Back To Top
Bektaşi fıkrasından beter habercilik

Bektaşi fıkrasından beter habercilik

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 08:36
- A +

Meşhur fıkradır, hani Bektaşi’ye neden namaz kılmadığını sorduklarında “Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’de ‘namaza yaklaşmayın’ buyuruyor” demiş de... O emrin, ayetin başındaki “İçkiliyken” şartına bağlandığı hatırlatıldığında, “Hafız mıyım ben, hepsi bana mı indi, onu da siz bilin” diye sıyrılmış ya... 

Aşağı yukarı öyle bir medya cımbızlamasıyla karşı karşıyayız. 

Başta Anadolu Ajansı, iktidar medyasının Twitter hesapları, ‘son dakika’ şu anonsu geçti dün; “Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çete yaftası vurup hakimleri hedef göstererek, hakaret ederek yapılan eleştirinin adı densizliktir, had bilmezliktir, hatta ahlaksızlıktır.” 

Fakat Erdoğan’ın aynı bahiste şunu da söylediğine dair tek anons geçmediler: “Türkiye geçmişte adamına göre, meşrebine göre adalet uygulayan çetelerden çok çekti.” 

Cumhurbaşkanı, aynı madalyonun iki yüzünü de göstermek için yapıyor bu vurguları. Çünkü gerçek tek boyutlu değil ve bu ikisi aynı gerçeğin birbirini tamamlayan parçaları. Biri olmadan diğeri tek başına bütünü anlatmıyor. 

Ne ki işlerine geleni duyuyor, işlerine gelmeyeni duymuyor iktidar medyası. 

Erdoğan’ı, güya Erdoğan’dan korumak uğruna sözlerinin tamamını yansıtmıyor, bütünlüğünü koruyacaklarına bozuyorlar. İşlerine gelen kısmını ‘flaş haber’ duyurularıyla öne çıkarırken, işlerine gelmeyeni arkaya atıyor, duymazdan geliyorlar. 

O sözlerin bütününde ortaya çıkan şeyle yarısından çıkan sonuç aynı değil oysa.  

Tamam, devlette itibardan tasarruf olmaz ama konuşmadan niye olmasın! Diğer kelimeleri de kullanıp kullanmaması bir fark oluşturmasa laf israfından kaçınır, lüzumsuz cümlelerden kısmaz mıydı Cumhurbaşkanı?  

Boşa demiyor halbuki Erdoğan. Hem hakimlere çete yaftası vurulmasının ahlâksızlık olduğunu bilmemizi istiyor hem de geçmişte yargı çetelerinden ne çok çektiğimizi... 

O iki cümle birlikte bir yargı ve siyaset gerçeğini temsil ediyor, birlikte okunmazlarsa anlam eksik kalmaz mı? 

Yargımıza vaktiyle çetelerin çöktüğü, hukuku alet ederek siyasete ve demokratik işleyişe müdahale ettikleri, onlardan kurtulmak için ağır bedeller ödediğimiz, kumpaslarıyla hala boğuştuğumuz inkar edilemez bir gerçek.  

Yargıda çeteleşmeler yaşandığı artık bir yafta konusu değil, bilfiil çetecilikten yargılanan hakim ve savcılar var. Uzak bir geçmişten de bahsetmiyoruz, kripto yargıçları deşifre mücadelesi halen sürüyor.  

Bununla birlikte çeteci olmayan birini çetecilikle suçlamak, haksız ve ağır bir yaftalamaya girer. İktidar propagandistlerinin bu konuda ne kadar titiz ve sorumlu davrandığı da dünyanın malumu. Kimseyi dayanaksız, afaki ihbarlarla zan ve töhmet altında bıraktıkları, çeteci olmadığını ispat etmeyi suçlananların omuzuna yükleyerek gelişigüzel hedef gösterdikleri daha görülmemiştir. 

Dolayısıyla, muhalefetten de aynı dikkat ve özeni göstermesini bekliyorlar ki hakları. Zaten Cumhurbaşkanı, ‘hakimlere çete yaftası vurmak densizlik, ahlaksızlıktır’ derken CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu kastediyor. 

Toparlarsak; sözlerinin bütününden anlıyoruz ki... Cumhurbaşkanı, bütün yargı camiası gibi YSK’ya da çetelerin sızıp sızmadığından şüpheye yer olduğunu pekala kabul ediyor. Ama kararlarından yola çıkarak, şüphe ve akıl yürütmeyle YSK hakimlerini çetecilikle itham etmeyi doğru bulmuyor.  

Şüphelerinin izini sürecek kolluk gücü, doğrulayacak ya da yalanlayacak bir soruşturma yetkisi yok gerçi muhalefetin ama olsun.  

Gerçeğin diğer yarısını gözden saklayan propaganda medyasının yanında hala yaya kalır Bektaşi fıkrası. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 23:22
O ayet "içkili" iken diye değil "sarhoş" iken kelimesi ile başlar.
Mustafa ALSANCAK 23 Mayıs 2019 18:52
Düşününüz; koskoca bir partinin lideri gurup toplantısında en az 10 defa YSK’nın 7 üyesini çetecilik ile itham etmesi karşısında YSK’dan sayın Kılıçdaroğluna karşı bir cevap geldiğini işitmiş değiliz.Seçim yenileme yönünde oy kullanan yedili gurup millete bu durumu nasıl anlatacaklarını bilemediklerinden susmayı tercih etmiş görünüyorlar. Uzun yıllar hakimlik yapıp YSK’ya seçilmiş bu insanlara çete yakıştırması sonunda görevlerinden gece yarısı istifa etmeleri beklenirdi. Demek ki emir büyük yerden gelmiş olmalı ki bu çete yakıştırma
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:19
Akif nelerle uğraşıyorsun yahu! CB'nin o sözleri söylemesi zaten tam bir garabet, sanki yargıya kendisi baskı yapmıyormuş gibi. Bunu es geçip yok A.A. haberi şöyle verdi, yok böyle verdi. Bu mu kardeşim dert ettiğin şey? CB'nin sözleri daha garip durmuyor mu sence de?
E.K 23 Mayıs 2019 13:28
Elinize saglik. Harika bir yazi... Ulke olarak, adamina gore adalet anlayisindan cok cektik ve hala cekiyoruz... Cok partili demokrasi gecmisimizde adalet duygusu Akp doneminde oldugu kadar hic horselenmemisti.... Alni secdeye degiyor diye, din tacirlerine Adalet Bakanligini teslim ettiler, isler istedikleri gibi yurumeyince iki tarafa camur atmaya basladilar... Sn yazar iki sozu yan yana okumamizi oneriyor. ..Oyle yaptim... Sonuc: "Hem suclu, hem guclu".. 3 donem Akp vekilligi yapan birisi sunu soyluyor: "Reis secimin iptalini istedi. Iptal edildi. Herhalde bir bildigi vardir."... ! Adalelet!
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:17
Sandık başkanlarının devlet memuru olması gerektiği yüzünden seçimin iptali en saçma gerekçe. Yani, özel okuldan gelmişse sahtekar, resmi okulda gelmişse dürüst; özel bankadan gelmişse yolsuzluk yapmıştır, devlet bankasından gelmişse yapmamıştır anlamı taşıyor. Bence bu sandık görevlileri asıl Ysk ya dava açmalıdır, maddi ve manevi tazminat davası açmalıdır.
karar 23 Mayıs 2019 17:15
0
çok haklısın.devlet memuruysan hep doğruluk üzeresin veya benim memurum diye düşünülüyor herhalde.sandık kurullarındaki parti üyeleri veya siviller dolgu maddesimi,paryamı.bundan sonra karar alın bu kadar adama para ödemeyin iki memur görevliyle seçimleri yapın kibir kokan vatandaşa hakaret maddesiyle.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:57
Koskoca İst seçimi usulsüzlük nedeniyle iptal oluyor..aktrollerin ağzından çalma lafı hiç düşmüyor...peki bizde soruyoruz...ortada suç varsa suçlular nerde..daha bugüne kadar bir kişi tutuklanmadi veya mahkemeye sevk edilmedi...bu suçluları bulmak chp nin işimi.yoksa hükümetinmi.akp.Havuz medyası ile kıyameti koparmıştı.buyukcekmece ,sahte seçmen ahirdaki inekler.oy kullandirildi diye...geçen ysk başkanı Sadi güven açıklama yaptı.listelerde değişiklik yok.ayni listelerle seçime gidiyoruz diye...bu iktidar halkı havuz medyası marifetiyle kandırıyor
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 16:08
3
Suçlu bulmak çok zor birşey değil bir savcı iki hakimle o sandık görevlileri terör örgütü ilan edilir kimseninde gıkı çıkamaz isteseler çok rahat yaparlar bunu. Oyüzden böyle soru sorman bile çok saçma çalma varsa niye açılan dava yok demek çocukca bir yaklaşım. Yasal dayanakta hazır "makul şüphe" :)
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:19
0
Senin yorumunu okuyunca aklıma ,istiklal mahkemeleri reisi ,adam asmasıyla ünlü, kel ali nin su sözü geldi..istiklal mahkemelerinde delil aranmaz kanaat yeterlidir,,DDD
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:00
Birde şu açıdan bakmak lazım 94 deki seçimde Erdoğan kazandı ve mazbatası verildi sorun çıkmadı vay be adam İstanbulu kazandı dendi sonra başkan olarak haksızlık yapıldı lakin burada kazanılan seçimi kazanmadı hile oldu deniliyor kısaca başarı örf pas edilmiş olması daha kötü bir insan açısından bunuda algılamak gerekir
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:59
Erdogan a ayip etmis bu yandaslar yine. Erdogan herkesi kucaklayacak ama; medya izin vermiyor desene. Soma da madenci ailelerinin agZina pis burun ayakkabiyla vuruldugunda da boyle yapmislardi , olayi tek yonden ele almislardi. Bu iktidar ne cekti be , su medyadan.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:57
Hukukun olmadığı yerde düzen de olmaz. Dünyanın gelişmiş ülkeleri hukuk, ekonomi, eğitim ve kültür alanlarında ulusaldan uluslar arası yaşam biçimine oradan da ulus aşırı (Trans-nasyonal) düzene geçmekte ve ilerlemekteler. Türkiye ise tersi istikamete gitmeye çalışıyor. Bunun bir çok nedeni var. Cahil ve liyakatsiz liderler bu sorunların başında geliyor.
KARİ-İ KARAR 23 Mayıs 2019 11:54
Siz görevinizi yapmaya devam edin. Maşallahınız var.Her şeyi biliyorsunuz her şeyi görüyorsunuz. Bir günde amerika de,ypg de, kıbrıs de pkk de, be kardeşim.Diyemezsiniz çünkü size verilen görev belli.
Okuyabilir 23 Mayıs 2019 22:16
0
Akif hocayı böyle insanlar okuyorsa yazık oluyor. Hocam anlayamıyorlar daha da zor anlaşılır yazmalısınız ki hiç okuyamayıp sadece kelime envanterine baksınlar :))
Süheyl CALISKANOGLU 23 Mayıs 2019 11:35
YSK'nin gerekcesiz karari ;Oylar calinmamis,calinan "mazbataymis'(!)..
Özay İbrahimbaş 23 Mayıs 2019 11:04
Eğer “Türkiye geçmişte adamına göre, meşrebine göre adalet uygulayan çetelerden çok çekti.” ise, bu gün kat be kat aynı dertten muzdariptir. Bu ülkede her gün olanların biraz dışına çıkıp şöyle bir baktığımda, ateş tavasına düşmüş pireler gibi olduğumuzu görüyorum...Kargaşa, düzensizlik, kaos, her kafadan bir ses ve çıldırmış insan manzaraları... Tarih boyunca devlet kesesinden zengin olma üzerine kurulmuş bu devlet düzeninde, bir yanda biraz daha kapayım diye çığıranlar, bir yanda sömürülen ve çoluk çocuk yokluğa mahkum bir
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:29
4 üyenin modern hukuku hiçe sayan muhalefet şerhi vesayetin hala canlı kaldığının bir göstergesi. Çok dikkatli olmalıyız. 23 Haziran'da oy hırsızlığına tevessül edenlere güzel bir ders vermemiz lazım. Umarım Binali Bey anlamlı bir oy farkıyla kazanır.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 16:15
0
Bencede haklısın hala bu devlet içinde bizden olmayanlar var. Bizden olmayanın malı canı kanı bize helaldi dimi. Bence bizden olmayanları aç susuz bırakalım bunlara su bile vermeyelim!
karar okuru 23 Mayıs 2019 08:44
Yazık, 11 kişilik kurulda yedi kişi lehte oy verince çete oluyor ama dört kişi aleyhte oy verince gerçek hukukçu oluyor. Bu memlekette hukuk daima Seçkinlere çalışınca zaten hukuk adalet olur, ne zaman onlara dokununca çiğnenen hukuk olur...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:26
2
Seçkinler mi dediniz ?
Süleyman d. 23 Mayıs 2019 16:10
0
Gerekçeli kararı ve özellikle eleştirdiğin muhalefet şerlerini okudun mu? Gerçi okusaydın bu yorumu yapmazdın.
Okuyabilir 23 Mayıs 2019 22:17
1
Seçilmişlere demek istedi herhalde:) Herkes pek bi dalgın. Akif Bey yazılarınız sade ve anlaşılır mi olsa yoksa
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:05
1994 İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimi o günün ysk sı tarafından iptal edilecek olsa idi belki bundan daha iyi gerekçe uydururlardı buna gerekçeli karar denmez uydurma gerekçe denir her halde
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:22
Dünkü gerekçeli karardan sonra o yedi hakimin çete olduğu ortaya çıktı ama sayın yazar. Şerh koyanlar bu durumu çok güzel açıklamışlar. Resmen hukuk katledilmiş, mazbata çalınmıştır.
karar 23 Mayıs 2019 03:37
kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan kapar derler.çok uzun bir yolculuk yapmışlardı zamanında.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:18
Artık belediye seçimleri üç aşamada olacak: 1) Seçim; 2) İptal ve yeni seçim; 3) Yeniden iptal ve kayyum atanması.
Süleyman d. 23 Mayıs 2019 16:17
1
Atanma kariyerine bakarak Binali bey'in bu iş için biçilmiş kaftan olduğu aşikar! Zaten dün Haber Türk'e pek neşeliydi. Yalnız İmamoğlu ile düelloya önce evet deyip hemen peşinden " sormam lazım" demesi vesayet çağrışım yaptı.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:07
cevir kazi yanmasin
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:10
Bu ülkede hukuk okumak zaman israfı. Okuduklarını ve öğrendiklerini uygulama fırsatı bulamayan en bahtsız alandır hukuk. Daha dün teklif ettiler de son anda vazgeçildi, CB istediği devlet memurunu istediği yere atayabilir, sürebilir hemde neden belirtmeden. Hatta mahkeme ile geri dönmesi bile mümkün olmayacak. Adalet yoksa devlet(mulk) de yoktur. Başsız kaldık ey halkım...
süleyman d 23 Mayıs 2019 01:54
Gerekçeli karar açıklandı ama içinde seçimin iptaline yetecek bir gerekçe yok! Büyükşehir seçimlerini iptale yetecek kadar araştırma yapmışlar. Neden mi? Diğer seçimlerin iptali için başvurulmamış da ondan... Yani diyor ki aslında diğerleri de mırdar ama itiraz olmadığı için meşru saydık diyorlar :))
Hasan Tas 23 Mayıs 2019 00:58
NEREDE ÇALDILAR’IN ISPATI SAYIN ERDOGAN VE BINALI? KÜRT SECMEN VE ANDULLAH ÖCALAN ILE TAKYIKSEL GÖRÜSMELER ILE ISTANBULU KAZANACAGINIZI ZANNEDIYORSUZ. Beynude her sey artik.
musto 23 Mayıs 2019 00:32
Hukuk hukuk olalı 12 senedir böyle zulüm görmemiştir.Karakuşi kadı bunların yanında zemzemle yıkanmış kalır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN