Back To Top
İzmir çift kutupla rahat oysa

İzmir çift kutupla rahat oysa

 - Son Güncelleme: 14.03.2019 Perşembe 09:11
- A +

Öyle ya, iktidarlara rakip beğendirildiği nerede görülmüş.

Cumhur İttifakı'nın karşısına beğeneceği bir aday çıkarmakta boşuna zorlanmıyor muhalefet.

Kimi çıkardılarsa beğendiremediler...

MHP lideri Bahçeli'nin Mansur Yavaş'a yarıştan çekilme çağrısını anlayabiliyorum o yüzden.

Seçime 16 gün kala adaylıktan ayrılarak Ankara seçimlerini ve partisini rahatlatmasını, toplumsal gerilimi azaltmasını istiyor.

Demokratik rekabet iddiasının arkasına saklanıp ikilik çıkarmanın, ayrı baş çekerek ortamı germenin ne alemi var elbette.

Serbest seçimle sandıkta kimin haklı kimin haksız olduğuna halk mı karar verecek bir de!

Sandık aklanma yeri mi ki, 'yeter söz milletin' diye üzerine şaibe atılan her siyasetçiyle ilgili son söz millete bırakılsın.

Yarıştan men ve siyasetten yasaklamak için illa hakkında yargı kararı mı aranacak, ne münasebet!

Rakibi tarafından suçlandığı anda, suçlamaya maruz kalan taraf yanlış doğru demeden, savunmaya geçmeden adaylığını çekmez, yarıştan kendini alıkoymazsa kutuplaşma nasıl bitecek hem.

Tek kale maçta ne gerginlik, ne hır gür çıkar; tek tabanca girilen seçim de böyledir muhakkak. Buraya kadar kim ne diyebilir Bahçeli'nin talebine.

Adaylığını yaktığı dakika tansiyon düşmez, Ankara'da hava yumuşamaz mı!...

Yalnız, İzmir'de başka bir seçim çekişmesinin mümkün olduğu gibi bir tablo sergileniyor galiba.

Tek aday tezini çürüten böyle bir örnek de verilmese katılmamak elde değil, kim itiraz edebilirdi.

İsmail Saymaz ve Yavuz Oğhan'la birlikte Radyo Sputnik için adaylarla canlı yayına gelmesek gözlerimle görmeyecektim. Önceki akşam Tunç Soyer'le konuştuk, dün de Nihat Zeybekçi konuğumuzdu.

İkna oldum, tek yerine iki kutupla seçime girmek mutlaka kutuplaşma sonucunu doğurmuyor.

İktidarın karşısına alternatif bir seçenek olarak adaylığını koymak, çift başlılığa yol açıp birlik, dirlik, huzur ve düzeni bozmayabiliyormuş.

Evet, başta Zeybekçi de rakibini beğenmemiş, babasının 12 Eylül'deki sıkıyönetim savcılığından oğlunu sorumlu tutmuş ve kamuoyu vicdanını zedelediği gerekçesiyle Soyer'in adaylığının meşruiyetini tartışmaya açmıştı.

Fakat hayır, Soyer direndi, çekilerek İzmir'i rahatlatma yoluna gitmedi.

Ama Zeybekçi rakibini çekilmeye zorlamaktan vazgeçerek İzmir'i de, kendi kampanyasını da rahatlattı.

Üstelik 'adaylığı vicdanları yaralıyor' söylemini terk ederek daha çok takdir ve sempati topladı.

Şimdi iki aday da kutuplaştırıcı, zehirli bir dille birbirlerine ne sataşıyor, ne saldırıyor.

Tatlı tatlı çekişiyorlar. Kötülemek, çamur atmak, rencide etmek, kara propagandaya başvurmak, çirkefleşmek, şirretleşmek, birbirlerini paçalarından aşağı çekmek yok.

İkisi de neden tercih edilmeleri gerektiğini İzmirlilere anlatıyor, rakiplerini gözden düşürmeye uğraşmak yerine kendilerini sevdirerek göze girmeye çalışıyorlar.

Belki inanmazsınız ama ikisine de kazandırıyor bu, en çok da İzmirlilere tabii...

Sanırım, karşıtının kötü ve yanlış olmasının kimseyi iyi ve doğru yapmaya,  şirin göstermeye yetmeyeceğini erken keşfettiler.

Onun için, varsa yoksa İzmirlilerin gözünü doldurarak kendilerini ispata odaklanıyorlar.

Hassasiyet kaşıyarak, duyarlılık sömürerek, ucuz istismar ve popülist şovlarla odak kaydırarak, dikkatleri başka yöne çekerek seçmeni oyalayıp zamanını boşa harcatmıyorlar.

Laf kalabalığıyla kendi nefeslerini de fuzuli tüketmiyorlar. 

Gündem saptırma, kışkırtma ve kızıştırmalarla oy avcılığı tatiklerine kaptırıp vakit kaybettirmiyor, İzmir'e yazık etmiyorlar yani.

Hatta aralarında sağlıklı bir tercihte bulunması için birlikte tartışmaya çıkarak seçmene kıyas fırsatı vermeye bile açıklar.

İzmir yine de mutlu ve rahatsa Ankara niye çatışmacı yıpratma siyasetinden kaçınmayı denemesin. Buraya yarayan, belki oraya da iyi gelmez mi?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 20:57
Akif Beki kardeşim, senin yazılarınla ilgili yapılan yorumların beğenilme veya beğenilmeme oranlarında bir gariplik var. Bu gariplik sadece bu döneme ait. Ben şimdiye kadar birçok köşe yazılarını takip ettim. Böylesine ilk kez rastlıyorum. Sanki birileri tarafından yönetiliyormuş gibi.
Mustafa ALSANCAK 14 Mart 2019 16:38
Bahçeli belediye seçimlerinde yaşayacağı hüsrandan sonra Mhp’den Elini ayağını çekme dirayetini gösterebilecek midir?Şimdiye dek en ağır hakaretleri Erdoğan’a yapan kendisi değilmiş gibi Cumhur ittifakının arkasına sığınıp MHP’yi AKP sayesinde tabela partisi olmaktan kurtarma peşinde. Bahçeli Mansur Yavaş’a çekil demekle çekilecek kadar korkak bir adam DEĞİL! Adamın üstüne iftira atanların foyaları meydana çıkarıldı. Akp de bu atılan çamurdan bir puan kazanamamış olarak Ankara Belediyesi elden gidiyor diye dövünüp duruyordur. Anlaşılan
Zor tercih! 14 Mart 2019 21:39
2
Çamur dediğin belgeli, ortada sahte senet mahkeme kararıyla ortada.Bunun Ne Ak partisi nede MHP ile bir ilgisi var.Allah seçimlerden önce millete adayın yüzünü gösteriyor.Anlayabilene.....
yyyy 14 Mart 2019 16:14
Sayın yazar.Herkesin yok demeyeceği türden ifadelerle süslediğin yazını okuyanlar kim ve nereye gönderme yaptığını elbetteki anlayabiliyor.Yazıyı yazmanızın sebebi de okunsun ve anlaşılsın'dır elbette.Sıradan vatandaşlar olarak her seçim döneminde okuyoruz ,değerlendiriyoruz. "ok'un nereye gittiğine bakıp'' kararımızı veriyoruz.Bu karar sizleri memnun etmiyor biliyoruz.Yazılarınıza devam edin lütfen.Neticede ekmek kapınız.Bizler için de yol gösterici oluyor.Yani yazılarımız çok büyük bir kesim tarafından dikkate alınmıyor diye üzülmeyin.Sayeniz
KARAR OKURU 14 Mart 2019 15:31
Yavas mavas beni ilgilendirmez. Yavas ne yapmis? Vergi kavirmis tamammi? Kendisi söyledi.
Chp deyince aklıma patlayan çöp solcu emperyal aşk Atatürkçü pkk lılarla dans baş örtülü vatandaşa zulüm başı açığa açlık çocuklara defter kalem yok diye dayak ambara düşenk aç tavuk ağır zalim bürokrasi bitmeyen kamu inşaatları akmayan çeşmeler halka benzemeyen şişmeler gelmeyen şeriat gitmeyen laiklik cahil yazarlar görgüsüz enteller pislik içinde hastaneler mikrop dolu pastaneler zarar eden postaneler daha çok yav bitecek gibi değil moralim bozuldu Akif bey insanlar korkuyor Chp karabasanından.
musto 14 Mart 2019 15:59
3
Bırak bu işleri'de 21 yüz yılda tarım ülkesinde insanları yiyecek kuyruğuna sokup ithal ürünle besleme ayıbına bu güne kadar hiç bir iktidar düşmedi nasıl becerdiniz.
Zor tercih! 14 Mart 2019 21:26
1
kimseyi yiyecek kuyruğuna soktukları yok.Tanzimin sattığı ürünler her tarafta var.Domates,biber,pirinç, nohut her tarafta var.Fahiş fiyat artışına karşı alınan bir önlemdir.Burada satılanların hepsi Türk malıdır.İthal ürün üretim azlığından değil fiyat dengelemesi içindir.Gerçi sende anlayacak kapasite yok.İşin Ajitasyon!
musto 14 Mart 2019 23:57
0
Daha dün patatesten gümrük vergisi sıfırlandı bu güne kadar tanzim niye yoktu üretimi unuttunuz ithalat ve vergi sıfırlamayla nereye kadar senin gibi yetersiz dalkavuklarla düzeleceği varsa'da düzelmez.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 13:12
yıllardır siyaset yapan dindar muhafazakarlarda şunu gözlerim iddialı olmadıkları yerde çok kibarlar.fakat ellerine güç geçti mi durma kaç.yani izmirde ki sakinlik sizde gereksiz umutlar doğurmasın akif bey üzülürsünüz
KARAR OKURU 14 Mart 2019 11:55
özhaseki ankarayı alır. Mansur yine yaya kalır.
HACI MURAT 14 Mart 2019 10:39
Akif bey siyaset guzel desol kesimin yazarlar hem gazetecilik hem de yazarlik yapiyorlar.kitap evlerinin vitrinleri onlarin eserleriyle suslu.cok satincada her kitapevi bulunduruyor.sag kesimden sesgetiren hic yazarimiz cikmayacak mi?masallah sag kesim gazeteci dediklermizin dilleri inancimizi zedeliyorlar.
HACI MURAT 14 Mart 2019 12:30
1
Dikkatli okurlar 10.39'da yazılan bu yorumun sahte Hacı Murat'lara ait olduğunu kolaylıkla bilirler.Sahtelerim bu noktayı hesap edemiyorlar.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 13:04
4
Nazar etme ne olur, çalış senin de olur. :)
musto 14 Mart 2019 10:37
Ülkenin ekonomi bakanıydı ülkeyi uçurdu sıra İzmire kanat takmaya geldi.
Zor tercih! 14 Mart 2019 22:02
0
Adamın ihracat yapan ilk bin içinde şirketi var.Yani ne ekonomi bakanlığına nede belediye başkanlığına maddi anlamda bir ihtiyacı yok.Bunu vatan hizmeti görüyor.Tercih milletin, o ne der göreceğiz.
musto 15 Mart 2019 00:04
0
Onun için sayıştayı ortadan kaldırdınız mal bildirimi isteyen bir başbakanı görevden aldınız .
KARAR OKURU 14 Mart 2019 10:24
Mademki sahte senetle devleti dolandırdığı yargıtay kararıyla kesinleşti tabiki cekilsin ALLAH göstermesin seçilirse neler neler yapmazki belediye ye yirmi bin pkk li eleman alması da vahim ötesi bir zillettir
KARAR OKURU 14 Mart 2019 13:11
0
Yazınızdaki ironiyi anlamadıklarından olacak, yazınızdaki anormal yüksek beğeni sayısı trol takımının IQ'su hakkında sağlam bir fikir veriyor insana... :)))
KARAR OKURU 14 Mart 2019 10:25
Iskenceci babasi ile gurur duyan cukurcu pkk ya yanındayım diyen birisi ızmir e layiksa varsın olsun çok sevdiğiniz avrupa da olsaydı coktaan adaylıktan çekilmişti canına yandigim ülkem de özgürlük hiç yok
Nermin Öztürk 14 Mart 2019 14:27
1
Sahte senedi veren Mansur Yavaş değil ki... Yavaş, karşı tarafın verdiği senedi işleme koymuş, senet sahte çıkmış. Tek taraflı okumayın.
Zor tercih! 14 Mart 2019 19:33
3
Mahkeme aksini söylüyor.Yavaşa bu yaptığından dolayı para cezası veriyor.Bak bilmediğiniz şu bunların arasında alacak verecek ilişkisi yok.Alacak verecek ilişkisi samaş şirketi ile konya şeker arasında
Zor tercih! 14 Mart 2019 20:45
0
Özür yanlışlık yazmışım kayseri şeker olacak.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 10:11
Yaz aylarinda bir iki ay Seferihisar da bulunurum. Buram buram sevgi hoşgörü.Betonlara bogulmamış bir cevre.Gulumseyen yüzler. Adeta bambaşka bir ulke. Ankara'ya dönüşlerde her defasinda ulkemizdeki degişim daha net carpar gözüme.Siyahla beyaz gibi.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 09:43
Mesele şu. İzmir AK parti için sorun değil. CHP'de ve alma şansı az. Ya Ankara? Elde bir yer ve kaybedilme durumu %90. Hem de başkent. İşin ilginci Mansur beyin seçmen teveccühü alıp; Ankara'yı uzun yıllar yönetme potansiyeli de var. MHP için Ankara ve Yavaş ayrı bir risk. Düşünün Balgat civarına Yavaş'ın park yapıp, adını Ozan Arif parkı koyduğunu. Yapar da o vefayı cenazede gösterdi. Bahçeli'ye illa Ozan da Arif de 4 harfli, gördünüz mü dediydim, yalvardıydım ben Mansur'a; çekil dediydim mi dedirtmek gayeniz. Adam yaşlı, yapmayın.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 09:46
Emeklilik de 65 yaşı keşke herkese uygulansada biraz rahat etsek.
HACI MURAT 14 Mart 2019 09:07
Bir referandum süreci yaşarız,köşe yazarları özellikle iktidarı suçlamak adına toplumun ikiye bölündüğünden, kutuplaştığından bahseder.Yahu iki şık var referandumda,evet,ya da hayır; elbette ikiye bölünecek seçmen. Dikdatörlerin yaptığı seçimlerde bölünmemiş görünür;yüzde doksansekiz dikdatörün tarafında mecburen yer alır halk.Dolayısı ile iki güçlü aday varsa,seçmenin ikiye bölünmesinden tabii ne olabilir?Bu niçin kutuplaşma olsun?Öte yandan adayların vazgeçilmezi ahlakilik, dürüstlük ve şeffaflık olmalı.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 12:49
1
Anlama kıtlığımı var sizde yahu!Aynı şey değil.Eskiden insanlar farklı partilere oy verip, yine birbirlerine muhabbetleri,saygı,sevgileri devam ederdi.Şimdi öyle mi insanlar birbiriyle konuşmaz hale geldi.Bu çok tehlikeli bir kutuplaşmadır.
HACI MURAT 14 Mart 2019 19:58
0
12.49 Cenazelerde Demirel ile Ecevit'in birbirlerinin yüzüne bakıp bakmayacağının merak edildiği günleri de biliyoruz biz.
Zor tercih! 14 Mart 2019 21:51
0
Acaba öylemi?Yaşım 60 ben bu ülkede sağ,sol-alevi,sünni-Kürt,Türk diye insanların birbirlerine düşman edildiğini siyasi cinayetlerin işlendiğini biliyorum.Hiç bir zaman siyasi tercihlerinden dolayı insanlar birbirlerine hoş görülü davranmadı.Bugün en güzel günlerimiz Çok daha kötülerini gördük!
KARAR OKURU 14 Mart 2019 07:56
Devlet bahçeli 22 yıldır bir partinin kaderi ile oynuyor yüzde onu az aşağıda yada yukarıda seçimi tamamlıyor Mansur Yavaş 27 45 55 her seçimde yükseliyor ve nihayet başkan demek uzereyiz bakalım son onbeş günde kurallar değişmez ise gelsinde bahçeli Yavaş a çekil demesin adam çatlasın mi
Okur 14 Mart 2019 07:28
Toplumsal kalitemiz ile yüzleşme vakti geldi artık. Kaçış yok. Bölünmekten korkan ülke en derinden ve içinden bölündü. Artık dikiş tutmaz gibi. Allah affetsin
KARAR OKURU 14 Mart 2019 07:26
İzmir’deki yeşil alan hiçbir kentte yok.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 09:10
6
Izmirde yesil? Hindistan yesilimi?
KARAR OKURU 14 Mart 2019 00:36
Mansur Yavaş,adaylıktan çekilmez.Diyelim ki çekildi.Özellikle de CHP seçmeni stratejik oy kullanır,Cumhur ittifakına asla oy vermez.Saadetin adayı ne güne duruyor.Bir de DSPnin adayı var tabiki oyları bölebilir.Bahçelinin stratejisi de bu galiba.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 00:36
Çok komik bir yazı. :) Ağlanacak halimize milletçe gülüyoruz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN