Back To Top
İsmet Özel'in Kürtçe takıntısı

İsmet Özel'in Kürtçe takıntısı

 - Son Güncelleme: 14.02.2020 Cuma 08:13
- A +

Kürt aşiretleri Amerikan ajanlarına teslim, Kürtlerde millet bilinci yok, Kürtçe de Kürt sorunu da yok, hepsi Amerikan icadı, TRT Şeş eciş bücüş bir kanal, daha şeş beş Kürtce TV yayını yapmayı beceremezken bir de anadilde eğitim istiyorlar, nasıl yapacaklar’ diye ileri geri atıp tuttuğu bir videosu dolaşıyor, son günlerde epey alaka gördü.

Şairin bu ucube şovenlikleri, kimi sevenlerini de hayal kırıklığına uğratmış görünüyor.

Zaten sevmeyenlerse hayret avcılığına, ilgi arsızlığına veriyorlar. Dikkat çekmek için böyle provokatif konuştuğunu, tuhaf tuhaf esip savurmasının altında gündeme gelme çabası yattığını varsayıyorlar.

Ne yalan söyleyeyim, ben şiirini hayranlık derecesinde sever, ayrı bir yere koyarım.

Ama Türklük, Kürtlük, Alevilik ve Müslümanlık bağlarıyla ilgili tezlerini aynı derecede gülünç ve deli saçması bulmama mani değil.

Ucubeler sirkinde seyrana çıkardığı inciler arasında ne garabetler yok ki...Kürtler asimilasyonla Türk, Aleviler de Sünni yapılmazsa Türkiye’nin haritadan silineceği gibi iddialara dahi rastlarsınız.

Yani aslında yeni değil bu kıymetli (!) görüşleri...

Yine de çelişkilerini ortaya serip zevzeklik demeden çürütme gayretine girenler oluyor.

‘Üniversitelerde Kürtçe okutuluyor bile, Kürt edebiyatı bölümleri açılalı çok oldu. TRT Şeş’e senin verginden pay kesilmesine itiraz ediyorsun ama Kürtlerden de TRT Arapçaya pay kesiliyor, Alevilerden Diyanet’e, ona ne diyorsun’ gibi şeyler...

Oysa cevap yetiştirme zahmeti bile abes. Ciddiye almaya değmeyecek türden ‘kendince’ ezber bozma eksantriklikleri bunlar ve zırva tevil götürmez.

2 Mart 2013’te “Kur’an, hadis ve İsmet” başlığıyla Radikal’de yazmıştım.

Buyurun, tekrar okunası bir kesit size:

“Biraz edebiyat dedikodusu yapalım mı? Dil ve Edebiyat dergisinde gördüm. Şair Hilmi Yavuz’la bir olmuş, bir diğer şair İsmet Özel’i çok fena çekiştiriyorlardı. 

Hatırlarsanız Türklük tanımına, bu yakınlarda namaz kriterini de eklemişti üstat. 

Daha önce sadece İslam’ın şartlarından biriydi namaz. Oruç tutmak ve hacca gitmek gibi. Ama İsmet Özel, Türklüğün esaslarından biri haline de getirdi onu. 

Artık Türklükten istifa eden, maazallah Müslümanlıktan da çıkmış oluyor. Ya da tersi. Namaz kılmadınız mı ikisi birden gidiyor. 

Türklüğü Müslümanlıkla eşitlemeyi, özdeşleştirmeyi başkaları da düşünmüştü elbet. Ama namaz şartı koşmak kimsenin aklına gelmemişti. 

İsmet Özel, sıradan bir klişe tekrarlayıcısı değil yani. ‘Türklük bir tercihtir, ya Türk olursun ya gavur, artık Araplarla diğer Müslüman ırklar düşünsün’ gibi yenilikler de katıyor.

Benzer vukuatı çok. Üstadımızı, hurafe kalıplarının efendisi yapacak kadar çok. 

Hilmi Yavuz, Dil ve Edebiyat dergisinin Şiir Yıllığı’nda neler söylemiyor ki? 

Zafer Acar ile Üzeyir İlbak, söyleşi için geliyor. Hep birlikte verip veriştiriyorlar arkasından. 

Hilmi Yavuz: Bir zihinsel maluliyet, zaman zaman İsmet Bey’in marifetiyle ortama hâkim olmuştur. Üç Mesele kitabında söyledikleriyle insanların kafasını karıştırdı. 

Sayın Özel! ‘İslam’ın kendisi zaten bir medeniyettir, ayrıca medeniyete ihtiyaç yoktur’ ne demek? 

Bir ara adamı öylesine kültleştirdiler ki neredeyse üçüncü dini, fıkhi kaynak oldu. ‘Kur’an, sünnet, İsmet’ diye konuşanlar oldu. 

İlbak: Bir ara oldu, evet. Hatta ‘Şiir Okuma Kılavuzu’ yayımlandıktan sonra İsmet Özel’in, şiiri vahiy yerine koyduğunu düşünmüştüm... 

Acar: Yani Şiir Okuma Kılavuzu bana da Batılı bir şairin kaleminden çıkmış bir kitap gibi gelmiştir hep. Batılı referanslar uçuşuyor havada, ama yerli şiiri es geçmiş. 

Yavuz: Bir defa ben size bir şey söyleyeyim. Adam şiir tarihimizi bilmiyor. Yani divandan bir beyit ver, mümkün değil okuyup anlayabilmesi. Doğru dürüst Osmanlıca bildiğinden emin değilim. 

Acar: İstiklal Marşı Derneğini kurdu ya, davet edildim, gittim. Türkiye’de, hele de İstiklal Marşı Derneğinde yüzde 80 oranında Rus tarihi örnekleri verdi. Düşünebiliyor musunuz! 

İlbak: Erbain’den sonra İsmet Özel yok zaten. İsmet Bey artık şiir yazmıyor. Irk ekseninde beylik söz çoğaltıyor. 

Yavuz: Hele son şiirleri tam bir kepazelik. Kendi sitesinde yayımladığı şiirler var ‘Zom Tohumu’ diye...

Ve ben: Durum budur vesselam!”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 14:02
İsmetözeldir
Öz 14 Şubat 2020 23:19
Aforizmalar uzun düşüncelerin mahsulüdür. Özel'de ise tam tersi.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 23:15
"İyi şairler iyi düşünürlerdir" önermesi Nfk ile çatladı Özel'le paramparça oldu. Romantizm ve idealizm gerçekliği ve tarihi kişiselleştirip anlaşılmaz kıldı. İnsanın yetmişinden sonra ırkı keşfetmesi bir diğer bahis...
Muhtefi.. 14 Şubat 2020 22:42
Sn ismet Ozele katılıyorum. Kafatascilik,Irkcilik yapmıyor.TURK MILLETI derken...Ornek Balkanli (anadilim,mutfak vd ile) olarak Fakir NEFRET EDERIM tum Benligimle birileri bana Kafatasci Irk TÜRK ve Şamanizme baglayacak KİYAMETE kadar karşıyım.!..Fakat dersek Gavura/lara Karşı Cagri Beylerle,Alparslanlar,Osman Gaziler,Hz Ahmet Yesevi,Haci Bektaslar,Mevlânalar vd .ISLAM BAYRAKTARLIGI yaptik,yapacağız etnik koken *Turk dahil* olmaksizin TURK MILLETI olarak KIYAMETE kadar varim,Ölsem, Dirilsem vazgecmem.vesselam..
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:20
İnsan hakları evrensel beyannanesimi magna karta mı birleşmiş milletler sözleşmesimi kopenak kriterlerimi bizi birleştirecek. İsmet özelin dediği gibi size ne kadar zor geliyor türk olmak. Kürte laza çerkeze araba amerikalı olmak zor gelmiyorda türk olmak mı zor geliyor.türk derken ismet özel tarifi. Türkten bahsediyorum
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:16
Beki, İsmet Özel'i anlamaya çapın yetmez.
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:27
Neden Müslüman mısın, gâvur musun değil de, Türk müsün, gâvur musun? Çünkü Müslümanlık çok geniş bir şey. Müslümanım, diyen bir adama, sen Müslüman değilsin, denmez. Ama Türk olmak için Müslüman olmak yetmez, bir de kâfirle çatışmayı göze almak gerekir. Yani anadan babadan Türk doğan bir insan yoktur. Benim anam babam Türk, ben Türküm; yok öyle bir şey! “I’m an American Muslim (Amerikalı bir Müslüman’ım)” dediğin zaman, Türk olamıyorsun. Çünkü “I’m an American Muslim” dediğin zaman, Malcolm X’in ölümünü onaylamış oluyorsun. Çünkü Malcolm X diyor ki: “Ben Amerikalı değilim. Ben Amerikan rüyası
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:45
5
Gavur kelimesi yerine gayrimuslum kelimesini kullanmak zorunuza mi gidiyor. Gavur gavur diye diye gayrimuslum vatandas birakmadiniz memlekette. Ama gavuristana kosa kosa gidersiniz. Kullanmadiginiz gavur icadi da yok masallah. Yobazlik boyle birsey iste.
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:26
“…Türkiye’de Türk müsün, gâvur musun, diye bir mesele vardır. Onun içinde Kürt yoktur, Çerkez yoktur, Arnavut yoktur. Türk müsün, gâvur musun? Çünkü Türkiye İstiklâl harbi vermiştir!” İsmet Özel
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 23:09
0
Kürt var ve ben kürdüm. Kabul etseniz de etmeseniz de.
Zülküf 14 Şubat 2020 19:26
"Bu çocuk benim direncimi kırdı." Bu sözü, Hilmi Yavuz'un ihtiramla andığı hocası rahmetli Behçet Necatigil, İsmet Özel için söyledi zamanında.
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:23
-İsmet Özel: “Türk olmak size ağır mı geliyor?” -Hilmi Hacaloğlu: “Benim için Türk olmakla İngiliz ya da Fransız olmak arasında fark yok ” -İsmet Özel: “Siz bu ülkeye ihanet ediyorsunuz. Benim için siz bu ülkenin tehlikeli insanlarından birisiniz . Gözlem altında tutulmalısınız. Ve her an hareketleriniz not edilmeli."
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:21
Türkiye'de iki yol kaldı: Türk olmak ya da Amerikalı olmak. Şiiri sevenler Türklüğü, parayı sevenler Amerikalı olmayı kabul ettiler. | İsmet Özel
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:20
Türklük, etnisiteye dayanmıyor. Dünyada Türk ırkı diye bir şey yok, dünyada Türk kültürü diye bir şey de yok. Türklük bütün insanlık tarihi boyunca bir tarihî rol modeli olarak diğer insanların fark ettiği bir şey. Bunun da İslam’dan kopartılması imkânsızdır. Çünkü tarih sahnesine Müslüman olarak çıkmışlardır. | İsmet Özel
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:19
İstiklâl Marşı ırkçılığı bir tarihî role, bir karaktere işaret etme ırkçılığıdır. Bu yüzden ben biliyorum "ırkçı değilim" diyenlerin niçin böyle söylediklerini: IRKÇI DEĞİLİM DİYORLAR, ÇÜNKÜ O KAHRAMAN IRKA LÂYIK TIYNETTE DEĞİLLER. | İsmet ÖZEL
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:19
Benim anam babam Türk, ben Türküm; yok öyle bir şey! “I’m an American Muslim (Amerikalı bir Müslüman’ım)” dediğin zaman, Türk olamıyorsun. Çünkü “I’m an American Muslim” dediğin zaman, Malcolm X’in ölümünü onaylamış oluyorsun. Çünkü Malcolm X diyor ki: “Ben Amerikalı değilim. Ben Amerikan rüyasının kurban ettiği 20 milyon insandan birisiyim.” | İsmet Özel
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:18
Türklük bir isim değildir, Türklük bir sıfattır. Müslümanlık içinde vasıf, nitelik ve karakter üstünlüğünün belirginleştirdiği bir mekandır. | İsmet ÖZEL
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:17
Dünyada milliyetiyle dinini özdeşleştirmiş ikinci bir kavim yoktur. Hıristiyan Arap olur ve bu çok rahat anlaşılır. Ama Hıristiyan Türk ya da Yahudi Türk olmaz. İşte, vardır diyenler ırkçılık yapıyorlar. Diyorlar ki sanki bir Türk ırkı varmış, bu isterse Müslüman isterse Hıristiyan olurmuş gibi bir saçmalığa düşüyorlar. Böyle bir şey olmaz. | İsmet Özel
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:16
Türklük her zaman tarihi bir roldü; bir ırk değildi, bir kültür değildi, bir yaşam tarzı değildi. Bir tarihi rol, yani İslam bayraktarlığının, kafirle çatışmayı göze almanın tebeyyün ettirdiği (meydana çıkardığı) bir unsur idi. Türklük bir kavim olarak başlamış bir şey değildir. | İsmet Özel
Bülent Murabıt 14 Şubat 2020 19:11
İsmet Özel, "Turgut Özal'ı anlayan beni anlamaz." diyor. Erdoğan'ın basın danışmanlığı mevkisi gibi zelil bir derekeye kadar düşmüş birisi de İsmet Özel'i anlayamaz.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 18:59
Akif Beki asıl sen İsmet Özel'i hiç tanımamışsın. Senin gibi derin uykuya dalanları uyandırmak için yazar söyler İsmet Bey. Sana iyi uykular. Sen kim İsmet Özel kim? İsmet Özel'den sana ekmek çıkmaz. Sen günlük siyasi yazılarına devam et.
KARAR OKURU Mürsel 14 Şubat 2020 16:02
"Şairlere gelince, bunların peşine de sapkınlarla çapkınlar düşer. Onların her vadide şaşkın şaşkın dolaştıklarını ve gerçekte yapmadıkları şeyleri söylediklerini görmez misin?" Şuara S,224. Hasan bin Sabit gibi hakikat şairi azdan azdır.( resulün beğendiği) Hakikati hayale feda etmeyen tanınmış şair olamaz.Başta dengeli götürse de sonra şöhret canavarı daha yok mu der.Şair de hakikattan vazgeçer hayalata dalar. Türkiye iki şairden çok çekti; Biri Fazıl biri İsmet! Birincisi devleti kutsadı ikincisi ırkı! Zaten ezelden beri hakikatın iki katili var; biri kişi enaniyeti diğeri toplum enesi
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 20:53
4
Siz ırkçı bir Kürt olduğunuz ve bunu saklamaya çalıştığınız için iftira ediyorsunuz.
Türk oğlu ! 14 Şubat 2020 14:50
Irkçılık güzel şeydir.Irkını ve kendini sevki başkalarını da sevebilesin.Yok ya herkese mübah olan ırkçılık Türkler'e mi haram.Birileri çıkıp Kürd-Arap-Çerkes-Laz diye bas bas bağırıp gözümüze sokacak ırkını, biz susacağız öylemi.Türk'üz deyince ırkçı olacağız, hadin ordan.Ayrıca şu İslam dünyası ve avrupa coğrafyasında bin yıldır ırkçılık yapmadıkta iyi mi dediler.Bundan sonra ki şiarımız yeryüzünde ölsün Türk'ten gayrısı.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 17:23
2
Türk irkcilari Türk olmayan herkese irkcilik yapiyorlar. Ama kendilerini savunan ve Türk olmayanlari bolucu diye suclarlar. Bakin bazi avrupa ulkeleri Turkce ogreten ogretmenleri istemiyorlar cunku Türk ogretmenleri Türk cocuklari irkci dusuncelerle zehirliyorlar.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 17:39
0
Irkciligin hepsi kotudur, zehirdir. Her turlu irkcilik zarar verir insanlara.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 18:45
1
Narsisist, ayrimci, ve icler acisi bir dusunce.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 19:22
1
Türkler kovalasın seni
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 19:31
0
Aman kimse ölmesin,malum giydigimiz dondan tut da dişimizi karıştırdıgımız kürdana kadar herşey ithal ,olurda turkten gayrısı ölürse donsuz kalırız mazallaj
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:25
0
IRKCILIK DELi GOMLEGiDiR. AHLAKSIZ OLDUGU KADAR MANTIKSIZ DA BiR iDEOLOJiDiR. MANTIKSIZDIR CUNKU SAFKAN IRK DiYE BiRSEY YOKTUR BU DUNYADA. TARiH BOYUNCA IRKLAR, SOYLAR, KAViMLER, MiLLETLER BiRBiRLERiNE KARISMISTIR. AHLAKSIZLIKTIR CUNKU SAF KAN IRK DIYE BiR SEYE iNANIYORSAN BILE KiMSENiN EBEVEYNLERiNi SECME iMKANI YOKTUR.
Muhtefi. 15 Şubat 2020 00:30
1
Kirgizistanda,Kazakistanda bile yok boyle.:))..Yutuba bakiver. Turkler Dünya Sahnesine ISLAM BAYRAKTARLIGI ile YARADAN SEREF VERDI...ISIM oyle kaldı. Salt irksal,kafatascilik duruş Cahiliyye devridir.oysa bizlere TURK MILLETI denir,deriz Gavura karsi durusundan, icinde her etnik köken var.! TURK MILLETI .( aynı görüşteki etnik toplulugun tümüdür) .Tarih Çalış lutfen,Irkçılık CIKMAZ SOKAKTIR. ilk önce kendini yitirir.:)..Saygılar.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 20:56
3
İsmet Özel’e ırkçı demek iftiradır. Irkçılık haramdır. Özel’in dediği bambaşka bişeydir. Müslümanlığını vazgeçilmez sayan ve kafirle çatışmayı göze alana Türk denir diyor. Kafa tasçılık gavur işidir.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 14:41
Ben nasıl Türkçe konuşuyorsam Kürt'ün de Kürtçe konuşması gayet doğal. Benim memleketimde az da olsa Kürt köyleri var. Çocukluğumdan beri onların Kürtçe konuşmalarından, Kürtlüklerinden kimsenin rahatsız olduğunu hatırlamıyorum. Bırakalım etnik ırkçılığı da hep beraber Türkiyemizin kıymetini bilip onu her alanda yüceltmenin yollarını arayalım. Türk'e de Kürd'e de sahip çıkalım Kürtçülüğe , Türkçülüğe ise dikkat edelim.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 20:19
2
Azda olsa ? Çok cahilsiniz yinede iyi akşamlar
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:01
1
İki yıl Kuzey Irak’ta yaşadım. Diyarbakır, Mardin vb pek çok şehirden oraya gelip esnaflık yapanlar var. Hepsinin dükkanlarında Türk lokantası, Türk berberi, Türk ... yazıyor. Oraya göçmeden evvel gidip sen Türksün desen kavga çıkar. Mevzu bundan ibaret.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:25
1
Kürtçe konuşmaktan bajsetmiyor ismer özel adamı bu kadar basitleştirmeyin.
Sercan 14 Şubat 2020 14:40
İsmet Özel'in bu 'derin' analizleri için bir Kürdün söyleyebileceği epey kallavi laf var elbette ama adab ve erkana en uygun laf rahmetli Erbakan'ın HADİ ORDAN, HADİ ORDAN'ı galiba..
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 16:00
1
HADİ ORDAN, HADİ ORDAN.
TV"yi actim ,ekranda RTE,"canli"nutuk atiyor,bu defa Pakistan'da..Her hafta en az bir gezi seyahati gerceklesiyor.Sadece 3.Dünya ülkeleri kapilarini aciyorlar,Avrupa ülkeleri hic "yüz vermiyorlar'kapilari kapali.RTE'nin nutuklarina hic tahammülleri yok,hakli olarak..Bizimde kalmadi bu bitmez tükenmez nutuklara..
AK Trol giller ailesi.. 14 Şubat 2020 19:47
0
Sarayin iki ordusu var,birinci ordu,Danismanlar Ordusu,isleri gücleri RTE'nin nutuklarini hazirlamak,isleri kolay ve iyi para kazaniyorlar,Merve Kavakci'da iki kizini bu orduya yazdirmayi basardi,iyi para kazaniyorlar,en az 35bin TL'si,Allah bereket versin! Ikinci ordu,AK Trol ordusu,isleri zor,bütün yorumlari okumak zorundalar,anlasalar,anlamasalar da "veto etmek-kirmiziya boyamak' Kazanclarinin iyi oldugunu sanmiyorum,tahminim her veto icin 1 kurus oldugunu tahmin ediyorum.Yine de bu issizlik ortamin da ne kazansan kardir,devam gencler AKP sizinle "gurur duyuyor'(!).. Kirikpinarda cazgir
Zülküf 14 Şubat 2020 11:45
Meğer, Akif Beki de işini biliyormuş! Vaktiyle İŞİD'in Musul işgalinin esasında "Sünni Devrimi" olabileceği ihtimali üzerinde durarak kendin gibi nice zihinleri mefluç hale getirdiğinde İsmet Bey ve İstiklal Marşı Derneği'nin nelerle meşgul olduğunu epey ihmal etmiş olmalısın. Müslüman bir yazarın şiir ve sanat üzerine serdettiği görüşlerinde yabancı yazarlara atıf yapıyor olasının nesi sakıncalı? Ayrıca, Hilmi Yavuz kim? Ben Dücane Cündioğlu'nun Hilmi Yavuz üzerine yazdıklarını burada hülasa etsem yaptığın iktibasları gözden geçirmene vesile olabilir miyim? İlk on paragrafta çok şirinsin
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 11:42
Ahlak bütünlüğü derdi olmaksızın kolayca yükselebileceğini düşündüğüm bir "paperwork". Gayrimüslim cenah Spaghetti hüpletiyor sığır sahrasında.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 09:31
Mütefekkir denilen çok bilmiş özne Kapalı toplumların vaz geçilmez bilgeleridir. Müslüman zihin aşırı tembel olduğu için ve aklını tümü ile ilk gördüğü ve uzmanlığı belki belli konuda olan adama teslim ettiği için ona her konuda soru sorar.O da her konuda sallar.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 09:07
İsmet özel mi? Onun da sonu fiyasko olmuştur.Tıpkı diğer bazı şeyler gibi...Onun için hüzünlüyüm...
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 08:46
Eleştiri biraz ağır kaçmış sanki. Adam gidip Bahçeliye danışman olmasın sonra. Şiirin içinde saçma matematik hesabı da girerse... neyse düşüncesi bile felaket.
Okunma Sayıları 14 Şubat 2020 07:06
Bu yazınızın okunma sayısını kontrol eserseniz kimin ilgi çekmek için açmaladığını da görmüş olursunuz. BaI terbiyesizlikleri ifade edecek kelime bulmak zor. Kabiliyetsiz bir kaç garibin dedikodusundan fikre ulaşmanız ne hoş.
Hiç Bir Görüşüne Katılmıyorum diye devam ediyor başlık. Türkiye bu sahtekarlığı ayakta tuttuğu için, büyük bir anlamsızlığı yaşatmayı baş at iş olarak gördüğü için sizin gibiler de hayatta ve öyle ya da böyle göz önünde durabiliyor.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:33
0
Niye almış ki...
Her mideye ona uygun yem verilir. Arpa yiyecek tavuğa inci tanesi verilirse bokunda boncuk aranır. Serdar Ortaç, Demet Akalın çizginizi korumanızı öneririm. Sizin; rafine, derinlik icab eden bir işe girişmeniz kendinizden istifanız ile başlayabilir.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 02:02
Ismet Ozeli tv programlarinda seyrettim. Dusunceleri tek kelime ile "Irkci"
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:34
1
Dinledin ama duymadın...
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 00:42
Okumadim yazinizi. ismet Ozel icin vakit harcamaya degmez. Bunca guncel konu varken, baska yazacak birsey bulamadiniz mi? Galiba bugun de bos birseyler yazip kafanizi dinlendirdiniz.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 00:34
Size ağır gelir İsmet Özel. En iyisi bașka șeyler yazın.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 00:29
Şair baktı ki dindar kulvar kalabalık, dümeni milliyetçiliğe kırdı. Konjoktüre bakınca ferasetine şapka çıkarmamak mümkün mü!?
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:35
2
00.29, İsmet Özel bu kafa ile anlaşılmaz...
KARAR OKURU, 14 Şubat 2020 06:04
6
şoven sair uzel milleti muslumanliktanda sogutacak
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN