Back To Top
İdam popülizmi yine kızışıyor

İdam popülizmi yine kızışıyor

 - Son Güncelleme: 28.08.2019 Çarşamba 13:56
- A +

"2002’de ortalık ‘Ümraniye sapığı’ haberleriyle çalkalanıyordu. Tüm Türkiye, dehşet içinde kurbanlarına ağlıyordu.

Derken eşkale uyan B.A. adlı bir kişi yakalandı.

Kanını içsen doymazdın; yatışacak, dinecek gibi değildi sokaktaki öfke ve infial.

Diri diri yakılsa, gözünü bile kırpmadan lincine odun taşımaya hazırdı kalabalıklar.

Bir ay geçmeden yanlış kişi olduğu anlaşıldı, gerçek sapık bulunmuştu.

B.A. kurtuldu, kağıt üstünde temize çıktı ama yüzü afişe olmuştu, alnındaki damgayı bir daha silemedi.

Hayatı karardı, yine de tek tesellisi hala hayatta olmak...

O gün darağacı kurulup millete sorulsa, yanlış kişinin asılmasına rekor oyla destek çıkmaz mıydı!...”

Buraya kadar okuduklarınız, geçen yıl “Hepsi bitti de idam mı kaldı” başlıklı yazımdan.

Yine bir kadın, erkek şiddetine hunharca kurban gitti; yine kendimizi idam cezasını tartışırken buluyoruz.

Trabzon’da ‘idam’ın geri gelmesini isteyen kalabalığın tezahüratına, bilindik tavrıyla karşılık verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan. “Meclis’ten geçerse onaylarım” tavrı...

Emine Bulut’un ailesini ziyaretten sonra, İYİ Parti lideri Akşener de meydan okudu. “Sayın Cumhurbaşkanı partisine talimat versin, Meclis’te destekleriz” diyerek. Gerekçesi, acılı kurban yakınlarının da katile idam talep etmesi...

İstanbul Sözleşmesi daha girift bir tartışma tabii. Getirdiği tedbirler kadını fiilen korumaya yetiyor mu, koruma mekanizmasının mağduru daha çok hedefleştirme riski nasıl önlenebilir, ilk şikayette uzaklaştırayım derken erkeği daha da saldırganlaştırarak tehlikeyi büyüttüğü  eleştirilerinde haklılık var mı, uygulama sonuçları ne gösteriyor, tedbirlerin gözden geçirilecek eksiği fazlası yok mu? Bunlar, karşıtları ve taraftarlarını dikkatle dinlemeyi gerektiriyor. Zahmetli iş, idam çığırtkanlığı gibi kestirme popülizme elverişli değil. Uzatmadan ‘asalım gitsin’ demek daha kolay.

Hatta takıntıya dönüştü; çocuğa, kadına yönelik saldırılarla canımız her yandığında ayaklanıp hemen idam sloganına sarılıyoruz.

Ürpertici bir vahşetle Özgecan katledildiğinde, Eylül ve Leyla’nın cansız bedenleriyle tepeden tırnağa sarsıldığımızda ne istediysek şimdi de aynı istek alevleniyor içimizde. Böyle pislikler yaşatılmasın, nefes alıp verdikleri her saniye kurbanlara zulüm ve ihanet, canlarıyla hem de acı çektirilerek ödesinler...

Aşağısı benim de içimi soğutmaz. Ama kadına ve çocuğa karşı şiddetle mücadelede en caydırıcı ceza bu mu, istatistikler hiç de öyle demiyor.

Af Örgütü ile Woman Stats Project’in verilerinden şu sonucu çıkarmıştım: İdam cezasının en çok uygulandığı ülkelerle tecavüzün en yaygın görüldüğü ülkeler çakışıyor, ayrışmıyor.

Çin, Hindistan, ABD, Pakistan, Afganistan, İran, Suud diye giden ortak bir idam ve cinsel suç haritası...

İdamın kimi örneklerdeki gibi meydanda, halkın gözü önünde infaz edilmesi bile caydırıcı olamıyor.

Kurbanın öcünü alma hıncıyla galeyana gelip ‘idam isteriz’ diye parlıyoruz. Ama intikam hislerimizi tatmin etse de duygusal patlamalarla üstüne gitmek kurbanları korumuyor. Suçu önleyemedikten sonra suçluyu kıvrandırarak assak neyi düzeltir, kör testerelerle kessek hangi masum canı geri getirir!

Vicdan azabımızı bir nebze hafifletmek, belki dindirmekten başka neye yarar...

Muhalefet, özellikle de Akşener, geri dönüşü ve telafisi olmayan idam popülizminde yarışmak yerine İstanbul Sözleşmesi üzerinden iktidarı sıkıştırsa daha hayra geçmez mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 17:28
6284 e göre evden atílan erkek eve bir daha dönmez dönerse kadını öldürmek için döner bu kanunu hemen kaldırın. niye mi kaldırılsın inancımızdan dolayı eşcinselliğin meşru kabul ettiği için açıkça dine nerf eve namusa Savaş açıldığı için adaletsiz olduğu için cinsiyeti bir yasal olduğu için ayrımcılık yaptığı için kadın ve erkeği birbirine düşman ettiği için aileyi dağıttığı için ailenin yatak odasına kadar karıştığı için insanların Şeref ve haysiyeti güvence altında olmadığı için genç evlilerin yuvasını dağıttı için batılı ülkelerin ülkemize müdahale Hakkı verdiği için Avrupa birliği'ne de gi
Erzincanli 28 Ağustos 2019 16:31
Aman ha ; idam geri gelirse her iktidara gelen butun mualifleri asmaya baslar.Siville Asker kadar secici olmayabilir !!!!
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 16:00
Ahmet Davutoğlu hocamizi "medyanotu" basin yoluylada takip edip destekte bulunun. Facebook, Twitter vb. Saygilar sevgiler
KARAR OKURUMürsel 28 Ağustos 2019 15:32
Siyaset ve duygu merkezli yaşayan bir milletiz.Koruyucu hekimlik gibi, suç önleyici tedbirler niye yok?Severek evlenen iki kişi bozuşunca; niye barışma ve çözüm merkezi devreye girmez.Eski arabulucular varken niye bu kadar ölüm yoktu.Arabuluculuk görevi devletin değil mi? Tabi tek taraflı ihbarla; kurdu koyuna boğdurmanın vahşi bir zevki var!6284 ü okuyan var mı? Hiç bir delil emare sormadan evden kovulan erkek? Cinsel psikolojik şiddet ne ki, cezası yuvadan atmak oluyor?..
Halil 28 Ağustos 2019 15:14
Suçun vukuundan önce onu önleme çabaları şart. Her şeye rağmen taammüden cinayet varsa neden onun cezası "kısas" olmasın? Suçluya verilecek cezayı kullar mı iyi bilir yoksa bu kulları yaratan Hak Taalâ mı?
Umut Emiroğlu 28 Ağustos 2019 14:43
Kısas(ve diğerleri) hususundaki yanılgı, Kuran'ın mana ikliminden uzaklaşarak ayeti çevirmek. Bakara 179'u "kısasta hayat vardır" şeklinde çevirmek yanlıştır. Bu çeviri kendi içinde anlamsızdır. Zira kısas olduğunda hayat olmaz, muhatap ölür. Burada Allah(cc), beşeriyette kalmış olanların durumunu açıklayarak "hayatınız kısas iledir" buyurmaktadır. Yani beşer, iyiliğe iyilik, kötülüğe kötülükle, misliyle mukabele/kısas ederek yaşar. Oysa insan bu davranış kalıbını aşmıştır. Zaten ayetin devamı takvayı(insani olanı) özendirmektedir.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 14:27
Çocuğa tecavüz eden haksız yere cana kıyana ne yapmalı ya? Başına gelmeyen anlamaz empati yapın Beki
Muhtefi. . 28 Ağustos 2019 14:18
Hukuk ..Haklar kelimesinin coguludur, Kanun da Hakların Korunması için herkesin uyması gereken kurallardir. Milletin,Ailenin, Isyerinin, Okulun,Askeriyenin, Hastanenin vb Heryerin kendine ve toplumlara özgü Hukuklari vardır. Politika,Çıkar vb amaçlar üstüdür, olmalıdır ki Vicdanlarda Yer bulsun. Biz coooook uzakiz buna. Maalesef, kellim kellim la yenfa. !..sadece konuş, at, tut o kadar. .onun için iki yakamız bir araya gelmiyor. Böyle bir Coğrafyada, İklimde, Millete, Tarihte nasıl becerdik, beceriyoruz Cehaleti Hayretler ki Hayretler. !.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 13:38
Bir kaç tane münferit örnek var diye veya idam suçu engellemiyor diye bu tür olaylara karışanların yanına kâr mı kalsın yaptıkları. Herşeyiyle ortada katilin kim olduğu belli olan bir örnekte akşama darağacına çıkarmak gerekir
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 13:07
İdam hem sorunu kökten çözmez , hem de bu silahın kimin elinde kimi hedefleyeceği belli olmaz. Bir kez idam yasaya girdi mi, yarın öbür gün kapsamı genişletilebilir ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar çıkar. Suçlu mahkumiyetinin en az 10-15 yılını hücrede, insan yüzü görmeden geçirmeli ve bu yasaya girmeli, böylece mahpusta yan gelip yatmamış olur.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 12:12
İdam geri gelmez, sadece meydanlarda istismarı yapılır. Geri gelirse suçluları zaten iade etmiyorlar hiç etmezler. AB zaten almıyor hiç almaz. AB adaylığından çıkarsak ekonomi öyle bir çöker ki Arjantin yanımızda İsviçre gibi kalır. Hele Bahçeli aklıyla kanunu geriye yürütüp Öcalan asmak filan tam kurgu bilim. Şu ceza indirimleri kalksa da çocuğunun yanında karısını öldürüp ne olmuş girer yatarım diyenler bir daha dışarı çıkamasa ona bile razıyım.
Okumalı 28 Ağustos 2019 11:52
Bu yazının yorumlarını vekillere gönderip meclise okumak lazım millet (mağdurlar) ne düşünüyor bilsinler. Onlar bizim vekilimiz değilmi.
Süheyl CALISKANOGLU 28 Ağustos 2019 11:31
Bu konu da "topa girmek istemez dim'..Aklima da olan bir iki cümle var.. Bu cümleler bilhassa secim öncesi,piyasaya sürülür ,sonrasinda bir daha tekrarlanmaz.."Önüme getirilirse imzalarim'...Önüne gelmiyecegini,en iyi bilen issim de kendisi.Bilin bakalim kim söyledi(?)
Tekin Turgan 28 Ağustos 2019 10:59
Sayın Beki Karar gazetesindeki bütün yazarlar sağcı ama hiçbiriniz Kur'an bu konuda ne emrediyor diye sormuyorsunuz. Siz Allah'a dinini mi öğretiyorsunuz? İşlenen suçların İslam'da (Kur'an'da) bir karşılığı yok mu, neden Kur 'an yokmuş gibi konuşuyorsunuz?
kararlı okur 28 Ağustos 2019 10:36
akp yönetiminde neden ahlak çöktü?
Mehmet 28 Ağustos 2019 10:31
Hangi siyasi idam ister
misafir 28 Ağustos 2019 10:15
ablam aşktan öldü-sezen aksu.. meral ablanın sözleri bunu hatırlattı bana..öldürülmüş bir kadının bedeni üzerinden erdoğanı sıkıştırma siyaseti yaptığını sanan ablamız..boş konuşacağınıza siz teklif götürün.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 08:57
Katile verilecek en adil ceza, öldürülmesidir. İdam cezası katl ve vatana ihanetle sınırlı olmak üzere, ceza kanununda yerini almalıdır. Vatana ihanet için verilecek idam cezasının suç unsurları, yoruma kapalı şekilde tadat edilmelidir.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 08:09
cezadan amaç kamu düzeninde suçlunun yol açtığı bozulmanın, devlet otoritesine ve adalete olan güven sarsılmasının telafi edilmesi; suçlunun da "ıslah edilerek, sosyalleştirilerek yaptığının pişmanlığını yaşaması ve topluma iyi bir insan olarak kazandırılmasıdır". Ancak onlarca yıldır, ülkemizdeki adalet/yargı/infaz kurumları sorununun büyüklüğü nedeniyle bu fonksiyonun yerine gelmesi söz konusu değil. Üstelik hapishanelerin (gerçek kader mahkumları azınlık hariç) suçluyu geliştirme , yargısız infaz, otel vs gibi ciddiyetsiz kurumlar haline gelmiş yozlaşmış.KISASTA HAYAT VARDIR!
. 28 Ağustos 2019 10:00
3
sonuç olarak nerde bozukluk varsa İSLAMIN ne dediğine (Allahın ve rasulünün) bakmak lazım. tabi iman edenler için...
bilal. 28 Ağustos 2019 08:04
Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında kısas size gerekli kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ancak her kime, kardeşi tarafından bir şey bağışlanırsa artık ona hakkaniyetle uymalı ve diyeti ona güzellikle ödemelidir. Bu, rabbinizden bir hafifletme, bir rahmettir. Bundan sonra kim haddi aşarsa ona elem verici bir azap vardır. Bakara suresi 178. ayet. Allah bir şey diyor İNSANLAR da bir şey diyor? Allah ekonomi hakkında konuşuyor, insanlarda konuşuyor, allah miras,evlenme,boşanma,eğitim,savaş vb. hakkında konuşuyor İNSANLAR DA KONUŞUYOR. YA PEKİ AHİRETTE KİM KONUŞACAK???
bilal. 28 Ağustos 2019 11:54
1
İSLAM uygulanabilir bir SİSTEMİN adıdır ve soyut değil SOMUTTUR. sadece namazdan zekattan zikirden oluşmaz. hayatın her alanında bir söyleyecek sözü vardır, ki kuralı da Allah belirlemiştir.her yerin bi patronu var,müdürü var yöneticisi var, dünyanında yöneticisi ALLAHTIR ve kurallarını kitabında açıklamıştır. insanlar ah şu kur'ana saf yalın bi akılla baksalar....
Muhtefi. . 28 Ağustos 2019 14:43
1
Güzel elbette güzel. Toplum yani Bizler Gaflet içindeyiz. Yapabileceğimiz İSLAM Kanunlari var.Elbette zor bugünkü şartlarda Mesela Miras.Buna kimse karışamaz.Zekat karışamaz, islam Ahlaki olabildiğince kişi bazında uygulayabiliriz..Kadın uygunsuz mu giyinmiş Perdeleri indir. (Göz kapakları ) ..Düşmüşu Kaldır, Gözyaşı sil, Elinden, Dilinden emin olunan kişi olalım. **Kabirde Ne yaptın diye soracaklar, ne biliyorsun değil. !.Bahane elbette yemezler. !.gayet açık. Sen seni, ben beni gayet iyi biliyoruz. !.:))
KARAR OKURUMehmet atay 28 Ağustos 2019 09:20
4
Ya kardeşim soyut bunlar Rasyonel çözüme gel
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 06:06
Sayın Beki çok güzel tespitlerde bulunmuş. Emine Bulut'un katledilmesi içinde bulunduğumuz linç kültürünün bir sonucudur. Yani birisi kendisine ve kendisi gibi düşünen belli bir toplum kesitine karşı çok ters bir hareket yaptığını düşündüğü için birisini idam etmiştir. Şimdi de birileri toplumu infiale uğratacak eylemleri yapanlar için linç edelim idam edelim diyor. Diyelim ki idam cezası kanunlaşti, şu anki Hukuk sistemimize göre (talimatla ceza veren) muhalifleri susturmak için kullanılmayacağının bir garantisi olur mu? Bataklığı kurutmadan sineklerle mücadelede ne kadar başarılı olur?
Faik Güleçyüz 28 Ağustos 2019 06:00
îdamı,ceza yasasından çıkarmak;demokrasi mücadelemizin, en değerli kazanımıdır. Selâm ve sevgilerimle.
selahattin 28 Ağustos 2019 05:55
suç var ceza da olmalı zor oyunu bozar adam vatandaşın gözünü kör etmiş ıyi haldi indirimdi denetimli serbestlikti üç beş ay yatmış sokağa çıkmış oh ne güzel istanbul hakikat ne hakikat vatandaşın gözünü kör edenin gözünüde kör edeceksin ki bu olaylar olmasın istanbul yaklaşımı yok insan hakları evrensel bildirisi bunlar dede korkut hikayeleri akif bey
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 17:13
0
olması gereken bu zaten
KARAR OKURUMürsel 28 Ağustos 2019 00:42
Her yanımız popülizm her şey siyâsete kurban edliyor bu ne ilkellik... Sorunları taraf olmadan insanlık paydasında buluşarak akl-ı selimle çözebiliriz. Bize ne oldu? Her partinin bir milleti her partinin bir vatanı mı var? Bu neyin kafası? Bu kafa Suriye'yi ne hale getirdi. Lütfen aklımızı başımıza alalım.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 00:27
Cinsel suç verileri şüpheli bence. Saydıklarınızda olmayan bir Afrika ülkesinde tecavüz o kadar yaygındı ki, tecavüz bir suçtur diye ilanlara koymuştu adamlar. Ayrıca, bir yerde ağır cezalara rağmen suçun işlendiğini söylemek yetmez -caydırıcılığı belirlemek anlamında-, aksi durumda suçun daha fazla artmayacağını da ortaya koyabilmek lazım (cezanın başka amaçları da vardır). Size destek anlamında: Evden uzaklaştırılan ve “yahu ben bunun ne zaman ne yaptığını zaten biliyorum ya” deyip karısı hakkında aklından kötü şeyler geçiren bir kocayı teskin etmiştim. Etkin düzenleme yapmak her babayiğidin
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN