Back To Top
Bir kere de şaşırt yahu CHP

Bir kere de şaşırt yahu CHP

 - Son Güncelleme: 06.07.2018 Cuma 00:15
- A +

Kim derdi ki gün gelecek, Türkiye’nin en öngörülebilir partisi, siyasi kurumu, aktörü, lideri kategorilerinin hepsinde CHP başı çekecek.

Hatta, başa güreştiğini söylemek hafif bile, öngörülebilirlikte eline su döken çıkmaz; tek kaldı.

Seçim sonrasındaki ilk radyo programında laf CHP’ye gelince ne dediysem aynen çıkıyor.

Şöyle şeylerdi...

Kılıçdaroğlu delege üzerinde tartışmasız hakimiyete sahip.  Kendisi kenara çekilip buyur etmedikçe Muharrem İnce kurultayda zorlayarak CHP’yi elinden alamaz, bu bir.

İnce rahat durmayıp illa başa geçmeyi deneyecekse, Kılıçdaroğlu’na rağmen kurultay toplamakla olmaz. Başarının yolu, ‘onursal genel başkanlık’ gibi bir formül teklif ederek önce Kılıçdaroğlu’nu ikna etmekten geçer, bu iki.

Bu iş olsa olsa Kılıçdaroğlu’nun rızası ve onayı alınarak mümkün olur, yoksa bırakmaz, etti üç.

Anlaşamazlarsa bildik pandomim kopar, CHP klasiği hizip kavgaları hortlar, kılıçlar bir kez daha çekildiği gibi kınına geri konur, toz kaldırıldığıyla kalır, bu da etsin size dört.

Yanıldım mı peki, şu ana dek hayır.

Aynı sırayla adım adım ilerliyor mu süreç, ilerliyor.

Kılıçlar şakırdatılmaya başladı mı, başladı.

***

‘Onursal genel başkanlık’ ayrıntısına kadar tuttuysa tahminlerim, bana malum olduğundan, içime doğduğundan filan değil.

Tam isabet ettirmem, ne kehanet ve sezgi gücüme bağlanabilir. Ne de geleceği önceden kestirme yeteneğinde, altıncı his kuvveti gibi psişik kabiliyetlerde beni iddialı yapar...

Ama CHP’nin en büyük sorununu, yönetim değişikliği ihtiyacından da önce değiştirilemeyen bu yap-boz tahtası anlayışının öngörülebilirliği yapar, orası kesin.

Hiç mi sekmez, sekmiyor arkadaş.

Ortada bir türlü paylaşılamayan nasıl muazzam bir iktidar alanı varsa... Dön dolaş, adına genel başkanlık yarışı denilen parti içi iktidar mücadelesinde son buluyor CHP’deki her umut kıpırdanışı.

Neyin telaşıdır, bir soluklanaydılar demeye kalmıyor...

Fırsat yokmuş. Zaman aleyhte çalışıyor, yerel seçimler yaklaşıyormuş. Kale dedikleri garantili yerlerde partinin belediye başkan adayları belirlenecekmiş. Mesele, 50 civarında kilit yerdeki isimleri kimin belirleyeceği, hangi ekibin adamlarının seçtirileceğiymiş. Sonraki dönem partide kimin sözünün geçeceği, hangi kadronun borusunun öteceği buna bağlıymış. İhmale ve beklemeye gelmezmiş vesair...

Türkiye’yi değil partiyi yönetmeye talipsen, hesabını parti içi iktidarı ele geçirmek üzerinden yapıyorsan, çıtayı koyduğun çizgi buysa... Anlaşılabilir bir telaş.

Fırsat bu fırsat, erkene merkene alınır bir de, neme lazım, sonra evdeki bulgurdan da olmak var... Seçime yetiştirdin kurultayı yetiştirdin, yetiştiremedin çelmeyi yersin sıradaki ayak oyunlarında.

Sürekli ikmale, sınıf tekrarına kalma istikrarı gibi bir şey...

CHP’yi, istikrar ve öngörülebilirliğin yaramadığı tek parti yapan da bu düzensizlik düzeni, bu belirsizlik belirliliği değilse ne!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 19:55
bu ülkede muhalefet falan yoookkk. sadece belli kesimin gazı alınması var. hükümette muhalefette siyonizmin uşağı. bu ülkeyi biz yönetmiyoruz. biz adam olmadan bu maşalardan bu uşaklardan kurtulma ümidimiz yok.
saf adam. 06 Temmuz 2018 22:56
0
siz kim abi, mesela siz iktidarda nasıl muktedir olacanız abi... GSMH nın nüfusa oranını, milli geliri artırma ve yatırım konusunda siz nasıl mesafe alacanız abi... bağlanmış dış politikayı nasıl çözeceniz abi. işte bi sürü soru, ne bilim be abi...
KARAR OKURU 07 Temmuz 2018 12:58
1
adam "biz" diyor sen "siz" diyorsun o yüzden bizden adam olmaz
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 14:03
O kadar yalan dolan cevabını bekleyen sorular arasında sayın yazar anca herkesin bildiği şeylerden dem vurup bu konudan böylece yırtmayı hedeflemiş. Maksat dostlar almış verişte görsün.
Kerem 06 Temmuz 2018 11:08
Seçmenin tepkisinin hiç mi önemi yok? Seçmen değişim istiyor Kemal Kılıçdaroğlu gitsin isteniyor neden beklensin?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 08:39
Başlığınızı okuyunca gayri ihtiyari " evet ya hu " deyiverdim sesli. Soylenecek her şey başlıkta ozetlenmiş. Ama ne yapalım ki o da lazım ulkeye tıpkı diğer tüm partiler gibi. Zira ülkemizin selameti bütün renklerin bir uyum icerisinde, bir ortak tabloda bulusmasındadır.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 13:57
7
Zaten amacımız renk olsun değil mi? Ay ne hosşunuz. Hey Allah im. Sevgi pıtırcığı sizi :))
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 08:12
Eski hamam eski tas boyle gelmiş böyle gider chpkk bi cacık olmaz yakmak yıkmak dinimize sovmek müslüman düşmanlığı yapan bu oluşum inşallah ilelebet yok olur
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 09:04
2
Bu yorum Tam bir Işid kafası, tam bir gericilik, nefret dili! Ey Akif çeşitli kesimlerden bir sürüüü demokrat insan var ama gidecek yerleri yok! Bu beceriksiz Chp ile işte yukarıdaki yorumun temsil ettiği bugün çoraklaşmamızın sebebi faşist-gerici zihniyetin arasında kalmış, aklını kaybetmemeye çalışan büyük bir kitle var; ama işte siyaset alanı kirli, zor dolayısıyla düzgün insanlar giremiyor o alana giren de durmuyor! Bu bahsettiğim grubun bir şekilde bir araya gelmesi gerek, bugünkü kabustan tek mucizevi çıkış bu!
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 12:59
8
onunki nefret dilide seninki sevgi dili sanki. her müslümanım diyene işidi yapıştırma adetiniz oldu. ikinizdende bir cacık olmaz
musto 06 Temmuz 2018 13:02
2
CHP'Lİ değilim ama vicdanım rahatsız oldu atarken sallarkek usturuplu at o insanlar milletimize önderlik etti vatanı kurtardı yetmedi atalarımızın hesapsızca harcadıkları borçları ödedi ingilize haraç verdiğimiz kıbrısı kurtardı yozlaştırılmış dinimizi yozlaştıran ellerden kurtardı çocuklarımız kitabını ALLAHIN emirlerini anlasın diye türkce tercümelerini yaptırdı diyaneti kurdu bunlar bizi rahatsız etmiyor tarikatların kucağına oturmak istiyorsanda seni tutan yok bunun içinde tarihimizeda çamur aamana gerek yok...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 15:15
1
musto kardeş tebrikler. teşekkürler
Belki de CHP normal diğerleri anormaldir. Onlar tartışıyor, eleştiriyor, gerekirse Genel Başkana karşı çıkıyorlar. Diğer partilerde ise emir-komuta zinciri. Bir AKP milletvekili Genel Başkanını eleştirsin bakalım başına neler geliyor. Özel toplantılarda dile getiriyoruz diyorlar. Hiç inanasım gelmiyor. Medeni bir şekilde eleştiriyi bile kapalı kapılar arkasına hapseden bir siyasi anlayış bizi hiçbir yere götürmez.
atilla. 06 Temmuz 2018 10:06
10
yani kemal kılıçdaroğlunun partiye genel başkan olma süreci doğal sizce? eski genel başkanın indirilme süreci de öyle olmalı...? demokrasi böyle bişi olmalı zahar...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2018 17:48
1
10.06 KILIÇTAROĞLU VE CHP ÜZERİNE ODAKLAŞARAK, DİĞER BAZILARI GÖZDEN KAÇIRILMAK İSTENİYOR OLABİLİRMİ, ACABA. HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ..?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN