Back To Top
Esadlı mı Esadsız mı: İdlib çıkmazı!

Esadlı mı Esadsız mı: İdlib çıkmazı!

 - Son Güncelleme: 12.02.2020 Çarşamba 16:46
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’den çekilme ya da başka tavizlerin gündeminde olmadığını deklare etti.

MHP lideri Bahçeli, ikili oynayan Rusya’yla ilişkileri gözden geçirmeye ve gerekirse Şam’a girip Esad’ı devirmeye çağırıyor.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İdlib saldırılarını kınıyor, Esad’la Rusya’yı saldırıları acilen durdurmaları için uyarıyor ve müttefik Türkiye’ye destek bildiriyor.

Buna karşılık Moskova sözüleri; uğradığı saldırıların suçunu hala Türkiye’ye atıyor, teröristleri ayrıştırma ve silahsızlandırma gibi Astana sözlerini tutmamakla itham ediyorlar.

Vatan Partisi lideri Perinçek ise Esad’dan  değil Ankara’dan durmasını istiyor. ABD’yi sevindirmemek için durmasını öğütlüyor. İdlib’den çekilmesini, Şam’la anlaşmasını, Suriye’yi tekrar birleştirip bütünleştirmesi için Esad’a müsaade etmesini öneriyor.

Bu zihinsel karmaşanın tek bir nedeni var; Türkiye’nin Suriye’de nihai hedefi konusundaki anlaşmazlık ya da yanlış anlaşılmalar.

Ruslar ve taraftarı Rusçular, Türkiye’nin işgal değil toprak bütünlüğünü savunmak için Suriye’ye girdiği taahhütlerini esas alıyor. ‘E hadi’ diyorlar, ‘günü geldi, artık emaneti sahibi olan rejime terk etme zamanı...’

IŞİD’den, YPG’den savaşarak aldığı yerleri, nasılsa sonunda Esad’a devredeceğini düşündükleri için büyük sorun görmüyorlardı. Ama Esad’a devretmek içinse Esad güçlerini İdlib’de çatışarak geriletmeye niye çalışıyorlar sorusu, oturmuyor bu beklentilerine.

Esad rejiminin toprak bütünlüğünü Esad rejiminden korumak gibi uzlaşmaz bir çelişki çıkıyor meydana. Ve önceki hesaba uymadığı gibi, onu tersyüz ederek bozuyor.

Ruslar, Esad’la terörist dediği silahlı muhalifler arasında Ankara’yı bir seçime zorluyor. Ankara ise Rusya’yı, Esad’la Astana ortağı arasında bir seçim yapmaya..

Kim kazanır?

Bahçeli, iki tarafı da idare ettiği, ‘Esadsız olmaz’ diye direttiği ve Ankara’yı Esadlı seçeneğe razı gelmeye zorladığı için Rusya’dan vazgeçme noktasında.

Perinçek de kör inat zannettiği ‘Esad’la olmaz’ ısrarından iktidarı vazgeçirme peşinde.

Kimse vazgeçmeye hazır görünüyor mu fakat?

Ankara, Astana’dan vazgeçmeye kalktı. Cumhurbaşkanı “Ortada Astana diye bir şey kalmadı” dedi. Üstüne, 8 şehitle ilk saldırı haberi geldi. Masadan kalkmaya niyetlenmemizle geri oturmamız bir oldu.

Geri dönmemiz, yine de Esad’ı ve Rusya’yı durdurmaya yetmedi. İdlib’de ikinci bir saldırı ve 5 şehit daha...

Erdoğan, “Suriye’de bizi çıkmaza sürükleyenler”den söz etmişti.

Yukarısı Astana, aşağısı NATO. Sağı, Bahçeli’nin Şam’a yürüme ve Esad’ı tepeleme çağrısı. Solu, Perinçek’in Esad’la savşmayıp uzlaşma teklifi...Çift başlı, çatal uçlu çıkmaz.

Çıkmazlardan çıkmaz beğenmekle karşıya karşıya Ankara. İki ucu da tıkalı, yukarısı bıyık aşağısı sakal...

İdlib yolun sonu. Nihai seçimle yüzleşmenin daha fazla ötelenmesine imkan bırakmıyor.

Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaktan ne anladığıyla ilgili kafa karışıklıklarını, anlaşmazlık ve yanlış anlamaları gidermek zorunda. Kendi önünü görmek, yolunu çizmek için. Rusya ya da NATO’yu tatmin etmek için değil.

Esad’la mı Esadsız mı, son cevabı netleştirme zamanı.

20-02/11/ekran-resmi-2020-02-11-234420.png

Devlette kaybolan evrakım

‘Devlette hiçbir belge kaybolmaz’ ve ‘süreklilik esastır’ derlerdi, hoşuma da giderdi. Ama öyle olmadı.

Pasaport çıkarma ve yenileme yetkisi, polisten alınıp nüfus müdürlüklerine verilmişti.

Ancak yeni sistemle tanışma deneyimim, pek parlak sonuçlanmadı.

Yenileme işlemi için İstanbul Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gittim, yeşil pasaporta ilçeler bakmıyor.

Başdanışmanlık kadrosundan ayrıldığım Başbakanlıktan, istifayla çekildiğime ya da emekli olduğuma dair yazı getirmemi istediler.

Bir kereye mahsus gerekli bir evrak. İlk yenilemem sırasında o yazıyı zaten sunduğumu, bir kerelik şartı yerine getirdiğimi, bunun ilk seferim olmadığını anlatsam da kar etmedi.

O zaman polis bakıyormuş pasaport şubeye, evrakı yan taraftaki İstanbul Emniyet binasına götürmüşüm, onların kayıtlarında kalmış, şimdi İstanbul Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne de aynı yazıdan getirmem gerekiyormuş, kendi kayıtlarına da girmeden olmazmış, bakanlığın kesin emriymiş...

Memurdan sıralı amirine ve il müdürü özel kalemine dek, ayrı ayrı dil döktüm.

‘Hani işlemleri kolaylaştırmak için değiştirilmişti sistem ama zorlaştırıyor’ mu demedim...

‘Emniyet de siz de İçişleri’ne bağlısınız, aynı bakanlık, binalarınız bile şurada yan yana, görevi onlardan alırken ilgili kayıtları da alsaydınız ya, aranızda halledeceğinize bizi niye uğraştırıyorsunuz, hani süreklilik esastı, çok saçma, vatandaşın günahı ne’ mi demedim...

Fakat ne yaptıysam olmadı, Nuh dedi de peygamber demediler.

‘İyi de başbakanlık mı kaldı, olmayan kurumdan nasıl yazı bulacağım’ diye sordum.

Kısa bir şaşkınlıktan sonra bir bilen aradılar, gelen memurun aklına da gele gele Devlet Arşivleri geldi, oranın yolunu gösterdi.

Anlayacağınız, eski ve yeni pasaport şubeleri arasında evrakım kayboldu. Yeni birimin kayıtlarını baştan oluşturması için, şimdi sıfırdan başlamam gerekiyor.

Kayıp evrakımın izini gören, duyan, bilen varsa lütfen haber versin, insaniyet namına!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 23:04
Acaba İdlib, Suriye toprağı değil mi? iddia edildiği gibi, “Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı” duyuluyorsa yapılması gereken Suriye ordusunun İdlib’i bütün dünya tarafından terör örgütü olarak kabul edilen HTŞ’den almasının desteklenmesi değil mi? Suriye ordusu İdlib’i bu cihatçı çetelerden almadan Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve güvenliğinin sağlanması mümkün müdür? Yoksa “Suriye’nin toprak bütünlüğü” diyen iktidar sözcüleri, İdlib’e sıkışan cihatçı çetelerin bütün Suriye’yi almasını mı hayal ediyorlar!
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 17:32
Suriye yi bilmem de burayı trol oldusu fethetmiş. :)
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 15:56
YANDAŞ TROLAR KIRMIZILARA BASSANIZDA BİZ BURADAYIZ VE SİZİN NE VE KİM OLDUĞUNUDA BİLİYORUZ. SEÇİMİLERİDE HEP BU TÜR HİLELERLE HIRSIZLIKLARLA KAZANDINIZ. ARTIK FOYLARINIZ MEYADANLARDA DOLAŞIYOR.
Danisman ordusunun cok "kafa patlattiklari'nutuk,bu gün RTE Grup toplantisinda "yüksek frekansli'okuma-konusma "Showu'oldu.! Bu grup toplantisi öncesi RTE "dostu'Wladimir Putin'le telefonla da görüsmüs,"frekans derecesini'bilmek isterdik,cok yüksek mi?yoksa yoksa "cok cok düsük frekansli'oldugu,merak konusu!..
muhammed emin 12 Şubat 2020 13:27
canımız ne kadar yansa da şunu kabul etmeliyiz esed kazandı tüm suryeyi tekrar hemen hemen kontrol altına almış gibi görünyo kusura bakma da reis senin egonun peşin de bir evladını dahi kaybetmeye gönlü razı deil bu halkın madem surye nin toprak bütünlüğünü savunyon tası tarağı topla ve dön yok şamı feth etmeyi düşünyorsan okçu bilal kardeşimizi sevgili damat beratı burak kardeşimizi ön saflar da görmediğimiz bir cihada verecek evlat yok biz de başka insanların kanıyla canıyla evladıyla destan yazan lider yok tarihte önce cephede sen ve ailen olsunki bizde peşinizden gelelim selam ve dua ile..
NİYETLER BOZUK OLUNCA, HERKES BENCİL ÇIKARLAR İÇİN ORASINDAN BURASINDAN ÇEKTİKÇE AKİBET BERBAT OLACAK, ÇIKARLAR ÇIKMAZLARA GİRECEK. OLAN SURİYELİ SABİLERE GARİBANLARA OLACAK. KÜRESEL HEGEMONLARIN TAŞERONLARININ VE SİYASİ EKONOMİK ÇIKARLARI AHLAKİ AKLİ VİCDANİ DURUŞUN ÖNÜNE GEÇMİŞ HERKES KAYBEDECEK HEMDE BÜYÜK ZİYANA UĞRAYARAK! GÖZÜNÜ DIŞARIYA DİKMİŞ HER ULUSLAR BİLSİN Kİ ASIL VİRÜS KENDİ TOPRAKLARINDA İÇERİ DE BÜYÜYOR! ÇIKAR PEŞİNDEKİLER ÇIKMAZLARIN İÇİNE SÜRÜKLENECEKLER!
Türk oğlu ! 12 Şubat 2020 12:30
Bahçeli bozuk saat misali doğru ama eksik söylüyor. İdlip-Şam yetmez bütün Suriye Rakka-Kamışlı gibi Ypg gibilerinin elindeki yerlerde dahil Suriye toptan işgal edilmeli hatta Musul ve Kerkük'te dahil Irak'ın kuzeyi de buna dahil edilmeli.Ayrıca A.Hamitçi müpzel zevattan Balkanlar'a sefer hazırlığı da beklerim.Neden hep doğu asıl Evladı Fatihan Balkanlar değil mi.Yansın dünya, kopsun kıyamet hergün ölmektense bir gün ölmeyi yeğlerim.(peki hamaset ustası Erdoğan buna cesaret edebilir mi, bakıp görelim)Bunların şuan yaptığı bir Abd bir Rusya ile ilişki.Bunun Türkçesi'ni yazmıyayım.
Kürt kızı! 12 Şubat 2020 14:50
4
Eliniz değmişken Kazan'ı da kurtarın. Hadiyin yiğitler! Kim tutar sizi! Yaparsınız! Ceddin deden!... Bin atlı akınlarda!... Allah Allah Allah!...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 11:56
SAYIN AKİF BEKİ; SİZİN EVRAK SEKAYA GÖNDERİLMİŞTİR YENİDEN KAĞIT OLMUŞTUR VEYA GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN KAĞIT HURDACISINA SATILMIŞTIR.SİZ ORAYA MÜRACAAT EDİNİZ .SORUNUDA ANCAK MARKO PAŞA ÇÖZER ......
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 11:44
Suriyeye, sen kendi topragindan - Suriye topragindan cekil denilmekte...!! Dis politika ise tam bir cifte standart, ilkesizlik, uluslararasi hukuk yok hukmunde, cercevesinde...Bu komsulara neoosmanlici, ihvanci, neoemperyalist saldirma politikasini, saldirgan soylemleri, hamaseti, asgari ucretliler herhalde buyuk oranda desteklemekte !! Oldurulen, yaralanan, isini ,evini , ailesini, kaybeden, multeci olan milyonlarca insanlarin drami, zorluklari, trajedileri bir teferuattir !! Milliyetcilik, Ummetcilik, Ulusalcilik harmani politikayi medya da ozveri ...ile desteklemekte ve provoke etmekte ..
karar 12 Şubat 2020 11:36
pasaport yenileyeceksin her seferinde git emekli olduğun kurumdan belge getir.her kurum bilgisayar kullanıyor,her türlü bilgi alışverişi yapıyor ve zaten ilk pasaportta bu belgeyi vermişsin artık bu zulüm ne.batıda oturuyorsun ama git kuzeyden belge al gel.kendin kurum olarak bunu yap kardeşim.bu ne laçkalık.geçenlerde tapudan kendi mülkümle ilgili belge istedim memur apıştı veremeyiz dedi.direnince md.üne kadar çıktı nihayet mevzuatta harcını yatırarak bunun mümkün olduğunu anlayabildi.liyakatsizlik işbilmezlik paçalardan akıyor.
Ankara,"yol gecen hani'oldu.Önce Rusya'dan bir heyet,iki gün gün "al külah,ver takke'pazarligi sonunda,Ruslar "Nijet'dediler gittiler..ABD'den Jeffrey denilen bir zat-i muhterem tesrif etti,"bizi bizden daha iyi taniyor'bu muhterem,daha ayagini Ankara'ya basar basmaz basladi bülbül gibi,Türkce konusmaya,bes sehidimiz vaa,basimiz sag olsun gibi cümleleri gevelemeye, Türkiye'ye yardima gelmis-mis(!) "hic bir sey olmayacaksa bile,kesinlikle bir seyler olacaktir (!)..
okur 12 Şubat 2020 10:18
ülkeyi yönetenler, yönetir iken diriliş ertuğrul dizisinde başrol oynadığını zannediyorlar
Hermes 12 Şubat 2020 10:18
AKP politikası temelde iktidarda kal da nasıl kalırsan kal politikasıdır. Dün "kardeş" bu gün "düşman Esat", yarın eğer iktidarlarına yarayacaksa tekrar "Kardeş" Esat olursa şaşmayınız. Tıpkı FETO'ya güzellemeler düzerken ve sonra tam zıddı terör örgütü ilan ederken işlerine gelmesi gibi, yarın da işlerine gelecekse tekrar güzellemeler düzerlerse şaşmayın. Savaşla iktidarlarının daim olacağını düşünüyorlar. Çelişkiler partisidir, ülkemize büyük zararlar veren bir partidir AKP. Çıplak ama üzerinde son derece güzel elbiseler olduğuna inamış-inandırılmış hipnotize edilmiş kitlelerin partisidir.
açık açık neden yazmıyorsun
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 14:52
0
İhvan Suriye'de yenildi. Esad kazandı.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:04
Yazinizda bana gore en can alici nokta Perincek faktorunu iki defa konu etmeniz.. ak parti doneminde devlet yonetiminde sozu gecen yapilari kronolojik olarak bir gozden gecirince iyi baslamadiklari gibi iyi gitmediklerini de dusunduruyor.. dusundurucu ve endise verici.. Esad rejimini hice sayarak hicbir yere varamayacagimizi dusunuyorum ama 1) iktidar dururken bunu Perincek.in soylemesi 2) adamin bu kadar etkili olmasi.. bunlar cok dusundurucu..
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 08:20
Kardeşimiz Esad. Düşmanımız Esed.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 07:56
Sayın Beki, yazınız mükemmel fakat sizleri dinlese ve okusa bu çok bilmiş ekabir takımı bu Suriye çıkmazına girmezdik. Devlet kademelerinde işin varsa yandın aynen 2002 yılı öncesine dönmüş ve küçük bir memur bile seni azarlıyor ve işini zamanında bitirmiyor. Allah kimseyi devlet dairelerine bir iş için düşürmesin.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 08:20
9
Çok doğru.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:07
9
Ben de devlet kurumlarinda 1970lerin havasini aliyorum, cok kalitesizlesti resmen azarlar gibi, sesini yukselterek, dinlemeyip hice sayarak ve haksiz ola ola boyle davraniyorlar..
UÇUR BİZİ AKEPE 12 Şubat 2020 02:35
Suya sabuna dokunmayan İKTİDAR ile ters düşmemeye özen gösteren eleştiriden uzak duran köşe yazıları yazmaya devam TEBRİKLER AKİF BEKİ ALKIŞLIYORUZ!!!!!!!!!!!
Yaşar Akbaş 12 Şubat 2020 01:31
onca tahsilli insanın "FERASETİ " bağlanmışsa,çözüm diye diye "gayesiz" çözümsüzlük önerilmiş ise maddi ve manevi kayıplarda alıp başını gitmişse,vay bizim başımıza....
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:58
Diş politikada, kendisini dev aynasında görüp, eyy çekerek, gözdağı vererek, tehdit ederek bir yere gelinemeyeceğini böylece öğrenmiş olduk.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:37
S-400leri Ruslara karsi kullanabilir miyiz? Putin'e milyarlarca dolar odedik bu silah sistemi icin. Kime karsi kullanacagiz sistemi? Ustelik Putinle dost olmak icin S-400leri aldik diye ABD ile bozustuk, F-35 savas ucaklarini bize vermekten vaz gectiler. F-35in bazi parcalarini bize yaptiriyorlardi, buyuk gelir elde ediyorduk, o musluk da kapandi. Simdi Suriyeye, sen Suriye topragindan cekil diyoruz...Dis politika tam bir fiyasko.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:14
21
Hakkaten son cumle matrak ha, Suriyeye sen Suriyeden cekil diyoruz! :))) halimize bak, biri sorsa anlatilabilir gibi degil, hani bunlar sokakta yanimda dursa da elalem kim bunlar senin neyin olur diye sorsa, utanip yok tanimiyorum benimle alakasi yok denecek kafa..
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:22
SAYIN YAZAR AYNI GÜN İKİ İNSANIN SURİYE KONUSUNDAKİ DEMEÇLERİNI DİNLEDİM. BİRİ DAVUTOĞLU BİRİ ERDOĞAN. BİRİ DERE BİRİ NEHİR BIRI GÖL BİRİ UMMAN BİRİ ESAT GÜVENLİ BOLGEYE ÇEKİLMEZSE HESAP SORARIM ZIHNIYETINDE ÖBÜRÜ DÜNYAYI ICINE ALAN KONJOKTUREL MESELE ILE REJİM MESELESİNİN ÇÖZULMESINDEN YANA. BEN BIR AK PARTİLİ İDİM ANLADIM Kİ DAVUTOĞLU GERÇEK BİR BEYİN.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:55
16
DÜNYAYI ICINE ALAN KONJOKTUREL MESELE ILE REJİM MESELESİNİN ÇÖZULMESINDEN YANA. Peki nasıl olacak o iş. Demogojinin üstadı olmuşsunuz. Beylik laflarla olmaz açık yaz konjonktürel mesele ile rejim meselesi nasıl çözülecek
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 05:59
16
KONJÖKTÜR TEK BAŞINA yaratilmaz ondan istifadede uğraşı ister diplomasi ister beceri ve kabiliyet ister. Aklı akceli işler de olanlar bunu beceremez
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 06:53
16
0:55 Demogojinin, beylik lafların üstadi, bugün destan yazıyoruz diyenler güzel kardeşim. O demogojiler, o beylik laflar sayesinde geldik bu günlere.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:51
9
Bunca sıkıntıya girmemize onun öngörüsüz politikaları yok mu?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN