Back To Top
İktidar medyasının tasalandığı şeye bak

İktidar medyasının tasalandığı şeye bak

 - Son Güncelleme: 12.06.2019 Çarşamba 09:30
- A +

Binali Yıldırım'dan Özhaseki ve Zeybekçi'ye, en iddialı iktidar adayları sırayla Sözcü'ye konuşup FOX'ta boy göstermeye başladıklarında uyardım. Ama anlamadılar pabuçlarının dama atılmak üzere olduğunu.

Hiç mi alınan, gocunan çıkmaz. 'Bizim gazeteler, TV'ler dururken ne ihtiyacınız olur oralarda görünmeye, karşı mahalleye şirinlikler yaparak bu yağ çekme yarışı da neyin nesi, hani biz bize yeterdik, nedir yahu bu kompleks' diyen de mi! Nerede!...

Etkisiz eleman gibi ciddiye alınmamayı, bostan korkuluğu yerine konmayı sindirdiler içlerine.

Biri de demedi, diyemedi ki FOX'un reytingine tavsanız bizim de var reytingimiz, Sözcü'nün tirajına gidiyorsanız bizde de var ondan, ne güne duruyoruz, bugünler için hazırlayıp büyüttüğünüz yatırımlarınızız, şimdi ezmeyin bizi bu kadar...

Çünkü biliyorlardı, okunuyor ve izleniyor olsalar AK Parti adayları zaten yüzüne bile bakmazdı öteki mecraların. Kendi taraftarlarından başka gazeteci tanımazlardı.

Ne ki aradıkları seçmeni başka yerde bulamadıkları için tenezzül buyurup Sözcü'nün, FOX'un kapısını çalmaya mecbur kaldılar.

İktidardan muhalif medyaya görülmemiş iltifatlardı bunlar.

Eski Türkiye'yi, bütün marazlarıyla Emin Çölaşan kadar iyi kim temsil edebilirdi? Sembolik bir isim, bize ters gelir, hesaplaşmamız var denmedi. Onunla dahi hiç çekinmeden seve seve fotoğraf verildi. Toplanacak oyların hatırı, diğer tüm hatırlardan daha yüksek tutuldu.

Demek ki kendi borazan medyası, oy getirmiyordu artık. İkna edilmeye ihtiyaç duymayacaklar okuyup izliyordu onları. AK Parti'nin AK Parti'ye propagandasından öte bir anlamı yoktu.

Tam gerektiği zaman hiçbir işe yaramayarak çökmüştü yani iktidar medyası.

Kendi söyleyip kendi dinleyen, sözü beş para etmeyen slogan cazgırlarını kim, ne yapsın?

İtibarsızlaştırma aygıtının, o karalama senin bu karalama benim kendi kendini itibarsızlaştırması tamamlanmıştı. Borazancıların iflasıydı, tükenişlerini herkes fark etti, ama borazancılar yine bana mısın demedi.

Medyası, iktidarın sırtında yüke dönüştü, taşınamayacak kadar külfetli bir yük. Getirisi yok, maddi manevi götürüsü bitmiyor; kara delik gibi yuttukça yutuyor.

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan'ı bile çileden çıkardılar. "Sadece kendi çıkarlarını düşünen sığ şebekeler ve bu şebekelerin pespaye, ahlaksız şebekleri türedi" diye bir kez de o uyardı, ama tınan kim!

Yeni Akit'te dahi Dilipak kaç kez tehlikeye dikkat çekti, kar etmedi.

Muhalefefeti çıldırtacağız derken bağıra çağıra delirmiş, zıvanadan çıkmış, mantığını kaybetmiş, artık zırvaları kendi kadrolarını bile çıldırtacak kadar çekilmez ve dayanılmaz olmuş bir medya molozlaşmasından bahsediyoruz.

Binali Yıldırım'ın, moderatör olarak ısrarla FOX ya da Sözcü'den isimleri tercih etmesine bir de buradan bakmalarını beklemez misiniz?

Fakat hayır. Oyun dışına nasıl itilip kakıldıklarını, nasıl gözardı edildiklerini ısrarla görmezden geliyorlar.

Varsa yoksa... Uğur Dündar şöyle taraftı, İsmail Küçükkaya da böyle taraf diye itildikleri kenardan oyundakileri çekiştiriyorlar.

Oysa Dündar, çekilerek bozdu ezberledikleri senaryoyu.

Ha Dündar ha Küçükkaya, fark yokmuş gibi göstererek hala aynı etkiyi uyandıracaklarını sanıyorlar.

Oysa ne Dündar ne Çölaşan gibi sembolik bir isim Küçükkaya.

"İmamoğlu'ndan yana olur, şike yapar, taraf tutar, torpil geçer" algısı oluşturuyorlar.

Oysa Binali Yıldırım, İmamoğlu'ndan daha eski tanır ve daha çok tutar Küçükkaya'yı.

Kendi dertlerini eğireceklerine tasalandıkları şeye bak, Küçükkaya'nın derdi onları geriyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
METO 12 Haziran 2019 23:11
OKUNACAK GAZETE OLURSA HERKES OKUR,TIPKI BENİM GİBİ.KARŞI MAHALLEDEN DE OLSAM KARARIN YAZARLARI NE DİYOR DİYE MERAK EDİYORUM.EMİN OLUN YANDAŞ MEDYA YI TIKLAMIYORUM BİLE PRİM YAPMASINLAR DİYE.BİZİM MAHALLE İÇİNDE GEÇERLİ BU.
Hüseyin Şenel 12 Haziran 2019 22:21
Artık bir basın-yayın organının okunurluğu,seyredilebilir,dinlenebilirliği,köşe yazarlarının,moderatörlerinin “yaklaşımları”,haber “seçimleri” ve vs.lerin yanında,onların altına yorum yapanların(sosyologların çıkarım yapacakları,sosyal medyaya göre daha güvenilir kaynak)çeşitliliği ile de değerlendirilecektir.Bu interaktif(!) yeni Dünya’da alt yorumlara izin vermeyen bırakın“kısıt”(tabi ki suç hariç)getiren basın-yayın kuruluşları marjinal kalacaktır diye düşünüyorum..Yazınızda bahsettiğiniz kuruluşların “kişilerin düşüncelerini ulaşma” noktasında marjinal kalmaları ciddi örneklerdir..
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 22:16
Uzun Zamandır DEZALĞINI askıya almıştım.Yeniden işler hale getirmek için düşüncem.Asla zalim olma Zalim ve adalet yoksunllara yalaka olma.Yaptığın gibi devam ellerine Sağlık Deza.Ikê Homa Tûr razip.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 21:53
Onurundan vazgecmisse insan.. Allah'dan vazgecmisse.. fiyati dusukse, cennet degilse.. en guzeli "Selam size!" deyip yurumektir.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 21:11
Kuma kafayı koymuslarla iletişim kurmak için kuma girmek gerekiyor.dinimizi anlatmak için kahvehanelere gidiyoruz.
Menderes YILDIRIM 12 Haziran 2019 17:25
Akif Bey; 23 Haziran Seçimlerini Ekrem Bey KAZANIRSA, Ordu Valisini İstanbul' a Vali olarak atarlarsa, ŞAŞIRIRMISINIZ? Ben ŞAŞIRMAM. Hatta Ekrem Bey daha MAZBATAYI almaya İstanbul İl Seçim Kuruluna Gitmeden YOLDAYKEN. Bekleyip Görelim. Saygılarımla
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:29
akiti gören bu dinden sogur
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 17:58
0
Ham yobaz, kaba softa
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 21:14
1
Soğuyan zaten soğumustur. Sen gerçek demokrasiyi anlamış olsan her fikrin dile getirilmesi gereğinden bunu dile getiremezdin
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:16
Ali İhsan Yavuz,YSK nin başına gelsin.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 14:31
Havuz medyasının gazeteleri satmıyor, tv leri izlenmiyor. Yegane gelir kaynakları, resmi ilanlar ve kamu bankası reklamları. İktidar milletin hazinesinden onlara para aktarıyor, havuz medyası patronları da bu paradan, okunmayan köşe yazıları ve izlenmeyen tv proğramları için havuzun anlı şanlı gazetecilerine maaş ödüyor. O gazetecilerin de bu parayı hak etmek için neler yaptığını Star tv de Okan Müderrisoğlu'nda gördük ...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 13:54
Ben de zaman zaman yandaş yazarlara göz atıyorum ve o gün dengem bozuluyor. Örneğin, İbrahim Karagül, seçim öncesi seçim çığırtkanlığı yapıyordu . Şimdi İmamoğlu hakkındaki yazdığı yazıyı insan en azılı bir düşmana karşı bile yazmaz. Onu okuyan bir insan ,İmamoğlu neden hapishanede değil de meydanlarda diye sorar. Gerçek dışı, fantezi mahsulleri yakıştırmalarla yazılan yazıları kim okur ve bu gazetecilik mi?
MAHZUN MUHAFAZAKAR 12 Haziran 2019 13:42
Havuz ve yandaş medyayı yere sermişsiniz üstad, bu kadar acımasız olmayın.
karar okuru 12 Haziran 2019 16:13
4
Gerçekler neden garibinize gidiyor?Her gün yalan dolan ile gönül eğliyordunuz! Yalanla iman bir arada bulunmaz...
KARARLI KARAR OKURU 12 Haziran 2019 13:44
Medyası, iktidarın sırtında yüke dönüştü, taşınamayacak kadar külfetli bir yük. Aynı zamanda iktidarda medyasının sırtında yüke dönüştü, taşınamayacak kadar külfetli bir yük. Bunun canlı örneğini akşam Teke Tek programında gözledim ve işin doğrusu üzüldüm. Programda Altaylı dahil 4 konuk neşeyle konuşurken, tiye alan tespitler yaparken havuzdan çıkmış balık gibi Star Gazetesi yazarı Fadime Özkan sessiz sessiz, ürkek ürkek ve şaşkın şaşkın programı tamamlamaya çalışıyordu.
zedem 12 Haziran 2019 22:43
0
Politikacılar için, lütfen iman'dan kur'an dan bahsederek onları yorumlamayınız. Onlar adı üstünde politika yapıyorlar herşeyi kullanmak onlar için mübah hale geldi. Bundan sonraki aşamalarda deistleri ve ateistleri denemekte fayda var onlar hiç olmazsa Allah'ı ya da başka bir değeri kullanarak iki yüzlülük yapmazlar dünyada deizim yanlısı politikacılar daha dürüst ve en azından başarısız olduklarında politikadan çekilmesini biliyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse çocuklarıma dürüstlüğü, adaleti ve deizmi öğretiyorum. Ülkemizde konuşulan ve öğretilmeye çalışılan Müslümanlık kokuşmuş vaziye
E.K 12 Haziran 2019 12:46
Kendi söyleyip kendi dinleyen, sözü beş para etmeyen slogan cazgırlarını kim, ne yapsın?.....Ben bu cumleyi cok sevdim...Insanlar haber almak, gercekleri ogrenmek istiyor...reklam istemiyor......Iktidar yalakasi basin resmen iktidara ayak bagi olmaya basladi desek, yanlis bir tespi mi olur acaba?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:43
AKP nin yazılı,görsel basını,yazarı çizeri yorumcusu ile çırpınıyor..Çırpındıkça batıyor -artık kandırdıkları, ev de at sırtın da,kafa da tencere,Ertuğrul seyreden den ibaret- Bu, besleme karaktersizleri, aç kalma korkusu sardı.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:16
Sayın Beki siyasal İslamcıların Türkiye ve Uluslararası kamuoyu ününde bir inandırıcılığı kalmadı,sizin gibi sayın Taşgetiren gibi sesi çıkan insanlarda bir yere kadar .
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 22:59
0
Beş vakit olmasa da namaz kılan ve ibadetlere devamlılığı olan bir aileyiz beş vakit için cami ya da mescitlere gitmeyi bıraktım hatta ve hatta cuma namazlarını bile yanlız kılıyorum ve daha mutluyum. Cami ve mescitler siyaseten kokuşmuş vaziyette bu kadar olacağını hiç düşünmemiştim. Hocalar sarhoşlar kadar bile dürüst değiller nasıl hesap verecekler ha bu arada hesap verme işi imanla ilgili bir mevzu, Allah, imanlı gibi gözüküp imansız siyaset yapanların şerrinden bizleri korusun. Siyaset yapmak için biz kimsede iman aramıyoruz fakat ülkemizde bu durum maalesef böyle yapılıyor.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:23
Çok kızgınım kendime nasıl inandım nasıl kandım nasıl bir haldi guvenmistim oysa 9 yıl kandırıldım uyutuldum meğer beni değil oyumu seviyormuş yıktın en temiz saf duygularımı artık inancım kalmadı seni artık nasıl seveyim yıktın hayallerimi terkediyorum seni artık hicbiryede görmek istemiyorum adını duymak istemiyorum beraber yurumeyecem islanmayacam artık haberin olsun .
hacı 46 12 Haziran 2019 09:45
Ne ahlak bıraktılar ne vicdan, böyle giderse kalmayacak toplumda iman. Zararın neresinden dönülse kardır, 23 Haziran geleceğimiz adına çok önemli KARAR' dır.
KARAR 'da Kararlı 12 Haziran 2019 14:14
1
Yenilen güreşe doymazmış,23 Haziran 'da yine müsabaka varmış.Bu defa da yenilerlerse ne olacak,inşéallah her şey çok güzel olacak.Imamoğlu kaldığı yerden 'vira bismilâh'deyip tekrar başlayacak,İstanbul ve ülkem adına bak gör neler olacak.Ve tabi ki 'her şey güzel olacak'biiznillâh.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 23:18
0
23 haziran neden geleceğimiz adına o kadar önemli olsun ki, hayal-prest olmayalım imamoğlu'da bir proje adamı yani sermayenin adamı... diğerleri gibi... şunu unutmayın halkın adamı diye bir adam ya da kuruluş yoktur hiç de olmayacaktır. Dünya ve Türkiye böyle yönetiliyor. Patates'den dondurma olursa bizden de adam olur o zaman...
Derizbne 12 Haziran 2019 08:49
Bu ülkede siyaset sorunundan daha büyük yazılı görsel medyacı sorunu sorunu var.Amatörlükten ziyade ilkesiz yalaka omurgasızlar her alana sirayet etti.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:38
Bir yazı bu kadar güzel yazılır ve cuk oturur.reis bunları nasıl görmezden gelebiliyor. Yandaş seviyesiz kendiden başkasını düşünmeyen bu yazar müsveddeleri ak partiye zarar vermeye devam ediyor ve günden güne erimeye devam ediyoruz.
Şahin 12 Haziran 2019 11:41
2
@08:38: Yine mi "reis bunu nasil göremez" diye Erdoğanı temizlemek gayreti? Erdoğan bunlara bile bile izin verdi, onun sayensinde bu medya geliştirildi
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:14
Gazetecinin görevi millete hükumet propagandası mı yapmaktır yoksa millet adına hükumeti denetlemek midir.?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:09
Ben İmamoğlu nun yerinde olsam Turgay Güler i isterdim :)))
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:01
Her sey cok guzel olacak.
Fatih Kömürcüoğlu 12 Haziran 2019 06:59
Dava adamı olduklarını, davaya hizmet ettiklerini zannediyorlar. Olaya dava gözüyle baktıkları için kendi ideolojilerine yakın adayları göklere çıkarırken rakip adayları yerin dibine sokmaya çalışıyorlar. Sadece gazetecilik yapsalar davalarına en büyük hizmeti yapmış olacaklarını bilseler ah bir bilseler.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 23:03
0
Herkesin bir değeri var bu deyim en çok gazeteciler için kullanılıyor güç nerde ise onlar onun yanında ne kadar kolay üç harf... (GÜÇ)...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 23:10
0
İnsan davranış seviyesinin her geçen gün düştüğü bir ülkede yaşıyoruz siz hangi davadan bahsediyorsunuz ortalık serseriden geçilmiyor serserilerle yola çıkıp dava kazanan bir ülke varmı dünyada ha diyeceksin ki, işi fazla karıştırma serserileri kullanacağımız yerler ve ortamlar var diyorsanız onu bilemem fakat bir gerçek var o da şu ; toplum artık eskisi kadar birbirini sevmiyor din adına yapılan şow'lar da eh artık bir yere kadar.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 04:33
oğlum bak git
Ben 12 Haziran 2019 01:38
Bu malum gazeteler gaz vermelere ve masallara devam ediyorlar. Herhalde hala daha izleyicileri var ki ipleri tamamen çekilmedi. Bir kesim gerçekten hala bunların etkisi altında. Bizlere düşen dışarıda başka bir 'gerçek' dünya olduğunu bu etki altında kalan kesime anlatmak. 'Pravda'nın kötü bir kopyası olan bu gazetelerin propagandasına maruz kalanların gözlerinin açılması için diğer 'gerçek' medyayı takip etmeleri gerektiğini bıkmadan anlatmamız lazım.
yalçın 12 Haziran 2019 10:24
3
bu gazeteleri ne alan var ne de satan ...bedava dağıtıyorlar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN