Back To Top
HDP’ye verilen yanlış, verilmeyen doğru tepkiler

HDP’ye verilen yanlış, verilmeyen doğru tepkiler

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 10:26
- A +

Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalesini meşrulaştıran şey, PKK terörüdür.  Operasyona muhalefetten verilen destek değil.

Ama Cumhurbaşkanı’nı yetkilendiren sınır ötesi tezkeresini onayladı diye CHP’ye kızanlar var.

Oysa, buna dayanak oluşturan terörün varlığını görmezden geldiği halde HDP’ye kızmıyorlar.

Rusya’yla ABD’nin müdahalelerine dayanak gösterdikleri şey de IŞİD terörü değil mi?

YPG’nin bugüne dek dayanıştığı yabancı kuvvetlere orada bulunma hak ve meşruiyetini sağlayan şey ne ise, YPG’ye karşı Türkiye’ye bu imkanı veren de aynı şey...

Taraf ve müdahil bütün harici güçlerin gerekçesi aynı. Sadece terör tanımı ve düşman örgüt tasnifleri değişiyor.

Deklare edilmiş şekliyle, görünüşte hepsini birleştiren amaç bir. Kendilerine tehdit algıladıkları terörü yenmek ve toprak bütünlüğünü koruması için Suriye’ye yardım etmek üzere oradalar.

Ankara’nın iddiası ve gerekçesi de bu. Barış savunuculuğu ya da savaş karşıtlığı adına karşı çıkmak da onun için zorlaşıyor, havada kalıyor.

Yine de isteyen, aksini düşünen, yanlış bulan, onaylamayan karşı çıkabilmeli.

Kendi ülkesinin ve ordusunun bir dış müdahalesinde amacı, niyeti, yöntemi sorgulama, eleştirme hakkı vardır vatandaşların. Bu suçlaştırılmamalı.

Bana göre mevcut şartlarda operasyonun meşruiyetini tartışmaya açıp sorgulatacak, gölgeyebilecek şey, ancak siyaseten istismar edilmesi halidir. Size göre farklı, başka bir şey olabilir.

Evet, terörün varlığına hiç değinmeyip sadece operasyona söylenmek, meşru değil demek, hatta HDP gibi ‘gayrimeşru savaş ve işgal girişimi’ olarak nitelendirmek olacak iş değil.

Fakat kökten yanlış, ölçüsüz, ayarsız ve faydasız, samimi barış söylemlerinin inandırıcılığına da zarar verici bulsam bile eş başkanları Sezai Temelli ile Pervin Buldan’a soruşturma açılmasına yer göremiyorum.

Soruşturma ve gözaltılara uğrayan başkaları için de geçerli.

Gerek var mı gerçekten?

Doğrudan şiddet çağrısı, terör övgüsü içermedikçe halkı kin ve düşmanlığa tahrik, terör propagandası ve övgüsü ile hükümeti ve TSK’yı aşağılama suçlamaları yerini bulabilir mi?

Ağır, ileri, haksız, insafsız, moral bozucu ve karalayıcı propaganda niteliğinde bile olsa, ki bana göre soruşturma konusu örnekler öyle; çürütürsünüz, kınarsınız, yerersiniz, ayıplar yuhalarsınız. Ama savcıların karışmasını, polise havaleyi gerektirir mi? Soruşturma ve tutuklamayı doğrular, haklılaştırır mı?

Barış Pınarı Harekatı aleyhine ileri geri konuşan, güya savaş karsıtlığı adına içi boş slogan atıp tutanlar Türkiye’nin imajını bozamaz, dış algısını kötüleştiremez. Cirimleri kadar yer yakarlar.

Fakat olur olmaz her ağzını açanı savcılığa, karakola çektirmek, işte o korkulan etkiyi uyandırır. Harekata da Türkiye’ye de sempatiyi arttırmaz, azaltır. İçeride, dışarıda destek ve taraftar toplamaya değil antipati çekmeye hizmet eder.

Kandil’e beklediği tepkiyi, kara propaganda malzemesi olarak kullanacağını bile bile bir kez daha niye veriyoruz ki?

Bir de harekata desteklerini açıklamakla yetinmeyip henüz destek bildirmemiş arkadaşlarına yüklenen, isim isim üstüne giderek suçlayan, parmakla işaretleyip afişe ve rencide eden sanatçılar var. Yine türediler, moda oldu artık.

Belki destek yarışına çevirmenin şov ve gösterişe kaçacağını düşünüyordur kendini göstermeyen. Harekatı onaylıyor ama  destekçiler fotoğrafının parçası olmaya yanaşmıyordur belki. Belki de fikren katılmıyordur. Ne malum! Hem içinden gelmiyorsa göstermelik tepkiye zorlamak niye?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa 11 Ekim 2019 15:29
Gezide 3 tane ağaç bahane edip gösteriye katılan sözüm ona sanatçılar, eğer Türkiye'nin terörü bitirme çabasına destek vermiyorsa elbette ekmeğini yediği millete deşifre edilebilir. Bunda da bir sakınca göremedim. Amerika dan binlerce TIR silah alan pkk veye pyd'ye bunca silahları kime doğrultacaksınız diye soramayanlar,barışdan söz edemezler
Süheyl CALISKANOGLU 11 Ekim 2019 16:30
2
15,29:Gezi halkin Demokratik tepkisiydi.Nokta
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:19
iŞİD Avrupa ve Amerikanın kendi bağırsaklarını temizleme projesiydi, Halifelik devleti kurulacak diye zokayı yutup oraya giden İçindeki radikalleri açık alanda terörist diye avlamak hem meşru hemde caiz oluyordu, bu sebepten geriye kalanlardan artık Türkiye devleti sorumlu olacak diyor,, Peki sınırımızda İŞİD olsaydı müdahale edermiydik sanmıyorum, Esad a düşman ve Kürtlerinde bölge de statü sahibi olmasından hoşlanmıyorsak IŞID bizim için bir güvenli bölge görevi görürdü, Lakin iş dediğiniz gibi bir meşru sebep yaratmak olunca dil değişiyor,,,
Köroğlu 11 Ekim 2019 10:01
Karşımızda yerli ve milli bir Voltaire var. Gözlerimiz yaşarsa mı?
Özay İbrahimbaş 11 Ekim 2019 09:34
Suriyede, sahada aktif aktörlerin dünya kamuoyuna yansıtılan görünür gerekçeleri ne kadar gerçekçi.? Bu satranç oyunu bittiğinde ve şah-mat olduğunda, madalyonun görünmeyen öteki yüzü ortaya çıkacak... Bu arada haklısınız, diyorsunuz ki; "savaş karşıtı slogan atıp tutanlar Türkiye’nin imajını bozamaz, dış algısını kötüleştiremez." Doğrudur, çünkü Türkiye imajı ve dış algısının bundan daha kötü olması düşünülemez. Biz bu imaj ve algıyı, yıllardır her türlü hamasetle ve popülist söylemlerle ve "eyyyy ...." lerle aşağılayarak, bir çok ülke insanının zihnine nakış gibi işledik.
Faik Güleçyüz 11 Ekim 2019 08:59
"Zarûret olmadıkça;savaş cinayettir.(Gâzi Mustafa Kemâl)" Askerin;Suriye'ye girmesinin hiç bir zarûreti yoktur.
KARAR OKURUMehmet atay 11 Ekim 2019 14:37
4
Hadi ya Otorite cevaz verdi püff
Muhtefi. . 11 Ekim 2019 21:13
0
Rahmetli Mustafa Kemal Paşa olsa. O Rasyonalist Pragmatik Cesur irade..bu kadar Sabretmezdi Pkk'ya .!..Polis Karakolları Istanbulda vd Etrafi duvar,Citle çevrili.vb NİYE, KİMDEN çekiniyor Bizim Polisimiz ki bizim Büyüklerimiz ve Çocuklarımız ve Bizim icin varlar. Bazıları hala iç politika mantığıyla yaklaşıyor. .İÇ SİYASET BİTTİ..alo.şu an Sahada GÜÇ KONUŞUYOR. .Evelalllah .ekmeğimizi, suyumuzu yiyip,icen Hainlere karşı. !.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:47
Milli Suriye ordusu nedir? Türk ordusunun önünde neden bu azgın sürü var, bunlar Esadı deviremeyen, Suriye in tarihi değerlerini yerle bir eden, kafa kesen Arap faşistler değil mi? Terörün kürdüne karşıyız da Arabını seviyoruz galiba. Başımıza bela olacaklar, yazın bir kenara. Kendi ülkesine ihanet eden bize acır mı?
Türkiye Suriye'de terörle mücadele ediyor. HDP buna işgal diyor. Bu doğrudan teröre destek vermektir, hatta terörü meşru kabul etmektir.
Mea Culpa 11 Ekim 2019 04:46
Bende vicdan sahibi akil bir yazar sanıyordum seni.Milliyetçilik rüzgarına kapılmış savrulup duruyorsun
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:08
9
4.46, Milşiyetçi olmak, kendi milliyetine sövmekten iyidir.
Korpe 11 Ekim 2019 02:43
Nasil bir dunya kurmussun anlayamadim.(sadece bu yazinin ozelinde degil)
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:43
Allah hakli olanlara zafer nasip etsin haksiz olanlarada gazabina ugratsin seytanin laneti onlarin üstüne olsun ve Allahim mazlumlara yardim et suphesiz ki sen mazlumlari seversin kibirli sirk kosanlari boburlenenleri sevmezsin onlari gazabinla mavfet perisan eyle Eyy Alemlerin Rabi
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:49
2
Allah bu işlere karışmaz. Karışsa Allah olmaz.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:34
6
Bir terörle mücadelede haklı haksız konuşan ancak bir terörist olabilir.
Bedr 11 Ekim 2019 00:16
Rojava'ya hiç gittiniz mi? Orada olan demokrasi ve eşitlik Türkiyede yok. Genelde kürtler 100 yıl önce bölündüğünden beri hep maşa ve kurban olarak devletler tarafından kullanıldı. Isyan ettikleri zaman( silahsız bile) da terörist ilan ediliyorlar. Bu seferde Başkanın imdadına yetiştiriciler.
okur 11 Ekim 2019 01:37
5
Aynen kardes bu sahte din tucarlarina bak olumu kutsayan dile bak insan utaniyor.girdik kacti vs vs sizlere erdogan lazim hep basinizda kalsin
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:48
3
100 yıl önceye kadar birliktiler sonra bölündüler diyorsun yani.
Muhtefi. . 11 Ekim 2019 21:24
0
Sen Erbile git.sokaga çik Sor birine YEMEK YİYECEĞİM de hemde TÜRKÇE. .hemen göstersinler. Bırak bize TİYATRO anlatmayı :))..Emperyalistlere meze olan Tetikcileri anlatma.Sosyalist,Irkçı soslu.ABSÜRT mantalite. Kıblesi belli degil daha ..keline yok ilaci ki. Birde başkasına fayda olacaklar. :)))
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN