Back To Top
CNN Türk ilk kez mi boykot ediliyor?

CNN Türk ilk kez mi boykot ediliyor?

 - Son Güncelleme: 08.02.2020 Cumartesi 09:37
- A +

CHP'nin boykot kararına iktidar cenahından gelen tepkiler, alelacayip. Duyan da sanki ilk kez böyle bir hadise vuku buluyor, tarihte bir eşi menendi daha yok, görülmüş şey değil sanacak...

Dik alasını AK Parti yaptı bunun, ben mi yanlış hatırlıyorum? Sadece partililere yasaklamadı, iktidar gücüyle bürokratlara da Doğan Grubu'nun ekranlarını, gazetelerini yasakladı. Sadece partililere izlememe, okumama çağrısı yapmadı. Kamu kurumlarına da gazetelerini aldırmadı, televizyonlarını açtırmadı.

Hafızam yanıltmıyorsa, Erdoğan Başbakan olarak  Doğan Grubu'na topyekün boykot kararı aldığında, sene 2008'di.

Medya boykotu fikrini CHP bulmadı. İlk CHP başlatıyor, yeni bir çığır açıyor da değil.

Bu kampanyanın kompedanı, fikir babası CHP'ymiş gibi tepkiler vermek, her şeyden önce AK Parti'nin mücadelesine ve mirasına saygısızlık olmaz mı (!) Ki  o da geçmişi ya bilmemektendir, körkütük cehalet eseridir. Yahut da gerçeği bildiği halde inkar ederek düpedüz çarpıtma ikiyüzlülüğünden.

CHP bu işleri öğrenme aşamasında, daha acemisi, deneyim kazanmak için önünde uzun bir yol var, bu tecrübede ustasının eline su bile dökemez, ancak mucidin çömezi olabilir, henüz taklit aşamasında, ne gördüyse onu ancak kısmen kopyalıyor.

Belki CNN Türk yalnızca bir başlangıç, boykot genişleyip büyüyerek devam edebilir ileride. Fakat iktidar icraatlarının yanında bu boykot ölçeği, devede kulak bile değil.

Ne pişkin mavallar okuyorlar, aklınız şaşar...

CHP önce boykot hazırlığını sızdırıp kanalı tehdit etmiş, sonra pazarlık yapmaya çalışmış, CNN Türk tavize yanaşmayınca da boykotu uygulamaya sokmuş, bir de utanmadan medya özgürlüğü ve demokrasiden söz ediyorlarmış, muhalefetteyken bunu yapan iktidarda neler yapmazmış!

Yahu yapmadık daha ne bırakıldı ki CHP iktidara gelince yapacak?

AK Parti’ye hak da CHP’ye değil mi?

Dün AK Parti’nin medyadan şikayeti neydiyse, bugün CHP’ninki de üç aşağı, beş yukarı aynı.

Medya boykotuna dün AK Parti’nin başvurma gerekçeleri neydiyse, bugün CHP’ninkiler de onlar.

Dün AK Parti boykot başlatırken ne kadar haklıydıysa, bugün CHP de o kadar.

CHP; CNN Türk’ün tek taraflı yayın yaptığı, konuk seçiminde denge gözetmediği, kendilerine adil ve düzgün ifade hakkı tanımadığı, iktidarın borazanına ve propaganda aygıtına dönüştüğü gibi gerekçeler öne sürüyor...

İktidarın dünkü gerekçelerinden farkı ne?

CHP; muhalefete göstermelik yer verip tarafgirliklerini maskelemelerine, yansızmış numarası yapmalarına alet olmayacakmış. Bu tiyatroyu, figüranlığını oynayarak meşrulaştırmayı reddediyormuş. Kendilerini daha fazla kullandırtmayacaklarmış...

İktidarın dünkü boykot mantığından eksiği yok da fazlası mı var?

Yine de...

Dün boykota çekince koymuştum, yan etkileri ve alışkanlık yapma riski nedeniyle doğru gelmemişti. Bugün de sorulsa benzer görüş bildirirdim. Tatlıya bağlanmasını tercih edeceğimi de cuma yazımda özellikle belirttim.

Ama tatlıya bağlanamadı ve dün olduğu gibi bugün de boykotçu tarafı  bundan dolayı suçlayamıyorum.

Vebali, tek başına boykot edene yükleyemeyiz. Bu noktaya gelinmesinde, boykot edilenin yanlışlarının payı ve sorumluluğu da gözardı edilemez.

Dün o yüzden şöyle noktalamıştım yazımı:

“Demek ki siyasi partiler ve gruplar, örgütlülükten gelen güçlerine yaslanarak medyayı baskı altına almak için boykot silahına başvurabiliyormuş. Bazı şartlar başka seçenek tanımayıp buna zorlayabiliyor, hizaya getirmek için medya boykotunu haklılaştırabiliyormuş.”

Son dileğim, inşallah CHP bu boykotu önceki gibi şirazesinden çıkarıp kalıcı bir silaha dönüştürmez. İnşallah, medyayla tekrar normalleşme imkanını ortadan kaldırmaya dek uzamaz. Ve esir alıp ele geçirmeye, medyada tekel kurup kartelleşmeye filan kalkışmakla bitmez.

İktidar pratiğinde görüldüğü üzere, iki tarafın da kaybına sebep bir yanılgı olur bu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Şubat 2020 22:40
:)) neden hep dolaylı eleştiriyosunuz ki. Akp boykot yapmasada eleştirelim. Fakat o boykot sırasında basına özgürlük diyenleride yazsaydıniz ki tam bir kısa tarih okumuş olsaydık. Yani anlayacağınız “muhalifiz’ , ‘karşı yandayız’ ....
karar 08 Şubat 2020 14:33
sınıftan kaçanlar diye tanımlananlar yeni ve son öğretmenlerinden çok memnunlarmı ki çok iyi öğrenmiş,ezberlemiş ve benimsemişler hatta boynuz kulağı geçmiş.
Süheyl CALISKANOGLU 08 Şubat 2020 14:17
Bilincli vatandaslarimizin CNNTürk'ü protesto ederek seyretmeyeceklerini ümit ediyorum..
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 14:08
Akifciğim CNN e haksızlık ediyorsun.chape hakkında CNN de kötü birşey duymadım.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 16:15
8
CHP için sansür uygularsan bilinçli vatandaş oluyorsun. Pabucumun bilinci...
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:29
Nasıl ya, ben üniversitedeyken (90'lı yıllarda) Ankara'da milli kütüphanede süreli yayınlar bölümünde hatırladım kadarıyla yeni şafak gazetesi yasaktı, günlük gazete okumaya gittiğimizde goremezdik. Yasak başka gazeteler de vardı, o dönemin "dinci" gazetelerinden bazıları. Bunu ak parti diğerlerinden öğrendi, onu da fetö öğretti hatta. Ahlaken öncelikle sol cenahın sonra da fetonun işlerdir bunlar. Akif Beki sen de neydin ne oldun be.. yazik vallahi sana
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:26
Dunku yanlış yanlış ti da Bugünkü yanlış doğru mu oldu. öyleyse danssss.. sayin yazar.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:14
Bir de tarafsız demezler mi halkın akıl sağlığıyla dalga geçiyorlar. Eeee hükümet destek verdi gazeteyi aldılar. Mecburen taraf olmak zorundalar. İsterlerse taraf olmasınlar da görelim.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:11
Hükümetin televizyonu CNN Türk.
nejat alp 08 Şubat 2020 11:59
SN.Cumhurbaşkanımıza belediye başkanlıgına aday oldugundan beri oy veriyorum en şikayet ettigim konu kimi yanına alıp adam ettiyse elini ısıran ilk onlar oldu bu konuya daha fazla özen göstermesini istiyorum
misafir 08 Şubat 2020 11:09
kendi ayağına sıkmak gibi bir durum olmuş.seçimler yaklaştığında çok ararlar çıkacak kanal..öfkeyle kalkan zararla oturur gibi bir durum oluşturdular.tek parti tek kanal istedikleri ayan beyan ortaya çıkmış.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 10:46
Sanırım sn imamoglunun kayak tartışmasında kendisinin tatilde vermiş olduğu poz saatlerce CNN türk ekraninda durdu sanırım o gerekçe oldu çünkü adil bir durum olmadı
Bilal 08 Şubat 2020 10:43
Turkiyenin bir muhalefet partisine ihtiyaci var chp muhalefet işini yapmiyor. Turkiye abd nin multevi deposu oldu ses yok işsizlik suç oranlari bin katina cikti ses yok AMA O DA NE cnn de boy gosterip konusamiyorlarmiş parti reklami yapamiyorlarmuş diye BOYKOT!
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:33
1
Bilal Kardesim, muhalefet yukumlulugu sadece CHP'ye ait degilki. Ikdidarin siyasi durusuna ve uyguladigi politikalara karsi olan herkes muhalefet yapiyor demektir. Bu kurumlarin ve bireylerin demokratik meknizmalari kullanarak iktidara karsi bir durus sergilemesi durumunda, iktidar bu ulkeyi, ekonomik, siyasi ve sosyo-psikolojik olarak daha fazla talan edemeyecektir.
fuat er 08 Şubat 2020 10:16
Dün akp nin yaptığını yanlış görenler bugün chp nin yaptığını normal görmesi sizce nedir.Sorunun birde bu yönüne baksanız
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 12:01
2
Şartlar aynı değil. AKP kendisine yapılana boykot ile karşılık verdi. CHP ise millete yanlış yapıldığı için boykot diyor. Biri doğru olabilir ama diğeri mutlak doğru.
Takipci 08 Şubat 2020 10:13
Sn Beki, o bahsettiginiz tarihlerde siz de Danisman ve Basbakanlik Basin Sozcusu idiniz. Bu acili corbada sizin de tuzunuz var...
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 11:06
12
Yahu adam 10 sene önce ayrılmış. Keşke onun ayrıldığı gibi olsa Erdoğan. Hepimiz destekçisi oluruz. Bırakın bu boş eleştirileri. Akif beki bize bugün lazım.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 07:14
Zaten izlemiyorum, saygisiz insanlar saygi mi gorecekti ki!?
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 06:27
Sonunda CHP AKP den bişeyler öğreniyor. Ne kadar politik olarak gerçekleri yazmak, söylemek zor olsada, CHP’ nin tabanı daha eğitimli ve zengin. Yandaş medya kamu desteği olmadan maaşlarını bile ödeyemez. CNN Türk boykotu başarılı olursa, CNN kalmaz, Yandaş Türk kalır, o kanalıda sadece yaşlı fanatik AKP’liden başkası seyretmez.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 17:12
8
Keşke CHP operasyonel bir parti olacağına muhalefet partisi olabilse. İşte o zaman iktidara alternatif olur.
musto 08 Şubat 2020 03:21
Boykotu bırakıp icraata geçmeleri lazım.Hürriyet gazetesine bir partinin gençlik kolları başkanı emrindeki müteahhitlerin iş makinaları ve amele kıtası ile allah,allah nidalarıyla hücuma geçilmiş,bir kaç gün sonra da Ahmet Hakan darp edilmişti.CHP bunu yapacak milyarlık vergi cezası kesecek yaptırım gücü nede yazar ve çizeri darp edecek, sokak çetesi var, onları koruyacak polis ve yargı gücü var bunlar olmayınca yapılacaklar sadece sözde kalır.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 01:13
Merhaba canlarım.Yandaş kanal izlememek şu dönemde akıl sağlığı için önemlidir. Unutmayın kendilerini yandaş addeden ve AKP sempatizanlığı yapanların TV'lerinde Fox, Halk gibi kanallar yasak ve silinmiştir. Onlar boykotu yirmi yıldır yapıyor. Mahalle toplantılarında bunu ısrarla tembihliyorlar. Konsolide olmuşlardır. Şimdi ise onların kanallarını boykot zamanı. Çok zor değil, daha az izle, daha az muhatap ol veya kanalı sil. Bu kadar basit. Acıtmıyor. Hatta zamanla kendinizi ferahlamış hissedeceksiniz. Şiddetle tavsiye ederim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN