Back To Top
Bırak inadı Merkez!

Bırak inadı Merkez!

 - Son Güncelleme: 10.07.2019 Çarşamba 09:52
- A +

İki sene önce "Ne duruyorsun Merkez" başlıklı bir yazıyla Erdoğan'ın faiz-enflasyon teorisine niye bir şans vermediklerini sormuştum.

Uyarıları dinlemedi Çetinkaya ve hedefleri tutturamama gerekçesiyle görevden alındı.

Yerine atanan Uysal'ı, daha yolun başında tekrar düşünmeye çağırıyorum. Cumhurbaşkanı'nın teorisine kendini kanıtlama fırsatı tanısa Çetinkaya'nın sonu böyle mi olurdu?

Evet, belki yine hedefleri tutturamazdı. Ama hiç değilse başarısızlık ona yazılmazdı, sorumluluk üstüne kalmazdı.

Şimdi, yüzde 6.5'tan devraldığı enflasyonu yüzde 15.7'lere çıkaran başkan olarak tarihe geçti. Ardında kötü bir sicil bırakmakla eleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Görüşümü biliyorsunuz; faizin sebep, enflasyonun netice olduğu kanaatindeyim” demeye devam ediyor.

Zaten, Çetinkaya'nın sonunu getiren şeyin, bu konudaki görüş ayrılıklarını aşamamak olduğunu da saklamıyor.

Değdi mi peki onca ayak diremeye?

Yeri geldi 'faiz lobisi'ne çalışma ve ihanet gibi ağır suçlamalara katlanmak pahasına oranları sert düşürmeye yanaşmadı eski Başkan.

Davul siyasi otoritenin boynunda, ekonomik sorunların hesabı ondan soruluyor ama Merkez Bankası, bağımsızlık iddiasıyla tokmağı vermiyordu.

Üstelik siyasi otoritenin, faizleri indirtmeden, sözünü Merkez'e dinletmeden rahat etmeyeceği açıkken...

Yine de bu bıktıran faiz direnişi iyi mi oldu?

Oranları aşağı çekmiş olsa, şimdiye çoktan deneme-yanılma yoluyla bu teorinin aslı ortaya çıkmaz mıydı?

Hem Çetinkaya gitti, hem enflasyon uçtu, hem de bedelini öderken bu tecrübeden hiçbir ders öğrenemedik.

“Bir şeyi anlamıyorlar, anlamadıkları şu, faiz lobisine çalışıyorsunuz başka bir şey yok. Faiz lobisi bunu düşürür mü” diye az mı çıkıştı Erdoğan?

Bu zehir zemberek tepkilere göğüs germektense gereğini o zaman yapsa ne vardı, ne kaybederdi Çetinkaya?

Erdoğan, bütün sıkıştırmalarına rağmen Merkez'i yerinden kımıldatamadı da ne oldu? Daha parlak bir noktada mıyız?

Yatırımların azalması ve enflasyonun tırmanması başta, ekonomide kötü giden her şeyi, hala Merkez'in bir türlü kırılamayan faiz direncine bağlıyor iktidar.

Hala bastırıyor, hala aynı görüşü zorluyor Cumhurbaşkanı. "Böyle yürümez. Söylediklerinizin hiçbiri tutmuyor, yanlış yoldasınız. Merkez Bankalarının bağımsızlığı var, müdahale etmeyin deniyor. Tamam da, müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor. Tablo ortada” diyeli  iki yıl oldu.

İnat da bir murattır elbette. Fakat Murat Çetinkaya'nın başını yedi, yine de para politikalarında gerçeği bulmamıza yaramadı. Bari Murat Uysal aynı hataya düşmese, şeytanın bacağını kırsa...

Ekonomide kötüleşmelerin müsebbibi ve günah keçisi olmaya devam etmek istemiyorsa yeni Başkan, bugünden tezi yok. 'Deneyelim gitsin, Erdoğan ne yılar ne yorulur ne de doğru bildiğinden şaşar' moduna geçmeli.

Tamam, Merkez, baskıya sabır taşından bile dayanıklı olduğunu cümle aleme ispatladı. Bu tahammül gösterisini uzatmanın alemi ne artık...

İktidarın faiz ısrarı test edilmeden ‘nerede yanlış yaptığımız, sorunların ekonomi yönetiminden mi faiz lobisinden mi ya da dış müdahale ve oyunlardan mı kaynaklandığı’ nasıl netleşecek?

"Neyin direnişi, neyin sürtüşmesi, neyin mücadelesi bu, sana mı kaldı tasası" demiş ve eklemiştim: Bu siyasi şartlarda komploya dayalı mazeretlerden tek kurtuluş deneyip tüketmekten, sonuçlarını yaşayarak elemekten geçiyor...

Bugün değilse ne zaman, haydi Merkez davran!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:49
Herşey çökmeden, bu ucube sistem değişmez. Haftalık pazar alışverişini yaptim. Dolmuşa bindim. Arka sırada bayanlar ,pazarın ne kadar pahalı olduğundan basladılar,sonra Cumhurbaşkanının herşeye, karısmasına kadar getirerek, veryansın ediyorlar. Tansiyonları yüksek, ineceğim durağa yaklaşmışken arkaya dönerek " Sayin Cumhurbaşkanı Anayasal yetkilerini kullanıyor, yetkiyi de biz ona verdik" Hışımla bana bir ağızdan " ne yetkisinden, ne anayasası" Iş tehlikeli olacak " inecek var" var deyip kendimi dışarı attım.Bir kez Anladım ki bu Halk referandumda da, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de neye oy ver
akp bölünüyor 10 Temmuz 2019 23:19
İlginç olan şu Tayyip Erdoğan Ali Babacan gibi yurtiçinde ve yurtdışında Kredisi olan bilgili deneyimli ekonomiden iyi anlayan ekonomi bakanı iken krizleri iyi yöneten ve Hatta 2010 larda Türkiye ekonomisini Krizlere karşı güçlü kılan bir Ali babacan'ı Parti'den soğutup ne idüğü belirsiz jöleli Yiğit Bulut gibi insanları baş tacı etti işte görüyorsunuz AKP ve Erdoğan kendi ayağına kurşun sıktı Ali Babacan gibi Abdullah Gül Gibi deneyimli insanlara Parti'den soğutarak yerine Pelikan çetesinin trorollerini aldı bu da AKP nin sonunu getiriyor işte
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 23:11
Yanlış yoldasınız reyis ne diyorsa haklıdır. Bence direk merkez bankasini kapatmalı o zaman faiz derdimiz kalmaz faiz olmayınca enflasyon da kalmaz
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 22:48
Reisle devam, ucuruma gidelim, oradan ver elini cennet
Ara sıra okut 10 Temmuz 2019 19:21
"ince" alayiniz için ne kadar takdir alacaksiz ve kimden alacaksınız. Zaman hesap devri. Tebrikler
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 19:05
Cumhurbaskani faizi ve enflasyona etkisini biliyor ama TL'ye düsük faizin doviz kuruna etkisinden bahsetmiyor. Yuksek faize ragmen millet TL'de tutmuyor parasini.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 21:28
0
8 ay önce bir kamu kurumundan emekli oldum. 148 bin tl. toplu para aldım. Bu süre içinde faizcde, altında ve döviz de ne dalgalanmalar oldu. 8 aydan beri param tl.olarak evimde duruyor. Kim demiş para tl.de tutuluyor diye......
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 18:43
Hocam sende . Sanki yenisi her dediğini yapsa bile suçlu sayılmayacak mi ? Bahane çok .
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 18:32
Çetinkaya faizi düşürmedi oyüzden aldık demek doğru değil. Eğer reisin derdi faizi düşürmekse bi kararnameye bakar. Bundan sonra faiz oranı cblığı yik toplantısında karara bağlanır diye çıkar bi kararname ertesi günüde faiz oranı şudur degeç seni engelliyenmi var. Taban kötü gidiş için kelle istedi reis de aha suçlu burda dedi bizde yedik dimi. Muhalefet partileri muhalefet yapmasını bilmiyor. Bilseler iki lafla reisi köşeye sıkıştırırlar. Mbsı bağımsızdır dokunmayın denirmi hiç. Adam uçurumdan atlamak istiyo muhalefet aman atlama diyo.
Hüseyin Şenel 10 Temmuz 2019 17:38
Sn. Yazara katılıyorum.Debelenmenin, yalvarmanın, yakarmanın işi uzatmanın alemi yok.. Doğruya ulaşmak için yanlışları elemekte geçerli bir metoddur. Da…
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 16:32
Tebrikler artık iki partimiz daha olacak biri karşı mahallenin gazı ile yüzde 18 alacak diğeri yüzde 5 ve hepinize ekmek veren ak parti iktidardan düşecek siz gelip ekonomiyi düzeltecek barışı sağlayacak batı ile uyum içinde refah bir ülke kuracak bütün dertler bitecek cennette yaşayacak öylemi erbakanın dediği gini hadi ordan hadi ordan
Süheyl CALISKANOGLU 10 Temmuz 2019 15:08
Vatandas söyle bana,Hazine Bakani'nin kim oldugunu,söyleyim sana Ekonomi'nin ne halde oldugunu (!)
Mustafa ALSANCAK 10 Temmuz 2019 14:37
Muhterem Akif BEKİ BEYEFENDİ Diyelim ki sayınCumhurbaşkanının senelerdir inatla üzerinde durduğu FAİZLERİ DÜŞÜRÜN YOLLU İNADINI YENİ BAŞKAN VEKİLİ OLARAK ATANAN TATBİK ETMEYE BAŞLADI DİYELİM. Sonuç ne olur dersiniz? Dünyanın hatırı sayılır ekonomistlerin görüşlerine itibar edilmek gerekirse elde edilmesi düşünülen neticeler hayalden ileri gidemez şeklinde formüle edilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanının elinde nasıl bir enstrüman vardır bilemeyiz. Yanlış bir girişimle tüm ekomomiyi perişan da edebilirsiniz.Koskoca MB.sı şefi mümkün olsa faizleri düşürmek istemez miydi? Türk ekonomisi DİBE VURMUŞ
hamza akyol 10 Temmuz 2019 13:44
bir insanın, bildiklerinin yanlış olduğunu anlaması için daha ne olması gerekir bilemiyorum. araba duvara toslamış hala "bu yoldan gidince hedefe varacağız" diyorlar. İnsan, "hala anlamamayı nasıl başarıyorlar" diye hayrete düşüyor. Anlamamak özel bir yetenek galiba.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:35
1
Onların ekonomisi iyi de ondan.
Gazete okuru 10 Temmuz 2019 13:37
Merkez bankası başkanı olmasaydı damat ekonomiyi uçuracaktı. Şimdi o da gidince kimse tutamaz bizi. Sadece ekonomi değil; eğitim, adalet, tarım, dış politika hangisi düzgün. Doğru giden hiç bir politika göremiyoruz. Yol yaptık, tünel yaptık, hava alanı yaptık... Keşke yapmasaydınız. Geçmediğimiz köprünün parasını ödeyeceğimize, pahalılıktan market market gezip her şeyin en ucuzunu bulmaya çalışacağımıza, milyonlarca mülteciyi ülkemize dolduracağınıza, keşke yapmasaydınız daha iyiydi.
tayyip sonunda agzındaki baklayı çıkardı akp li degilsek ümmetten degilik akp ili isek cennet garanti.
HACI MURAT 10 Temmuz 2019 12:34
"Faiz yiyenler (kabirlerinden), şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların «Alım-satım tıpkı faiz gibidir» demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alım-satımı helâl, faizi haram kılmıştır..."(Bakara,275).Valla ben onu bunu bilmem.Bu faizden kurtulmanın bir yolu bulunmalı.Ahirete inanan bir kişiye faizin asla kaldırılamayacağına dair bir kanaat yakışmaz.Tam aksine faizi kaldırmanın bir yolunun bulunacağına dair ümidini sürekli taze tutmak yakışır.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:30
4
Hacı Murat senin kafan çalışıyor. Her şeyi gayet iyi biliyorsun. Ama serde trollük var nede olsa. Sadece ortalığı bulandırıyorsun.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 16:35
1
O kadar hinliğe kafan çalışıyor, faize de çözümü bul madem.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 17:22
5
Banka faizi riba değildir. Riba halkı sömüren tefeci faizidir. Şu anki banka faizleri zaten enflasyonun bile altında. Çok sevdiğiniz ikinci Abdülhamit bile ticaret yapmış, faiz almıştır.
H.Akın 10 Temmuz 2019 12:15
Çok net anladım!!
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 12:11
Çetinkayanın durumunu davutoğluna çok benzetiyorum. İkiside suçu üzerine aldı reisi masum ilan etti. Gerçi gidenlerin hepsi kendini feda etti aman reise toz konmasın suçu ben üstlenirim dedi. Oyüzden millet reis iyi etrafı kötü diyo.
Alaeddin 10 Temmuz 2019 12:10
Aynı fikirdeyim. Merkez Bankası, test et şu teoriyi. İndir faizleri şöyle 5-10 puan. Hatta sıfırla.Bak İsviçre'de faiz sıfır. Bizim İsviçre'den ne farkımız var? Kurtar bizi kalkınmamızı istemeyen, bizi kıskanan, bizden korkan, bize taş koymak için yaşayan batının faiz lobisinin elinden. Hep beraber sonuçlarını yaşayalım. Yüzyılın iktisat teorisini test edelim.
Mustafa 10 Temmuz 2019 11:52
Bugünkü Akif beki yazısı fetö'nün trollerin yaramamış. Yazacak(hakaret edecek) bir şey bulamamak mutsuzluğa sebep olur. Akif bey aslında Erdoğan'a hak vermiyor." Merkez Erdoğan' ın isteğini yapsaydı sonuç yine hüsran olurdu ve sebep Erdoğan olurdu" demek istiyor. Lakin Akif bey bu tür yazılarınız trolleri çileden çıkarıyor lütfen onların küfür etme şanslarını azaltmayın, yaşama nedenlerini ellerinden almayın
yeni parti kuruluyor 10 Temmuz 2019 14:33
5
senin gibi düşünmeyenlere fetö terörist hain demekten bi vaz geçmediniz millete hain dedikçe şamar yiyorsunuz ak troller
ben buyum arkadaş! 10 Temmuz 2019 15:03
3
trol yok ol
Vatandaş 10 Temmuz 2019 11:47
Bu iş algı ile olur. Önce güven algısı yapılması lazım. Damadın bu işi Acil olarak bırakması lazım. Çünkü etik olarak doğru değil. Osman Altuğ hoca veya Naci Ağbal
Demircan 10 Temmuz 2019 11:39
O Allahını belası faizi bir düşüründe görün belanın ne olduğunu. Ama birilerinin paraları dövizde ise o başka mesele. Yarım doktor candan yarım hoca dinden yarım iktisatçı da memleketi batırır derler. Babadan kalan evi sattık.biraderim AKP ye toz kondurmaz.ben paramı TL de tuttüm o altın aldı.hala AKP ye dualar edip başımızdan eksik etmesin diyor. Parası iki katına çıktı o dua etmesinde ben mi ediyim.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:21
Dun Kemal bey bir kelam etti.Yeni baskanla faizleri hemen indirin sizi en once ben tebrik edecegim diye.Gercekten bende bekliyorum.Yalniz bunu once devletten bekliyorum.Yurtdisi borclanmalarda faiz oranlarini isterseniz bir arastirin.Zaten is sadece faiz olsa neyse.Hicbir hedef tutturulamadiki.Birakin yanindan gecmeyi uzagina bile ugramadi.Gunah kecisi o adamcagiz degil yani.Adama derlerki once aynanin karsisina gec kendine bir boydan bak.Ne goruyorsun.Ben gordugumu soyleyimmi.Beka ile zeka arasindaki ince cizgi.
caher 10 Temmuz 2019 11:07
ya abi adın gibi bilyon milletin önünde ali arkada veli yermi bu artık indiremez indirttirmez
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:03
İlla da illa liyakat..Sahi Şimdi,bilimsel bir branş olan ekonomiden,yazarlar mı..yöneticiler mi..mb.başkanı ve ekibi mi anlıyor..tokuşturun bakalım kafaları..arada gariplere de birşeyler çıkaŕ..El yordamıyla değil,bilimle ve liyakatla çözülür ekonomi..Yaz boz tahtası değil ki devlet yönetimi.!Olanlar halka oluyor..Çok yazık...
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:59
sn;Erdoğan faiz enflasyon ilişkisini bilmez mi ?Eğer bilmiyor ise bu halkın sayın ERDOĞANI bir bilen özne yapması çok vahim?Sayın yazar;siz Türkiye dindarlık sosyoljisini,dindar seçmenin, faiz siyaset ilişkisindeki POLİTİK İKTİSATTA seçmene verilecek BEN MÜSLÜMAN BİR Lİ,DER OLARAK FAİZE KARŞIYIM AMA BANA MEYDAN OKUYAN BU MERKEZ MESAJIN NASIL ANLAMAZSINIZ.Faiz teorisini fıkıhçı, Allahın muhkem haramı olan RİBA ayeti ile açıklayabilir mi izah edebilir mi ?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:59
Reis’in ekonomi teorisine şans verilmeli. Dolar 10 lira olsa, Reis teoride hata yok dış güçlerin saldırısı var diyecektir.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:14
ironik bir yazı. Bu arada erdoğanın baskısı faiz artışına engel oldu. Tabi döviz patladı. Sonrada 7 puan birden artış zorunlu oldu da dolar biraz dizginlendi. Sorumlu mb değil devletin başıdır. Tabi bir günah keçisi lazım ona herzaman. O hatasız ve günahsız.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 09:25
Elimizde bahane bulacak bir Merkez Bankasi kaldi. Sayin yazara aynen katiliyorum. İktidarin istedigı politikayı uygulamak suretiyle orada da gorelim sonucu. Sonrası Allah kerim bakalım.
Eleştirmen 10 Temmuz 2019 09:18
akif bey demek istemişsiniz ki "ne pahasına olursa olsun bi deneyelim canım faizleri düşürelim de görelim." Hukuk devletinden bağımsız durumdaki yazınız üstelik buna irrasyonel bir tavırla "hadi bi deneyin ya" demeniz tam da doğulu toplumlara has bir davranış.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:46
0
Yazar dalga geçiyor sayın yorumcu.
Şahin 10 Temmuz 2019 12:03
0
@09:18: başka nasıl anlatılır bu Erdoğana? Deneyelim, yanlış olduğunu Türkiye batınca belki anlar.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 09:04
Cumhurbaşkanı korelasyonla nedenselliği birbirine karıştırıyor. Faizle enflasyon arasında korelasyon var nedensellik yok. Örneğin döviz fiyatları yükselince hem benzine hem de mazota zam gelir. Cumhurbaşkanı diyor ki mazota zam gelmesinin sebebi benzine yapılan zamdır. Benzin yükselince mazot da yükseldiğinde ben demedim mi gördünüz mü benzin artınca mazot da arttı diyor. Etrafında aklı başında danışman olmayınca komik duruma düşüyor. Yurtdışında bu teoriyle dalga geçiliyor.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 12:03
1
Ya allah aşkına merkez 600 baz puan artışa gittiğinde sanki cbnın haberi onayı yokmuş gibi davranmayın. Orda faiz artışı şarttı ikna ettiler bak reis bu hamleyi yapmazsak kur 8.5 lara gitcek dendi oda okeyi verdi ama çıkıp meydanda ben karşıyım dedi bunu yapan merkez dedi. Çetinkaya suçu üstlendi sustu oturdu yerine. Belki birkaç sene sonra kendisi söyler gerçekleri ama harcandığıyla kalır
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 23:01
0
aynen katiliyorum hocam, cok güzel bir örnek
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 08:35
Güzel bir yazı yazmışsınız yine ellerinize sağlık
Süheyl CALISKANOGLU 10 Temmuz 2019 07:10
Bugünün manseti;S-400'ler ve domates yazisi.Ruslar bizimle dalga geciyorlar,domatesler devamli geri gönderiliyormus,bizde bekleyelim önce S-400'ler gelsin,sonra geri gönderelim, bir bahane yaratalim,rengini begenmedik,boylari kisa olmus gibisinden, ABD'yle barisiriz böylece (!)Eger bir ülkenin itibari yüksekse en kücügünden en büyügüne kadar bütün ülkelerden itibar görür.Eger bir ülkenin itibari yoksa,ufak tefek ülkelerin bile istedigi an laf edecegi hale gelir. Türkiye'nin itibari nereler de,acaba (?).
Süheyl CALISKANOGLU 10 Temmuz 2019 06:11
Kizacak,elestirilecek,fatura kesecek,hedefe konacak ne kisi kaldi ne kurum son 17 yilinda AKP iktidarinda..
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 02:48
batırın Türkiye yi de kurtulun madem
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 02:32
Alo alo merkez, Merkez duydun mu! İstanbul sen aradan çekil! Eyvah gene hat kesildi(!)
Ben 10 Temmuz 2019 02:02
İktidar faturayı yanlış kişilere kesip duruyor. Bir türlü kendi yetersizliğini kabul edemiyor. Faturayı 'metal yorgunluğu' diyerek belediye başkanlarına ve teşkilatlara kesti sonra malum yerel seçimlerde daha beter yenilgiye uğradı. Şimdi de faturayı merkez bankasına kesiyor. Herhalde bu da ekonominin ruhuna fatiha ile sonuçlanacak. İktidar liyakatsiz ve yetersiz maalesef. En kötüsü de bunun farkında olamayacak kadar kendine güvenli. Ama kendine güvenmek insanı haklı yapmıyor.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 23:04
0
Bu bizim insanimizin bu kadar bilgisizligine ragmen bu özgüveni nerden geliyor hayret, yolunu bilen varsa söyleyin bana.
Ali Babacan'ın kuracağı parti Tayyip Erdoğan'ı ve AKP içindeki Troll çetesini bayağı endişelendirdi .işin en ilginç yanı da şu Ali Babacan'ın kuracağı Yeni Parti'ye en çok tepki her nedense Doğu Perinçek'in avrasyacıları veriyor Perinçek yaptığı açıklamada Ali Babacan'ın kuracağı partinin amerikancı natocu bir parti olacağını söyledi işin ilginci Erdoğan'dan çok erdoğancı kraldan çok kralcı olan bu Doğu Perinçek'in geçmişi hayli karanlık görüyorsunuz binde 0,1 oy alan perincek neler yumurtluyor.
Demircan 10 Temmuz 2019 11:40
0
1 numaralı natocu doğu petinçektir.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 01:15
Hee valla.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 01:14
Hep başkaları suçlu hiç kendisinde suç yok. Zaten 17 senedir ülkeyi MB başkanı yönetti. Ekonominin hukuk sisteminin çökmesi de MB başkanının suçu. Ne yaparsa yapsın, hayali bir dava uğruna ses çıkarmayın, sineye çekin. Yeter ki o ölene kadar koltuğundan kalkmasın.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:54
Hehehe...Yahu inovasyon yapmayan. Surekli tuketen yada batiya montaj yapan bir ulkede nasil olacakta merkez bankasi eflasyon dusurecek. Yahu 1 ton findik satio bir cep telefonu aliyorsun. Bilimden uzaklasan ulkeler gelismis ulkelerin modern koleleri olmaya mahkum. Matarada suyu kim bitirdi, hemde gelecege hic yatirim yapmadan.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:50
Sonuçta bedeli millet ödeyecek. Bırakın yapsın demek tuzu kurular için normal... Akif Bey siz de haklısınız suçlu kim millet görsün. İhtiyat akçesine düşmüş bir ekonomi kurtulur mu?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:52
Yazıyı içtenlikle yazmadınız belki de...Fakat ben dediğinizin tamamen doğru -ideal anlamda da doğru- olduğunu düşünüyorum. Halkın seçtiği bir iktidarın en önemli konuların başında gelen ekonomide, dediğini dinlemeyen ayrı bir "Merkez"in olması kabul edilemez/edilmemeli. Hata yapan iktidarın cezasını halk sandıkta verir. O kadar...
Karar okuru 10 Temmuz 2019 10:22
3
“Halkin sectigi adam” derseniz daha dogru olurdu... Demokratik ve medeni toplumlarda Bagimsiz kurumlar sistemlerin guvencesidir... Yargi ve Hazine bunlarin en basinda gelir. Zurnanin tamda zirt deligi burasidir... Sizin o bahsettiginiz birakin monarsileri, kabile duzenlerinde bile yoktur, kendine medeni hukuk devleti deyip disaridan para arayan bir ulkede olmasi soz konusu bile degildir… Bindik bir alamete gidiyoruz kiyamete…
kARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:49
0
10:22 Yargı tamam. Ama Hazine? O konu derin; burada çözülmez (bence yani).
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 12:07
0
Nasıl bi kafa yapın var. Halktan oy aldık istediğimizi yapalım istersek çalıp çırpalım istersek hazineyide boşaltabilelim halk beğenmezse bi daha seçmesin böyle bir mantık olurmu.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:41
Ah be Akif bey, sizinde Erdogandan pek farkiniz yok. Oyle faiz indirmeyle eflasyonun dusecegine, yatirimlarin patlayacagina, ulkeye yatirimci akacagina inaniyorsunuz...Yahu ulke 2002-2008 arasi KIT’lerin satilmasi ve demokratik duzenlemere guvenen yabanci yatirimci sayesinde, 2008-2015 arasi da arap acilimi vs sayesinde cosan insaat sektoru, turizm sayesinde durumu idare etti. Artik satilacak kir’de yok, insaata para koyacak arapta, yabanci yatirimci cekecek demokrasi de, bilime inanan bir hukumet de...sadece tuketen ve batiya ucuz iscilik yapan bir ulkede merkez bankasi rakamlarla oynasa ne o
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:22
0
Yazarın ironi yaptığını yani dalga geçtiğini anlamıyorsunuz.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:37
Faiz lafla sözle ne iner nede çıkar .para şakaya dalgaya gelmez insanların ülkelerin ocağını söndürur .ülkemiz için hadi hayirlisi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN