Back To Top
Ben ne dedim ETS ne anladı

Ben ne dedim ETS ne anladı

 - Son Güncelleme: 30.08.2019 Cuma 14:53
- A +

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, sahili Suriyelilere değil de deveye, ata, mangala, çadıra, nargileye filan yasakladığını anlatmak isterken ne uğraştırıldı yaz başında, hatırladınız mı?

İsmail Saymaz ve Prof. Ahmet Kasım Han’la birlikte, söyleşi ve imza günü için önceki gün Mudanya Kitap Fuarı’ndaydım. Haziran ayındaki velvelenin dumanı hala tütüyordu.

Başkan’la konuşurken laf yine koparılan o tantanaya geldi.

Fuar, Mütareke Meydanı’nda açık alana kuruluyor. Başkan’ın projesi de zaten Mütareke’yle anılmasından hareketle Mudanya’yı hem barış, kardeşlik ve özgürlük kenti hem de kitap fuarcılığında bir dünya markası yapmak.

Düşünsenize...

Siz buna çalışırken adınız göçmen düşmanına, yasakçıya, hoşgörüsüze, ırkçıya filan çıkarılıyor!

Halkın şikayet ve rahatsızlığına yol açan kirliliğe karşısınız ama Suriyelilerden rahatsız, göçmen karşıtı olmakla suçlanıyorsunuz!

Zabıtanız sahillerden işporta tezgahlarını, atları, develeri toplamaya girişiyor ama müdahaleniz, Suriyelileri temizleme harekatı gibi yansıtılıyor!

Derdinizi anlatmak için haybeye dil dökmek zorunda kalmanıza mı yanarsınız...Parlatmaya koyulduğunuz markayı, hoyrat bir imaj darbesiyle bozma çabalarına mı...Projelerinize ayıracağınız enerjiyi yanlış önyargıları kırmaya, haksız algı ve yakıştırmaları düzeltmeye harcattıklarına mı!

Toparladı gerçi çarpıtmaları ama bir de Türkyılmaz’a sorun, toparlayana dek nasıl kök söktürdüklerini...

Nihayet aşılmış da meselenin Suriyelileri değil doğma büyüme Mudanya yerlisi bile getirse kirlilik unsurlarını sahile sokmamak olduğu anlaşılmış.

O şerri hayra çevirmek için de fuarın ana teması, göç ve mültecilik olarak belirlenmiş. Mudanyalıların konuya, konuşmacılara ilgisiyse beklediğimin çok üstünde sıcak ve kucaklayıcıydı, Allah var...

Ha, yazının başlığıyla alakasını soruyorsanız; dünkü yazım uzerine ETS Tur’dan avukatları aracılığıyla bir cevap ve düzeltme talebi geldi.

ETS’nin UYAP’ta şüpheli kaydı olmadığına dair bir de savcılık yazısı iliştirilmiş ekine.

E ben de onu diyorum ya, nesini yalanlıyorlar, çözemedim.

ETS hakkında FETÖ irtibatı iddiasıyla bir soruşturma yürütüldü diyen de, niye yürütülmedi diyen de yok. ‘ETS ile telefon irtibatı’ üzerinden karikatürist Musa Kart’a yöneltilen suçlamadaki saçmalık ve tutarsızlığa gönderme var, o kadar.

Üstelik ‘ETS sahibi bu suçtan niye yargılanmıyor yerine, Musa Kart niye bundan yargılandı’ demek gerektiği bağlamında geçiyor.

Neresi FETÖ’yle irtibatlı algısı yaratmaya çalışmak şimdi bunun?

‘Ne dediğini tam anlamadık ama galiba bize kötü bir şey söyledi’ diye, her ihtimale karşı gönderdilerse düzeltmeyi, rahatları kaçmasın.

Takla da attırılsa, yazımdan korktukları anlam çıkmıyor. Aleyhlerine bir yorum içermiyor, bilakis lehlerine.

***

‘Hay Allah, okuduğumuzu nasıl anlayamadık’ diye de üzülmesinler. Çok yaygın memleketimizde, asla yalnız değiller.

Uluslararası Ögrenci Değerlendirme Programı PISA’nın Direktörü Schleicher, daha dün içimizi rahatlattı.

Test ölçümlemelerine göre anlamlandırma, çıkarım yapma, bilgiler arasında bağlantı kurma, iki bilinmeyenli denklem gibi karmaşık sorunları çözme ve yargılara ulaşma becerilerinde ortalamamız düşükmüş, kapasitemiz hayli zorlanıyor...

Fakat anlama zahmeti çekenlere ne zorluğu olacak, kıyak kafa konforlarından endişe buyurmasınlar.

Asıl zorluğu, zorlananlar değil iki laf anlatıncaya dek çıldırttıkları muhataplar yaşıyor nasıl olsa.

 

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hakkı 30 Ağustos 2019 15:19
Zaten hayatta en zor ve çekilmez olanı; "yanlış anlaşılmaktır."
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:29
Türkiyedeki suriyeliler fazla hem de cok fazla. Sayi 200 binlere indirilmeli. 1 milyonu fransaya 1 milyonu italyaya 1 milyonu avusturya 1 milyonu da macaristana hediye edilmeli
Garip 30 Ağustos 2019 14:14
Birde tanıdıkların,çevrendekiler üzerinden yazarsan teşekkür alırsın.Herşey öldüysede insanlık insan var olduğunca yaşayacaktır.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:27
Edebiyat fakültelerimizde, konusu, avukatların Türkçe ifade becerileri, olan tezler yapılsa, YÖK şapkayı önüne koyup, hukuk fakültelerine dört yıl Türkçe Dil Bilgisi ve Kompozisyon dersi koyar galiba. Kanaatimce bu meslek erbabı Türkçeyi en kötü kullananlar kategorisinde derece alır. Hatta kendiniz bile bunu tespit edebilirsiniz. Avukatların web sitelerine, hukuk formlarına girip bakın, ne dediğimi anlarsınız.
hamza akyol 30 Ağustos 2019 15:51
1
konunun türkçe dilbilgisi ile bir alakası yok. İngiliz ve amerikalıların da çoğu ingilizce dilbilgisini bilmiyor. Fakat okuduğunu gayet güzel anlıyor keratalar. Sorun düşünmeyi bilip bilmemekte düğümleniyor ki, "Yağmur niye yağıyor" sorusuna "Allah yağdırıyor" cevabı ile büyüyen insanların, sebep sonuç bağlantısı kurması, veriler arasında bağlantı kurması mümkün değildir. Zeki insanlar bundan, sadece ve sadece din ve dindar olmayı anlayacaklardır. Zaten meselemiz, okuduğunu anlama meselesi.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:05
3
Yağmur niye yağıyor, hamza akyol ?
hamza akyol 30 Ağustos 2019 20:03
1
17:05! beni haklı çıkartmak zorunda mısın?
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 09:11
Son paragraftaki anlama sorununa değinilmesi ve arkasındaki yetersizliğe vurgu yapılması çok ilginç. Şöyleki, çağ dışı bir anlayıştan medet umarak demokrasi, gelişme, özgürlük gibi bu geri anlayışın ruhuna aykırı konularda imkansız beklentilere girip verdikleri destek ile ülkenin kabile düzenine gelmesine katkı verenlerin de aynı kafa düzeyinde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu gelişmemiş anlayışın akla zarar hamle ve U dönüşlerini, her konuda boş hamasi hayallerini, dengesizliklerini ve tipik ruh hali olan hasetlerini de şaşırarak izlemek yine aynı özürlü kafamızın halleri mi acaba
Yerli ve milli vatandaş 30 Ağustos 2019 06:12
"PİSA Test ölçümlemelerine göre anlamlandırma, çıkarım yapma, bilgiler arasında bağlantı kurma, iki bilinmeyenli denklem gibi karmaşık sorunları çözme ve yargılara ulaşma becerilerinde ortalamamız düşükmüş, kapasitemiz hayli zorlanıyor." Bu testi siyaset ve din işi ile geçinen başlarda, yazan, konuşanlara uygulasalar ya.. En azından bizi çekip çeviren çobanlarımızın sürüden daha düşük AKÜSÜ olduğunu öğrenirdik be ya!
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:00
ETS'ye PİSA göndermesi muhteşem bir kapak olmuş.
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 09:15
2
PISA biz orta doğulular için önemli bir gösterge oldu. Zeka önemli ölçüde genetik bir konu! Yavaş gelişiyor oda uğraşırsan.
hamza akyol 30 Ağustos 2019 15:57
0
09.15! bildiğim kadarıyla, herkes birbirine yakın yeteneklerde ve zekada doğar. fakat fark, aile içi eğitim, toplum eğitimi ve sonra da örgün eğitimle ortaya çıkar. Aile burda birincidir. Bu nedenle de, türkler, almanya gibi, nerdeyse herşeyin tıkır tıkır işlediği bir toplumda bile, yetersiz eğitim almayı becerebiliyorlar. İlave! Tabii beslenme de önemli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN