor. Yunan adalari bu tur operatorunun gelirlerinin olsa olsa yuzde birkacini olusturur ve arti bu sirket ilk kez de yunan adalarina gitmiyor uzun yillardir adamin bakanligi cok oncesinden bile gidiyor
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 11:27
Zamanın da Türkiye İhracatçılar Meclisi başkanı Oğuz Satıcı ve Ticaret bakanı Kürşat Tüzmen Mısıra Türkiye’deki ihracatçı ve üreticileri götürmüştü. Türkiye de açılabilecek birçok fabrika serbest bölge adı altında Mısır da açılmış ve yenileri halen açılmaktadır. Akp nin ekonomik anlamda en büyük eksiği piyasanın içine girememesi, hep yukarıdan bakarak yönetmesidir
takip'ciniz 04 Temmuz 2019 16:22
1
İKİ MİLYAR DOLAR,, orada duruyor hala,, batık olarak,, kürşat tüzmen in kulağı çınlasın,,,,,
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:53
W.DC.büyükelçisi Bayık yazısıyla W. Post gazeteciliği dibe vurdu,demiş. Öcalan mektubu ile AA diğer Öcalan ile TRT nereye vurdu? Sayın Beki bir yazı ile anlatsanız. Ben cahil sürü gibi güdülen biriyim de pek anlamıyorum.
Süleyman d. 04 Temmuz 2019 10:07
12 yı süren Ergenekon davasının neticelenmesi ile ilgili sizin yahut inceleyebildiğim kadar diğer yazarlarımızın bir kaç kelam etmemesine nasıl bir anlam vermeliyiz???
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:01
Chp li kültür Bakanı olsaydı aynı durumda, başta Erdoğan olmak üzere akp liler neler etmezlerdi, düşünemiyorum bile....
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:46
Ülkemizde Yunan adalarına seyahat eden belli bir kitle var ve bu kitle ets gemisi olmaz ise Yunan şirketine ait gemi ile gidecekler önceki yıllarda Yunan şirketi tamamen Pazar’a hakimken şu anda ets nin bu pazarda söz sahibi olması bizzat gemiyi kendis işletmesi daha iyi değilmi. 9 yıldan beri TÜBA şirketleri ile rekabet ettiği Pazar’ı onlara mı bırakalım. Birde bu açıdan bakın ltf Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 08:34
Akif abi ; etme eyleme adam kültür bakanı ama kumarhaneleri var kıbrısta. ve sen iyi bi seçim diyosun.
Derizbn 04 Temmuz 2019 06:59
Nasıl bir hizmet yaptığının bir önemi kalmadı ne kadar götürdüğün önemli.
Menderes YILDIRIM 04 Temmuz 2019 05:27
Akif Bey; Dünyada kişi başı turist geliri Ör: başka ülkelerde 500 - 1000 EURO ve bizde hala 30 - 50 EURO lardaysa ben bunu sorgulamayan ve geliştirmeyen TÜM Turizm Bakanlarını eleştiriyorum. Şayet senden önceki Turizm Bakanının yaptıklarının AYNISINI yapacaksan, bir önceki Turizm Bakanı neden değişti? Değişen Turizm değil de, sadece SEN isen Ne Yapalım? Asıl Sorgulanması Gereken Toplam Turizm Gelirinden önce KİŞİ BAŞI TURİST GELİRİNİN ARTTIRILMASI olmalı. Elbette ardından Toplam Turizm Geliri olacaktır. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 04 Temmuz 2019 05:08
Akif Bey; Turizm Bakanı da İNSAN ve Yaşamak için şirket kurmuş, bildiği işleri yapıyor diye düşünüyorum. Bizlerin yaşamak ve hayatımızı idame ettirmek için şirketimiz olabilirdi. Beni Turizm bakanı olup da ülkemizin turizmine yeterince katkı vermemesi ilgilendiriyor. Yıllar itibariyle Turist sayısının artması elbette iyi, ama gelen turist başına GELİR AYNI veya AZALIYORSA ben buna çare bulmayan turizm bakanını eleştiriyorum. Kendi şirketini Ör: % 40 Büyütürken, Türkiye' nin Turizmini % 20 büyütüyorsa buna karşı çıkıyorum. Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 04:30
Sn Yazar CHP lilerin lgbt kulturu (!) uzerine de kalem oynatabilir mi acaba ? Ya da laikci teyzelerin sagda solda basortululere hakareti uzerine...
ZoZo 04 Temmuz 2019 10:18
3
Sn Yazardan neden böyle bir şey yapmasını istiyorsunuz ? Bunu yazan onlarca yazar var zaten. Amacınız Yazarı köşeye mi sıkıştırmak ? Herhangi birinin LGBT bireyleri veya başkaları hakkında eleştirileri sorunu ortadan mı kaldıracak. Bülent Ersoyla tokalaş Fatih Üreği güzelle ama konu tanınmayan bilinmeyen birileri olunca tüm nefretini iki yüzlülüğünü sergile. Kendinize ve çevrenize dürüst davranın. Bu ülke herkesin eşit bireyler olarak yaşayabildiği bir ülke olmalı.
KaRaR oKURU 04 Temmuz 2019 10:58
2
Chpli lgbt. İnsaf. İftira için özel fikir seansları mi duzenliyorsunuz. Laikçi teyzeler dua edin bu ara. Onbeş yıl önce savundukları şeyler bugün onları haklı çıkardı
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 17:49
0
bakiniz CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen in aciklamalari. bakiniz belediyeleein paylasimlari. Konu uzerinde kalem oynatmaya degmez mi? Benim ogrenmek istedigim bunan ibaret
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 17:53
2
Kamusal alan savunmasiyla basortululeri bulundugu ortamdan agzindan kopukler sacarak kovan, karafatma diye hakaret eden teyzeye ne duasi edeyim. Boynumuzu buker, nasilsa ahiret var deriz ve teyzelerin zavalliligina uzulur geceriz.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 04:28
Nerdeyse tamamı balkan göçmeni olanların yunan pazarlayıcılığı neden garip karşılanır?Bunada hayret doğrusu.Bir tek yerli varmı acaba kabinede?
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:40
0
Bu dil ne? İnsan insan insan...
Dr. 04 Temmuz 2019 10:55
0
Balkan göçmeni eşittir Yunan dimi. Bu ne haysiyetsizlik. Siz hastasınız. İnsanları ayrıştırmak suçtur. Allah katında günahtır. Sabah namazı vakti işlediğin günah için tövbe et ki belki Allah affeder. Bir de bu konuda sağlam ayetler var. Fasizanlik yapmayın artık, yeter.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 01:11
Bakan Bey yeter ki yolsuzluk yapmasin. Yunan adalarina tur duzenlesin, musteri bulmak icin reklam yapsin. Vergisini oduyorsa beni rahatsiz etmez. Rusvetle, rantla, gizli ihalelerle, masa altindan alinan komisyonlarla zenginlesen o kadar cok bakan, milletvekili, belediye baskani, vali, kayyum var ki bu ulkede. Bu gune kadar butun yolsuzluklara ses cikarmadiniz, bula bula namusuyla para kazanan Turizm bakanini mi buldunuz? isini iyi yapmiyor diye elestirebilirsiniz ama isini iyi yapan bir bakanimiz varsa yazin buraya adini curuk disimi kirayim. Adalet bakani hakkinda ne dusunuyorsunuz mesela?
Düşünce 04 Temmuz 2019 09:19
1
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, kendi otelleri için imar barışına başvurduğunu belirterek, "Çok büyük avantaj niye kaçırayım? Rakamlar yüksek değil. İşletmelerin yarım sezonluk kârı" diye konuştu. Kaçak oteli olan bakan.. Çok övmüş vergisini ödüyor demişsin ya..
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:31
1
9.19, Bakan Mehmet Ersoy İmar Barışına müracaat etmemiştir. Ya siz yalan söylüyorsunus ya haber kaynağınız yalan... Ama işin aslı muhalefet yalanı sermaye yapmış, yiyor...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:35
1
İroniden anlasanız biraz size iyi gelir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 00:56
Başka partiden olsaydı. Turizm haini ilan edilirdi. İmamoğlunun şirketi olsaydı a b c d habere iyi malzeme olurdu. Ver mehteri ile hainlik apoleti takılırdı. Sayın Beki ironi yazmak sizin kaleminize çok yakışıyor devam.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN