Back To Top
Fethiye denizi nasıl kurtulur?

Fethiye denizi nasıl kurtulur?

 - Son Güncelleme: 15.08.2019 Perşembe 09:27
- A +

Hayır hayır, dev yosun kütlelerine yol açan kirlilikten nasıl kurtulur değil. Bu kirliliğin temizlenmesine engel olan tutukluktan, arkasında yatan partizan çekişmeden nasıl kurtulur?

Bayramda Göcek’e düştü yolum. O da ne; Fethiye Körfezi’ne bir kabus gibi çökmüş hareketli yosun kolonileri. Bütün gün o kıyı, bu plaj dolaşıp göz korkutuyor, tatilci kaçırıyorlar.

19-08/15/korfez.jpg

Her geçen gün de kötüleşiyor. Birkaç yıl daha mümkün değil gitmez böyle. Ne deniz dayanır, ne tatilci ne de turizmciler.

Bir aydan fazladır haberlere konu oluyor, deniz yüzeyindeki renk değişimi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, ‘İnceledik, alg patlamasıymış, kanalizasyon gideri ya da atık sularla ilgili değil, korkacak bir şey yok’ dedi ve geçiştirdi.

Hatta, ‘denizin rengi normale döndü’ diye, müjdeli takip haberleri bile yapıldı. Ama nerede!...

Şu son görüntülere bakın; belediye kenara çekildi, DSİ oralı olmamaya devam ediyor. Fakat size bir şey değişmiş, seyyar tehlike geçmiş gibi geliyor mu?

Patlayan kirlilik, bu gidişle turizmi de gümletir. Sürekli yer değiştiren yosun istilası; körfezle birlikte uğradığı plaj, koy ve tatil tesislerini de bitirmek üzere.

Yüzeye vuran sarı-yeşil karartılar ve yaydıkları çürük kokusu herkesi rahatsız ediyor. Bir tek, asıl olması gerekenleri pek rahatsız etmişe benzemiyor.

Bu felakete ne mi yol açtı? Muğla Belediyesi ile DSİ’nin müşterek eseri...

‘Yapardın-yapamazdın’ inatlaşmalarıyla birbirlerini cezalandırdıklarını sanıyor olabilirler. Ama almadıkları tedbirlerin halkı, turzimi ve denizi cezalandırmaya dönüştüğü açık.

Kimle konuşsanız duyacağınız şey aynı; DSİ sorumluluğu CHP’li belediyeye atıyor, belediye bakanlıklara ve DSİ’ye...

Birbirlerine havale etseler de suç, aslında ortak. İkisinin de ihmal ve kusuru var. Körfeze dökülen derelerin arıtma ve ıslahları ne zamanında, ne doğru yapılmış. Acilen arıtma kapasitesini arttırmaya ihtiyaç olduğu söyleniyor.

Yükleniyor...

Denize boşalan evsel, tarımsal ve endüstriyel atıklarla tekne atıklarının derhal sıkı kontrol altına alınması da bir o kadar acil.

Ve elbette vakumlama ya da tarama yoluyla körfezin temizlenmesi, ertelenemez bir zaruret olarak beliriyor karşımızda.

Bugün müdahale başlasa bile körfezin iyileştirilmesi zaman alacak, edilmezse yarın çok geç diyor işin ehli.

Gemi çekek yerinin, körfezden bir an evvel taşınması da artık kaçınılmaz.

Suçlu aramanınsa hiç sırası değil.

Yok; seçimden önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum gelip “250 milyon liralık projesi hazır. Kötü haldeki körfezi temizliyoruz” vaadinde bulunmuş, ne bekliyor, hadi buyursunmuş...

Yok; CHP adayı Osman Gürün, ‘yarı fiyatına hallederim’ diye hava atmış, başkanlığı kazandığına göre hadi halletsin de görelim, tutan mı varmış...

Turizm çökerse altında herkes kalır, kim kimin üstüne yıkarsa yıksın...

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği olmadan altından kalkılacak gibi de durmuyor. Belediyenin baş edebileceği boyutları çoktan aşmış durumda.

Mesele, memleket meselesi ve beklemeye tahammülü yok. Hala sen-ben meselesi olarak bakılabilir mi?

Ne CHP’li belediyeye yarayacak diye DSİ seyirci kalma hakkına sahip, ne de belediyenin AK Parti hükümetine yıkarak sıyrılma lüksü var.

Karşılıklı suçlamaları bırakıp birlikte çalışmak ve çözmek zorundalar. Yoksa çok yazık olacak. İş işten geçip ‘Basra yıkıldıktan’, Fethiye Körfezi batırıldıktan sonra dövünen çok olur da neye fayda!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 23:35
Mugla'nin Vali'si ne is yapar? Son bir kac yildir Mugla'nin her yerinden sorunlar cikmaya basladi.
Fevzi 15 Ağustos 2019 21:43
Tarafsız ol Akif Beki. Sorumlu CHPli belediyedir.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 21:25
Tembellik yapıp sanayi yerine turizmi önceleyince böyle oluyor.
MEHMET TOKGÖZ 15 Ağustos 2019 19:04
HÜKÜMET VE YEREL YÖNETİM ACİLEN BU SORUNU ÇÖZMELİ VE ÖLÜDENİZ LAGOON ÖZEL PLAJ SAHİPLERNCE DOLDURULUYOR....DENİZ KENDİNİ TEMİZLEYEMİYOR BATAKLIK OLUŞTU..DÜNYACA ÜNLÜ YER FETHİYE KÖRFEZİ GİBİ GÖZ GÖRE GÖRE KİRLENİYOR.
Hasan Akseki 15 Ağustos 2019 16:21
Fethiye'de kurtulmasın ne olur sanki, kıyamet kopmaz ya? İstanbul beton ormanına dönüştü de ne oldu? Bundan dolayı dünyada ne daha kötü oldu? Hem Türkiye dediğin dünyanın sadece % 1' i. Hepsi bu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:39
Belediyenin CHP'li olduğu çok güzel vurgulanmış ama DSİ'nin AKP'li olduğu nedense hiç söylenmemiş
E.K 15 Ağustos 2019 13:18
Dunyada en cok vergi veren ulkelerden biriyiz. Soludugumuz hava haric hersey vergiye tabii..Onlarca universitede anli sanli profesorler Su Bilimleri bolumlerinde bilim yapiyor...Ulke olarak her tarafa yardim yagdiriyoruz...Uc tarafi denizle cevrili ulkenin bu kadarcik bir sorunu cozecek yetkin elemani, ve imkanlari olmali..Sorunu dile getirdigi icin sn yazara tesekur ediyoruz.
Alaaddin 15 Ağustos 2019 17:08
0
KDV %5'e insin. ÖTV kalksın. Stopaj kalksın. 5 kişiye kadar işçi çalıştıran yerlerden kurumlar vergisi alınmasın.
Ali Desidero 15 Ağustos 2019 11:34
"Ancak hâkimiyeti/otoriteyi eline alır almaz yeryüzünde bozgun,kirlilik çıkarmaya, ekini ve nesli yok etmeye çalışır. Allah bozguncuları hiç sevmez."(Bakara S/205)Sizce bu ayet nasıl bir zihniyeti anlatır?AKP 'nin verdiği Maden Ruhsatları ile ülke ne kazandı,gelecek de da dahil ne kaybetti.Hesap?Adem(insan) bozulursa Alem/Dünya bozulur.Düşünsene Kanada'lı kendi ülkesinde Ormandan tek dal kestirmiyor.Gelmiş bizim rant,%deci,yağmacı ortak ile Türkiye'nin az olan ormanlarını tahrip ediyor.% 5 gelir getirecekmiş.tahrip ettiği ormanları tekrar kazanmaya yeter mi bu para.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 17:24
1
Cumhuriyet tarihinin en çok ağaçlandırması bu dönemde yapıldı. Orman alanlarındaki artışları inceleyiniz.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:32
CHP'nin yapması gereken bir iş olursa iktidarla paylaştır, suçu hafiflet, iktidarın yapması gereken bir iş olursa tamamen iktidara yükle. Tarafsız olun sayın Beki, tarafsız.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 21:40
0
Çok haklısın. Sadece iktidara vuracak bir konu olsaydı hiç belediyeden bahsetmedi. Sorumlu CHP li belediyedir. Nokta
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 08:20
Bursa Büyükşehir Belediyesi Sahillerin aritmalarini bir program dahilinde yapiyor.Bitirilen yer CHP li Mudanya Belediye olmasina rağmen Mudanya tertemiz,su berrak ve girilebilir durumda,örnek bir çalişma.Muğla Büyükşehir topu taca atmasin,işini yapsin .
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 21:41
0
Çok haklısın
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN