Back To Top
İmamoğlu’na 100 günlük avans çok mu?

İmamoğlu’na 100 günlük avans çok mu?

 - Son Güncelleme: 10.08.2019 Cumartesi 08:45
- A +

Eski siyasetin güzel hasletlerindendir, seçim kazanana bir süre ilişilmezdi. Hem zaferine saygı gereği hem de düzenini kurması için rahat bırakılırdı.

Alelusul 100 günlük avans verilir, ancak 100 günün sonunda ilk icraat karnesi çıkarılır, kırık notlar üzerinden salvoya başlanırdı.

Sandıktan taze güven oyu almış siyasetçiye hemen güvensizlik gösterilmez, birinci günden yüklenmek ayıplanır, yadırganırdı.

Fakat eskiden muhalefetin işbaşına yeni gelenlere tanıdığı bu mühlet, şimdi kendi destekçileri tarafından dahi İmamoğlu'na tanınmıyor.

Yüz günü henüz yarılamadı, istifa direnişleri yüzünden kadrosunu kurmaya ancak imkan buldu, henüz şirketlere atamalarını da tamamlamış değil.

İştiraklerden İSBAK'a genel müdür olarak atadığı isim, kendi kamuoyunda infial uyandırdı. İmamoğlu, bir tasarrufu yüzünden yaylım ateşi altında.

Hop oturup hop kalkanlar haksız, tasarrufu çok doğru, atama tam isabetli, tepkiler yersiz hatta abartılı bile demiyorum. Ama erken olmadı mı?

Bir nefes alsaydı, ekibini oluşturup işe güce bakmaya başlasaydı...

Ne fırsatlar çıkacak daha İmamoğlu'nu eleştirmek için. Bu acelecilik niye?

Hataysa ilk hatası olmayacak bu atama, son hatası da...

Fakat bir el sarılmış boğazını sıkarken, o yana bu yana çekiştirilirken, her an duyulan güveni sarsacak bir hata yapma korkusu ve tepki görme baskısı altında hissederken nasıl yol yürüyecek?

Erken abanmaların; cesaretini kırarak, dengesini ve motivasyonunu bozarak Başkan'ı hatalı kararlar almaya daha açık hale getireceğinden şüpheniz olmasın.

Evet, seçtiği ismin sicili, siyaseten taşıması zor çentiklerle dolu. AK Parti mazisi var, CHP zihniyetine dan dun sallamış, hızını alamayıp Kılıçdaroğlu'na hakaret savuranlara beğeni ve destek atmış, İmamoğlu seçmenini kızdıracak ateşin saydırmalardan kaçınmamış, Millet İttifakı'nı karalama kampanyalarına aktif iştirak etmiş biri.

Görev vermesen anlaşılır, partizanlık ve ayrımcılık yapmakla suçlanmazsın.

Kadrosuna katarken bunu bilmiyor ya da riskini tartmamış olamaz. Ölçüp biçtikten sonra katkısına inanmış olmalı ki böyle bir tercihte bulundu.

Yani beklentileri karşılayamazsa bedelini ödeme sorumluluğunu alıyor demektir, yarın olası hayal kırıklıklarının hesabını vermeye gözü kesiyor...Yok mu buna hakkı?

Dün sorulduğunda şu söyledikleriyle beni teyit ediyor İmamoğlu:

“Arkadaşlarımızın yaptığı incelemeler liyakat ve tecrübe üzerineydi. Bize sunuldu. Biz de detayı ile inceledik, baktık. Arkadaşlarımızla değerlendirdik. Daha önce sahada konuştuğumuz gibi siyasi ve bunun gibi bir takım unsurlara takılmadık. Başarı, beceri ve liyakat kısmı ile ilgilendik; atamalar da bu yönde yapıldı..."

'Kimle çalışacağına karar vermeyi de, 100 günlük avans süresini de çok görmeyin yeni Başkan'a, ne yaptığımı biliyorum' demiş olmuyor mu?

“Ağustos sonu iştiraklerle ilgili hiçbir sorunumuzun kalmayacağını umut ediyoruz” diye bir de tarih verdi.

Atamaları hele bir tamamlasın, yönetim kadrosu ortaya çıksın, yürüyüşünü göstersin, tepki ve eleştiriye çok fırsatınız olacak daha.

Sayılı gün çabuk geçer, 100 günlük kredi açmayı bütün seçilmişler gibi İmamoğlu'na da çok görmeyin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 12 Ağustos 2019 20:01
Durum, o hale geldi ki İmamoğlundan çok şeyler ve hatta sanki insan üstü birşeylere kudretlimiş gibi bir bekleyiş var halkımızda.İnsanlar kenar, köşe ve kahve sohbetlerinde İmamoğlunu geleceğin demokrat cumhurbaşkanı adaylığına münasip görenler var.İlk yanlış adımı AKPli YETKİN"i Genel müdür olarak atamakla parti teşkilatının protestoları ile karşılaştı.Bereket versin adam hemen istifayı bastığı için kavga büyümeden olay kapanmış oldu.İmamoğlu ya çok dürüst ve liyakat sahibini görevlendiriyor veyahut da çok naif bir yapıya sahip olmalı ki Milyonlarca CHPli arasından bir Genel Müdür çıkaramıyor
Muhtefi. 12 Ağustos 2019 19:10
Tabi ki 100 gün, 200 gün, 300 gün avans degil Yeni yönetimin plan ve proje sonuçları için beklenir. Fakat Ak parti kokenli diye ve Bazı aciklamalari yuzunden Liyakat sahibi bir Uzmanı Mahalle baskısı ile İstifa ettirilmesi DÜŞÜNDÜRÜCÜ. Sanki sadece kendi Tabanından oy aldı. !.Hangisinin yok ki geçmişte yaptığı açıklamalar ile bugünkü durumu arasında farkı.Kaldı ki Bahaeddin bey ben Sözlerimin arkasindayim dedim. Adam öyle düşünmüş ne.var bunda. Akademisyenlerimiz Açıklama yapınca İfade ÖZGÜRLÜK. :))..ama ne özgürlük. !.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 11:59
İmamoğlunun doğruluk timsali düşünce ve tavırlara millet pek alışkın olmadığı için İmamoğlu’nun açıksözlülüğü ve her şeyden önce bilgi ve liyakatlı insanları yanıbaşında çalışır vaziyette görmek istemesini güzel bir gelişme olarak kabul etmeliyiz. Bu arada İBB MECLİS TOPLANTISINDA ESENLER BELEDİYE BAŞKANI TEVFİK GÖKSU VE ARKADAŞLARININ İMAMOĞLU’na devamlı çelme takma peşinde olacaklarına hazırlıkl olmak gerekecek. Bunlara rağmen sıkışık durumlarda İmamoğlu AKPlileri İstanbul halkına açıklayacaktır. Sırf particilik hırsı ile genç ve dinamik bir başkanı çalıştırmamak yürekler acısıdır.ÇOK YAZIK.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 00:21
Niyet, bağcıyı dövmekse! Bu ülke de yaşadığını unuttun mu! Vur! Ne kültür ama!
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 18:17
İnanı İmamoğlu nun üstünergiden ve CHP li olduğunu söyleyenler ya artniyetli ya da doğuştan muhalif. gerçekten CHP'li lerle yola gitmek çok zor
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 16:11
Ne 100 günü kardeşim ! Biz Erdoğan'a 17 yıl verdik. Hadi geçtim onu. Beni başkan yapın, valla billa uçuracağım sizi dediği günden bu yana 414 gün geçti. Patinaj olsa, uçağın burnu şöyle azıcık da olsa havaya kalksa, canım kurban. Uçuyoruz, anasını satayım, dibe doğru.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 15:38
İş üretmek adına yapılan tasarruflar iyidir.Gaz almaya,ötekileşrirmeye prim verip, hırs sönümlemeye gerek yoktur.Atanan da ...degil ya Truva Atı pozisyonuna sürüklenmekten kaçınacaktır.Atayan da,atanan da "okumuş çocuklar" .Herşey güzel olacak.Saygılarımla.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 14:55
Bol keseden vaatler olunca elbet beklenir ama daha dune kadar isal olsa devlete saydiran büyük bir kesim varken ve yapılan hizmete rağmen görmezden gelenler varken bugün böyle bir yazı çok inandırıcı olmuyor,ama kimler kimler için Ekrem bey guzellemesi yapıyor malum görülüyor
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 16:40
1
Ne kadar da pişkin şu ak troller ! Devleti de, belediyeleri de, boyumuzu kat kat aşan borçların içine soktular; bizim hemen düzeltmemizi bekliyorlar.Kendilerine gelince yüz günün adını bile anmazlar ama iş muhalefete geldi mi, yüz günü bile çok görürler. İmamoğlu, İBB'de israfını engellesin, yandaşlara akan hatların vanasını kapatsın yeter. Biz seçmenlerine verdiği söz bundan ibarettir.
cumhur 10 Ağustos 2019 14:54
Yalan tüm kötülüklerin anasıdır!Yalanla iman bir arada bulunmaz!Yalan münafıklık alametlerinden biridir!İnsanın içi ile dışının ayrı sözü ile icraatinin ayrı olması.Bence en önemli sorun budur!
musto 10 Ağustos 2019 13:50
Anladığım ve gördüğüm İmamoğlu köprüyü geçene kadar dayı deme niyetinde diğer damat ve ailesiyle görüşmeler vakıflar meselesi anlaşılan ince siyaset ile karizmayı çizdirmeden zamana yayarak gerilimsiz dereyi geçmek istiyor gerçekten işi zor. Karşısındaki anketlerle medya gücü ve partilerce ele geçirilen devlet gücü ile oyun oynuyor yolsuzluk yandaşları işten atma yerine eleman atama vb bu iktidarın gücü karşısında yaptırım gücü yok.
Süheyl CALISKANOGLU 10 Ağustos 2019 13:39
Ekrem Imamoglu,genc,dinamik,basarili .AKP'nin "ayak oyunlarina'cok dikkat etmesi gerekir,AKP onun ayak bagi,estek,köstek olacak,calismasini önlemek,hataya zorlamak icin herseyi deneyecekler,Ekrem Imamoglu bu 4 seneyi siyasi kazasiz belasiz atlatirsa,önü acilir,AKP'nin oldugu yerde "her sey vardir'" bunu iyi degerlendirmeli,devamli "alarmda olmali'bu 4 sene tecrübesi onun gelecekte Türkiye'nin en yüksek makamiyla ödüllendirecektir..
Türk oğlu ! 10 Ağustos 2019 13:17
Liyakat falan hikaye. Bu küfürbaz güçlü bir torpil mi bulmuş veya İmamoğlu'nu seçenler kimler de, İmamoğlu da onu İspak'a atamış. Hatta bir o mu. İett ve Halkekmek atamaları da aynı. Devasa muhalefet kadroların da hiç mi layık adam yok, be hey gafil, diye sormazlar mı adama. Daha yüz gün bile olmadan yol yürüdüğün kesimi satar ve onlara sövenleri göreve getirirsen, kimse liyakat yalanını yemez. Ne yani aynı müptezeller görevde kalsın diye mi değiştirdi insanlar B.Başkanı'nı. O zaman Erdoğan giderse Berat ve Soylu yine kalsın, çok yetkinler ya Ekonomi ve İçişleri alanında.
yalan dünya 10 Ağustos 2019 13:16
şu anki başkanlık sistemlerinde (uzay çağı başka olabilir!) alt müdürün bir hatası direk başkana maledilir (ank. hariç!) bu adam ist. u buyuk zarara ugratsa imamoğlu hemen kendi istifa noktasına gelebilecek mi? yoksa sadece onu sepetleyip sıyrılacak mıdır? asıl irdelenecek konu bu olmalı.
yeşilci 10 Ağustos 2019 12:17
İmamoğlu çok dürüst insan, asla yalan söylemiyor. İl başkanı Canan da kendisi gibi çok dindar; el açıp semaya,dua ediyor Mevla'ya.... Personeliyle aynı musakkaya kaşık allayacak kadar mütevazi... Babası AKP betonlaştırmasın diye Kaz Dağlarından 128 dönüm yer alıp korumaya almış.. Böyle bir adamın oğlunu da bizim korumamız, desteklememiz gerekir....
Süheyl CALISKANOGLU 10 Ağustos 2019 11:34
Ekrem Imamoglu'nun AKP'li Bahattin Yetkin'i atamasi biraz tuhaf oldu,sanki tabanda CHP'de IYI Partide bunu hak etmemis kimse yok, Bahattin Yetkin istifa etti ,Ekrem Imamoglu ,buradan gereken nasihati aldini tahmin ediyoruz..
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:58
Beklentiler yüksek olunca insanlar da sabırsızlanıyor. Oysa İstanbul nüfusuyla, sorunlarıyla, kurumlarıyla bir ülke gibi. Belki de 100 günde beklenen performansı gösteremeyecek. Çünkü bir yanda akp li meclisin direnişi, öte yanda partisinin beklentileri başkanı oldukça zorlayacak. Dilerim iyi bir politik tutum ve beceriyle üstesinden gelebilir...
ebe 10 Ağustos 2019 13:18
1
şu durumda yapacakları da yapabilecekleri de diğer belediyeleri ile aralarında paslaşma suretiyle şehirlerde hyatı ucuzlatmak, kolaylaştırmak, güzelleştirmek le sınırlı kalacaktır. rakipleri ise dövizi petrolü vergileri yükseltir savaş açmaya kalkarsa göreceğiz ebemiz neyapacak bu budurda?
Süheyl CALISKANOGLU 10 Ağustos 2019 10:55
Kurban bayrami icin ayirdiginiz bütceyi DARÜSSAFAKA'ya bagislamayi lütfen bir kere daha düsünün,degerli vatandaslarimiz..
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 14:08
7
DarussafakYa yardım edelim etmesine de o zaman kurban ibadeti yerine gelmiş oluyor mu kurbanimizi da keselim yardımcımız da yapalım. O zaman oruçta tumayalim 30 günlük parasını yardıma verelim olur mu ?Sapla samanı karistirmayin
Süheyl CALISKANOGLU 10 Ağustos 2019 15:35
0
14,08;Kurban icin ayrilan bütcenin bir kismini veya hepsini istersen DARÜSSAFAKA'ya ' bagislayabilirsin,kurban ve orucu birbirine karistirmissin.Kim demis oruc tutma,para ver kurtul.Para ver kurtul Askerlikte "bedelli'olarak gecerli (!)...
misafir 10 Ağustos 2019 10:50
liyakatına göre görevlendirdiğin birini sonuna kadar destekleyemiyorsan savunamıyorsan zaten lider değilsin bay imamoğlu.
Okur 10 Ağustos 2019 15:46
0
Bahaddin Yetkin kendi dediklerinin arkasında duramamış: Tüm tweet´lerini silmiş, beğenilerini silmeyi unutunca, nefret suçu da içerdiği söylenen eski sözleri görülmüş. Kendi sözünü savunamayanları, ya da savunamayacağı sözleri söylemekte sakınca görmeyenleri başkan niye savunsun. Ayrıca, nefret suçu işlendiyse, suçu işleyeni savunmak, suçu da küçümsemek olur; dolayısıyla “sonuna kadar” savunmak isabetli olmaz.
ÖTÜKENLİKURT 10 Ağustos 2019 09:46
Akif Beki olmak kolay değil... Aydın, okuyan okurlar sizden hakkaniyetli yaklaşımlar bekler, dinci okurlar eline kılıç alıp, CHP saflarına dalmanızı! Netekim yorumlarda bunu görüyoruz. Bazıları hakkaniyetli yazınız için NE BU İMAMOĞLU HAYRANLIĞI yazabiliyor! Ben yazınızı çok beğendim, tebrik ediyorum. Sezar'ın hakk Sezar'a!
Habele-Hubele 10 Ağustos 2019 08:21
O atama baştan ayağı yanlıştı. Ne AK Partiden vekil adayı olması ne Cübbeli Ahmet’in paylaşımlarını beğenmesi bizatihi trol zihniyetli olması, hakaretleri. Kaybeden zaten kendi halinde vaktiyle AK Partiye de oy vermiş seçmen değil bu ve benzeri tipler değilse kim? Kaybettiğini hatırlattı millet. İmamoğlu çok zor günler bekliyor şahsen İYİ Partili Canlıyı atamasını yadırgamadım, zira hakaret vs. yok.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 05:48
İmamoğlu"nun atamasını yaptığı AKP li zaten istifa etti.Ayrıca 25.yıldır yönettkleri belediye de örgütlenmiş AKP lileri bir çırpıda silemezsin.Eski makamlara kim gelirse gelsin belli bir süre oradaki yerleşmiş düzen, işleyişi kavramsı, anlaması için süre lazım. Niyetleri zaten İmamoğlu' nu çalıştırmamak!İşini bilen biri ise bu süreyi kısa zamanda atlatır.İstanbul bir devlet büyüklüğünde, organizasyon, plan, işleyişte buna göre olmalı. AKP 2006 da ancak devleti az, yanlışta olsa tanıdığına inandı. Adam daha belediyeye ait rabaları tespit ettiremedi.Nasıl yönetmişlerse AKP liler.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 05:39
Akif Bey Chp nin ana mantigi caliştittirmaz...ISBAK Baskani istifa ettirildi...Atamanin arkasinda duramayan başkan yönetimde basarili olamaz....hani liyakat vb kavramlar...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 00:05
Nedir bu İmamoğlu hayranlığıniz. Amma desteklediniz.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 01:40
3
25 yıldır aynı zihniyet yönetiyor du İstanbul u yeni başkan daha yeni koruyor kadrosunu yazar İmamoğlunu desteklemiyor tespit yapıyor hatta CHP nin tavrını eleştiriyor da siz buna neden alındınız neden bu hazımsızlık
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 04:27
4
Nedir bu iç almamazlığınız anlamadık gitti.Bir durun da daha ilk günden İmamoğlunu yaylım ateşine tuttunuz,Akif bey oldukça radikal bir yazar doğrular neyse onu yazar
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 04:55
1
Imamoğlu'nu %56 ekseriyet destekledi. Akif Bey de desteklemiş çok mu?
EMG 10 Ağustos 2019 05:22
2
Hayranlık değil de avans olabilir....
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 06:00
2
Ya dost ya düşman gibi görme zihniyetinde olanlara biraz farklı insan ve kültürleri tanımalarını, tek doğru vardır egoistliklerinden kurtulmalarını, ve güç hayranlığı yerine ahlaka öncelik vermelerini öneririm.
karar okuru 10 Ağustos 2019 08:09
2
Düşmanımın düşmanı dostumdur....
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:34
2
Adam gibi adam da ondan. Bir kere dilinde kin yok, öfke yok. Sevgi var. Saygı var. Rantçı değil, insanı ve doğayı seviyor. Yetmez mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN