Back To Top
Cübbeli değil ama iktidar kaçırmamalıydı mitingi

Cübbeli değil ama iktidar kaçırmamalıydı mitingi

 - Son Güncelleme: 11.02.2020 Salı 07:40
- A +

Kudüs Mitingi denince akla, 6 Eylül 1980'de Konya'da düzenlenen olaylı Kudüs'ü Kurtarma Mitingi gelir. Bir hafta sonraki 12 Eylül askeri darbesinin gerekçelerinden biri, 'irticayı hortlatarak' bardağı taşıran son damla diye gösterilmişti.

O mitingi yine Milli Görüş partisi MSP düzenlemişti. Araya provokatörler karışmış, savcılık partiler yasasını ihlalden MSP'ye soruşturma açmış, rahmetli Erbakan da mitingi partisinin değil bir tertip komitesinin topladığını ve bütün partilerle liderlerin çağrıldığını söylemişti.

Tertip komitesinin başı gibi görünen MSP Konya Belediye Başkanı Mehmet Keçeciler ise 'yapmayalım' dediğini, partisini vazgeçiremeyince de mitinge istemeden katıldığını anlatmıştı.

İlginç olan şu...

Demirel hükümeti, İsrail'in Kudüs'ü ebedi başkent ilan etmesine tepkisiz kalmamıştı. Protesto olarak Kudüs başkonsolosluğunu kapatıp ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirmişlerdi. Yine de MSP'yi kesmemiş, dışişleri bakanı gensoruyla düşürülmüş, Demirel Kudüs'e ihanet etmek ve siyonist işbirlikçisi olmakla suçlanmıştı.

Daha ilginci; 'Ya Kudüs'ü kurtaracağız ya kan kusturacağız' sloganıyla yüzbinlik bir kalabalığın Konya'da yürütülmesi, askerin Demirel'i devirirken kullandığı bahanelerden biri olmuştu.

Ama en ilginci bu değil. En ilginci; askeri yönetimin bile Demirel'in kapattığı Kudüs başkonsolosluğunu açmaması, açılmasının 1992'de tekrar Demirel'in başbakanlığına nasip olmasıydı.

Pazar günü Yenikapı'daki Büyük Kudüs Mitingi'ne gelince...

Tertipleyen, yine bir Milli Görüş partisi. Fakat bu kez, davet edilen diğer partiler icabet etti. İktidar bloku hariç, hepsi ordaydı. Kudüs'e sahip çıkmak için birlik ve beraberlik fotoğrafı verdiler.

Ciddi bir lider katılımı oldu. Saadet lideri Karamollaoğlu'yla yan yana CHP lideri Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, İBB Başkanı İmamoğlu, Hüdapar lideri Sağlam, DP lideri Uysal ve İYİ Parti lideri Akşener'i temsilen yardımcısı Sukas...

Bu seferkinin başka farkları da var. Taşkınlık, aşırılık ve provokasyona geçit verilmedi. Mitingin sabote edilmesine fırsat tanınmadı.

Amaç; slogan atmak ve iktidarı Filistin davasına ihanetle, siyonist uşaklığıyla vesair karalamak değildi. İç siyasete ve partizanlığa filan alet etmek de değildi. Kudüs'ün sloganlarla kurtarılamayacağını bütün hatipler dile getirdi. İktidar, lafla yetinmeyip icraata geçmeye davet edildi. Fakat bu da sloganla bırakılmadı, neler yapılabileceğine dair somut öneriler sunuldu.

Ayrıca, belediye seçimlerinde İstanbul'u CHP alırsa Kudüs'ün düşeceği şeklindeki popülist hezeyanlara, okkalı bir cevap verilmiş oldu. O ucuz istismar propagandası, bir kez daha çürüğe çıkarıldı.

Ezberleri bozdu...

CHP, Hamas'la aynı platformda dayanışma sergiledi. Trump'ın, dünya barışını tehdit eden Haçlı saldırısı görünümlü şarlatanlıklarına karşı durma ve Kudüs'ü yalnız bırakmayıp birlikte savunma haykırışları, Kılıçdaroğlu'ndan duyuldu.

Bu vesileyle, siyasi kutuplaşma ve önyargılara karşı toplumum özlediği bir güç birliği tablosunun pekala mümkün olduğu da görüldü.

İşte böyle Kudüs mitingine can feda, birçok açıdan verimliydi.

İçeride kavga ve düşmanlığı körüklemek bir mecburiyet değilmiş, kaçınılabilirmiş. Kudüs'e de bir şey kazandırmaz, bilakis kaybettirirmiş...

Türkiye'yi, Kudüs'ü ve barışı seven; insanlık trajedileri yaşanmasın, savaşların acı, yıkım, sefalet ve perişanlıkları bitsin isteyen herkes ayrıştırıcı değil kucaklayıcı olmalıymış...

Bizlere bunu yeniden hatırlattıkları için, başta Saadet olmak üzere katılan tüm parti ve siyasilere bin teşekkür.

Miting için 'katılmak caiz değil' fetvası veren Hoca lakaplı Cübbeli Ahmet de bir teşekkürü hak ediyor. İşkembeden salladı ama mitingin başarısına epey hizmeti geçti. Gölgeleyecek sabotaj ve provokasyonlardan o kalabalığın korunmasındaki emeği inkar edilemez. Varsa sözüyle amel edenler, onları uzak tuttu, sağ olsun.

İktidarsa katılmamakla, temsilci göndermemekle, yine ayrı durmayı tercih etmekle bu fırsata yazık etti. Bariz hata!

‘Kuran kurslarına şeytan giremez’ öyle mi Hocam!

Diyanet reisi Ali Erbaş Hoca, yatılı bir Kuran kursu açılışında şöyle buyurdu:

“Biz, Kuran kurslarımızın bulunduğu yerlere, şeytandan korunmuş bölgeler diyoruz. Bir yerde Allah zikredilirse oraya şeytan giremez...”

Nedense aynı konuşmada gecen “Kuran kursunda tuğlası olanın cennette evi hazır” sözü kadar dikkat ve tepki çekmedi. Tarışılmadı bile.

Yoksa doğru olabilir mi söylediği?

Diyanet Vakfı’nın İslam Ansiklopedisi, pek öyle demiyor halbuki.

‘Nefis’ maddesinde şunları okuyunca kafam karıştı:

“Nefsin tabiatında yırtıcılık/vahşilik, hayvanlık, şeytanlık ve tanrılık vardır. Nefisteki düşmanlığın, saldırganlığın kaynağı yırtıcılık, oburluğun ve hırsın kaynağı hayvanlık, hilekârlığın ve kurnazlığın kaynağı şeytanlık, büyüklenme ve her şeye tek başına hükmetme arzusunun kaynağı tanrılıktır. Bu dört nitelik sırasıyla köpeğe, domuza, şeytana ve bilge kişiye tekabül eder. Nefis, içinde bunların tamamını barındırır...”

Üstelik, kaynakları arasında büyük din alimi Gazzâlî’yi de anıyor ansiklopedi.

Hangisine inanalım?

Şeytanı evvela aynada arayacaksa insan, iblisin meskeni insan nefsiyse, ruhumuzun karanlıklarında bir yere saklanmışsa onu dışarıda bırakarak Kuran kursu kapısından içeri nasıl adım atmayı başaracak insan?

Bu ırz düşmanı sapık, bu heva, heves ve şehvet düşkünü sinsi yılan, yine kitabi tanımıyla bu domuz gibi pisboğaz arsız, bu at hırsızı gibi doymak bilmez sahtekar;  insanın içindeki mahzenlerde yaşıyormuş. Yeraltındaki mağaraları yuva tutmuş değil ki okuyup üfleyerek zincire vurup namussuzu oralara hapsedelim.

Hem Allah’ın zikredildiği yerden şeytan uzaklaşıyor olsa, ağzından zikrini düşürmeyenler arasından Allah ile aldatanlar çıkabilir miydi? O ağızlara şeytan karışmadan nasıl?

Din tüccarı hurafeci hokkabazlar, şeytansızlaştırılmış bölgede mi oturuyorlar bu durumda? Onların hile ve desiselerinde şeytani ayartıcılığın rolü yok mu?

Bedensiz şeytandan arındırılabilir belki Kuran kursları ama ona pabucunu ters giydirecek, şeytanılainin bile aklına gelmeyen şeytanlıklara kalkışacak, içine şeytanfeneri kaçmış bedenli iblis cinslerinden nasıl arındıracaksınız?

Kuran kurslarına şeytan giremiyorsa oratlığa saçılan onca rezillik neydi? Çoluk çocuğa musallat olma sapıklıklarını kim sokuyor buralara? Kul hakkına tamah etme açgözlülüklerinin altında hangi ahlaksız mahlukun baştan çıkarıcılığını aramalıyız öyleyse Hocam?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi.. 11 Şubat 2020 23:09
Yanmaz kefenci tayfasi ne anlar Strateji,Psikolojik Harb vb konulardan salvar,sarik ve.ezber nakil bilgisi cebimdeki 64 gb daha güçlü hafiza.:))..Dua edelim, Dua edelim hipnozlari..!..Dua Eyvallah edilir..ama Laboratuvarda,Sanayide,Yazilimda kafa patlatirsin Dusmana manyetik blokaj gelistirmeye ,Balistik fuze motorlarina vd caba gosterirsin.sonra Ya Bismillah diyebiliriz.!.Gavur Balistikte onde,Jet motorlari.yapmis,Yazilimda ileride Yobazda sakal,bıyık,salvar ve Dua KOMEDI BU TAYFA. Tam komedi..:)).
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:48
0
EN MAKUL DUA ALLAHIN AYETLERİ ÜZERİNE LABARATURLARDA FABRİKALARDABİLİM MERKEZLERİNDE VS YAPILAN ÇALIŞMALAR ÇABALARDIR.
Hakkı Yılmaz 11 Şubat 2020 19:37
10 üzerinden 9 numaralı bir yazı...
NECASETTEN TAHARET 11 Şubat 2020 19:05
ŞEYTANIN KURAN KURSUNA GİREMİYOR AMA CENNETE GİRİP ADEMİ HAVVAYI ELMA ŞEKERİYLE KANDIRILAN BİR ÇOCUK GİBİ KANDIRABİLİYOR. ESASINDA BİRİLERİ HEPİMİZİ FENA KANDIRIYOR DA NEYSE!!!
KARAR OKURU Mürsel 11 Şubat 2020 16:01
Kudüs Mitingi'ne böylesi katılım hayırlı oldu! Milli meseleler kimsenin tekelinde olmamalı! Birileri yarın aksini yaptığında belge oluştu Cübbeli'nin son HT konuşması, derin gücün kontrolüne girdi izlenimi oluşturdu!" İyi ki derin devlet var.Orda her inanç görüşten insan var.Namazlı hacı eski dostumun, DERİN oğlu bunları anlattı bana" Üstüne Kudüs mitingine katılmayın! Bittin artık kefenci cübbeli..
aslında ne oluyor? 11 Şubat 2020 20:40
1
hacı nın DERİN oğluda dahil hiçbiri, kimseye herşeyi anlatmaz,anlatamaz, anlatır gibi yapar... sadece bilinebilecek buz dağını gösterir ve buna 4. güç medyanın isimleri bile dahildir...şimdi bir ipucu, mesele cübbeli değil, o bu işlerde en masum bile kalabiliyor, etkisi başka yerde onun... nasıl? inanması güç değil mi? satrancı böyle oynuyorlar...
HACI MURAT 11 Şubat 2020 14:21
Akif Beki İstanbul'u CHP'nin almış olmasının keyfini çıkarıyor;hakkıdır. Az emek sarfetmedi bu sonucun alınması için.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 19:37
2
O, halkın emeğini yazıyor, miletin vergisinin peşinde. Sizin emek de taktir ediliyor mu?
Pesimist 11 Şubat 2020 14:21
Cübbeli de dün mekruh dediği şeye bugün günah diyor. Yanmayan kefen pazarlarken caiz, mitinge katılınca caiz değil öyle mi.. Allah bizi bu dincilerin elinden kurtarsın. Diyanete de denecek çok şey var ama sayın yazar söylemiş bile.
[email protected] 11 Şubat 2020 13:40
çıraklıktan yavaş yavaş kalfalığa geçerken AKP ye köşelerinizden çok övgüler dizerdiniz yada cnn ekranlarında aslı aydıntaşbaş'ı ak parti uğruna duvardan duvara vurardınız şimdi yeni limanınız gelecek partisi bu her gaztecinin takip ettiği bir metod olagelmiştir. yazılarınız nezdimde pek objektif bir havayı vermiyor doğrusu.
KARAR OKURUYUM 11 Şubat 2020 13:26
Cübbeli hesap hatası yaptı herhalde. Hazır cemaat toplanmış, maşeri kalabalık tam kutsal terlik, yanmaz ve yakmaz kefen satma ortamı ve fırsatı. Yoksa bu zararı telafi edecek damadı üzerinden ihale garantisi mi aldı?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 12:30
üzerinde herhangi bir dini öge taşıyanlar, beni korkutuyor artık.
musto 11 Şubat 2020 12:14
Kudüs 3 dinin de kutsalı ve Kabesi tarih boyunca kutsal şehre hakim olmak için, her iki taraftan da milyonlarca canlar bu uğurda inançlarına göre şehit olmuşlardı.Maalesef şehrin koruması Osmanlının elindeyken kaybedildi.İngiliz komutanın,ataları Aslan yürekli Richardın,alamadığı yenildiği Selahaddin Eyyubinin türbesinde yaptığı saygısızlığı nasıl unutabiliriz.Ondan da daha acısı müttefiğimiz olan Almanların keyiften dört köşe oldukları,günlerce kiliselerinde çalınan çanlar eşiğinde yapılan kutlamalar,unutulmamalı.Kolay değil 700 sene uğrunda savaştıkları şehri almanlarla beraber teslim ettik
Diyanet reisi Ali Erbas,herseye burnunu sokmaya basladi..Icki ,sigara harammis.Haram degil sagliga zararli,isteyen icer veya icmez,size ne? Kuran kurslarinda bir tuglasi olana "Cennette' ev vaad ediyor..Milletin akliyla dalga geciyor..
cem azade 11 Şubat 2020 13:31
5
içki haram bilader hergün içerim ama haram deil diyecek kadar cahil deilim
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 15:24
8
Papa'nın söyledikleri beni ilgilendirmiyor, diyanet işleri başkanının söyledikleri seni neden ilgilendiriyor.
HACI MURAT 11 Şubat 2020 11:10
Kur'an okunan yerler,zikir meclisleri şeytanların hiç uğramadıkları bir yer olmayabilir.Öyle olsa sınavın anlamı kalmazdı.Ama oralar şeytanın ve avanesinin rahat edemeyeceği, kendine mesken tutamayacağı yerlerdir. Öyle yerler de vardır ki,şeytan kılını kıpırdatmaz,elini sıcak sudan soğuk suya değdirmez,çünkü oranın sakinlerinin alayı şeytanın emrine girmiş,şeytana keyifle türkü çağırmaktan başka yapacak iş bırakmamışlardır.Başkanın söyedikleri doğrudur;Diyanet Reisi'nin başka ne demesi bekleniyor acaba?
karar 11 Şubat 2020 15:00
5
o başkan akçasız işleri bıraksın millet neyin ne olduğunu biliyor.o toki moki meselesindeki fetvasına baksın.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:48
Son paragrafı cami duvarına mı assak. Cuma hutbesi mi yapsak. Bilemedim.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:29
Çoluk çocuğa musallat olma sapıklıklarını kim sokuyor buralara? Demiş yazar, bir kereden birşey olmaz diyen zihin sahipleri sokmuş olabilir mi?
Hermes 11 Şubat 2020 09:39
Onu bunu bırak da İlker Başbuğun açıklamalarına bak!. Bu AKP derin devletinin operasyon çekme planı!!!. Kime?. Ali Babacan'dan AKP'lilerin ödü kopuyor, onları silip süpüreceğini biliyorlar, siyasi ayak faturasını güya onlara kesme planından başka birşey değil, bu bağlamda Sadullah Erginin açıklama yapması da doğru olmamıştır kanaatimce, savunma pozisyonuna geçmek doğru değildir.
İvedikli Recep 11 Şubat 2020 09:14
Ali Erbaş, “Biz, Kuran kurslarımızın bulunduğu yerlere, şeytandan korunmuş bölgeler diyoruz. Bir yerde Allah zikredilirse oraya şeytan giremez...” Heh he he! La Kabe gibi Allah'ın evini olduğu yerde dahi şeytan dolani! Baksana şeytanı tee taşlamaya Arabistan'a gideyruk! Oysa şeytan diyanete cirdi baksana TOKİ evleri için alınan faiz değil diye fetva verdirdi!Kızılay üzerinden vakıflar vergi kaçakcılıgı yapıyor.Haram diyemiyor Ali bey.Vergi geliri üzerinde tüm milletin hakkı var.Allah,İslam tarafı görünüp şeytanlaşanlar milleti çarpıyor.İnşallah Allah'da bir gün bunlara çarpar görürüz!
hasan 11 Şubat 2020 08:25
dört dörtlük bi yazı olmuş teşekkür ederim sayın akif beki
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 08:19
Cübbeli mitingi kaçırmış ama fetva fırsatını kaçırmamış yine...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 06:52
Geçmişte Kudüs için yapılan mitinglerin çoğu, “barış” değil “savaş ve saldırganlık” mitingleri gibi olmuş.Kudüs’ü kurtarma niyetiyle ortaya çıkıp kendi ülkemizdeki insanların fikri çatışmalarının artmasına,daha çok bölünmesine yol açmış. Acıdan ders almayı dahibecerememişler.Hele cuma namazlarından sonra “tekbir” sesleriyle ortalığı inleten,sağa sola saldıranlar yüzünden tekbir sesini duyan içerdeki insanlar korkutuldu, “tekbir” dahi siyasi malzeme olmuştu.Toplumu birleştirici, soruna herkesin dikkatini çeken her adımı,makul ve vicdanlı insanlar her zaman destekler, adımı kimin attığına bakmaz
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 04:12
KUDÜS MİTİNGİNDE GÖZLER S. T. K ları aradı. KORKU İKLİMİ O KADAR HAKİM Kİ. HAK İŞ İLE MEMUR SENİ ARA Kİ BULASIN
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:31
5
Orada makam mevkii dağıtılıyor olsaydı en önde bayrak sallıyor olurlardı
karar 11 Şubat 2020 14:56
3
o stk ın kızılay konusunda da bir düşünce açıklamasına rastlamadık.ama yalakalık sözkonusu olduğunda tam sayfa ilanlar vermeye teşnedirler.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 03:02
Kuran kurslarına şeytan giremiyorsa oratlığa saçılan onca rezillik neydi? Çok yerinde bir soru. Maalesef böyle palavra sözlerle masum vatandaşları aldatan din adamlarından ötürü idarecilerin, hocaların dini bütün kişiler olacağı varsayımı ile güvenilerek yurtlara, kuran kurslarına bırakılan birçok çocuk cinsel tacize uğradı. Böyle söylemlerle gerçekler farklı olunca insan dininden soğuyor. Diyanet reiside dinden çok politika amaçlı yaptığı konuşmalarla maalesef buna sürekli katkıda bulunuyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:21
Daha 3-5ay önce kuran kursunda bir müftülük görevlisi bir kurs ögretmeni bayanla yakalandi,allahtan korkun azıcik beee,şeytan sizmisiniz nesiniz,onca çocuğa ilişilmiş hemde şeytanın kralınin girdiği bir yer,dinadamımısiniz şarlatanmı anliyamadik birtürlü.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:12
haçlı seferleri için cennette arsa verilirdi bir zamanlar...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:49
Şeytanlardan korunmak için kursları yıkalım. .....mı. ...Bu nasıl mantık. Toptancı yorum.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 12:39
1
Şeytandan korunmak için kursların içindeki yobazları yıkalım.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:44
Sözde hikmeti görmezden her yerde şeytan ararsın. ...hatta camide kuran kursunda....istediğin gibi yrum yap serbestsiniz.
loo 11 Şubat 2020 15:47
0
kime göre yobaz?Ya da kim yobaz?Yoksa yobaz diyenmi yobaz...önce bunu konuşmak lazım.ez ber yok
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:41
Cennette değil de bu dünyada insanların bir evi olsa daha iyi değil mi Ben insanlara dikkat et diyorum bu tür işlere inanmayın Eğer cennette el verirlerse emin olun ki maket üzerinde size satacaklar
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:03
11
Ev yerine el yazılmış bir yanlışlık oldu
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN