Back To Top
Fuar kuramayan nasıl kültürde iktidar kursun!

Fuar kuramayan nasıl kültürde iktidar kursun!

 - Son Güncelleme: 25.05.2019 Cumartesi 09:04
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en çok hayıflandığı konulardan biri, kültür ve sanatta iktidar olamamak. 

Sanırım, bunun nasıl mümkün olacağı konusunda 17 yıllık iktidarın kafası henüz netleşmedi. 

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Alev Alatlı, ayrı görüşte mesela. 

Independent Türkçe'ye konuşmuş; ona göre kültürde iktidar olunmaz, hedef yanlış. Fikri yaķınlığı olanlara destek verilir, ön açılır, teşvik edilir... 

Farklı bir dille ama aslında aynı şeyi söylüyor. AK Parti'nin de kültürel iktidar olmaktan kastı, beklentisi ve anladığı bu zaten. Ötesi lazım değil. 

Üstelik iktidar, kendisine yakın duran kültür-sanat şöhretlerinin ayaklarına dünyayı sermeye hazır. Kalibre, seviye ve nitelik farkı gözetmeden, hiç ayrımsız hepsini bir tutarak  neyi esirgediği görülmüş ki? Şahsen ihya ve abat olmak isteyene, her imkan Ankara'ya bir telefon uzakta. 

Hatta iktidarın camiaya  hayreti de bundan. Neden herkeste işe yaramıyor! 

Alatlı, kültür üzerinde iktidar kurma uğraşısını şundan nafile görüyor: 

“AK Parti kültür iktidarını neden kuramadı diyorsunuz. Kolay gelsin. Ama demokrasilerde siyasi partiler kültürel iktidar olamazlar. Olsa olsa dünya görüşlerini kendininkilere benzettiklerinin yollarını açar, şu ya da bu biçimde teşvik ederler. CHP veya sol siyasetin revaçta olduğu dönemlerde, TRT’nin, edebiyat ödüllerinin hep aynı arkadaşlara verildiğini hatırlayın." 

Sorun ödülü bol tutmak, ihsan ve lütfu eksik bırakmamaksa AK Parti, şaşkınlık geçirmekte haksız değil. 'Buysa, neden hala kültürde iktidar değiliz, hepsinin çoktan bizim tarafa geçmesi gerekmez miydi'  demeyip de ne diyecekler! 

  

Muhalefete ram olanların akıbeti de  sır değil. 'Yazdım bunu bir kenara' notlarıyla fişleniyorlar. Gözdağıyla kalmıyor, hayata da geçtiği, fiili sonuçlar doğurduğu biliniyor bu mimlemelerin. 

Hayatları zorlaştırılıyor, haksız rekabete uğratılıyor, kamu desteğinden mahrum bırakılıyor, cezalı ve damgalı diye gözden düşürülüp dezavantajlar yaşatılıyor, yerine göre burunlarından getiriliyor ama onca ezilme ve örselenmeye rağmen hala güçten yana olmuyorlar.  

Kısacası; siyasetin ödül-ceza mekanizması, neden tam randımanlı çalışmıyor kültür-sanatta? 

Bence soruyu bir de şu şekilde sormadan doğru cevabı bulamayız. 

Daha eli yüzü düzgün bir kitap fuarı kuramayanların nesine kültürel iktidar kurmak?  

Baksanıza, dini yayınlar fuarını bile siyasete alet edileceği  zaman hatırlıyor iktidar seçkinleri. İstismar değeri dışında bir kıymet biçseler, 38 yıllık fuar bu kadar güdük, demode ve geri kalabilir miydi? 

Sergilenen duyarlılık, dostlar alışverişte görsüne dönük olduğu için içler acısı halini bilen de, umursayan da, el atan da çıkmıyor. 

2016 ramazanında, kurulduğu Beyazıt'ta uğradıktan sonra izlenimlerimi Hürriyet'te şöyle yazmıştım: 

"Türkiye Diyanet Vakfı, ana düzenleyicisi. Ve hâlâ yerleşik, oturmuş bir havası yok. ‘Gezici sergi’ tarzında derme çatma bir çadır fuar. 

Kültüre gelince kaliteye neden bu kadar kayıtsız hükümet ve belediyeler, anlamak mümkün değil. 

Son 14 yılda hayat standartlarında sağlanan ortalama gelişme, semtine bile uğramamış fuarın. Üvey evlat gibi. 

35 yıldır hala uluslararası bir nitelik kazandırılamamış... 

Daha medeni bir altyapı, daha modern fiziki koşullar hazırlanamaz mıydı? 

47 yılda, Frankfurt’tan sonra dünyanın en büyük ikincisi haline gelebiliyor Kahire kitap fuarı. Ortadoğu’nun birincisi... 

Darbeye ve Sisi rejimine rağmen dünyanın ilgisi, alakası sürüyor. Organizasyon başarısı örnek alınamaz mı?..." 

İlgisi ve düşkünlüğü göstermelik olanlar, kültürde iktidar kurabilir mi hiç? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 22:50
Akif bey unutmayın 20 yıllık iktidarda ancak insanlar yürümeyi öğrenirler. Bu süre milletlerin hayatında çok bir süre değildir. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Sahi siz ne kadar değiştiniz ben ne kadar değişebil dim. Biz degisirsek iktidar değişecek. Acizane.
realist 25 Mayıs 2019 20:33
akp li bakan taner yıldız ne demişti bize okumuş insanlar oy vermiyor demişti akp cahillerin partisi demişti kendi agzıyla
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 19:20
Kültürmü kaldı ki iktidarı olsun. İthalatçılar ne getirip pazarlarsa o.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Mayıs 2019 12:18
Karikatüre dahi tahammülleri yok,herseyden cok kolayca "nem kapiyorlar',cokta alingac oldu gariplerim!..
Süheyl CALISKANOGLU 25 Mayıs 2019 11:32
AKP cözüm aramaz, sorunlari cözermis gibi yapar.Iktidari bu oyalama taktigiyle ayakta tutar,AKP'nin davasi Türkiye'nin sorunlari degil,kendi iktidaridir..Söz konusu AKP oldugunda akla hayale gelmeyen,hersey yapilabiliyor,paralar har vurup savuruluyor,dinci hurafelerle yatilip kalkiliyor,iste AKP'nin özü ve gercegi..
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 22:52
3
Dine ait tüm kutsallardan nefretini gizlemeyen CHP zihniyeti, artık benim kalbim temiz demiyor ,seçim için her gün cuma namazına gitmeye,70 evde iftar açmaya,yasinler hatimler bitirmeye , yakında şeriat isteriz demeye de başlarlar.Allah seçimden sonra da devam etmeyi nasip etsin,
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:53
Kültür ve sanat, biat etmemeyi gerektirir. Örneğin, biat eden iyi şairler bile şair olmayı, biat etmeden önceki dönemlerinde başarabilmişler, İsmet Özel, Necip Fazıl Kısakürek gibi. Kendine muhafazakar diyen (ama aslında dünya malına doymayan) güruhtan, mizah da çıkmıyor, dünyada örneği yok. Hangi insanlar mizah yapamaz, tanıdık bir psikoloğa sorun.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:43
Birisi sansür yazmış sansürün öldürmenin kralını ferihtasini yazmış tek parti nin ebedi şeflerinin olduğu dönemi naximi sabahattin al iyi necip fazıl gibi ağzını açsın öldüren hapislerde çürüten kim acaba
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:43
Alimlerimuzin salkım gibi asıldığı geçmiş alcaklik düzeni hala devam ediyor bir tokezlesin bak musirdan beter katliam yapacaklar ezanimizi isliklayan muezzini sela okuduğu için linç eden burunlar intikam nutukları atarken hangisi hükümet yolu acar da millet imiz mukeddesat için çalışır
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 11:47
2
Okuma yazmayı hangi kursta öğrendiniz?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:43
Yazar ve çevirmenin yayinevlerinde gördükleri muameleye bak ve anla...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:39
Sırf yazmış olmak için yazılmış yazı vesayetin devam ettiği ALLAH demenin yasak olduğu bismillah diye secim şarkısı yazan davutoğlu nun şarkısının yasaklandığı dün gibiyse hangi kültürel ıktidardan bahsedilir bütün mesele herşeyi yasaklayan ağzını açsın içeri tikan dünyada misali olmayan 5816kaninunu kaldirmaktir
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 06:10
Bizimkiler kültür mevzuunda o kadar dipteler ki, muhalifler bulundukları noktadan bakınca kendilerini yüksekte görüyorlar ve kesinlikle haklılar! ama ikisi de çukurda maalesef.
Karar Okuru 25 Mayıs 2019 05:53
Sanat ve Kültür, bu günki anlayışın dünya görüşüne ters!! Tamda buyuz hiç bir yeterlilik yoktur ama en iyisi istenir. Ulaşamayınca iki yol var kandırmaca olarak ya tilki gibi koruk dersin ya da olmayanı var sayıp hayal kurarsın. Doğu toplumlarında durum budur
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 04:04
Kültür ve sanatı benim gibi düşünenler,yazanlar,üretenler diye ayırırsan sonuç bu? Özgür düşüncenin önü açılmalı. Bu kadar alıngan muktedirler varken maalesef.
Çerkez Ethem 25 Mayıs 2019 03:15
..."İlgisi ve düşkünlüğü göstermelik olanlar, kültürde iktidar kurabilir mi hiç?"..... Aksine böyleleri bal gibi herzaman, her şekilde iktidar kurabilir ! t.c. tarihi tonla örnekleriyle dolu ! Kolpa, sistemin genetiğinde olduğundan, ne kadar kişi göstermelik/kolpa hareket ederse okadar ilerler ve her alanda iktidar kurabilir !
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 02:59
Nasıl bir kapaktır bu ya Rabbim!
MAHZUN MUHAFAZAKAR 25 Mayıs 2019 02:45
Demek kitap fuarcılığında Mısır kadar bile olamadık haa, vurun ki ölem!
Karar Okuru 25 Mayıs 2019 02:13
Kulturde iktidari sansur ve sopayla olacak saniyorlar. Uyandirmayin oyle bilmeye devam etsinler.
Dr. 25 Mayıs 2019 01:52
İslama (camiye, okula, kışlaya) siyaset bulaştıran sanattan ne anlar. İte ot yedirmek gibi birşey. Sanatçı muhaliftir, kim olursa olsun insani davranışları savunur ve yanlışları sanatıyla eleştirir. Biat kültüründe sadece koşulsuz itaat vardır. Onun çizdiği pencereden onun perspektifinden bakma, düşünme ve yorumlama dayatması vardır. Özgür düşünme ortamı yoktur. E bu şartlarda sanat da olmaz bilim de olmaz. O yüzden bizde sanatı icra eden de, kitap okuma oranında üstünlük sağlayan da, muhalif olanlar (eleştirmen) da hep sosyal demokrat kesimden çık
Musto 25 Mayıs 2019 00:23
Tek bir kaynaktan beslenirsen beyin gıda alamaz yaratıcı olamaz yaratıcı beyinleri uzmanları dışlarsan hızla 3 dünya ülkesi olursun ďışişleri bakanlığında nerdeyse yabancı dil sınavı kaldırılmış yüzlerce fetöcü doldurulmuş.Tüm kurumlar işlevsiz hale getirilmiş
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN