Back To Top
Çelebi, ‘tabela’yla bizde mücadele

Çelebi, ‘tabela’yla bizde mücadele

 - Son Güncelleme: 06.07.2019 Cumartesi 09:16
- A +

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bile S-400 yaptırımları konusunda 'iyimser' değil 'temkinli' olduğunu söylüyor. "Trump dedi diye mutlaka öyle olacak değil" diyor. 'Dikkat tehlike geçmedi' diye uyarıyor, uçuk beklentilere ayar çekiyor.

Yaptırım risk ve tehdidi ortadan kalkmamış. Trump'ı peşin tezahüratla ödüllendirme ve başarımızdan dolayı kendimizi kutlama aceleciliğini durduruyor mu peki bu, hayır.

Tatlı sözlerle, küçük jestlerle mutlu olmak da bir başarı. Ama ya yanlış yönetilen beklentilerin ve erken sevinç gösterileriyle zafer tebrikatı kabullerinin yarın yaşatabileceği muhtemel hayal kırıklığı!...

Ağza çalınan bir parça ballı iltifatla avunurken konuştuğumuz olası çözüm formüllerine bakın...

S-400'ler gelecek ama barış zamanı alesta uyutulacak, savaş zamanı çalıştırılmak üzere konuşlandırılacak. Böylece hem Rus hem de Amerikan tarafını aynı anda tatmin edecek bir orta yol bulunacak!

Zevahiri kurtarmak yetecekse düğün bayram. Fakat ya herkesi memnun etmeye uğraşırken kimseyi memnun edememe ihtimali?

Yükselen 'Suriyeli mülteci karşıtlığı'yla mücadele yöntemi çok mu farklı, hayır. Aynı mantık düzeneği devrede...

İçişleri Bakanlığı, Arapça tabelalara savaş açıyor. Valilik, talimat gereği İstanbul'da temizlik harekatı başlatıyor. Hedef, Arapça tabelalardaki yazının en az yüzde 75'lik kısmını Türkçeleştirmek.

Güya standartlara uygun hale getiriyorlar. Fakat asıl amaç, mülteci düşmanlığını yatıştırmak değil de tabela kirliliğine son vermek, kaosu bitirmek olsa şimdiye mi kalırdı? Yılların renk, biçim ve ebat karmaşası dururken şehrin vitrinine tertip ve düzen getirmeye Arapçadan mı başlanırdı?

Bayrampaşa, Zeytinburnu, Fatih'te pilot uygulamayla düğmeye basıldı. İstanbul'un tamamına yayılacak operasyon. Dükkan sahipleri, tabelalarını alfabe ölçülerine uydurmaya mecbur tutulacak.

Peki, Latin alfabesiyle yazılan İngilizce tabelalar da bu kapsamda mı, onlar da sorun oluşturuyor mu, bahsi geçmiyor.

Çok belli olmasın, Arapçaya özel garez gibi görünmesin, ayıp kaçmasın diye belki arada diğerlerine de dokunulacak...

Fakat ya kötü örnek alınır da Avrupa sokaklarını süsleyen Türkçe tabelalara karşı bir duyarlılığı tetiklerse? Burada tepkileri dindirelim diye sarıldığımız kestirme çözüm orada bizim lisanımıza karşı kullanılırsa... Kendi elimizle verdiğimiz bu silah bize doğru çevrildiğinde sessiz, tepkisiz karşılayabilecek miyiz?

Nefret söylemi ve yabancı düşmanlığıyla mücadele edilecek yerde, içimizdeki mülteci varlığının görünürlüğüyle mücadele seçiliyor.

Dilleri ve sembolleri göze batmaz, zahiren öne çıkmazsa aramızdaki mevcudiyetleri de unutulacak mı? Bağlı tahrik ve sosyal huzursuzluklar sona mı erecek? Şikayetçilerin rahatsızlıkları Arapça tabelalarla birlikte gözden kayıp mı olacak, provokatörler bu teselliyle yetinecek kadar kanaatkar mı sanki?

Şeklen göze sokmayarak, görünür hissettirmeyerek, sorunları halının altına süpürerek kışkırtmaların bertaraf edilmesi, hoşnutsuzlukların giderilmesi mümkünmüş gibi...

Boş kelam etmemiş Muallim Naci, şair rahmet istiyor burada yine. Çelebi, böyle göstermelik olur bizde de çözüm dediğin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 08 Temmuz 2019 08:56
Bence böyle abuk şartlarla alacağımıza hiç almayayalım. Hatta teknolojik bolümlerine sadece rusların gireceği Akkuyu nükleer santralini de yaptırmayalım. Dayatılan şartlara göre S-400 de nükleer santral de bizim olmuyor ki. BEN OLSAM 20-25 MİLYAR $ VERİP SANTRAL AÇYAPTIRMAK YERİNE ELEKTRİK ALIRDIM. YA DA GÜNEŞ ENERJİSİNE YATIRIRDIM BİR KISMINI. Füze de öyle. Düğmesi muhtemel dülmanımda olan silahı ne yapacağım acaba? İşte İdlip. Hergün Yüzlerce sivil katlediliyor. Dostunuz Putin ve siz ne yapıyorsunuz???
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 16:02
S-400 paket (pakette 8 rampa, 112 mühimmat ve yardımcı araçlar var) halinde birim fiyatı 500 milyon usd iken biz niye 625 milyon usd ye alıyoruz? Bunu biri açıklasın, öğrenelim. Neden 125 milyon dolar fark var adedinde? Her şey neden kapalı kapılar ardında, milleti fiyat hakkında bilgilendirmeden yapılıyor?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 22:13
0
500 milyon sezon sonu indirimli fiyattır.
Sabır! 06 Temmuz 2019 22:40
1
Kardeş,satın aldığımız sistem dolarla yapılmıyor.Peşinat ruble ile ödenmiştir kalan taksitlerinde ödemesinin aynı olması bekleniyor.(kesin olan şu kesinlikle dolarla ödeme yok.)
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 14:27
Ne anayasa kaldı ne kanun kaldı ne de hukuk. Bu başarıda Sayın Soylu'nun da payı çok ama çok büyük. Vurun kırın sonra bana gelin diyen bir içişleri bakanı olunca hele bir de aşağıda ne yaptığını bilmeyen bürokratlarla birleşince puzzle tamamlanıyor. Sonra muhteşem demokrasi, harika hukuk, muazzam ekonomik refah ortaya çıkıyor. Efendiler bilmiyorlar ki kendi nesilleri de bu kurdukları sistemde yaşayacak, akşam bakan olan sabah çaycı olarak uyanabilecek. Farkında değiller ne yaptıklarının. Güç böyle sarhoş ediyor işte. Hele de sınırsız güç... Yaptım oldu...
E.K 06 Temmuz 2019 13:25
Adeta her seyimiz gostermelik..On yillardir her taraf Ingilizce yazi ve tabelarlarla doluydu..Kimse ses etmedi..O kadar ki, ozelikler turizm bolgelerinde insan bazen Turkiye'de olup olmadigini anlamakta zorluk cekiyor..Her sey Ingilizce..Kimsenin giki cikmadi..Gariban Suriyelilere niye yukleniyorlar? Ticarette musterinin dilini konusmak onemlidir..Adamin musterisi Arap ise Arapca yazar. Olan bu. Ya butun yabanci tabelalara dokunacaklar, ya da hic birine...Bilmem kac bin yillik devlet gelenegimizle ovunurken mangalda kul birakmiyoruz, ama devletide yonetemiyoruz..
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 16:46
1
Kürtler de Kürtçe tabela asınca kıyamet kopuyor ama.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 19:04
3
Türkiyede latin alfabesi kullanılıyor, kısa ve net.
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 11:02
0
Sebep tehdit algısı olabilir mi. Halk ingilizce tabelayı sorun olarak görmemiş ama arapça tabeladan rahatsız olmuşsa neden, acaba hakikaten araplara karşı ırkçı önyargılar beslediğinden mi yoksa 5 milyon suriyelinin ve bunların bu ülkedeki gelecek tasavvurunun Türkiye demografisine ve milliyet kodlarına açık ve yakın bir tehdit oluşturmasından mı ki. 10 sene önce arap müşteriye hizmet veren mesela Laleli dükkanlarındaki arapça tabelalar neden ırkçı milletimizi o zaman rahatsız etmemiş de şimdi etmiş? Bu kafa Şam'da namaz kılacağız diye yola çıkıp, snuçta Ertuğrul gazi türbesini mobil türbeye ç
Süheyl CALISKANOGLU 06 Temmuz 2019 12:53
S-400'leri orijinal ambalajli olarak,Müzeye kaldirilmali(!) Müzede görmek isteyenler den cok yüksek ücret talebi olmali ki,S-400'lerin biraz parasi geri alinir,böylece (!)..
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 12:49
Ankara BB si depolarindan bir adet jetski cikmis.Jetski denince aklima ilk once hep cubbeli Ahmet Hoca gelir.Birde Tansu Ciller in Esi ve cocugu aklima gelir.Tabiiki birde Rahmetli Levent Kirca nin o meshur skeci.Ya nedir bu milliyetci muhazakar siyasal islamcilarin jetski sevdasi.Sonra Angarada deniz vagdida bizmi ictig derler adama.Rahmetli Suleyman Demirel ide analim.Rahmet istedi mubarek.
tc vatansever 06 Temmuz 2019 11:22
A.Davutoğlu hoca yeni parti kuracağı haberi heycan vermişti ancak haber boş çıktı söylemlerinden parti içinde mücadele edeceği anlaşılıyor ama Reis bu imkanı vereceğini sanmıyorum o görevden alındığında açıklama yapamadığında kayıp etti akp bitti yeni parti şart ama Bunu ancak A.Babacan yapabileceği anlaşılıyor A.Davutoğlu 2023 de Cumhurbaşkanı olma ihtimalini eli ile itti Hayırlı olsun Liderler cesaretli olmak zorundadır
İbrahim 06 Temmuz 2019 10:25
Uzun senelerdir kafamı kurcalayan, zihnimi meşgul eden FAKAT buna bir çıkar yol bulunacağı hususunda ümidimiz olmadığından katlandığım, rahatsız olduğum şu düzensiz, koskocaman, bazıları alakasız, yalan beyan olan işyeri tabelalarının bir düzene, standarta, estetiğe girmesi için başlatılan bu iş inşallah güzel ve başarılı netice verir. Şehirleri kirleten, ölçeksiz o tabela çirkinliği ortadan kalkar.
Süheyl CALISKANOGLU 06 Temmuz 2019 10:13
S-400'lerin "Tursunu kurariz' fakat cöpe atmayiz,düsmanlarimiz sevinmesin diye (!)
Sabır! 06 Temmuz 2019 20:28
1
Dünyada bir benzeri olmayan sistemi satın alıyoruz.Radarı 600 kilometreden hedefi tesbit ediyor 400 km de imha ediyor. 4 batarya Türkiyenin tüm hava sahasını kontrol ediyor.Tehdit halinde İsrail de dahil tüm komşu ülkelerin hava sahasını kapatabiliyor.Ne diyorsun aklın başında mı?Bununla ilgili teknoloji transferi de var.Elde edilecek bilgilerle yeni füze sistemleri geliştirilmesi mümkün olacak
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 09:19
Gereksiz bir soru takıldı aklıma: Acaba göçmen Suriyeliler Sünni değil de Kıpti ( Esat taraftarı) olsalardı, acaba acımasızca karşı çıkanlar yine küplere binerler miydi? Yıllar sonra insanımızın ve devletimizin insanlık destanı olacak böylesi bir hayra düşmanlık akla ziyan ne yazık ki! Ben Müslümanım ama karşıyım diyenler tövbeistiğfar etsinler!
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 08:24
Latin alfabesi ile yazılan hiç bir tabelaya hangi dilde olursa olsun kimsenin itiraz edeceğini sanmam, bu rus alfabesi de olsa aynı tepkiyi görür, yunan alfabesi de
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 17:52
0
Kürtçe olsa bile mi?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 08:16
Mülteci konusuna kökten çözüm bulmuyorlarsa, bize Arabistanda yaşıyor hissini veren tabelalarada el sürmesinler mi? Ya hep ya hiç mi? Battı balık yan gitsin mi?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 08:02
Almanyada bazı yerleri sanki Türkiye zannederiz.Her yer Türkçe kebapçı AVM işyeri...Turistik yerlerimizde de her yer ingilizce fransızca vb tabelalar ne olacak?Ne yaptığımızı bilmiyoruz Niçin yaptığımızı, sonucunu hesabını bilmiyoruz.Bir gün ileri 2 gün geri vitese atıyoruz.Yağcı, iki yüzlü, dalkavuk ,yalancı,para için koltuk için her surete girmek lazım diyen bürokratlar rağbet gördükçe daha çok duvara toslarız.Huzur bulamayız.
Süheyl CALISKANOGLU 06 Temmuz 2019 07:41
"Cool'imajimizin.yaldizlari dökülüyor.nereden tutsan elinde kaliyor.Algimiza oynayan ve hicbir inandiriciligi bulunmayan beyanatlarla hep beraber oyalanip duruyoruz!..
SÇMA 06 Temmuz 2019 06:54
Mülteci sorununa kökten çözüm olmuyor diye Arabistanda yaşıyor olduğumuzu hissettiren arapça tabelalarda bu değişikliğe gidilmesin mi? Ya hep ya hiç mi yani? Madem kökten çözüm olmuyor battı balık yan gitsin mi?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 03:44
S-400 test edilmeden teslim alınmamalı. Bir tatbikatta kendi füzemizi havada vursun. Çalıştığına inanalım. Sayın Beki, bu konuyu gündemde tutup. Çalıştığını görmeden teslim almak yok.
bak şu adamların yaptığına.halbuki basında yer aldığına göre biz o füzeleri mürted de konuşlandıracak ve bakım anları hariç çalıştırmayacaktık.zaten o füzeleri orada konuşlandırmak neredeyse onları depolara kilitlemekten farksız.ama gelde anlat.patriotların konuşlandırıldığı yerlere konuşlandırmak varken bunu yapmıyoruz ama anlamıyorlar.bu haliyle bilinen menzilleri itibariyle ist.hariç bütün batı,kıbrıs ve kayseri dışındaki bütün doğu anadolu yani bütün komşu ya da düşmanlarımızla yüzyüze olan topraklarımız s 400 menzili dışında.ayrıca mesela israilden atılan bir füzeyi radardan neredeyse baş
? 06 Temmuz 2019 02:55
Tabelalar konusu,Milli güvenlik sorunu olabilir.Sınır boylarımız da bunun yaygınlanması istenmemiştir.Yoksa bu milletin arapça ile sorunu olmaz.Eskilerimiz yerde bir kağıtta arapça yazılmış bir kelime görse bunu yerden kaldırırlardı.Kitabımız Kuran da arapça dır.Bir başka yönde Suriyelilere hasmane tutum içinde olanlara karşı tetbir amaçlıda olabilir.
? 06 Temmuz 2019 02:30
S-400 ler konusunda eski Genel Kurmay başkanımız Başbuğ tv de her şeyi en ince detaylarına kadar anlattı.S-400 lere Türkiyenin ihtiyacı olduğunu,F-35 lerin Türkiyeye verilmeyebileceğini bunun nedenininde sanılanın aksine S-400 lerin radarına F-35 lerin yakalanabileceği korkusu olduğu, 3.5 trilyonluk yatırımın çöpe gitmesinden korktuklarını söyledi.Bu riski göze alamazlar dedi.Bu uçakların tek motorlu 2011 lerde tasarlanan kaliteli bir uçakta olmadığını söyledi.Tek özellik görülmezlik onuda riske atamazlar dedi.Yaptırımların hafif olacağını belirtti.Tahmin budur göze alınmıştır.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 09:46
6
Çok taraflı çünkü şangay kafası... S400 çok iyi doğru... F35 tu kaka... biraz ciddiyet. Kedi ciğer sendromu...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 09:54
6
Sanki F-16 çift motorlu. O da tek motor. Madem F-35 iyi değildi, Başbuğ görevdeyken konuşsaymış. Projeye, ortak üretime dahil olurken geleceğin uçağını ortak üreteceğiz diye ballandıra ballandıra anlatırlardı. S-400 Rusya’ya karşı çalışmaz. Onun için iki laf edebilmiş mi Başbuğ?
? 06 Temmuz 2019 19:29
2
Türkiye kendi uçağını yapacaktır.F-35 ler düşük hızlı bir uçak.Türkiyenin imalatı uçaklar çift motorlu süper sonik ,radara yakalanmayan uçak olacak.2023 de uçak havalandırılacak.Motor geliştirme çalışmaları sürüyor.F-16 ların gövde aşınma süreleri 8 bin saat bu uçaklar gövdeleri 2023 den sonra yenilenerek kullanıma devam edilebilir .zaten bu uçakların gövdelerini de biz yaptık .Bizim uzmanlık alanımız.Bunlar Türkiye için zor değil.
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 02:22
Doğru bir uygulama. Yıllarca Türklerin Arap olamadığını Batı’ya anlatmaya çalıştık. Bu uygulama olamazsa yakında Taksim, Sultanahmet çevresinde Arapça tabelalardan geçilmeyecek ve İstanbul bir Arap şehri görünümüne bürünecek.
Krr okr 06 Temmuz 2019 00:10
AKP tabelasında ADALET yazıyor. Gülesim geliyor. Diyorum ki, ya gerçekten adalet gelsin ya da millet o sahte tabelayı indirir.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 23:55
Makyaja devam ancak makyaj akmadan herkes bunun farkında... Bunlar boş uğraşlar... Bu millet s400lere verilen paranın ne olduğunu biliyor bunun için mi verildi. ABD diz çöktürdü diye algılıyor. Nerden bakarsanız sonuç üzücü...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN