Back To Top
Diyarbakır annelerine gölge edilmesin

Diyarbakır annelerine gölge edilmesin

 - Son Güncelleme: 07.09.2019 Cumartesi 08:48
- A +

Farklı illerden aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde toplanıyor, oturma eylemi yapıyorlar. Dağa götürülen çocuklarla birlikte, kaçırılan asker ve polislerin anne- babaları da var.

Çocuklarını terör örgütünün elinden almak için seslerini duyurmaya, baskı oluşturmaya çalışıyorlar.

Bu çırpınışa ne kayıtsız ve tepkisiz kalınabilir, ne de destek vermemezlik yapılabilir.

'Neden başka yer değil de HDP ve neden kalkıp geldikleri Mersin veya Mardin değil de Diyarbakır' diyecek olursanız, bir cevabı var. Daha çok ses getireceğini düşündükleri içindir.

İsyanlarının HDP'ye yönelmesi de aynı nedenle açıklanabilir ve anlaşılabilir.

Bir anne, evlat acısıyla "Kandil HDP'dir" diyor. Bir baba, çocuğunun HDP tarafından kandırıldığını söylüyor.

Fakat HDP'yi sorumlu tutma nedenleri, HDP'den beklentilerini dışavuruyor aslında. Parti yöneticilerinin, alıkonan çocuklarını kurtarmalarına yardım edebileceklerini düşünüyorlar. HDP'nin, isterse yapabileceğine olan inancın yansıması.

Dağa çıkma, çıkarılma ya da kaçırılmalardaki aracılık rolünü yalanlıyor HDP adına konuşanlar. Zaten haksız olsalar, polis ve istihbarat takibine çoktan yakalanmış ve gereği yapılmış olmaz mıydı?

Ama bu, o çocukların dağdan kurtarılmaları için ellerinden bir şey gelmeyeceği anlamına gelir mi, hayır.

Zorla kaçırılanlara ya da kandırılanlara aracılık etmemiş olabilirler ama kurtarılmalarına neden aracılık edemesinler?

HDP'nin yapabilecekleri var, oynayabileceği bir rol var ve elini taşın altına sokmaktan kaçmaması gerekir, amenna!

HDP önündeki eylemin spontane gelişmediği, organize olduğu, partinin planlı karalama saldırılarıyla hedefe konduğu gibi savunmalarda doğruluk payı olduğunu varsayalım...

Yine de HDP'nin mağdur anne ve babalarla dayanışmasına engel mi?

Hiçbir gerekçe, ailelerin yanında yer almanın, HDP için hem vicdani ve ahlaki hem de siyasi bir sorumluluk olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ailelerin HDP'den talep ve beklentilerine gölge düşürecek tek şey, siyaseten istismar edilmeleridir.

Bağrı yanık annelerin feryadından yararlanmak, oluşan duyarlılığı HDP'yle siyasi hesaplaşmaya alet etmek, sadece o annelere ihanet değil. Sivil siyasetin güçlenmesini varlığını anlamsızlaştıran bir tehdit gören, bunu oldu olası istemeyen Kandil'in de ekmeğine yağ sürmektir.

"HDP Kandil'dir" suçlaması, HDP'yi rahatsız eder ve yıpratır ama Kandil'in tam da aradığı şeydir, zilsiz oynatacak kadar sevindirir.

HDP'ye karşı siyaseten köpürtülüp kullanılması yani araçsallaştırılmasının sakıncaları, daha saymakla bitmez.

Kayyum operasyonuna tepki eylemlerini bastırmak için eşzamanlı başlatıldığı, tesadüf olmadığı, terörle değil muhalefetle mücadele edildiği propagandasına bahane vermesi de cabası...

Medyadaki destek kampanyasının, Diyarbakır annelerinin eylemine böyle gölge etmeye hakkı yok.

Sanki HDP'den, Öcalan'ın seçim talimatlarına uymamasının acısı çıkarılıyormuş havası estiren bu gayretkeşlik, terörle mücadelenin altını oyar, akla zarar.

Demokratik siyaseti teşvik ve özendirerek dağdakileri legal alana çekecek yerde, HDP'yi kriminalize ederek illegal göstermek o ailelerin amacına hizmet eder mi, herkes bir daha düşünsün.

Amaç HDP'yi mi dövmek, sivil siyaseti mi cezalandırmak; yoksa dağdakileri mi bitirmek, dağa çıkışların önünü mü kesmek?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sermet Ilgaz 10 Eylül 2019 12:26
Akif Bey, HDP de PKK da Kandil'den yönetiliyor. Öcalan tablolarda kaldı. "Allah'la aldatmak" ya da "Atatürk'le aldatmak" ifadelerindeki gibi kullanılıyor sadece. Eksiltilmiş bilgi, çarpık bilgidir.
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 20:10
Siz hükümete ne yapmaması gerektiğini söylemek yerine, bu iş siyasallaşmadan, karar yazarları olarak oradaki annelere destek olmayı deneseniz, gazateci sanatci entelkektuel diye tanimladiginiz kisileri bu harekete destek olmaya davet etseniz olmaz mi? O zaman belki de siyasiler bu konu da geri plan da kalmaları gerektiğini anlar.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 23:34
Ne diyim size hdp ye pkk nazlı nazlı eleştiriler hükümete son gaz
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 21:16
türkiye siyasetinde en zorlu yollar hdp önündedir. örgütle araya mesafe koyacak, her kesimden oy alabilecek, aldığı oy oranının kıymetini bilip son 10/15 yılın seçmen profilini iyi analiz edebilecek beceriyi kazanmalıdır. kürt genç seçmeni 1980, 90 lar seçmenine benzemiyor artık, türk genç seçmenide öyle. herkes aklını başına almalı ve detaylı düşünmeli... omuz omuza alınacak çok yolumuz var, her kürt bölücü değil, her türkte öcü değil. birbirimizin gözüyle bakmalıyız yarınlara. zaten bu yakın, çok yakın. şaşıracaksınız...
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 18:17
Akif Bey yazılarını severek takip ediyorum. Demokratik duruşunuzu, hukukun üstünlüğüne olan inancınız takdire şayan. Bu yazınızda da terör örgütüne evlatlarını bir sekilde kaptıran ailelerin çığlıklarını gündeme taşıdınız. Elinize saglik. Fakat su hususta size katılmak mümkün değil. Pkk nın varlığını meşru gören acik ya da örtülü her türlü desteği sunan bir partinin çocukların dağa çıkarılmasında noktasında masum olduğunu iddia etmek safdilliktir. Bu gençlerin çoğunun beyni hdp 'nin karargahlarında yıkanıyor. Her turlu propagandaya maruz kalan gençler soluğu dağda alıyor. Tecrübeyle gorulmstur
AKP-MHP KOALİSYONU 07 Eylül 2019 18:12
Erdoğan Eskişehir'de konuşuyor : "HDP denilen partinin nasıl bir parti olduğunu, PKK'ın bu partinin arkasında ne emelleri olduğunu anlatmamız lazım." Yargı, bir işaretine bakıyor. Madem bu kadar zararlı kapattır. Yapmaz. O zaman, nasıl, sanal korku yaratacak ? Beka korkusu yaratamazsa, tabanını nasıl tutacak ? Aynı konuşmada şunu da demiş : “Sorumluluğumuzdaki bakanlıklarla ülkemizi en iyi şekilde yönetmeliyiz.” Duydunuz mu, AKP’nin sorumluluğunda olmayan bakanlıklar da varmış. Sizce, MHP’nin sorumlu olduğu bakanlıklar hangileri ?
musto 07 Eylül 2019 18:05
Ana ne yapacak çaresiz umut diye her taşa başını vuracak.Ya bizlere her Allahın günü nutuk çekenler bundan utanmıyorlar çaresiz anaları çakalların kapısına göndermeye çakal her zaman çakallığını yapacak.Avrupayı tehdit ediyoruz kapıları açarım ha biz göçmen deposumuyuz demek'ki aranızda bizlerden saklanan gizli bir anlaşmanız var.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 22:07
4
Kimseyi bir yere gönderemeyiz musto ? Sen kapını açınca, mesela Yunanistan da açacak mı ? Kim elini kolunu sallaya sallaya nereden geçip, nereye gidecek ? AB ile bir geri kabul anlaşmamız var. Bir sığınmacı, Türkiye’den, AB topraklarına yasa dışı yollarla geçerse onu geri almak zorundayız. Bir başka konu daha var, Erdoğan, AB, bize bekçilik için üç milyar Euro verdi, diyor; Avrupa Komisyonu Sözcüsü Natacha Bertaud ise 6 milyar Euro’luk yardım paketinin 5,6 milyarının Türkiye’ye aktarıldığını söylüyor. Gene bir cukka işi var anlaşılan.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:54
0
22.07 neyin kafasini yasiyorsun senin ulkenin birinci agzi 3 milyar verdi diyor karsidaki 6 verdik diyor sen ona inaniyorsun bizimkiler cukka falan cok ayip ve yazik bu hastalikli bir zihniyet gostergesidir kusura bakma
Halil 07 Eylül 2019 17:02
Acılı annelerin feryadı geç bile kaldı.Herkes bu sese kulak versin ve mağduriyetler giderilsin.Ey sanatçılar, ey HDP'liler yardımcı olun bu annelere!
Muhtefi. . 07 Eylül 2019 20:08
0
Sayın Cüneyt Özdemirin çok Şık açıklamısi var. Nerde bu AKADEMISYENLER,,Entellektüeller, Yönetmenler ,Sanatcilar vd niye gayet Haklı bir Arayışı,Feryadı duymuyorsunuz.(Isinize gelen mi lazım illaki) İç Politika, Siyaset üstü bu Terör belası. HAYATI DURDURAN. bizi Korkuya Hapsetmeye çalışan Vahşi Şizofren -Psikopatlar mi Yönlendirecek. .Azicik Insaniyeti olan duyarsız kalamaz. (Fikri, zikri ne olursa olsun) ..Ne zaman Destekleyeceğiz o Cesur HAKKINI,EVLADINI Arayan Yürekleri. !..TÜRKİYE AYAGA KALKMALI...TERÖRE DUR DEMELİYİZ. ..Acilen. !.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 12:53
Bu yazıya ne denir? doğru çok doğru denir! Akif bey bu yorumunuza canı gönülden katılıyorum hdp nin yapacağı çok şey var gerçek anlamda sivil siyaset vicdanlarda legalitesini ispatlamak gibi! bi sorunun olduğu hakikat sorunun paydaşları ve yaratıcıları bu halka karşı samimi olsunlar sonrası kolay biz bunu bekliyor ve talep ediyoruz
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 12:44
Sayın Beki, HDP'yi kırmamak için çok maharet göstermişsin.
Süheyl CALISKANOGLU 07 Eylül 2019 11:58
Günaydin Türkiye;Zorunlu deprem sigortasin da ZAM geldi.Iktidar bu zam kelimesinden hoslanmiyor,bunun yerine"fiat güncellemesi veya fiatinda degisiklik oldu'demeyi tercih ediyorlar,vatandasi da aptal yerine koyuyorlar. Kriz-miriz var,bunun icin devamli sizleri "zamliyoruz' demeye dahi yürekleri yetmiyor. Uzun lafin kisasi,Devletin kasasi" tam takir,kuru bakir' fakat ,yine de "itibardan tassaruf olmaz' derler,bunlar!..
Mustafa ALSANCAK 07 Eylül 2019 11:17
PKK’nın uzanamadığı bir yer yoktur. Senelerce önceydi Avrupa’nın bir şehrinde bir pizzacıda bir şeyler yiyelim diye beklerken sahibi bizi mutfağa götürmüştü. Bu arada epey zaman geçmişti ki mutfağın arka kapısından elinde bir kasa dolusu coca cola ile 25 yaşlarında birisi girdi. Pizza sahibi biz birşey ısmarlamadık falan diye birşeyler söylese de adam öylece duruyordu.. Sonra eğilip pizzacıya birşeyler söylediğini gördük. Pizzacının beti benzi atmış sapsarı olmuştu. Cüzdanını çıkarıp içinden çıkardığı paraları adama verdi. Ne oluyor diye sorduk: Eğer Parayı ödemezsen çocuklarını düşün demiş.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 10:25
AKP li belediye baskani disinda, butun belediyelere kayyum atanmali !! Konu vatansa...(hortumlama, yolsuzluk, ihale, vakif, rant) gerisi teferuattir...Medyanin zaten yuzde sekseninin politikasi, iktidara yag cekmek, muhalefete saldirmak, futbol haberlerini !! en onemli vatan ... konusu yaparak, secmeni paralize etmek !! Ahmet Hakan mesela Istanbula kayyum olarak atanabilir !! Yakisir !! Gerekce hazir !! Bld secimlerinde verilen oylar, yazar Emin Pazarcinin dedigi gibi tercih oyu degilde ... protesto oyu oldugu icin yok hukmundedir !! Hukuk- adalet -halkin iradesi de boylece yok hukmundedir !
musto 07 Eylül 2019 10:00
Bu halk devletin malını canını koruyamadığı dönemlerde kendini korumuştur koruyamayanlar ya batıya veye zoraki pkk teslim olmuştur.Asker terörü bitirip iktidara bundan sonrası sizin işiniz acilen ekonomik tedbirlerinizi alın.İktidar köye dönüş destek projeleri ile destek olacağı yerde adamların geçim kaynağı olan hayvancılık ve tütün ekme işleme tesislerini kapatıp başka bir alternatif yaşam kaynakları sunmamıştır.Kırsaldan çevre illere göç ile çaresiz yığılmalar. Bu genç nüfusu ,hava alanı ,otoban köprü yaptım laflarlarıyla karnını doyuramazsın 9000$ gelirleri yok bir yerlere giderler.
Karar Okuru 07 Eylül 2019 09:52
HDP'yi mağdur annelerin yanına koyma çabalarınız çok komik!
Mustafa 07 Eylül 2019 09:47
Hangi sivil siyaset? Hdp'mi sivil siyaset yapıyor? Millet vk. lerinin arabaları ile patlayıcı taşındı, bld. lerin asvaltladığı yollara bomba konuldu, "aponun heykeli ni dikeceğiz", "pyd sizi tükürüğü ile boğar" diyenler'mi? sivil siyaset yapıyor. Annelerin haklı mücadelesinin bile, hdp'ye nasıl +puana dönüştürülür diye uğraşmak kalemini silah gibi kullanmak manasına gelir. Bu nasıl fikri sarhoşluk böyle? Hdp pkk ile yollarını ayırdı, özür mahiyetinde açıklamalar yaptı biz mi duymadık? Tövbe edin tövbe biz sizi affetmeyeceğiz ama olaki rahmeti büyük ALLAH affeder.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 13:14
6
"Milletvekili arabalariyla patlayici tasindi" hikayesinin yalan oldugu binlerce kez kanitlandigi halde bunu dile getirmenizi ALLAH af edermi acaba.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 17:49
0
13.14, Ne yalanlanması, dalga mı geçiyorsun.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 09:35
Çok yerinde bir yazi! Uyarilar çok önemli. Agzina saglik Akif Beki!
ahmetmehmet 07 Eylül 2019 09:24
Açık söylemek gerekirse ben ailelerin ardı ardına böyle eylemlere başlamış olmalarını tesadüf olduğuna inanmıyorum. Arkasında AKP'nin olduğuna ve kayyum atanması nedeniyle yapılan protesto gösterilerinin bastırılması/dengelenmesi amacıyla planlı olarak yapıldığı kanısındayım. bütün bunlara rağmen o insanların çocuklarının getirilmesini istemeleri kadar doğal bir şey de olamaz. bence devlet yetkilileri bu işten siyasi rant elde etmeye çalışmayı bırakmalı HDP'lilerle birlikte o çocukların ve esir alınan polis ve askerlerin geri getirilebilmesi için ortak bir çalışma başlatmalı.
Mustafa ALSANCAK 07 Eylül 2019 09:22
Çocukların dağa kaçırılmasından Hdp haberdar olmaz mı ?Kandil onların esas kararların alındığı yer! Anneler boşuna bekliyorlar. Gençleri PKK onları dağa götürdüğü andan itibaren Türk devletine karşı gerilla eğitimine sokuyordur. Dağa kaçırılanları piknik yapmaları için kaçırmıyorlardır.Gerçekten bu kaçırma olayları olurken bizim MİT ajanları ne işle meşguller ki? Mit dediğimiz gizli servis elemanları HDPye bile sızıp olanlardan bilgi sahibi olmaları gerekirdi. Nedense bizimkiler şu kandili ortadan kaldıramadılar. Hdp’nin PKK ile organik bağı olmamış olsa böyle iç içe olabilirler mi?
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 10:29
7
Kimse dağa çıkmasın, çıkartılmasın; zorla da, gönlünce de. Ancak, HDP önünde eylem yapılmasının "siyasi"ler tarafından beslendiğini de görmezden gelmeyelim. Oğlu dağa "kaçırılan" bir baba, HDP önünde eylem yapıyor ve diyor ki : “Herkesin gözü önünde oğlumu aldılar. Hem de belediyenin arabasıyla.” Bu şovmenin doğru söylediğine inandığımız anda otomatikman şuna da inanmak zorundayız : Şehrin göbeğinde kamu araçlarıyla insan kaçırılmasına göz yumarak, Erdoğan, dağı beslemektedir. Hayır, olamaz. Erdoğan beceriksizdir ama vatan haini olamaz.
Muhtefi. . 07 Eylül 2019 08:57
O çocuklar gidmez di, birileri Gaz vermese, ne anlar 15-16 yaşında çocuk politikadan, ver Silahi eline Dünyayı Ancak ben düzeltirim sanır. Butün çocuklar öyledir. Kanı kaynar. Denizde olmadık yerden atlar. Agaclara tırmanır, vb Delikanli deriz ..ama siyasete kurban gidiyor bu çocuklar YAZIK. !!!...ANNELER ELBETTE. .ARAYACAK. ARAMALI. ..DESTEK OLMALIYIZ. ..HER YERDE. ..BU FERYADA. ...!!!...**.çocuklar ölmesin.**..ÇOCUKLAR. gülsün, oynasın diye. !!!...
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 12:17
6
Beş para etmez şovmen siyasilerin kampanyalarına 100 binler hibe eden sözde sanatçılar niye ortada yok. Yoksa burda konser parası mi yok
Muhtefi. . 07 Eylül 2019 14:23
1
Katılıyorum. 100%..ÇİĞ Gibi büyümesi lazim oysa. Parti, politika, gizli ajanda olmadan TERTEMİZ BİR YÜREKLE. Bütün Topluma Mal olmuş insanlar katılmalı. !....Çocuklar ve kimse DAĞLARDA TELEF OLMASIN. ....Bu Topraklarda Sevgi, Saygı, Hoşgörü ile yaşayalım HEPİMİZE FAZLASIYLA YETER. ..Herturlu ayrılığın, gayriligin, fitnenin ,fesadin Zihniyeti olamaz, mesrutiyetide. !!..Lanetler olsun Ayrılık Gudenlere.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 08:09
Türk kadınının, Kürt kadınından öğreneceği ne kadar da çok şey var. Hele hele söz konusu siyaset ise, eylem ise. Mesela, dört beş sene önce, bu tip bir eylem yapsalardı, Erdoğan’ın evinin önüne otursalardı, çocuklarımızı İŞID’in (O, DAEŞ, derdi.) elinden kurtar deselerdi, Erdoğan da devreye girer, MİT’e talimat verir, “şehadet ve cennet” pazarlaması yaparak IŞİD’e militan devşirenleri toplatır, giriş çıkışı kontrol altına alır/sınırları tutar (Suriye sınırının Türkiye kısmında güvenlikli bölge oluşturur.) on binlerce kişi ölmemiş olurdu.
Adem 07 Eylül 2019 07:57
Devletin tek derdi var. “ Kürt anasını görmesin”. Kürt birşeye sahip olmasın da, ne olursa olsun. Bu kadar israil ve abd’ye düşman değiller bu akp’ci ve mhp’ciler
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 06:04
Çocukları dağa götürülen anne babalar eylem yapmakta geç bile kaldılar. Güneydoğu insanlarının teröre ve destekçilerine şiddetle karşı çıkmaları hem kendileri hem de ülke menfaati için çok iyi olacaktır. Devlet de asayişi diğer bölgelerde nasıl sağlıyorsa bu bölgede de sağlamalıdır. HDP siyaset yapacaksa terörle arasına mesafe koymalıdır. 2015 haziran seçimlerinde fırsat verildi ama kötü kullandılar.
Emre 07 Eylül 2019 05:38
Bir yazarın, aynı yazısı içinde, kendi kendisini kaç sefer tekzip edebileceğinin numunesi bir yazı olmuş. Tebrik ederim.
Faik Güleçyüz 07 Eylül 2019 04:25
PKK,Türkiye'de silâhlı mücadeleyi bıraksın.Hem de acilen. Selâm ve sevgilerimle.
ALi baba 07 Eylül 2019 01:24
Devletin, kürdü, kürde kirdirtma, politikasi,,cocuklar cikmišsa DAGLARA, kendi istegiyle dönerler bir gün, Devlet politikasi, bir Kürd düšmesin bizim KARAKOLLARA, Düštünmü KARAKOLA Alirsin solugu DAGLARDA
Mehmet Atay 07 Eylül 2019 00:54
" zorla kaçırıldılar " vurgusu ne Sayın Beki Kaçırılma gönüllü nasıl olacak
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 08:41
3
TÜİK araştırmalarına göre Türkiye’min en mutsuz illeri, işsizliğin zirve yaptığı iller, o iller. Bir "zor" nedeniyle çıkmış olamazlar mı ? O "zor"un çözümü için devlet ne yapmıştır sorusuna cevap arayalım mı ? Otuz sene önce o bölgede çalıştım. Batman'da çay içmek için bir sandalyeye oturmaya görün, boyayalım mı abi, diyen çocuklardan biri gider, biri gelir. Yorgundum. Birine kızdım. Yok mu oğlum, sizin başka işiniz, dedim. Var abi, dağa çıkmak, dedi. Dağ hala, çocuklarımız elimizden alabiliyorsa, otuz senedir, bir şey değişmemiş demek ki…
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 00:32
Bizim gizli servis ne yapar? Merak ediyorum. Fetö elemanlarını dünyanın öbür ucundan alıp getiriyor. İşe alımlarda adamın yedi göbek kütüğünü çıkarıyor, olumsuzsa işe alınmıyor. Güneydoğuda çocuklar hdp aracılığıyla dağa pkk ya gönderiliyor. Analar ağlıyor, büyük bir trajedi yaşanıyor. Irak, Suriye, Gürcüstan vs operasyon çekiyoruz da kendi ülkemizde ne yapıyoruz? Mit politize mi oldu? Bu çocuklar dağa elini kolunu sallayarak mı gidiyor? İha, siha, drone ve istihbarat elemanlarına nasıl yakalanmıyorlar? Bunun hesabını kim, nasıl verecek?
HDP, en nihayetinde siyasi bir parti ve dayanıp temsil ettiği bir kitle var, istenildiği kadar tukaka edilip suçlansin bu gerçek değişmeyecek, eşbaşkanları dahil bir çok miletvekili ve parti yöneticisi tutuklanmış hergün en ağır hakaretlere, tehdite ve iftiraya uğrayan bu yapıdan NORMALİ beklemek ne kadar doğru. Bir insanın önce ayaklarını kırıp, sonrada niye koşmuyorsun demeye benziyor . Tüm bunlara rağmen geliyorsa elinden birşey onuda yapsın isterim....
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 16:17
5
Hdp nin de işi zor. Çocukların peşine düşse, bakın işte pkk yla işbirliği yaptığı için buldu diye eleştirilir, ilgisiz kalsa yine eleştiriliyor. Diğer kaybolan çocuğu devlet nasıl bulmuşsa bunları da o yöntemle bulmalı. Devletin hdp nin yardımına muhtaç olması ona yakışmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN