Back To Top
‘Keenlemyekün’ dış politikası kızışırken

‘Keenlemyekün’ dış politikası kızışırken

 - Son Güncelleme: 17.07.2019 Çarşamba 09:01
- A +

Gazetecilerle basına kapalı toplantısından dışarı yansımıştı; AB’den gelen yaptırım tehditleri sorulduğunda Cumhurbaşkanı şöyle diyordu: “Bunlar blöf, dikkate almaya gerek yok...”

AB dediğini yaptı, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz sondajı çalışmalarımıza yaptırımla karşılık verme kararı aldı.

Tepki, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan geldi. Kararları göstermelik buldu. “Rum kesimini memnun etmeye dönük kıytırık kararlar” dedi. Uygulamada karşılığı olmadığını, ciddiye almaya değmeyeceğini söyledi. Üstüne, çalışmalara katılan sondaj gemilerimizin sayısını üçten dörde çıkardığımızı açıkladı. Ve dördüncü gemi, dün yola koyuldu...

Ankara, çok da sallamamakta haksız değil. Sürece hakim bir bilene sordum, sembolik önem taşımakla birlikte bu yaptırımların can yakıcı sonuçlar doğurmayacağını teyit ediyor.

Çavuşoğlu’nun “Bize ihtiyaçları var, bir şey yapamazlar” sözü de açık bir meydan okuma.

Ayrıca, sondaj çalışmaları Türkiye’nin meşru hakkı.

Ama misillemeyle cevap vermek, en az haklılık kadar AB’nin ‘bize olan mecburiyeti’ne duyduğumuz güvenden de kaynaklanıyor sanki.

Belli ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘uyarı’ları ‘blöf’ olarak görmesinde de bu inanç etkili oldu.

AB’nin, Türkiye’yi gözden çıkaramayacağına olan güçlü bir inanca yaslanıyor iktidar.

Fakat yine de ‘ne olur ne olmaz’ diye bir karşılık düşünülmüş. O da ‘keenlemyekün’ politikası. Yani olursa da hiç olmamış gibi davranmak, ırgalanmamak, yok hükmünde sayarak devam etmek, hatta icabında el yükseltmek, vız gelip tırıs gittiğini gözlerine sokmak için gerilimi daha da tırmandırmak...

Ankara’nın vazgeçmeyeceğini, geri adım atmayacağını, göz korkutmayı başaramadıklarını AB’ye anlatmak üzere önceden planlanmış, hazırda bekletilen o kararlılık gösterisi işte bu dördüncü gemi.

Demek ki alınan riskler gerçekleşebiliyor ve bu ihtimale her an hazır değilseniz altında kalabilirsiniz.

ABD’nin S-400 yaptırımları da böyle. Haklılığımıza ve bunu teslim eden Trump’a güveniyor iktidar. Ama ona rağmen tehditler hayata geçirilebilir mi, pekala geçirilebilir!

Ve bu yaptırımlar; pratikte etkisiz, hiçbir şeyi değiştirmeyen AB yaptırımları gibi sembolik önemle de sınırlı kalmayabilir.

B planımız yine ‘keenlemyekün’ çekip yok hükmünde saymak mı olacak bu durumda? Ve hatta inada bindirerek ‘madem öyle alın size misilleme’ diye hemen S-500 siparişlarine mi sarılacak Ankara?

Cevabı şimdiden açık etmemek en doğrusu elbette. Ancak sizin benim aklımıza ilk getirileni, Amerikalıların aklından dahi geçirmemesi ne mümkün.

Dış politikada restleşme kumarı oynanır ve bunu yaparken elinizi göstermemeniz talihinizin yaver gitmesine epey yardım eder.

Bırakalım muhataplar, Ankara’nın olası tepkilerini kestiremesin demek isterdim. Fakat galiba seçenekleri onlar da artık biliyor. Çekinecekleri bir öngörülemezliğimiz ve hazırlıksız yakalanmaktan korkacakları hesap edilemez bir şaşırtma, afallatma potansiyelimiz bulunmuyor el altında.

AB ile prova ettiğimiz elin aynısını yine oynayacaksak, yaptırımlarını yokluğa mahkum edecek, ‘alın başınıza çalın’ diyecek olmamız ABD’yi caydırmaya yeter mi? Bir de tabii yaptırımların etkisini ve doğuracakları olası sonuçları bu kez de ortadan kaldırır mı?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
iyildiz 18 Temmuz 2019 09:15
İhanetle vatanseverlik arasında, gözle görülemeyecek kadar ince bir çizgi vardır...
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 23:07
Dış politika şantajla yürüyo ama nereye kadar. Halk bu politikayı onaylamıyo ve akpnin oyu gittikçe düşüyor. 2002 de iktidara geldiğinde bu politikayı benimseseydi 2007 de oyu çakılırdı. 2002-2010 arası uygulanan başarı oyları yükseltti ve son beş yıldırda bunun hatırına oyunu koruyor ama artık koruyamıyor. Popülist milliyetçilik pompalamak bi yere kadar etkili olur. Ekonomi battımı halk gözünün yaşına bakmaz oyu biranda yüzde yirmiye düşer
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 19:28
Ne yapalım sayın yazar Doğu Akdeniz sizin olsun,buyrun sınırımızda bir Pkk devleti kurun ,s 400 leri hemen geri alın mı diyelim.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 12:46
ABnin kibris rum kesimini desteklemesi kendi cikarlari geregi. Rus gazindan kurtulmak istiyorlar, kibris rum kesimi de AB uyesi. adamlarin arayip da bulamadigi nimet kibris gazi..
istanbullu volkan 17 Temmuz 2019 12:28
muhalafet etmek için muhalefet edilmez. bi yumrukta ben geçireyim beklentisiyle hareket ederseniz arkasına sakandığınız yerden tekmeyi de yersiniz yumruğu da...
Süheyl CALISKANOGLU 17 Temmuz 2019 10:27
Izlenen dis politika,Osmanli'nin son dönemini animsatiyor..Afra tafra ve bol palavrali bir politika..
Dusunen 17 Temmuz 2019 10:14
Dis politika epey basarili ..Komsuyu parcalamak, bolmek, ic savasa suruklemek, milyonlarca insanin olmesine, yurdunu terketmesi icin yapilanlar bu iyi komsuluk ve basarili dis politikanin.. gostergesi olabilir mi ? Suriyenin toprak butunlugunden de lafta yanayiz !! Belediye secimlerinin beka sorunu.... olarak goruldugu baska ulke var mi ? Bizden farkli dusunenlerin zillet - hain ittifaki !! olarak goruldugu hukuk devletinde gorulmus mu ? Bizi cok kiskaniyorlar .. palavrasina inananlar cok !! Ulkeyi terkedenler nicin Afganistani Pakistani - Irani tercih etmiyorlar acaba ?
Gazete okuru 17 Temmuz 2019 09:29
Devletimiz S 400 ve Doğu Akdeniz politikalarında sonuna kadar haklıdır. Herkesin tam destek vermesi gerekir. Ancak bu konuların iç politika malzeme yapılmaması gerekir. Ona buna efelenme değil ülke menfaatlerini koruyan akılcı bir politika izlenmelidir. Yoksa papaz, rus uçağı meselesinde olduğu gibi gene madara olmayalım...
hamza akyol 17 Temmuz 2019 12:35
4
s-400lerde ülkemiz haklı derken ne demek istedin. ben ülke değilim, sen ülke misin? ben, silahlanmaya vereceğimiz paranın ülkenin kalkınmasına harcanmasına istiyorum. Sen ise, paranın ülke yararına değil, silahlara harcanmasını ve komşularımızla savaş politikası güdülmesini istiyorsun. Şimdi, sen mi yoksa ben mi ülke yararına (hakkına) çabalıyorum.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 18:29
0
Devlet kim? Senden benden bağımsız devlet mi var?
Köroğlu 17 Temmuz 2019 18:31
0
CHP aynı CHP: majestelerinin memur partisi
Karar Okuru 17 Temmuz 2019 09:27
Mesele S400 meselesi değil Türkiye Batı treninden iner mi? Esas sorun bu. Burada sorulması gereken ise ülkedeki sorunlu dönemlerde gerek islamcısı gerek solcusu ülkeyi terk etmek zorunda kaldığında islam ülkeleri ya da komünist sosyalist ülkelere mi yoksa hep eleştirdikleri batı ülkelerine mi gidiyorlardı. Ve niye? Şimdi azılı düşman batıyı tercih eden islamcısı, solcusu, faşisti dışında vasat halk niye onların tercih etmediğini etsin. CB kendi çocuklarını hangi ülkelerde okuttu? Köyde gençlere TV de maçı sorduk, şeyh Tv yi yasakladı dediler. Onun cocukları izlemiyor mu? Onlar ABD de dediler!!
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 10:12
1
Bu şeyh bölgesel küçük şeyhlerden mi, yurt çapında büyük şeyhlerden mi? Büyüklerin çoğunun TV kanalı var.
Özkan 17 Temmuz 2019 06:36
“Cahil cesur olur”derler o zaman soru şu : Cahil kim ?
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 06:37
Akif bey şu an içinde bulunulan ekonomik siyasi hukuki olumsuz şartlarda olsakta Türkiye S 400 konusunda haklı. Ancak nedense S 400 ile Doğu Akdeniz ilişkisine bağlı olarak AB nin bu hamlesini görmüyoruz. Rum ve Türk kesimi ortak çıkarı ve kararı ile politika izlese Yunanistan, Türkiye de ekonomi politik güç haline gelir. Ama olay başka yerlere ve sorunlara götürülüyor. Akdeniz doğal gazından uzaklaştırılmak için başımıza çıkarılan dertlere bakın. Buna AKP de çanak tuttu. Şimdi toparlamaya çalışıyor ama zor.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 00:44
saraya vız gelir tırız gider. apartman dairesini bilemem. onu da apartman dairesindekiler düşünsün.
Sabır! 17 Temmuz 2019 00:30
Büyük devletler verdiklerinden fazlasını alırlar.ABD başkanı Bugünde Türkiye ye haksızlık yapılıyor sözünü tekrarlamıştır.S-400 leri aldınız bu nedenle F-35 ler den 100 tanesinden fazlasını alamazsınız demiştir.Bu bizim için yeterli,kendi uçağımızı yapacağımız için daha fazlasını talep etmiyoruz.İş gerilirse ne olur.İncirlik üssü kullandırılmaz.Dahada gerilirse,kürecik ABD de tarafına kullandırılmaz.Dahada gerilirse ne olur.İran a ambargoya uyulmaz.Yüzlerce seçenek var dert etmeyin.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 23:09
0
adam çıksa deseki türk bankaları bizim bankaları kullanamaz ogün ülke ekonomisi çöker akpnin oyuda yüzde 2.5 a düşer. Sen kalkmışın elimizde daha çok koz var diyorsun. Dolar 7.2 i gördüğünde apar topar ingiltereye gittik niye çine rusa gitmedik. Ya sizde zerre mantık akıl yokmu
Dr. 17 Temmuz 2019 00:24
Pısırık durmanın anlamı yok. Mevcut iktidarı sevmiyorum ama Akdeniz havzası çok önemli. S400 çok önemli. Bu hususlarda muhalefetin destek vermesi gerekir. İktidar-muhalefet ortak tavır koymalıdır, birlikte ortak kararları açıklamalıdır. Güçlü ve topyekün KARARLI duruşumuz olursa yaptırımların etkisi azalır. Bununla birlikte iktidarın toplumsal adaleti sağlamak adına acil adımlar atması gerekir. Oluşan mağduriyetleri gidermelidir. Damat vb. gibileri ayırmalı ve ekonomiyi işin ehline vermeli. Tarikat anlayışından vazgeçilmelidir.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 21:42
0
Hükümeti sevmediğiniz halde sağduyulu bir paylaşın olmus sevenlere düşün demeli
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 23:12
0
S400 alıyorsan natodan çıkman lazım. Rusun da istediği bu çık natodanki koruma şemsiyen olmasın suriye gibi abd ile gelip sizi paylaşalım. Rus ayısına güvenmek en büyük hata
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN