Back To Top
İstismara karşı omuz omuza

İstismara karşı omuz omuza

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 08:53
- A +

İki kişi, bomba süsü verilmiş sahte düzenek ve kesicileştirilmiş kurşun kalemle Meclis’e girerken yakalandı. Hayra dönüştürülebilecek bir şerre benzemiyor mu? Şansa bırakmadan tabii. 

Şüphelilerin, sabıkalı ve DHKP-C teröristi oldukları söyleniyor. Ne tür bir eylem hazırlığında oldukları ise soruşturma sonucunda netleşecek... 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gereken tepkiyi derhal koydu. Bu saldırı girişiminin milli iradeyi hedef aldığını ve terör örgütünün hiçbir türüne geçit verilmeyeceğini haykırdı.  

Kim katılmaz, kim desteklemez! Meclis’te grubu bulunan dört partinin dördünün de altına imza atacağı sözler bunlar.  

Şüpheliler, ziyaretçi girişinde Mahmut Tanal’a geldiklerini söyleyerek adını alet ettikleri için belirtiyorum. Altun’un, bu açıklamasıyla CHP’nin de hislerine tercüman olduğu su götürür mü? 

Nereden mi bu fikre varıyorum? Tabii ki 15 Temmuz darbe girişiminde haince bombalanan Meclis’e nasıl tek vücut, tek yürek sahip çıktıklarına bakarak.  

İktidar ve muhalefet partileri, ortak bir bildiriyle TBMM etrafında kenetlenmemiş mi, millet iradesinin yanında saf tutmamış mıydı hep birlikte? O deklarasyonun altında CHP ile HDP’nin de imzası yok muydu?  

Aynı dayanışmayı bugün de göstereceklerine tereddüt yok.  

Saldırı girişiminin hedefinde milli irade vardıysa, o iradenin savunması, bir partinin ya da iktidarın tekelinde görülemez. CHP ile HDP de sandıktan aldıkları yetki nispetinde milli iradeyi temsil ediyor. Saldırı, onları da hedef alıyor. 

Nasıl ki milli irade, partiler üstüdür. Hepsinin birlikte oluşturduğu bütündür. Hiçbir parçası, o bütünü tek başına temsil iddiasında bulunamaz... 

Meclis’e, milli iradenin kalbine yönelen saldırılara karşı AK Parti ile CHP ortak tavırda anlaşabiliyorsa, terörle mücadeleyi partiler üstü tutma konusunda da aynen öyle neden anlaşamasınlar? 

Hatta şu konuda bile bir milli mutabakata ulaşmalarına ne engel olabilir; oldu olacak, seçim kampanyalarının üç atlısının üçünü de siyasi istismarın dışına çıkarabilirler. 

Terörle mücadele duyarlılığı altında birbirlerini yıpratma mücadelesi vermeyi bırakır artık partiler. Siyaseten istismar için kullanmanın, en çok terörle mücadeleyi yıprattığı ve zaafa uğrattığını fark ederler, bu bir!... 

Öfke ve nefret istismarına son verirler artık. Seçmeni kızıştırarak, dolduruşa getirerek, inadına, ona nispet olsun, buna şamar yerine geçsin, şuna gününü göstersin diye oy verdirme taktiklerinden vazgeçerler. Taş olsa çatlardı, damara basarak halkı birbirine düşman eden bunca tahrik ve zıtlaştırmaya dayanılır mı? Artan siyasi şiddet, sabrın taşmakta olduğu alarmını veriyor zaten. Toplumu provokasyona açık hale getiren nefret ve düşmanlığa kışkırtmalar, terör örgütlerine yarıyor, ekmeklerine yağ sürüyor üstelik. Terörle savaş adına teröre, kaşıyacak bir yumuşak karın sunmazlar bundan böyle, etti mi iki!... 

Ayıp kaçıyor, cehaletin ve bağnazlığın tepe tepe istismarını da bitiriverirler bir zahmet. Unutmasınlar ki partiler günün sonunda militanlaştırdıkları, fanatikleştirdikleri kesimlerin hışmına uğrar, büyüttükleri canavarın kurbanı olurlar. Irksal ve dini her türden taassup sömürüsü, zırvalık ve hezeyana dayalı algı aldatmacaları yapanı da toplumu da kısırdöngüye hapsederek tüketir. Her kampanya döneminde madden ve manen biraz daha mum gibi eriyor memleket, daha fazla eritmezler, oldu mu size üç!... 

Ne duruyorlar, şerden hayır çıkarmak için işte fırsat, çağrı iktidardan gelsin, versinler haydi omuz omuza! Kim istemiyor, kim istismardan yana alem görsün. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
E.K 16 Mayıs 2019 16:48
Sn yazar omuz omuza yuruyebilmek icin yurunecek hedef ayni olmasi lazim... Her gun gecen gun Akp'nin demokrasi ile pekte barisik olmadigi ortaya cikiyor... Demokratik degerleri uzerinde cila gibi tasiyanlarla nasil yuruyeceksiniz.? Akp'nin DNA'si ile demokrasi sanki uyusmazlik icinde...!
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 16:14
Fazla iyi niyetlisin Akif.
eroll 16 Mayıs 2019 15:58
Maşallah sayın yazarımıza. Ak parti tarafından yapılan hiç bir istismarı kaçırmıyor ve buraya taşıyarak tepkisini koyuyor. Esenler belediye başkanına yapılan istismarı bakalım buraya taşıyacak mı? Bekleyeceğiz göreceğiz.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 14:03
Olmayacak duaya amin diyelim de günaha girermiyiz bilmem.
İbrahim Erdoğan 16 Mayıs 2019 13:42
Sayın Beki, Hani parti gurup başkanlarının bazı konularda fikri alınmak veya bilgilendirilmek için toplantıya çağrılır; HDP gibi bir parti yok ve bu partinin milyonlarca oy vereni de yok diyerek bu partiyi çağırmazlar ya!.. Siz de yazınızın başında mecliste gurubu bulunan 4 partiden bahsediyorsunuz. Benim bildiğim mecliste gurup sahibi 5 parti var. Kastınızın o olduğunu pek sanmam; ancak guruptan saymadığınız parti hangisi, merak ettim de!..
musto 16 Mayıs 2019 12:20
Tarih tekerrürden ibarettir hiç ders alınsa tekerrür edermiydi 12 eylül öncesi Demirel Ecevit bir araya gelse güçlü bir Hükümet kursalardı 12 eylül olmazdı 15 Temmuzdan sonra Yenikapı ruhu devam etse Ak parti Chp güçlü bir Hükümet kursalardı birlik beraberlik ruhu doğacak dünyanın bakışı değişecek ama bir parti her zaman yaptığı gibi bunuda kar hanesine yazmaya başladı.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:19
Ysk nin sizde haysiyet onur varsa istifa ederseniz diyen bir kk ile mi omuz omuza olacaksın üstelik kendi zina kasediyle haysiyet yoksunu bir kaset ile iş başına gelmişken ALLAH im ne günlere kaldık
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:17
Istismara uğrayan dört yaşındaki sabiye sevinenlerin ıleride ak partiye oy verecekse iyi olmuş diyen aa ajansının gariban muhabiri nin uçurumdan düşmesine sevinen alçak sürüsü ile mi omuz omuza olacak o iş bayim
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 11:39
“Mecliste grubu bulunan dört parti” demişsiniz ama mecliste grubu bulunan beş parti var. Ağız alışkanlığı herhalde :)
Özay İbrahimbaş 16 Mayıs 2019 10:56
Bu teklif "Haydi, sana tecavüz edenle evlen" demek gibi bir şey...Oy ve iktidar için istismarın her türlüsünü mübah sayan bir zihniyetle istismara karşı birleşmek...! Komik mi desem, trajik mi...Yoksa gerçek istismarcıların artık iyiden iyiye dökülmeye başlayan çirkin makyajına bir güzelleme mi..?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:01
Kk hakimleri yuhlatirken çete derken satılmış derken haysiyetisiz derken istismar olmiyormu hırsızlık yap mazbatami verin diye tuttur kıbrıs a gidiyor ve bb başkanı olarak imza at doksanı gecen yıllar boyunca hep chpkk nin tehdit şantaj darbe çığırtkanlığı ni sineye çektik hala akillanmayacakmisiniz
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 09:57
Chpkk nin avukat i kadın ne demişti bu zaman da bomba patlar terör aşarsa sorumlusunun hükümet ttie demusti ağzını açıp da bir lâf söylemedim bese hozat adi terörist karısı duran kalkan katil i bunlar cami chpkk oy istiyor hala serinlik tasliyorsun
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:26
2
ak troller bu dili bırakmadıgınız sürece size oy yok akp ye oy yok
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 04:08
Utanmasan bu eylemi de iktidar yaptırdı diyeceksin. Meclis bombalayanin mjm olduğunu (FETÖ adını ) niye anmıyorsun?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 02:34
Birileri bundan besleniyorsa... bu terör zor biter maalesef
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 02:07
Şu taşeron örgüt DHKP-C, lideri Dursun Karataş öldüğü halde bir türlü sahneden silinmedi. Kim bu dhkp-c nin lideri? Hangi dış güçler arkasında? Hakan Fidan nerelerde bu aralar? Bir ortaya çıksa da aydınlatsa bizi. İbda-c vardı bir ara. Dhkp-c derin devletin maşası.
Tercih! 16 Mayıs 2019 03:32
13
DHKP-C derin devletin maşası sözüne katılmıyorum.Yaptığı eylemler devlet düşmanlığı,taşeron bir örgüt yabancı istihbarat ağlarının tetikçisi Sabancı suikastı,Hatay da bombalı eylem bunların en güzel ispatı
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 05:19
1
03:32 Sabancı suikastı derin devletin Sabancı ailesine, ayağını denk al mesajıydı. Fetöcüleri tutup kolundan getiren MİT, Belçika’daki katil Ferda’yı getiremiyor. İnanıyor musun? Ama bak batı terörü destekliyor diyebilmek için Ferda’yı mahkemeden ister gibi yapıp istemiyoruz. Yemiyoruz artık bu oyunları. Dhkp-c bir sıkımlık canı var.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 00:56
Siyasi aktörlerimiz tv. de göründüğünde , şiddet içeriklidir diye uyarı yazısı çıkmalı artık. Çocukları ve gençleri de ekran başından uzak tutmalı. Çünkü gelişimleri sekteye uğrayacak. Orada örnek alabilecekler pek birşey de yok..
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 00:07
Akif bey omuz omuza vererek mücadele edilmesi gereken en önemli istismar ,din istismarıdır. Bu mücadele kazanilirsa yukarıda belirttiginiz veya belirtmekte yer bulamadığıniz tüm sorunlar çok kolay şekilde hallolacaktir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN