Back To Top
Canan Kaftancıoğlu’nun kavgası

Canan Kaftancıoğlu’nun kavgası

 - Son Güncelleme: 09.11.2019 Cumartesi 10:20
- A +

İmamoğlu’nun kampanya direktörü Necati Özkan, ‘İstanbul zaferi’ üstüne kitap yazmış, CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu da sert çıkmıştı.

Kitap, “Kahramanın Yolculuğu” adını taşıyor.

Tartışmaya İmamoğlu da katıldı. Ama kitabın sadece başlığına şu şerhi düşerek gerisini onayladı: “Her ne kadar beni kahraman diye tanımlasa da ben kendimi öyle tanımlamıyorum. İnsan kendine kahraman dememeli. Ben sadece bir başlangıca imza atmış, daha büyük hizmetlere imza atmak isteyen bir belediye başkanıyım.”

Bahse girerim, Kaftancıoğlu’nun beklediği cevap bu değildi.

Daha önce Özkan da aldığı tepkiye şu karşılığı vermişti: “Konu nedir, nasıl gelişti bilmiyorum ama sayın il başkanı Canan Hanımı severim, takdir ederim. Meselenin ne olduğunu bilmiyorum. İnşallah öğrenirim, varsa o yanlışlığının ne olduğunu daha iyi kavrarım...”

Havayı yumuşatıyor ama Kaftancıoğlu için tatminkar mı, yatıştırır mı, keser mi, sanmıyorum.

Neydi Kaftancıoğlu’nun sıkıntısı: “Kahramanın hikayesini yazıyorum diyerek kahramandan daha çok kendilerini kahramanlaştırmaya çalışan profesyoneller bilsinler ki; yalan, yanlış ve eksik verilerle Genel merkez iradesinin, CHP örgütlerinin ve İstanbul ittifakının emeğine hiç kimse saygısızlık edemeyecektir.”

Kitabı okudum, size de öneririm, üzerinde konuşmaya değer...

Okurken tartışmaya ilişkin de şu kanaate vardım: Herkes kendi zaviyesinden haklı.

Özkan’ın dediği gibi kitap, nasıl planlandığından hangi stratejiyi izlediğine, kazandıran kampanyanın mutfağı, kurgusu ve tatbikatına odaklanıyor.

Siyasal iletişime getirdiği yeniliği, farklılığı, katkıyı meraklıları için arka planıyla kayda geçirme derdinde.

Ders olarak çalışmak isteyen profesyonellere derli toplu sunumdan başka bir iddiası yok. Bunu da gayet iyi başarıyor aslında.

Yararlandığımı söylemezsem olmaz. İyi ki kaleme alınmış bu deneyim.

Zaferi tek başına sahiplenme ya da kendine mal etme çabası sezmedim kitapta. Kendi payına düşenle ilgileniyor. Fazlasına göz diktiği izlenimi edinmedim.

CHP ve İYİ parti liderleriyle kadrolarının zaferdeki payından da bahis var kitapta.

19-11/08/0x0-1573029691902.jpg

Yine de teşekkürler takdirler havada uçuşurken, bu konuda hiçbir cimrilik gösterilmezken...CHP ve İYİ parti il başkanlarının hakkının tesliminde yeterince cömert davranılmadığı inkar edilemez.

Ekipteki pek çok sahne gerisi aktör ismen anılarak öne çıkarılırken aynı kadirşinaslığın kasten kendileri ve parti teşkilatlarından esirgendiği alınganlığı, buradan çıkmış olmalı.

Maruz kaldığı öfkenin nedenini ve nereden çıktığını anlamaya çalışıyor Özkan. Bu eleştiriyi hiç ummadığı, hesaba katmadığı ve hak da vermediği şaşkınlığından belli.

Hazırlıksız yakalandığına göre, kitabın altında bir hinlik, ince hesap ve tasarlanmış art niyet aramamak gerekir. Belki en fazla ihmal ve düşüncesizlikten söz edilebilir.

Başarı ve ödülün adil dağıtılmadığı algısından kaynaklanacak bir dışarda bırakılmışlık ve haksızlık duygusu önlenebilir miydi, bence evet.

Bu isyan patlamadan bastırılabilirdi. Hadi öngörülemedi, sonrasında büyümeden gidermek de mümkündü.

Kaftancıoğlu’nun neye patladığını anlamak zor değil. Kavgasını çaldırmama, emeğine sahip çıkma, hakkını yedirmeme kıskançlığının kıymetini ancak zaferini çaldıranlar, kavgasını elinden kaptıranlar bilir.

Zafer ve övgüyü paylaşmaya gelince çırak çıkarılmış malul ve emekli siyasetçilere sorun, yaşamayan ne bilsin bu krizi!

Vaktinde onarmak yerine sıvayla kapatılan çatlaklar çok baş ağrıtır, siyaset tarihimiz bunun güncel ve ibretlik örnekleriyle dolu.

Meşhur mafya repliğinde en veciz ifadesini bulduğu üzere, üleşeceksiniz vesselam.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İMAMOĞLU nu destekleyen bir vatandaş olarak ,Başkanı Uyarıyorum, Kötü Danışmanların var Hatalı yollara giriyorsun. İŞİNE ODAKLAN.ZIRVALARLA UĞRAŞMA. Mansur beyi taktir ediyorum. Sadece işine odaklı
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 23:19
Hareketli bilboardlarda bu kitabın reklamı var meraktan soruyorum acaba yayıncı bunun için mali bi besel ödüyor mu
Mustafa kılıç 09 Kasım 2019 18:34
Kimse kediye ciğer emanet edildiğini söylemiyor. İstanbul gibi rantı yüksek bir şehir Trabzonlu bir müteahhite teslim edilmiş bir de kalkıp bunu kahramanlık olarak pazarlıyorlar. Bizim milletin ders alacağı yok. İstanbul'u emin ellere teslim etme maksadıyla etrafı karadenizli müteahhitlerle dolu belediye başkanından alıp doğrudan karadenizli müteahhite verdiler. Şu ülkede siyaseti trabzonlulara yasaklamadığımız müddetçe ülke düze çıkamayacak.bir istikametleri yok varsa yoksa kendi kârları,rantları, bu uğurda din, milliyetçilik,vatan mukaddes ne varsa kullanmayı mübah görüyorlar.
KARAR OKURU 10 Kasım 2019 16:23
2
25 yıldır Ist.yönetiyorlar sanki dersin her taraf yeşil vadi....Yazarın yazısı ile Trabzon'lular ne alaka? illet,zillet,dinsiz,vatan haini ,yunanlı hep bir ayriştirma tipik akp kafası zaten başka birşey beklenmez....
Mustafa kılıç 09 Kasım 2019 18:12
Hala imamoğlunun seçimi kazanmasını profesyonel reklamcılarına, kampanya danışmanlarına ve sözüm ona şahsi başarısına bağlayan siyasi analizcilerimiz var. Hatta Sayın Beki gibi bunların çoğu da güya kalbur üstü analizciler. Yahu ne danışmanı ne kampanya reklamcıları, bu nasıl boş bir başarı öyküsü analizidir böyle? Seçimi kazandıran tek etken rakiplerinin söylem üstünlüğünü ve dolayısıyla seçmen nazarında itibarını kaybetmiş olmasıydı. Yoksa o seçim döneminde akpartinin karşısına odun koysan yine seçilirdi. Kaldı ki İmamoğlu ziyadesiyle boş bir adam. Hala net bir siyasi kimliği dahi yok.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 14:07
Kimse bu secimden kendine pay çıkarmamalı.bence sahsen ne chp ye ne kılıctarogluna ne de il başkanina hatta imamogluna bir kahraman gözüyle bakmamalı.vatandaş kendine bir cıkış yolu arıyordu.kötünün iyisi olarakta imamoglunu gördü.başka cıkar yolu yoktu çunkü.bundan sonrasıda imamogluna kalmış birşey.kendini gösterirse calışırsa yürür gider.aksi halde siyaset hayatının sonu olur.kılıçtaroglu ve kaftancıoglu olsada olur olmasada.sadece sussunlar yeter.
hayalmigerçekmi 09 Kasım 2019 17:54
3
üç beş b.şehiri aldı diye yada bir halde oyları bloklaştırmayı başarmış birileri işi bu defa da kotardı diye gelecek seçimde de bunlar kazanacak, sağ gidecek sol gelecek, illegal örgüt destekçileri ülkeye hakim olacak falan hayalleri kurmayın ömrünüzün en büyük hüsranını yaşarsınız. bakın fetoş nasıl mahvetti insanların hayatını, ailesini, geleceğini!?
KARAR OKURU Mürsel 09 Kasım 2019 13:14
Kahraman lafı İmamoğlu'nu bitirebilecek virüs bir kelime.Geleceğini düşünüyorsa bu lafı kaldırtmalı.Bu laf ona tuzak.Kişinin ancak öldükten sonra kahramanlığı anlaşılır.
atsız 09 Kasım 2019 13:13
onlar kavgalarını vermiş yalamalık yapmak da sana düşmüş.tüm omurgasızların nasibi böyle.
yaşıyormuyuz 09 Kasım 2019 12:56
istanbullu ucuz et, ekmek, yani pahalı olmayan gıdaya ulaşabilmek istiyor. işi varsa işine pahalı ve uzun sürede gitmek istemiyor. cocuğunun okula gitmesi için servis parası, yemek parası vs vermek istemiyor. gençler 50-60 liraya değil 15 liraya tiyatro izlemek istiyor. evinin önünden kalkan ring otobüsle-tranvayla sahile ulaşabilmek, evinden çıkınca meydanda ki parkta (kalmadı hep bina yapmışlar) 1 saat oturmak istiyor... (halk marketleri, halk ekmeği, halk sosyal tesisleri, metro, sanayi bölgeleri vb bu işleri becerebilen kalır! ötesi gider! benden söylemesi..)
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 12:26
Bugün Ak parti ile ilgili yazmayınca yorumcular üşüşmemiş:)). Akif bey çok sıkıcı bir konu seçmişiniz, yapmayın böyle. Erdoğanfobikleri üzmeyin
gör 09 Kasım 2019 11:35
kaftancığlu nun emeği olmasaydı seçim kazanılabilirmiydı? imamoğlunun çabası olmasaydı başarılabilirmiydi? imamoğlunu rahat bıraksalar neler yapabileceğini bir görsek mi? sadece rakibi değil kendi partisi belkide!
Muhtefi. 09 Kasım 2019 11:28
Sn Kaftancioglu,,CHP susarak ve geride durarak. :))) katkı sağladılar..Sn Ekrem Bey'de Yapıcı, Kuşatıcı.Sempatik ve Milli, Manevi Değerlere Saygılı Duruşu ile Kazandı..aynı başarı gelecek seçimlerde olur mu. ?..bilemem ama sanki eriyor gibi verilen Kredi.1).Pkk ve uzantilarina UZAK DURACAK. amasiz,fakasiz,lakinsiz net olarak 2) Söyledikleri Otogar hariç pek dokunmadi halka 3) Halka dokunacak Ekonomik,Sevgi,Merhamet ile Hissedecek Halk. Abi Kitap yazmış yine yaz. Sıkıntı yok. ama Başarısizligin kitapida olabilir. ! ..
KaRaR oKURU 09 Kasım 2019 09:49
CHP içinde tartışma kültürü yine de fena değil. Tek adamlık yok en azından. Ama boşverin bunları. Millet intihar etmeye başladı. Antalyada yine 4 kişi intihar etti. Önlem alınmazsa sıkıntısı olan siyanürü basıp hayatına son verecek. Bu konuyu tartışmaya açmak lazım. Muhafazakarlığın!!! bu kadar revaçta olduğu bir dönemde bu hadiseler tartışılmalı esas.
Bu makalenin sıkıcı ve gereksiz ve çoğu kişiyi ilgili kılan bir tarafı yok ... Gece demiştim Neden sansür uyguluyorsunuz Karar... imajını deforme etme
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 07:51
Siyasetde kişiler önemli tabii. Ancak bizde kişiler aşırı önemli tutuluyor ve sonuçta gitmek bilmiyorlar. Biraz batıdaki siyasetten örnek alsalar ve gitmeyi bilselerdi siyaset de bu kadar yozlaşmazdı. Ak parti bu hülya ile geldi, ancak döndük dolaştık aynı yere geldik. Parti içi ve parti dışı demokrasi tüketildi. Kaftancıoğlu yerden göğe haklı.
Karar okuru 09 Kasım 2019 03:23
'Belki en fazla ihmal ve düşüncesizlikten söz edilebilir.' İhmalkârlık ve düşüncesizlik, hinlikten daha iyi şeyler değildir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN