Back To Top
Erdoğan’dan ‘Cahil Han’ın kulağına küpe

Erdoğan’dan ‘Cahil Han’ın kulağına küpe

 - Son Güncelleme: 15.02.2020 Cumartesi 09:24
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret için kardeş Pakistan’da. Dün, Başbakan İmran Han’la Türkiye-Pakistan İş Forumunda konuştu.

İmran Han, eski bir kriket yıldızı. Emeklilik meşgalesi olarak girdiği siyasette, popülaritesi ve popülist vaatleri sayesinde hızla yükseldi.

Babadan oğula geçen siyaset düzenini değiştirmek, yolsuzluk ve yoksullukla savaşmak için oy istedi. Bunlardan illallah ederek yaka silken bezgin halktan da son seçimlerde başbakanlığı aldı.

Fakat dünyalarını kurtarma vaadiyle seçildiğini unutup Pakistanlıların  ahiretlerini kurtarmaya soyununca külahlar değişti.

‘Bırakın üç günlük dünyayı, ben en iyisi sizin ebedi hayatınızı kurtarayım’ diye ahiret işlerini düzeltmeye el atması pek hoş karşılanmadı.

Londra gece hayatının aranan siması olduğu o eski ve renkli playboyluk günleri hatırlatılmakla kalsa gene iyi.

Kriketçi kariyerinden geldiğine bakmadan dini konularda ahkam kesmeye kalkışarak boyunu çok aştığı gibi acımasız  ihtarlar yedi.

Bir Mevlit Kandili etkinliğinde, Hz. İsa’nın gerçekte yaşamadığını, hiçbir tarih kitabında adının geçmediğini söylemesi, uydurma bir şahsiyet demeye getirmesi bardağı taşırdı.

Hristiyan alemini üstüne kışkırtmayı, Müslüman halkı da uğradığı Haçlı saldırılarına karşı  etrafında kenetlemeyi umuyordu muhtemelen.

Ama peygamber olarak yaşadığı başka hiçbir yerde geçmese bile Kuran’da geçmesi yeterdi. Bunu dahi bilmeden Müslümanlık satma zır cahilliği, en çok  Müslümanları kızdırdı.

İslam dünyasını çileden çıkaran bir gaf olacağını hiç bekler miydi? Din istismarına kalkıştığına kalkışacağına pişman edildi.

Kısa sürede adını ‘Skandal Han’a, ‘Cahil Han’a çıkarmayı başarmış, Akit gazetesine bile kendisi hakkında ‘iyice sapıttı’ başlığı attırabilmiş, inanç bezirganlığı bayağılıklarında çığır açmış, tahammülü yıkıp geçebilmiş bir ucuz popülist şov kahramanından söz ediyoruz.

Neyse ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan temiz bir ders aldı.

Tabii ki ders vermek değil, Türkiye tecrübesinden hareketle yol göstermekti Cumhurbaşkanı’nın niyeti.

Fakat şu öğütler, acemi bir popülist siyasetçiye ders yerine de geçmez mi:

“Gerek yurt içi kabullerimde, gerekse yurt dışında yaptığımız görüşmelerde bir hususun altını her fırsatta çiziyorum. Biz ‘yabancı yatırım’ yerine ‘uluslararası yatırım’ demeyi tercih ediyoruz. Çünkü bizim anlayışımıza göre sermayenin milliyeti yoktur, dolayısıyla sermaye milliyetçiliği yapmak da doğru bir yaklaşım değildir. Türkiye’de yatırım yapan uluslararası şirketlerle kendi şirketlerimiz arasında bir fark görmüyoruz...”

‘Ekonomi gemisi, dini hamasetle yönetilmez’ uyarısı, daha kibar nasıl yapılabilirdi ki?

Millet, siyasetçiden ahiret hayatıyla ilgili vaaz dinlemek istemez, dünya hayatını kolaylaştıracak icraatlar ister. Bu gerçek, azami nezaketle, öyle yüze tokat gibi çarpmadan, daha güzel nasıl formüle edilebilirdi?

‘Akıl veriyor değilim, kimse alınmasın, kendimizi anlatıyorum’ centilmenliğine sarılmış bir dost nasihati, daha nasıl incitmeden kulağa küpe takılabilirdi ki?

Bu saatten sonra sermayeyi, yerli ve yabancı emperyalist diye ayırır mı hala? Yatırımcıyı, velinimet ve ekonomik tetikçi diye sınıflandırır mı? Foncuları, milli kapitalist ve kan emici küresel faiz çetesi diye tanımlar mı? Parayı, refahı arttırma aracı ve dış güçlerin saldırı silahı ya da kutsal Hilal-Haç savaşının dost ve düşman kuvveti diye ikiye böler mi yine?

Yapacağı varsa da yapmaz artık; İmran Han’ın basireti, Erdoğan’ı dinledikten sonra açılmıştır. ‘Haçlı saldırısı’ dolduruşlarıyla ekonominin yönetilemeyeceğini, gerçekçi ve ayağı yere basan politikalar izlemesi gerektiğini anlamıştır.

‘Bana söylemiyor ki’ aymazlığıyla yine de üstüne alınmazsa elden ne gelir.

20-02/15/ekran-resmi-2020-02-15-001602.png

Rusların ‘tehdit-jest’ taktiği

Bir yandan Kremlin’leri, Savunma ve Dışişleri bakanlıkları, Ankara ve Şam büyükelçileri bir ağızdan yükleniyorlar. “Kışkırtıcı açıklamalara son verin, davet edilmediğiniz topraklara girerseniz vurulursunuz, suçu kendinizde arayın “ diyorlar...

“İdlib’deki işiniz bitti, Esad her karışını geri alacak, hakkı da, gözlem noktalarınıza ihtiyaç kalmadı, zaten terörist saldırıları da önleyemediniz, sabrımız tükendi, daha fazla bekleyemeyiz, çekilin” mesajları yolluyorlar. Uğradığı saldırılardan Türkiye’yi sorumlu tutuyorlar...

Bir yandan da “NATO’ya güvenmeyin, AB de ikiyüzlü, ABD ise dostunuz değil, onları yardıma çağırırken iki kez düşünün, zaten ne yapabilirler ki” diye gözdağı veriyorlar.

Rus sefaretinin sansasyonel Twitter paylaşımı, bu siyasetin en belirgin simgesi oldu. ABD’den gelen  ‘Müttefikimizin yanındayız’ mesajını aldılar, ABD’nin YPG’ye yardımıyla ilgili Anadolu Ajansı haber grafiğini ekleyip gözümüze soktular. “Takdirini size bırakıyoruz” yani ‘siz bilirsiniz’ notuyla...

Etkili olabilirdi, işe yarayabilirdi. Ama Rusya, YPG’ye yardım etmiyor olsaydı. AB gibi ikili oynamıyor olsaydı. NATO gibi, tam lazım olduğunda yarı yolda bırakmıyor olsaydı...

ABD’yle ağız dalaşında skor ve belki üstünlük sağlayabilir. AB’yle propaganda savaşında öne geçirebilir. Geçmişte, Türkiye’nin ABD’yle arasını açmakta, AB’yle bozuşturmakta, NATO’dan soğutmakta faydasını da görmüş olabilirler bu taktiğin.

Fakat Rusya’nın, Ankara’yı kazanmasına ve yanında tutmasına artık bu haliyle yetmez.

“ABD, Suriye’yi parçalamak ve sınırınızda bir terör devletçiği kurdurmak istiyor, Türkiye’yi Rusya ve Şam rejimiyle çarpıştırmadan yapamaz, sinsi planları bu” korkutmacası, bu kez sökmez.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Salho 15 Şubat 2020 23:40
Erdoğan dinin nasıl kullanılacağını bilen bir ustadır.e tabi Khan bu işte toydur abisi
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 16:07
Editör bugünkü yorumları es geçerek doğru yaptığını sanıyor. Buraya yorum yazan insanlar standart yetersiz gruptan değiller... benden söylemesi..
Çok zorlama bir yazı olmuş. Kavak ağacının üstüne doğru zeytinyağı kanalı açmak gibi olmuş. Hayırdır inşallah!!!!!!!
Gülsüm tökü 20 Şubat 2020 17:17
0
O sermayesi din olanın Rehberi şeytan olmuştur....
E.K 15 Şubat 2020 14:53
Akp genle baskani Sn Erdogan dan inciler...! gibi baslik daha iyi olurdu aslinda sn yazar...Imran Khan populer bir isim, seveni cok...Sn Erdogan kendi ulkesinde insanlarin kac cocuk yapacagina kadar telkinlerde bulundu...Telkinde bulunmadigi alan yok. Sigar, icki, yeme icme, cocuk sayis, evlenme, din iman ahlak girla..vs. Bu durumdaki bir sahsin baskalarina kendisinin daimi yaptigi bir seyi yapma demesi abesle istigal degil mi?
Kriket yildizi Imran Han'da Imam Hatip Lisesi mezunu mu acaba?.
3:Dünya ülkelerinde misafir olmak,RTE'nin cok hosuna gidiyor,bu ülkelerde,karsilanmak ,askeri merasimler gurunu oksuyor.Sira nutuk atmaya geldiginde,keyfi tavan yapiyor,alkis..alkis.Ortadoguda kendini "lider"olarak gördügü icin,3:Dünya ülkelerine,nasihat ediyor,tavsiyeler de bulunuyor.Herseyi cok biliyorsun da nedir bu Türkiye'nin hali diye soracak bir Allah'in kulu ortaliklarda görünmüyor,malum Türkiye'de dogru söz sonrasi kodesi boylarsin,korku,daglari bekliyor..Bu sözü kimin söyledigini bilmiyorum,söyle der:Baskalarina akil verirken,kendine geriye ne kadar akil kalacagini,iyi hesap et!..
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 21:12
2
Türkiye nın halini Erdoğan dan önce ve sonra diye değerlendir ve hala Erdoğan yönetimi kötü diyorsan acaba ONLARIN GÖZLERİ VARDIR GÖRMEZLER mealindeki ayete mi giriyorum diye öz eleştiri yap....
ÖTÜKENLİKURT 15 Şubat 2020 12:01
İRONİNİN ZİRVESİNE ÇIKMIŞSINIZ SAYIN YAZAR... Sizi kutluyorum. 09 36 yorumcunun dediği gibi yazdığınız yazıyı anlayandan çok anlamayan olacaktır. Çünkü bunu anlamak için biraz zeka, biraz dikkat, biraz muhakeme yeteneği olması lazım! Şayet sayın reizimiz tüm okulları İmamhatip yapmak yerine teknik lise, sanat okulu yapsaydı, imam ihtiyacı kadar imamhatip bıraksaydı, devlet kademelerine atamak ve yükseltmek için tek kriter ALNI SECDE GÖRMEK olmasaydı, ülkede hatta işsizlik zirvedeyken hem ülkede, hem dünyada her tarafa cami yapmasaydı, yazı ironi olmazdı! SİZİ KUTLUYORUM. Herkes anlamasada olur
musto 15 Şubat 2020 11:43
Bizimkiler anladımı .İlk saldırıda verdiğimiz 5 şehit için batıdan ses çıkmadı 2 saldırıda Amerika Jeffreyi gönderdi yanındayız demeçleri ertesi gün beyaz saray biz İdlip için bİr şey yapamayız aranızda çözün.Rus uçağını vurdurmaları,tekrar arayı düzeltmemiz üzerine Rus büyük elçisini vurdurmaları rusyanın sağ duyulu davranması.İstenen Rus Türk çatışması ile kontrolün natoya geçmesi,boğazların kapatılması ile Rusyanın karadenize hapsedilmesi ve nato ülklerinin hava sahalarının kapatılması Rusyanın ticaret yollarının kapatılması geniş çaplı bir ambargo ve içerisinin karışması bunu Putin görüyor
Yorumluyorum 15 Şubat 2020 15:19
3
Madem dediğin gibi herşey. Rusya neden 5 askerimizin şehit olmasına göz yumdu....
musto 15 Şubat 2020 19:39
0
Onlarda bizden İdlibe hakim olmamızı bekliyorlar.Bizim şehitlerden önce,Rus istihbaratından 5 kişi öldürülmüştü.Malesef idlibe hakim değiliz bir şey yapamıyoruz. Son olarak gurupları uyardık,Suriyeye verdiğimiz tepkinin aynısını sizlere uygulayacağız.Rusların da akıllı olması gerekiyor yoksa sonucunda karadenize hapsolmak da var.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 11:01
Ele verir talkını kendi yutar salkımı . Diyorsun yani hocam. Güzel....
Türk oğlu ! 15 Şubat 2020 10:44
Akif ironi yapmış sanırsam.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 09:36
Akif bey lütfen kinayeli yazılarınızı orta zekada okuyuculara göre biraz daha açık yazın kinayeli mi yazdığinız yada doğru mu yazdığinız çok anlaşılmıyor.
Gülsüm tökü 20 Şubat 2020 17:19
0
Akiff beyıı takdir ediyorum.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 08:59
Bizimkinden daha fazla hamasetçisi olamaz bence. Sermaye ayrımı yapmayız diyor ama o ' yerli ve milli' nidaları neydi o zaman. nerden turdan yalan ve iki yüzlülük.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 07:37
Sayın Oğur "cehaletin dinamikleri", "Cehaletin evrenselliği" ve " Ümminin günlüğü "isimli kitaplarınız ne zaman baskıya giriyor?
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 07:36
Akif Beki, Erdoğan iyi çevresi kötü diyenlerden. Bu yazıda yandaşlık tarafına epey yaklaşmış. Erdoğan hiç din istismarı yapmadı bugüne kadar öyle mi? Sayın Erdoğan Akif Beki kardeşinize kurulların birinde bir başdanışmanlık veriverin artık.
Gülsüm tökü 20 Şubat 2020 17:20
0
Gerek yok ki zaten
Suriye 15 Şubat 2020 04:45
Suriye nufusunun yarisi Turkiyede ya da Turkiye SINIRINDA! Suriyelileri goce zorlayan katiller bize hangi hakla "Suriyede ne isiniz var?" diyebiliyor? Katil Esed/iran'in, Putin'in, PKK/ABD'nin Suriyede Suriyelilerden cok mu haklari var? Esed/iran Turk asgerini katlettiginde: Feto'nun siyasi ayagi" zirvasiyla Esed/iran'a destek olan, Erdogan'i tehdit edenler de tarihe kayit ediliyor. Tipki 1402, 1473, 1516 deki isbirlikci hainleri ettigi gibi.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 07:53
4
Küçük bir ayrıntıyı atlamışsınız: Suriyeliler gelmeden önce biz orada ÖSO'yu oluşturmakla ve Enevi Camii'nde namaz kılmaya hazırlamakla meşguldük orada..
ALTAYLI 15 Şubat 2020 08:51
3
beni birtek sen anlıyorsun' sende yanlış anlıyorsun
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 11:58
5
07:53 Suriye 18 milyon nufuslu ve 15 milyonu gocmen! "Esed ulkesini teroristlerden temizliyor" deniyor!? 18 milyonluk bir ulkenin 15 milyonu terorist olur mu bre ucube? Bu kadar çarpitmayin lurfen.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 12:02
2
Ya kardeşim adam kinaye yaparak Erdoğan'ı iğneliyor. Pakistan Başbakanına verdiğin dersten sen de ders al der gibi.
Esed masum diyen edepsizler.... 15 Şubat 2020 18:42
1
27.53, Esed, Esad iken Türkiye'ye geldi. Tayyip ona "Demokrasiye bu babadan oğula devlet işlerinin devri kapandı" dedi. O da Tayyip'e hak verdi. "İlk fırsatta adil bir genel seçimle demokrasiye geçme" sözü verdi. Suriye'ye döner dönmez varil bombaları ile muhalifleri bombaladı yıktı. Ve Türkiye'ye göç dalgası başladı. sonra da ÖSO oluşturuldu. İnsan zekası kolay unutur. Bayırbuçak Türkleri uzun süre Rus savaş uçakları bombalanırken orta Türkiye yoktu. İşin kronolojisini çarptırıp Esed masum bütün kabahat Tayyip'te demek edepsizliktir.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 13:27
3
04,45 Çok yorum okudum ama bu kadar pişkincesini okumadım. Gerçekten okumadım. Akıl izan gitmiş sizlerde.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 03:30
Sayın Beki ne oldu bu gün size.adeta Erdoğanın her yaptığını doğrulamışsınız."ekonomi gemisi dini hamasetle yürümez"mis.bunu söyleyene inanıyorsunuz yani.bi de Suriyede süz sadece Rusyanın ya batının mis gibi mi düşünüyorsunuz.vslla ne deyim.onlar mi dedi gir şu ortadoğu bataklığına diye.desilerse bile girmek mi gerekirdi.simdi amerika bu fırsattan --vaktiyle iraka yaptığı gibi gir taa Sama kadar - diye kulaga fisildiyorsa girmek mi gerekir
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 02:22
Suriye’nin meşru rejimi ile görüşülmeli.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 12:37
6
18 milyonun 15'ini terorist ilan eden kanli katil nasil mesru oluyor neden mesru oluyor? Muslumanlari katlettigi, topraklarindan surdugu icin mi?
Allah'a şükür ki insanım 15 Şubat 2020 15:26
2
12.37 maşallah kendi ülkeni refaha kavuşturdun. Şimdide dünyaya adalet dağıtıyorsun. Allah yolunu açık etsin. Sana bu aralar çok ihtiyaç var....
Karar Okuru 15 Şubat 2020 00:52
Memleketi ne hallere getirdik!
Orhun 15 Şubat 2020 00:46
Cahil hana din istismarı öyle yapılmaz,boyle yapılirmi dedi acaba,yada dış güçleri hatırlatip devamlı inşaat yapmasıni tavsiye etmistir,:))))
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 00:41
Topçu Erdoğan kriketci artist İmran Hana ders vermiş. Gözlerimiz yaşardı. Neden İslam aleminin gelismediginin kanıtı. Yöneticiler liyakatsiz, kibirli ve çıkarcı. Yazarımıza göre Cahil han din üzerinden popülarite oluşturmak istemiş ama yüzüne gözüne bulaştırmis. Eh din tacirligi konusunda uzman olan bizimkilerden yardım istemesi, nasihat alması çok doğal değil mi ama.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 00:22
Ne haldeyim biliyor musun köşesiz evde dönüp duruyorum
Gülsüm tökü 20 Şubat 2020 17:24
0
Bendensın✌️
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN