Back To Top
İktidardan üç sevindirici düzeltme

İktidardan üç sevindirici düzeltme

 - Son Güncelleme: 15.03.2019 Cuma 09:24
- A +

Birincisi, Veyis Ateş'in Habertürk yayınında Süleyman Soylu’dan geldi. “Taksim’de ezan protesto edildi” kışkırtmaları, İçişleri Bakanı’nı da kaygılandırmış. Tehlikenin farkına varmış ki provokasyona gelinmemesi için uyarıyor.

Diyor ki; "Beni ürkütür bu olaylar. Siz Kahramanmaraş olayının nasıl çıktığını biliyor musunuz? Ben Kahramanmaraş olaylarının, Çorum olaylarının nasıl çıktığını iyi okudum. Bizi korkutacak esas mesele, fay hatlarımız üzerinden çatışmaların tetiklenmesidir. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-dindar bunlar bizim fay hatlarımızdır ve bugüne kadar Batı bunu çok iyi kullandı...”

Şöyle de noktalıyor; “Ezanın ıslıklanması gibi bir hadiseyi başka bir tarafa çekerlerse toplumsal kargaşayı, çatışmayı önlemekte zorlanırız. Allah muhafaza iki tarafın birbirini tahrikiyle meydana gelebilecek bir iş olursa bu güvenlik sorunu olarak bizi ciddi uğraştırır. Bu, tehlikeli bir iştir. Kim bunu yapıyorsa, bu akılsızlığından değildir. Bu planlı, programlı...”

Taşıdığı sorumluluğa yakışan bir açıklama. İktidara düşen yatıştırmaktı; körüklemek, kanırtmak, büyütmek değil.

Organizatörler ve kırpılmamış görüntüler ezanı yuhalama, ıslık ve sloganlarla saldırıp bastırma kastını zaten yalanlıyordu.

Doğru olsa bile bir avuç marjinalin densizliği ya da üç-beş provokatörün planlı tahriki denip geçilecek, bu yönüyle araştırılıp üstüne gidilecek bir olaydı.

Ülkeyi ayağa kaldıran, infiale çağıran siyasi tepkiler, eğer milleti galeyana getirmek gibi kirli ve maksatlı bir tezgah varsa ancak ona hizmet ederdi.

Din üzerinden toplumu bölme ve birbirine düşürme senaryolarına karşı uyanık kalmak, bütün siyasi çıkarların üstünde tutulmalı. En başta da devleti yönetenlerin görevi.

Ezana saygısızlığı üstlenen de yokken iddiada ısrar edip ortalığı velveleye vermek, seçmen kızıştırmak için yararlanmaya kalkmak, ‘aynı zihniyet’e sokup bütün muhalefeti din düşmanlığıyla suçlamak, cümle zındıkları sandıkta tepelemeye davet, ateşle oynamak olmaz mıydı?

İçişleri Bakanı’nın ‘planlı, programlı’ tahriklere dikkat çektiğini duyduğuma bu açıdan çok memnun oldum. Ben de bunu söylüyordum.

***

İkinci düzeltme, Numan Kurtulmuş’un ofisinden bana iletildi.

Kurtulmuş'un "Gezi'de, 17-25 Aralık'ta, 15 Temmuz'da Erdoğan'ı deviremediler, şimdi 31 Mart'ta başarmak istiyorlar" şeklindeki söylemlerini eleştirmiştim.

Seçim çekişmesini darbe, kumpas ve kalkışmalarla bir tuttuğu sonucu çıkıyordu.

Sandıkta değişim aramayı antidemokratik bir müdahale gibi gösterdiğini reddediyor gönderdikleri açıklama.

Amacı, milletin tüm bu badirelerde olduğu gibi 31 Mart’ta da Erdoğan’ın yanında duracağına olan inancını ifade etmekmiş. Yoksa sandıktan kim çıksa başının üstünde yeri varmış Kurtulmuş’un. Bütün demokratik tercihler kabulüymüş, hepsini saygın görüyor.

Ne ala!...

Demek ki meramını doğru ifade edemeyip maksadı aşmış. Bana da düzeltme duyarlılığı için teşekkür etmek kalıyor.

***

Üçüncü ve son düzeltme ise İzmir adayı Nihat Zeybekci’den.

Sıkıyönetim savcısı babasından dolayı Soyer’in adaylığının kamu vicdanını zedelediğini söylemişti.

Radyo Sputnik yayınında, rakibi Tunç Soyer’in birlikte tartışmaya çıkma teklifine verdiği cevabı hatırlattım. Adaylığının meşruiyetini tartışmaya açan o sözleri geri almasını şart koşuyordu.

Zeybekci; öyle anlaşıldıysa bundan üzüntü duyacağını, saygısızlık sayacağını, Soyer’i meşru bir rakip olarak gördüğünü belirterek aralarındaki yanlış anlamayı düzeltti.

Böylece hem Soyer’in şartı yerine geldi, canlı yayında tartışmalarının önündeki engel ortadan kalktı. Hem de hakaret, karalama ve itibarsızlaştırma kampanyalarından uzak geçen İzmir seçimlerini rahatlattı, centilmenlik havasına düşen tek gölge silindi.

Demek ki ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, teröristlerle değil meşru bir rakiple yarış şeklinde de sürdürülebiliyor muhalefetle mücadele. Demokratik siyasete saygı ve sadakati için gelin de kutlamayın Zeybekci’yi.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 18:58
Özgün yazılarınız için teşekkür ederiz
Ali 15 Mart 2019 17:37
Yaptiklari kiskirtmayla provokasyona gelmeyelim tamamda, bu adamlar veya kadinlar yaptiklari bu provokasyonun bir hukuki yaptirimi ile muhatap olmayacaklarmi. Herkesin yaptigi yanina mi kalacak. Nerede devletin kisilik haklarimizi korumasi, din ve inanc hurriyeti ve bunun dokunulmazligi yasasi...Yoksa bu tur yasalarimiz yokmudur, yok ise yapilmasi gerekmiyomudur...
Mustafa Koçak 15 Mart 2019 15:56
Akif bey ilk düzeltmeyi yanlış anlamışsınız. Aslında düzeltme yok. Soylu göstericilerin ezana sagısızlık ettiği düşüncesinden geri adım atmıyor, tam tersine buna gelen tepkilere de tepki vermeye kalkarlarsa Maraş gibi olaylar yaşarız diyor.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:52
Soylu'nun bunlar planli programli demesinden , protestoya katilan bazi orgut dernek vb. Uyelerinden bir kacini komplo kurmaktan, Milleti kin ve dusmanliga sevketmek gerekcesiyle yargiliycaz, obyuzden ben simdi bunun alt yapisini yapiyorum diye anliyorum . bir kac aya kendini bilmez biri cikar okadinpari fetoculukle suclar.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:18
Hani bi fıkrada anlatılan, adamın biri yahudiyi dövüyormuş. Neden dövüyorsun demişler, bunlar isa peygamberi öldürdü demiş. İsa öleli 2000 yıl oldu demişler adama. Adam da ben yeni öğrendim demiş. Ak partili adayların hatalarından sessizce rucu ettiklerini, buna sevinmemizi mi bekliyorsun.? Bunları böyle aklamak gazetecilik değil. Sanki manşetten verilen hatalı haberin, arka sayfadan tekzibini üstlenmişiniz. Yaranmaya mı çalışıyorsunuz?
Orhan Doğru 15 Mart 2019 15:16
Bence sayın SOYER, İstanbul ve Ankara Büyükşehir AKP Adayları da CHP'li adaylarla aynı anda karşı karşıya gelmedikçe ZEYBEKÇİ ile karşı karşıya gelerek prim vermemelidirler...
KARA Kitab 15 Mart 2019 14:41
Mahşer gününe inananlar önce Helallik ne demek onu kabul eder ve onu uygularlar. Demokrasiye inananlar ortada demokratik uygulamanın nasıl olacağını bildikleri için o uygulamayı yaparlar. Mahşer gününe inanmayanlar Karalama, iftira... demokrasiye inanmayan ise rakibi şeytanlaştırma, ayak oyunları, korkutma.... özür yada düzeltme mi dediniz!? ... insanların beyinlerine yalnış fikirleri yerleştirdikten sonra, özür ve düzeltmeyi küçük bir notla yaparlarsa buna iyi niyet denmez bizim kitabda
Şahin 15 Mart 2019 14:38
Soylunun acıklaması hicde samimi değil. Hala "ezana karşı ıslık calındı" diyor. "Allah muhafaza iki tarafın birbirini tahrikiyle meydana gelebilecek" derken ezanı protesodo edenleri "taraf" olarak görüyor. Ve tabii hiç eksik edemediği "Batı bunu iyi kullanıyor" derken sanki yabancı ülkeler bunu yapmış gibi gösteriyor.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 13:26
ezan protesto edildi denilen anlarda 'devlet' oradaydı!.. gerçekte olanın, öyle bir protesto olmadığını, olamayacağını hepimiz biliriz. peki siyasetin ''en üst perde'' insanları bilmezler mi? niye seçim meydanlarında böyle bir şey yaşanmış gibi propaganda yaparlar! en azından ayıp olmuyor mu?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 12:36
Demek ki sadece sayın AKP genel başkanı durumu anlamıyor.
kadir 15 Mart 2019 11:43
Biz yola ömeri hz. Ömer yapmak için çıktık ebu cehilin oğlunu güzel ahlak olan islamla tanıştırmak için çıktık doğruluğu adaleti cesaretle temsil etmeye çıktık nereye geldik makyevelist bir noktaya biz kendimize ihanet ettik
GİRESİNLİ 15 Mart 2019 11:01
Normal olan bu olması gerekirken , o kadar gerginlik o kadar ayrıştırma ve kirli siyaset varki normal olana şükreder hale geldik.Yazık bu ülkeye.Devlet büyükleri siyasi küçük hesap /ikbal/bekalarının hesaplarında...Bu ülke bunu hak etmiyor ama hesaplarını zor verecekler ahirette.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 10:51
Feminist kadınlar Taksim'e gösteri yapmaya geliyor polis Taksim e almayınca protesto ediyor ıslık çalıyor bağırıyor vs tam o sırada ezan okunuyor ve içinden çıkılmaz curcuna başlıyor ya kardeşim ezan okunurken protesto yapanların içinde ezanı ıslıklayan şerefsiz olmuş mudur evet olmuştur o şerefsizler i tesbit edersin işi fazla karıştırmasın haa ayrıyeten sabah ezan okunurken önce kendime söylüyor kaçımız camiye gidiyoruz ezana saygı bence davete icabet ile olur bu olayları Maraş ve Çorum la karıştırırsanız aklınız tutulmuştur
M.T.K 15 Mart 2019 09:55
hata düzeltme değil, halkta karşılık göremedi ve akp'de puan düşürdüğü için mecburen geri vitese geçtiler. bu ülkede chp zihniyeti olduğu gibi, şimdi de akp zihniyeti peydah oldu.. chp'nin 1920 de başlayıp zorbalaştığı, tek adam ve tek parti rejimi gibi akp'de 2016'dan sonra tek adam ve tek parti rejimini uyguluyor. bunu erdoğan da itiraf etti. Erdoğan "Atatürk de başkanlık modelini uyguladı" dedi. yani o söylemlerin eğer seçmende karşılığı olaydı inanın daha beterlerini de duyacaktık. ama ters tepince hemen günah çıkardılar.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 09:51
Birde utanmadan ezan olayına Saadet Partisini bulaştırmaya çalıştılar. Karaktersizlik böyle bir şey. Utanmadan nasıl yalan söylüyorlar. Demekki SP den korkuyorlar
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:30
23
Bu yorumu beğenmeyen arkadaşlar ezan olayının Saadet Partisiyle ne alakası var? Açıklar mısınız!
karar okuru ben 15 Mart 2019 09:36
Neydik ne olduk, diye, hiç sormuyor mu iktidar kendisine? Neden değişti her şey?
Habele-Hubele 15 Mart 2019 09:00
Zeybekçi’ninki hariç hiç bir düzeltme açıklaması, önceki ile alakalı değil. Soylu’nun kendi camiasına, Erdoğan’a hatırlatma, ihtar, ikazda bulunması için Veyis Ateş’e ihtiyacı olmamalı. Çünkü kışkırtmanın olmayanı olmuş gibi anlatan Erdoğan, diğer iktidar sözcüleri, teşne gazeteciler. Kurtulmuş’unki ise tam bir tüy dikme! 31 Mart seçimlerini ne olarak gördüklerini yansıtan ilk açıklamayı tevil edilecek yanı var mı Allah aşkına?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:55
Ya bırakın bu işleri Devlet Su İşleri. Miting meydanlarında bu meseleyi en çok dillendirip video gösterileri sunan kim? Şimdi İçişleri Bakanı Cumhurbaşkanına "bu meseleyi büyütme" mi diyor?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:50
Bütün sorunlar çözüldümü Sn. Beki, C.başkanı hala meydanlarda Ezan ıslıklandı diye bağırıyor. Buna ne diyeceksiniz.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 19:22
24
08:50..Hakkini yemeyelim,bu Allahin lutfuydu da diyebilirdi,aslinda isliklama ezana olsaydi ,secim oncesi Erdogan ve Bahceliye ilac olurdu,bekamiz kurtulurdu
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:36
Tebrik ederiz kendilerini. Akif bey Pazar parası iki katına çıktı. Nasıl geçineceğiz? Bu konuda da bir yazı yazabilir misiniz?
Sefer 15 Mart 2019 07:15
Bölücülük yapmamak bir lütuf değildir.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 06:48
Bu topraklarda günde 5 defa binlerce camide yüzyıllardır ezan okunuyor. İlk defa ezan protesto edildi. Bu da hükümetimizin iktidardaki 17. yılında bize nasip oldu. Yapılan araştırmalarda gençler arasında deizmin arttığı, namaz kılma oranının azaldığı velhasıl inancın gün geçtikçe sessiz sedasız gerilediği belirtiliyor. Şimdi söyleyin bana, ezanı protesto mu en büyük derdimiz?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 14:32
21
Ezan protesto edilmedi, bunu hala anlayamadınız mı?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:26
1
Rezaletin üzeri ezan tartışmalarıyla örtülmüş oldu. Ne idi mitingdeki o rezillikler?! Sosyal yarılma işte budur. Siyasetle çok da ilgisi yok.
Abuzer 15 Mart 2019 05:53
Akif bey,kendisini belediye başkanı seçmeyeceğimiz RTE,muhalefetin Belediye Başkan adaylarına, seçmenlerine yalan, iftira,tehdit ve hakeret ediyor. Oysa muhalefet adayları iktidarın adaylarına iftira ve hakret etmiyor. Bir an için varsa vicdanları,RTE ve Bahçeli'nin Mansur YAVAŞ' a karşın yapılan çirkinliği kendilerine ve adaylarına yapılsa kabul ederler mi!Ülke ve toplumu getirdikleri yere bak.Korkuları kaybettiklerinde rantları kesilecek ve kirli rant ilişkileri ortaya çıkacak olması.Her belediye böyle.6 büyük ilin korkunç büyüklükte ekonomik kaynağı v
Okur 15 Mart 2019 04:10
İç işleri bakanının sözleri çok enteresan zira kışkırtmayı yapanların kim olduğuna bakılırsa bakan aslında örtülü bir tehdit savuruyor. İşler oraya varırsa diye. Öyle iyi niyetli bir açıklama değil o. Yıllar sonra ortaya çıkan gerçekler 6-7 eylül, 12 eylül öncesi, dahil sonraki saldırılarda da devletin pozisyonu biliniyor. Muhtemelen siz ortalama vatandaştan iyi bilirsiniz. Bu ülkede bu tip yaklaşımların timsah gözyaşı olduğu bilinir. Niteliksiz ve öfkeli yığınlar 21. Yy da dünya sorunu olacak gibi.
Has Parti 15 Mart 2019 02:03
Sayın yazar aşırı yorumla, olmayan düzeltmeleri belki bu yazıyı okuyup düzelirler diye iyi niyetle yazmış ama şunu unutmuş 'Cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir'.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 01:47
Erdogandan başka kışkırtan mi var. Bakın AKP adayları bile hemen her konuda itidalli olmaya çalışıyor ama Erdoğan yine kavga ve iftira diline sarılıyor. Ders verme zamanı geldi kardeşlerim.
Hasan Fevzi 15 Mart 2019 01:17
Zaten iktidar sahipleri liderinden tevellüt önce kötülüğü yada problem diyeyim oluşturup sonra onu çözerek bunu başarıymış gibi sunmakta bayağı mahir hatırlayın İstanbula yapılan yüksek katlı binalardan şikayetleri tanzim kuyruklarını varlık kuyruğu olarak sunmaları birde fet ölü de veteriner yerleştirip sonra paralel diye feryatları vb.
Gel birde bunu c. baskanindan bekle hic sanamam oy icin ülke böldü ve hala direniyor bir cumhurureis nasil bir partiye onun genel baskanina ona oy veren halka terörle suclar bu hangi etik kurallara hangi vicdana sigar. Evet benim ve ailemin bütün oyu HDP ye birilerinin kendi bekalari icin bana terörüst demesiyle ben terörüst olmam bu ülkede benimde en az onlar kadar hakkim var anamin dedesi 1. dünya savasindan beri kayip yani ülkesi icin sehit düsmüs.
musto 15 Mart 2019 00:45
Bizde bunlara inandık şu anda uyguladıkları gerilim ve kutuplaştırma siyaseti geri tepti bunu görüyorlar birileri daima bundan beslendiği için sever gibi yapıp yine vuruyor.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:24
Oy icin fay hatlarini deniyorlar ters tepincede yine oy icin düzeltiyorlar.. olsun yinede Tesekkürler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN