Back To Top
İhale neden mi medyada kalıyor?

İhale neden mi medyada kalıyor?

- A +

Sonuca kızan, kaybetmenin acısını gazeteciden çıkarıyor.

Seçim gecesi sonucu duyurmayıp da ne yapacaktı gazeteci, elçiye zeval mi olur denmiyor.

Yenilginin suçu, yenilgi kabulüne aracılık yapanda aranıyor. Hayır aranmıyor, doğrudan üstüne yıkılıyor.

Hakeza...

Sonuca sevinen, seçim zaferinin tadını gazeteciyle kafa bularak çıkarıyor.

Sandıktan kazanarak çıkmak, her konuda haklı ve doğru çıkmak anlamına mı gelirmiş denmiyor.

Kaybederek çıkmak, her eleştiride haksız ve yanlış çıkmak manasına mı alınırmış denmiyor.

Siyasi rakibe değil, gazeteciye nanik çekilerek kutlanıyor başarı.

Ekran yorumcularına karşı sandıkta galibiyet elde edilmiş, köşe yazarlarıyla yarışmanın üstesinden gelinmiş gibi medyada aranıyor mağlup. Hayır aranmıyor, doğrudan gazetecilere yükleniyor mağlubiyetin yükü.

Ve hayır...

Bu çarpıklığın sorumluluğu, öncelikle ne hayal kırıklığı içinde ilk bulduğu gazeteciye patlayan seçmen kitlesinde, ne de kazanır kazanmaz ilk iş gazetecilere sardırarak stresini atan siyasetçide.

Çarpıklığın sorumluluğu, öncelikle seçmende ve siyasetçide ‘sizin yüzünüzden kaybettim’ ve ‘size rağmen kazandım’ duygusu uyandıran taraf tutma aşırılıklarında.

Tarafgirlikte değil, tarafgirliği fanatizme ve militanlığa vardırmakta sorun.

Siyaseti tartışmak, kritik etmek, aleyhte haber vermek, dokundurmak, yermek, hicvetmek, sarakaya almak nasıl hakkıysa gazetecinin... Seçmene bir siyasi aktörmüş gibi umut bağlatacak kadar öne geçmek, doldura doldura içini şişirecek kadar siyasetçiyle mesafesiz polemiklere girmek, yüz göz olmak da hakkı değil.

Ve fakat...

Bu özeleştiriyi yapmak, demek değil ki kızdığı bir başka gazeteciyi hedef göstermek, içini rahatlatıp yüreğini soğutsun diye gücün önüne atmak gazeteciye haktır.

***

Kazanan siyasetçiler bile kazanmanın her konuda haklı ve doğru çıkmak anlamına gelmediğini görüyor, mesajı aldıklarını söylüyor, özeleştiri ve nefis muhasebesi yapıyor, eksikliklerini gidererek yanlışlarını düzeltme sözü veriyor.

Kaybeden siyasetçiler de kaybetmenin her konuda haksız ve yanlış çıktıklarına yorulamayacağını biliyor. Ama hem de hakkı teslim etmekte zorlanmıyor, yenilgiyi kabulleniyor, hatayı önce kendilerinde arıyor, kendilerini gözden geçirerek başlıyor sonuçtan ders ve ödev çıkarmaya.

Bir tek medyada göremiyoruz bu bilinci...

Siyasetçi sandıkla zıtlaşmıyor, sonuçla inatlaşmıyor, o atmosferi geride bırakıp geleceğe bakıyor.

İktidar mücadelesinin çözüldüğü yer sandık...

Kazanan, huzur ve sükuneti sağlayarak yönetme sorumluluğu üstlendiğini unutmuyor. Kaybeden tarafa da iyi hissettirmeye, yatıştırıcı jestlerle yenilmişlik ve memnuniyetsizlik havasını dağıtmaya çalışıyor.

Medyada ise siyasetçiyi hoşlanmadığı meslektaşlarının üstüne salarak kendi hırs ve hesaplaşmalarına alet etme heveslisi mi yok...Züğürt tesellisini bile ihtilaflısına çok gören, damarına basmaktan tehdit ve korkutmaya, kötü hissettirmek için elinden gelen taşkınlığı ardına koymayan mı...

Kalem kavgasını ölüm-kalım savaşı, ters düşmeyi düşmanca saldırı gibi sunan gazeteciler varken hesap siyasetçilere kalacak değildi ya, medyadan soruluyor haliyle.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 21:17
Mısır Piramitlerini Türkiye'ye kaçırdılar diye de TV'de sabah-akşam, günlerce haber yapın bu TC'de. Ücra bir yere de taklit bir piramit(ler) koyun. Oraya gidip öz çekim yapıp altına da " Piramitlerimize kavuştuk sonunda..." vb ifadelerle sosyal medyada yüzbinlerce, milyonlara varan fotoğraf, video yayınla anacaktır... Bunları TV'de seyredenlerin en az yüzde otuzu da normalmiş gibi algılayıp hayatına devam edecektir...
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 19:41
Geziden beri hicbir ongorusu, tahmini tutmayan, vatandasi yanlis yonlendiren gazeteciler ya seve seve, olmazsa zorla tasfiye olmalidir. Misal son secimler ince kaybedecegi belli iken, her secimde oldugu gibi bu secimde de erdogan in /akp nin kaybeeecegi yonunde beklenti olusturulmasi, neticesinde secmenin saga sola saldirmasina, sonucu kabullenmemesine yol aciyor. Sonuc olarak yaptigi tahlillerle, bu beklentiye sebep olan gazeteci basarisizdir tasfiye olmalidir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 19:47
3
Haklısın Erdoğanın kazanacağı belliylken başka adaya oy veren seçmen de tasfiye edilmeli. Bu ne öngörüsüzlük!
Gazeteci taraf olursa seçmen de holigan olur. Her Allah'ın günü muhalefete övgüler dizip iktidar seçmenini aşağılayan köşeciler haliyle doğal hedeftir zafer kazanan iktidar seçmenince. Aslında seçmenin kişisel kinini aklının önüne geçirmiş kalibresiz yazarlara değer verdiği falan yok. Sadece zafer kapağı hatırlatması dertleri.
musto 27 Haziran 2018 14:51
90 yıllar saudi arabistan uzan gurubu ile mahkemelik olduk şantiyede rezaletin bini bin para uzanların rakipleri medya geldi belge bilgi çekim falan yaptı bekliyoruz haber yayın haftalar geçti hiç şey yok haberi yapan meşhur savaş muhabiri'ni aradık ne oldu abi unutun sizden aldıklarını şantaj olarak kullandılar aylarca bir birlerinin ayıplarını gizlediler...
musto 27 Haziran 2018 14:34
Borsada medya şirketlerinin hisse senetlerini alır yıl sonu tementü beklerken hayda sermaye artırımı üstte para verirdik sonra anlaşıldıki yurt dışında şirket kurarlar 1, lialık, kağıt vs 5,liraya alır karı transfer ederler şimdide sahibi kim nasıl para kazanırlar bilen varsa söylesin..
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 13:20
Medya hak yedi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 09:11
90 larda medyanın gizli iktidar olduğu 1. güç olduğu söylenirdi. 2000 ler bunun değişime uğramaya başladığı yıllar oldu. Gelinen nokta 90 lara rahmet okutacak cinsten. Artık durum net; Medya günümüzün toplum mühendisidir. Sahibine göre kişnemekte bir beis görmüyor. Hangi tahsil seviyesinde olursa olsun uyar; "bana medyanı söyle senin ne olduğunu söylim"
hemi 27 Haziran 2018 09:01
Fake haberde dünya sampiyonu olmusuz,utanilacak bir durum aslinda ülkedeki yalaka basin icin.Ama yüzleri kizarirmi ,tabiiki hayir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 08:49
Allah gayretinizi artırsın. Karar olmasa nefes yok.
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 04:11
Çünkü bütün gazetelerin patronu iş adamı .Yapılan araştırmalara göre en ćok yalan haber bizim başındaymış. Son olarak da kendini buğday ambarında gören ve rüyalar aleminde yaşayan en çok gazeteci de bizdeymiş. (Son cümle benim yorumum araştırma yapmaya gerek yok).
tarafsız 27 Haziran 2018 03:32
İktidarın bu baskılayıcı politikası nereye kadar devam edecek bekleyip görecez bu böyle gitmez haberi ola..
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 10:02
17
Egitim hakkin mi elinden alindi? Ana dilini mi konusamiyorsun? Yoksa ozgurce kufur etme hakki mi elinden alindi? Ben pkk, fethullahcilar ve siddetle aralarina mesafe koymayan marjinal sol disinda sorun yasayan oldugunu dusunmuyorum. Bu ulkede kandildeki teroristler icin bile izmaritleri yere atmayan cicek cocuklar propagandasi yapilabiliyor. Daha otesi var mi?
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 13:47
3
Hangi baskı ???
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 01:32
Medyada kalite çok düştü. Nerdeyse her haberde, bazen makalelerde imla ve ifade hataları var. Bunları son kontrolden geçirip yayına hatasız koyacak bir elemanları yok mu. Yazı ve haberlerdeki bilgi eksikliği, manipasyonculuk, yancılık, bazı durumlarda çok bilmişlik ve küstahlık. İnsan hangi gorüşten olursa olsun, saygı ve güven duyacağı bir yazar, yayın organı bulamıyor. Bir yabancı kurum veya kişinin demecinin, biri bir satırı, diğeri başka bir satırını bambaşka yorumlarla veriyor nezih türk basını!!!.
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 00:14
çünkü medya 'ihale alıyor'da ondan!..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN