Back To Top
Ekonominin uçtuğuna inanmıyormuş Diyanet

Ekonominin uçtuğuna inanmıyormuş Diyanet

 - Son Güncelleme: 17.01.2020 Cuma 08:26
- A +

Şeytan ayrıntıda gizliymiş yine, detaycı bir arkadaşım uyarmasa benim de gözümden kaçacaktı, Diyanet'in faiz fetvasında ekonominin geleceğine dair cesur bir tahmin de yürütmüş hocalar. 

Hem de ne tahmin!... 

Şu satırları, arasında ve arkasında saklı varsayımlarla birlikte tekrar okuyun:  

"Bir zaruret bulunmadıkça, İslam'da faiz almak da vermek de caiz değildir, kesin olarak haram kılınmıştır...Oysa TOKİ projelerinde, peşinat haricindeki tutar kamu bankaları tarafından kredilendirilmekte olup devletin bu borçlandırmadaki amacı faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşının ev sahibi olmasına yardımcı olmaktır...Bu projelerde, devletin  verdiği borçtan kar etme amacı olmadığı gibi, aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra daha düşük değerde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslam'ın haksız kazanç saydığı ve şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projelerinde gerçekleşmemektedir...Belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda bu projelerden yararlanarak ev almak caizdir, faizli işlem kapsamında değildir." 

Kesin haram kılınan faiz, hangi hal ve şartlarda, nasıl caiz olabiliyormuş; şimdi bir daha üstünden geçelim mi? 

Zaruret olacakmış... 

Kamu bankası verecekmiş... 

Paradan para kazanma yani kar amacı güdülmeyecekmiş... 

Niyet ve amaç önemliymiş, sonuçta onlara bağlıymış... 

Bingo! Ben de sizin gibi tam olarak bu kriterlere takıldım.  

Yine sizin gibi, haram faizi bile helal yapan zaruret kriterinin, sağlık mecburiyetinden oturarak namaz kılması gerekenler için camilerde tutulan tabureler yasaklanırken niye hatırlanmadığını da merak ettim?  

20-01/17/12.jpg

Garip gurebayı ev sahibi yapmak kadar inşaat piyasasının çarklarını döndürmeye de yardımcı olan, ön açan bir izin, faiz fetvası.  

'Yok mu bir oluru, kolaylaştırsanız' sorusuna, 'yeter ki niyet halis, amaç düzgün olsun' şartıyla büyük kolaylık sağlanıyor, oluru gösteriliyor, faiz haramına bile istisna getiriliyor da...Zorunluluktan oturarak namaz kılacakların camiye gelme niyeti niye halis, amacı niye düzgün kabul edilmiyor? Faizle ev satan müteahhitlerde görülmeyip namaza gelenin niyetinde görülen nasıl bir bozukluk ve fesat var ki camileri kiliseye çeviriyor diye tabure izni kaldırılıyor? 

Şu dahi geldi aklıma; kamu bankası, zararına kredi kullandırıyorsa orada haksız kazanç nasıl olmaz? Zararı kim karşılayacak? Açık, kimin kesesinden kapatılacak? Evi alan başkası, satan başkası ama faizi, TOKİ projesinin yanından bile geçmeyen günahsız vatandaşa ödetiliyorsa haksız kazancın daniskası sağlanmıyor mudur?  

Hepsini ben de düşündüm, evet. 'Adamına, yerine göre hukuk uygulamalarından yakınırken başımıza bir de adamına, yerine göre fıkıh mı, fetva mı çıkacak' bahsi dahi geçti aklımdan. 

Fakat ne yalan söyleyeyim, soğanın cücüğünü ıskalamışım. 

Tam şurası: "Bu projelerde, devletin  verdiği borçtan kar etme amacı olmadığı gibi, aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra daha düşük değerde tahsili söz konusudur." 

Vay vay vay!..Yani Diyanet, milli paramızın kur ve enflasyon karşısında değer kaybedeceğine, ekonominin kötü gideceğine kesin gözüyle bakıyor. Satın aldığı beklenti bu. 

Din İşleri Yüksek Kurulundaki muhterem hocalar; hangi finans mütehassıslığı, hangi iktisat uzmanlığıyla bu cümleyi kurdu bilmiyorum. Belki de sezgi ve hissiyatları kuvvetlidir. Ancak, ekonomi için parlak bir gelecek öngörmedikleri açık. 

Paramızın şahlandığına, ekonomimizin kanatlandığına fetva makamı da inanmıyormuş. Kırk yıl düşünseniz, faize şartlı izin veren bir fetvadan bunu çıkaracağınız aklınıza gelir miydi? 

Pandispanya gazetesinde onur istifaları

Fısıltı gazetesi gibi bir deyim pandispanya gazetesi; yalan ve uydurulmuş haber yayanlara, kek kabartır gibi köpükten balon üfürenlere deniyor. 

Kara propaganda aygıtına dönen bizim pandispanya gazetelerini kastetmiyorum, yalanları çıktı diye tınacak değiller. Pişkinlikte üstad-ı azamlığa yükseldi yükselecekler... 

Fakat kim derdi ki propaganda görevinde bizimkilerden aşağı kalmayan İran pandispanyaları, gün gelecek ciddi sarsıntı geçirecek? Hiç bekler miydiniz? 

İran devlet televizyonu IRIB’de çalışan üç kadın sunucunun görevi bıraktığı, kaç gündür yankılanıyor.  

Ukrayna uçağı yanlışlıkla düşürülmüş, ardından gerçek saklanmış, halka ve dünyaya yalan söylenmiş, skandal facia acemice örtbas edilmek istenmiş ama bu bile becerilememişti. İşte bu son korkunç yalana alet edilen ve utanca boğulup zorda kalanlar tepki olarak istifa ediyor.   

İranlı sunucuların onurlarını kurtarma çıkışları bizde de pek hoşa gitti, medya sitelerinde sevinçle karşılandı. 

Hatta Guardian’dan rivayete göre, Kanal 2’nin  ünlü yüzü Gelare Jabbari, “İnsanlarımızın öldürülmüş olduğuna inanmak benim için çok zor. Bunu geç fark ettiğim için beni bağışlayın. Ve 13 yıldır size yalan söylediğim için beni affedin” notu da düşmüş Instagram’a. 

Zahra Khatami ile Saba Rad gibi iki TV kıdemlisi daha özür dileyerek geri dönmemek üzere ekrandan çekilmişler.  

Kıssadan hisse; pandispanya gazetelerine güven olmaz. Kaderlerinde yazar ki ‘her pandispanya bir gün çöküşü tadacaktır.’ O gün, süper yalanların bile taşınamayacak hale geldiği, vicdan ve haysiyet eşiklerinden taşa taşa kalan son tahammülü de aştığı gündür. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Efedamat 18 Ocak 2020 16:53
Yazınızın diyanet ile ilgili kısmı içimdeki yağları eritti. Tam onikiden vurmak böyle olur işte. Sigara haram faiz helal bu ne ya. Kendinizi müçtehidmi sanıyorsunuz. Bir işlemde faiz lafzı geçiyorsa o işlem küllün caiz değildir. Bir tiyatro oyunü vardı.insanlar ve soytarılardı adı ulvi alacakaptan yazmıştı. Bir sahnesinde rus işgalindeki afganistanın kukla lideri babrak karmal bir konuda fetva istiyor kendi gibi kukla fetva kurulu sayın başkanım fetvanız farzı ayınmı olsun diye soruyordu. Allahını haram kıldığı faiz müteahhitlere kaynak sağlamak için helal kılınıyor.
kararlı okur 17 Ocak 2020 20:33
AKP den sonra resmen diyanet te insanları dinden soğutmaya başaldı.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 20:06
Aboooow !!!! memlekette ne çok fetva makamı var. Küllün ulemaymışda haberimiz yok.
Zokur 17 Ocak 2020 19:39
Diyanetin bir sonraki fetvası, "vergilerini kullandığımız alkollü içecekler helaldir" olursa şaşırmayacağım!..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 17:26
Tüm kurumların dejenere olduğunu düşünürken Diyaneti bunun dışında tutuyorduk. Görülüyor ki o da bitmiş, yani sözün bittiği yerdeyiz artık....
okur 17 Ocak 2020 16:40
birisi dinde reform yapmak lazım günün şartlarını uymuyor demişti hatırladınız mı reform başladı, ben demiyorum faiz haramlık tan çıktı! ( haşa)
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 15:42
İşte o pandispanya gazeteleri her gün millete kek yediriyor, yazarları da hazineden verilen parayla alınmış gazeteden hazine maaşı alıyor. Devlet memuru sayılırlar.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 15:35
Yolsuzluk haram değil. Rüşvet hırsızlık zaten normal. Faiz desen o da artık farz oldu. Bundan rahat din mi var. Ye, iç, çal, çırp, hiç birşeyi kafana takma. Saray tipi ıslam. Harika bir rahatliktayiz.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 19:24
1
Ondan sonra dinden imandan söz edince,gençler "istemez,sende kalsın" diyorlar haklı olarak..
Haber Kanalini aciyorsun,RTE "nutuk atiyor'yine!..Diger kanallar da ayni ses, ayni sima !..Spor Kanalini aciyorsun,Spor Bakani "nutuk atiyor' iltifatlar yagdiriyor,kime "malum'böyle bir ülke olamaz,vicik vicik yalakalik almis basini gidiyor...
Bazi insanlar vardir,TV'de sesini ve yüzünü dahi görmek istemeyiz. Bu iktidar döneminde bu tipler mantar gibi cogalmaya basladi.. Bunlara bir sahis daha eklendi benim listemde.Bu Diyanetci zat-i muhterem.gercekten adi nedir bilmiyorum,ögrenmeye de hic niyetim yok,degmez biliyorum..
karar 17 Ocak 2020 13:08
diyanetin bu kararını kabul etmiyorum,saygıda duymuyorum.
Vehbi 17 Ocak 2020 13:00
Anlayış katsayınız su yüzüne çıkmış.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 12:19
Camilerden sabit oturakların kaldırıldığı doğru. Ama taburelerin, özellikle katlanabilir taburelerin kaldırıldığı koca bir yalan. Maalesef buna alet oluyorsunuz. Bir karar okuru olarak adaletten şaşmamanızı beklerdim.
KaRAR OKURu 17 Ocak 2020 14:06
0
İhtiyar sakat amcalar ellerinde tabure ile beş vakit sokak sokak gezsinler yani. Dinde bu eziyete dair bir çok hüküm var. Vicdanınızı sorgulayın derim.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 11:37
Fetva vermeden önce gözucuyla bir Saraya bakıyorlar ondan sonra fetva veriyorlar. RTE sigaraya savaş açıyor bunlar fetvayı basıyorlar hemen sigara haram. RTE inşaat sektörü zorda, hareket lazım inşaatlar başlasın ekonomi canlansın millet sinirlenmeye başladı diyor bunlar kamu bankasından çekilen kredi faiz sayılmaz fetvasını hemen basıyor.
Pesimist 17 Ocak 2020 16:34
0
Aslında bu sadece Erdoğan ile olan bir şey değil. Abbasi halifesi Me'mun Kur'an'ın mahluk olduğunu ilan ettiğinde Ahmed b. Hanbel gibi kabul etmeyenler dövülmüş, saray ve şatafata karşı olan Ebu Zer sürgün edilmiş, çok eziyet çekmiş. Ali Şeriati'nin "din dine karşı" eserini okursanız melenin dininin daima var olduğunu, Peygamberin tebliğ ettiği dinin ise hakim olamadığını anlarsınız
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 11:32
İslam hukukunun kaynaklarından "kıyas" tan hareket ederek şartlar nedeniyle evlenemeyenlerden devletin kâr amacı gütmeyen "evler" açması talebi gelse Diyanet'imiz olur verir mi acep?
Iran televizyon spikerleri istifa etmisler.Yalan haber verdikleri icin.. Bizde böyle bir "salgin 'baslarsa,AHaber,TRT,CNNTürk,24,Beyaz TV spikerleride istifa ederlerse issizler ordusu cok daha güclenir,zaten milyonlarca issiz olan ülkede yeni bir issizler ordusu ortaya cikar.Yalan haberlere "tam gaz'devam etsinler, maaslarini tikir tikir alsinlar,gelecek secimlere kadar dayansinlar..Ondan sonra nasil olsa yalan söylemelerine gerek kalmiyacak !..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 10:24
Biz de faize olur veren diyaneti tanımıyoruz. Onun camisindeki siyasallaşmış hocayı da tanımıyoruz. Halka hizmet yerine maaşını düşünen zavallı hocaları ne yapalım. Saraydan emir gelince Kur'an hükümlerini unutup çıkara uygun hareket eden bu sahte mübarekleri ne yapalım.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 10:19
Bir ölçüm aleti olsa şu iktidar ve onlara yalakalık yapanların müslümanlığı sahte çıkacak. Maalesef cahil toplumu da kendilerine benzettiler. Dinle aldatmak hala prim yapıyor. Osmanlı padişahları da Mısırlı Arap din alimlerinin etkisine girdikten arzu ettikleri fetvaları bir bir çıkarttılar. Yeni padişahımız arzu ederse istediği fetvayı çıkartır. Çatlasanız da patlasanız da çıkartır. Ülke sizin benim değil nasıl olsa. Biz o ülkeyi kaybettik. Yeni sahibi ister boyar ister sıvar. Diyanet mi, hadi ordan be.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 09:56
Beton icin her sey mübah. Sonunda dinide betona uydurdular. Ee sultanin kapi kullari din ve iman dinlemiyorlar.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 09:33
Kuran, sizden hiç bir uçret istemeyenlere, uyun diyor.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 09:25
Bu durumda ekonomi iyileşir veya faizler artarsa Diyanet tekrar "tamam artık faiz tekrar haram oldu" fetvası verecek mi diye merak ediyorum.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 08:57
Ama biz Diyanet’in uçtuğuna inanıyoruz, hem de altında halı bile olmadan.
Süheyl CALISKANOGLU 17 Ocak 2020 14:27
1
Diyanet ucuyor, ucan haliyla degil,vatandasin vergileriyle bir ucak kiralandi(800.000 TL'si)Cibuti'ye uctular,neymis bir cami'nin acilisi icin.. Böyle bir iktidar Türkiye Cumhuriyet tarihin de yok,olmadi..
Fikret 17 Ocak 2020 08:52
Laik bir devlette, herhangi bir uygulamanın haram olup olmadığının sorulması tam bir skandaldır
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 08:46
Yanlış bilgi tabureler kaldırılmadı isteyen taburesini alıp saflar arasında namaz kılabiliyor fetva bu şekilde yasaklanan caminin Bir kısmını sabit tabureler le kapatmak
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 11:51
0
Yaşlı amca elinde her vakit tabure mı taşıyacak Allah aşkına. Camide bir kaç sıra veya tabure dursa kilise mı oluyor? Bu kadar mı kiliseden farkı?
Pesimist 17 Ocak 2020 16:36
0
Takıldığın noktaya bak. Koskoca diyanet Kur'an'a zıt fetva veriyor diyor hâlâ tabure diyorsun kardeş..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 06:42
Kurum tamamen politize edildi. İl Müftüleri siyasilerin nufuzuyla makam alıyorlar liyakat aranmıyor.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 02:46
Türkiye de dinin siyalastigin açık göstergesi diyanet..şaşırdık mı hayir..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 01:22
TEK PARTİ DÖNEMİNDE. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI VE BAŞKANLARI.. DİNİN DEĞİLDE DEVLET VE PARTİ MENFAATLERİ YÖNÜNDE HAREKETE ZORLANIRDI....AMA BU ATAMALI BAŞKAN ESKİ BAŞKANLARDAN DAHA MI YUMUŞAK ÇIKTI....SANMIYORUM AMA ŞURDA BURDA DALGA GEÇİLİYOR...BU ONURUMA DOKUNUYOR.,, ARTIK KAHVELERDE BİLE ELEŞTİRİLDİĞİNE . ŞAHİT OLDUM..BU BAŞKANLIĞIN SAYGINLIĞINI ZEDELER DÜŞÜNCESÜNDEYİM..EĞER İSLAMA BİRAZ İNANCINIZ VE SAYGINIZ VARSA İSTİFA EDİN...
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 08:08
1
01.22 yazan arkadaş,milletin dalga geçmesi neden üzüyor sizi! Baakın adamların tanrısı,kitabı,hocaları farklı.Yeni bir din ve Tanrısı olan kitapsız din!Kendilerine göre konuşuyor..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 08:37
4
Büyük harfle yazmak bağırmak anlamına gelir. Lütfen bağırmadan konuşun. Teşekkürler.
KARAR OKURUYUM 17 Ocak 2020 01:14
"Şu dahi geldi aklıma; kamu bankası, zararına kredi kullandırıyorsa orada haksız kazanç nasıl olmaz? Zararı kim karşılayacak? Açık, kimin kesesinden kapatılacak? Evi alan başkası, satan başkası ama faizi, TOKİ projesinin yanından bile geçmeyen günahsız vatandaşa ödetiliyorsa haksız kazancın daniskası sağlanmıyor mudur? " Niye şaşırıyorsunuz ki, A Ka Pe sayesinde yıllardır elektriği başkaları kullanıyor, onların faturasını kendi faturası ile birlikte dürüst abone ödemiyor mu?
Yıllarca çalışmış, üretmiş ve vergi veren biriyim, bu vergimden diyanete gitmiş bir kuruşum varsa HELÂL etmiyorum... hadi diyanet bunada bi fetva bulsun.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 09:03
1
O böyle kaynağından lüpletilen şeylere değil, yenilip içilecek, götürüleceklere buluyor fetva.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 11:36
0
Vergilerim yiyenlere haram olsun. Boğazlarında kalsın. Cehennemde de hesabı sorulsun.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 00:32
Su "zaruret" tanimi o kadar genisledi, lackalasti ki.. İslam'da zaruret acliktan "ölmemek icin!" yenen birkac lokmaciktir, bir gunluk minimum ihtiyacini (ekmek gibi) karsilayacak kadar dilenmektir.. bu ne lan, aylik 5.500 tl geliri olacak, "zaruretten, mecburen" faize bulasacak!.. Allah muhafaza, iyi o zaman biz de mecburen fuhus yapip uyusturucu satalim, inanin ayni sey, ev almak icin boyle agir haram ancak sokakta kalma esiginde olabilir.. gene kurnazlikla muslumanlari harama alistiriyorlar, hem insaat hem bankalar yasasin diye dinimizi olduruyorlar.. bu baska bir din, İslam degil!
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 02:48
0
Maalesef zaruretten Diyanet faize, rüşvete, yolsuzluğa bir kulp takıp haram diyemiyor. O zaruretin ne olduğunu biz biliyoruz. Diğer zarurette başkanının zırhlı, buzdolaplı en lüx Mercedes’e binmeye devam etme zarureti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN