Back To Top
Görevi kötüye kullanan yanmadıkça

Görevi kötüye kullanan yanmadıkça

 - Son Güncelleme: 19.02.2020 Çarşamba 14:07
- A +

Gezi davasında tüm sanıklara beraat, Osman Kavala'ya tahliye kararı çıktı. AİHM, iddianamede tutuklu yargılamayı gerektiren ve suçlamaları destekleyen hukuki bir delile rastlanmadığına, tutuklumanın siyasi olduğuna ve derhal tahliyesine hükmettiği halde Kavala düne dek içeride tutuldu.

Yok yere kaybettirilen özgürlüğü bulduruldu diye, yine de sevinçle karşılayabiliyoruz.

Başka davalarda da gördük. Mahkemeler, Yargıtay'la Anayasa Mahkemesi ve AİHM'in hak ihlali, hukuksuzluk ve tahliye kararlarına direndi. Anayasa'nın açık hükmüne rağmen hem de.

Görevi kötüye kullanmak, kanunlarımızda yasak. Cezai takibat gerektiren bir suç. Hakim, savcı ve polisleri de bağlayan bir yasak bu. Tespiti halinde yaptırım öngörülüyor. AYM ve AİHM'ce bu sebeple mağdurlara ödenmesi istenecek tazminat cezalarının, önce Hazine'den alınıp bilahare hakim ve savcılara döndürülmesi gibi...

Yine, Cumhurbaşkanı Erdoğan Ombudsmanlar Konferansı'nda hatırlatmıştı ki...Kanunlar, öncelikle vatandaşların haklarını devlete, devlet gücünü kullananlara karşı korumak için var, onları vatandaştan korumak için değil.

Fakat kanun uygulayıcılar, vatandaşa karşı korunmaya devam ediyor, görevi kötüye kullanmak yapanın yanına kalıyor ki ardı arkası kesilmiyor.

Vatandaş; yetkisini aşan, hukuksuzluğa alet olan kamu görevlilerine karşı savunmasız ve korumasız. Yeri geldiğinde, Anayasal hak arama yolları bile kapalı. Çünkü muhataplar, takmama gücünü kendilerinde görebiliyor. 

Haksız tutuklama ve benzeri işlemlerden doğan tazminatlar, yine vatandaşa fatura edildikçe neden kendilerini güvence altında hissetmesinler ki?

Cumhurbaşkanı'nın buyurduğu üzere, hukuk evvela vatandaşa karşı devlet gücünü kullananları sınırlandırmak içindi oysa. 

Fiilen mutlak sorumsuzluk ve dokunulmazlık tanınırsa hakim, savcı ve polisin keyfi ve hukuksuz tasarruflarından nasıl hesap sorulacak? Kimi kime şikayet edecek, yetkililerin hukuk dışına çıkarak zorbalaşmayacağından nasıl emin olacak vatandaş? 

Son iki gündür yaşananlara bakın...

Yazar, avukat ve eski milletvekili Mahmut Alınak, örgüt üyeliği iddiasıyla bilmem kaçıncı kez tutuklandı.

68 yaşındaki Alınak, kaçma imkanı yokken, evinden baskınla alınmışken göz önünde kelepçe takılarak cezaevine götürülmek istenmedi mi? Kelepçeleme şartları mevcut değil, zorunluluk yokken bu tedbire başvurmak kanunsuz diye uyarmasına rağmen, polise laf dinletebildi mi?

Yazar Müfid Yüksel, bir hakaret davası nedeniyle sabaha karşı evine baskın düzenlenerek karakola çekilmedi mi?

Kanun insanları yanlış yaparlarsa sıyrılamayacaklarını, sorumlu tutulacaklarını bilse, müeyyideye çarptırılmaktan çekinseler bu orantısız uygulamalar yine yaşanır mıydı? Hukuku zorlayan, bazen hiçe sayan pervasız tatbikatlar yine görülür müydü?

Gezi davasındaki beraatlere ve Kavala'nın tahliyesine, hak yerini buldu, bir haksızlık giderildi diye seviniyoruz.

Aslında giderildiği filan yok, sadece sonlandırıldı.

E hani geciken adalet, adalet değildi?

Bu gecikmenin, onca zaman içeride haksız tutulmanın hesabını kim verecek şimdi? Sorumluluk, sahiplerine rücu ettirilmedikçe haksızlık giderilmiş, adalet tecelli etmiş sayılabilir mi?

Aksine; yargı, polis ve diğer kamu görevlilerinin yanına kalan her çarpık uygulama, hukuksuzluğu teşvik ve cesaretlendirmek değilse nedir Allah aşkına!

Ha babam özgürlüğünü kaybettirip tekrar buldurarak yaşatılan sevinçle mi yetinecek vatandaş? 'Bu kadarına da şükür'le mi teselli bulacak? Hukuk devletinden kısmetimize düşen bu mu?

Gül ve Davutoğlu’nun ‘hukuka davet’ çıkışları

Gelecek Partisi’nin, siyasallaşmış hukuka tepki ve tarafsız, bağımsız yargıya dönme çağrısı olarak Davutoğlu’nun, şikayetçi ve mağdur sıfatıyla taraf olduğu davalardan çekildiğini açıklaması...Sadece adı verilen terör örgütlerinin dosyaları istisna tutulduğu için, bunun Bakanlar Kurulu üyesi olarak mağdurlar arasında ismi geçirilen Gezi davasını da kapsaması...

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, dün Karar’a verdiği röportajda hukuksuzluklara karşı iktidarı uyarması...Ülkeyi normalleştirmek, olumsuz havayı değiştirmek, iyileştirmek isteniyorsa yazar, siyasetçi ve sivil toplum aktivistlerinin tutuklu yargılanmasına hemen son verilmesi, devam eden hukuksuzlukların süratle düzeltilmesi gerektiğini söylemesi...

Yabana atmayın, bence bu iki çıkış da dün esen geçici iyimserlik havasının oluşmasında hayli etkili oldu.

NOT: Gündüz buldurulan özgürlük, akşam bu yazı baskıya gittikten sonra tekrar kaybettirildi zaten. Hukuk galip geldi diye duyduğumuz birkaç saatlik sevinci de yanımıza alıp dağılabiliriz şimdi. Kaldığımız yerden devam...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Din tuccarlari 20 Şubat 2020 00:00
Ohooo hacim o zaman yakmaya en tepeden başlamamiz lazim ama nedense hep ayaklar yaniyor....
BİR SORUM VAR 19 Şubat 2020 21:34
İsminin yarısı adalet olan partinin yönetiminde böyle adaletsizlikler yaşanıyor. Adalet Bakanlığına Adalet Ağaoğlu'nu getirsek bu işler düzelir mi?
Ülkeler de,siyasette degisimler olur,cogu sessiz sedasiz olaysiz.AKP'nin iktidari kaybetmesi cok ses getirecek,Misir'daki "Sagir Sultan'dahi haberdar olacak ve sonrasinda yargilamalar baslayacak,Dünya ülkelerine ibret olacak,bu günleri yasayacagiz hep beraber...
okur 19 Şubat 2020 15:43
EYY Dostum putin diyemiyor artık idlip konusunda suçluyu buldu kılıçdaroğlu
ramazan koç kayseri 19 Şubat 2020 15:35
sayın beki hakim savcı nasıl doğru karar versin ertesi gün verdiği karara pişman ediliyor konuşacak yer çok en alttan en tepedikine kadar burnundan fitil fitil getiriliyor o savcı kendiliğinden yapıyor hiç zannetmiyorum kusurs kalma ilk okulda uyu uyu yat okudum 59 da mezün oldum hollandada arabayı aldım sahibi hastanede durduğum şehire geldim postaneye vardım satan yok bilgisayarın başındaki kıza verdim benim üzerime arabayı geçti vergisini yatırınmı dedi vergisinide yatırdım iki dakikada işim bitti bizim burda burnundan fitil fitil getiriler ona göre he
RTE bugün grup toplantisinda,cok defa Kemal Kilicdaroglu'na satasti günlerdir,"Dostum Wladimir Putin' sözlerini duymadik,"eyy Wladimir Putin'sözlerini de duyamiyoruz,ortada bir "tiss'var!..En kolayi Kemal Kilicdaroglu'na satasmak !.Yandaslar da ,buna seviniyorlar,Putin ürkütüyor,Rus'lar sakadan pek anlamazlar,en iyisi vur CHP'ye ,Kemal Kilicdaroglu'na...
Ali Osman YILDIRIM 19 Şubat 2020 15:13
Yazıklar Olsun size! Kavala ve benzerlerini aklama muhabbetine dönüştürdünüz sohbetinizi. Cumhur Başkanının açıklamalarını eğlenerek, kahkaha ile, ukalaca yorumluyor ve hiç utanmıyorsunuz. biz o kadar saf ve yüzeysel insanlar değiliz. bu memlekette neler gördük, unutmamız mümkün mü? siz demokrat ve özgürlükçü olmaya devam edin. Elbette iktidarın bir çok hatası olabilir. en büyük hatası da sizi Başbakan Danışmanı yapması. Ancak bir vatandaş olarak; sizin kadar laubali olamayız, son 10 yılda yaşadıklarımızı unutmamız mümkün değil...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:47
Onlar yanar mı? Siz kendinize bakın. Bir gazeteciler, hak savunucuları ... Milletin hakkı verilsin diye yırtınırlar, hem milletten hem siyasetten şamar yerler! Yok öyle bedavadan; başkası şamar yiyecek, şamar vuran da ekmek! Ellemeyin, bırakın kendisi almayı öğrensin hakkını!
Ali Osman YILDIRIM 19 Şubat 2020 14:45
Sayın Akif BEY! vay anasını! bir vatandaş olarak bakıyorum, İnsan nasıl değişebiliyor? Bu insanlar suçsuz diyorsun ha! son 5-10 yıldır yaşadıklarımız neyin nesi? bunlar masum çocuklar ha! emin misin?Bu Kavala senin kangan mı?, yanındaki de o kadar emin ki, akrabanız 0lmasın? Devlet, istihbarat bu kadara ahmak ha! Siz dalga geçmeye devam edin! Ancak siz ve yanınızdakinin konuşmasından çıkardığım tek şey var! Bu memleketin köksüz ve anlayışsız aydınlarının sayısının giderek artması,
okur 19 Şubat 2020 15:45
0
papaza ne oldu oda mı suçsuzdu
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 23:00
0
Hukuk çocuk oyuncağı değil. Hukuki değerlendirme yapmak için, önce yandaş gömleği çıkmalıdır!Kitap okuyan gitar çalan çiçek elinde parkta eylem yapanlara polisi saldırtırsanız ortalık elbette karışır! O dönemde hem yargının, hem adliyenin FETÖ egemenliğinde olduğunu unutmayınız! Yandaşlık beyni öldürür!
musto 19 Şubat 2020 13:47
Anlayamıyorum,bunlar nerede yetişti,ne yediler içtiler,hangi havayı soludular,hangi peygamberin,kitabın emrini uyguluyorlar.Peygamberimize soruyorlar,iki komşum var biri islam biri gayri müslüm hangisine yardım edeyim, hangi komşunun evi sana daha yakınsa ona yardım et.Eski ortakları bir şekilde sahte belge kurgulanmış delillerle,kılıfına uyduruyorlardı.Bunlar sadece devlet gücünü kullanarak,kamu vicdanı,ayağa kalkana kadar,anti pati buldukları insanları,insafsızca, cezalandırıyorlar.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:11
Sn. Beki, 70'li yıllar. 'Renksiz' gazeteci Erbakan Hoca'ya ses kayıt aletini uzatır ve sorar. "Hocam şeriatçı mısınız" Hoca evet dese 163'ten 10 yıl damda. Hoca uyanık. Sanırım Civaoğlu'na" Eve gel de söyleyim" der. Sizi anlıyorum. Değindiğiniz konuda "GÜLLER" de masum değil ki? İnsanlar o sorunda da günde beş kere elbise değiştiriyor . Ölürken şahadet getirenler, ölmeden de şahadet getirdikleri gibi, 'onlar da bir kez olsun 'şahadet' getirsinler. Tamam özgürlük, tamam ifade hakkı, tamam 'öteki' algısı', tamam..... da şiddet var mı kardeşim. Var. Vicdan'nın da bir sınırı var.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 12:17
Sn yazar sanırım sizin sn cumhurbaşkanının yaptığı hicbirseyi eleştirmek durumunuz yok galiba siz yandaş olanlara çok kiziyorsunuz ...zira belki 89 kere her yazıda zaten sn Cumhurbaşkanı da demişti etmişti falan hep yada dedikleriniz için himmm bak iyi dinleyin zaten sn cumhurbaskanida böyle bak haaa mi acaba düşüncesi
Karar Okuru 19 Şubat 2020 12:07
Gorevi kotuye kullanan ta suyun en basindaysa?
HACI MURAT 19 Şubat 2020 11:33
Gezi'yi kim organize etti,işin içine hangi ecinniler karıştı bilmiyorum.Ama şunu biliyorum:500 civarında araç yakıldı, bazı işyerleri talan edildi.Tekrar ediyorum:Kimin suçlu olduğunu bilmiyorum,Osman Kavala'yı hiç tanımıyorum.Ama Gezi'de ağır cürümler işlendiği kesin.Eğer bunlar suç değilse,bunu yapanlar ceza almayacaksa ceza kanunundan suç ve ceza kavramlarının külliyen çıkarılması uygun olur bence.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:08
2
Geziyi kimin organize ettiğini falan boşver, bunlar siyaseten durduğun yere göre su götürür, dişinden tırnağından artırdığı vergisinden ekmek yediğin vatandaşa düşmana saldırır gibi saldırmanın gerekçesini anlat bize.
Takipci 19 Şubat 2020 10:59
Sn Beki, bu yazinizi okuyunca aci aci guldum, zira siz de oradaydınız. Elbette hatadan donmek fazilettir, fakat halen bir ozelestiri yapmadiniz, biz okuyuculari bilgilendirecek herhangi bir aciklama yapmadiniz.
Hermes 19 Şubat 2020 10:46
Bu ülkede "Savcı" sorunu vardır, "Cumhuriyet Savcısı"...Kılı kırk yararak iddia da bulunması gerekirken, binlerce insan için müebbet(aslında idam) istiyor, binlerce insan beraat ediyor bu iddiadan. Seni "Devleti yıkmaya teşebbüsle" itham ediyor, ama beraat ediyorsun. Çektiğin onca maddi manevi sıkıntının telafisi yok, gönül alma yok, helalleşme yok...Masum Hz. İbrahimin ateşe atılmasını emreden Nemrut gibi davranıyor birçok "savcı". Allah'tan, Ateş(ki Mahkeme gibidir), masumu yakmıyor bazan. Bir anlamda savcılar zulmü var bu ülkede. Ama zulüm onu yapana dönen birşey, ilahi kanun bu.
Mesut 19 Şubat 2020 10:41
240 polis aracı 45 ambulans 58 kamu binası, 68 MOBESE kamerası ve 337 işyeri tahrip edildi. 90 belediye otobüsü, 214 özel araç, kullanılamaz hale getirildi. 14 parti binası tahrip edildi. Demekki bunları yapanlar uzaydan geldiler, yaktılar, yıktılar gittiler.
okur 19 Şubat 2020 15:47
0
gezi de mahkemedekilerin hiç birisi araba yaktıkları ile suçlanmıyorki araç yakanlar ayrıca mahkemelere çıkmış insanlar ağaç katliamına karşı olduklarını beyan ettikleri için yargılanıyorlar
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:21
Bravo, iktidarla hiç iliskilendirmeden konuyu ayri bir yere koyup kendi basina olup biten bi durum gibi yazmissiniz. Okurun akliyla alay etmeyiniz..
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:18
Kamu görevlileri yargida, emniyette tamam yanlislardan sorumlu olsun da, onlara yön veren, baski uygulayan yapi ne olacak? Bu hatalar, siyasi etkilere açik olduklarinin, görevlere siyasi teveccuhlerle gelmislerse onlarin da yansimasi olabilir mi? Sesli düsünüyorum.
KARAR OKUU 19 Şubat 2020 10:14
Osman Kavala ve gezicilerin bu ülkeye verdikleri zararın hesabı sorulmasınmı yaktılar yıktılar yanlarına karmı kalsın
AKP'nin Türkiye'ye verdigi maddi ve manevi zararlarin hesabini kimden soracagiz ?Denizde,havada,karada ki "saraylar"Suriye'de bir hic ugruna ölen Türk genclerinin hesabini kim verecek?Ekonomik iflas,pahalilik,issizlik,istenmeyen ,sevilmeyen,dislanan bir ülke Türkiye bütün bunlardan AKP ve RTE sorumlu,unutma..
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:08
Adaleti bükerek iktidarın emrine biat edip keyfi karar veren hakim savcı siyasetçi vali kaymakam vs. hepsini not ediyoruz. Zamanı gelince hesapları görülecek. Sadece izleyin.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:10
Hukuk hakkın çoğuludur. Hukukun olmadığı yerde Hak aramayın.
"Dostum,Wladimir Putin"!.. 19 Şubat 2020 16:38
0
Ahlakin olmadigi bir ülkede,kanunlar hic bir seye yaramaz..
Al Desi Dero 19 Şubat 2020 09:08
Bunlar İslamda KISAS var derler.Yok diyene kafir derler.KISAS haksız yere birine verilen zararın,zara kadar verene aynı veya tazmim ile ödettirilmesidir. Lafla inanmak değil fiilen göstermek gerek!Bizim islamcılar bu kadar,iftira,yalan,komplo ile binlece insana mağdur ettiler.Peki bu müslümanlar KISAS'a razı mı.Zinhar.Sonrada islamı,müslümanlığı kimseye vermezler UTANMAZLAR! Vekil Mehmet MUŞ ne dedi"kavala delil bulunmadığı için beraat etti.suçsuz olduğu için değil" Ali İhsan YAVUZ ne demişti.! RTE da böyle inanıyor.Yargı kendinin,inandığı gibi karar vermezse,beraat etse de herkes suçludur.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:36
Abdullah gül olsun babacan olsun davutoğlu olsun hepsini toplasan bir levent kırca nin sol bacağı etmez. Okul ve diploma var ama yürek yok.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 07:49
Iceri girmesine uzulenler disari cikmasina seviniyor peki kim bunlar? Yazar da dahil bu islerin icinde kim varsa daha agir bedel oder insallah,adamin kim oldugu kokeni kurdugu baglantilar alenen orta da sirf bu yuzden muebbet yemesi lazim baska ulkelerde menfaatlerine zarar vereni tutuklayip icerde curuturler.fakat bizim ulke de ne hikmetse batinin bile sasiracagi turden bir demokrasi ve insan haklari zevzekligi var.kim tutuklaniyorsa ortalik yangin yeri devlet zulmediyor tantanasi.peki bu gezi hakikaten cok mu masumdu yahu el insaf Allah dan korkun kuldan utanin biraz Akif usta.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 03:40
Bu yaşatılanlardan sonra bu ülke ve bu halk bir fayda bekleyecek o haksızlığa uğrayanlardan! Topyekün kaybettiniz! Cinayetlere intiharlar eklendi, hayat pahalılığına deprem korkuları eklendi! Geçmişte gaz kuyruğu, benzin kuyruğu olduğu dönemler oldu ama hiçbir dönemde bugünkü yozlaşma, kokuşmuşluk, ahlaki çöküntü ve bunalım olmadı!...Aileler çocuklar komşular birlikte mutluydu! Mahallede insanlar dostluklarını kaybetmemişti... Ya şimdi??? Allahın hak dinine Kokuşmuş siyasetini karıştırana lanet olsun!
Karar Okuru 19 Şubat 2020 10:31
2
Geçti Bor’un pazarı sür merkebi Niğde’ye.
MNC 19 Şubat 2020 11:54
0
Amin
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 01:27
Bu hakim ve savcılar evrensel hukuku hiçe sayıp düşüncesini açıklayanlardan nefret eden insanlara nasıl ve nerede dönüşüyorlar , sonrasında hayatlarına rahatça nasıl devam edebiliyorlar bir türlü anlam veremiyorum. Allah hepimizi dargörüşlü hukukçulardan korusun..
Orhun 19 Şubat 2020 01:14
Ülkeyi yönetene söylesene sen bunlari sayın beki,birzamanlar sende danişmanlık yaptın,bugünlere gelmenin raylarini döşemedinmi,akparti ve avaneleri gitmeden bu ülkeye hukuk mukuk gelmezzzzz
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:05
2
O da pek çoğumuz gibi kandırıldı...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:48
0
Çok katı ve sığ bir bakış açısı. AKP 18 yıllık dönemi içinde tek bir fikri ve tek bir insan gurubunu temsil etmedi. Bunun katmanları var. Farklı görüşler olustu, çatıştı, denendi. Çok insan gelip gitti. Herkes aynı sona da hizmet etmedi. Kimisi yanlışı görüp ayrıldı. Doğrusu da bu. Bu her siyasi parti için böyle. Herkesi aynı derecede sorumlu tutmak bugünkü hukuksuzluğa denk ve iyi niyetli değil.
Karar Okuru 19 Şubat 2020 10:33
0
Bu AKP iktidarından çok toplumun kendi seviyesi ile ilgili. İktidar bir şekilde değişir ama bu geri kalmışlık devam eder.
Karar Okuru 19 Şubat 2020 00:28
Bu günleri hazırlayanların timsah gözyaşı!
Karar Okuru 19 Şubat 2020 00:27
Sanırım yaşanan her olay yazar ve benzerlerinin kritik zamanlarda verdikleri destekler ile bu ülkeye nasıl büyük bir kötülük edildiğini idrak ediyor ve vicdanlarında muhasebesini de yapıyorlar. Kendi seslerinin de hiç duyulmadığı bir yıkımına ciddi bir katkı sağladıkları ortada artık. Hitler Almanyasına dört nala. Tebrikler iyi dayanak olmuştunuz!!!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:20
0
Hangi vicdan muhasebesi siz beki nin yıllardır içeride analarıyla hapis yatırılan bebeklerden dogumhaneden alınıp dogruca zindana tikilan kadınlardan bahsettiğini gördünüz mü.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 00:26
Yazarın Notu: bu yazı kavala hakkında yeniden gözaltı kararı verilmeden önce yazılmıştır. Müebbetten beraate beraatten müebbetlik suçtan yine gözaltına. Benim başım dönüyor
Karar Okuru 19 Şubat 2020 10:30
0
Bu günlere gelinirken destek verenlerin şaşırmasına şaşırmamak gerek zaten bu sonuçları düşünüp ön görebilecek bir kapasite olsaydı sahte demokrasicilik oynayarak çağdışı bir anlayışın borazanlığı yapılmazdı.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 11:36
1
Maalesef sevincimiz kursağımızda kaldı. Sanırım bunun nedeni, Gül ve Davutoğlunun açıklamaları bir inatlaşmaya yol açtı ve yanan Kavala oldu....
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:52
0
Bu yazar da hala öte tarafta olsaydı ne yapacaktınız? Kalıp da fırıldak mı çevirseydi? En azından şimdi başı dönüyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN