Back To Top
‘Erdoğan sayesinde’ diye diye

‘Erdoğan sayesinde’ diye diye

 - Son Güncelleme: 30.04.2019 Salı 09:04
- A +

Attila İlhan’ın “Sayende sayeban olduk İstanbul şehri” dizesini keşfetmedi daha ‘reisçi’lik namına kişilik kıyımı yürütenler. Yoksa çoktan uyarlayıp “Erdoğan’ın gölgesinde gölge sahibi olanlar” diye bir başlık açmazlar mıydı?

Saye, gölge demek. Sayesinde ise gölgesinde yani kayırması ve torpiliyle...

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde, önceki cumhurbaşkanlarının tanıtıldığı bir bölüm var. Kendisine ayrılan bölümde, Abdullah Gül’ün şahsi internet sitesine verilen link kaldırılmış.

Beştepe Gül’le bağlantıyı kesti, ipler koptu gibi birtakım iddialı laflara dayanak ediliyordu dün.

Bu bir tepkiyi mi yansıtıyor, ‘duyan duymayan kalmasın, son ilişiğimizi de kestik’ mi demek? Beştepe, Gül’le irtibatlarının sonlandığını ele güne karşı bu yolla mı açık etmek istiyor? Zamanlaması manidar mı, ne zaman yapıldı?...

Ali Babacan etrafında yeni bir parti kurma hazırlığında olduğu konuşuluyor bir süredir Gül’ün. Başı Babacan çekecek, Gül himaye ve gölgelik sağlayacak gibi teyide muhtaç spekülasyonlar...

Link kaldırmanın bu senaryolara erken bir cevap mı olduğu, rest çekme mesajı mı içerdiği hayli tartışma götürür.

Bu anı bekler gibi sabırsızlanan yorumlardan daha ilginç olansa, hızlı reisçilik adına kılıç sallayan fedailerin aceleciliği.

Gül, Davutoğlu, Babacan; hangisinin adı sivrilir de öne çıkarsa hurra onun itibarına yöneliyorlar. Nankörlük, ihanet ve vesafızlık suçlamaları üzerine kurulduğu için, hep aynı basmakalıp klişeyle başlıyor kesip biçme saldırıları: Erdoğan sayesinde...

Hiç kimseyken Erdoğan sayesinde bir kimliğe kavuşmuşlar, geldikleri her yere Erdoğan sayesinde gelmişler. Erdoğan sayesinde bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olmuşlar; her ne ikbal gördülerse ona borçlularmış.

Gogol’un Palto’sundan çıkan Rus edebiyatçılar gibi, hepsi Erdoğan’ın gölgesinden çıkmışlar vesair.

Hadi, ucu Cumburbaşkanı Erdoğan’a da dokunacak bir argümana sarıldıklarını idrakten yoksun bunlar. Düştükleri açmazı hatırlatan bir büyükleri de mi olmaz!

AK Parti’nin kurucu troykasını oluşturan üç ismin üçü de Erbakan tarafından siyasete kazandırılmamış sanki...

Aynı mantık Erdoğan, Gül ve Arınç üçlüsü için geriye doğru işletilse ne diyecekler? 

Milli Görüş partilerindeyken il başkanı, milletvekili, belediye başkanı ve bakan oldularsa bu makamların hepsi onlara Erbakan tarafından mı bahşedilmiş sayılacak? Birer lütuf ve ihsan gibi mi görülecek? Milli Görüş’e hiç emekleri geçmemiş, vizyonuna katkıda bulunmamışlar, dişleri tırnaklarıyla yükselmemişler, ortak oldukları başarılarda kendi kabiliyet ve çabalarının payı yokmuş, bütün şeref payelerini lider mi ikram edip dağıtmış kabul edilecek?

Efenin hakkını efeye vermek için, kızanlarının hakkını yemek şart değil oysa. ‘Efeyi efe yapan kızanlarıdır’ denmiyor haybeye.

Her şeyi liderin ‘süper kahraman’lığına mal etmek, günün sonunda Erdoğan’ın liderlik vasıflarına da büyük haksızlık.

Rahmetli Erbakan tek başına Milli Görüş’ün efsane lideri olmadı, kadrosuyla oldu. Ehliyet ve liyakat sahiplerinden doğru kadroyu toplayıp yönetmek de liderliğin olmazsa olmaz özelliklerinden.

Erbakan Hoca varsa vardılar, yoksa yok mu oldu önünü açtıkları? Onsuz bir hiç miydi hepsi, olmasaydı hiçbiri olmayacak mıydı?

Birlikte yola çıkılanların iradesine ve geleceklerine ebediyen ipotek koyan, sonsuz diyet borçlandıran sakat bir mantık. Bir tuzak hatta.

'Bize bugünümüzü sağlayan ulu lider' rüzgarı estirerek kadrosunu hiçleştirirken lideri de yalnızlaştıran bir tuzak. Asıl fitne, liderin etrafını bu kişiliksizleştirme ameliyesiyle boşaltmak olmasın?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık
yılmaz 01 Mayıs 2019 18:39
Erdoğan, aynı batıdaki gibi, siyasi olarak daha lise yıllarından en çekirdek kadrodan yetişmiş tam anlamıyla ‘kurt’ bir siysetçi iken, Gül, Arınç, Davutoğlu, Babacan gibi kişiler hasbelkader siyasete girmese, birisi tarafından siyasetin içine çekilmiş olmasa isimlerini belki de hiç duymayacak olduğumuz kişiler. Bürokrat olarak ülkemize yararlı olabilirlerdi ama siyaseten Türkiye’nin çıkarlarına sahip çıkma konusunda zayıf kalıyorlar maalesef.
KARAR OKURU 01 Mayıs 2019 11:35
Akif bey, bu gazetede özgürce yazıyorsunuz. Hürriyet, Milliyet, Sabahta da olsa özgürce yazardınız.Burası sonuçta özgür bir ülke.Kuslar, sinekler, rüzgarlar özgür...Ama yine de dikkatli olmalı, Eşek arılarının saldırılarına dikkat etmeli.Sonucta özgür ama pelikangiller diye çeteleri unutmamak lazım. ..
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 22:48
Birinin sayesinde bir yere gelenler, sanıyorlar ki herkes onun gibi birinin veya birilerinin sayesinde gelmiştir. Bence bu şekilde konuşan kişileri hiç yazıp da gündeme almaya değmez. Herkese bu lafları söyleyenlerin kendi kişilik özelliği ile bir yere gelmediğini birilerinin sayesinde geldiğini biliyor.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 22:00
Doğru söze ne hacet
engineer 30 Nisan 2019 20:40
Tayyip Erdoğan'ı siyasi kariyeri boyunca 3 kez seçim kaybetti. Erdoğan'ı sandıkta yenen tek kişi SHP'li Hüseyin Aslan oldu, demekki neymiş? erdoğan kendi sayesinde beyoğlu seçimlerini kazanamamışmış.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 20:32
Konu ile çok alakasız ama Suriye ile ilgili bir yazı yazsanız kafam karışık mesela özgür Suriye ordusunu destekliyoruz da neden? Bir ülkenin bir ordusu olur dışardan bir bir ülke başka ülkede kurulan silahlı yapıyı desteklerse o ülkede iç savaş çıkar ! Adı bile sanki resmî ordu gibi lanse ediliyor öso aslında devlete karşı gelen bir takım silahlı gurup !
yılmaz 01 Mayıs 2019 18:44
0
gündemi biraz geriden takip ediyorsunuz sanırım. bu konular 5 yıl önce çok tartışılmıştı!
ali namlı 30 Nisan 2019 18:39
Akif kardeş, inan ki bu konular kalem oynatmaya değmez,ne diye vaktini harcıyorsun .Ne halleri varsa görsünler !
yaya 30 Nisan 2019 16:57
bir insanin bir noktaya tırnaklarıyla kazıyarak, badireler, sıkıntılar aşarak ulaşması var birde birinin elinden tutarak bir noktaya ulaşması var şimdi ikisi ayni mı değil Sen ne kadarda iyi biri olsanda seni oraya getiren kişinin gölgesinden kurtulamazsın helede bu adam emekli olmamış hala aktif siyasette ise maalesf davutoğlunun durumu da böyle erbakan ile erdoğanın durumu biraz daha farklidır Çünkü erdoğan erbakan ile yolları daha erken aıirdı ve basbakanlık ile belediye başkanlıği bir değil tabi
suleyman 30 Nisan 2019 16:00
bız onlarıda bılıyoruz ney miş zor gunde kayıklar gıc atar o mısalı herkez bır yana savruluyormuş. makam mevkı olunca kardeslık de bıtı verıyormus dava unutulmus. kardeşim dedıklerı kımlerle yan yana geldıklerınıde bılıyoruz . hersey kırlenmış o sevmedıyın erdogon arkadan iş cevırmez ne yapacaksa mertce yuzune karsı yapar. ????
Şakire bir çay 30 Nisan 2019 15:40
Çok güzel ifade etmişsiniz tebrik ediyorum sizin bu cesaretiniz insanların nezdinde doğruyu gösterme ve sağduyu ikame etme Adına çok güzel... Aziz nesin'in zübükzade filmini izleyince maalesef gerçek şahsiyetli insanların dikkat etmesi gereken en önemli şey çevresindeki insanların danışmanların halktan birisi olması ve liyakatli dürüst kimseler olmasa gerektiğidir... Maalesef Ankara'da dayım yok... Elhamdülillah her yerde kendisine dayandım Allah var... Siz yazdıkça insanların gözü açılıyor...
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 15:12
Ne lidermis be kardesim ne zarar verdiler valla adama. En az 2 dil bilen 3 okul bitirmis vizyoner lider vardi ama etrafi birakmadi adami sanarsin yazilanlari okuyunca. Liderin pesindeyiz 17 sene oldu. En tepeye dogru gidiyoruz dedik. Lider bizi suya goturdu susuz getirdi. Liderin Pesinden karanlik cikmaz sokaga geldik. Simdi deniyorki lideri yanlis yola soktular. Liderin cevresi mi kotu? Yoksa kandirilmaya cok mu musait acaba bu lider. Bunlar iyi lider vasiflari mi?
hasan baran 30 Nisan 2019 14:24
Hepiniz aynısınız aynı çukura yine düştük belkide hiç çıkamadık birbirinize laf yetiştirmekden başka ne yapıyorsunuz. Ülke olarak bu yüzyılı da ıskaladık malesef.
Erdoğan, RP İstanbul il başkanı iken Abdullah GÜL milletvekili idi. Hangisi daha üst görev?
Has Parti 30 Nisan 2019 13:36
Osman Amca'nın twitter hesabına link versinler, daha çok yakışır.
Mahsuni 30 Nisan 2019 12:47
Akif bey gercekci ve degerli degerlendirlemeler yapmissiniz, ama keske bu elestirinizi sadece 3 sahisla sinirlandirmasaniz genel anlamdaki yanlislarla ve haksizliklarla da kafa yorsaniz zaman ayirsaniz...
Ömer Faruk 30 Nisan 2019 14:36
1
İnanın bizde bu çok bilmiş edalarınızdan bıktık sayın yorumcular.Hangi hata yazılırsa hemen koro hazır "birazda şundan şundan bahsetseniz sayın yazar ...." Tamam hiç bahsedilmeyen şeylere dikkat çekilse tamamda ama başka bir yazıda konu edilen yanlışlarıda gör demek de neyin nesi yahu .Şunu söyleyin baride anlamlı olsun ey yorumcular "sen makale yazma kitab yaz ey yazar."
Mahsuni 30 Nisan 2019 17:32
0
Degerli arakadasim ulkede o kadar sorun varki , millet olarak hepimiz biktik usandik artik ne anlatilsa ne tartisilsa tatmin olamiyoruz elertirecek o kadar sey varki, su anda burda senin bileri elestirdigin gibi , bizler doluyuz duyarliyiz yapacak birsey yok..
karar okuru 30 Nisan 2019 12:25
Erdogan'in siyasi kariyeri 31 Mart'da bitti. Farketmesi biraz zaman alabilir.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 13:24
17
Ne içiyorsan lütfen bana da gönder. İş-güç çok stresli zamanlardan geçiyorum, kafayı biraz boşaltmak çok iyi gelecek...
zeze 30 Nisan 2019 12:02
Her cumhurbaşkanına aynı uygulama, hiç kimseye link tahsis edilmemiş ya."Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde, önceki cumhurbaşkanlarının tanıtıldığı bir bölüm var. Kendisine ayrılan bölümde, Abdullah Gül’ün şahsi internet sitesine verilen link kaldırılmış." yazmışsınız ya, hemen siteye girip baktım. Cumhurbaşkanlarımız bölümünde 1. Cumhurbaşkanı M. Kemal Atatürk'ten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e kadar hepsinin fotoğrafı var, üzerine tıklayınca detaylı bilgiye yönlendiriliyor. Hiçbirinde şahsi link yok, bunu da yazaydınız iyiydi.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 19:21
1
Kaldırıldığı için olabilir mi?
halim 30 Nisan 2019 12:01
Dağlar zirveleriyle ölçülür ama o zirveler dağın sırtında ,eteklerinde ,yamaçlarında yükselir o tonlarca ton kitle olmasa o zirve sadece bir tepedir adı bie yoktur belki zirvemi dağa yaslanır dağmı zirveye kim derki zirve sayesinde dağ oldun böyle demek zirveyi gorüp dağı yok saymaktır
Oysa, başarı ve zafer tüm taraflara, başarısızlık başa ve lidere verilmeli.İslami ve insani hüküm bu.Bu sebeple gelişmiş toplumlarda başarısızlık başlara kesilir.En tepedeki yetkili kendiliğinden istifa eder.İnsanlığın ulaştığı bu seviye bize ne zaman gelecek?
Ömer Faruk 30 Nisan 2019 14:41
1
Oylamadaki parmağın aşağı yukarı yön sayısına bakarak anlayabilirsiniz... Biliyorum doğru şeylere aşağı parmak basanlar Troll olması değil sorun... doğrunun taraftarlarının gevşeliğidir bizi geriye bıraktıran
Osmaner 30 Nisan 2019 11:00
Güzel ve cesur bir tespit. teşekkürler.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 10:54
Bu ülkenin gerçeği bu.. İktidar cenahı böyle de muhalefet farklı mı sanki? Ülkenin muhalif diğer yarısı, M. Kemal olmasaydı, kendisinin de olmayacağına inanıyor... Trajikomik ama maalesef gerçek. Kişilerin ululaştırılmasından kurtulamadık ve kurtulamadığımız sürece de geri kalacağız...
akif beki okuru 30 Nisan 2019 10:04
yine lafı gediğine koymuşsunuz akif bey. her cümleniz ile gerçekleri söylemeye korkanlara bir cevap olmuşsunuz. tebrikler.
Dursun ERDEM 30 Nisan 2019 15:16
0
M.Kemal olmasaydı şahıslarda olmazdı demek çok sağlıklı değil. Mustafa Kemal Atatürk Silah arkadaşları ve Milletiyle birlikte Yedi Düvele karşı makus talihi yenip Bağımsız bir Cumhuriyet kurdu. Mübarek Ramazan günü yaklaşırken O'na , silah arkadaşlarına, şehitlerimize Allah gani gani Rahmet eylesin. Ne hazindir ki Bir Yunan Yazar Üniversite de Atatürk' e hakaret ediyor ve öğrencilerde onu alkışlıyor ya biz bitmişiz demek ki
Bilal 30 Nisan 2019 09:16
Akif Bey gazetedeki resminizi değiştirmenizi tavsiye ediyorum. Daha ağır bir resim koyabilirsiniz.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 09:47
13
Mesela kaç kilo ? :)))
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 07:36
Maksimum üç dönem deyip akp deki yol arkadaşlarını tasfiye etti. Üç dönemi kendi hariç herkese uyguladı
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 06:16
Gereksiz bir yazı olmuş
Mahsuni 30 Nisan 2019 12:45
26
Haklisiniz gereksiz düsünenler icin gereksiz bir yazi ...
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 15:45
0
Kesinlikle gereksiz bir yazı. Anlama özürlüler için
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 19:19
0
Başkalarının adına karar verdiğiniz için gereksiz bir yorum olmuş.
Şahin 30 Nisan 2019 12:18
5
Okuma o zaman kardeş
KARAR OKURUfransa 30 Nisan 2019 05:50
Slm ayn katiliyorom akif bey super bir yorum analiz masaallah dedim tebrik ediyorum sizi hurmetler
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 04:02
Bizim toplumda liderlik kültü hem sağda hemde solda fazlaca var. Her şeyi mucizevi bir liderden bekliyoruz. Kurumsallaşma mümkün olmuyor maalesef
hamza akyol 30 Nisan 2019 13:20
1
ekonomik yapılanman devletin servet dağıtıcı konumunda olduğu bir yapılanma olursa lider sultasından başka birşey beklemek abes olur. devleti servet dağıtıcı konumdan çıkarıp, çarpık kapitalizmden normal kapitalist sisteme geçmemiz gerekiyor. demokrasi de bu altyapıya bağlı.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 04:00
Linki kaldırmak, büyük devlet olamadığımızın, kendine güven eksikliğinin göstergesidir.
musto 30 Nisan 2019 03:34
Bahceli harakiri yapıp hodri meydan seçim demeseydi Kemal derviş istifa etmeseydi Deniz Baykalın demokrasi aşığı damarı tutmasaydı yasayı değiştirmese bunlar olurmuydu. Birde burdan bakın
Karar Okuru 30 Nisan 2019 01:25
Ortadoğulu bu kafa ancak üst aklın yazdığı senaryolara figuran olur.
TEZAT 30 Nisan 2019 01:01
11 futbolcu sahaya çıktı, bir futbolcu gol attı. Aslında golü takım atmıştır. Dünyanın en tanınmış teknik direktörünü kaliteli futbolcusu olmayan bir takımın başına getirsek ne kadar başarılı olur? Tam tersi kaliteli futbolcuların oluşturduğu takımın başına başarısı olmayan bir teknik adam adam getirsek başarı durumu nasıl olur? Kalıcı ve uzun soluklu başarılar ferdi kabiliyetlerle değil ancak ekip ruhu ile elde edilir.
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 00:37
Tespitler dogru ama yine gelip ayni bozuk cikarima baglaniyorsunuz neticede: Erdogani aslinda cevresindeki oligark yanlis yonlendirip yanlizlastiriyor soylemi... Hayir, Erdogan oldukca bilincli ve planli bir sekilde ic ve dis rakiplerini kendi sahsi idaresi cercevesindeki sisteme bagliyor, tam baglilik saglamayani ise tasfiye ediyor, bir kenara firlatip unutturuyor. Sanki birileri kandiriyor, aslinda bu onun hercek tercihi olamaz gibi yine sahsi ululastiran soylemleri birakin artik. O dar oligarg yapi tetikciligini Erdoganin onay ve izni ile yapiyor malesef...
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 12:05
11
okuduklarım arasında tam olarak katıldığım yorum bu oldu; at sahibine göre kişner yasası geçerli burada
KARAR OKURU 30 Nisan 2019 19:20
1
Akif tecahülü arif yapıyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN