Back To Top
İktidara bir Demirel tesellisi

İktidara bir Demirel tesellisi

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 08:46
- A +

Bir cümleye sıkıştırırsak 'seçimle giden seçimle de gelir, üzülmeyin'...

Rahmetli Demirel "Seçimle gitmenin en güzel yanı seçimle geri gelme şansı tanımasıdır" demiş Ertuğrul Özkök'e, geçen yazdı.

Kazanma-kaybetme ustasıydı kendisi,  fötr şapkasıyla 6 kere gidip 7 kere gelmiş bir siyaset jonglörüydü. Tecrübelerinden öğrenilecek çok hayat dersi var.

Yenilmezlik unvanı gitti, girdiği her seçimi kazanma şampiyonluğu gitti, artık bileği bükülemez bir namağlup değil AK Parti. Ama 'seçimle gelip seçimle gitmedi' dedirtmeyerek şanşını korudu.

'Öyle yapıştılar ki yüz seçim de kaybetseler allem kallem bir daha bırakmazlar' korkusunu boşa çıkarması, iktidarın bu seçimdeki tek kazanımı. Gün geçtikçe kıymetini daha iyi anlayacaklar.

Demokrasiyi yaşatmak, kazanan kadar kaybeden için de büyük nimettir.

İlk seferinde dirense bile ikincisinde bırakıyormuş, bırakabiliyormuş demek ki. Yenilgiyi hazmetmek zor olsa da kabullenebiliyormuş. Buradan kendine bir kazanım, bir övünç payesi çıkarabilir AK Parti.

Gerçi kendi mağlubiyetini parlatıp büyüten de AK Parti ve medyası oldu.

Hızlandırılmış kurstan geçirir gibi 6 ayda yetiştirdi, kendi elleriyle olgunlaştırdı, Türkiye'ye mal ettiler İmamoğlu markasını. Namını dünyaya duyurdular. Hanelerine yazılacak bir başarıdır bu da. Ne kadar gurur duysalar az.

Kara dedikleri üç günde Şimal yıldızı gibi parlıyor, maşallah dedikleriyse siyaseten üç günü çıkaramıyor. Medyası da propagandacısı da sıfırı tüketti, ters tepiyor, muhalefete çalışıyor artık.

'Ders vermenin sırası değil' diye uyardıkları seçmen, 31 Mart'ta nazikçe iade etti bu uyarıyı. Şefkat tokadı bile değildi, olsa olsa şefkat fiskesi...

Kendine gelmek yerine oyalamayı seçti parti kurmayları. 'Çantamı topluyorum, giderim bak' mesajını da ciddiye almadılar. Gitme hazırlığına blöf muamelesi çektiler. 'CHP'ye mi, hadi canım, hayatta yapamaz, bizimkilerin gidecek yeri yok' özgüveniyle kulaklarının üstüne yattılar. Yanıldıklarını göstermekten başka seçenek bırakmadılar. Şimdi ne fiskeyle ne tokatla açıklanamayacak bir fark var ortada.

Öcü korkusunun kapılarına bekçi dikildiği kamp duvarlarını yıktı, militanlaştıran kimlik siyasetine hapsolmayı reddetti seçmen. İktidarla 'sen varsan varım, yoksan yok olurum, gidersen öcüler gelir' diye bir mecburiyet ve mahkumiyet ilişkisi kurmaya yanaşmadı.

İktidar, epeydir oturduğu 'CeHaPe zihniyetiyle hesaplaşma, seçim değil ölüm kalım savaşı' denklemini sürdürmekte diretse de...Seçmen dayatmaya gelemedi.

Zahmetsiz, kolay yoldan, fanatik taraftarlık duygularını istismar ederek oy toplama devri geçti, havadan seçim kazanma lüksü bitti.

31 Mart'ta, seçmeni iktidardan henüz tamamen umudu kesmedi, vazgeçmedi, terk etmedi diyebilmiştim. Alarm zilleriydi çalan...

23 Haziran sonuçları için aynı yorumu yapmak zor oysa. Sesini duyurma umudunu artık yitirenler ufaktan tahliyeye başladı, onun ayak sesleri bunlar.

Kıssadan çıkarılacak hisse, 'milletle inatlaşılmaz, şakası yok' vecizesine indirgenebilir.

Seçimle giden seçimle de gelir elbet, dünyanın sonu değil. Yeter ki seçmenin sabrı zorlanmasın ve gerçeği algıdan ayırma sağduyusu test edilmesin. Milletin aklını her defasında sınamak ve hafife almak yerine bir defa da sorumluluk alınsın, bir kez de 'nerede yanlış yaptık' sorusunun doğru cevabı tutturulsun.

İmtihan kağıdını sonra düzeltme vaadiyle ödülü peşin istemek, kendine çekidüzen vermeyi seçim sonrasına ertelemek olacak iş değilmiş, herhalde burası anlaşılmıştır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Tespit 26 Haziran 2019 08:36
Af buyur! Yenilmezliğini yitirdi? Kaybetti? Dönüp yerel seçim sonuçlarının oranlarına bak, kimin oy oranı em yüksek hatırla.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:24
0
AKP, vergi topladığı büyük şehirlerde bundan sonra artık hep nal toplar. Topladığı bu vergiyi dağıttığı köy, kasaba ve küçük şehirlerden yüksek oy almaya devam eder, ta ki bütçede dağıtacak bir şey bulamayana kadar. AKP tarzı popülizmin tek düşmanı vardır; ekonomik kriz. Onu da gördük, görüyoruz. Ne yazıkı ki E.İmamoğlu da popülizm yanlısı biri. Benzer veya tamamen farklı populizmler de ne yazık ki çare değil.
İbrahim Erdoğan 25 Haziran 2019 19:41
Tövbe seansı ne zaman!.. Numan Kurtulmuş'a bizahmet sorarmısınız?..
İbrahim Erdoğan 25 Haziran 2019 19:43
Numan Kurtulmuşa bizahmet sorarmısınız, tövbe seansı ne zamanmış!..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:22
Asil davasina ihanet eden ve sadik olmayan halk kendisini sorgulasin. Ne yapti Akparti size. Hizmetin en iyisini sundu. Yanlis yaptiniz. Sizin yoklugunuzu Suriyeliler doldurur gorursunuz.
serkan 25 Haziran 2019 18:51
akif beki abdullah gül neden erdoğanı desteklemedi Eski bir iktidar yanlısı olarak en iyi siz açıklarsınız.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:34
MKYK üyelerine, İl İlçe başkanlarına, üst düzey partide görevlilere vs sorarak, onlarla seçim analizi yaparak nerede hata yaptığını bulamaz reis.. Bence, her vatandaş topluluğundan mesela esnaftan, halciden, tarım hayvancılık yapanlardan, memurlardan öğretmenlerden, doktorlardan, işçilerden vs her birinden 20-30 kişiyi rastgele seçip, Cumhurbaşkanlığına çağırıp, kızmadan, gerçekten dinlerse gerçekten nelerin yanlış gittiğini bulabilirler :) Bilgi kaynakları doğru değil çünkü..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 22:35
0
Halkın seçtiği kişiler halka kızma hakkını nerden alıyorlar. .Ama halk kızdımı nasıl kızacağını çok güzel gösterdi.KARNIMIZI DOYURUYORLARMIŞ.ACABA KİM KİMİN KARNINI DOYURUYOR.
Karar okuru 25 Haziran 2019 16:20
Zazaların deyimi ile"Şırrıgın akıyor evladım".
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 15:11
Halk eger dogruyu tercih edemiyorsa ona dogruyu tercih etme konusunda yonlendirme yapilmalidir. Akif Bey iyi biliyoruz ki halk tercihini yanlis yapmistir. Gun gelir pisman olurlar
karar okuru 25 Haziran 2019 17:13
2
Vallahide billahide şimdi bu yorumu yapmadan beş dakika önce yandaş candaş gazeteleri okudum aynı bu arkadaş gibiler.Değişen hiç birşey yok.Adamlar halk yanlış yaptı diyorda diyor.Karar cılara , Güle,Davutoğluna,saadete veryansın.Hele bazıları bizleri müslüman bile görmüyor hatta ebu cehil, ebu süfyan ilan etmişler gibi.Gerçekten bu arkadaşları gördükçe üzülmüyorum çünkü bunlar bu.Ahlak,vicdan yok.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 20:54
0
TABİİ, TABİİİ, HEP HALK SUÇLUDUR ZATEN. BEBEK KATİLİNİN MEKTUBUNU OKUYAN, BİNLERCE MEHMETÇİĞİMİN KANINA GİREN OSMAN ÖCALANI DEVLETİN TV Sİ TRT DE ÖTTÜREN LERE OY VERMEYEN HALK YANLIŞ YAPTI ÖYLEMİ..????
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 22:53
0
Islamin en büyük düsmani, benim cemaatimden veya partimden olmayan cennete gidemez
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 15:08
Secime Suriyelilerin katilmamasini kiniyorum. Onlar da bizim gibi Istanbul'da yasayip deger uretiyor. Bu nedenle adil secim olmadi
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:24
3
Suriyelilerin katilmadigi belediye secimi gercegi ortaya koymaz. Cesaretiniz varsa onlarin da secim hakki olsun. Burada yasayip en buyuk zorlugu onlar cekiyor
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:25
İçişleri bakanı değişmedikçe, söylemler kucaklayıcı olmadıkça, genel başkan yardımcı Turan "reisi üzen seçmen kendisine çeki düzen versin" dedikçe bu çöküş daha da hızlanır ve bir bakmışsın tabela partisi olmuş. Ağır bir yenilgi oldu ama değerlendirmelere bakıyorum değişen hiçbir şey yok. Yazık oluyor memlekete... Günler heba olup gidiyor.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:41
0
Ordu valisi İstanbul valisi yapilacakmis.Dogru mu
E.K 25 Haziran 2019 12:39
Sn Beki'den son gunlerde cok harika yazilar okuduk...Sanki bu yazi son zamanlardaki yazilari yazan ayni klavyeden cikmamis gibi..! Akp'nin secim sonuclarini kabul etmesini adeta bir iyilik/nimet gibi sunuyor..! 800 kusur bin fark var..Isterlerse kabul etmesinler..Pasa gonulleri bilir..Burasi MIsir degil..Halk sokaga dokulur...En kucuk bir umutlari olsun Akp' yine bin dereden su getirip bir yolunu bulmaya calisirdi..Ancak millet kendilerine boyle bir umut isigi bile birakmadi..Akp'nin sonucu kabullenmesi ovunc kaynagi degildir..Millet bunu kendilerine dayatmistir..Baska careleri yok...
tarık 25 Haziran 2019 12:03
Hayatında hiç ayna görmemiş biri çölde bir ayna bulur çevirip bakınca aynada kendi yüzünü gõrür gördüğünü hiç beğenmez tu böyle çirkin şeyi elbet atarlar der. İnsan nasihatte kendini görür de kabahati aynaya nashatçiye atar der mevlana akp de nasih ler kovuldu övenler tutuldu övenler dava adamı eleştirenler hain ilan olundu şimdi o aynaya bakma zamanı umarım bakarlar
HACI MURAT 25 Haziran 2019 11:29
Bir zamanlar tuttuğumuz parti %10 barajını bir aşsa diye göbeğimizi çatlatırdık.Tayyip Erdoğan çıtayı o kadar yükseltti ki,diğer partilerin alayı bir tarafta toplandığı halde Ak Parti tek başına %45 oy alıyor(23 Haziran'da MHP'den kayda değer bir oy gelmedi kanaatindeyim),bunun adı "hezimet"e çıkıyor.A.Beki'ye katılmıyorum;Ak Parti'nin yenilmezlik ünvanı henüz alınmadı.Yerel seçimler 31 Mart'ta yapıldı ve Ak Parti yenilmezlik ünvanını korudu.Bu durum,muhalefetin 23 Haziran'la teselli olmasına engel değildir.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:21
2
Fikirlerine hayran kaldı!
karar okuru 25 Haziran 2019 12:58
2
Hacı MHP liler duymasın bu dediklerini.Adamlar Reis e başkanlık yolunu açtılar. Bu ne nankörlük.Yoksa yinemi kandırıldınız.Birde kanaatle fikir beyan etmen nankörlüğünün başka bir örneği.Düzelt artık kendini veya acil bir soda iç.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:08
1
Çok doğru. Yapılan bütün hukuksuzluklara, ahlak dışı propagandaya, Apo ile ilkesiz ilişkilere rağmen yüzde 45 gerçekten çok yüksek.
HACI MURAT 25 Haziran 2019 13:30
2
12.58 HACI MURAT'ın fikirlerini hazmedemediğin anlaşılıyor. Dolayısı ile o sodayı kendin içmende fayda var.Ayrıca 23 Haziran'la biraz teselli olmanızda,sevinmenizde bir sakınca görmüyorum.Neticide siz de insansınız.
karar okuru 25 Haziran 2019 17:19
1
Hadi hacı biz insanız hadi birazda sevinelim peki.Sen Marstanmı geldin hacı.Sende insansın sende sevin.Ne kadar art niyetlisin.Öğle yemeğini fazla yemişsindir diye söyledim sana soda içmeni.Yoksa sen seçim için söylediğimimi zannettin.Hep kanaatlerdesin hacı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 20:57
1
Evet İmam Hatipte dışlandığımız yıllarda %10 barajını aşamazdık.Sayımız azdı ama temizdi.Her şey Allah rızası içindi.Karşılıksızdı.Zor günlerdi.İrticacı derlerdi.Yobaz derlerdi.Ama bunlar sahtekar diyemezlerdi.
HACI MURAT 25 Haziran 2019 23:28
2
20.57 Her şey gene Allah rızası için. Zira Allah rızası söz konusu olmasa bu sıkıntı dünya malı ve makamları için çekilmez.En yüksek makamdaki kişi en büyük sıkıntıyı çekiyor.Zevk u safa mı sürüyor zannediyorsunuz?
KARAR OKURUfransa 25 Haziran 2019 11:06
Slm nerede yanlis yaptiklarin yazanlar soyleyenler hain main daha neler demedilerki tehdit ettiler hedef gosterdiler en onemlisi haktan adaletden ayrildilar uslublarini bozdular en yakin arkadaslarini rencide edici laflar ettiler soze hacet yok hersey ortada gormemek icin deve kusu misali basini kuma sokan gibiolur vesselam
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:58
reis reisliği seviyorsa bu partide hiçbir şey değişmez.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:29
8
Akpartinin kaybetmesi milli birligimizi zedeledi. Disariya karsi bizi gucsuz gosterdi. Dusmani sevindirdi. Dis mihraklari mutlu etti. Mutlu musun ey Istanbul ahalisi
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:04
1
Bir düsmandir tutturuluyor, Kim düsman? Ülkeler seni sevmek zorundami? Saf olmayalim lütfen, biraz sucu kendimizde arayalim.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:54
Sayın Beki akp+mhp nin oyu şuan Türkiye geneli %47 olmuştur, bu durumda erdoğanın getirdiği başkanlık sistemi sorgulanacaktır.
''Hak yemek sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede.''diyen İsmet Özel'in haklılığını onayladı bu millet.Hepsi bu kadar.
SAĞLIKÇIY 25 Haziran 2019 10:44
SAĞLIKÇI
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:56
Eger hala ayristirici dil kullanirsaniz,insanlari otekilestirip kutuplastirirsaniz,Musluman icin yalani mubah gostermeye kalkarsaniz,Vicdansizca,Ahlaksizca,Adaletten,Liyakatten uzak durursaniz Allahin tokatini boyle yersiniz,Kibir gozunuzu karartmasinki nefsiniz sizi esir almasin.Bu sozlerim herkesedir.Turkiyede siyaset bundan sonra boyle devam etmelidir.Daha demokratik daha ozgurlukcu kardesce herkesin mutlu ve huzurlu yasadigi bir ulke.Cokmu zor bunlar akif.Sozum tabiiki sana degil ve gosterdigin demokratik hakkaniyetli caba icinde tesekkur ederim.
karar okuru ben 25 Haziran 2019 09:52
hala içişleri bakanı açıklama yapıyor, yok yok durmak yok yola devam da ısrarlı. sanki biz insancıklara verilmiş bu ders, o zatı muhteremlere değil..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:34
Güzel yazı güzel yorum.kimseyi incitmeden kırmadan.imamoglu guzellemesi ve haksız ak parti eleştirisi yapmadan.karar gazetesinin ekonomi tasarıda böyle yazsa keske
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:13
Reis' i üzenler için güzelleme yapıyor halâ alt yorumcu arkadaş .. Hey Allah'ım zihniyete bak
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 07:47
Halk Akparti'nin kendisine sunduklarimi unutup dusmanina yanasiyorsa Akparti kurmaylari ne yapsin. Halk da kendisini sorgulamali bu anlamda
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:26
2
Bir an kemalist mi yazmış diye düşündüm. Bidon kafalılar da deseydin, tam olurdu.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:35
0
kardeşim bırakın artık sizinle aynı görüşte olmayanları düşman olarak görmeyi.nasıl içinize işlediyse memleketin yarısı diğer yarısının düşmano sanki. allahın izniyle bu ülke hepimize yeter.yeterki karşı tarafta art niyet armayalım.
karar okuru 25 Haziran 2019 11:34
0
Bu sözler hiç yabancı gelmedi bana amma neyse.Halk size verince doğru başkasına verince yanlış yapıyor he öylemi.Siz aynen böyle devam edin o onbir ilçeyide zor bulursunuz yakında. Hakikaten aynen devam edin.İstersen Dilipakı oku bugün.Kendinizi nerede gördüğünüzü o size iyi söylemiş.Ben söylemeyeyim.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 15:14
1
Sevgili arkadaslar yukaridaki yazi saka amacliydi. Lutfen gercek sanmayin
Musto 25 Haziran 2019 07:24
Devrini on yil önce tamamlamış her tur oyunlarla uzatmaların uzatmasini oynayan bir partinin kitle partisinden aile partisine dönüşmüş bir yapının kol kesip diyet ödeyeceğini zannetmiyorum sıkıntılı günler bizleri bekliyor.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 07:03
807bin insana karsi aciktan yapabilecekleri bir seyin olmamasi, sirat-i mustakim (Allah'in "Dogru yol bu!" dedigi yol) uzere gidecekleri anlamina gelmiyor maalesef; sandikta kaybettikleri belediye gucunu yasal degisikliklerle merkeze cekiyorlar yavas yavas.. yani guc transferiyle dolayli yoldan belediyenin icini bosaltip gene gucu ellerine gecirmis oluyorlar.. ki bu durum, sizin olumu gorup sitmayla iyi hissetme durumunuzun bir hayal oldugunu soyluyor bana.. iyi gunleri hayal etmeye ihtiyacimiz var biliyorum ama ordan cok uzaktayiz artik.. daha bir de dis savasi davet eden tutumu hic acmadim..
engineer 25 Haziran 2019 12:31
2
belediye başkanının yetkilerini valiye yükleyecekler, belediye başkanını görevden alma yetkisi cb na geçecek.
KARAR OKURUdede 25 Haziran 2019 05:34
Iktidar cephesinde her sey eski taş eski hamam.kotu mu cok iyi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 05:34
Bir Demirel ozdeyisi de benden: "siyasette insan nasil geldiyse öyle gider. " "Rahat uyuyun ama uyuya kalmayin" millet uyutulmayı reddetti. Sıra siyasette yeni oluşumlarda...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 05:28
akepe 20 yıl geriye götürdü güzel ülkemi, her taraf Suriyeli
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:50
0
Sen yirmi yıl öncesini bilmiyon galiba
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 05:30
Seçimi CHP ve İmamoğlu kazanmadı.Kazanan umut, birlikte yaşama isteği ve haksızlık karşısında dün olduğu gibi bugün de onurlu bir duruş.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:39
0
En doğru yorum bu.Bu umudun devamlılığını sağlamak demokrasiye inananların fedekarlıklarına bağlı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 04:25
Bir de bu seçimde şunu gördüm yıllarca siyaset yaptım kendime göre idealist bir siyasetçiyim samimiyet ve asabiyet testine tutulan bir İmamoğlu gördüm geçmişte öfkelenen liderlerine düzdükleri methiyeleri unutan adına öfke sanatı diyen yok canım bu da öfkeleniyor bundan başkası olmaz diyen zihniyet iflas etti millete öfkeli mi yoksa it mi dedi yoksa başka birşey mi dedi kararını verdi
? 25 Haziran 2019 03:35
Başkan bir kişi, Binali bey başkanlık maaşını kaybetti.Hala milletvekili olduğuna göre ona bu zarar vermez.Kötü Başkan 15 milyona zarar verir.Onun için şahsileştirmeden şunu söyleyin.Bu başkanınız İstanbul a Metro yapabilir mi? Yol yapabilir mi?Arıtma tesisleri kurabilir mi?Haliç i kirletmeden korumaya devam edebilir mi?Trafiği rahatlatabilir mi?Yeşil alanları artırabilir mi?Yoksa ona it buna şerefsiz diyerek başkanlığını mı tamamlar yoksa ben başkanım deyip Anıt Kabir defterinin sayfaları ile mi oynar Haydi hayırlısı!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:33
1
Muhtemelen dediğiniz gibi olacak, hükümet alt projelerine onay vermeyecek bunların yapılmalarını engelleyecek, aynı izmir'de yaptığı gibi. Buna karşılık imamoğlu da parayı sosyal projelere harcayacak. Sonuç olarak istanbul halkı belki işine 20 dk daha erken gidemeyecek ama daha mutlu olacak.
? 25 Haziran 2019 12:04
2
Hükümet onay mı veriyor.Senin yanlışın var kardeş.Belediye müstakil bağımsız bir kurumdur.Bak Manisa Belediyesi,MHP lidir. 2 dönemdir görev yapıyor Manisanın tüm ilçelerine arıtma tesisleri kuruldu.Çöpten elektrik üretiyor.İzmir ise bunu başaramadı.Çöpü vahşi şekilde depoluyor.Arıtması yok.İstanbulun da izmir gibi yönetilmesi İstanbula kaybettirir
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:39
Yok. bu iktidar seçimle kolay kolay gitmeyeceğini gösterdi. Tek hatası seçimi tekrarlatınca kazanacağına olan inancıydı. Bundan sonra seçimi falan tekrarlatma hatasına düşmez. Bakın Mansur’a ve Ekrem’e el altından yargıyla alırım aşağı tehditleri gönderdi. Yargı kılıfı ile iktidarı paylaşmamaya devam edecektir.
? 25 Haziran 2019 12:29
2
Belediye başkanı olan iktidar ortağımı oluyor?Ne mantık bu.Büyük şehir belediyesi İlçe belediyeleri ve Meclisiyle beraber ilinin belediye hizmetlerini yönetir.O şehrin tam yetkilisi bile değildir.Yönetimi Vali, İlçe belediyeleri,Belediye Meclisi ile görev paylaşımı ile yönetir.
C 25 Haziran 2019 13:09
0
E tabi iktidar ortağı oluyor. İktidar tek ve bölünmez bir bütün değildir. Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir. Millet egemenliğini çeşitli kurumlar ve mekanizmalar aracılığı ile kullanır. Belediye de iktidara ortak egemenliği paylaşan bir kurumlardan biridir. Yerel olması niteliği ile milli egemenliğe en yakın, temsil gücü yüksek, en önemli kurumlardan biridir.
Sa 25 Haziran 2019 01:29
Sayın Beki rahatladınız inşaallah tam kanalında fox tv de döktünüz kurtlarinzi ne diyim RABBİM idraketme yeteneği versin onlarin yapamayacagi bu yorumları elbirligi ile bizim yazarlarımız yapti kazaniz mubarek olsun
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:25
0
Keske cikarsalardida o yorumlari Atv de yapabilseydi.Bu sozler ayrimciliga hizmet ederki bir muslumana hic yakismaz.Zamanla ogreneceksiniz amma gec kalmazsiniz insallah.Rabbim idraki size verir insallah.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:35
2
Amin. Rabbim idrak yeteneği versin.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:59
2
Onun yeri baştan orasiydı. Burada işi bitti.
ati 25 Haziran 2019 01:20
geldiklerinde demokrasi adına yapmaya koyuldukları her şeyi bir tadımlık verdikten sonra buzdolabına kaldırdılar, seçim arefelerinde çıkarıp gösterdiler, parlak çektiler vermeyi vaat ederek. iktidarın ömrünü uzatmak için kendi koydukları prensip kuralları silindirle ezdiler. son seçimlerde 'seçim ekonomisi' ile ülkeyi çok zarar soktular. umutlarımız başka baharlara kaldı artık...
Ak parti muhibbi 25 Haziran 2019 01:05
Orhan Gencebay, dan bir teselli ver parçasını Reisi yanıltanlara ve halkla buluşmasını engelleyenlere, hediye ediyorum ... Her sabah ver MEHTERi diye televizyondan adeta kendini aşmaya çalışan spikere bir günde ver İzmir Marşını diyesim geliyor... Reisi ve Binali beyi üzenler için... İşin özeti Maalesef Ak parti içinden birileri tarafından ketenpereye getirildik..Seçimi kaybettik ama daha da kötüsü insanların güvenini kaybettik.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:39
1
Bırakın artık "bizim oğlan iyi ama arkadaşları kötü" zihniyetini. Önce şunu kabul edin. Akparti diye bir parti yok. Erdoğan ve Erdoğanın emirlerini yerine getiren bir kitle var. Onun için olan ve olmayan her şeyden Erdoğan sorumludur. Yani arka tekerler on tekeri takip ediyor.
karar okuru ben 25 Haziran 2019 09:59
3
Hele o "ver mehteri yok mu?" zannediyor ki aklı evvel, biz de işe giderken kendimizi viyana kapılarında zannedeceğiz o gazla ona alkış tutacağız. Arkadaş gördüğümüz haksızlıkları, anlatamadığımız çirkinlikleri mehterle mi yutacağız...Hele reis de denmiyor mu? Sayın cumhurbaşkanımız, cumhur kelimesini diline pelesenk etmiş halka cumhur ne demek cumhur başkanı ne demek öğretmişti.. Şimdi ise geldi "Reis" oluverdi malum camiaya güzel görünmek için. . Çok sevdiğiniz kitlenin diliyle sesleneyim o halde, "titreyin ve kendinize gelin" özünüze dönün sayın cumhurbaşkanım. Wallahi sizi seviyoruz...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:55
Çok haklısınız ama ak parti hiç bedava oya konmadi. Çalıştı çalıştı. Evet saçmalamaya başlayınca dersini aldı. Evet imamogluna oy verenlerin gözü kulağı değil beş duyusu onda. Milletimiz akıllı maşallah. Uğruna canını verdiği reisini sigaya cekti çok ta iyi yaptı. Kocakarı ile Ömer hikayesinde olduğu gibi. Düzgün calisrsan oyuda duayı da alırsın dedi. Calismazsan gidersin. Kaldıki imamoglunun işi daha zor. Çünkü beş benzemez birarada. AKP bir benzemez MHP den ne çekiyor.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:49
Sayın Beki, vijdanızın sesini dinlediğiniz için, sessizlerin tercümanı olduğunuz için siz ve sizin gibi karar yazarlarına sonsuz teşekkür ederim. Bide hala seçimi yorumlayanlar""yanlış bilgilendiriyorlar","başarısızlığın sorumluları ""çevesidekiler: diye başlıyorlarya cümleye. ..yazık çok yazık. ..
Terikler tam isabet 25 Haziran 2019 00:38
Akif bey bravo, son zamanlarda sizinle pek ayni fikirde olamiyorum ama suna: ''Hızlandırılmış kurstan geçirir gibi 6 ayda yetiştirdi, kendi elleriyle olgunlaştırdı, Türkiye'ye mal ettiler İmamoğlu markasını. Namını dünyaya duyurdular. Hanelerine yazılacak bir başarıdır bu da. Ne kadar gurur duysalar az.'' KATILMAMAK mumkun degil. Basta Turgay Guler ve el birligiyle buyuttler. Tipki, K.K'yi M.Gokcek'in parlatip meshur etmesi gibi. Bazan kendi kendime soruyorum, 'bunlar geri zekali mi okutmali deli mi'' diye.. Tam bir nokta atisi, tebrikler Akif bey :))
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 07:16
0
2002 ve sonrasida öyleydi
tekrar 25 Haziran 2019 00:28
fikir ozgurlugu var: 31 Mart'ta 29 bin fark tekrar sayimla 13 bine dusunce ister istemez bir kusku olustu ve Akp sayet hic itiraz etmeden yenilgiyi kabul etseydi, ''oyumuza sahip cikmiyor'' diye oy vermis olanlarin gozunde itibari sifirlanirdi. Akp tekrar secim degil, tekrar sayim istemisti ama ysk/ilahlar kabul etmedi. Akp/Erdogan'in Turkiyenin cok onemli firsatlarini heba ettigi en az 100 tane sayarim. Ama bu bisey degistirmez, cunki devleti yoneten ben degilim, hic bir sey uzaktan gorundugu gibi degildir. Her seye ragmen mevcut siyasilerin en iyi gene Erdogan!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:41
1
İki şık var bu yazdığınıza kendiniz de inanıyorsunuz ya da inanmıyorsunuz. Eğer inanıyorsanız bu kalitede seçmenin Akpartiyi taşıyacağı nokta zaten budur. Eğer inanmıyor, yalan olduğunu bile bile yazıyorsanız yine bu kalitede seçmenin Akpartiyi taşıyacağı nokta budur.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:06
1
Neden goremiyorsun neden duyamiyorsun neden kalbini acamiyorsun.O soylediklerin dogru degil be arkadas.Dogru olsa idi son secim sonucu boyle olmazdi.Hala yanlis yoldasiniz yapmayin.Buralardan sizin icin hayir yoktur.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:14
Yalan söyle ,iftira at o ispat etmekle uğraşsın,kumpas kur rakibini yıprat,hakaret et, küçümse yok say, kibiri , şatafatı ve israfı savun,kazanmak için her yolu mübah gör anlayışı kaybetti.. Kazanan açıklık, şeffaflık,doğruluk ve dürüst siyaset oldu..
KARARLI KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:11
Aynı zamanda Demirel "Mahkeme kadıya mülk değildir." derdi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN