Back To Top
Kayyumcular Cumhurbaşkanı’na az kulak versin!

Kayyumcular Cumhurbaşkanı’na az kulak versin!

 - Son Güncelleme: 23.01.2020 Perşembe 08:18
- A +

Bilim ve Sanat Vakfı yönetimine üç kişilik kayyum heyeti atayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hiç dinlemiyor sanırım.

Konuşmalarını takip etseler, ne dediğini can kulağıyla dinleseler, bu talihsiz kararı  daha talihsiz bir gerekçeyle savunmaya kalkmazlardı.

Şehir Üniversitesi el konarak Marmara Üniversitesi'ne devredilince, kurucusu olan vakfa geçici yönetim atamak da yasal zorunluluk haline gelmiş. Kanun öyle emrediyormuş. Bu işlemi yapmazlarsa suçlu duruma düşerlermiş,  mecbur kalmışlar yani...

YÖK Kanunu'nun ek 11. Maddesi'ne darbe girişimi sonrası çalakalem yamanan düzenlemeye dayandırıyorlar.

YÖK ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün talebiyle yetkili mahkeme, ilgili vakfa kayyum atayıncaya dek idaresinin geçici devralınmasını buyuran fıkra.

FETÖ'yle çat kapı mücadele ihtiyaçlarından doğan, bu amaçla gerek duyulduğu açık, Anayasa ve vakıf kanunlarıyla çelişen bir palas pandıras oldu-bittiye getirme düzenlemesi bu.

Ve işe bakın ki, tek suçu Şehir Üniversitesi'ni kurmak olan BİSAV'a da uygulanıyor şimdi. "İvedilikle teslim aldık" açıklamasıyla üstüne tüy de dikerek!

Bu mazeretin arkasına saklananlar, Cumhurbaşkanı'nın koyduğu ölçüyü duymamış olmalı.

Vakfa el koymak, kanun metnine uygun olabilir ama hukuka uygun mu, vicdana sığar mı?

Erdoğan, Berfin Özek’in yüzüne asit atarak yaralayan saldırgana  13 buçuk yıl hapis cezasını yetersiz bulmuştu. Adresi yanlış ama tepkisi haklıydı.

Yargıya şöyle çıkışmıştı:

"Bir namussuz, bir alçak, meşru olmayan bir yaşamla maalesef bir kıza, onunla beraber yaşıyor neyse, asit veya kezzap yüzüne atıyor ve tabii bir göz gidiyor. Mahkemenin verdiği ceza ortalama 13 yıl.

Ben soruşturuyorum, bana verilen cevap şu; kanunun diyorlar en yüksek oranı bu. Ve bizim getirdiğimizi söylüyorlar.

Ben de diyorum ki, arkadaşlar siz niye kanun diyerek bize böyle bir cevap yolunu buluyorsunuz?

Ben kanundan bahsetmiyorum, ben haktan bahsediyorum, hukuktan, adaletten bahsediyorum.

Siz burada hakkı, hukuku, adaleti arayacaksınız.

Böyle bir olay kendi kızının başına gelmiş olsa orada bu olayı nasıl değerlendirirsin? Kanunlara mı bakacaksın? Yoksa böyle bir hak olur mu böyle bir adalet olur mu buna bakacaksın.

Buradan tüm yargı dünyasına sesleniyorum; bu kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil vicdanınıza kulak verin. Her zaman söylüyorum, benim yolum kanun yolu değil hukuk yoludur."

  20-01/22/ekran-resmi-2020-01-22-235301.png

Kendi vakfınız olsa el koyar mıydınız?

Evet, doğrudur; Cumhurbaşkanı'nın hakimlerden talebi bu haliyle sorunlu. Hukukun en temel ilkesine aykırı, kanunsuz suç ve ceza olmaz...

Yargı, kanunda yazanı yetersiz bulup kafasına göre hapis yatıramaz; 'bence bu alçağın hakkı şu kadardır, atın zindana' diye başka bir ceza veremez. Bakmadan karar verecekse kanunlar niye var?

Kitapta o suça karşılık gelen ceza yetersizce onu değiştirecek olan kanun uygulayıcısı değil, kanun koyucudur. Hakimin vicdani takdir ve şahsi iradesine havale edilemez.

Ve fakat Cumhurbaşkanı, yerden göğe haklı. Kanunda yazan, her zaman hakkı, hukuku, adaleti yansıtmayabiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne, Sayın Cumhurbaşkanı'ndan ödünç aldığım sözlerle seslenebilirim bu durumda.

'Biz emir kuluyuz, kara kaplı kitapta böyle yazıyor' diyorlar.

Ben de diyorum ki, arkadaşlar siz niye kanun diyerek bize böyle bir cevap yolunu buluyorsunuz?

Ben kanundan bahsetmiyorum, ben haktan bahsediyorum, hukuktan, adaletten bahsediyorum.

Siz burada hakkı, hukuku, adaleti arayacaksınız.

BİSAV'ın kurucuları arasında Davutoğlu olmasa veya böyle bir olay kendi vakfınızın başına gelmiş olsa, orada bu olayı nasıl değerlendirirsin? Kanunlara mı bakacaksın? Yoksa böyle bir hak olur mu, böyle bir adalet olur mu, buna bakacaksın.

Buradan tüm yetkililer evrenine sesleniyorum; bu kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil vicdanınıza kulak verin. Her zaman söylüyorum, benim yolum kanun yolu değil hukuk yoludur. Sizin yolunuz niye bu değil?

Yargı, kanun metni dışına çıkarak hüküm tesis edemez. Ama alt ve üst sınırlar arasında takdir yetkisi kullanabilir.

Sizin eliniz kolunuz da kanunlarla bağlı, amenna. Ama idari kararla kayyum atarken bile ceza mahkemeleri kadar inisiyatif kullanamıyor musunuz? Hakka, hukuka, vicdana, adalete de bakacak kadar esneme payınız, kımıldayacak yeriniz yok mu?

Neredeyse 40 yıldır bilim ve sanata hizmetten, insan yetiştirmekten başka faaliyeti olmayan BİSAV'ın suçu, kadın katillerinin cürmünden daha mı ağır ve kati ki...Hakimlerden beklenen metni aşarak yorumlama yetkisi, sizden beklenemiyor?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:17
Uy anamlaaar, olmaz dediğimiz oluyor, dininin dedesinin hatırına ‘bir de bu muhafazakarlara oy verelim’ diyenler analarından doğduklarına pişman ediliyor. Ne diyorsun Muhlis Bey? (İyi ki Oğuz Aral görmemiş bu günleri, kim bilir nasıl tefe koyar çalardı ‘bizi’.)
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:06
Yakında her ak partili olmayana bir ak partili kayyım atanacak...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:02
21.Yüzyılda yeni bir dünya kuruluyor diyenlere: O yeni dünya kurulurken keşke biz de yerimizi alabilsek ama Demirel’in dediği gibi ‘altımız çürük’ dün yine deprem oldu. İnşallah bizim memleket yıkılmaz da altında kalmayız... Gerçek deprem bir yana her gün yeni iddialarla başlatılan yeni depremler oluyor. Yerkabuğundaki deprem sürerken canım ülkemin haşmetli hükümet adamı! hala aynı hızla yaptıklarını sürdürüyor... Böyle şeyler söylemeyi hiç sevmem ama bu bize ‘uyarı’. Parmağı yok ki gözümüze soksun...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 14:51
Selamünaleyküm ağalar !! Belki duymamışsınızdır; ileri demokrasinin olduğu bu ülkede milyonlarca insanın seçtiği HDP li belediyelere çoktaaan kayyımlar atandı ve hergün buna yenileri ekleniyor... Aleykümselam..
Gectigimiz yil,uzmanlar bu aylarda fidan dikilmez önerisine kulak asmayan ;RTE,gösteris ve "Show',Türkcesi "Hava atmak'icin 1 milyon fidan dikilmisti,bunlarin %90'ni kurumus,yerinden sökülmüs ve yakilmis belli olmasin diye,anlayacagimiz bir "Show'icin gitti bizim vergiler cöpe,bir kere daha..
Süheyl CALISKANOGLU 23 Ocak 2020 16:38
1
Kör fanatizm böyle "arizalara' sebep olabiliyor.Türkiye'de olup bitenler den habersiz bunlar.Bu kesimin ferasetine cok güveniliyor (!)Bulgar ata sözü:Gökteki yildizlari degil,yerdeki sürülerini bir kere daha say(!)Mesaj yerini bulmustur eminim buna..
karar okuru 23 Ocak 2020 13:32
olan gençlerimizin yaşlılarımızın yetişkinlerimizin yıllarına oluyor. devlet dairelerinde tat tuz kalmadı. herkes işini yarım yamalak yapıyor piyasa kötü . topluca bir umutsuzluk var. ne kadar böyle gider kimse bilmiyor.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:04
Cumhurbaskani"na inceden inceye hala toz kondurmaman aliskanligindan bir türlü vaz gecemedin sayin Beki. Bu celiskin ne zaman bitecek?
Erzincanli 23 Ocak 2020 12:10
Akif bey ; siz daha ders almamissiniz anlasildi ama merak etmiyorum cunku bunlar daha iyi gunlerimiz.
KARAR OKU 23 Ocak 2020 12:01
Başkanın yaptıklarından başkanın haberi yokmuş gibi, başkanın sözleriyle başkanın faaliyetlerini ironik bir şekilde eleştirmek... Kendi ülkem olmasa çok komik der gülerim ama...
okur 23 Ocak 2020 21:02
0
tabi aslında herşey kendi kendine oluyor.
KARAR 'da Kararlı 23 Ocak 2020 22:15
0
Başkandan habersiz kuş uçmaz, kupon arazi sahibini bulamazken, ne saray çevresi sayın Beki? Unuttunuz reis Bizansın, Osmanlı'nın merkezini yönetti ve öğrendi.
HACI MURAT 23 Ocak 2020 09:22
Bence Cumhurbaşkanı'nın ifadesi sorunlu,daha doğrusu maksadını aşıyor, Berfin'e o kötülüğü yapan kişiye duyduğu öfkeyi yansıtan irticali bir konuşma o."Kanunsuz suç ve ceza olmaz" ilkesi evrensel bir kuraldır.Her kanun isabetli olmayabilir,hakkaniyete uymayabilir o ayrı mesele. Akif Beki'nin naklettiği sözlerinden dolayı Cumhurbaşkanı'nı haklı olarak eleştirirken,öte tarafta kanunun amir (emredici) hükmünü uygulayan Vakıflar Genel Müdürlüğünü de eleştirirseniz tutarsız olursunuz.Her hal ü kârda iktidarı eleştirmekten başka bir anacınızın olmadığını ortaya koymuş olursunuz.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 10:00
8
Kardesim senin amacin nedir? Herşey mi iyi gerçekten. Herşeyin mi savunulacakbbir tarafı var biz göremiyoruz. Biz de gençlik kollarından bugüne Akp liyiz ama bu kadarda değil ve kardeşim. Bu olay ıçin de demiyorum. Ama derdimizi anlatamaz olduk biz şöyle derdimiz var diyoruz siz hergün çıkıp. Dersiniz n samimiyetini sorguluyorsunuz. Bence derdiniz yok hükümete muhalefet etmek amacindasiniz diyorsunuz. Siz dergimizin kahyasimisiniz?
HACI MURAT 23 Ocak 2020 11:51
3
@10.00 Ne diyeceğimi sana mı sormam gerekiyor?Ben istediğim gibi düşünme hakkına sahip değil miyim? Herkesin sizin gibi düşünmesi şart mı?
karar 23 Ocak 2020 14:50
2
hacıma bugün bir haller olmuş,bayağı doğru şeyler söylüyor.ama yine de irticalen bir konuşmaydı gibi bir bahane göstermekten kendini alıkoyamıyor.hacım bak bendeniz doğruda senin yanına geliyorum hele sende bir adım at.neticede din kardeşiyiz ve bunların hepsi gelip geçecek.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:12
5
Hacı Murat, hükümet! her ak partili olmayana bir ak partili kayyım atarsa siz bana kayyım olarak atanın. Hem işinizi iyi yapıp korumak için canla başla çalışıyorsunuz hem de diğerleri gibi ‘ağzı bozuk, saygısız’ değilsiniz. O tarih gelmeden işimi sağlama alayım. Ne olur ne olmaz, bizde her şey mümkündür...
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 23 Ocak 2020 15:20
5
HACI MURAT'ın da her hal ü karda iktidarı savunmaktan başka bir amacı olmuyor.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 08:43
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti İl teşkilatında yaptığı konuşma: "Birileri parti kuruyormuş. Bunları hiç kafanıza takmayın. Bu tür ihanetlerin içinde olanlar bedelini ağır öder"
Adem 23 Ocak 2020 03:32
Arkadaşı Doğu Perinçek olanlar tabi ki Bilim ve Sanat vakfını kapatacaktır. Bu olayı protesto eden STK larda yakında ya kapatılır ya da kayyum onlarada gelir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:05
1
O Perinçek, şu merdivealtı tarikatlara da bir el attırsa ya madem o kadar gücü var...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:43
Benim işe de kayyum atasalar da, gidip gelmesek dukkana. Zaten iş yapamıyoruz, Paramız cebimizde kalır en azından. Reis ten daha fazlasını bekliyorum. Halkın her kesimi tarafından lanet edilen lord voldemort (ismi lazım degil) gibi bi duruma gelsin ki, Tarihe bu rezaletler yazıldıgın ders cıkaralım. yoksa kör ölür badem gözlü olursa daha bu kör millette biz bisey anlatamayız kolay kolay. Daha su 2.5 senede neler neler yapacak heyecanla bekliyorum.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:33
3
O eskidenmiş, kör olmayanın bile öldükten sonra gözünü çıkarıyoruz! Biliniyor da o nedenle yapılıyor...
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 02:15
Kos cemil kos carsi karisik Anaaam kavga var cafer
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:37
Neymiş bu hırs bu iktidarperestlik... düşme ihtimali bile korku veriyor degil mi. Ama korkunun ecele faydası yok..
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:22
Sayın beki bazen o kadar komik oluyorsunki şaşirtiyorsun gercekten,cumhurbaşkanınin iyi polis kötü polisi oynadıgini farketmemiş gibi,araştır bak o bisava kayyum atamasını bizzat cumhurbaskanı emir vermistir,bilmem vicdanmisda bilmem hakmista,yasayı yapan kendisi uyguluyanlardan medet umuyor,hepsi takiye kardeşim,olmayan hak dan,hukukdan,adaletten dem vurma,lafı dolandirmadan yaz.
Bi VATANDAŞ 23 Ocak 2020 01:18
Gercekten güzel ironi olmuş. Yani ne desemki sn. Cumhurbaşkanı tamamen mahsum. Bu iş memurlarin kendi başlarina gelistirdikleri bir iş
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:01
Kayyumcular Cumhurbaskan'ni dinlemiyorlarmis...sakami bu yoksa bizi ahmak yerine mi koyuyorsunuz Sayin yazar? Kayyum olayini icad eden kim bu ulkede? Birakin universiteleri, bilim ve sanat vakiflarini. Halkin sectigi belediye baskanlari gorevlerinden alinip yerlerine kayyum ataniyor. Butun bunlarin Cumhurbaskanin onayi olmadan yapildigini iddia ediyorsunuz. Lutfen okurlarinizin zeka seviyesini kucumsemeyin; Ayiptir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 12:10
1
tdkgüncel türkçe sözlük ;ironie:gülmece,söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme. lütfen
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 20:36
0
12:10...ironinin vakti coktan gecti bu ulkede. Ne soylenecekse acik secik soylensin. Korkunc olaylar yasaniyor her gun. Gazeteciler, yazarlar, hak savunuculari hapiste, biri cikmis ince ironiler yapmaya calisiyor hala. Ayiptir ayip !
Kayyım'cilar tamda cumhurbaşkanına kulak verdikleri için öyle bi karar alınıyor, nede güzel bir türküydü atı alan üsküdarı geçiyordu....
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 01:00
O dedikleriniz/yasalar bizde hep kitapta kağıtta yazar, bizde de var diye övünürüz gerektiğinde. Ne zaman uygulanacağı kişiye ve yere göre değişir. Uygulanacak kişi uygun bulunmazsa uygulanmaz. Biz buna ‘yerli ve milli hukuk’ uygulaması diyoruz.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:53
TALİMAT ALANLARA SİZ NASİHATMİ VERİYORSUNUZ?.. ALLAH ZALİMLERİ SEVMEZ. HAK ŞERLERİ HAYR EYLER ZANNETMEKİ GAYR EYLER MEVLAM GÖRELİM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER. yüzbinlerin DAVUTOĞLUNUN arkasında kenetlenip yek vucut olduğunu yakında görecekler.
Erzincanli 23 Ocak 2020 12:14
2
Ac tavuk dusunde dari gorurmus
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 00:23
sıra şimdi karar gazetesinin dürülmesi olmasın?
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 07:55
7
Neden olmasın! Mazeret belli. BİSAV'a kanuna uygun olarak kayyum atanmıştır. Karar Gazetesi ise kanunsuzluğu övmüş ve kanuna karşı gelmiştir. Daha da ilerisi, kanunsuzluğa teşvik ettiği için Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmaya teşebbüs etmiştir. Derhal ve ivedilikle dürülmelidir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 10:05
5
Akla karpuz kabuğu düşürücüler siziii. Siz var ya siz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN