Back To Top
Çalsa onda olurdu sendeki korku!

Çalsa onda olurdu sendeki korku!

 - Son Güncelleme: 08.06.2019 Cumartesi 08:46
- A +

Yıldız Tilbe, Yeni Akit tarafından gençliğin imanını çalan şarkıcılar arasında gösterilince şöyle demişti: "O kadar kolay mı ayol iman çaldırmak, ben kimsenin imanını çalmadım, nerede bıraktıysanız orada arayın..."

Çok basit ama hınzırca da etkili bir cevap.

Hem herkesin aklına gelebilecek basitlikte hem de herkesin kuramayacağı yoğunlukta veciz anlatıma edebiyatta sehl-i mümteni deniyor.

Ona yakın bir örnek sayılabilir, derdini en yalın espirisiyle aktarmayı başaran bu özlü Yıldız Tilbe cümlesi.

'İmanınız bende değil, nerede unuttuğunuza bakın' demeye getiriyor. 'Sizdekini çalsam bende olurdu ayol öyle çaldırılabilecek zayıflıkta iman' dese, cuk oturacaktı halbuki sehl-i mümteniye.

'Sehl'i dile kolay söylenmesinden geliyor, alelade ve harcıalem görünmesinden. 'Mümteni'si ise olmayacak, beklenmeyecek çarpıcılığından.

Olmayacak kolaylığına rağmen, olmaz dedirten yüksek bir tesire sahip ifadeler böyledir.

İslam Ansiklopedisi'nde gözüme çarpmıştı, Fuzuli'nin "Sende iman yok ki sen aldın diyem imanımı" dizesi buna verilen örneklerden biri.

Dolaylı, karmaşık yanı yok. Şaşırtıcı bir doğallıkla tek mısrada döküyor ortaya meramını. Basit ve kısa ama bir o kadar da güçlü ve uzun bir anlatım, düşündükçe açılıyor zihinde.

Bir edebi sanat olmakla birlikte, güdük örneklerini siyasette de sıkça görmeye başladık.

AK Parti Grup Başkanı Prof. Naci Bostancı'nın şu Twitter mesajı mesela:

"Türkiye'de kaç tane Pontus kalmıştır bilmiyorum. Olanlar da Türkiye vatandaşı ve herkesle eşit haklara sahip. 'Bize Pontus dediler' üzerinden ırkçılığa seslenerek bir toplumsal dalga yakalamak isteyen siyaseti kınıyorum..."

Hoca burada şaka yapmıyor, sehl-i mümteni de değil ama basbayağı tecahülüarif sanatı yapıyor.

Sıralı paylaşımlarından şuna bakın:

"AK Parti'nin ayrımcı dile yaslanan 'Pontus' başlıklı bir gündemi yok. Fakat anlaşıldığı kadarıyla 'bize böyle denildi' köpürtmesi üzerinden mukabil bir kampanya var. Hangi taraftan baksan haksız, yersiz ve aslında inceltilmiş ırkçılık kokan bu kampanya çok yanlış..."

Hayır hayır, tabii ki bilmezden geliyor, hem bu ülkede yaşayıp hem de dünya alemin bildiğini bilmez olur mu!

Bal gibi biliyor 'Pontus ve rum' laflarının kimden çıktığını. 'İmamoğlu kampanyası size söylüyorum, bizim Yıldırım kampanyası siz anlayın, suyunu çıkardınız' demeye çalıştığı aşikar.

Şu ikazını da alın:

"Kazanalım da nasıl olursa olsun araçsal aklının egemenliğindeki bir kampanyanın yıkımı, sanıldığından daha fazla olur. Partiler farklı olsa da ülkemiz aynı. Dostlara duyurulur..."

Hoca'nın uyarısının muhatabı açık değil mi? Demek ki kendi kendine uydurmuyor İmamoğlu taraftarları. Yersiz alınganlıktan da değil. Ona Pontus ve Rum diyenler var. Muhalefeti karaladığını zannederken ırkçı nefret suçu işleyen 'dostlar' var. CHP ile İYİ parti kendi kendilerine gelin güvey olmuyor, kendileri çalıp kendileri oynamıyor.

"Aşk dersindeki zorluğu Yahyâ nasıl halleylesin / Söyleyenlerin kendisi bilmez bilenler söylemez” mealindeki Şeyhülislâm Yahyâ beyti de sehl-i mümteni örneğidir. Yani benzerini söylemek zor.

Fakat uyarlayarak sehl-i mümteni yapabilirdi bu mesajlardan Hoca:

Irkçı nefret söylemleriyle nasıl savaşsın bir başına garip Naci Hoca/Ki Pontus karalamalarını dün suçlaştıran kurban bugün savunur/Külahlar değişti, dün savunanlar da bugünkü mağdurlar/ Ne kanun ne Allah korkumu aldılar/Onlarda yok çünkü ikisi de hala bendedir

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
borego 10 Haziran 2019 16:27
Halkın vicdanı İMAMOĞLU demiş bir kere.. Parayla, pulla,yalanla, dolanla bu vicdanı ele geçiremezsiniz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 12:02
birgün ne olur açık ve net yazsan da meramını öğrensek ne olur ya
Beşir 10 Haziran 2019 10:32
Adına sanatçı denen üryân hatunlar insanların imanını-ahlâkını hiç zedelemiyor da takvalarını mı artırıyor?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 15:25
0
evet
Kzeki yilmazARAR OKURU 08 Haziran 2019 21:28
Dindar kesimi enfazla yaniltan konulardan biri bazi kisi yada kurumlari kutsamasi. Hz.isa, hz.musa, hz.davut kutsanmislardi. Peygamberimiz bu nedenle kendisine efendim dahi dedirtmezdi. Kendine ozel kiyafeti, kosku, koltugu vs. Yoktu. Siradan bir insan nasil yasiyorsa oyle yasardi. Hatta "bende bir beserim. Obur dunyada bende ne olacagimi bilmiyorum" demistir. Islamda bu nedenle ruhban sinifi yoktur. Ozellikle muaviye ile birlikte islam dinine ruhbanlik sokuldu. Kimi tanrinin yeryuzundeeki golgesi oldu kimi efendi, kimi seyh, kimi dervis, kimi dede vs. Bu yol maalesef dinimizi muhammedi dinde
Kzeki yilmazARAR OKURU 08 Haziran 2019 21:05
Guzel bir anlatim. Tesekkurler.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 20:54
Sayın yazar kimse İmamoğlu na yunanlı pontus demiyor bir Yunan gazetesi diyor millet de diyorki bu gazete böyle diyor sayın İmamoğlu hiçmi zoruna gitmiyor çık ne konstantinapolisi ne pontusu ulan de diyor
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 10:26
0
Siz ve sizin gibiler nasil bu kadar yalan soyleyebiliyorsunuz? Aklım almıyor, yaptiklarinizin ne islamla ne ahlakla ne vicdanla alakasi yok. Herkesin gordugunu duydugunu inkar edebiliyorsunuz PES!!
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 13:29
0
İmamoğlu'nun verdiği cevapları nasıl takip edeceksiniz? İzlediğiniz medya bu cevapları yayınlıyor mu?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 15:26
0
Bu ülkede yaşadığından emin misin? Kimin ne söylediğinden haberin yok.
karar okuru 08 Haziran 2019 18:29
Orta Asya'dan Anadolu'ya göç olduğunda burada yerliler vardı. Alparslan'a Malazgirt'te Kürt lan Mervaniler yardım etti. Devirlerindeki baskılardan özellikle Ehl-i Beyt Araplardan Anadolu'ya taşınanlar oldu. Balkanlardan Türkiye'ye kalabalık olarak taşınan gruplar geldi. Asırlarca İranlılar bizimle karıştılar. kız alıp-vermeler oldu. Şimdi kim saf olarak hangi ırktan olduğunu iddia edebilir? Öyle birleştirici bir politika izlenmeli ki; herkeste aidiyet duygusu gelişsin. Ülkenin yarısı, diğer yarısını hain ilan ediyorsa istikbal karanlıktır.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 17:57
Kendilerini topluma dindar olarak tanıtan/gösterenlerin en az yetkili olanının bile, milletin hazinesinden, kendisine ve kendisinden sonra gelecek yedi nesline yetecek kadar büyük servetler yaptığını görünce, dürüst ve ahlaklı insanlar onlarla aynı dine mensup olmamayı tercih ediyor. Ateist ve deistlerin sayısındaki artışın gerçek sebeplerinden biri de bu ...
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 17:38
Acik soyleyeyim, 2015 temmuz'den sonra ciddi deist olmayi dusundum. Ama imamoglundan sonra ile dine tekrar isiniyorum. Neden mi? Dinimize inanan samimi kisiler varmis. Gecenlerde Bin Ali Yildirim dini liderlerle beraber bir fotografi yayinlanmisti gazetelerde (Karar dahil). Kalbim kirildi, cunku aldigim mesaj, eger o dini liderleri kafaya alirsak, onlar da gider kendi cemaatlerini bize oy verdirtirler. Birden koyun gibi hissettim milletim adina. Bize direk gelmesi gerekti. Imamoglu neye inanirsa inansin, hosuma giden yani camiye gittigini kendisi reklam yapmiyor (simdilik).
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 16:16
Müslüman alemi ne çektiyse iman ve vatansever tacirlerinden çekti.ya Haşa Allah'ın yerine koyup imansız,münafık veya cehennemlik veya kafir diye elinde iman ölçer olanlar veya elinde vatanhaini ve vatanı sattı diyen vatansever ölçer olanlar.Onlara inanan insanları bu yönde kanalize ederler.Sonra bol bol U dönüşü yaparlar.Onlara inananlardan U dönüşünü tam yapamayan ise ya münafık olur veya vatanhaini.ve sonu hapis.Allah islam alemini bu tacirlerden korusun.Allah servet,şehvet,şöhret ve koltuk sevdalılarından müslümanları muhafaza etsin.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 14:52
Öncelikle karakterli özbilinç sahibi eğitimli ve bilimle uğraşan bireyler yetiştirmek önemlidir. Bilgi olmadan iman yüzeysel kalır
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 14:54
Kabul edelim veya etmeyelim dindarlardan uzaklaşma ve soğuma var maalesef uygulanan zoraki eğitim baskı ve zihniyet yüzünden
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 14:32
Sizin hedef tahtanızda niçin açık ara farkla AK parti var.Yoksa siz direksiyonu sola kırdınızda bizim mi haberimiz yok.Tek Parti zorbalığını bu millete yaşatan CHP'yi unutturmaya mı çalışıyorsunuz?Ya da Tayyip kaybetsinde nasıl kaybederse kaybetsin hasretiyle mi yanıp tutuşuyorsunuz?Onunla beraber daha neleri kaybedeceğimiz aklınıza hiç gelmiyor mu?AK Parti ve Tayyip elbetteki masum değil.Masum olmaları için Peygamber olmaları gerek!Ya karşısındakiler masum mu?İyi hesap edin ve vatanınıza kıymayın.Tayyip gitsin.Ama demokratik yollarla gitsin.Gelen de öyle gelsin.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 16:37
2
Ne dediğini dahi bilmiyor bu, hezeyan içinde. bu kadarına da katlanmak zorunda değiliz, o kadar da değil yahu
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 16:42
2
Sağ dediğimiz müslüman mahallenin insanları; birilerini putlaştırılıp ilahlaştırılıyor, islamın yasakladığı ırkçılığı savunuyor, her şeyi islam adına yaptıklarını iddia ediyorlar, bu partiye oy verenlerin İmanının kurtulacağını vermeyenlerin cehennemlik olduğunu iddia ediyorlar. Bunlar dile getirilince neden rahatsız oluyorsunuz. Bizzat bunu kabul etmemesi gerekenler yanlış yapıyorsunuz demiyor
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 19:18
0
Aslında tam tersi. Siz tayyip kazansında nasıl kazanırsa kazansın diyorsunuz. Karşınızdaki rakipleri de kendiniz gibi düşünüyor sanıyorsunuz.
KARAR 'da Kararlı 08 Haziran 2019 13:38
"Kazanalım da ne olursa olsun"ergumanını daha çok hangi taraf kullanıyor.Naci Bey'e göre sanki karşı taraf kullanıyor.Halbuki tam tersi.Iktidar cephesinin tüm elemanları ve ekipmanları aynı söylem ve tutum içersinde."Biz kazanalım da,(İstanbul'un rantını yiyenler)İstanbul ve İstanbul'lu kaybetsin hiç önemli değil.Biz kazanalım da,koltuğu sağlamlayalım,iktidarımızın ömrünü birazçık daha uzatalım,yoksuzluklar ve usülsüzlükler ortaya çıkmasın"anlayışında olanlar,"Kazanalım da ne olursa olsun"anlayışındalar.Gerisi laf-ı güzaf.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 13:35
Nedir anlayamadım kendi camianizla alıp vermediğiniz. Ayrıca iman çalınip kullanılacak bir şey değil. Ve yine ayrıca sanatçı dediğimiz bir grup insanların da muptezellikleri ortada.gençliğin olumlu yada olumsuz nasıl etkilendiğini siz karar verin.
Doğunun merkezi 08 Haziran 2019 14:19
1
genç olarak sanatçılardan ziyade dinci siyasetçilerin pisliklerinden bıktık. Daha dini öğrenemeden soğuduk güzel abim. Ayrıca yandaş sanatçı olarak ortada gezenlerin maddi menfaat için nasıl takla attıklarını görüyoruz. Bu kadar haram yiyenlerin imanı var mıdır bilemiyorum. İmanı olan haram, kul hakkı yemez çünkü. Artı kendilerini uyaranları düşman, terörist olarak görmek de iman hükümlerine aykırı değil mi. Ne istiyorsunuz ki. Hırsızlara ülkeyi emanet mi edelim. O olmaz işte...
KARAR''LI ADAM 08 Haziran 2019 15:36
0
Beki'nin kendi camiasıyla alıp veremediği yok,O'nun bahsettiğiniz o camiayla artık zaten ilgisi yok.O camiadan kopalı çok oldu,bazılarının koptuğu gibi.Yoksa siz hâlâ orada mısınız.Ayrıca iman,birileri tarafından maal'esef çalındı.Gençliğin imanını çaldılar.Sözde dindarlar,yaşantılarıyla örnek olamadıkları gençliği dinden soğuttular,deist yaptılar.Dindar olacaklarken,deist oldular.Bir arkadaşım geçenlerde kızından yakınıyor.Diyor ki:"İki sene İmam Hatip'e göndermeme rağmen ,namaz kılmıyor,kıldıramıyorum".Görüyor musunuz gençliğin acınası halini.Vah bize,yazık bize.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 19:16
0
Kendi camianiz kimler oluyor acaba. Yalan dolan erbabı olanlar mı.
Osmanlı imparatorluğunun kurucusu osman beyin isminin osman değil de alper pontus han olduğunu farzedelim hayatımızda ne değişirdi.
Gasteci Faruk 08 Haziran 2019 13:21
Yunan basını dediğiniz, yalnızca themanews adlı sitedir. Başka hiç bir Yunan sitesinde İmamoğlu ve Pontus ile ilgili haber çıkmamıştır. Themanews, haber kaynağı olarak FETÖ haber sitesi Ahvalnews'i sık sık kullanır. Pontus yazısı ve kara propaganda, FETÖ kaynaklıdır.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 14:04
1
Ayrıca Yunan dilinde değil, sadece İngilizce olarak yayınlanmış.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 17:20
4
Baykal,Abdüllatif Şener,ihsan ozkes,Mehmet bekaroglu,Ekmeleddin ihsanoglu, Kılıçdaroğlu,Muharrem ince ve İmamoğlu, gönderin gelsinler.Tayyip erdogannin hatası çok ama adam sahici.oyle olmasa bu millet 17yil babasının oğlu olsa tutmazdi.Sinirleniyor,dikleniyor,kandırılıyor,hançerleniyor,kücümseniyor ama yine baş tacı ediliyor.çunku samimi hatasida samimi,fırçası da samimi.yukarida saydıklarım ve son olarak Ekrem, Tayyip düşmanlığının meyvelerini topluyor.Lider doğulur sonradan olunmaz.Bu arada Muharrem nerede yav .Aynısı Ekreme olacak benden söylemesi.Bunu da yayinlamazsaniz siz bilirsiniz.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:22
akif,edebiyatçı olup,olmadığını bilmem.yazılarında çok devrik cümle kullanıyorsunuz. bu yazın güzel.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:17
Türkiye'nin " ırk " problemi Cumhuriyet ile başladı. Yani bu herkesten önce en çok CHP'nin bir kamburudur. "Bir Türk dünyaya bedeldir", "Ne mutlu Türküm diyene", "Türk öğün, çalış, güven", "Vatandaş, Türkçe konuş " vs söylemler CHP ürünüdürler. Bunlardan dolayı özür dileyip, günah çıkarmayan hiç bir CHP'li inandırıcı olamaz.
Habele-Hubele 08 Haziran 2019 16:49
3
Boş konuşma. O sözler Türklük dairesindeki Müslüman unsurlara karşı değil, sömürgecilerin hakkımızda barbar nitelemesine cevaben millete özgüven vermek üzere dolaşıma sokulmuş. Üç kelime ezber ile ders verme. Irk meselesinden öte ayrımcılıklar var. Kültürel yarılmalar, dini taassup vs. Bu arada Türkiyede modern anlamda vatandaşlığa anlamını veren hususları anlamayan iki siyasi grup var. Siyasal İslam ve Komünistler! Kürtçüler de iki alanda kol geziyor.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 18:24
1
Tamam da AK Partililer de Irkciligi kullaniyor iste. Ona ne diyeceksin? Su son 2 haftada Ak Partili liderlerden duydugun Irkci sozler de mi CHPnin kabahati?
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 21:35
0
90 yıl öncesinin CHP'si üzerinden bugünküne çamur atanlara Allah akıl fikir versin. O yıllarda Almanya, Japonya ve İtalya'da bildiğin ırkçı faşizm vardı, Avrupa'da krallıklar vardı. Türk adını bile anmayan Osmanlı'dan sonra ümmet yerine millet geliyor. İstiklal marşımızda bile Türk sözcüğü geçmez.
E.K 08 Haziran 2019 12:09
Sadik Han Londara'nin belediye baskani...Pakistan gocmeni..Bir musluman...Imamoglu'nun ismini ilk defa 31 Mart secimlerinde duydum...Efediligi ve kullandigi dil ile goz dolduruyor...Yeni bir siyasetci tipi...Ailesinin kokeninin ne onemi var..Turkiye Cumhuriyeti vatandasi olmasi yeterli....Insanlari milliyet, irk, din, dil, cinsiyet ayrimiyla degerlendirmek bagnazlik degilse nedir?...Biz bunlari asabilmis olmaliydik...! Demekki Imamoglu, temiz ve durust bir adam ki soyleyecek baska sozleri yok. ...Pontuslu demekten baska...
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 17:10
9
feto ya pkk ya iki kelime edebilsin. oyum kendisine. valinin arkasindan i. demesi kolay. ayrica Nihat Genc in ispark ile ilgili uyarilari da dikkate deger
KARAR OKURU 09 Haziran 2019 22:02
0
İmamoğlunun soyadını değiştirmis Ortodoks bir Rum olduğu iddia ediliyor. Bundan kime ne.Osmanlida da hizmet etmiş Rum,Ermeni pasalar vardi.İşini iyi yapiyorsa ben ona bakarım.Biraz sinirlerine ve diline hakim olmalı ve herkesi ikna etme huyundan vazgeçmeli,Polemiğe girmek yerine sahici projelerle ağırlık vermeli.Pkk ve fetõ,15 temmuz hakkında çok açık reddiyeler sunmali.Magduriyet çabuk unutulur balık hafızalidir bazıları.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 11:42
"İstanbul'a bakınca rant ve çıkar gören muhterisler" 31 Mart’ta İstanbul’u kaybettikleri ve 23 Haziran’da hezimete uğrayacaklarını gördükleri için öylesine sancı çekiyorlar ki, bir nörolog uzaktan baksa, bu sancının adını şipşak kor : “İdrak yolları iltihabı”.
göktürk börü 08 Haziran 2019 11:08
Sedat Peker özel korumaları ile beraber Devlet protokolünde yer alıyor vip girişinden yaralanıyor ama halkın seçtiği İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu Ordu'da valinin emriyle Tabii ki AKP valisi devlet protokolünün kullandığı vip bölümünden giremiyor işte bu ülkede halkın seçtiği Başkanların AKP yanlısı çete mafya elebaşları kadar değeri yok
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 10:53
Sayın yazar hangi ırktan olduğumuzun hiç bir önemi yoktur . Irklar birer çeşitlilik ve Yüce yaratıcının gücünün göstergesidir . Her ırkın kendine ait bir güzelliği ve farklılığı var . Ülkemizde her ırktan insanların olması bir zenginliktir. Asıl can alıcı nokta insana yakışan davranış içerisinde olmaktır .
Anatolyan 08 Haziran 2019 19:47
3
ırk diye bir şey yok. uydurma bir kavram.
Menderes YILDIRIM 08 Haziran 2019 10:48
Siyasi RAKİBİNE ve DESTEKÇİLERİNE eleştirecek bir kusurunu bulamayınca AKP liler tarafından; ZİLLET - İLLET - TERÖRİST (Halcilere) - Nereliydi bu arkadaş diyerek YUNAN ve PONTUS benzetmesi yapmak - olsa olsa 31 mart seçimini kaybettikleri gibi 23 haziran seçimlerini de kaybedeceklerine inananların yapabilecekleri BOŞ BOGAZLIK tan başka bir şey değildir. Trabzonlu ve tüm KARADENİZLİLER 23 haziran da size sandıkta Yunan' ı ve Pontus' u çok iyi anlatacaklar. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 08 Haziran 2019 10:43
Bir Siyasi (BELEDİYE BAŞ.) Yunan basınında yazıldığı iddia edilen bir haberi toplantı esnasında neden söyleme gereğini ister? Bu arkadaş nereliydi deyip, arkadan gelen dış ses "TARABZON' lu" dediğinde Trabzonlulara içindeki KİNİ KUSAN bu zat ve bu zata alkış tutanlar; Siz RESMEN BU SÖZLERİNİZ le FAŞİST olduğunuzu ispat ettiniz. Şayet birileri orada çıkıp ta siz ne yapıyorsunuz deme cesareti gösterseydi, alkışlanırdı. Maalesef Bu arkadaş nereliydi cümlesini YUNAN basınının haberine dayandırdığı söylerken ne demek istemiş olabilir ki? Saygılarımla
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 09:45
Musakkaci ekrem valiye it demekle mi mağdur rolünü oynuyor koçun jeti ile mi vipcilik oynuyor yoksa diyet mi ödüyor efendilerine yaz ki bilek bekibey
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:21
2
Yeni Akit kontenjanından mı katılıyorsunuz?
Krr okr 08 Haziran 2019 14:10
1
İş adamının tahsis ettiği jeti kullanıyor... Eşekle gezecek hali yok ya...daha ne olsun. en azından devletin, milletin malını peşkeş çekmiyor, haram yemiyor, kendi makamına kullanmıyor, yandaşını kayırmıyor... Dürüst, namuslu, kucaklayıcı herkesin özlediği bir adam. Halk uyandı artık, istediğin kadar iftira at, yemiyoruz.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 18:03
0
Binali Yıldırım da yıllardır önüne milletin hazinesini serdikleri yandaş iş adamı Ahmet Çalık'ın özel uçağı ile geziyor. Onun diyetinin milletin vergileriyle ödenmesi sizce daha mı uygun ?
musto 08 Haziran 2019 09:36
İmamoğlunun yerinde olsam hodri meydan gelin teste girelim 30 yıllarda yapılan kafatası ölçümleri yaptıralım bakalım testi akp ,mhp ve chp kaç kişi geçebiliyor. Gördüğüm kadar akp kafatası yapıları türk kafatasına uygun olmayanların sayısı bayağı fazla gözüküyor. 2 test iman testi biraz dolar biraz kupon arsa birde güzel kadın test odasından çıkınca bakalım hangi deneğin adrenali tavan yapmış hodri meydan.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 08:56
Sonuç Biline biline Evet biline biline Bu seçim neden yapılıyor İki taraf da biliyor Değişme ihtimali mi var Artma olasılığı mı daha fazla O halde neden Bu kadar süre mi gerekiyordu Demekki gerekiyormuş...
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 07:38
AKP seçmeni her haltı yediği ayan beyan ortada olan sevdiğine toz konduramayan aşık gibi. O öyle demek istememiştir. yanlış anlamışsındır. Çok sıkıştığında da vardır bir bildiği deyip işin içinden çıkıyorlar.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 07:29
Yuldız hanimin bu yorumu bazi simsarlara unutulmayacak bir samar oldu. “O kadar kolay mi iman caldirmak?”
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 06:56
Pontuslu Beylikdüzü başkanı olunca her halde küçük bir yeri Yunanistan a ilhak edeceği için burnunuzun dibindeki küçük adalar gibi önemsemedik adama bak ne kadar yüzsüz çıktı koskoca İstanbul u Yunanistan a bağlayacak aman vip i kullanmasın onu da bağlar bizim yöneticiler halkın arasına girmek zorunda kalır
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 06:14
Akif bey yaılarınız çok güzel ama tağkıtten hali değil .çok tağkıt olduğundan bazı cümlelerden maksat tam anlaşılmıyor
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 05:12
Sn Imamoglu ndaki genel gerginligin kaynagi ne ola ki? Yoksa...(bkz. Ordu Valisi, lokantaci cocuk) Allah bu millete feraset versin. (bkz Nihat Genc uyarilari)
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 04:48
sussalar hiç konuş masalar belki de seçimi kazanacaklar. .aday hariç İlçe başkanından bakanlara kadar herkes herşeyi konusuyor..çok konuşan çok hata yapar..
Brahma 08 Haziran 2019 02:10
İmanın nasıl çalındığına şahit olmuş birisi olarak yazayım. Bana gelen tecrübesiz dedi ki, etrafımda görüyorum yalan dolan üç kağıtçılık vs. yapıp da 5 vakit namazını aksatmayanlara hiç bir şey olmuyor. Bunlar ikaz dahi edilmiyor. Bana öyle geliyor ki ilahi dediğimiz şeyler boş işler. Öyle düşünme dedim. Bunun büyük mahkemesi var. Sen devam et dedi. Benden buraya kadar. Tecrübesizin Arkadaşı, zahit bildiği arkadaşı, hani her daim dini mübinden dem vuran kişi. ünv. okutman olarak girmeye çalışıyormuş. Fakat uğraşıları boşa çıkıyormuş. O da AKP il başkanından selam götürmüş. Şimdi okutmanmış.
KARAR OKURU ds 08 Haziran 2019 01:55
Önceden cehape yöneticileri birebirini yalanlayan beyanlar verirdi şimdi ak parti. Önceden cehape algısal saldırıda bulunur ak parti icraat ve vaatle seçim kazanırdı. Şimdi cehape icra vaat eden parti istanbul için. Umarım kazanmaz cehape . Bu zihniyet alırsa istanbulu geri gidiş dönülmez şekilde başlayacak ak parti için.
KARARLI KARAR OKURU 08 Haziran 2019 00:03
İki kör, karşılıklı “dolma” yiyorlarmış... Körlerden biri, diğer köre, “fırça” dozajında bir ses tonuyla demiş ki; “Dolmaları çift çift yemekten utanmıyor musun?” “Suçlanan kör” demiş ki; “Allah’tan kork be adam!.. Sen kör, ben kör!.. Dolmaları çift çift yediğimi de nereden çıkardın?” “Suçlayan kör” cevap vermiş; “Ben çift çift yiyorum da!”
KARAR 'da KARARLI ADAM 08 Haziran 2019 13:08
0
Uzun söze ne hacet.Bu fıkra, şu anki yaşananları çok güzel anlatıyor.Bir insanın run dünyası nasılsa,etrafa onları yansıtır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN